tering ra am Buitenland D IS OMS GEBOREN IE EN 'I AM AcExiiSieKda jaargang eir VJoensdatg ES en Ëondsrdag ES Eecessutses* i9ES< 'iW mm E2) C3r 2E3 L H"~l> BestuurderJ. Van Nuffel-De Qencit. Bericïit Zingt, Herderkens Hel Bureel «au den Berd der Kaihoiieke Dagbladschrijvers De Ondervoorzitters De Voorzitter Ferdinand Nei'r.vy Albert dh Moor J an Van Munten De Penningmeester De Schrijver CENTIEMEN HET NUMMER 'ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds m 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds cja Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, 3ruxelles. BUREtLEN TE BHUSSEL K7. GODTS, Beursp'aals, 2 TE AfiLST @t Kerkstraat Telefoon A 3299 I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: Kï. sank. (1 tot 4 kl. rcg.) fr. 0:60 3* bladx. (de regel) fr. 1.00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2.00 llechc. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (|»cr regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uilsluitclyk te •wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Ter gelegenheid van KERSTDAG zal ons blad morgen niet verschijnen en zullen onze bureelen gesloten zijn gelijk den Zondag. W\ Herderkens zoet, mahherhens mijn Wat hier nu aangevangen Och zie m'eens hoe 't lief kindelijn Traantjes laat biggelen langs zijne toangen; Zingt maar ietssnel Danst nu eens wel Voor 't knapelijn Zoo klein En blond, In H rond Pamabrasia, pamabrasio t Is't van den honger dat het zoo weent Is't van de koude dat het zoo steent 't Schijnt geene lust in ons dansen te vinden Pamabrasio Wilt ge een zachte wittebroodsnee En een weinig boter er mee Koekerlekijn Ileereljh fijn Knapelijn blond In uwen mond l Pamabrasio Is't om zijn vader dat het zoo steent Is't om zijn moeder dat hel zoo weent Zie hoe 't nu lacht Zoctehens zacht Doop loop het moederkijn halen Nu op weeren rond 't Knapelijn blond Gesprongen Gezongen Pamabrasiol, pamabrasio f D. Stracke. S. J, Zij die door den a-arlson^el was ge groet vol van gratie hij een recht- veerdige naar 't herte 'Gods, zij, bei den, rechtstreekscho afstammelingen van koning David, worden door de inenschen miskend. 't Is avond. Zij zoeken oen onder komen voor den nacht. Overal wijst men hun de deur, omdat zij er arm en ellendig uitzien. Zij dwalen in het veld rond en vinden eindelijk eene spelonk in de bergen, spelonk die diende tot stalling aan de dieren. Doch weldra zal die stal verheerlijkt worden. De paleizen,do gehouwen van dien tijd zijn vervallen, doch do roem en luister van die nederige spelonk zullen de eeuwen trotseeron en iederen dag nog ontelbare bezoekers lokken. Daar, te midden van den nacht, komt Hij ter wereld, Ilij door do profeten voorzegd, Hij, de eenige geboren zoon des Vaders, Hij, dio keerscken zal in eeuwigheid. De engelen zolf zullen liet blijde nieuws melden. Er waren herders in dat zeilde oord, wakende over hunne kudde. En zie, een engel staat bij keu, en zij vreezen. Doek de engel zogdo Vreest ni<?tik verkondig u eone blijdo boodschapheden is u een zalig maker geboren, welke is Christus de Heer. Gij zult een kindeken vinden in doeken gewondon en gelegd in eene kribbe De herders gingen en von den het Kind in doeken gewonden, in clo kribbe liggen. Zij loofden God en aanbaden hunnen verlosser. Het kocveerdige,overmachtige Rome wil niet alleen do volkeren kennen waarover het als meesteresse gebied, iedereen wil zij hij name kennen. Zij zendt hare trawanten uit, om die taak te volbrengen. Eu ziethet getal on derdanen vermeerdert op dien oogen- blik, mot een nieuw geboren burger. Dit Kind zal later eens gebieden Aan Cesar te geven wat Cesar toe komt, en aan God wat Gode toekomt.» Hij, die zoo armen ellendig zijne intrede in do wereld doet. Ilij cïio ge boren wordt in dezen stal, zal later de Romeinsche afgoden omverwerpen, de afgoden der machtige Romeinsche keizers. Het nieuwe R.ome dat later oprijzon zal uit de puinen van 't bedorvone, wulpscho Rome van Cesar-Auguslus, zal het Kind aanbidden,dat de herders in Rjtthlehem kwamen erkennen. Vóór Christus, mocht de arme, de verlatene wel zuchten, de slaaf wel klagen, doch do heidenscho wereld bleef doof voor bun smeeken. Het heidensch paradijs telde niols dan ge lukkige, bevallige, schoone godheden. Rijkdom, roem, wulpschheid hadden hunne beschermgoden, doch tegen spoed, armoede en geduld kenden de hunnen niet. Met Christus zal het aan schijn der aarde vernieuwen, en nog geen 3 eeuwen verloopen er, of het Kind van Bethlehem zegepraalt op de plaatsen van Mars, Minerva en Venus. Do macht van 't heidendom verzwindt voor den opkomenden Dageraad, voor don Verlosser, voor den Emmanuel of God met ons. Geen wonder dan ook, dat de Chris tenen zich vandaag rond de kribbe verdringen om bunnen Verlosser te aanschouwen en te aanbidden. Hoe lid lacht het goddelijk kind ons toe, zijne nog zwakke armpjes strekken zich reeds tot ons uit tot erbarmen. In dit teeder hertje vindt reeds alle ellen de, alle smart, alle rampspoed eene veilige schuilplaats. De diepe godsdienstzin onzer vade ren beeft aan dit feest zijn eclit karak ter bewaard. -Geen feest wordt mot meer luister gevierd, geen feest vindt trouwer weerklank in aller herten, in aller woon. Onze voorouders brandden vroeger de kerstblok. Rond den boord waakten zij tot middernaebtmis of kerstmisse, en gedurende twaalf dagen ging geen enkele arme van hunne deur weg, zonder milde aalmoes, godsdeel genaamd,ontvangen te hebben. Daar werden, rond den bcerd,stich tende kerstverhalen en kerstliederen gezongen. Helaas, deze gebruiken be- booren meestal lot het verleden. Doch beantwoorden wij toch aan den oproep dor Kerk. Ilaro priesters mogen vandaag, bij uitzondering drij missen lozen. Gaan wij ook met de herders liet Kind aanschouwen in zijne kribbe. Luisteren wij slil en ingeto^n naar de lessen, dio dit Kind ons spelt. Ilij, God van ITemel en aarde, wordt slaaf om ons vrij te koopen. Hij, aan wien alles toebehoort, hij komt ellen dig ter wereld om ons zijne liefde te toonen. Zulke liefde eisebt wederliefde Knielen wij met de herders ter aan bidding neer, en zingen wij mot de kerk Glorie aan God in den Hoog ste en dan, zal Gods vrede ook met goedgunstigheid over ons menschen, op aarde nederkomen. Luu. zal er voor elk evenwel niet veel overblijven. Iledon Dinsdag wordt hot sportblad van Wil mart, Le Sport Beige en zij no drukkerij onder den hamor gebracht. ÏBe breinen vsw des* B-Iongo- De Duitsche luitenant Graotz welke co'.:e ontdekkingsreis in don Zambozir heeft geëindigd, heaft do bronnon van den Kongostroom in do Zambezirstroom ontdekt. De mwzsekeva in hei Ecges*. Zooals wij reeds gemold hebben zullen de muzioken der regimenten van liet pacrdevoik afgeschaft worden alleen bet muziek van bet 1° gidsen zal behouden blijven. Die af schaffing zou eene besparing voor gevolg hebben van 450.000 frank 's jaars, en die som zou besteed worden aan liet onderhoud to Brasschaot van slalllngon on poerden voor het loger. De Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belg-ië opent lieden,, onder de hooge bescher ming van Zijne Emiuencie den Kardinaal-Aarts bisschop van Mcchelcn en van Hunne Doorluch tige Hoogwcerdighoden de Bisschoppen, zijne jaarlijksche inschrijving voor de Nieuwjaars giften aan den Paus. t Wij zijn overtuigd dat de Belgische katholie ken onzen oproep met evenveel iever zulien be antwoorden als do vorige jaren en edelmoedig hunne openbare hulde van getrouwheid aan den H. Stoel en van kinderlijke genegenheid jegens den H. Vader zullen hernieuwen. Het jaar 1013 brengt de 1600" verjaring mede van het Edikt van Mi lanen, dat de vrijheid van godsdienst aan de wercl'l schonk. Da H. Vader heeft dit eeuwfeest willen gedenken, met eene kerk op te richten nabij de Milviusbrug te Home, waar Constantmus zijne overwinning op Maxon- tius behaalde, Door hunne milde giften zullen de katholieken tot de verwezenlijking van dien vromen wensch bijdragen. Wij mogen nooit vergeten dat van Rome do geving on de opwekking uitgaat van alle katho lle godsdienstig loj'onmoesten wij den band van leering eti tucht, die ons mot den opvolger van Petrus vereenigt, laten verzwakken, wij zou den gevaar Idnpctt de bron zelf van het leven onzer zielen te dopn uitdoogen. In de beroerde tijdsomstandigheden, welke wij beleven, beeft de Paus, door de Voorzienigheid aan bel stuur der Kerk gesteld, zich met gansch zijnen npostolieken iever toegelegd op de her stelling van den dienst Gods in de menschel ij ke samenleving; hij heeft de katholieken uitge noodigd allijd hunne openbare of bijzondere handelingen in overeenstemming te brengen met hun christen geloofbij beeft de zielen aangè- spoord lot de godvruchtigheid, overal liet ver levendigend vuur van deneeredienst jegens het Allerheiligste Sacrament des Aiitaars heropge- wekt, en met zorgvuldige waakzaamheid de ge loofsleer tegen alle verminking of vermindering verdedigd. Zijne eigene smarten vergetend, ont dekte Pius X geen enkel kwaad of gevaar, zon der er aanstonds liet genees- of behoedmiddel voor aan te wenden. De vruchten dier oprecht bovennatuurlijke werking beginen zich te vertoonen, en ten allen kante rijst de weergalm op van de erkentelijk heid der katholieke volkoreu. Zulks zijn de hooge beweegredens dio onze verkleefdheid aan dien hoiügen Opperherder moeten versterken en ons aanzetten om, meer dan ooit, gansch onzen plicht als verkleefde zonen der Kerk te vervullen, po Belgische katho lieken 't moet te hunner eer gezegd worden hebben nooit die gevoelens in hunne harten laten verzwakken zij zullen er. decs jaar nog, een klaarbJijkcad bewijs van geven. De Do ministoï ■van binhenlandsclie zaken is van zin cone nieuwe gondarmeriobrigade tussclïen die van Molenbeek en Asscho in to richsen do ge meenten Zolliclc, Groot Bijgaarden, llollo- gliem, Cobhegotn en Bekkerzeelo zou Ion van het gebiod dier nieuv/o brigado deolruakon. IngeScökken. Ter gelegenheid dor verjaring van do troonsbeklimming van Z. M. koning Albert, heeft do minister van Oorlog al do straffen ingetrokken, in liet leger, op datum van 23 Dccombor. K-sjkBarïk diea* cjtpoejts- cïjSscSi- Zoo men nog altijd zonder nieuws blijft van don vermaarden Nestor Wilmart, gaan do kurators der failliet maar voort gold to maken van alles wat ze van den ondsr- gang hebben kunnen redden. Gisteren zijn te Brussel de jongo koerspaarden van Wilmart vorkoclit en do veiling bracht 49,100 fr. op. Do 131 paardonkoersen en bijkomende ont vangsten bobben een mooi totaal van 800,000 frank in kas gebracht. Verdeeld tusschon al de scbultloischers. De inschrijving is van heden af geopend. Delijst der inschrijvers zal. te gelijker tijd, in al de katholieke bladen van het land afgekon digd worden. Do namen der inschrijvers worden vercenigd in een album, dat don II. Vader samen met do opbrengst der inschrijving zal aangeboden wor den. Frans Dij Cbustbr Lbo Mallus Do inschrijvingen mogen gezonden worden aan het bureel van bet blad of aau M. LEO MAL- LIE, schrijver, 7, ruc cle la Tcte d'Or, Doornik. IDxxitsciilaiaci Ontploffing. To Köln-Raderllial is Za terdag morgend eene ontploffing ontstaan in oeno vervenfabriek, waardoor do gebouwen grootendeols vernield werden. Do fabriek meester word gedood en twee arbeiders zwaar gowond. Do oorzaak dor ontploffing is nog niet gekond. Eon cinema-boycott. Talrijke eige naars van cinemascliouwburgen hebben hutino bedienden aangezegd dat bun wensch, om op Kerstavond vrij lo zijn door het sluiten dier schouwburgen, niet kon ingewilligd worden. Daarop is nu door do vakveroenigin- gen het cynomaboycott uitgesproken. Allo arbeiders zijn aanzocht dien avond de cine ma's to vermijden on te zorgen dat hunne kinderen dien avond geen cinema bezoeken. Da mijnramp. Zaterdag namiddag zijn 31 slachtoffers dor mijnramp Minister Aclien- bach begraven. Aan velo huizon to Bram- hauor waaide de vlag half top. Do stoet was indrukwekkend. Al do vcreonigingen van don omtrek namen cr deel aan. Al do over heden namon deel aan den stoet, mot den ro- gouriiigspresidont von Bake aan het hoofd. Geestelijken van beide belijdenissen spra ken bij hot graf. Prinses zu Salm-Salm.Prinses Agnos zu Salm-Salm, die als gemalin van den toenrna- ligcn Arnerikaansclion generaal Salm-Salm in den aecessieoorlog en in do tragedio van keizer Maximiiiaan van Mexiko eene .ge- wichtigo rol speelde, en later in den Duilscli- Fru nadien oorlog als ziekenverpleegster dienst deed, is to Karlsrulio overleden. E3n®elancl Nog de stemrecht vrouwen. De Engcl- scho bladen molden ons dat de stemrecht- vrouwen te Londen en in don omtrek vol- horden in hunne booze aanslagen. Wederom zijn duizendo brieven en drukwerken in do brievenbussou bij middel van inkt en bran- doude stollen vernietigd. Fraxiicrij Ie De vrijmetselaars aan 't werk. Een mi- nistoriecl besluit hoeft do school der zusters van don II. Vincentius a Paulo to Roubais doen sluiten. Het was de eehigo overgeble vene school door zustors bestuurd, welke to Roubais nog open was. Het wrak der léna Zaterdag word to Toulon liet wrak verkocht van de léna, die op 12 Maart 1907 ontplof to on sedert dien had gediend tol schijf voor do prooven met nieuwe kanonkogels. De léna is gekocht voor 33,500 fr. door M. Nicolin, voorzitter der liandolskamcr van de Var. De ox-kuslwsohter Fulminant bracht 3.20 duizond frank op. Italië Garros te Rome. Garros steeg Zondag jumitldag te Napels op om 1 ure 20, om zich naar Rome te begeven. Hij kwam cr toe om 2 ure 45. Eone groote volksmenigte wachlto hem af op do Wapenplaats, te Rome. Om 2 ure 45 zag men aan den gezichteinder liet toestel opdagen, op eone hoogte van 400 meters. Boven do Wapenplaats maakte hij eenige zwenkingen en daaldo neder. Op het oogen- hlik dat hot toestel grond genaakte, ontving liet achterdeel een lievige stoot. Docli onge hinderd staple Garros, onder de toejuicliin- gon van bet volk ten gronde. Rond 11 ure 's avonds i3 Garros met den trein naar Parijs vertrokken. Zijn toestel is uiteengenomen en naar Parijs gezonden. Een anarchist. Do Giornale d'Italia verhaalt van ©en jong anarchist van San Giovanni in Persiceto, bij Bologna, IIcnri del Ferro genaamd, dio gelast schijnt ge weest te zijn eenen aanslag te plegen op den ning. Hij heeft nu echter gepoogd zich te zelfmoorden, om aan die opdracht te onlko mon. De toestand van Forro is ernstig. In het Vatikaan. Do katholieke jonge lingen van Italië, zijn Zondag laatst door den II. Vader in gehoor ontvangen. Op het adres aan don Paus toegestuurd, in hotwelk men den eerbied en de verkleefdheid aan den H. Stoel betuigde, antwoordde do H. Vader dat het heil van eikoen beslaat in de onderwerping en do gehoorzaamheid. Do plaatsvorvanger van Christus zegde hij spreekt altijd op cone duidelijke wijze om door elkeen begrepen le worden. Dat men dus geene verdraaido uitleggingen aan die woorden geve. In de huidige omstandigheden heoft dit antwoord van don Paus op elkeen eenen grooten indruk gemaakt. Aardbeving.Een hovige aardschok is Zondag morgend rond 10 uro to Reggia lo- Calabro gevoeld. Do verschrikte bevolking ontvluchtte in allerijl hunne woningen, die zij na do ramp van 1908 hadden opgetim merd Men deen t tot hiertoe geene doodelijke ongelukken, doch men is nog zonder tijding aangaande do omstreken der stad. Oostenrij ie Voor een paard. Do Engelse he pers meldt dat do Ooslonrijkscho regeering aan Pilz- kington do fabelachtige som van 1,200,000 kronen aanbood voor zijn berucht paard Prince Palafoïd. Dit is 400,000 kronen meer dan do prijs die door de Oostenrijkscho regeering werd betaald aan M. Blaua, voor zijn Gouvcrnant. ■ver©enistle»Stateiii Vergaan. Twee Engelscho stoombooten zijn gedurende -eon tempeest met man on muis vergaan in dc golf Mobile. IriXTLSlEUm CS. Da kroonprins. Uit St Potersburg aan do National Zoilung Uit volkomen ver trouwbare bron luidt, dat do kroonprins aan nierenlubereulose lijdt, Prof. Israels, dio zooals men wcot, aan het ziekbed geroe pen was, beeft goweigerd hem te opereeron. Hiertegen valt op te merken, dat van ver schillende zijden ten stelligste ontkend is, dat prof. Israels indertijd bij den kroonprins ge weest is, zegt do N. R. Gt. De vredesonderhandelingen te Londen De vergadering van Maandag De vergadering van Maandag begon ta 4 ure onder voorzitterschap van M. Nova- kovitch, hoofdman dor Servische afgevaar digden. Mon begon eerst mot lezing van hot procos verhaal der laatste zitting. Dan vroeg de voorzitter aan de Turksche afgevaardig den. of zij nu onderrichtingen ontvangon haddon, uit Constanlinopel en of zo die dan wilden modedeelen aan do vergadering. Do Tnrlcsche afgovaardigden, door den mond van Recliid Paclia antwoordden, dat die onderrichtingen toegekomen waren. Het Turksch Staatsbestuur, om zijne vredelie vende gevoelens lo bewijzen wou ook met do Grieken onderhandelen, zonder daarom do bevoorrading der belegerde steden to vra gen. Daarop verklaart do Voorzjltor dat niets meer de vergadering belet over ta gaan tot de bohandeling der vredesvoorwaar den, en gooft lezing van liet eerste artikel der voorden door do V*H>dgonooten vastge steld. Do afgozanlon van Turkyë luisterden mot allergrootste aandacht. De groolsto stil te iieorsclite er in do vergaderzaal. Na eonig® oogcnblikkon algemeono stilzwijgendheid on groote aandoening vroeg een der Turk sche afgezanten dat men hem don tekst van die voorwaarde schriftelijk zou overlian- .ligon. *Te dien einde wordt do vergadering eenige oogcnblikkon gelieven. Wanneer do socreta- ris die vredesvoorwaarde hoeft neergeschre ven, wordt de zitting terug hernomen en men reikt liet geschrift over aan een Turksch afgevaardigde. Deze neemt hot aan en buigt stilzwijgend. Men beslist dan do volgende zitting ts houden toekomonden Zaterdag te 11 uro, ten einde aan de afgevaaordigden en aan hunne respectieve landsbesturen den tijd te laten alle vredesvoorwaarden rustig te kannon onderzoeken. Do zitting van giatoron duurde juist eon uur en tien minuten. De voorwaarden van den vrede Artikel één van do vredesvoorwaarden schijnt gelijk le geven aan degenen die be weren dat al de bondgonoton eenen onwan kelbare» blok uitmaken tegenover Turkye. zij houden aan Turkyo de volgende rodo- neering Overal wordt gij in Éuropeesch Turkve verslagen, buiten aan de forlon van Tchataldja,waar de wapenstilstand ons heoft tegengehouden. Uwe legers uit Traco, uit Macedonië, uit Ëpii'6, uit don Sandjak on uit Albanië mocton voor OH3 achteruit deinzen. Wil gij nu don strijd slaken, dan stellen wij u voor. u uwe hoofdstad over to laten mot, er rond, eon hinterland van natuurlijke grenzen voorzien. Heel het overige van uw rijk, en al de eilan der Eegeesche Zeo komen aan ons toe. Meh verzekert algemeon.dat zoolang de vro- desonderhanderlingor. zullen duren, Turkyë altijd rechtover dienzelfden blok zal slaan. Nadien, wanneer de vrede zal voor goed go- sloten zijn, dan zullen, onder do bondgeno ten, de onderhandelingen beginnen om hot vordeelen van don buit. De verschillende vredesvoorwaarden 1. Afstand door Turkyü van heel het grondgebied gelegon ten Westen van de lijn gaande van Rodosto, (Zeo van Marmora) tot aan de baai van Maladia (Swarle Zoo). Hot schiereiland Gallipoli wordt uit dion afstand uitgezonderd. Albanië wordt in dion afstand begrepon maar de zaak vau Albanië blijft voorbo- liouden aan do beslissing der groote mogoud- licdcn. 2. Afstand van de oilandon der Egeesche Zeo. 3. Afstand door Turkyë van al zijne rech ten op Crcla. Dusdanig zijn de voorwaarden waarvan een afschrift werd gegeven aan de afgezan ten van Turkyë. Do lezing van dio vredesvoorwaarden maakte op die afgezanten eenen grooten indruk. Overwinning der Griekon Men meldt uit Castorir, in date 23 De cember, dat do Turken Joritsa verlaten bobbon en zich kobben versterkt in don berg pas van Kiari. Een deel van hot Griekacho leger hoeft hen achtervolgd en heeft ze go- dwongen to vluchten in do richting van Liaskoviki. Do Grieken zitten hen op do hie len.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1