Een Inbreker doodgeschoten te Meeiieïi Met drama van Assche LIJKREDE DE VOLKSSTEM 1 25 EN 2G DECEMBER 1912 NADERE BIJZONDERHEDEN Mag dooden Er is nog een dertiende slachtoffer to bo- treuren do kleino Meurico Marcel, 6 jaar oud. zoontje van een schoenmaker uit de Grondwetstraat te Meenen, is ook overleden. Er is nog oen slachtofter overledon, hot 14®. Het is do genaamde Vandenhoefstraeto Mario, echtgenoole Vcrhadde, wonende op 't gehucht Colbras, to Halewijn, do arme vrouw is 67 jaar oud. Over de dood van Arthur Verbrugghe ver nemen wij nog list vol gen do Dezo was naar do vortooning gegaan, in gezelsclftip zijner verloofde, mot wio hij bin nen «enige weken in het huwelijk zou treden. Toon do paniek ontstond goraaklo bij spoedig builen, doch zijne verloofde niet bemerkende snelde hij wederom hiyneii om haar te zoeken. Ilïj vond or cchlor den dood. De gekwetsten liet getal gekwetsten is zeer aanzienlijk en het zal schier onmogelijk zijn het juiste getal op to geven, daar allen dio konden naar huis go vlucht zijn en zich daar lieten verzorgen Wat do operateur verklaart De operateur 'l is te zeggen, de persoon die den film deed voortloopon, is do 18-jarige Valery Van don Abeele, wonondo Reckhem- 8lraut, te Meenen. Hij verklaart, dat op bet oogenblik dat de film i:i brand schoot, hij liet brandend stuk onmiddellijk ten gronde wierp. li ij sprong in de zaal, om to zeggen dat er niot het minste gevaar was, doch was reeds lo laat. Men bad daar ook do vlam bemerkt en roods bad oen uilzinnigo den vreeselijken noodkreet Brand! uitgegalmd. Do paniek was niot te stelpen en elkeen vluchtte naar de uilgangen. Het verhaal der gendarmen Zondag avond waren de gendarmen Louis Beckers en Bonoit Dobbenio van dienst in de Rokhomstraat. Van lijd tot tijd tradon zij eons do zaal binyon, om to zien of alles cr rustig was. Toon de paniek ontstond, waren zij ni do onmiddellijk nabijheid van de zaal. Dobbenie, oen sterke kerel-, goluklo er in oen dertigtal kinderen, die zich aan den linkoringang ver drongen to redden en aan zijn gezel over te geven, die zo builen zette. Zon dor de moedige tusschenkomst der twee gendarmen, zou bet getal gedood* kinderon ongetwijfeld* veel grooter geweest zijn. Nooit zogden do gendarm on, bobben wij zulk vreesdijk tooneel bijgewoond. Men wil den eigenaar van den cinema lyncheeren Zondagavond, rond 10 ure, drong schie lijk eene groote menigte in do herberg waar zich do eigenaar van den cinoma bevond. Mon wilde deze lyncheeren. Slechts met de groolsto moeite, kon do policie do menigte achteruit drijven. Het is nochtans zeker, dat M. Cottignies in niols schuld heeft. Zijn materiaal was in goedon slaat en in de zaal werd do ordedienst goed gedaan. Do groote plichtige is hier de persoon, die alhoewel misschien onvrij willig brand geroepen heeft. Een onderzoek is geopend, om dezen per soon terug to vinden. Rond do plaats dor ramp Zondag nacht en Maandag bleef eene grooto menigte zich rond de kinemazaal ver dringen. Eeno algemcene verslageijhoid staat op alle aangezichten te lezen. 45° VERVOLG. Meteen nieuwen angst, dio het dolzinnig )ngeduld, dat haar tot nu too gedreven had, verdubbelde, begon zij weer met go weid in den bos sloutois to zoeken. Een van dozo was niet genummerd bij was grooter dan de an dere, het was do sleutel, dio op do deur, waarvoor zij stond, paste. Zij draaide hem in het roestig slot. met een kracht, die zij, op eiken anderen tijd, niot bad kunnen aanwen den; met een enkelen slag barer hand stiel zij do deur open, dat deze eensklaps uit de stij len, waaraan zij klemde lossprong. Naar adem bijgoede, vloog zij door den ver laten noordelijken gang, zonder zich een oogenblik op to houden, om de deur achter zich dicht te doen. Hot ongediert, waarvan hot daar wemelde, kroop weerzijds haren weg. Zij sloeg er vol strekt geen acht op. Zij ijldo den gang door. en den trap aan liet einde daarvan op, totdat zij liet bovonportaal bereikt bad, en daar bleef zij eensklaps voor de eerste do beste deur staan. Het was de eerste deur van de lango rij ka mers, die in de galerij uitkwam, en do deur vlak tegenover den trap. Zij stond stilzij zag er naar, het was de dour niet, dio zij kwam openen en echter kon zij zich er niet van wegrukken. Op hot paneel stond mot krijt het cijfer 1 geschreven. En toen zfj den bos sleu tels in liaro handen beschouwde, zag zij ook het cijfer 1 op cono der strooken staan. Zij trachtte na to denkon, een van al de vermoedens, die haar Istormden, na te spo ren tot de gevolgtrekking waartoe bet kon Mon Iieoft nu ook vastgesteld, dat tal rijke personon bestolen werden. Do eene is izijn uurwerk, een andere zijn geldbeugel, derden nog ringen enz., ontstolen, 't Zijn voornamelijk personen die gekwetst werden, die door schurken beroofd zijn. Hartelijke kerels hebben do gelegenheid der paniek waargenomen, om al te stelen wat hen onder de handen viel. In do zaal zelf is eeno groote hoeveelheid kleedingstukken gevonden. Daar lagen na melijk oen twintigtal pelsen, een dertigtal hoeden, overjasson, mutsen, zelfs schoenen. Het parket hooft het onderzoek voortge zet. te: ]fioue3 ais: M. Leon Dolbarre, oud 34 jaar, goboren te Doorn ijk,lioudt winkel-herberg, rue Sainte- Elisahelh, 41. Ook verhuurt hij kamera aan verschillige personen dio op allo uren te huis komen, zelfs des nachts. Zondag avond nu. rond 10 ure, had bij zich met zijne fa- mi lio ter rust begeven. Een weinig over middernacht nu kwam eon dor huuraars to huis en zag in don gang eono schaduw dio zich trachtte te verduiken. Do huurder gaf aanstonds het alarm. Do houder der herborg stond aanstonds op en wapende zich met een revolver. Beneden gekomen vroeg bij Wio is daar maar bekwam geen antwoord. Hij sloot de groote poort dio openstond en weldra bomorklo hij ook do schaduw on schoot er op. Do kwaaddoener, want ln»t was cr een, verscheidene malen getroffen, gelukte erin de deur to openen on iri do richting van den Boulevard do Belfort do vlucht to nemen; II ij liep niet ver en viel neder voor de woning van M. Devos. Do agent Cr^gho, geholpen door tweo bur gers. geleidde hem naar het policiebureel van het 3° arrondissement. Daar word do gekwetste herkond voor een gowozon lmuraur van M. Dolbarre, Frans Vercruysso genaamd,oud rond de 50 jaar. Geneesheer Dispa, bijgeroepen, zegde dat allo hoop verloren was, on inderdaad, een kwart uurs later stierf Vercruysso. Hot lijk werd naar het doodonhuis van het hospitaal La Fraternity overgebracht. M. Üelbarro is zich gaan gevangen ge ven. Nadere bijzonderheden. Frans Vorbranden, liet slachtoffer van bet echtelijk drama dat Zatoi'dag avond to As sche voorviel, heeft aan don onderzoeksrech ter, M. Van Dammo, verhaald in welke om standigheden hot drama voorviel. Verbranden beweert dat zijne vrouw hem bedriegt on vijf weken geleden de echtelijke woning had verlaten om eon minnaar to vol- gon. Sinds dan had Verbranden herhaalde ma- Ion zijne vrouw gesmeekt het echtelijk leven to hernemen, doch zij weigerde. Zaterdag avond drong Verbranden, dio zijne vrouw in hare woning was komen opzoeken, opnieuw aan opdat zij voor do kinderen zou terugkee- ren. Do vrouw weigerde wederom en greep dan eensklaps don revolver en schoot. De plichtvorgelen echtgenoole is aangehouden en onder aanhoudingsmandaat to Vorst op gesloten. Wal den man betreft, do wets- doklor is er Maandag morgond in gelukt tweo kogels uit bet hoofd te halen. De man is dan naar zijne woning kunnen lerugkoe- ron leiden. Dio poging was vruchteloos; haar denkvermogen had haar begeven hare licha melijke zintuigen van booreu en zien, zintui gen, die nu smartelijk en onbegrijpelijk go- scherpt waren schenen doeenige overblijfselen van vorstand te zijn, die zij nog bozat om er zich door te laten leiden. Zij hield do hand voor do oogen en na aldus even gewacht to bobben, liep zij langzaam door do galerij voort en beschouwde de deuren. NrII, nr ITT, nrIV, stond insgelijks met krijt op do paneelen, terwijl dezelfde nummers met iyllt op de strooken aan do sleutels ge- schrevon waren. Voor nr IV, de" middelsto ka mer van acht op do eersto vordioj ing, bleef zij weder stilstaan, van bet hoofd tot de voeton 1""-eiide. Het was do deur van de Mirteka- UliR. Hielden de met krijt geschreven nummers daar op? Zij zag verder do gaanderij langs. Neen. De vier overige deuren waren geregeld gemerkt tot VIII. Zij kwam weer aan de deur van de Mirte kamer, zocht don sleutel met het cijfer IV ge merkt, uit aarzelde on zag wantrou wend om zich heen. Het dock van dooudo familieportretten, dat zij, in vroeger tijd, toen zij don brief verbor- gon bad, uit de lijsten had zien zakken, was nu grootendcels weggerot, on lag in zwarte, gescheurde appen op den vloer van hot por taal. Grooto on kleino eilanden van vochtig heid spreidden zich, gelijk do kaart van een vreemd gewest, over de hoog gewelfde zolde ring uit. Spionewebben, zwaar van stof, hin gen, in festoenen, van gebrokon kroonlijsten af. Donkere vlekken lagen op het steenen plaveisel, als afspiegelingen van de vochtige vlekken op do zolderingen. Do broedo trap die naar do opeue galerij voor do kamers van de uitgesproken door den zeer geleerden P. Dogtor Dom Willem van de Kamp, bij de plechtige lijkdienst van don Hoogwaarden Abt Qorei GöBOLnfêByS KZISL, -dor Abdij van Affligem. (Vervolg en slot). Den 6cn Februa-i 1853 klopte hij aan aan de poort van Subiaco, na eene reis, die, wijl er toen nog geene spoorwegen waren, ons tegenwoor dig reedaals een soort inissiereiszou voorkomen. Den 37en derzelfde maand ontving hij het kloo- steriiabielenwerd den li" April van het volgend jaar tot het uitspreken der professie toegelaten waarin hij ook de gelofte aflegde van met toe lating der Oversten naar de Missies te gaan, naar eene plaats of een werelddeel, die zijne oversten zouden goedvinden. Reeds van in het begin bleek he', dat de jeug dige monnik geheel cn al opging inden gieit der Benedictus'orde, waarvan hij zich iederea dag meer en meer trachtte te doordringen. Een voor beeld van ijver in de deugd, legde hij ziih ook met vlijt toe op de theologische studies en werd den25c" Maart 1S51 priester gewijd. Na nog twee jaren in Italië vertoefd te hebben, werd hij in 1859 naar Engeland gezonden, waar hij zic'i aan do bekeering der Protestanten zou gaan wijden. Doch toen hij op zijne reis naar het klooster van Dendermonde kwam, ontving liij het bevel zijne reis niet voort to zetten, doch België voortaan als zijn missieland te beschouwen do gehoor zaamheid stelde een niet uit den weg te ruimen hinderpaal tusschen hem en de vreemde missies. Doch nu was dan ook de tijd aangebroken, waar op zijne vaderliefde zich zou beginnen te ont plooien. Mijne Broeders wanneer wij dit alles nagaan; afkomst uit eene familie met echten familiegeest; trouwe beantwoording aan de opvoeding daar genoten eerste onderricht bij cie B Jictijnen; edelmoedige verzaking aan ailes wat hem het dierbaarste was hier op aarde, was het wonder dat de geest.des vaderscliaps in hem geplant werd dat hij zi -h vele kinderen zou verwerven, die hom noemden Abt, Vadei II. Zooals ik dan zeidc, begon de overledene zijne werkzaamheid als vader bij zijne aankomst in Dendermonde, en wel (n) eersten vooral in den Biechtstoel. Hoe treffend wordt-ons de terug keer van den zondaar -niet geschilderd inde parabel van den Verloren Zoon in het Evangelie. De zondaar die tot inkeer komt, die zich bewust voelt van zijne geestelijke ellende, vindt geen troost, geen hoop dun inhei vaderhart. Vader, ik heb gezondigd tegen den hemel en tegen u. PeccaviEn zulk een vaderhart moe-sten d;: biechtelingen in den overledene ontdekt hebben, want talrijke waren zij, d o aan zijne voeten hunne ziele-ellenden kwamen blootleggen. En inj, als de Vader van het.. Evangelie, was altijd bereid ornze op te wachten, om /.e weer te sieren met het kleed der heiligmakende genade, om ze weer deelachtig ie maken aan de geestelijke vreugde; nooit gelukkiger dan wanneer hij hen terug mocht voeren tot den verzoenden hemcl- s ben Vader, dan wan neer'hij hen alszijne geeste lijke kinderen mocht bi)ren door de nieuwe ge boorte der boetvaardigheid, dan wanneer hij hun den geest van aanneming tot kinderen ge- 2- 'ken had. order onderscheidde hij zich ook in het Predikambtals een vader bracht hij aan de ge- loovigen het geestelijke brood van het Woord Gods, en gaarne luisterden zijne toehoorders naar de eenvoudige en haievo, maar toch goed gekozen woorden, die uit zijn Vaderhart tot in hun hart doordrongen. c) Vooral echter jsou zijn vaderschap zich op mouaslisch gebied ontplooien. Vol zorg voor de uitbreiding zijner familie, de Benedictijner-orde, verlangde hij niets vuriger, dan het Oude Affli gem weer op zijne oude plaats te zien verrijzen. Krachtigen steun bood li ij aan den toenin«iligen Overste van Dendermonde bij bet overvoeren \an de Abdij Affligem naar de vroegere plek, zoodat men hem terecht do ziel der herstelling kon noemen. En sinds hij den 22en Januari '1S77, tot 46e Overste der oude Abdij was aangesteld, nadaf hij vooral door zijne Abiswijding in 1887 met de abdij door onkreukbare trouw verloofd was, zorgde hij steeecis onvermoeid,voor zoover de be perkte middelen het maar eenigszins toelieten, voorden luister zijner Bruid, voor de uitbreiding van het klooster arbeidde hij met haar, om kinde ren voort te brengen en op te kweeken in zijne kluostcri'ainilie, voor de eer van God, voor de heiligheiden volmaaktheid. Zoodat wij in waar heid moeten bekennen, dat alles wat ons Affligem nu is, hetzij in bet tijdelijke, hetzij in het geeste lijke, dat is alles na Go«l, aan Hem to danken. Voegen wij hier nog bij, dat hij te zamen met dc Abdij van Dendermonde het klooster te Steen- ccrslo verdieping leidde, was naar de eene zijde overgezakt. De balustrade, die do bui tenzijde van de galerij beschutte, was op ver scheidend plaatsen gebrokon. Het daglicht was hier verduisterd, dc lucht vochtig, alle aardsehe geluiden waren hier tot zwijgen ge bracht. Waren alle geluiden tot zwijgen gebracht? Of bewoog zich daar iets, dat juist even hoor baar was, dat de akeligo stilto juist even hoorbaar was dat de akelige sliiio juist dos to sterker deed uitkomen, en moor ook niet Sara luisterde, mot haar gelaat naar het portaal gekeerd, zij luisterde en hoorde een zacht goluid achter zich. Was het kuiten de deur. of was hot binnen in de Mirteumner Binnen. Bij de eerste overtuiging daarvan verliet haar allo bezinning, alle gevoel. Zij vergat liet verdacht nummeren van de deu- ron zij docht niot aan het verloopen van den tijd, aan in vaar van ontdekking. Al hare andoro vermogens schenen zich nu opgelost te hebben in het eeno 'vermogen van te luis teren. Hot was oen zacht, sluipend, ritselend ge luid cn het deed zich bij tusschenpoozen, nu aan het eene, dan aan liot andere einde van do Mirtckamer liooren. Er waren oogenblik- ken, dat hot eensklaps duidelijk werd, andere oogenblikkcn dat liet van lieverlcden weg stierf. Soms scheen liet snel over den grond to strijken, soms sloop het meteen langzaam, aanhoudend geritsel, dat bijna aan volslagene stilte geleek. Als aan de plek vastgewortold,wendde Sara voorzichtig het hoofd- om naar do deur der Mirtekamer. Den oogenblik te voren, toen zij nog niets wist van liet zacht geritsel daar bin nen, had zij zwaar en snel adem gehaald. Nu was haar boezem zoo stil, liare ademhaling brugge gesticht heeft; dat hij de stichter is van de zoo bloeiende en werkzame Abdij Merkelbeek, die op hare beurt do oude Abdij van Curnelinnin- ster bij Aken heeft dnen herleven dat lnj de voornaamste oprichter is van onze jonge Missie in Transvaal, en iedereen zal moeten erkennen, dat hij vader is van talrijke kinderen. Den 5en Januari 1880 werd hij visitator be noemd vande Belgische Provincie onzer Congre gatie, een ambt dat hij omtrent 3D jaren bekleed heef'. Aan den Visitator komt volgcne onze Con stituties de zorg toe van aile kloosters, cn de overledene, dio geen onderscheid kende, heeft zich gedurende al dien tijd bij de monikken der Provincie beminnelijk weten te maken door zijne vaderliefde. d) Maar nog verder strekte zijne vaderliefde zich uitnog was zijne familie, de Benr.dictus- ordc met genoeg vermeerderd. Hij wilde ook wcreldlingen met zijne vaderliefde omringen, in de Orde opnemen. Daarom verwekte hij de oude instelling der Oblaten van den H. Boncdictus die in eerstij'ds in onze Abdij zoo heerlijk gebloeid had tot een nieuw leven, en aan hem is het te danken, gelijk de Hoogwaardige Heer Abt Pri vaat getuigde, toen hij aan den H. Stoel, de defi nitieve goedkeuring vroeg van de Statuten der Oblaten, aan hem, zeg ik, is het to danken, dal deze instelling weer herleeft en bloeit in dc gc- heele Orde. c) Een vader herkent men nietten volle builen het gezin slechts in de innigste innigheid der familie ondervindt men geheel zijn weldocnden invloed daar vooral ka:i men hem naar waarde waardeeren. En zoo was het ook met onzen Vader. Wij,.die zijne kinderen geweest zijn, die hij tot zijne kinderen gemaakt heeft Inj liet aannemen onzer professie, Wij zijn het vooral, die de diep ten hebben mogen pijlen van zijn vaderhartxcij zijn zoo gelukkig geweest, hem in waarheid met de diepste overtuiging van een kinderhart, te mogen noemen «Abba Pater» AU, Vader 1 Wij, wij hebben met hem geleefd niet als met een Overste, maar als meteen teecler minnonden Vader. In zijnen omgang met ons vergat hij zij ne hoogewaardighcid; bij wilde niet gccèrd zijn, doch slechts bemind als Vader. Streng bewaakte hij voor den bloei der kloosterlijke regeltucht, doch het was de strengheid eens Vaders, die met afschrikt, doch allen met liefde liet rechte pad doet bewandelen.Vaderlijk deelde hij ons al zijne vreugden, doch niet zijn leed, dat hij voor ons verborgen hield, vaderlijk deelde lnj in ieders blijdschap en droefheid. Als Vader kende hij geen onderscheid van personen, doch omringde allen gelijkelijk met zijne vaderliefde en vader zorgen. Als Vader leerde hij ons liefhebben onze Moeder, de Abdij, als vader leerde lilj ons ook liefhebben,ik h;ul bet reeds vroeger moeien zeg gen, onze hemelsche Moeder Maria. En hij beeft niet gerust, tot flat hij de versiering van Onze Moeder. O. L. Vrouw van Affligem weer op deze plaats hersteld liad. Als vader ging hij ons steeds vooruit, aanmoe digend vooral door zijn voorbeeld. Hi j beminde deli luister van Gods woning, hi.i brandde van ijver voor het groote Bedcdictijnerwerk, bet Goddelijk office. Hij bevorderde de studie zond monniken naar Rome en Leuven, werkte aan dc uitbreiding der kloosterbiblioteek En ook luer toonde hij ons als Vader den wegdcor zijn onver- flauwbaren studiezin, door do studie, der H. Schiftuur,die zijne studie mag genoemd worden. 'J ot den laatsten dag van zijn afsterven las hij nog dat Woord van God, cn wanneer de onge makken van den hoogen ouderdom dit hem soms beletten, vorzo .ht hij een der monniken, liem uit de H. Schrift voor te lezen. En in deze studie zelf toonde hij zich waarlijk vader want do abt zegt de H. Benedictus, most onderwezen zijn in de 11. Schriftuur, opdat hij zij als een huisvader, die uit zijnen schat oud en nieuw te Voorschijn brengt. Zoo verwezentlijkte de Overledene op vol maakte wijze in zich, in zijne klooslergemeente den geest van den II. Benedikfus, don geest der familie, of zooals hij zelf eens schreef, sje.ritum pielalis, den geest van \ader-cn kinderliefde. En terwijl wij met het klimmen der jaren meer en meer de liefde en goedheid van zijn hart mochten bewonderen en smaken,.., zie daar ontrukt hem opeens ee dood aan onze liefde. Langzaam, zonder dat men het merken kon namen zijne laatste krachten af ren terwijl wi nog niets ergs vermoeden, sprak liij zelf reeds van zijne aanslaande ontbinding, van zijn ver trek naar den hemel. In zijn laaf sten brief, eene week voor zijn af sterven geschreven aan den Hoogwaardigen M. Generaal, spreekt hij van het verminde*eu zijner krachten, en in den eeisten zin van dien brief schrijft liij deze woorden: «.lk hoop naar den hemel te gaan voor zijn overlijdensdag had hij nog do H. -Ds gelezen een ergere toe stand kwam toen aliengskcns ingetreden cn na in den voormiddag van den volgenden dag de laatste HH. Sakramenten ontvangen te hebben, ontsliep hij, zooals hij geleefd had, zacht cn vreedzaam in den Heer, omringd van de lieide cn gebeden zijner kinderen van wie hij. helaas I is heengegaan, om naden arbeid in 'sHeeren wijn gaard in te gaan in 's Hoeren ruste. Maar neen Vader Gij zijt niet heengegaan I Gij hebt ons als uwe kindere bemind op aarde,Gij zult ook nu nog als Vader bij ons blijven, door uwe bescherming, door uw gebod. Bewaar or.s den geest, dien Gij hier hebt geplant, spiritum plciutis, den Benedictijner familiegeest, den geest van vador-en-kinder-cn broederliefde. Be waar de kloostertucht döor uwe zorgen hersteld in deze grij.-.o abdij en gelijk gij voor ons allen eens als Vader de kloosterpoort geopend hebt, zoo loon u ooknog Vader, wanneer wij ook on zen levensloop zuilen volbracht hebben, en leid ons dan binnen in ue poort des Hemels. En gij, geachte toehoorders Bemint den fa miliegeest naar het voorbeeld van dv'n overlede ne denken wij, dat v.y allen eenen vader heh- ben,God,in den hemeldat wij allen broeders zijn onder elkander. Hebben wij kinderliefde je gens onzen hemelsehen Vader, naastenliefde je gens onze broeders, en mogen wij allen eens met den overledene vereenigd zijn in do woning des eeuwigen Vaders,met en-zon broedei .Tezus-Chris- tus, door do lie^le van den II. Geest. Amen. zoo onmerkbaar, alsof zij dood was. Haar ge laat onderging dozelfde golieimzinnigo veran dering als toen do duisternis in het kamerko te Truro begon to vallen. Dezelfde angstig vorschende blik, dien zij toen op den ledigen hoek der kamer had gevestigd, vertoonde zich nu in hare oogon, terwijl zij ze langzaam op de deur richtte. Meesteres fluisterde zij, bon ik te laat Zijt gij daar voor mij Het ritselend geluid daar binnen zweeg een oogenblik hernieuwde zich en stierf weer aan het andere einde der kamer weg. Met wijdgeopende oogon bleof zij op dc Mirtekamer staren, staarde alsof zij door de deur wilde heenzien. alsof zij wachtte tot dat het hout doorschijnend werd om te kunnen zien wat er achter was. Hoe licht beweegt het zich over den een zamen vloer fluisterde zij weer. Meesteres ritselt het zwarte kleed, dat ik voor u ge maakt heb, niot luider dan dat Ilct geluid hield weer op, en kwam toen eensklaps schuivend nader, tot vlak voor do binnenzijde van do deur. Indien zij zich op ditoogenblik had kunnen bewegen, indien zij slechts had kunnen neer zien naar de tusschenruimte tusschen den onderkant van do deur en den vloer, toen het ritselend geluid het dichts bij haar kwam, zou zij do onbeduidende oorzaak er van gezien hebben, die zich, gedeeltelijk buiton do deur, verried in de gedaauto van een stuk verlept droog papier van den muur dor Mirtekamer. Door tijd en vochtigheid had het papior rondom in het vertrek losgelaten. Een paar banden ervan waren door den architokt afge scheurd toen hij de muren kwam bezichtigen,' nu eens bij grooto, dan weer bij kleino, al naar het uitkwam, en liij liad dio op den w Brussel. Mislukte pojmg tot diefstal. Een dief, dio Maandag morgend, te 1 uur, in hot juweelen magazijn wilde breken van Mevr. wed. Do Clercq, Vanderhaegen- slraat, 6, moest vluchten daar elektrisch ge- bol zich liot hooren cn do dame het alarm gaf. Het magazijn bevatte voor ruim 100.000 frank juweelen. Do politie werd verwittigd en ononde een onderzoek. Bloedig tooneel. Twee personen in Hetzelfde huis wonend, Vanderhaegenslraat, haal Ion elkander sedert lang.Zondag bracht eon hunner don andere eon messteek toe in het voo: hoofd. Do gekwetste werd naar hot St-Piolers gasthuis gebracht on de dader, naar hel kommissariaat in do Priemslraat. Zelfmoord. De alleen wonende 70 jarige Felix B..., Gierstraat, heeft zich Zon dag in zijne slaapkamer door verhanging van het loven beroofd. Het lijk word. naar het doodenhuisje vervoord.De roden van de zen zelfmoord is onbekend. Verhangen. Zondag avond vond men den gcnaainden S... oud 74 jaar, op zijn kaïnerken, Van Artoveldeslraat, verhangen. Zijn lijk was reeds koud. Ellende dreef don grijsaard tot wanhoop. Gevaarlijke val. Zondag avond viel F.V..., Van Artoveldeslraat, le zijn ent van de trap en brak zich den scliedol. Hij werd naar het gasthuis overgebracht. Stoutmoedige dieveggen. Drie damen waarvan eene op don arm een kind droeg, traden Zaterdag avond in den winkel van mad. G..., Gu lkleerkooperslraat, en vroegen om de schoonste pelsen te zien. Zij vertrok ken zonder iets te koopen. De handelaarster heslatigdo, als zij alios weder in orde schikte dat oen pols van 1,30.0 fr. weerde, ontbrak. Do policie zoekt ieverig. de drie damen op. Da ongemengde koffie van Brazilië of elders, wordt bijzonderlijk uitmuntend,wan- 71 oor mon cr voor do helft Chicoree der Trap pisten Vincart bijvoegt; 1500 G Schaarbeek. Bood een er dievegge- brandsliclister. Wij verhaalden reeds hot feit van Marie MFilomenaslraat, en haar minnaar, die voor meer dan 20,000 fr. juweelen, ten nadeelo van Movr. B Frankliüslrant, stolen. De plichligon staken vervolgens do kamer 111 brand om do sporen van hun diefstal te doen verdwijnen. Zater dag vergiftigde de vrouw zich met twee pa- stillori, welke zij in beur haar verborgen had. Zij stierf nog donzelfden nacht, na sch rik kol ijlt 0 pijnen geleden to hebben. Onze lozers welen dat de overledono zich deed doorgaan voor Movr. X...., regentes in eeno middelbare school. Diefstal. Mmo Labuisserie, Emma nuel Hielslraat, to Schaarbeek, begaf zich Zaterdag, tegen den avond, naar een wild en groenten wi: ';el van do Anspachlaan. Op liet oogenblik haren aankoop to bol alen, ho vend zij dat mon haren geldbeugel, inhou- naakten houten vloer geworpen, om ten spel van den wind to worden wanneer deze door do gebrokeno vensterruiten blies. Had zij zich slechts bewogen Had zij slechts oven voor zich gezien Maar zij was over bewegen en zien heen do hevigheid van den bijgeloovigen angst, die haar vermeestert! had, deed haar in al hare leden,in al hare trekken verstijven. Zij deinsde niot terug, zij slaakte geon kreet toen liet ritselend geluid het dichtst nabij kwam. Het eonige uitwendige teelcen, dat bewees lioe zeer do schrik haar tot in het diepst liarer ziel aangreep, openbare zich in de'veranderde werking van hare rechterhand, waarin zij nog do sleutels hield. Zoodra de wind hot stuk papier vlak bij de deur liad geblazen, verloren liare vingers hun vermogen van sa mentrekking, en werden zoo krachteloos, alsof zij bezwijmd was. De zwaro bos sleutels ontglipte bare hand, viel door de balustrade van do galerij heen, en kwam op den steenen vloer beneden ne der, met een slag, die door de sluimerende echo's als 't ware, gillend herhaald werd, alsof dezo gevoelige wezens waren, die onder do foltering van geluid krompen Het gekletter van do gevallene sleutols, dat zoo akelig door do stilte weergalmde, scheen haar tot een oogenblikkclijk besef van gevaar te wekken. Zij waggelde terug, bracht beide handen woest aan het hoofd, stond zoo een paar oogenbükken stil, en ijlde toen naar den trap, met het inzicht, naar den gang af te dalen ten einde de sleutels terug te halen. (Vervolgt).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2