mm. HEI S0G1AUS1 Ei BE 'T EEN EN 'I til De vreilesoMcrlmMelmgeii AcEstftisBdo jsarsjsinsj es CENTIEMEN E3 JÏL. CS- 10 X_, 23 Bestuurder J. Van Nu ff el-De Qendt. RUITEN LA ND Eeesssifees* C3 2. NUMMER HEI W-4 W& ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureeien van het land. UITGAAF, 4 's avonds «p m 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds Po ui* toute la publicité commcrcialo et financxère du" journal, s'aclresser exclusivcmont a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. EUREELEM TE EraöSSEL i GSS5TS, ESsurspSaatSj 2 Telefo.on A 3299 TE êSLST EHGZ"ik:3 trE3,a,"f, Telefoon 114. S>i AAN KON O! GIN GEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.00 3® bladz. (de regel) fr. 1.00 4e bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. I.0Q Gemengd nieuws por regel) fr. 2,00 Hecht, herstelI. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciële en financicele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Welke fs de toekomst van den ka tholieken godsdienst tegenover hel socialism Catholicismus en socialism zijn ge- horen vijanden. Het socialism is goddeloos van af komst en van natuur. Uit da goddeloosheid der philoso- phen van de verledens eeuw zijn twee wijsgeerige stelsels gesproten socia- lismus en liberalismus, twee koppen van de Revolutiedraak. Het socialismus wei'd belemmerd in zijnen wasdom en is alsdan niet voort- gesohoten. Het liberalismus der burgerij heeft do overhand behaald en eene eeuw lang gewoeld. liet liberalismus heeft al gedaan wat het doen konde. Het heeft gewoeld zooveel als een stelsel ■woelen kan, allo grondvesten afge broken welke het konde afbreken ziel en lichaam aangetast, met de scholen en de huisgezinnen door zijne schijnheiligheid en losbandigheid, de overheid door zijnen woelgeest, den arbeid en de werkplaats doorzijn 011- menschelijk Hancliesterdom te beder ven. Na eene eeuw gaan de oogen open. Alwie het wel meent met den gods dienst,' met de zedenleer, keert er zich van af als van eene pest. De werklie den hebben bet ondervonden dat liet woord vrijheid op de lippen van het liberalism eene huichelarij was, als mede eene handleiding tot noodwen dige verdrukking.Het liberalismus ligt zieltogend. Hel heeft en zal misschien nog lang stuiptrekkingen hebben maar toch zijne bewegingen zijn stuiptrekkingen van een stervende. Alwie oogen oogen heett om te zien moet dit zonderling verschijnsel be merken. Het socialism wiens eersten voor staander, te woten Babeut, het Bur- ger-Liberalisnaus op het schavot ge bracht heeft, is nochtans met zijnen aartsvader niet gestorven. Het heelt van lieverlede nieuwe verdedigers ge vonden. Na een tijdstip van allerhande utopiön, bekroond met eene revolutie in 1848, is liet als partij duchtig inge richt geworden. Het heeft overal, met de volksdrommen in beroering te brengen, het liberalismus onttroond en zal eerlang overal zijne plaats in nemen. Het socialism heeft al do ongods dienstigheid van het liberalismus op- go loiften. Liberalismus en socialismus zijn vijand op huishoudkundig gebied op aile andere gebieden zijn zij naar be vriend, als vader en kind. Do gelijkheid, zooals ze het socia lism verstaat, verwerpt hofbestaan van God, miskent en haaf alle overheid die van God komt, en is in strijd mot den Godsdienst zelfs op huishoudkundig gebied. Immers, het socialism ziet in alle ongelijkheid, welke het toevallig heet, eone onrechtveerdigheid. Do Godsdienst daarentegen, hoe talrijk ook de misbruiken van den tegenwoor- digen toestand wezen mogen, misbrui ken welke hij herkent en doemt, leert toch dat het verschil van eigendom onder de meiisclien in zich zeiven geene onrechtveerdigheid is. Moest hot socialism den godsdienst erkennen, het zoude staken eene rechtsléaring te wezen om slechts utopie te worden, gelijk er vele gemaakt werden van af Thomas Morus tot do hersenschim bouwers van heden. Daarom hebben wij gezeid dat het socialism zelfs op huishoudkundig gebied, van natuur ongodsdienstig is. Er volgt hieruit dat de vrede tus- schen catholicismus on socialismus on mogelijk is. Do strijd moet zijn op leven ol dood. Wie van heide zal nu den zegepraal behalen De socialisten, gelijk al de andere vijanden van den katholieken Godsdienst, roepen triomf van het be gin af van den strijd. Wij hebben gezien boe het Socia listisch dagblad Lo Pcupte de zaak inzietOm logiek te zijn moet de werkliedenpartij stand nemen ter zelfder tijde op het terrein van den klassenstrijd en van den strijd tegen de Kérk». De vrijdenkerij leidt dus naar het socialism... Zij moet tegenover het christen ideaal een ander ideaal stellen, stellig en vat- baar, de religie der menschheid «De katholieken die zich zouden inbeelden dat da dood van het Doctrinarism in ons land het einde van den oorlog tegen de Kerk zal medebrengen, geven zich aan won- dere begoochelingen over 't en is maar nu dat de strijd gaat begin- nenDe nieuwe godsdienst heeft, gelijk do katholieke godsdienst, zijne apostelenen zijne martelaren; hij beeft eene wonderbare waarborg vau welgelukkon, te weten de blikseui- snelle spöedigheid zijner voortplan- ting. Aan deze teekenen moot de Kerk erkennen dat haar stervensuur welhaast slaan zal... Voor Benolt Malon is dit stervensuur reeds ge- slagen De cliristene beschaving, a zegt hij, zoude niet meer kunnen loven in den hedendaagschen weten- schappelijken en maatschappelijkon dampkring. Zij is dood, al gebaart zij te leven. Doch, dit is al prietpraat, en het eenigste dat wij daarop to bemerken hebben, is de spreuk van den dichter Les mo'rts que vous pleurez se portent assez bien 71-3?3 SSjj-Ëstsïsaa S5js;3. Da «Maurelama», hot Christmas Ship waar van in den laatsten tijd in verschillende be richten herhaaldelijk gesproken word, is to Liverpool uit Amerika aangekomen, mot 1200 pasagiors aan boord. Zes honderd pas sagiers waren to Fishguard reeds aan wal gestapt. Eene kolossale waarde aan Kerstgeschen ken, alsmeds een grooto Kerstmismail be vond zich aan boord. De passagiers werden in drie extratreinen welke met mistletoe en hulst versierd waren verder vervoord. Gedurende de zeereis werd met het oog op hot naderende Kerstfeest een liefdadigheids concert gegoven. KaSsrek aass branslstoJ ësa §le8fji©« Fe aandacht wordt er nog maals op gevestigd dat er in Belgio een stij gende, nood aan brandstof gaat heersclien. Onbetwistbaar is liet dat onze voortbrengsL thans baar hoogste punt heeft bereikt. Tij dens het tijdstip van groote welvaart zooals thans, heeft men voor België nog een tekort van 200,000 ton. Wat zai liet later zijn Men voorziet dus nog steeds eene stijging van den prijs dor kolen. Ees39 Ma dame Nathalie Vcrolloman, weduwe van den hoer Karei Maillard, wonende te Yperen, is thans haar honderste jaar ingetreden. De achtbare oeuwelinge, wier gezondheid nog niet le wenschen laat, is geboren te Roesso- laevo, don 26 December 1813. WeE»k©©i3 wan tpessï§ sas were» Do duivenmelkers van Roobais en de omlig gende gemeenten, zoowel belgïsche als fransche waren Woensdag avond zeer talrijk naar den zetel van den Duivenmelkersclub in die stad gekomen, waar do verkoop plaats had der duiven van M. Hassebrouck, van Fransch Komen. De verkoop, 133 duiven be vattend, begon om 4 ure en eindigde om 8 ure. Een der duiven, nr 19, vond een lief hebber voor 750 frank andere bereikten sommen van 200 tot 600 fr, In 't geheel bracht do verkoop 15,848 fr. op. Zulke som werd door geen enkolen verkoop bereikt in Noord-Frankrijk. Wsüfc geWOB'sSt ©3* W&S&71 ©2t2ze Herhaalde malon is de vraag gesteld wat er, indien hot leger- ontwerp doorgaat, zal geworden van onzo burgerwacht. Naar oen looponde nieuws laat vernemen, zou men aan hoogerhand plannen aan 'tsme- den zijn tot oprichting naast liet leger van eone zoogenaamde landwacht, in den aard dor Duilsche Landwehr». De burgerwacht zou bij dozo landwacht worden ingelijfd. Doch dan rijst eene moeilijkheid op. Inder daad, art. 122 der GrondVet zegt dat do aanvoerders der burgerwacht tot den graad van kapitein moeten benoemd worden door do wachten. Dus zou het moeilijk gaan officieren der reserve of landwacht aan liet hoofd van deze manschappen te plaatsen. Do moeilijkheid zou editor opgelost wor den langs oenen omweg, in dezen zin dat in de wet voorwaarden tot kiesbaarlioid zouden geschreven worden, mot dezen vorstando, dat de officieren der landwacht-burgerwacht moeten gekozen worden onder de officieren der reserve. Dit voorschrift zou niet in strijd zijn met do wet, donkt men, daar nu reeds voorwaar den tot kiesbaarheid aan do kandidaten-offi cier der burgerwacht worden gesteld, name lijk het afleggen van een bekwaamheids examen. Mits oen kleine wijziging zou men de offi cieren der burgerwacht kunnen benoemen tot officieren der landwacht. T!|«£rec3.©ïr,l£ö,a3L<caL Hoog© ouderdom. Te Groningen is ©verleden Me juffer G. Muhlor Les ierhuis. Zij was geboren te Wolderdorp den 15 April 1810. Zij had don ouderdom van bijna 103 jaar bereikt. Het Kerstfeest aan het hof. Zooals allo jaren werd aan het hof liet feest van Kerst dag luisterrijk gevierd. Om roden van ge zondheid heeft do kpningin-moedor er dit jaar geen doel kunnen aan nemen. Laffe aanranding. De heer De Maine, houdt te Villo d'Avlay eenen tapijtenwinkel. Gedurende het win terjaargetij de trekt hij dagelijks naar Parijs, alwaar hij in de Clia- ronslraat werkzaam is. Voor zijn vertrek opout hij hot magazijn en stelt de deur door eene electrieko hol in verhand met het eerste verdiep, alwaar de.slaapkamers zijn. Nauwelijks was de man vertrokken, toen de vrouw welke nog le bed lag gewekt werd door don klank dor elektrieke bel. IJlings liep zij naar beneden on werd aan don voet van don trap vastgegrepen door twee kerels welke haar bonden en eene prop in baron mond duwden. Zij roofden daarna alles wat onder liunne handen viel on namen ijlings do vlucht. De vrouw kon do prop naderhand uit don mond halen en zicli loswringen. Men is op het spoor der daders. Wreede aanval. In eene herberg van Hennes is een wreede aanval gepleegd door eenen werkman Begall genaamd,welke dooi den patroon van huis, uit hoofde van twist, aan de dour wordt gezet. Om zich te wreken kwam hij in de herberg terug, met een bijl gewapend. Hij doofde de lamp uit en begon in den donker réchts en links to kappen. Hij trof ongelukkiglijk den kleinen Roger, oud 11 jaren, alsook de moeder van dit kind. Op het hooren der hartverscheurende kro ten nam hij do vlucht. De kleine Roger stierf welhaast aan de gevolgen zijner wonden. Ook do wondon dor moedor zijn zeer erg. Levend verbrand.Op het kasteel van den lieer Auseur, te Aubois bij Douai, had een schrikkelijk ongeluk plaats. Do meid Louisa Burdin, oud 56 jaren, had oenen hond gowasschen met alkool. Van dat vocht was er op hare kleederen gespat.Toen zij bij het vuur naderde om hot middagmaal le bereiden, vatten bare kleederen vuur en in eenen oogenblik stond zij in laaie vlam. Oil haar hulpgeroep kwam men toegesneld, doch 't was to laat. Zij overleed eenigo oogonLlilc- ken nadien. Louise Burdin was afkomstig van Wardyn in Belgio. Kandidaat voor het voorzitterschap Se dert eenigo ^Byen doet eene afvoerdiging van senators on volksvertegenwoordigers voetstappen, ten einde M. Poincarrè het be sluit te doen nemon de kandidatuur voor hel voorzitterschap te aan veerden. De heer ka- binetsovorsto beeft verklaard dat bij zich op rang zal stellen als kandidaat-voorzitter der Fransche Republiek. ID-jxitsclilaïici. Koning Otto ziek. De koning van Beieren, in het kasteel van Feurstenried op gesloten, is sedert eenigo dagen ziek gewor den. Hij lijdt aan oene orgo nierziekto. Het geen zijn toestand onrustwekkend maakt is dat hij halsstarrig weigert geneesmiddelen te gebruiken. Twee geneesheeron zijn ge durig in zijne nabijheid. Koning Otto heeft den ouderdom bereikt van 64 jaren. Hot regentschap in Beieren. Prins regent Ludwig hoeft aan den minister-voor zitter eenen brief geschreven, waarin hij zegt Gezien de beweging in het land ont staan over de kwestie van het regentschap verklaar ik dat het mijn stellige wensch/fs dat men zich onlhoudo voor 't oogenblik van eiken maatregel, die voor doel zou hebben oen einde te stellen aan hot regentschap. Erg ongeluk.In do werktuigmachienen- fabriok on ijzergieterij van de gebroeders Escher,to Chomnitz, is gisteren eone galerij, die tot vervoer van gietzand dient, ingestort. Twee werklieden kregen arm- of beenbreu ken, een aantal anderen werden licht go- kwetst drij liggen nog onder de puinen en zullen waarschijnlijk'dood zijn. Sohrtkkelijk ongeluk, Dins.dag nacht is er in de achtbare familie Low, te Dundee een schrikkelijk ongeluk gebeurd Terwijl demoeder deKerstmisg-eschenken, in de schouw geplaatst, aan hare kinderen, 2, 3, 5 en 7 jaar oud aanbood,slorlte opeens oenen muur in en bedolf de. vier kleinen on der de puinen. Do moeder kon in tijds weg springen on heeft slechts eenigo geringe kneuzingen bekomen. Hare wanhopige droef heid is hartverscheurend. Tempeest. Een hevig tempeest woedt op de Engolscho kusten. Verzcheidene sche pen zijn vergaan. Do storm heeft de telefoon en telegraafdraden afgerukt. 3FÏ.-I13- S31 EB- xx c3L Ontvarxfst. De keizer heeft in het win terpaleis de Kamerleden ontvangen. Hij heeft zich met verscheidene onder hen lang onder houden en drukt© don wenseh uit dat hot aanstaande jaar vruchtbaar zoude zijn voor do werkon der wetgevende macht. Ontslag. De hoor Makara, minister van Binnenlandsche Zaken heeft zijn ontslag in gediend. Hij wordt vervangen door don heer Malakoff, gouwheer van Tchernigof. Bederf, Een bericht uit St-Petersburg zegt Er is huiszoeking goschied in zeven jon gens en meisjesscholen, welke tot de aan houding- van 60 leerlingen, vrouwelijke zoo wel als mannelijke leidde. De geheime poli oio nam .oen aantal propagandageschriften voor de vrije liefde en pornografische lectuur in beslag. Deze geschriften gaven eon boeld van hot zedelijke bederf dor leerlingen. De policie verklaart ook in hot bezit to zijn van bewijzen voor oen aanslag tegen den minis ter van onderwijs, die door de scholieren van het 12° gymnasium zou worden gepleegd. Do aanhouding is in St-Pclersburg het on derwerp van alle gesprokken. Operazanger-Kamerlid. In het Rus sische parlement zal voortaan een schoon geluid klinken. Bij do onlangs gehouden ver kiezingen is namelijk do bekende baryton Cholonhof van do opera to Moscou tot afge vaardigde gekozen. Operazanger-Kamerlid is wol do nieuwste conbinatio. Op da grens. Een Russisch dienstmoisjo dat to Maltlaukeu in betrekking was. wilde naar Wirballon gaan, om do begrafenis van haar zuster bij te wonen. Zij ging zonder vergunning to hebben de Russische grens over en werd op dat oogenblik door een grenssoldaat met verscheideno schoten en sabelhouwen omgebracht. Ita,lië. Anarchistische samenzweering. Zekere Delferro, door het lot aangeduid om op den persoon van den Koning eenen aanslag te plegen, bracht zich over eenige dagen van het leven, ten einde, zich niet verplicht to zien dozo boozo daad te plegen. Deze zelf moord heoft aanleiding gegoven tol de ont dekking van oeno gansche bende anarchisten, bondgenoten van Del Forro. Verscheidene aanhoudingen hebben plaats gehad. "VereerLigcie - Staten. Trein aangevallen. De posttrein ver trekkend uit Allon naar Chicago is in een woud op 2 kilometers afstand van Spring field, door vier bandieten aangevallen. Mot den revolver in do hand dwongen zij don stoker en don machinist den postwagen af te haken. Zij duwdon liem langs de riggels voort, tot op oono plaats waar zij de brand kas, die zich in den wagon bevond, bij mid del van dynamiet deden springen. Zij roofden er eene som uit van 250,000 frank en verdwenen nadien in liet woud zon der het minste in hunnen boosaardigen aan slag gestoord te zijn. Jack Johnson. Do neger Jack Jolinson, de kampioen-vuistvechter, hoeft, uit wraak over do beweging, op touw gezet om hem uit Chicago vandaan to krijgen, een villa te Lake Gone va (Wisconsin), een lustoord voor de groote millionairs van Chicago, voor 170,000 fr. gekocht. Johnson heeft heleend gemaakt, dat hij do villa gekocht heeft voor zijn tweede blanke vrouw. Naar men zich herinnert, heeft zijn huwelijk met die vrouw onlangs heel wat opschudding veroorzaakt. Zij zal er nu do Kerstdagen 'doorbrengen. Men vraagt zich to Chicago af, hoe John son de villa heeft kunnen krijgen, daar da millionairs van Lake Geneva er steeds op uit zijn, ongewenschte parvenu's to weren. ïxxciï© Do aanslag op lord Harding©. Do bom is geworpen van hot dak van liet kantoor van de Punjab National Bank. De bank beeft 2000 roepijen voor liet pakken van den dador uitgeloofd. Men golooft to Londen, dat de aanslag fs gepleegd in een van de nauwe stralen, did men streng heeft bewaakt, loon de koning on do koningin langsdaar door moeston. Ver moede] ijk beeft men, nu do politieke toestand zooveel beter is geworden, dat nagelaten. De foestelijkhedentoDolhi zijn afgeschaft. Do liberale pers in Engeland noemt aan, dat do aanslag de daad is van een krankzin nige, do conservatievo pers echter is van meening, dat bot hier een samenzwering geldt, welke reeds een grooten omvang beeft aangenomen. Do Times zegt dat, loon de bom geworpen was, oon groep mannon, dia iu de nabijheid stonden, aan hun vreugde uiting, gaven 011 in de algemeene verwarring wisten to ontkomen. Een deel dezer liedea kon aangehouden worden. Het bullelijn zegt, dat de onderkoning een onrustigón nacht lioel't gehad en hot noodig was hom morfine toe to dienen ton einde do pijn te verzachten. To Gonstantinopel lieerscht eene buiten gewone eensgezindheid om do teruggave van Andrinopol to eiselien. Do Bulgaren in tegendeel zijn oven eonsgeziud om don af stand le vragen van die stad, dewelke tocli in hunne handen vallen müet. De Turkscho pers is van gevoelen dat da voorwaarden door do bondgenooten aange duid om don vrede te onderteeketien gansch. onaanneembaar en illogisch zijn. Van den anderen kant willen de Turken aan de Bulgaren ook geen grond afstaan tot aan de Zee van Marmora noch al de oilanden van den archipel. Turkye en Bulgarië vallen 't akkoord Een telegram uit Gonstantinopel seint dat de generaal Savof bevelhebber der Bulgaren te Constanlinopel verblijvende, onder don naam van bankier Kaltschef, tusschen don nacht van Dijnsdag tot Woensdag lang in onderhandelingen was niet den groot-vizier. Men beweert dat Bulgarië on Turkyë einde lijk zouden in overeenstemming treden en dat het teekenen van dbii vrede niet lang meer zal aanloopen. De meening le Belgrado In de voorwaarden door de bondgenoten aan Turkye voorgelegd is er geen spraak van oorlogsschatting. Men meent dat zulks met inzicht werd weggelaten op aandringen van de Europeescho mogendheden. De bond genoten zullen anderszins do tusschenkomst van Europa weigeren, uitgenomen wat aan gaat het regelen dor Albaneescho onafhan kelijkheid. Wat het lot der stad Andrinopol betreft, to Belgrado is men algemeen van gevoelen, dat die zaak zal opgelost worden dank aan de tusschenkomst dierzelfde mo gendheden. De zaak van Albanië De bondgenoten zijn van gevoelon dat het schenken van de onafhankelijkheid aan Albanië, den toestand in de Balkanen niet voor goed oplost. Integondeél, Albanië zal in 't vervolg ook een broeinest zijn van on lusten en geschilion, lijk nu. Albanië kwam eerder aan de bondgenoten toe, niet alleen om willo van hunne militaire overwinningen, maar ook om don geschiedkundigen oor sprong van die bevolking. De zaak Prochaska is opgelost. Serbië schenkt voldoening aan Oostenrijk. Den 21® van dezo maand ging M. Pachilch minister president van Servië, bij M. do Ugron afgezant van Oostenrijk to Belgrado en begon aanstonds van de zaak dor Oosten- rijksche consuls te gewagen. Ilij bood aan M. do Ugron de verschooningon aan van Serbië, om do verscheidene missingen jegens de Oostenrijksche consuls begaan en vroeg dan aan M. de Ugron, hem to willen berich ten of Oostenrijk nog andere herstellingen eischte. M. do Ugron was uiterst gelukkig te bo- statigon dat Oostonrijk's wenschen door Servië voorkomen waren. Hij verklaarde tevóns dat liet noodig zou geweest zijn door de gewapende troepen van Servië do eer te doen bewijzen aan do vlag van Oostenrijk, wanneer mon terug die vlag

De Volksstem | 1912 | | pagina 1