RevoMraina Nieuwjaarsavond te Brosse! Een lichter in zee gedreven Eena vrsuw tor dood veroordeold. Een oii3Hhai'3 vorglfllgcr. Twoefessk Hoy tie moordaanslag De geheimzinnige misdaad Eene vrouw vermoord te Weyler=bij=Aarlesi: op ösa E, Hoorei Geheimzinnige misdaad Vreeselijke bandieterij DE VOLKSSTEM 3 JANUARI 1013 (Van onzen bijzonderen briefwisselaar.) Brussel, 1 Januari 1913 Hot feest van nieuwjaarsnacht neemt allo jaren to Brussel meer uitbreiding. Het is waar ook dat onze hoofdstad van dag tot dag moer het uiterlijke aanneemt van cono plo- ziorstad en dat men or langs om moor lijk in eono wereldstad, lijk te Parijs, loven wil. In Engeland, in Duilschland, daar viert men Kerstnacht, feest van gansch christen oorsprong, dat al do familieleden vereenigt rond eenen boom, feest van gansch verlrou- welijkcn en poëlischon aard, waar do kinde- ron on do vorloofdon do belden van zijn. Te Brussol viert mon liever nieuwjaarsnacht. Do mode van Brussel eisclit, dat wanneer bot nicuwo jaar zijne intredo doot, op klok slag twaalf uro, dat hot u dan vinde, den cliampagncbekor in de hand en do maag overladen met allerhande gelruiTeerdo spij- ton. Dan gaan do hotels niet too van don heelen nacht. Do plaatsen in do grootc eetzalen wor den op voorhand besproken. De beste worden tot vijftig frank betaald. Hcorcn in habict c:i dam on in rijke kleedij zitten daar opcongeperst. Geen hoeksken mag cr verloren gaan in die rij 1c vcrlichto zalen •waar alios schittert en blinkt, do kristalen, het zilverwerk, de tafellakens, en waar alles tien gour opsnuift van de kaïrovracliton Zui dorbloemen, dio zoo kwistig werden rond gestrooid. Knechten mot zwarte frak en witten hals dook loopen overal rond, terwijl do sym phonic al de gokondo liedjes doet woerkiin- ken. Ik zag zoo gisleron cono eetzaal waar twee pindoloozo tafels langshenen do muren ston den twee andere slondon lo middon der zaal. Do feestvierders zaten daar opeengc- perst lijk aan een feestmaal, waar er weinig plaats is, maar veel uitgenoodigdon onwaar iedereen verplicht is altijd lo doen lijk do anderen In vond dat het weinig aantrekkelijk wo nen moost daar opeengestapeld to zillen lijk haringen en zich daar te vermakon, omdat men meet Op klokslag twaalf uren draait men dc lichlon uit gedurendo eon oogenblik cn iedereen omhelst zijne "woderlicift of... die van-zijnen gehuur. En dan begint hot echte feest Opgojaagd door dirgelijke gemeene dingen en door ge durig chumpagnedrinkcn wantin talrijke gasthoven is er dien nacht mots anders te krijgen dan champagne ziet mon daar allerhande buitensporigheden tegenstrijdig met do goede zeden en ten minste tegenstrij dig mot allo deftigheid. Velen 'gaan dan hunne zatlappejlj voort zetten in do wijnhuizen rond do Beurs, te dier gelegenheid ook opengebleven. En 's morgens vroeg gaat iedereen naar huis, te voot of per rijtuig, afgemat, ver moeid, verhoest, maar tevreden omdat hij cbik hooft geleefd, daar is alles aan go- legen. Wanneer ik dat alles zie en hoor, dan donk ik aan de sckoone, poëtische Kerstfees ten zoo dikwijls 't huis gevierd. Eerst een vroolijk avondmaal onder de familieleden deuren en vensterluiken good toe, verre vai al do vreemdelingen. Daarna na de middor- nachtmis, onder den maneschijn, door de krakende sneeuw,naar den hel verlichten tem- pol. En na dat zoeto, indrukwekkendo feest van liet Geloof on van do Hoop, stil cn te vredon terug na ,v buis orn don zoeten slaap aan to vangon van echt gelukkige lieden Waarom bestaan en loven wij Waarom hooft de wreedo dood ons onze ouders ont rukt Waarom gaan wij in do steden wonen - -„vaar liet zoo nauw, zoo akelig, zoo doodsch ecliijnt cn waar do lieden, die zich schijnen to vermakon, or zoo droof en zoo vermoeid uitzien En bij dezen nacht, waar mon zou moeten blijven stilstaan bij het sluiten van don vor- loopen bilan of bij de gohoimvollo bladzijdon van het nieuw bogonnen boek, aan wio zou men do vraag moeten stellen, welke de on- slorfelijke dichter eens stolde in zijnen - Qo- tohernacht. Zoudt gij do bloomen bominnen, do wei- n den on hot groen, do verzen van Petrarclia, don zang der'vogelen, Michel-Angolo on zijn kunst, Shakespeare en do natuur, in- dien gij in dat alles geen uwer oudo klacll- ten, zuchten of snikken korkendet IIarold, Stocker maakto aan de kalanten wijs, dat het vlcoscb, door hem geleverd, voortkwam van dieren wolke door do gasthuizen gewei gerd worden omdat de beesten te oud waren. Vc-rscheidono personen werden ziek ton gevoigo van liet half bedorven vloesch dat zij binnenspeelden en 't is aldus dat or oen onderzoek gedaan werd, dat tot do aanhou ding van Slockor loirido. van METTBT Aanhouding van den moordenaar Do gendarmen van Meltet zijn er in gelukt don moordonaar van den ongelukkige» Alfred Clóda terug to vinden. liet is oon genaamde Victor Danaux, oor spronkelijk van Dworp, 25 jaar oud, dio to Mellet aardewerker was. Ondervraagd over do misdaad, loochendG hij eerst, doch woldra legde hij volledige be- kentenisson af. Volgens Danaux beweert, zon hij 's avonds op do baan Clóda ontmoet hebben1. Deze droeg een schrijnwerkorsbeitel cn daar Da naux dacht dat Clóda hem wilde aanvallen, bracht hij hem twee vuistslagen in het aan gezicht toe. Clóda viel ten gronde, endaar hij nog zijn beitel niet wilde afgeven, bracht! Danaux hem verscheidene voetstampen ou liet hoofd loo, tot hij geen teokens van loven meer gaf. Danaux is dan vertrokken, Clóda aan zijn ot ovorlatendo. I-Iet parkot van Namen is tor plaats go- wccst on do wolsdoktors bobben het lijk van Clóda geschouwd. Danaux ia iu hot gevang opgesloten. Een Engelsche stoomer, geladon mol ko len, lag te Nieuwpoort aan do kaai. Een lichter was or naast gelegd om een deel der lading over to nemen. Reeds waren onge veer 50.000 kgr. in den lichter overgeslagen toen eensklaps do touwon doorbraken en do lichter aan hol drijven ging. Op dat oogen blik bovond zich alloon een vijftienjarige scheepsjongen aan boord. Voor hot oog der beangstigde toeschouwers dreef do lichter naar do zoo. Do jougdigo knaap verloor ech ter zijno tegenwoordigheid van geest niet. Hij voos oen dor houten schut wanden af, liet het in't water vallen on sprong er op. Met een slok gelukte hij cr dan in, zich der wijze te richten dat hij iiet strand bercikio nabij don oudon vuurtoren. Du lichter zelto zijn tochljo in zoo voort, on 's nachts strandde hij ton Oosten van de havon, rechtover Lombartzijdo, waar bij door do golven in vcrschuidone stukken ge slagen werd. In don nacht van 30 September op 1 Octo- bor, werd, op do baan van Ussat naar Ax- les-Thormes, een landbouwer van Larnot, Pascal Blazy, verraderlijk aangovallon cn vermoord door zijne vrouw fjeanne Morèso en Paul Blazy, 35jartgo neef van don vor- moordo. Uit hot onderzoek bleek dat Jeanne Morèse do misdaad had beraamd en er Blazy too aangezet. Zij had bover.dion haar man 20 hamerslagen op hot hoofd toegebracht, toen deze reeds bewusteloos ten grondo lag. Jeanne Morèse werd ter dood, do neef tot 7 jaar dwangarbeid veroordeeld. Haar aan vraag tot verbreking, werd i:u verworpen. Zij hoopt nog onkel op genade van denVoor- ziltcr der Ropublick, doch men denkt dat haar geiiadovraag zal worden verworpen en men haar zal halsrechten. Dinsdag namiddag, rónd lure, werd Mcv. Diedoricii-Kiffer, in het veld aangevallen door eon kerel, dio haar t9n gronde wierp en bij middel van steunen verscheidene lievige dagen op hot hoofd toebracht. Ito hulpkreten van hel slachtoffer worden gehoord door een nulomobilist, M. Mentz, van Aarlen, dio met zijn rijtuig voorbijroed. Hij slopto on gelukte er in den aanvaller to overmeesteren. Andere personen snolden nog ter hulp en domoordenaar werd alsdan gebonden. Toon men dan Mev. Dicderich wilde hulp bioden, had do ongelukkigo reeds opgehouden to loven. De moordenaar word naar het gevang van Aarlen overgebracht, llij werd er onder vraagd, doch daartoe had men de hulp noo-lig van een Italiaanschen aardewerker. De moordenaar iszekerènEusrenioGoriolto, geboren in den omtrek van Turin. Hij ver klaarde dat hij eenigo dagen geleden was aangerand gewordon door vijf personen waar onder M. Diederich. Hij had zich nu gewro ken op de.vrouw van eon dor aanranders. Mon denkt dat de moordenaar in het hoofd moot goraakt zijn. 51° VERVOLG. Ik moge zwijgen, ik moge er wolgemoed onder blijven, ik mogo to vreden zijn, go- blinddoekt voort te loopen mot con geheim, ■waarin ik geen licht kan zien, niettemin i; het waar dat het cenigo, waarop gij uw liart gezet hadt toen wij op dozon tocht uitgingen, liet eenige is wat gij niet gedaan hebt. Dat weot ik, al weet ik ook niets anders en ik zeg nogmaals, 't is oeno Icclijko bistorio ja, op mijn woord van eer, ik kan het onder geen stoelen of bankou steken of ik bet zeg of zwijg, 't is eono leelijko historie Terwijl hij aldus zijno sympathie te kennon gaf, maakto do angstige schuwheid, dio do natuurlijke zachtheid van Sara's blik bedierf, plaats voor eeno uitdrukking van weemoe dige toederheid, dio haar oogen al bunno schoonheid scheen terug te geven. Wees om mijnentwil niet bedroefd, oom, zegde zij, stilhoudend cn met do hand' eenigo stofkens, die op do kraag van zijn frak lagen, afvegende. Ik heb zooveel en zoolang geleden, dat ik mij do zwaarste teleurstellingen nu nauwelijks meer aantrok. Dat wil ik nu niet hooron zeggen riep oom Joseph. Gij geeft mij schokken, dio ik niet verdragen kan, als gij zoo tot mij spreekt, Gij zult geene teleurstellingen meer hebben, neen, dat zult gij nietIk, Joseph Buschmann, de stijfkop, ik zeg liet De. dag dat ik geene teleurstellingen meer zal hebben, oom, is nu niet vor meer af. Ik heb nog slechts een weinig langer tc lijden. Ik heb geleerd geduldig to zijn en op niets meer te hopen. Vrees ou teleurstelling Do policio van Augsburg heeft een slach ter aangehouden, ten gcvolgo van cene zeer oi'go zaak. Dezo kerel, Jozef Stocker genaamd, ten oindo zich een goed inkomen to verse; ui .Ten, stol in do slachthuizen waar bij werkzaam was, do grootste en schoonste deel™ vai. geslacht vee, dat onbruikbaar verklaard was. Dat vloesch werd doorStocker verkocht aan arme liodon uit zijno buurt of soms ook wol aan oneorlijko beenhouwers, die or allerhande soorten van patés van maak ten. Een 22jSligo jongeling, afkomstig van Brussol, Jan Herzelo genaamd, had sinds eenigen liju kennis met een meisje dat even als in'j in do zijuefabriek van Tubiz® werkte. Onlangs had het meisje echter met hem afgebroken, ilerzolo besloot zich to wreken. Dinsdagnamiddag vroeg hij aan liet meisje of zij bij haar besluit bleef en daar zij bleef weigeren do oudo betrekkingen eraan lo knoopon. haal.do hij een revolver to voor schijn on loslo tweo scholen op haar. Het moisjo werd in het hoofd getroffen en zaklo bewusteloos neder. Doukende het m.eisjo gedood to hebbenL nam Herzele do vlucht. Kort na hot drama werd liij ontmoet nabij do statie van Hal. Sinds dan heeft men zijn spoor verloren en mon weet niet, waarheen hij getrokken is Do toestand van het moisjo is zeer be denkelijk. Het signalement van den moor denaar is in allo richtingen rond gestuurd. Mon zal zich herinneren, hoe in de maand Juli lautstledon, een Frauscho priester, do E. H. Fleurot, in hot Park van BrueSel aangerand werd door eon kerel,die hem cene messteek in den rug toebracht. Do messteek was doodeïijk en hut slachtoffer bezweek kort nadien. Do moordenaar werd door ooggetuigen aangehouden. Het was een godaamde Anloon Boyl, dio een twintigtal jaren geleden nog in een zmneloozengeslicht was opgesloten geweest. Drie wotsdoktoors, MM. Glorieux, Do Boeck on S wol Es, worden gelast don moor denaar to ondorzoekon, doch daar zij niet 't akkoord waren, benoomdo de onderzoeks rechter M. Buydons eeno nicuwo commissie van doktoors om Buyl lo onderzoeken. Die commissio bestond uit do doktoors Crocq, Claus, van Antwerpen, cn Mecus vanGheel. Dezo geneesheeron hebben Dinsdag hunne verslagen overhandigd aan den onderzoeks rechter. Ditmaal zijn do doktoors 't akkoord oil allen besluiten dat Antoon Boyl onverant woordelijk is voor zijné daden cn in een zinnoloozengesticht moot opgesloton worden. TE BRUSSEL. Ecne geheimzinnige misdaad heeft Woens dag m'orgend do Noord-Oostwijk van Brussol in opschudding gebracht. Bond 9 uro 's morgends, waren do inwo- nors dw Slévinslraat zeer verwonderd, ocne oude buurvrouw, do weduwo Roynders, alleen in het buis iir 145 verblijvende nog niet gezien te hebben. Do melkvrouw liad ook reeds vruchteloos gebeld. Een ongeluk vermoedende, word de policie verwittigd. Dezo deed do deur door een slot maker openbreken. In don gang, vlak bij do deur, vond men de oudo vrouw levenloos ton -rondo liggen. Eon groole próp, waarop chloroform gego ten was. slak haar bijna tot in do keel. Aan don hals waren sporen van vorwurgmg to zien. Naast hot lichaam der arme vrouw lag een ijzeren kofferkon ongeopend. Hot parket word spoedig verwittigd en kwam weldra ter plaats. Uit do eerste vast stellingen blcok alsdan dat diefstal do drijfveer geweest was. De omstandigheden, in welke de misdaad gepleegd werd. zijn zeer geheimzinnig. Men vraagt zich af, hoo hot mogelijk is, dat de ongelukkige vrouw zich in den gang voor de deur kon bevinden, met eene prop in den mond en mót liet onaangeroerd kofferkon. liet onderzoek duurde V. oensdag heel don dag, doch heeft nog niols aan 't licht ge bracht. Men weet alleen, dat eono buurvrouw Dinsdag avond oon onbekende persoon de woning hoeft zien verlaten. Toen hij don naam vftn do vrouw luid riep, kroog hij geen antwoord buitengeko men, bemerk to hij dat cene gioolo ruil aan de voorzijde van het huis was vernield. Nadat hot huis door 't vuur was vernield, vond men in een keldertje tusscheü' do puin en oen vreeseüjk verminkten vleesehklomp. Mon meende dat hot hoofd van den rump was gescheiden. Zoor waarschijnlijk heeft men dus de vrouw eerst laaghartig vermoord, datrrna 't aanwezige gold gestolen on vervolgens hot huis in brand gestoken. Do policio en de rijkswacht stelden arm- slonds eon onderzoek in, dat echter tot nog too zonder uitslag bleef. Do geneeskundig» schouwing van liet lijk bracht uit dut hot slachtoffer messtekon droog. "J Ba fy&L/iiLtisiè j Ui' dat is mijn leven geweest, sedert ik oen meisje was hot loven waaraan ik gewoon ben geraakt. Zoo gij verwonderd zijt, zooals ik woot dat gij zijn moet, dat ik den brief niet bemachtigd bob, toon ik do sleutels van dc Mirtekamer in mijne handen had. en toen cr niemand bij wa*-om mij tegen te hoiulo», herinner u dan de geschiedenis van mijn le ven, en noem die tot verklaring. Vrees en t- Müi'ofelliag als ik u do gehecle waarheid zegde, zou ik niet meer kunnen zeggen. Laat ons voortgaan oom. De berusting, dio in haar toonen en manieren lag terwijl z'J sprak, was do berusting der wanhoop. Dit gaf haar eeno onnatuurlijke zolfbeheerscliing, dio liaar in do oogon van oom Joseph zoozeer verouderde, dai liij haar bijna niet herkende. Neon zegde liij, wij zullen met voort gaan wij zullen naar dat akelig huis terug gaan, wij zullen oen ander plan maken, wij zullen dien duivelsclion brief op eene andere wij. c zien te krijgen. Ik geef om geene Mun- ders, geene huishoudsters, geeno Betsies Ik geef om niets dan om u te bezorgen wat gij noodig hebt, en n weer naar huis to bropgon, zoo rustig van gemoed als ikzelf ben. Kom laat ons teruggaan Het is te laat om terug te gaan. Hoe to laat Ha, akelig, donker, sa- tanscli Luis, wat haat ik u riep oom Joseph, omziende en zijne vuisten togen Porthgeniia Tower schuddende. Hot is to laat, oom, herhaalde zij". Te laat, omdat do gelegenheid voorbij is to laat, omdat, al kon ik dio terugroepen, ik niet weer in do nabyheid der Mirfckamer durf ko men. Mijn laatste lioop was, den brief op eeno andere plaats to verborgon, on dio laatste hoop heb ik opgegeven. Ik heb nu nog slechts een doel in 't leven gij kunt mij er in be hulpzaam zijn maar ik kan u niet zeggen hbo, tenzij gij dadelijk met mij voortgaat, tenzij gij niet meer zegt naar Porfhgenna terug te keeren. Oom Joseph begon tegonworpingen to ma- kon. Zijno nicht stcordo hom to midden van een volzin door hem op den schouder te tik ken en naar cono plaats op de al meer donker wordend o oppervlak to der heide te wijzen. Zio jzegdo zij, er is iemand op het pad achter ons. Is hot oen jongen of een man Oom Joseph zag in do aangewezen richting, cn bespeurde eeno gedaante op eonigen af stand. Ilct scheen de gedaanto van een knaap to zijn, dio blijkbaar -bezig was met op do beide to graven. Laat ons terstond voortgaan, smeekte Sara, voordat do oude man haar kon antwoor den. Ik kan u niet zeggen wat ik te zeggen hob, voordat wij veilig onder do beschutting der herberg zijn. Zij gingen voort totdat zij hot hoogste punt op do heide bereikt hadden. Daar hielden zij stil, en zagen nog eens om. Het overige van hunnen weg liep nederwaarts, en do plek waar zij stonden, was het laatsto punt, van waar mon het gezicht op Porlhgenna Tower bad. Wij hebben den knaap uit het oog ver loren, zegde oom Joseph, terwijl hij het ter-, rein beneden hen overzag. Sara's jonger cn scherper oogen bevestig den do waarheid der woorden baars ooms, do heide, was nu, in elke richting, zoover zij zien kon, oenzaam. Alvorons woer voort te gaan, verwijderde zij zich een weinig van den ouden man, en zag naar den toren van het eerwaardig ge bouw» dio somber cn zwart in het flauwe 5.30l 3E2Eo3L3.a/33Lc3.. Dezor dagon is nabij Denekamp (Overijsel) een vreeselijk drama gebeurd. Nabij den rijksstraatweg Denokamp-Nordhorn, buiten do kom van 't dorp, Nvoondo do oOjarige weduwo Bakers, geheel alleen op een boer derijtje. Zij verkeerde in goeden doen en men schatte haar vermogen op ongeveor 20.000 gulden. 's Nachts word een buurman gewekt door een knetterend geluid. Hij sprong buiten en bemerkte brand bij de weduwe. Onmiddelijk snelde hij do woning binnen on zag een ge deelte van 't huis reeds in vlammen staan verder waren eon of meer kassen opongobro- ken, do deur van do slaapkamer stond open en bot bed was opgeslagen. Brussel.Vuurschoten. Dinsdagmor- gend weerklonken vuurschoten in do Van Aitevoldcslraat. Een persoon, dio een revol ver in do hand hield, bood heyigon weer stand aan den agent, dio hom wilde ontwa penen. Hij werd niettemin naar het koinnus- sariaat goleid. Het is een Duilscher, muzi kant van beroep. Dorovolvor werd in beslag genomen en proccs-vorbaal opgesteld. Noodlottige botsing. Dinsdagavond, rond 7 uro, rolde do wagen oenor wasch- vrouw, voortgeduwd door do IGjarigo Mario Parys, te Etterbeek wonende, langs de Wet straat, toen oen© auto or togen aanreed. Tongovolgo van don schok word het meisje legen do straalstocncn go worpen en met-ge broken linkerbeen ou kneuzingen aan het hoofd opgenomen. Het anno meisje moest naar St-Pielcrsgaslhuis worden vervoerd. Erg tramongeval. Maandagavond, rond 7 uro, word een voorbijganger op do Zuidlaan omgeworpen ter hoogte van do Huishoudenstraat. Govaarlijk gekwetst op genomen, werd hij naar het St-Pietorsgast- Irtiis overgebracht. Do onbekende, dio liet bewustzijn verloor, bevindt zich nog altijd in denzelfden toestand. Zijn schedel werd gebroken. De doktoi'3 vreczen oon doodelijkon afloop. Dinsdagmorgond werd do persoonsbe schrijving van den gewonde naar al de koni- missurialen van Brussel en voorsteden ge zond on. Diefstallen in de Turn- en Taxistatie. Binnen do acht dagen zijn niet min dan oen tiental diefstallen gepleegd in de statio van Turn- en Taxis. Maandag namiddag werd ton na deel e van eeno agencio in douanen een nieuwe diefstal gepleegd. Do werklieden van dezen verzender gingen oenen wagon losson, geladen met 1300 kijos leder voor riemen, ler waardo van 8,'000 frank, toon zij besla- ligdcn dat de wagon opengebroken was. Uit het onderzoek blijkt dat de diefstal moet ge pleegd zijn rond 2 uro namiddag. Dieven gesnapt. Tweo kerels, die een stuk gestolen laken te koop aanboden bij een handelaar der Huidevottersstraai, wer den door do politio verrast en aangehouden. Hel zijn tweo Franschon die hier verkleven zonder middelen van beslaan. Automobielen geval. Mevr. B*cue, eigenares. Nijverheidstraat, 27, woril Maan dag namiddag in de llertogolijkestraat door oeno auto-taxi omgeworpen. Zij werd over gebracht naar bet St-Jansgaslliuis, waar do dokters in- on uitwendige kwetsuren vast stelden. Na verzorging werd liet slachtoffer naar hare woning voruoord. De zuivere koffio doet volen kwaad do chicoree Vincart doet allen goed. 1500Q Elsene. Brand. Maandag avoud ontstond er brand in eeno drukkerij, ingo- richt in hot huis n. 13 der Idaliestraat. Hot noodsein werd gegoven en korts daarna kwamen do pompiers ter plaats. Daar liet vuur cono zeer grooto uitbreiding dreigde to licht oprees, terwijl do zeo zich op den ach tergrond als con donkero muur uitstrekte. Nooit weer fluisterde zij bij zichzolvo. Nooit, nooit, nooit weer Hare oogon zwier ven naar de kerk cn naar het kerkhof er naast, dat nu,- in de schaduw van den vallen den avoud, nauwelijks to onderscheiden was. Wacht nog oen weinig op mij, zegdo zij met gespannen blik naar do begraafplaats ziende on hare hand op den boezem drukkende mijne omzwervingen zijn bijna ten oindo do dog mijner to huis komst is niet ver-re meer af Tranen welden in hare oogen op, en bene velden haar gezicht. Zij kwam bij haren oom terug, nam zijnen arm weer en trok hem snol eenigo schreden met zich voort bleef toen weer staan, alsof er een plots kwaad vermoeden bij haar oprees en liep tot aan liet hoogste punt van don grond terug. Ik ben niet zeker, zegdo zy, tot ant woord op den blik van verbazing waarmede baar oom haar aanzag, ik ben niet zeker of wij dien jongen, dio op de heide aan hot gra ven was, met nogmaals zien zullen. Terwijl deze woorden over hare lippon kwa men, sloop oeno gedaante van achter do groote rotsklompen, die aan allo zijden op de heide verstrooid waren, te voorschijn. Het was weor do gedaante van don knaap, en weor begon hij, zonder dat er oogenschynlijk do minste reden toe was, in den dorren grond te graven Ja, ja, ik zio het, zegde oom Joseph, toen zijne nicht met lovendigheid zijne aan dacht op de verdachte gedaante richtte. 1-Iot is dezelfde jongen, en hij graaft al weer. maar wat geeft dat? Sara gaf geen antwoord. Laat ons voortgaan, zegdo zij gejaagd. Gaan wij, zoo snel wy kunnen, voort naar do herberg. Zij wondden zich weer om, en vervolgden liot afhollend pad dat voor lion lag. In minder dan eon minuut was de oudo kerk, Porthgeniia Tower, cn ktt geheele wes- tolyko landschap uit hun .gezicht, verdwe nen. Evenwel, ofschoon zich nu, achter hen, niets anders dan de ledige, donkore heide aan het oog opdeed, drong Sara er herhaaldelijk op aan, zoolang er nog cenig licht was over gebleven, stil to houden, ten einde om to zien. Zij zegde niets, zij maakte volstrekt geene verontschuldigingen wegens hut opont houd, dat'zij aldus veroorzaakte. Eerst toen zij de lichton van de poslstad in het gezicht kregen, zag zij niet meer om, eu sprak zij haren gezel toe. Do weinige woorden die zij tot hom richtte, behelsden niets meer dau een verzoek dat hij cene afzonderlijke kamer zou vragen, zoodra zij in do herberg gekomen waren. Zij vroegen logement en worden in de bosto zitkamer gelaten, om op hun avondmaal te wachten. Zoodra zy alleen waren schoof Sara eon stoel naar don ouden man, en fluisterden hem deze woorden toe. Oom, wij zijn stap voor stap, van Porth geniia Tower tot hier. gevolgd geworden. Zoo, zoo en hoo weet gij dat vroeg oom Joseph. StilEr zou iemand aan de deur kunnen luisteren, er zou iemand ondor liet venster kunnen sluipen, Gij hebt dien knaap, die op heide aan het graven was, opgomerkt? Ba Wel, Sara, zijt gij bang, en tracht gij mij ook bang to maken Yoor een jongen ("Ver vólgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2