Driskoninp.,. dagen OsrSeo inda Manen Bij het Kribje van Jezus Kerstvreugde voor liet Tabernakel EEN Efl 'T ANDES NIETS NIEUWS Da misdaad der Sf&instraat -'**■ 5 CZS- BestuurderJ, Van Nuffel-De Gendt. Dii Baissier bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- RU ITEM LA ND Kieuwjaarswensclien cn... plichten Hegentienda Jass'ijacïg aar 4 5 CENTIEMEN HET NUMMER Zcttc*sg 5 eaa Klaandag S Januari 1523 AANKONDIGINGEN s Kl. asnk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.f>0 Sport (per rogel) fr. l.OO 3* bladz. (de regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws pcrrogel) fr. 2 00 4* biaaz. (de regcl) fr. 0.30 Recht, berstell. (per rcgel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0(1 Commcrciale en financicelo aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. abonnementen; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburee'len van bet land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds •fa T UITGAAF, 7 u. 's avonds «jij Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. EUREELEN TE BRUSSEL I TE AÊLST G03TS, Beurs^Ssats, 2 I EZericstraat, Telofoon A 3299 I Telefoon 114 Is er wel eon volksgezinder feest dan bet Driekoningenfeest Ik geloof niet dat ge zoo iets in den loop van 'tjaar kunt tegenkomen. Debekeoring der e(Arsto heidenen die we mogen er kennen in do drie Wijzon, gekomen uit bet Verre Oosten om don Messias te aanbidden en hem to offeren goud, wierook en myrrhe, daardoor bewij zende zijn koningschap, zijne godheid en zijne menscbeid, verdient wel ge vierd. Zang en spel on vroolijkheid in alle deftigheid komt van pas. 't Koning trekken op de groote tafel, de familie taart waar de groole boon is in weg gestoken, 't branden van genever op de koolscbup in da donkerte, om alle omstaanders door eon blauwachtig aangezicht te doen uitschijnen, liet kiezen van oen koning of tafelmcester bij het Driekoningenavor.dmaal en 't spelen met de kaart zijn zoovele pret tige en oude gebruiken, die bot blijven bestaan mogen genieten en als goede gewoonten onder talrijke andere mo gen doorgaan. Doch wat droevig en spijtig is om zien is die dans en dat spel, dat uitzit ten en dat nacbtvorkeer, tegenstrijdig met alle goede zeden; straatrumoer en straatmanieren zijn nooit toegelaten cn wel bijzonderlijk dan niet wanneer men verkleed is en zijn aangezicht dekt of door een masker verandert en verbastert om niet erkend to worden en geen rekening aan 's lands- en Godeswettcn te moeten gevon. Zoo vereert men do drie koningen niet, zoo houdt men niet in voege en in gebruik de oudevlaamsebe cbristene gewoonte die mogen en moeten blijven bestaan. Marc. £)iorbaar Kindje, voor uw Kribje Kniel ik in aanbieding- neer 'K Breng-mijn lmldo, dank cn liefdo, U, mijn Koning-, God on Heer. Met de kleinen treed ik nader, Mot do herders, Jezus zoet, Schuchter kom ik, als dezo armon, Need'rig-, als een kindjo doet. Is 't dan waar mijn oog- ontmoet nog: In uw oog oon liefdeblik 'K Mag U nog, «mijn Jezus noemen? Mag ik liet, lief Kin dj en, ik? A.ch gedoog gij, Jezus' Moeder, Dat ik Ilem aan 't harte druk, Luislren wil ik naar do stemme, Van mijn Jezus... Wat geluk 1 A^- K Had zoo gaarne Jozulijn,, Bij uw kribje willen zijn, Toon der Engelen zilverstom «Glorie» zong op Bethlehem. 'K Had zoo gaarne, Jezus zoet Met do herders U bogroet Toen do lieve veldschalmei 't Lied herzong der Englenroi, Maar nu vind'k U Jezulijn In do hostie, arm en klein. In uw tabernakel. Heer Vind ik uwo kribbe weer. Jezus klein, en toch Gods Zoon, Trek mij dikwijls tot uw troon, Roep mij door de Englon stom Naar uw altaar-Bethlehom. Os bij des? naisïicSss* vraga iand^on». Op een verhoor bij den minister, hebben de af gevaardigden van den Bond der Belgische Vleoschhouwers nogmaals gevraagd, dat de regeering den invoer zou toelaten van ma gere tweejarige ossen en van het Argenlijn- scho slachtvee. Het is volstrekt noodig onzen voestapel aan te vullon, zegden do af gevaardigden, daar onze vctleggers over het noodigo aantal dieren niet beschikken.en dat de prijs van dergelijk slachtvee tot het uit zinnige wordt opg-ejaagd. Do heer ministor van landbouw heeft aan de afgevaardigden verzekerd, dat hij hunne vraag in ernstige ovorweging'zal r men. Do kamer zal Woensdag 15 dezor haro werk- zaamhoden hernemen. Men donkt dat de be spreking over liet voorstel tot grondwetsher ziening op Dinsdag 21 of Woensdag 22 Ja nuari zal beginnen. E3s Marconi heeft een nieuw toestel gebouwd waardoor do berichtenwisseling door middul van do draadlooze telegrafie aanmerkelijk bespoedigd wordt. Het nieuwe toestel is tus- schon Glacé Maj (Canada) on Clifden (Ier land) en ook over kortoro afstanden mot hot meeste gevolg beproefd. Marconi heeft bij dit nieuwe toestel ook partij getrokken van den galvanometer van den Nederlandschen hoogleoraar Einlhoven. In do plaats van do telefoon voor hot opvan gen op het gehoor van do afgezonden toe- icens, treedt de galvanometer van Einthovon. De afwijkingen van den verzilverden kwarts- draad worden langs photografisehen weg op genomen en vervolgens pntcijferd. De ps'sjs der1 IkoSsEit. Het moe- rendeel der koolmijnen van ons land hebben hunno prijzen verhoogd met 2 of 3 frauk, volgens de hoedanigheid. fitra he£ gsstich'S IPnsfs&sp 'Sa BE*SSS-3e!L In den loop der maand De cember werden aan liet geslicht Pasteur 23 koppen van dieren ten onderzoek gestuurd, en hij elf dezer bewezen do breinknobbels,dat do dieren door razernij waren aangetast ge weest. Meest al dezo koppen kwamen uit bel Waaisch gedeelte des rijks too. Zeven personen, anderzijds, bobben zich in dezo maand aan de beliaudeliug van liet geslicht oiiderworpqi Daaronder waren ér eigenlijk slechts twee gevalfen, waarin de hond die do behandelde porsonon had gebeten, werd lijdend bovon- den aan razernij. De anderen lieten zich do inspuitingen toedienen, omdat, zo gebeten wa ren door zieke of verdachte dieren. 3^5"eciei.'2si.s.-2.ci Ongeluk. Twee monteerders uit Luik zijn gisteren van ©one hoogte van 15 meters van eon kolensilo op do in aanbouw zijndo- cokc-sfabriek lo Sluiskil gevallen. Do 38-jarigo O... was terstond dood. De 25-jarige gohuwde M.. is eenigo uren nadien overleden. Is: Afbraak der versterkingen van Parijs. Op 7G aanwezige gemeenteraadsleden is mot 67 stemmen tegen 8 stemmen do afbraak be slist der versterkingen van Parijs. Hel minis terie van Oorlog en van Geld w ozon zal zijne lusschcnkomst verleenon, om aan de slad Parijs do gronden af to slaan. Dc/.e afbraak zal eenegocdo zaak zijn voor Parijs, daar do slad zich moer on meer zal kunnen uitbreiden en do bouwgronden in don omtrek in weerde zal doen stijgen. Drama. Vrijdag namiddag hooft in do Passage Ballorde lo Parijs oen drama plaats gehad. Zekcro Van den Bergho van Bol- gischen oorsprong, beeft zijne vriendin, Bertha Barbu, na ecne woordenwisseling bij middel van revolverschoten gedood. Daarna vuurde bij hot wapen tweemaal op zich zei ven af en kroeg tweo kogels in hot hoofd. Hij word naar het Sint Antoniusgasthuis overgebracht. Vlieger verongelukt. Vrijdag deden de vliegers Lavarour en Mallet van uit Fécamp oenen tocht boven do zoo. Een ongeval aan liet toestel slortto hen in de golven. Lavaseur word gered. Mallet verdronk. Tot hiertoe heeft men zijn lijk nog niet op- govischt. Stoomboot vergaan.Hot Atlantisch ven nootschap lieoft het bericht ontvangen dat de stoomboot Saint Aui-uste dienst doende tusschen Marseillo en Bono vorgaan is. Men heeft do bemanning kunnen redden. Door eens hyena gebeten. De dieren temmer Julius deed Woensdag te Dy on eono hyena werken, die opeens op hom sprong en hom wreed beet. Zonder do tusschonkomst van bedienden der menagerie zou do temmer, dio reeds vroeger gewond werd door ceno leeuwin, bezweken zijn. "D\xlt3elila.nci. Vliegkunst. De vlieger Falló beeft to Berlijn hot woreldrokord geklopt voor hot gewicht. Met 4 personen aan boord hooft hij gedurende eene uur en achttien minuten in de lucht gezweefd. Het totale gewicht bedroeg 3G3 kilogrammen. Tegen do tering. In liet polytechnisch gesticht van Rome hoeft men een genees middel ontdekt tegen do tering, hetwelk de beste uitslagen oplevert. Engeland Werkstaking. Zes'duizend autovoerdors zijn op Nieuwjaardag in werkstaking go- gaan, uit hoofdo van do verhooging der pe- t:ool. De straten van Londen leveren een vreemd uitzicht op. Door dezo staking zijn alle de oude voertuigen van allo vormen on kleur voor den dag gekomen en men ziot nu in de stralen rijtuigen rolleu welke al langen tijd buiten dienst waren, gesteld. Voor de slachtoffers van da Titanic Uit oon afgekondigde balans blijkt dat de in Mansion House ingericht© inschrijving voor de fainilien der slachtoffers van de Titanic op 5 December laatstleden 409,177 pond sterling had opgebracht. Eono bijzondere coinmissio werd ingesteld om ai do vragen om hulpgeld to onderzoeken. Tot heden onderzocht zij 911 gevallen waar bij G3S Engelschen on 228 vreemdelingen betrokken zijn. De belanghebbenden zullen van tijd tot tijd toolagon ontvangen. Onder-commissiën wer den ingesteld to Londen, Southampton, Li verpool, Exeter en Belfast. Vóór eindo Ja nuari worden omtrent al de ingekomen aanvragen beslist. Gered door de telefoon. Het loven van William Mowforlh, steward van do Victoria club te Hull, word gered dank aan bet nood sein dat gegeven werd door een tolefoonbo- diende,- William Nightingale. Dezo. dio zich in het kantoor bovond, hoorde een zonderling gerucht terwijl Lij eene gemeenschap gaf met do Victoria club. liet scheen hem toe alsof bij geknetter van brandend hout hoorde. Hij had eon voorgevoel van brand en gaf het noodsoin aan do pompiers dio dadelijk ter plaats snolden en de club in vollo vlam von den. Do brand was ontstaan in do telefooncel. De steward Mowford was in. slaap govallen en zou zeker verbrand zijn Indion hot nood sein niet gegeven was. 2=2.Tca. sa 3. Si, n c3. Dg Kroonprins. Do kroonprins is van 7. ij no ziekte gansch hersteld. I-lij lieeft zijne fransch© loergangon begonnen onder de lei ding van den franschen loeraar Pellart. "IF* Ol* "4TEL De toestand. Do feesten van Kerstdag en nieuwjaar, die overal vreugde verwekken waren in het ongelukkige Portugaal, dagen var. droefheid en treurnis. Ontelbaar zijn de familion die getroffen zijn door de wroede dwinglandij dor republikeinen. Do voorzitter der Republiek, don bil toren toestand besef fende, scheen in deze laatste dagen tot gena- dovorgunning gestemd. Ten dien einde bad 11ij aan den kabinolsoverste oenen brief go- zonden om voor de politieke gevangenen ver zachtingen te vragen. Do kabinetsoversto hooft geantwoord dat al de ministers van ge voelen zijn dat èr niet do minste verzachting aan hot lot van dia ongelukkige» mag ge gund worden. Do Republikeinsche bladen z.-lf zijn van mooning dat de Porlugeescho Regeering naar don afgrond ijlt. Do 90,000 uitwijkelingen, do dynamiet aanslagen en de wanorde welke in gansch het land heerscht duiden den aanstaandon val klaarblijkend aan. ~%7~ o:r*ee:r».3L££ca.e=i3"££a/4;e;n.. Castro. Thans wordt uit Now-York gemeld, dat Gastro do oud-president van Venezuela besloten hoeft Zaterdag por «Amerika» naar Europa terug te keoron. Do overheden hobbon aan Caslro doen weten, dat het besluit was genomon liem niet toe te laten, maar dat men hem do schande van to worden gedeportoord gaarne wilde besparen. Ilij gaat dus inaar «vrijwillig» terug. Naar thans in do Amerikaynscho bladen wordt te verstaan gegeven, lieoft do Now- Yorkscho geheime policie het plan ontdekt voor do vorming van oen geheim komiteit in de Vereeniguo-Staton, 't welk een invalid Venezuela wildo voorbereiden. Caatro verklaart dat hij niet het inzicht had weer meester te worden in Vonezuola, maar dat M. Gomez, do huidige president, hem 25 millioon fr. ontnomen had. Hot lijk van Whitelaw Raid.Eon aantal Amerikaansche oorlogschepen zijn uit New- York do Natal te gemoot gestoomd, liet schip, dat liet lijk Tan Whitolaw Roid, den gewezen Amérikaanschon gezant te Londen, naar Amerika brengt. Do Natal,dio naar mon weet, doorstorm is opgehouden, verwachtte mon gisteron of vandaag to Now-York, Eon rekord. Naar de Now-York Herald meedeelt ontving do marinestalio voor draadlooze telgralio te Arlington, in don staat Virginia Dinsdag laatst hot tijd signaal van den eifeltoren to Parijs. Dit be- teekent eene gemeenschap op een afstand van 4000 mijion of 6500 kilometers. Do vakmannen voor draadlooze telegrafie zijn van oordeel, dat zoo hls tot hiertoe nog niet bereikt word. Onder do zon is er waarlijk niets nieuws. Roger Bacon, oen wereldberoemd Pater on geleerde, die leefde in do XIIId* eeuw-, ten tijde van St. Bonavenlura, dio andere gekende en befaamde Franciszoon, voorzag reeds alsdan alles wat wo thans zien verwe zenlijken in den uitvindingswerold. Reeds oyer 600 jaar beschreef hij do on- dorzeeschebooten, het poeder, de t.oomke- tels, do hangbruggen en nog andere uitvin dingen. Ilij voegde er bij Het is mogelijk toe stellen lo maken om door de lucht to vlie gen. Het wozo voldoende to midden een getuig plaats te nemen, luchi schroeven to doen draaien en op do lucht to steunen, gelijk do vogelen, om te kunnen vliegen. Wo zijn er al eb Maar a ja, die voorzog- gingen van oenen klaren geest en groot ver stand waren nietigheden, 't Kwam van een domper, ee;i pater dan nog en al do paters zijn immers domkoppen zoo schrijven do geuzenbladen. Altrapez,mes amis I zei de frauscliman. Overgave dsr Turken ta Ohio Het gezantschap van Griekonland te Lon den heeft een telegram ontvangen, volgons hetwelk do twee duizend soldaten van hot garnizoen Cbio zicli hebben overgegeven. Dat nieuws wordt bevestigd door een tele gram uit Alhenon. Uit deze laatste s!ad meldt mon dat gedn- rendo den slag van Donderdag to Chio, ter wijl dat de landstroepen de Turken omring den, vier kruisers en eeno kanonneerboot hunne troepen ondersteunden. Tegen den avond moesten do Turken, ton gelalle van 1SOO zich overgeven. De Griokon vonden in hun kamp twoo kanonnen1/eeno groote hoe veelheid wapens, voorraad en mondbehoef ten. Nu bereikt hot aantal krijgsgevangen door do Grieken gemaakt tot 40,CÜ0. De vredesonderhandelingen Een ultimatum der bondgenoten De zitting van Vrijdag begon rond 6 ure en werd geheven to 7 1/2" ure. In hot begin van do zitting gaven de afge vaardigden van Turkyc, lezing van hunne nieuwe voorwaarden die wel eenigszins ver beterd waren, maar toch op verre na gcene voldoening konden schenken aan do bondge noten. Daarop werd do zitting voor eenigo oogen- blikken geheven. Na mot elkander te zijn ovcreongokomon, hebben de bondgenoten lezing gegeven van het volgende ultimatum Do afgevaardigden der Balkaansche bond staten, boataligen en betreuren dat do Turk- sciio afgevaardigden geen do minste rekening houden van don uilslag van do krijgsver richtingen. Zij zouden dus natuurlijkerwijze do onderhand-dingen kunnen kreken. Nocli- thans om een bewijs to geven van hunne im mer grooto toegevendheid, vragen zij aan de afgezanten van Turkijo hun in de zitting van maandag te 4 uro volgende voorstel to doen: lc Afstand door Turkijo van al zijne rech ten op het eiland Greta. 2® Afstand van al de eilanden van den Ar chipel. 3° Afstand van Andrinopol, zonder dezen drioduhhelon afstand, zullen do onderhande lingen aanstonds afgebroken wordon. Daarop vroegen do Turken do vergade ring niet te sluiten, maar nog oone nieuwe vergadering te houden Zaterdag, ten einde <le verstandhouding to vergemakkelijken. Do bondstaten bobben aan dat verzoek vol daan, al verwachten zij daarom geen de min- sto loonadering, die liet toepassen van het ul timatum zou vermijden. Eene geheime proclamatie. Te Gonslantinopol heeft do politie beslag gelegd op eeno geheime proclamatie van go- neraal Clierif Pacha, meerit men. oud minis ter, on tegen Camiel Pacha gericht. Men heeft den drukker aangehouden, die daartoe zijne hulp hoeft verleend on ook nog twoo andore personen. Mon zoekt den sekro- taris op van Clierif Pacha. Zegt alle slochlo gazelten op. Leest katho lieke bladen en anders gcene. Plaa'st uwe aankondigingen in katholieke uitgaven om ze te ottdersleunon. Houdt uwo kinderen-uil do scholon waar uw godsdienstzin niet geëer biedigd wordt. Zendt zo naar scholen waar men oone goedo opvoeding terzolfdcrtijd als deugdelijk oud-ficwijs geeft. Zegt vaarwel aan don drank die in 't ver- loopen jaar zooveel onheil lo wego bracht. Zegt voor altijd vaarwel aan slechte gezel schappen, personen on plaatsen die gevaar opleverden en waarin go kunt in uwo deug den schipbreuk lijden. Vernieuwt de beloften van uwen huwelijksdag en blijft getrouw voor altijd aan diözwaro plichten. Nadert meer, dikwijler tot do HII. Sacra menten, volgens den raad vail Z. II. Pius X en volgons do leerschool der ondervinding, opdat go binst dees jaar zoudt mogen blijven: zuiver, rechtveerdig, nederig, vredig, werk zaam en godsdienstig. Vlucht het monschelijk opzicht. Dan alleen zal hot nieuw jaar voor allen oon jaar van geluk zijn 1 -sg»i rrjHl BRUSSEL. Da opzoekingen De policie zookt een kojipel rondleurders, An toon R... en Mario C... op, heidon in da Christiaanstraat gewon u hebbende, die ver dacht wordo n, zeer bclangrijko inlichtingen over de misdaad lo kunnen geven. De lijkschouwing Uit do schouwing van het lijk van Mov. Reynders is gebleken,dat de moord gepleegd <vord ongeveer dertien uren vóór do lijk- schouwinggedaan word. Indien mon dan rekent, is het wel zooals de gehuren verklaarden,rond 8 ure 's avonds .dat do misdaad zou moeten geploegd zijn. Uit do lijkschouwing is ook ook nog ge bleken, dat Mevr. Ruynders niet verwurgd werd. doch verstikt is doordien de prop haar te diep in den mond gedrongen werd. Do prop was een samengeroldo zakdoek, geleekend F... Daar liet slachtoffer Flora heette, is hot goed mogelijk dat het haren zakdoek is, welke als prop diende. Do zak doeken welke gediend bobben om de polsen van-bet slachtoffer samen te binden, dragen andere naamletters. Misschien is daar een spoor te vinden. Wat het testament betreft, uit do verkla ringen van personen, die goed op do hoogte van hel doon oil laten der weduwe Reynders waren, blijkt, dat hot testament gewoonlijk in het juweelenkistje berustte. Ongetwijfeld hebben do moordenaars het testament op do tafel gelegd, om te trachten liet parket op een dwaalspoor te brengen. Du two3 porsonon. die in bot testament vernoemd werden, hebben zich ton andere bij don onderzoeksrechter aangeboden on een volledig alibi opgegeven, dat onmiddellijk kon onderzocht'worden en in alle punten juist bevonden ward. Het keffer ken Hot ijzoren kofferken, naast het lijk van de weduwo Reynders in den gang gevonden, is geopend geworden Lij middel van een sleutel in den zak van het slachtoffer gevon den. Het kofferken bovatte oonige handelspa pieren, brieven en eene gouden keten, doch geen gold. Het Gfficieel signalement Do onderzoeksrechter, M. Bilaut, die met dezo zaak gelast is. heeft het volgende do- kumentdoen afkondigen In den avond van 31 Decembor 1912, is Mevr. wed. Reynders, geboren te Doornijk op 24 Februari 1818, eigenares, wonende Stevinstraat 145, vermoord goworden.» Haar lijk gebonden en mot eeno prop in don mond, werd gevonden op 1 Januari, rond 9 1/2 ure 's morgonds, in don gang ba rer woning, nabij do voordeur.» Diefstal schijnt de drijfveer der misdaad geweest te zijn. Nabij hot lijk lag een ijzeron kofferken, dal .denkelijk door don moorde naar bij zijne vlucht vergeten werd. Dat kof ferken draagt bloedsporen. Op eene slaapka mer van de eerste verdieping is de spiegel der kleorkas, langs onder gebroken en het panneol uitgeslampt. Langs de opening heeft de dief een tweede koiferken bemach tigd, dat ter plaats, oporigobroken, terug gevonden werd. De gebroken spiegel is in do gluif gezakt en daardoor werd da dief aan do hand gekwotst. Men weet niet wat dat het kofferkon bovatte. Op 30 December 1912, 's morgends, is een persoon van 30 lot 35 jaar, van middel matige gestalte nog al zwaarlijvig, blond, met een licht kneveltje, zonder baard, ge- klood mot een liclitgrijzen overjas en zwar ten bolhoed, rond den hals een helderkleuri- ge halsdoek, met lachend wezen en zich uit- gevendo voor policioman, Mevr. Reynders komen bezoeken, om baar te spreken over ocno dieflo welke ten hare nadeolo zou ge pleegd gewee.nt zijn en haar uit to noodigen naar het politiebureol te komen om er gesto len juweelcn te herkennen. «.Dezelfde kerel is op 31 Decembor, rond 3 1/2 uro tcruggekoerd cu is or in gelukt

De Volksstem | 1913 | | pagina 1