WEEKKRONIJK ZONDAG 5 JANUARI 1913 Kiezing van een nieuwe voorzitter der Fransch Republiek DE OORLOG IN DE BALKANEN. Pastoor-Deken van Temsche. Eene Servische batterij, in de sneeuw Voorzekérs moeten 'de troepen welke in het Noord-Westen van .Turkeyë aan de krijgsverichtingeri deelnamen, er niet zeer op gebeten zijn, thans een wa penstilstand te kunnen houden, 't Moet eralies behalve aangenaam zijn, onder .gedurige sneuwstormen in vlakke veld te liggen, ofwel langs onbruikbare wegen te moeten oprukken. Zelfs in de kaffi-pe«--4s-het niet-uit te houden, daar dé grond er al te modderig is^. In die omstandigheden is het weinig te verwon deren dut de Turken, wier gezondh'eidsreglement niet in 't oog gehouden word dooradlerlei besmettelijke ziekten neergeveld worden. Op dit oogenblik zijn aller oogen verlangend gericht naar het St. Jamespa- leis te Londen.'t Is daar inderdaad dat er thans gewikt en overwogen wordt of Turkyë vrede zal maken met de vereenigde Bulgaren, Serviërs, Grieken en Montenegnjnen, ofwel den bloedigen akeligen oorlog zal voortzetten. De E. H. J. ROMBAUT op 27 Uecemb. laatsleden Pastoor-Deken benoemd te Temsche is (jen goede kennis der Aelstenaars. Hij bracht er inderdaad talrijke jaren door. Geboren te St,Nikolaas den 25 Juli 1859, werd hij priester gewijd in 1882. Hetzelfde jaar werd hij leeraar be noemd aan het Klein Collegie te Aelst. In 1890 werd hij Onderpastoor van St, Martin us parochie der zelfde stad en tevens bestuurder van den Werkmans kring. In 1904 werd hij pastoor te Hillegem, om 5 jaar later, op 22 Jan. 1909 pastoor benoemd te worden te worden te Gentbrugge, Nu heeft Z. D. Mgr. de Bisschop van Gent hem tot Pastoor-Deken benoemd te Temsche. On get wij fd zal de wijze her der,daar door zijne minzaamheid,zijne godsvrucht enz. dezelfde genegenheid weten te verwerven,welke hem overal, en hier te Aelst bijzonderlijk, steeds betoond werd. 1. Kiezing van een nieuwe voorzitter der Fransche Republiek. 2. De oorlog in de Balkanen. 3. Het St.James-Paleis te I onden 4 De E H J. Rombaut, Pastoor-Deken te Temsche. 5. Uit onze Kolonie. 6. De offergift der HH. Drie Koningen. 7. De Wereldtentoonstelling van Gent - 8. Ons mengelwerk De Vergiffenis van denMonnik - 9. In de Abdij van Affligem. - 10. Allerlei. LÜÜÜ5,Le,ling van ^em' Op 17 Januari aanstaande zal de nieuwe voorzitter d-rr Fransche Republiek, deopvolger van M. Fallières gekozen worden door de nationale vergadering. Tot hiertoe zijn er vier kandidaten M, Poincarré thans kabinetsoverste, M. Ribot, thans senator,' M. Deschanel, thans afgevaardigde en M. Bams thans minister. Hierboven geven wij de twee kandidaten welke meest kans van wellukken hebben.Namelijk MM. Poincarré en Ribot. Daar eerst genoemde door zijne be hendige politiek in zake de Balkankwestie aller voldoening verwierf en tevens oök de inlands'ché politiek goed wist te leiden, zal hij wel den palm behalen. Begraving van gesneuvelde Servische soldaten. De Servische troepen hebben den wapenstilstand te baat genomen, om de gezondheidsvoorwaarden hunner kampementen te verbeteren. Ook hebben zij hunne gesneuvelde Jandgenooten eene degelijke begraafplaats willen bezorgen. Op onze plaat ziet men zulk een lijkstoet zich naar het kerkhof begeven. Daar worden de lijken der gesneuvelden met de krijgseer en na de gebeden volgens den Servische trant, gezamenlijk in een grooten kuil begraven. Voor- loopig worden zoovele kruisen boven den kuil geplaatst, als er gesneuvelden zijn. Op ieder der kruisen is de naam. ouderdom en woonplaats van een gesneu veld soldaat geschilderd. Op nieuwjaarsdag om 3 ure namid dag hebben de afgevaardigden eene niouwe zitting gehouden onder het voorzitterschap van M. Venizelos. Rachid pacha,hoofdman derturksche afgevaardigden, las in naam der Turk sche regeering een dokument af, waar in hij do voorwaarden van zijn land bekend maakte. 1. Al de grondgebieden, ten westen van het vilayet van Andrinopel bezet, worden afgestaan doch de bepaling der grenzen en - van den politieken standregel van een Albanië met zelfbe stuur. zal moeten orderworpen worden aan het besluit der groote mogendhe- ded. 2. Het vilayet van Andrinopel zal als voorheen in het rechtstreeksch be zit blij ven van Turkye, met het recht voor Turkye en Bulgarie malkander rechtstreeks te verstaan voorde grens wijzigingen die noodig zouden kunnen geoordeeld worden tusschen die twee landen. 3. Turkye kan geen enkel eiland afstaan der Egeïscbe zee, maar zal zoo noodig de kwesties, die er be trekking op hebben, met de groote mo gendheden-onderzoeken. 4. Turkye is geneigd toe te stemmen in elk besluit dat de beschermende mogendheden met gemeen overleg zouden nemen ten voordeele van het eiland Creta. 5. De vier voorafgaande punten zijn onaf scheidbaar en vormen een onverdeel baar geheel. Vervolgens verlieten de Turksche gezanten de zaal, om de vertegenwoor digers der andere staten toe te laten de Turksche voorwaarden te bespreken. De zitting werd dan voor 2 uren ge schorst en na de herneming werd het antwoord der Bondstaten bekend ge maakt. De verbonden staten weigerden drie van de vier punten door Turkyë aange duid aan te nemen, nanelijk nopens Andrinopel, de eilanden der Egeïsche zee en Kreta. Verdere aanduidingen moeten wederom uit Turkyë afge wacht worden. Volgens de Turksche gegeven zouden de Turken de drie vierden van hun grondgebied in Europa willen afstaan aan de Bondstaten, 't Is voorzekers veel doch de Bondgenooten willen de bij zonderste Turksche punten om alle Turksch gevaar voortaan af te weren. De E. H. J ROMGAUT De Grieken zetten den strijd voort rond Janina. Ondanks de vredesonderhandelingen, te Londen, zetten Grieken en Turken rond Janina maar steeds den strijd voort. De Grieksche voorposten zijn nog dagelijks in strijd met de Turken, die wanhopig trachten hen uit de posities, welke zij op hen veroverden terug te dringen. Zoowel de Grieksche als de Turksche legerafdeeling beschikken daarover voldoende middelen, om den strijd nog lang vol te houden. Turksche krijgsgevangene!' te Fiorina De Bulgaren hebben een groot deel der Turken, door hen krijgsgevangen genomen, te Fiorina, in een uitgestrekt kamp bijeengebracht. Daar brengen zij gezellig hunne dagen door, onder elkander en met hunne bewakers koutend over den afloop der huidige vredesonderhandelingen. Dat de Turksche soldaten liever in dat kamp verblijven dan in hun leger hoeft niet gezegd te worden. Er is daar geen gevaar en zij zijn er verzekerd dagelijks te eten ie krijgen. Ook hebben zij daar de noodige k leed ijom zich tegen de koude te beschutten. Het Sint Jamespaleis te Londen waarde vredesonderhandelingen plaats hebben

De Volksstem | 1913 | | pagina 1