TERÜëSLIKu.». Oorlog lu de Balkansn öl mi 'I EEN EN 'T ANDES EJegantiorasI© iasrgssg nr S M wtm J O t...1 EJr^3 fe CJ CÖ A. Gr 13 3L. A. ID Van Nuffe'-De Qendt. ;U STEM LAND Ba vrsilesondsrliandelingcn. Se zitting vaa Maandag 2 CENTÏEIV3EN HEIT NUMMER Wcerosslag C Januari 15 B 3 s5 ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Insclirijving in alle poslbureelen van het land. i' UITGAAF, 4 u. 's avonds «j» 2° U1TSAAF, 7 a, 's avonds k» Pour toute la publicité commercialo et finaneière du journal, s'adresser exclusivement l'Agence Réclame Uodts, 2, Place do la Bourse, Bruxelles. '"I m BUREELEN TE ERÖSSEL (KI* G0S3TS, BeursplaatSi 2 Telefoon A 3299 Bestuurder J. TE &J1L5T KZerlCiatraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KL aank. (1 tot 4 kl. reg.) [r. 0.60 3® bladz. (de regel) Ir. 1.00 4® bladz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Commereiale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2.00 ltecht. lierstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Een jaar, zei iemand, is gauw om, als het voorbij is. en waar is het. Wie zegt er niet wat is het jaar toch gauw om geweest En zoo gaan een hoop zaken en da den spoedig den stroom der vergetel heid, do eeuwigheid op. Nochtans is zeker niet zonder nut eon terugblik op 1912 te werpen in 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Wat do Kerk betreft, vinden wij eon loven vol actie, dat troost on aan moediging schenkt, en alle hoop geelt op de toekomst, zells al hadden wij het Mossiaansch woord nietIk zal met u zijn tot aan de voleinding dei- eeuwen. Gelijk een gloriezon schittert nog met rijke stralen het Eucharistisch Congres te Weenen, gehouden don 15 September 11.waar de grijze kei zer Frans-Jozel met ongeveer 250.000 geloovigen van allo landen het Aller heiligste Altaarsacrament in Weenen's straten volgde en aanbad. Dan hebben wij het Mariaansch Congres in Augustus gehouden te Maastricht, waar Nederland met Vlaamscli België wedijverde in liefde tot Mariaen eveneens het Mariaansch Congres van Trier, waar Duitschiands katholieken de hemelmoeder kwamen huldigen. Beiden werden bijgewoond door duizenden en duizenden katho lieken en gaver een welsprekende en medcsleepende uiting van het katho lieke leven dat zich overal met meer kracht en fierheid openbaart. 1912 telt zijn korkvervoïgers gelijk zijne voorgangers Brazilië, Rus land, Polen, Frankrijk, Portugal en Luxemburg, gaan voort den onedelen strijd te voeren tegen de Kerk. Moge het taai, onver winbaar geduld en de ondelgbare levenskracht der katho lieke Kerk weldra den triomf vieren op listen geweld. In allo geval, over wonnen zal ze nooit worden, nooit Wat de politiek betreft, herinneren wij eersten vooral aan den heerlijken, onovertroffen triomf, welken de katho lieke partij in België behaalde op 2 Juni, toen zij de vereenigde troepen van liberalen en socialisten met eene volslagen overwinning verpletterde. Bat ook was eene overwinning voor do Kerk, want de Geuzen streden vooral in dien strijd legen do Kerk, of ging hot niet hijzonder tegen de kloosters en tegen do katholieke schóól Daaromtrent schreef onlangs de liberale Eloile Beige Be Belg is de man der gouden middelmaat, vijand van alle overdrij ving 011 van ieder uiterste, boven alles houdt hij aan rust, vrede en zoetig heid. Telkenséonepartij aan avonturen wiide meedoen, deed do Belg ze door eene bijna zelfwerkende beweging- va Hen. Hot was de Belgische geest, die in opstand kwam legen het cartelavon- tuur. /si** Het aftreden van generaal Michel heeft Minister de Broqueville de porte- leuillo van Oorlog toevertrouwd, M. Hellepulte in het ministerie terugge roepen en M. Sogers met een nieuw ministerie belast. Eene nieuwe legerwet is neergelegd cn het vergunningsrecht afgeschaft. Men verzekert dat de oplossing der schoolkwestie aanstaande is. De grondwelherziening, door de socialisten geëischt en die zij door eene algemeene werkstaking wilden steu nen, heeft geen gevolg gehad en zal nog lang in papieren blijven rusten Do rouw van ons vorstenhuis, door de dood van H. K. II. de Gravin van Vlaanderen, heeft de banden tusschen vorst en volk nauwer sainengestren- geld. Twee voorname Staatsbeambten, M. Da Lantsheero en do grijze Staats minister Beernaert, werden dit jaar door de dood weggerukt, na door hun kraclrtigen steun reeds 23 jaren wel vaart aan ons land te hebben verze kerd. Bij onze Noorderburen was 1912 een tijdstip van voorbereiding lot het eeuwenfeest van 1913, waarin met groote prachthet honderdjarig bestaan van Nederlands onafhankelijkheid zal evierd worden. -S In Luxemburg stemde de anti-gods- dionstige meerderheid eeno wot die den odsdienst uit liet schoolprogramma schrabt en welke de jonge groot hertogin slechts na lang verzet, goed keurde. Frankrijk mag voor 1912 het schrik bewind dor autobandieten in zijne annalen aanstippen dat slechts bij mid del van dynamiet een einde kreeg, of schoon er zich nog voortdurend aan hangers van vertoonen. Engeland heeft zijno vermaarde Schipbreuken, zijne spoorweg-en ver- voerstakingon, dio meer dan 800.000 man in armoede stortten, en de kies rechtbetuiging der vrouwen, waarvan er twee tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld werden. Het zag zijnen koning Joris IX den troon van Indiö bestijgen, doch vernam ook onlangs don moordaanslag op Indiê's onder koning. Tegenwoordig heeft Londen de oor de gevolmachtigden dor Baikanstatèn en Turkye in zijne muren over vrede of oorlog te zien handelen. In Duitschland was de overwinning der socialisten in de rijksdagskiezing een belangrijk punt terwijl de katho lieken in Beieren de overhand krij gen en de wet tegen de Jesuieten ge dragen, willen doen intrekken, waar tegen do Duitsche Bondsraad zich verzet, zoodat er conflikt ontstond tus schen den Rijkskanselier en het Cen trum, den voornaamsten steun der regeering. De vredelievende Duitsche keizer bewerkte samenkomsten niet den ko ning van Italië, den keizer van Rus land en den kroonprins van Oosten rijk die zwaar wegen ten gunste van den vrede in den liuidigen gespannen toestand in Europa. In bet Rhur-gebied ontstonden be- langrijko werkstakingen, welke door de onthouding derkristelijke mijnwer kers werden tegengewerkt. In de Vereenigde Staten van Noord Amerika heeft de reuzonkamp plaats gehad om het presidentschap, De flin ke president Taft.en de eens zoo hoog gevierde oud-president Roosevelt,hob- ben in't zand moeten bijlen voor den pas onbekenden Wilson, die met groo te meederlieid gekozen werd. O we- reldsche grootheid, wat zijt gij maar klein Moge mijnheer Wilson, van wien veel goeds gezegd en verwacht wordt, de politiek flink doen vooruit gaan en bijzonder de noodlottige trus- ten die bonderden miljoenen, liet gold uit den zak kloppen den hiel op den nek zetten Maar... Zelden zien wij een jaar zonder oor log voorbijgaan, hetgeen ons niet al te groot vertrouwen doet schenken in het Haagsche vredespaleis, dat echter schijnt dan den vrede dien het beoogt. Italië heeft het aan den stok gehad met Turkije. Die lange krijg welke zooveel millioenen franks cn zooveel duizenden menschenlevcns kostte, heeft aan Italië een stuk grond op Afrikaanschen bodem gegeven, een mager beetje, voor zoo 'n onbereken baar offer. Beter hebben het de vereenigde Baikanstatèn afgebracht. Zeker die strijd was bloedig, een der bloedigste dio er ooit gestreden zijn, maar hij heeft ook eon onberekenbaar, ja onbe- sefbaar voordeel voor die Staten ver kregen Zij hebben namelijk het juk van den wreeden erfvijand, den Turk afgeschud en hem bijna gansch uit Europa verdreven, zoodat er wel een einde zal gesteld zijn aan de onnoem lijke wreedheden,die hij sedert eeuwen en eeuwen tegen de christenen heeft gepleegd. Die kleine dappere volkeren Bul garen, Grieken, Serviërs, Montene grin nen hebben de wereld verbaasd door een onafgebroken reeks van on verwachte overwinningen op hunnen machtigen tegenstrever. Men ver- gele hierbij niet, dat gezaghebbende bladen de schuld van de Turksclie ne derlagen voor een groot doel op de vrijmetselarij werpen, die hot Turk sclie leger heeft ontzenuwt... eene les voor ons landje, waar 't is God be klaagd do vrijmetselaars-officiers gerust mogen deelmaken van do loge, terwijl de katholieke officiers geen deel mogen maken van de Sl-Vincen- tiusvereenigingen. Moge weldra de conferentie van Londen den vi*cdo tot stand brengen, die een einde möet stellen aan don Bal kanoorlog en do Baikanstatèn rust en voorspoed geven. Moge vooral daar door do vrees verdwijnen, welke als eene nachtmerrie op Europa drukt, de vrees namelijk voor een algomeeneu Europeeschen oorlog. Hst jaar van rampen en eller.de Te midden van dat alles ramp op ramp in het jaar 1912, dat men zou kunnen kenschetsen als l:ct jaar van bloed en van regen. Groote brand te Osaka, waar 5000 huizen vernield werden moedwillige brand te Con- stantinopel, dio honderden buizen ver nielde en vele menschenlevcns kostte ontpoffing eener munitiefabriek te Wiener Neustadt met 30 dooden ramp in de mijn Lotharingen bij Boclmrn met 110 doodon ontploffing van Oen kruidmagazijn te Salonika met 110 dooden en 430 go wonden onge luk in do Gadebymijn in Engeland mei 70 dooden ontploffing in clo mijn «Minister Archenbach» in liet Saar- bukken met 51 doodon en 9 gewon den. Groote overstroomingen in hot Mis- sissippidal, waai door 200,000 men- scben dakloos werden. Storm in do golf Biscaye, waardoor 143 yisschers werden gedood. Een wervelstorm op de Phi lippijnen, waar door duizenden omkwamen. Onder do vele treinongelukken onl- spooring van een expres-trein tusschen Liverpool en Chester met 16 dooden en 50 gewonden.Behalve dat nog eeni- cinemabranden met doodeiijken afloop onder andere te Meenen met 15 doo den.Men ga dusgeen films zien, waarbij hetgéwelen niet op veilig gebied staat. Een Engelsche onderzeeër, met be manning bij South Foreland gezonken. Een ander Engelsche onderzeeër zinkt met 11 dooden. Do Fransche onderzeeër «Vendé- miaire» door aanvaring van de St- Louis» gezonken, met 24 dooden. De «Oceana» aangevaren, verliest 27 dooden, benevens 746,610 pond ster ling, in goud. Do Titanic tegen eenen ijsberg gevaren, half April, en de bemanning niet gered, waar redding mogelijk ge weest was, zoodat slechts 705 passa giers gered werden. De St»FaMBaask©B*k fesweegi De St-Pauluskork to Londen beweegt. Men vreest, ovenals sommigen voor de St- Gudulakerk to Brussel, dat liet gebouw mocht verloren gaan. Eju beroemd ingenieur van Comty Council sir Francis Fox, bracht oen verslag uit waarin hij zich vol strekt vijandig verklaart aan liet aanleggen van eono nieuwe indergrondsche tramlijn nabij do kerk. J)o bisschop van St-Paulus meldde aan den Lord-Mayor dat eene nieuwe barst word ontdekt in do Noord-O os Ier hoek van liet koor.. Wellicht zijn die harsten te wijlen aan liot gedaver veroorzaakt door de voorbijrijdende autobusson. In elk geval, schrijft do «Daily mail» beweegt het groot gebouw zich langzaam, maar zeker. Do grondvesten zijn niot al te stevig zij bereiken nog de kleilaag niet waarop Londen is gebouwd, doch bevinden zich op slecht zand cn kiezel, zeer vochtig en rekbaar. Er zijn vele barsten, waarvan som migen zeer breed. Daarom wordt de aanleg van eene nieuwe ondergrondsche tramlijn ondor liet oosler- gedeelto der kerk zeer vinnig bestreden. Ba nisussjjaarskaarfjes. Tijdens de nieuwjaarsdagen beeft do post dienst in don Bmsselsclion omtrek meer dan 3.500.000 visietkaartjes uitgedragen en meer dan 675.000 geïllustreerde kaarten. Dio cijfers slaan dezen dor vorige jaren verro te boven. l&eazsn* WïSIiksSsts9® foE*fEain> Dezer dagen werd g- uagd van de inkom sten waarover sommige staatshoofden be schikken. Zoo kwam ook Keizer Wilhelm n de beurt. Bij het overlijden van Keizer Frederiek, zijn vader, bozat Keizer Wilhelm slechts zoowat voor 5 millioon mark vaste goederen, en genoot do inkomsten der bur- •erlijko lijst dio thans 22 1/2 millioen be draagt. OP dezen dag is de Duitsche Keïzerzoowat 225 millioon waard, zijne kunstschatten worden geraamd op 25 millioen cn zijne vaste good eren to Berlijn alleen op 7 mil lioen. Hij bezit een aantal kasteelen en zijne landelijke goederen en bosschen brongen hom 5 millioen inkomsten op. Daarbij de Keizorlijko fabriek van gleis- werk te Casinen,en do steenbakkerij brongen oen mooien stuiver in s' Keizers spaarpot. Gelogenstraft,Uit oflicieele Russische bron logenstraft men stellig hot gerucht over twee dagen verspreid als zou de Russische kroonprins lo Menton aangekomen zijn. Diefstal. Een genaamde Joseph War nier, behanger, 26 jaar oud, wonende te Laeken-Brussel, had een veertiental dagen to Parijs doorgebracht en nam Zaterdag nacht te Parijs den trein om naar de Belgi sche hoofdstad terug to koeren. Ilij stapto in oen komparliment van 3 klas. Nauwelijks was bij gozeten of twee sierlijk geklecde hoeren kwamen nevens bom plaats nemen. Het duurde niet lang of do vréémd el in gen, dio, to oordoelen naar hunnen tongval, Duitschers moeston zijn, knoopten kennis aan met don Brusselaar. Op zelcor oogenblik baalde deze een geld- beugel te voorschijn, met goudstukken ge vuld. M. Warnier bood de reizigers oen glas witten wijn aan. Do Duitsche reizigers ant woordden aan zijno beleefdheid met hom een glas van con rood vocht aan to bieden, dat volgons hen uitmuntende Bordouux was. Do drank moost echter een slaapmiddel zijn, want do jonge Brusselaar was weldra inge slapen. Toen bij wakker word wss hij ge heel uitgeplunderd. Do Duilschers waren verdwenen. Zij moeten te Douai afgestapt zijn. •pnitsclila.ri.tl 70,000 mark verdwenen. Den 31 Dec had een burgor op het postkantoor to Prenz- lau een aangeteekendon brief afgegeven, geadreseerd aan oen Bcrlijnsohe bank met een inhoud van 70.000 mark. Toen men de brief in de bankinstelling te Berlijn opende, vond menin de plaats van geld slechts stuk jes papier. De Borlijnsche policie zond ter stond oenige lioogo policieambtenaren naar Prenzlau, Ion einde daar een onderzoek in te stellen. Tot dusver heeft dit nog niets opgeleverd. Uit Berlijn wordt later aan de Koln. Zoilunggeseind dat het onderzoek licht heeft gebracht. Do afzender van den brief is Poldolksky, bestuurder van de Prenzlaner GasmelerfabrioU. Hij verkeerde in iïnanciee- le moeilijkheden en schijnt zich op deze wijzo eruit to hebben willen redden.Hij is in hech tenis gezet. Eene misdaad. In den kelder van een huis der Scnildstrasso, te Plauen, werd do 25 jarige koopmansloerling Kurt Godo met bijlslagen vermoord gevonden.Diefstal moet do drijfveer der misdaad zijn, want Gode was gelast gowoest voor zijnen baas eene soin vau 650 mark op de post geweest ont vangen. Als moordenaar is aangehouden do 16 ja rige koopmansleerling Horman Petzoldt van Planen. JSipSktraJ Twaalf personen verdronken. Gisteren morgond is te Fuentarabia do sloep «Con stantie Thiklyaomgeslagen door eene stortzee. Twaalf personen zijn verdronken. Ztaliö Vreeselijk ongeluk. Te Berlez, nabij Asola, herstelde een ISjarig oloctdokwer ker, do genaamde Cinseppe Vachea, eene telegraaflijn, toen or plotseling een stroom doorliep. Do ongelukkige werd doodgeblik- semd zijn arbeidsmakker zag hom als een dronkaard zich over do dwarsstaven buigen. Ilij liep om hulp in do buurt, doch niemand waagde het de draden aan to raken noch do paal to beklimmen. Zoo bleef het lijk ge durende meer dan 24 uron aan do dradeu hangen. Rond Scutari Do bevelhebber van Scutari, Hassan Risa Boy gaat maar gedurig voort met de ver schansingen derServiersen der Monlenegera aan te vallon, niettegenstaande don wapen stilstand. De belegeraars hebben dan bemid delaars naar Scutari afgezonden om te vra gen of do bevelhebborvau de stad geene ken nis had van den wapenslilstilstand en, in dat geval waarom hij zijno aanvallen zoo verme- gvuldigde Do bevelhebber licoft geantwoord dat niemand tot hierloo hem officieel van don wapenstilstand had bericht, cn bij verzocht de bemiddelaars aanstonds do plaats te ver laten. Do zitting is begonnen lo 4 ure. Nu lezing van het verslag van de voorgaande zitting, gaf Rechid Pacha lezing van do nieuwe Turksclie voorstellen. Ziehier de tekst daarvan In de nota ons door do bondstaten afgege ven, kloegen zij dat wij geeno rekening hielden van den uilslag van den oorlog. Wij moetori doen aanmerken dat wij aan zienlijke grondafstanden hebben godaan, en dat wij buiten twoe punten gansch 'takkoord zijn met de bondgenöoten. In ruiling van al onze toegevingen, deden do Baikanstatèn er geen enkele. Zoo wij den afstand van Andrinopel weigeren dan is liet eenvoudig omdat die ^afstand ons onmogelijk is, om de veiligheid Van Constantinopel en van do Dar danelles Ten andere wij moeten er bij voe gen dat wij bier gekomen' zijn met bet vast inzicht eenen duurzame» vrede 13 bewerken waar de bcido partijen belang bij haddon on gröot voordeel. Vandaag nog zijn wij bereid eene nieuwe grenslijn te bespreken lusschon Bulgario en Turkye, maar die grens moet in allo geval Andrinopel in Turkschen bodem laten. Om eon nieuw bewijs to goven van onze groote toegevenhëid willen wij ook afstand doen van onze rechten op het eiland Creta, op voorwaard© nochtans, dat men geen aanspraak make op do andere eilanden. Indien niettegenstaande die groote toegevin gen do bondgenoolon geen afstand willen doon van zokoro eischon dan zal de verant woordelijkheid van het afbreken der onder handelingen op bon alleen wegen. De bondgenooton antwoordden daarop als volgt Turkye's voorstellen boantwoorden op verre na onze vraag niet. Het bespreken van bot nieuwe voorstel kan ons onmogelijk tot akkoord brengen bijgevolg- wordt allo be spreking' nutteloos en zijn de bondgenooten erplicht do onderhandelingen te onderbre ken. Daarop vroeg Rechid Pacha aanstonds of men daardoor oene definitieve of eone tijde lijke onderbroking moest verslaan. Do laat- sto vraag verkreeg geen antwoord. Do vergadering is niet afgebroken. Een groote dag voer Europa Men kan don toestand samenvatten in een woord de onderhandelingen zijn niet afge broken. Vergelijkt men dien toestand met don toe stand daargesteld door hot ultimatum van Vrijdag laatst, dan bostatigt men groote verbetering, liet ultimatum leidde onver mijdelijk naar een verloren boek zonder uit weg. Aan dien hoek vond men de afbro-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1