HET PfEHEtl Ce misdaad m ilkke! Ds misdaad dar Sfevinsfraat NIEUWSBERICHTEN EET GETAL ONBEBWIJZEBS UIT ONZE KOLONIE DE VOLKSSTEM 8 JANUARI 1913 Icing die onvermijdelijk werd na liet ultima tum van Vrijdag. Do vooruitgang boslaat dus vooral in bel daarlaten van eenon vasten datum op den- ■welko Turkye billijke voorstellen te doen bad. Zoo doende/.uilen nu ook do Europee- scho mogendheden den tijd hebben, om langs de beide zijden hunnen machtigen invloed uit te oefenen. Misschien zal eer dat de onderhandelingen hernomen worden, Andrinopel gevallen zijn in handen der Bulgaren, en zulks zou heel zeker do hesluiten van do Turken wijzigen. Moest men trachten den toestand samen to vatten in een woord, dan zou men mogen zeggen dat de dag van Maandag 6 Januari do dag was van Europa. Zijn de onderhandelingen niet afgebroken dan is het dank vooral aan de Europeeschc mogendheden kunnen ze nog hernomen worden dan nog is liet dank aau Europa. In ilo Turksche kringen weet men niet wat men moot verwachten van den huidigen toestand men vermoedt enkel dat de bond genoten do onderhandelingen bobben doon onderbroken, in do hoop dat Andrinopel bin nen ecr.igo dagen in hunne handen zal vallen Over dergelijke houdingen zijn de Turken ten uilorsto verontwaardigd. Plotseling verlrek van eene Grieksche afdeeling Salonika. Eeno gansehe afdeoling Griek sche soldaten is Zondag nacht vertrokken, aan boord van tien opgeeischlo stoomschepen voor eeno onbekende bestemming. Toestand te Scutari. Een telegram uil Scutari van den bevel hebber geteekend op 27 December beweert uat do toestand in die slad zeer gunstig is voor do Turken. Do aanval dor Montenegers in den nacht van 3 December werd afgeweerd alsook hunne aanvallen van den 17 en 18 December samen met do Serviërs. Deze verloren 8UO man in dien aanval. Zoo ook bloven do aanvallen der Monte negers op 23, 24 en 25 December zonder ocnig goed gevolg. Do zedelijke toestand van do troepen en van de bevolking is op perbest. Dc vergadering der afgezanten De vergadering hooft den toestand hespro- ken, «lie spruit uit de onderbroking der on derhandelingen. Er blijft nu geen do minste twijfel meer over dat. indien do onderhandelingen niet voorgoed zijn afgebroken, zulks uilsluitclijk tedankon is aan do voetstappen bij do bond genoten aangewend door de veroenigdo mo gendheden. Uit eerbied voor de groote natiën hebben do bondgonoton dien raad gevolgd. Wen verwacht zich aan cene tussehenkomst dor mogendheden Volgons de Standard zou men zich mogen verwachten aan eeno algemoono drukking der mogendheden te Constantino- pel opdat Turkyö het onvermijdbaar zou aanvaarden. Nadere bijzonderheden Hoe de misdaad ontdekt werd Daar Mevr. Thys, do werkvrouw, to ver ga efs bij Mevr. Pelsél bad gebold en veron derstelde dat do renleniorsler nog sliep, vroeg zij aan eon gebuur om langs dezes huis bij do ouderlingo te pogen hinnou te geraken. Zij vond al do deuren open. Verschrikt kwam Mevr. Thys dra builcn- geloopen, om liulp roepond. Een gebuur, do ondorwijzer M. Wuipaort, snoldo toen en voruam dat dc ouderlingo in do gang werd Termoord aangetroffen, llij verwittigde als dan dadelijk do politie. 54® VERVOLG. Dc brief weril gelezen en horlczcn, volzin voor volzin onlloed do dokter maakte zorg vuldig zijne aantookouingen, ten einde al de feiten, dio do brief bohol3«le, te ontwarren uit massa van onbeteokonende woordon, waarin M. Mundcr ze kunstig gewikkeld bad en eind dijk, na al «le moeite, die men genomen bad om hem verstaanbaar to maken, werd hij voor 't raadselachtigste en wonderlijkste ge schrift vorklaard, dat ooit eeno menschelyke pon had voortgebracht. Het eerste uitvoerbaar voorstel, nadat men den brief in wanhoop ter zijde had gelegd, ging van Rosamond uit. Zij steldo voor, dat haar echtgenoot en zij (het kind or bij begre pen, dat sprak van zelf), dadelijk naar Porth- genna zouden vertrokken om do dienstboden aangaande het gedrag van Jufvr. Jazoph en don vreomdeling dio haar vergezeld had, te ondervragen, on do gesteldheid van de noorde lijko zijde van hut huis op to nonion, ton einde te zien of men do Mirtekamer ontdekken kon, terwijl de gebeurtenissen nog versch in hot goheógon der getuigen lagen. lloe voortreffelijk hot aldus voorgestelde plan op zich zelf ook was, vond het echter bij doktor Onidge tegenkanting op goneoskun- digo gronden. Mevr. Frankland had eeno koudo gevat, door zich onvoorzichtig aan do lucht bloot te stellen toen zij pas hare kamer verliet, on do doktor wcigerdo haar 'vergun ning te geven om de eersto week op reis tc gaan. Het volgende voorstel kwam van M. Frank- laud. Hij verklaardo dat het hem volkomen Het onderzoek Maandag morgenrï II uur was hot parkot ter plaats vau do misdaad. Uit liet onderzoek blijkt dat de moordenaars langs do kleine Kiokonstraat in don tuin dor ouderlinge zijn geraakt, en vandaar in de woning dezer. To dien einde moesten zij over eeneit muur van 2 meters hoogte klouloren. In do aanpalende tuinen heeft mon voet indrukken in de klajnniQ aarde aangetroffen. Do, of oen der moordenaars mootcn op do hoogte der gewoonten der renteniersier zijn goweest en hebben geweten dat deze in don dag do deur der kelderkeuken, op den koer uitgevend, openliet, om aan haar katten toe to laton in don hof te loopon. Van aan don muur tot aan do keldorkeukondeur, hoeft mon sporen van voeten gevonden. Eons in hot huis begaf zich do moordenaar dadelijk naar 't gelijkvloers waar hot slachtoffer was. Deze word in doeetkamer aan do straat over vallen. Daaruit vluchtte zij naar den hoofdin gang dor woning, langs do trappen. Boven aan dio trap werd zo ingehaald. Daar werd liet lijk gevonden, liet hoofd gericht naar do trap van do eerste verdieping do voeton raken do deur der eetkamer. Aau don hals heeft men sporen van ver wurging waarge nomen. Het slachtoffer moot hebben tegengowor- steld. Men woot nog niet juist wanneer de mis daad werd gepleegd, Zaterdag avond of Zondag, want do werkvrouw kwam op Zondag niet. Het lijk was heelemaal stijf toen men het vond. Het slachtoffer. Mevr. Pel sol, alleen en afgetrokken levend, bang voor do dioven, wou van geen moid welen. Zij hoeft hier to Brussel een bloed- verwant mot wicn ze in onoouigheid leefde, daar die persoon haar nogal dikwijls geld vroeg. Sinds den dood van baar man betaal de doFranscho rogocring baar een jaarlijksch pensioen. Bovendien bezat zo eenig spaargeld. Op liet eerste verdiep, in do slaapkamer werden a! de meubelen opengebroken. Ongetwijfeld zal mon nooit met zekerheid kunnen zoggen wat er gestolen is. Twee aanhoudingen. Twee personen van Fransclien oorsprong, de gobroeders C unillo en Georges I).., dio in do laatste dagen dikwijls rond do Statie straat gezien werden, zijn aangehouden. Zij hebben con alibi opgegeven, dat thans onder zocht wordt. De opschudding te Ukkel. Het gerucht van do ontdekking der misdaad werd in de gemeente bliksemsnel verspreid on weldra stroomde eeno talrijko menigte naar het huis van het drama, waarvoor zij ga use h den voormiddag bleef staan. In den namiddag bevonden er zich nog eenig'p nieuwsgierigen, dio door dn polioicagenlnn Op'èënigen afstand Van du woning der oude renteniersier gehouden wolden. In een'groot dagblad bobben wij go von den,dat er in liet ministerie van Wetenschap pen en Ku isten spraak is bet programma van normaal ondorwijs lo herzien on to w ij zigen. dat aan onze toekomende onderwij zers gaat opgedrongen worden. Opdat do jongelingen in vooruitzicht van den vierden graad, de noodigo kennissen verworven, zou men van do aspiranten-nor malisten eon getuigschrift vau volledige middelbare studiën eisohen 1 Do moeste ondcrw L/.crs bchooren tot do workmans en kloinburgerijklas vele zijn onderwijzerszoons. Dezs on do kleine menschen van don buiten zullen dus verplicht zijn hunne zoons naar een geslicht van middelbaar ouderwijs ie zonden, dat enkel in de sleden te vinden zijn. duidelijk was, dat de cenigo kans om hot raadsel van do Mirtokamor to doorgronden, geheel berustte op do ontdekking van eenig middel van gemeenschap met Jufvr. Jazcph. Hij was van gedacht dat men zich niet het hoofd moest breken mot iets to bedenken dat niet mot do volbrenging van dit plan in ver band stond hij steldo voor den knecht die hem naar West-Winston vergezeld had een man die sinds jaren lang in zijn dienst was goweest, en op wiens getrouwheid, iever en schranderheid hij volkomen staat kon maken terstond naar Portglionna to zonden, om het noodig onderzoek in te stellon, en de noordelijke zijde van hot linis nauwkeurig op te nemen. Dio raad word dadelijk opgevolgd. Binnen een uur vertrok de knecht naar Cornwallis, goed onderricht over hetgeen hij todoen had, en ruim van geld voorzien, in geval hij liet noodig achtto vele personen tot het instellen van het voorgenomen onderzoek to gebs ui- ken. Na verloop van eenigen tijd zond hy zijn hoer oen verslag van hetgeen hij gedaan had. Het blook van een zeer outmoedlgendon aard to zijn. Aan do posts tad van Porthgenna had men allo spoor van jufvr. Jazeph en haren gozel verloren. Men had in elko richting er naar gevraagd docli nergens inlichtingen behou den, w aarop men vertrouwen icon. Lieden in geheel verschillende gedeelten der landstreek waren bereid genoeg, te verklaren dat zij twee personen gezien hadden, dio aan do beschrij ving dor dame in de donkere kleeding cn den ouden vreemdeling beantw oordden,zoo waren do berichten die zij ontvingen, van den ver- wardsten en tegenstrijdigston aard. Geeno moeite was gespaard, geeno noodigo geld uitgaven waren ontzien, maar tot nu toe Waar zullen dezo lieden het geld vinden, om hot kostgold hunner kinderen to betalen? Hoe zal een dorpsonderwijzer do middelen vindon, om do nï> uwe onkosten to dekken, nu dat zijne jaarwedde geen honderd frank te groot is, o:n zijn huishouden te ondor- lioudon Wil mon misschien het getal normalisten verminderen Mol den kleinen man en den onderwijzer nieuwo lasten op lo leggen, zal mon boel go- makkelijk de ontvolking der normaalscholen bekomen. TE BRUSSEL Nog eone belangrijke getuigenis Mevrouw Giraldo bijwion Ranwez to Jclte woonde, verhaalt het volgendo Hot was rond elf ure 's avonds, óp 31 Docomber dat Ranwez to huis kwam. llij droog een zwarte hoed en een grijze overjas. Ik noodigdu hem uit zijne vrouw to gaan balen en met ons wafels to komon eten. Hij deed dit. Toen zij aan tafel gingen, zag ik dat M. Ranwez schrabben aan 't gelaat* Mevr. Ranwez was zeer opgewekt. Zij zoido ons dat haar man zijn gewezen meester, l.ad gezien en deze hom eeno afkorting van SO ff. had gegeven. 'l Is niet veol zei "ze, maar genoeg om morgen naar mij no familie bij Oostende te kunnen gaan. Mijn mairgaat morgen schoe nen en een overjas koopen Na een uur bij ons le bobben doorgebracht zegt Mevr. Giraldo, gingen zij slapen. Dan volgendon d-g vertrok Ranwez lo gosder uur. llij keerde rond deu middag terug, llij had een« nieuw c overjas en schoenen aan hij betaalde aan Mevr. Gilson 30 fr. huis huur en 5fr. die hij nog schuldig was. Dezo dame bood hem een glas likeur en zag dat Ranwez zijne handschoenen niet bad uitgedaan.Don volgenden dag lia bet verlrek van R uiwoz bracht een magazijnbediende den grijzen overjas ter'üg. Aan do zakken bemerkte men rosachtige vlekken. Hel is dezo overjas, die door hot parket aangeslagen word. De getuigenissen tegen Ranwez. Ranwez zal onmogelijk uit do banden van het gerecht kunnen geraken, liet is ten andere zijne schuld. Vooreerst hooft bij al le argeloos en te stoutmoedig gehandeld. Men zou waarlijk moeten zeggen, dat do ollondo- ling zich zeif in handen van hut gerecht le verde. Inderdaad, hij hoeft vooreerst talrijke vingerindrukken nagelaten in het huw van zijn slachtoffer. Doorliet uilslaan van do ruit <ier kleerkas, kwetste bij zich aan de handen en zou aldus omniddolijk do aandacht op zicli 'trok kon-, door do bloedsporen wolko-hij ipoest nalaten.u n *iv oil Zulks; p.ou hem evenwoj. nog in -veiligheid kunnen laten hebben, uocli do moordenaar, eons zij no misdaad geploegd zag allo voor- zicidigl.^i'd over heLTTOoftr. Toen bij de juweelón ging vorkoonen, gaf liij zijn waren naam on julres aah don juwe lier op, aldus makende, dat van den oorsten dag vau bot onderzoek, de policio bij hem zou komon aankloppen..^ De ellendeling moest nochtans wel wolen, dat eens do policio bij ln-m, liet hom zoo coed als onmogelijk zózijn, verder le loo chenen. Heoft hij dus zijne misdaad goed voorbe reid, hij li"U?t van dóif andoren kant o«-k alles gedaan wcrfnogol iïk was, om onnndd-.' lijk do aandaob! op z:cli le trekken en zich lojdoen aanhouden. Bonevens de goluigoii welke hem reeds van 's morgonds herkend hadden, is Ranwez Maandag avond nog geconfronteerd gewor den met dèkleino Louiza Do Cock, die alle dagen bij Mcv. Rr-ymlé'rs was. Do onder- zoeksrechlor had Runwoz der. grijzen over had men geene uitkomsten van de minste waarde verkregen. Of do dame cn do vreem- doling oost-, west-, noord-, of zuidwaarts ge gaan waren, was meer idan M. Frankland's bediende, in den tegen woord igen staat van zaken, op zich kon nemén to zeggen. Het verslag van do bezlchtigfng der noorde lijkkamers'was niet meet* voldoende. Ook bier was t.iets van eenig belang te ontdekken. Do knecht w as te weten gekomen dat er aan de onbewoonde zijde van hot- huis twee on-twin- tig kamers waren zes op de benedenverdie ping, die in den verlaten tuin uitkwam acht op do eerste verdieping en acht daarboven, op do tweedo vérdieping.. Hij had al deuren oplettend van bovou tot onder bozieu, on was tot het besluit gekomen dat geeno van alle ge opend was geweest. Het gedrag der vrouw zelve bewees niets. Zij bad, als men op do getuigenis der dienst meid vertrouwau kontde sleutels op den vloer van den gang laton vallen. Zij was, geluk do huishoudster en de rentmeester ver klaarden in onmacht liggende boven aan den trap'van de eerste verdieping gevonden. Do deur tegenover do trap vertoonde evenmin sporen van kortelings geopend te zijn goweest als eeno der andere deuren vau do overige een-en-twintig kamers. Of do kamer, waar zij wilde binnongaan, eene van do aclit op de eerste verdieping was, dan wol of zij onderweg naar do tweoilo vor- dieping gezocht moest wórden. Verder had do schrijver van het verslag niets te melden dan dat hij gemeend had te Porthgenna nadere bevelpn van zijn heer te moeten afwachten. Wat'nu to doon? Dit, was natuurlijk de eerste vraag welke zich opdeed, toen men don ongunstigen afloop vau liet onderzoek ver- jas doen aanlrokkon en hem ec-n bolhoed opgezet. Zooals men begrijpen zal, was hot kind zeer ontroerd, toen zij den moordenaar be merk te, doch weldra kreeg zij haar spraak vermogen terug cn legde togen Ranwez eeno verpletterende verklaring af. Dg moordenaar dost bekentenissen Zooals het to voorzion was, heeft do moordenaar Maandag avond volledige bo- kontenissen afgelegd. Toon al do geUiigenis- se"n geboord waren, las de onderzoeksrech ten' aan den verdachte al dc bezwarende om standigheden welke tegen hem gevonden waren. Ranwez zat to weenon. Terwijl «le onderzoeksrechter nog daarmede bezig was, telefoneerde M. De Rechter, weisdoktor, dio-mot het opnemen dor vingerindrukken gelast was gewordon, dat al do indrukken in hot huis der misdaad gevonden, ten volle overeenstemden, mot dezo van Ranwez. Er was geen twijfel meer mogelijk, Ranwez moest wol do moordenaar zijn. Rond 6 1/2 ure, gaf de onderzoeksrechter bovel Ranwez naar zijne cel terug to bren gen. Do gendarmen moesten den man onder steunen. Hij was op het punt in bezwijming lo vallen. l)o onderzoeksrechter verstond spoedig, dat het oogecblik gekomen was, om bekentenissen le doen. Ilij zond dan zijn griffier naar don betichte om hem te vragen of hij niets meer to zeggen bad. voor aleer naar bet gevang van Vorst terugge voerd te worden. Do belichte antwoordde, dat bij aan den onderzoeksrechter alleen wilde spreken, zender dat cr gendarmen aanwezig waren. Tot dan toe haddon er steeds gendarmen de wacht gehouden bij Ranwez daar mon vrees- do, dat liij zich zou pogon het loven te be nemen. Ranwez werd onmidxlolijk naar hot ka binet van den onderzoeksrechter terugge bracht. Snikkend legde hij cr do volgende bekentenissen af. Hot duurdo ruim ander half uur, vooraleer hij zijn verhaal eindigde: «Ik bracht een eersto bezoek aan mov. Reyjidcrs, den Maandag 30 December rond 9 ure 's morgonds. Ik bad baar adres gelezen in eeno aankondiging waarbij zij eone meid vroeg. Ik ging bij haar niet met do gedaebto van to stelen of nog veel minder te moorden, maar omdat ik dacht dat zij mij misschien oeiiig geld zou willen leeueii. Zoo kwam hot mij in den geest, mij als agent dor recli- torlijko policio te doon doorgaan, en haar te spreken van eon iugebeclden dief stal welke ten haren nadcelo zou gepleegd zijn, door eone gewoon meid. Toen ik mij ten harent aanbood en van de diefle sprak, wildo liet toeval nu. dat er wezenlijk eene diefto.ten nadeeio van rnov. Reymiers gepleegd was door eeno meid. 's Anderendaags ging ik driemaal naar liet huis van Mad. Royndors. De eersto maal oin 10 ure 's morgonds, dan eeno uur later en de dorde maal 's avonds rond 5 ure. Zij leidde mij dan in oen kleine salon, aan het einde van den gang en wij bleven lot 7 1/2 ure over do diefto dor juweelcn enz. klap pen. Toen ik wildo vertrekken, leidde Mev. Roynders mij in do keuken cn bood mij eeno t«.s kofiio aan, welke ik weigerde. Toen zij mij dan lot aan de voordeur vergezelde,dacht ik aan do ellende welke tehuis dreigde en ik zag in de verbeelding de erzameling juwee- l« n, welke Mevrouw Reynders mij geloond bad. Zonder mij rekenschap to geven, lioo laf mijne daad was, sprong ik op do anno vrouw', wierp haar achterover en stak haar don zakdoek welke zij in do hand droeg, in don mond. Mev. Roynders verdedigde zich cenigo oogenblikken en kwetste mij zoo aan bet aangez'olit. Kort daarop viol zij in be zwijming Uit haren zak trok ik dan nog een andere zakdoek cn bond daarmede iiare pol sen. Dan nam ik do kaarspan on begaf mij naar boven, om do juweeleti te stelen. Do nam. Hoe do vraag te beantwoorden, was niet zeer gemakkelijk to ontdekken. Mevr. Frankland wist niets op te geven do heer Frankland wist ook niets, en de «lok tor evonniin. Hoe ioveriger zij in hunnen geest naar een denkbeeld zochten, dus te minder kans schenen zij te hebben om er oen te vin don. Eindelijk stelde Rosamond in wanhoop voor, den raad van gpn vierden persoon, op wien zij vertrouwen konden, ill to roepen, en vroeg haar echtgenoot verlof om in eeneu vertrou welijke!) briefden predikant van LongBeckley hunne moeilijkheden mee te deolen. Dr Cliennery was hun oudste vriend en raadsman hij had hen beiden als kinderen gekend hij wist hunne familiegeschiedenis hij droeg hun eene vaderlijke belangstelling toe, en hij bezat die onwaardeerbare eigen schap van een eenvoudig on bolder gezond verstand, die hem kenmerkte als even ge schikt als bereidwillig om hen te helpen. M. Franldand bewilligde gereedelijk bet voorstel zijner vrouw, cn Rosamond schreef onmiddellijk aan Dr. Cliennery, om hom ken nis te gevon van alles wat er gebeurd was sedert jufvrouw Jazeph voor 't oprst aangaau- do de gedragslijn, die zij en haar echtgenoot nu best zouden doen, in de moeilijkheid waar in zij verkeerden te volgen. Met om gaan don post kwam er een ant woord dat Rosaimjii-.'s vertrouwen op haar vriend ruimschoots ruchtvaardigdo. Dr. Cheii- nery deelde niet alleen van harte in du leven dige nieuwsgierigheid, wolkode taal en het gedrag van jufvrouw Jazeph in de ziel van zyne korrespoiulonto gewpl' had, maar hij ook had zelfs ceil plan voor te stellon om do Mirtokamor to vinden. Alvorens tot zijn voorstel zelf ovor to gaan, kaars wasechter bijna opgebrand en ik moest do lamp aansteken. Ik brak dan do spiegel der kleerkas ou haalde de twee kistjes uit do kas. Toen ik de hand terugtrok, kwetste ik mij aan do stukkon spiegel. Met den voet sUunpto ik hot none kolferken open', nam er dojuweelen uit en wildo met liet andero kollerkon vertrokken, dat naar ik dacht geld moest bevatten. Ik vreesde dan echter, dat men op straat bet küficrkon zou opmerken, on ik zotte hot: naast Mev. Roynuers in den gang. Ik opende dan do deur. en niets verdachts bemerkende vertrok ikals zinneloos.Onderw eg vond ik de sleutels van Mev. R yndors in mijne zRcken. In do Komenslraat ging ik aan eeno fontein mijsro bandon wassclion en van daar ging ik rechtstreeks bij een juwelier der Koolslraat, om cr do juweelon to vorkoopen. Rival Ranwez was hoogst ontroord, loon hij zijn verhaal eindigde. Hij teekende be vond zijne verklaring. Eenigo oogenblikken lator werd bijnaar gevang teruggevoerd. Terugkeer der Lsspoldviiie Do Lcopo'dville is Maandag, een uur over den middag, to Antwerpen uit Congo teruggekeerd met 70 passagiers aan boord. Do overvaart is uitmuntend goweest, doch tijdens de rois zijn twee passagiers overleden. Don 25 December is de Eerw. Broeder Brice der ckrislclijko scholen overleden, en den 30 een kwartiermeester dor bemanning. Beidon zijn aan do koorts bezweken. Do lijkon werden mei do gewone plechtigheid in zeo gelalen. Do passagiers brengen nieuws mede over een geschil, dat over eene maand ontslaan is te Loonoldville lusschon den bavenkapitein en don patroon van eeno sladsstoomboot. Beiden waren in twist geraakt over eene levering van verf. De patroon, die met 15 lr. boot gestraft werd, gaf zijn ontslag. Vijf tien collegas volgden zijn voorbeeld en alzoo geraakte do dienst in do war, bij zoover dat do havenkapitein verplicht was zelf eene stoomboot to besturen. Dj algomeeno kom- missaris kwam or tusschen en do ontslag gevers traden terug in dienst, behalve de patroon, dio de oorzaak was van don twist. Brussel: Een automobiel op hol. Zondag avQpd bad in liet policiokommis- sariaat der Zwijgorsslraat oen zonderling ongeval plaats. Do motor van eeno auto der pompiers, welke in de bewaarplaats stond, kwam van zelfs in beweging, sliet do deur van bot arsenaal in,., reed do straat op on botste mot geweld tegen den gevel van lf$t buis. rechtover liet kommjssariaat. Gelukkig dat do straat juist eenzaam en verlaten *yps. Het voorste gedeelto, der auto werd vernield en do gevel van het buis zeer beschadigd, Dc policio onderzoekt of liet hier kwaadwillig heid of onkel een ongevalf geldt. AanhoudingEen politieagent hield Zondag nainidddag op de Luxemburgplaats, een kerel aan,dio twee banden van een auto mobiel stal, ter waarde van 1400 fr.Do po licio denkt den dader in bandon le hebben van «lo talrijko diefstallen in dien zin in don laatste» lijd geploegd, Het automobielongeluk van de Vil voor dschr laanZondag avond is liet par ket naar de Vilvcordscbo laan gogaan, om er ooi: onderzoek lo doen nopens de botsing, welke aldaar had plaats gehad lusschon eou automobiel on twee wielrijders. Do magistraten hebben verscheidene ge- tuigoii onderboord. Daarna begaven zij zich naar liet gasthuis va:i Vilvoorde, doch de twee slachtoffers lagen nog steeds Luiton kennis cn kondon dus niet ondervraagd worden. ontraadde do predikant ton sterkste eenig verder onderzoek naar Jufvr. Jazeph te doen. To oordeelen naar do omstandigheden, zoo als dio hem waren meegedeeld, achtto hu elke poging om haar te ontdekken louter tijdver spilling. Derhalve ging hij dadelijk van dit punt af, en stelde do vraag, hoe M. en Mev. Frandland moesten voortgaan in hun streven om het geheim van de Mirtokamor te weten te komen. Te dien opzichte koesterde dokter Chennery eeno sterke overtuiging en hij waarschuwde Rosamond bij voorraad dat zij zeer verbaasd zou zijn, als bij daar die óvorluiging moodeel- do. Voor vast aannemende dat zij en haar echtgenoot niet hopen konden de kamer te ontdekken, indien zij niet geholpon werden door iemand, Later dan zij met dc inwendige plaatselijko gesteldheid van Porthgenna To wer bekend, dacht de predikant dat er slechts een lovend persoon bestond, dio hun dc inlich tingen, welko zfi behoefden, kon geven, cn dat die persoon niemand anders was dan Ro samond's barscho oom, Andreas Trevor ton. Dezo verbazendo meening ondersteunde dokter Chonnory met twee redenen. In de eerste plaats het eenig overgebleven lid van het oudere geslacht dat op Porthgenna Tower gewoond had, in die lang verledens dagen, toen allo overleveringen betrekkelijk de noordcrlijke kamers nog versch in het geheu gen der bewoners van het huis lagen. Do lie den, die er nu woonden, waren vreemden, door den vader van M. Frankland daar in hunne betrekkingen geplaatst on 4e dienst boden uit deu tijd van kapitein Treverton waren dood of verstrooid. (Vervolgt).

De Volksstem | 1913 | | pagina 2