Be slapende Rens loriog In ds Belenen «Hat antiklerikalisme Ér liberalen» EEN EN AM 2Z3 d2™ ZO DHj IP EENE REKENING Illustratie van „De Volksstem BUITENLAND rJecjeïiï5ES23Üe Jaargang ra' 8 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franke». Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postlmreelen van liet land. T UITGAAF, 4 n. 's aioiiis êb 2° UITGAAF, 7 ti, 's avonds Pour loute la publicity conimerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, 3ruxeiles. BUREELEN TE BS?I*SSEL j TE AALST GSDT5| SesjrsftSaaiS} Q I icerustraat, O* Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffe'-Be Gendt.' AAN KON DiGi NOEN KI. nank. fl tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 Sport (per regel) fr. 1 CO 3* bladz. (de regel) Ir. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2.00 4* blaaz. (de regel) fr. 0,30 Reclit. herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uilsluitelijk te wendenAgenco Réclame Godls, 2, Beursplaals, Brussel. Do ongoluttkigen die gedwongen werden een abonnement aan te nemen op een socialistisch dagblad tegen den spotprijs van... 12,50fr, hebben ook van wege hunne vrienden-gazetschrij vers eenen nieuwjaarwensch gekre un. Wnndalmanak in roode letters, na tuurlijk Hunne lezers boeven ook niet te weten wanneer de feestdag wordt gevierd van dezen of genen heilige. Zij weten dat de le Mei op een Zondag valt 1° Januari op een Woensdag en dat is voldoende. Namen van heiligen komen niet van pas bij socialisten Tc midden in, eene breede plaat, ook in half roode kleur, waarop men eene spoorbaan, eene rivier, eenige fabrieken, landerijen, enz. aanmerkt. Een werkman ligt ten gronde uitge strekt en slaapt. Zijn houweel ligt ne vens hem ook te... slapen. En daar onder in groote letters staat er te lezen Dc algemeene werkstaking, lijk wij ze willen. Tor inlichting van onze lezers moe ten wij er bijvoegen dat die plaat een treffend en juist gedacht geeft van hetgeen de algemeen© werksta king zal zijn, moest zij ooit uitbreken. De werkman-reus slaapt, maar bij ligt dwars over eene spoorbaan, en onder zijn lichaam bemerkt men ver pletterde wagens van eenen ontrig- gelden trein daar ook ziet men afge sneden Lel eg raafdra den kronkelen onder zijne voeten ligt eene gekapsijs- de stoomboot, als wou wen zeggen dat is ZIJN werk De werkman-reus slaapt en nevens bom bemerkt men kapot gegooide lan- taarnen en brandende fabrieken. j Nog zijn werk De rustige vreedzame werkstaking- moot aanvang nemen met eeno alge- meene verwoesting en vernieling, met een echt vandalenwerk waar do plak almanak door de socialisten uitgege ven alleen ons een denkbeeld kan van geven. Eerst alles verwoesten on dan ja, dan rusten en slapen. Doen lijk do 'penijuigo slang die na haar slacht offer le hebben ingeslokt, zich oprolt (m in de warme zonnestralen te fluiten list- De rust Maar vlo rustende en sla pende werkstaker doet geone treinen ontriggelcn, snijdt geene telegraaf draden af, doet geene schepen omkan telen, geene fabrieken in brand schie ten. Wij hebben altijd beweerd en her haald wat eene politieke werkstaking zou worden, waarvan dc socialisten de aaniciders zijn. Zij zelf komen ons nu ten volle in ons voorgevoel be vestigen. Ds stad Meclieleii maakt liaro toebe reidselen, en groote propaganda voor do processie van O. L. Vrouw van Hanswyclc. Naar hetgeen we vernemen zijn er zelfs eenige liberalen die daaraan nie- dchelpen. Zulks hindert ons niet, inte gendeel. Wij zijn immer gelukkig een liberaal aan te treffen in wiens hart al lo godsdienstige gevoelens nog niet zijn uitgedoofd en vervangen door een dolle godsdiensthaat. Wij bestaligen en betreuren enkel dat die soort libe rale:: uitsterft, en dat men ze binnen eeuigen tijd enkel in de oudheidsmu- scums zal aantreffen. Maar de socialisten halen hunne kartelvrionden over de koord om die gebeurtenis. Zij zijn verwonderd dat het «antiklerikalisme der Mechelsche liberalen» dergelijke mededecling toe laat Wij aanschouwen don godsdienst als eene private zaak, waarmede wij ons niet moeten noch mogen bekom meren (Zie redevoering van Vander- velde - Zio alle roode dagbladen) Niet waar, dat Vandervclde en zijne dagbladen een onpeilbaren put vormen van... waarheid en rechtzinnigheid? Te Charleroi wil men de klooster zusters in de hospitalen niet meer.Men zal ze vervangen door Juffers. De Rappel deelt ons desaangaande de volgende rekening mede Nu wordt de dienst in de twee hospitalen gedaan door 19 zusters, er inbegrepen de be stuurster en de vier zusters gelast mot do keuken, don ltuisch en naaidiaust. Volgens oen antwoord van Dr. Depago aan den burgemeester van Charleroi overge maakt, zal hij ten minste 20 ziekenverpleeg sters moeten hebben. Hot verschil is nog al groot Zes-on-twin- tig voor één hospitaal zonder den bestüur- keukcn-kuisch-en naaidienst mede te lellen tegen 19 zusters in do twee hospitalen, al de diensten erin bijgerekend. Die ver wezen tl ij Icing zal ook eonen schoo- nen stuiver kosten. Immers 2G wereldlijke ziekenverpleegsters aan 1000 fr. per hoofd, maakt roeds 20,000 franken, tegen 200 fr. aan eene zuster be taald. Voor bot nieuw hospitaal betaaldo men aan de zustors 2200 fr. Do juffers vragen 20,000 fr. Maar al vroegen zij 260,000 ft', toch zullen de zusterkens buitengezet wor den want..,, bet zijn zusterkens O0 BelgSsclk© in 8938 De officieele statistiek over de seliuew- vaai tbeweging in do Belgische havens buiten die van Antwerpen, tijdens hot jaar 1912 geeft do volgende cijfers .opi: Haven van Brussel - aangekomen in 1911: 214 schepen samen 40.022 ton inhoudend; aangekomen in 1912 221 schepon, samen inhoudend 40,875 ton dus in 1912 zijn er 7 schepen en 853 ton meer dan in 1911. Haven van Leuven aangekomen in 1911: 0 schepen samen inhoudend 532 ton aan gekomen in 1912 5 schepen samon inhou dende 417 ton dus in 1912 maakt dat 1 schip 011 115 ton minder dan in 1911. Haven van Gent aangekomen in 1911 1318 schepen samen 1,021,056 ton inhou dende aangekomen in 1912 1302 schepen samen inhoudende 993,090 ton. Dat maakt in 1912 dus 10 schepenen 28,560 ton minder dan in*1911. Haven van Oostende aangekomen in 4911 719 schepen, samen inhoudende 333,751 ton aangekomen in 1912 002 schepen, samen inhoudende 312,503 ton. dus 57 schepen en 21,248 ton minder in 1912 dan in 1911.*" Haven van Nieupoortaangekomen in 1911 150 schepen samen in li ouden dc 38,957 ton aangekomen in 1912, 128 schepen, samon inhoudende 005,872 ton bijgevolg 22 schepen en 3190 ton minder in 1912 dan in 1911. Haven van Zoobruggo aangekomen in 4911 1020 schepen samen inhoudende 604,815 ton aangekomen in 1912 1002 schepen samen inhoudende 005,872 ton dus 18 schepen minder en 1050 ton meer in 1912 dan in 1911. Oeltn gesSsasjesi Do waarde der in 1912 ter koninklijke engelscho Munt geslagen gouden munt be draagt 33,350,249 pond sterling tegen 33,132,72S in 1911. Van die som werd voor 30,248.742 pond souvereïnon en voor 3,101,507 pond halve souveroinen geslagen. Uit den omloop werd getrokken voor 3,150.000 pond gouden munt tegen 2,350,00 pond in 1911. De waarde der geslagen zilvermunt be draagt 2.455,640 pond sterling(74.349 meer dan in 1911). Ten slotte word voor 323,135 pond pas munt geslagen Legen 140,305 in 1911.Daags voor Kerstdag ontbraken nogal eenige pen ny's, in het geheel werden in 1912 ter Munt 171.115.818 geldstukken geslagen waarvan 8,622,139 voor do koloniën. (Men weet dat eeu pond sterling gelijk is aan 25 fr.) Pa Slaapziekte. To Salisbury in Rhodesia, 'l is te zeggen nabij do grenzen van Belgisch Congo en van Engelscii-Zuid- Afrika, hebben zich verscheidene gevallen van slaapziekte voorgedaan, met doodelijken afloop. Men weet nog niet of de ziekte ter plaats ontstaan is of ingevoerd werd. Opslag elsr» De kolen barons zijn deze week vergaderd geweest en hebben besloten den prijs der kolon te vcr- hoogen. Er wordt thans zeer weinig voortgebracht in de mijnon en de stoks zijn overal uitge put. Moest eene staking uitbreken, onze nij verheid zou na een paar weken overal moe ten stil gelegd worden of zich in den vreem de bevoorraden. De aangekondigde opslag der kolen zou 2 0:1 3 frank bereiken. op Te Corbeek-Dyle (bij Leuven) had een landbouwer op Kerstdag neg een groole hoeveelheid aardappelen uit te doen en be gon slechts daaraan na dien dag. Hij is er nog aan 't uitdelven en dozo zijn goed be waard. Een ander meldenswaardig feit is dat hij zekeren landbouwer te Neerijsseho nog dage lijks, zooals in 't midden van den zomer, do runderen ter weide gaan tot valavond. Ons geïllustreerd nummer van Zondag 12" Januari De verkiezing van een "president der Fransche Republiek. Inhuldiging van den dam van Assouan. Keizer Frans- Jozef en zijne stafofficieren, De Ser vische schildwachten in desnecuio. Oad- Vlaanderèn in de Tentoonstelling te Gent. Scholen en hwpelhóeven in Congo. O. L. Vrouio ten Druiven. Vijftien prachtige drukplaten. 3Vederland. Werkstaking. Eeno werkstaking- der letterzeltors is uitgebroken. Het getal stakers beloopt 030. Verscheiden» bladen onder andere «De Standaard en De Tijd zijn niet kunnen verschijnen. De reden der staking is niet 7.00 zeer de bij zondere grievon van werklieden tegenover do patroons, maar wel het gevolg van eeno algemeen© beweging, door het hoofdsyndi- kaat bevolen. 3ETaaferij 2c Zeifmoord. Vijf gekwetsten. Een chauffeur,wonende rue des Blnncs Moineaux, te Parijs, zolfmoorddo zich Maandag namid dag, door het openen van de gaskraan. Rond 9 uro verwittigde men den portier dat er eene gaslucht opsteeg op de zesde ver dieping. Hij beo-ing de onvoorzichtigheid met eeno lamp to gaan zien. Op het oogen- blilc dat hij voor de deur kwam volgde er eene geweldige ontploffing. I)o portier en vier buren worden erg gekwetst. Zij zijn naar het Hotel Djcu gebracht in zeer orgen Toestand. De pompiers namen toen maatregelen om verdere ongelukken to voorkomen. Staking van voerlieden. Uit Rijsel wordt gemeld Maandag liebben do voerlie den der kolenhnizen hot werk gestaakt. Drie-eii-twinlig huizen zijn in do staking bo- trokkon en nagetioeg250 werklieden hebben den arbeid verlaten. Zij eischen eeno loons- verhooging. Er hebben eenige opstootjes plaats gehad tusschon stakers on niet stakers. De gendar men zijn tor plaats gezonden. Rijke armen. Te Creusot woonde in een oud krot eene oude vrouw van 82 jaar. die naar gisteren uit Charolles gomeld werd, bij het uiteenspringon van hare lamp, ergo brandwonden opliep en naar het gasthuis gebracht werd, waar zij weldra stierf. I11 het kamertje dat do oude bewoond had, vond do policie 20.000 fr. in goud en bank briefjes en een groot aantal aandoelen en andere stukken, dio een belangrijk kapitaal vertegenwoordigen. Rochette. Hot stoomschip Espagne is in do haven van Vera-Cruz aangekomen. Gedurende de vaart had men herhaaldelijk vragen te beantwoorden in verhand met den voortvluchtigonParijschen bankier Rochette. Hiermede had men zich kostelijk vermaakt. Bij do aankomst in Vera-Cruz was eeno groote menigte aan den oever samenge stroomd om bij do verwachte aanhouding tegenwoordig to zijn. Rochette was echter zooals reeds gemold is, niet aan boord.Men vermoedt thans weer dal hij zich in het binnenland van Mexico bevindt, bij machtige vrienden. -ta.3. "ts C2a 1S1.23L ÖL Jubelfeest Een groot vorffabriek te Hochst hooft op do volgendo wijze haar jubelfeest van 50 jaren beslaan gevierd Do aandeelhouders besloten voor 2 mil joen frank stichtingen in het leven le roe pen. 250,000 mark werd aan do gemeente raad van IIocht geschonken tot het inrich ten van eeno openbare zwerndok eeno oven groote sorn moet dienen tot hot vergrooten van hot oud-mannenhuis. 5000 mark worden eveneens geschonken lot onderstand dor be hoeftige oud strijders van 1870 en 150,000 mark lot het bestrijden der tering. Deze stichtingen hoe eigenaardig ook zijn nochtans de uilboezemiug van 'oprechte monschlievende gevoelens. Vereenisci© Staten 120 man gezonken Men vreest te New-York, dat de Uulpkruiser Panther met 120 man in do laatste orkaan gezonken is. Sedert drie dagen heeft men niets van den stoomboot gehoord,die zich op weg naar Cuba bevond. De Panther is een oude vroegero kolenboot, van 4300 ton waterver- plaatsing. Transatiatieker gestrand De 'ransal- lantieker Adriatic is gestrand bij mistig weer in 't zicht van "t eiland Gouverneur. Het schip loopt niet het minste govaar. Er is een radiotelegram ontvangen van de Adriatic meldende dat zij weer vlot is gebracht to 7 uro 's avonds en zij hare plaats is gaan innemen. De boot zal vertrokken wanneer do mist is opgeklaard. Staking De stakende confeetie-werkers en werksters in New-York liebben Maandag eene vergadering gehouden, waarin rede voeringen zijn uitgesproken,die totstrekking hadden, dat do staking moet worden voort gezet. Indien do werkgevers niet toegeven zal de staking ook buiten New-York (stad) uitbreiding uemon. Hot was een zoor druk bezochte hijeen- komst. Meer dan 8000menscben waren voor hot gebouw samen gestroomd, en toen de deuren open gingen onstoml er een zoo fel gedrang.dat deuren en vensters werden inge drukt terwijl tal van vrouwen verwondingen bekwamen. Be schipbreuk van den Rosecrane. Een matroos is aan do oevers aangekomen. Ver scheidene uren had hij in zee zich aan een stuk van den mast kunnen vastklampen. Eindelijk had hij den mast vertalen en had 0 mijlen ver gezwommen om den oever to bereiken. Aldaar aankomende viel hij in bezwijming. Andere matroozen die nog op do golven dobberden, zijn kunnen gored worden. Het getal doodon bedraagt 33 manschap pen. OostenriJS: Ziek. Do heer Serenvi, minister van landbouw, is Woensdag plotseling ziek ge worden. Hij lijdt aan eeno appendicito. Men is aanstonds overgegaan tot eeno heelkundi- go bewerking, die uitnemend wel gelukt is. Spanje Nieuw Ministerie. Een nieuw ministe- rio komt samensleld te worden. Do kabinets overste is dc beer Alfonso Costa, die terzoif- derlijd het ambt vervult van minister van Binnenlundsche zaken. Italië Schrikkelijk ongeluk. Woensdag mor- gend is te Rome 0011 huis ingestort- in de Ne- cromeslraat. Elf personen worden gedood. Een waanzinnige. Een drama is voorgevallen in eoneder volkrijkste straten van Barmo.Een spoorwegbediende werd aan gevallen door een mot smaak gekleod jonge ling. Do bediende, Tirelli genaamd, ton zeerste verwonderd door oen onbekende te worden aangevalion vroeg uitleg doch zijn tegenstrever herhaalde eenige onsamenhan gende woorden, trok oen revolver uit zijn zak en loste drio schoten Tirelli word zwaar gekwetst, alsmede oen persoon die hem ver- gezeido. Het slachtoffer werd naar het gasthuis gevoerd en overleed weldra. Bloedige botsing. De «Messagero bevat een telegram, meldende eene hotsing ontstaan te Roccagorga, bij Piporno, tus schon do troepen on menschen die 00110 be tooging hielden tegen het gemeentebestuur, wegens de gebrekkige inrichting van den openbaron rciniglioidsdienst. Er word hevig gevochten en ten slotte lagen or vijf doodon 011 veertig gekwetsten op het slagveld. Do bevolking cisclito do definitieve wogeending van den plaatselijken geneesheer, die nu voor tweo maanden verlof had verkregen. Er had nu 00110 vergadering plaats gehad en na de vorgadering trokken de aanwezigen naar het gemeentehuis, 't Was dan dul do botsing ontstond. IMl si oiclio Gevechten. Twee gevechten hebben over eenige dagen onder de muren van Mo- gador plaats gehad. Do vijand onderhield gedurende drio kwaarts uurs een hevig ge weervuur, hij was evenwel genoodzaakt de vlucht te nemen. CJIOLiixEa,. Da Dalai-Lama. Volgons officieuse mededéelingon hoeft de Dalai-Lama vriend schappelijke telegrammen gewisseld mot Joeansjikai, welke hoegenaamd niet over eenkomen met zijne zoogezegde onafhanke lijkheids verklaring. De Chineezen denken dat dio geruchten voortkwamen van iemand to Oerga, dio zijn wonschen voor de werkelijkheid neemt, of wel zijn zijne woorden verkeerd overge bracht. Bandieten. Uit Tsjung King De E. pater Jolloes, van do Oauadeescho missie, die per hoot van Tsillintsjing terugkeerde, is op 3 Januari bij Foehoel aangerand door bandieten. Een kind word gedood door oen schot. Goede gevoelens van Servië Men verneemt dat de groote mogendhe den officieel door Servië zullen worden be richt, als bewijs van zij no vredelievende ge voelens, dat het aanstonds na 'tteokenen van den vrede zijne troepen zal wederroepen van de kusten der Adriatische zee. Zoo hande lende hoopt Servië dat Europazijne gernalig- heid zal weten lo schatten en van dat land geene verdere onmogelijke toegevingen meer eischen. Ds zaak van Albanië Deze zaak is voortdurend liet onderwerp van gesprekkon tusschon Rome Weenen en Sint Petersburg 011 zal weldra onderworpen worden aan het onderzoek der mogendheden te Londen. Al de geinteresseordè staten maken eon nota op dio-aan do vergadering dor afgezan ten wordt overgemaakt. Do Jiondgenoton hebben reeds hunne opmerkingen afgegeven. Zij geven aan hot toekomstig Albanië eeno gansch natuurlijke grens, aangoduid door de samenstelling der bevolking, en sluiten er uit al de sleden en stroken waar de be volking ecnigzins gemengd is* Zij roepen ook geographische redenen in, om aan Albanië die grenzen aan te duiden. Immers zoodoando zou Albanië gansch na tuurlijke grenzen hebben, hetgeen immer oen groote waarborg van veiligheid is voor dat land en voor do naburen. Onder economisch oogpunt ook beweren de bondgenoten dat er geen spraak kan zijn hun juist do eenige vruchtbare stroken to ontnemen waarop zij aanspraak maken en die hun zoo broodnoodig zijn, vooral voor Montenegro, dat slechts eon opeenstapeling is van zwarte hoogo en harre rotsen. Eindelijk, onder politieke zienswijze doen de hondgenoten gelden, dat zij, uit eerbied voor Europa, gronden afslaan die zij heb ben ovcrw yldigd en als veroveraars bezit ten maar dat zij van den anderen kant aan den eigendom van sommige sleden niet kun nen verzaken, zooals Scutari on Djakova voor Montenogors, Prizrend en Dibra voor do' Sorviërs, Jani.na voor ue Grieken. Moesten do groole mogendheden zich daartegen verzotten, dan zon het ten koste zijn van den vrede.want vroeg of laat zou de algemeene ontevredenheid in de Balkaan- staten weer oenen oorlog doen losbreken en zoo ware heel zeker hot doel der mogend heden niet borcikt. Van den anderen kant ware het eene schromelijke onrechtvaardig heid, moesten juist dio landen, die zulke groote opofferingen moesten doen om dien oorlog, gedwongen worden afstand te doeii van al do'voord oei en hunner overwinningen ten profijto van liet enkelo Albanië. Het Grondgebied van Andrlnope! Naar den Ikdam» zou sir Edward Grey voorstellen rond Audrinopel een onzijdig grondgebied op to maken, waarvan het be stuur aan Turksche ambtenaars zou loevor- trouwd worden. Dergelijk voorstel wierd ook gedaan voor de eilanden van don Archipel. Hot woorslol van Sir Edward Croy wordt voor bet oogen- blilc besproken in do vergadering der afge zanten te Londen. Daar meent niemand dat de onderhandelingen zouden kunnen afge broken worden. T-urkyë heeft de hulp der mogendheden niet ingeroepen Men logenstraft het nieuws volgens hot wolk Turkyë aan do mogendheden zou ge vraagd hebben, de bondgenoten tot den vrede te willen dwingen. Men meent ook dat de samenkomst van generaal Savof met Nazim Pacha en den minister van buitonlandscho zaken to Hadcm- keuï geene gevolgen heeft gehad. Do afgezanten van Turkyë bij do groote

De Volksstem | 1913 | | pagina 1