De misdaad der Sfevinstraat CE ZAAK Ds geheimzinnigs zaak van Gruwelijke vadermoord Slffjos, Ni, 't Wit Sicop&s van Jacques Neefs 10 JANUARI 1913 toogendgedon bobben aan bot Staatsbestuur j van Turkyë bericht, dat de groole mogond- beden voetstappen zullen aanwenden to Conslanlinopel, om de Turken te doen toe geven. Men vreest dat zij Turkyê zullen dwingen tot den atstand van Ar.drinopel en van de eilanden van don Archipel. Strenge maatregelen in Oostenrijk tegenover Montenegro Uit Celligne aan do Agonce Havas Ooslomijk-Hongarië beeft zijne grenzen van Bosnië-Herzegovina gesloten, ondor voor- wondsol alle betrekking met Montenegro te te doen staken daar vooral in dit land do pokziekte heerscht. Enkel vier gevallen van die kwaal wer den aangetroffen en do maatregelen door Oostenrijk genomen zijn ganscli onrecht vaardig, daar Montenegro al het noodige heeft gedaan hm de zieken af te zonderen en de ziekto te stuiten. Geen enkel nieuw j val var. pokziokle deed zich nog voor. Het onderzoek Het gerecht gaat beverig, alhoewol in stil te, voort niet Nestor Wilmart op te zoeken, liet parkot denkt thans een zeer ernstig spoor to volgen. Men zou onlangs do tegen woordigheid van den beruchlen bedrieger in ecno groole stad van Mexico gemold heb ben, waar 1»ij zich onder een doknaam schuil houdt. In allo geval worden langs dien kant do opzoekingen voortgezet,'welke men hoopt met goeden uilslag bekroond to zien. Als Wilmart nu echter maar bij zijn Con frater Rochello niet zit! Dan zou zijn spoor al bitter weinig helpen. Een belangrijk proces Een oorsto proces bctreffendo do zaak Wil mart is voor do koophandelsrcchtbai.k \«*i Antwerpen afgcloopen. Zekere Q... had val- scho obligaties der spoorwegmaatschappij Genl-Teriieuzon hij eeno bank van Antwer pen in bewaring gegovon en er moer dan 250,000 fr. op getrokken. De bank eischt nu dat gold terug. Q... deed pleiten dat hel pro cos moest verdaagd worden lot na afloop van hot strafrechterlijk onderzoek door liet par ket over de zaakWilmart ingesteld.Do koop- handelsrechtbank' was van oordeel dat do uilslag van het onderzoek geen den minsten invloed kan hebben op het ingespannen pro cos, en dat, welke ook do uitslag zij, Q... do geleendo som schuldig is zij heeft hern dan ook verwezen om het geld terug to be talen. Qkan natuurlijk niet heler doen, dan het geld dut hij voor do aandeelen betaaldo, ook wederom to eischon van dezen dio ze hom verkocht. TE BRUSSEL Ranv/ez en ds kleine De Cock Woonsdag werd do moordenaar nogmaals met do kleine Louiza Do Cock geconfron teerd. Ranwez had beweerd dat hij 's namid dags om 3 ure bij Mevr. Reynders gekomen was. Uit de confrontatie is gebleken, dat zulks onmogelijk kan waar zijn, daar de kleine or dan niet was en zij hem dus onmo- elijk kon gezien hebbon. Het meisje beweert dat het 's morgonds om 11 ure was, dat Ranwez er is gekomen on zij voegt erbij, dat zij kort nadien Mevr. Roynders vorlaten heeft om naar huis to gaan middagmalen. Het meisje Jat voor haar ouderdom oen zoer verstandig kind is, is zeer stellig in liare verklaringen en do onderzoeksrechter kon enkol geloof aan hare woorden hechten. Nog de bekentenis van Ranwez Wij hebben reeds gemeld dat Ranwez nog verschoidone personen bad aangeduid had aan wien hij juwoelen verkocht had op 1 Januari. Zoo had hij beweerd een gouden armband verkocht te hebben, aan eo:i heer en eonë dame op do Rogiorsplaals. Zulks is waar bevonden. Op do Kruidtuinlaan heeft hij, naar hij beweert, ook een armband ver kocht aan een onbekende. Deze persoon wordt opgezocht. Het onderzoek in do zaak is dus zoo goed als geëindigd en zal weldra kunnen gesloten worden. Donderdag moest Ranwez voor do Raad kamer dor Rechtbank verschijnen, om zijn aanhoudingsmandaat to liooren bekrachtigen TE ST. PAUWELS Maandag avond werd de gemeente door eeno afschuwelijke vadermoord in opschud ding gebracht. Een 18-jarigo jongeling wo nende bij zijuo oudora, gedroeg zich zeer slecht. Zijn gedrag liet zelfs zooveel to wen- schon, dat do ouders reeds hunnen toevlucht hadden willen nemen tot do uiterste maat- rogolen en bunnen ontaarden zoon hel ouder lijk huis iiaddon willen uitjagen. Maandag avond kwam do zoon weeral dronkon thuis Er bad een hevig tooneol plaats lusschon do ouders en den slechterik. Do vader gaf don slechten zoon hevel liet ouderlijk huis lo vor laten. Hij weigerde on bleef in huis. Ilij groep een mes, dat op do tafel lag en plofte het zijn vader in vollo berst. Do anno man viel dood ton grondo. Do gendarmen worden verwittigd en kwamen don vadermoorder aanhouden. Do korol werd in het gevang to Do idcriïiondo opgesloten. Nog altijd niets Schier aile dagen staan talrijko nieuws gierigen voor het huis der misdaad en be sproken er de omstandigheden in welke do misdaad gepleegd werd. Dagelijks worden nog talrijke personen ondervraagd, doch alles blijft vruchteloos. Do policio hoeft thans den kring barer op zoekingen beperkt tot een zoor kleinen om trek, namelijk tot de personen dio hij Mev. Pclsel geld zijn komen ontvangen en dus kunnen gezien hebben, waaruit Mev. Pelsel het geld nam om to bolalen. Ca duisternis Een konfrater heeft mot een goed ingelicht persoon do volgende samenspraak gehad Als vertrekpunt van een onderzoek, moet mon een spoor hebben. Wij hebben er geon. Niels, niets Eone zaak is zekor Hier heeft geen zwerver gehandeld. Do plichtigo kende zeer wol het huis. Hij wist dat. Mevr. Pelsol haar geld in een blik ken doos bewaarde en dat zij drio zulker doozen had. Hij wist dat deze blikken doozon ach lor baar koperen koukongerief stonden. Hij wist in welke schuif bet klein geld lag, noodig voor do dagclijksch9 uitgaven, Hoo was hij zoo goed ingelicht? Hel is in allo geval onloochenbaar, dat dozo moorde naar van beroep, na zijn slachtoffer gedoo to hebben, do koperen vaten hoeft verzet, do drie doozen hoeft opgelicht en er slechts eone, de goede, beert van geopend en lcdigd. Vervolgens roofde bij bet geld in do lade on vertrok... Roiul 5 üro Ja, rond 5 uro namiddag, te oordeelen naar hetgeen in do maag van het slachtoffer nog van liet middagmaal overbleef. Maar om 5 ure, boe heeft mon moor denaar niet gozien Juist omdat liet een moordenaar is, die zijn etïel kent. Hij is over den hofmuur geklommen en heeft er de voetsporen in den wecken grond uitgowisebt. Do kerel heeft in huis al do vingerindruk kon .welke hij or zou kunnen nalaten-uit gevaagd. zoodat men er niets meor van vindt. Hij Is langs hot hofdourtjo buitenge gaan. Een tiental dagen geleden is een per soon op bet gemeentehuis van Ukkel komen hot juist adres vragen vdn Mev. Pclsel. Men heeft het hem gegovon. Do bedienden van et gemeentohuis welen echter niot. meer te eggen hoe dio persoon er uit zag. Zij welen zelfs den dag niot meer.Was dio persoon oen deurwaarder? een schuldeischer een moor denaar De ondorzockoi^chter vraagt uat de persoon zich zou doen kennen... Reeds in Juni laatstleden, was de policio verwittigd geworden, dat een aanslag moest gepleegd worden op eene otido vrouw. Hier was natuurlijk geen spraak van Mov. Royn ders en Ranwez. Dezo is slechts loovullig een moordenaar geworon en geen beroeps moordenaar. Do zoon van het slachtoffer en de zoon van do werkvrouw zijn onschuldig. Daar mag zelfs niet aan getwijfeld wor den. Hun alibi is onweerlegbaar juist lio- vonden. Wij kunnen nu nog alleen do oiul- veroordeelden opzoeken en ondervragen. Het is do duisternis, do volslagen duisternis en zonder een onverhoopt toeval, zal hot met den moordenaar gaan als met Wilmart. Mon zal hem uiet vinden... Getuigenissen Eone buurvrouw van Mov. Pclsel heeft verklaard, dat zij Zondag, rond 12 uro twee jónge gasten, jockoyklakken dragende rond het huis der misdaad heeft gezien. Eeno andero buurvrouw heeft zich nu herinnerd, dat roiul 2 uro een onbekende aan de deur van Mev. Pelsel gebeld heeft. Do rechterlijke poiicie aan 't werk M. Angerhausen, rechterlijke officier, heeft Woensdag morgend met zij no manschap pen talrijke opsporingen gedaan. Ilij heeft op zijne beurt talrijko personen ondervraagd die hoopte men, door hunne inlichtingen eenig licht konden brengen in deze geheim zinnige zaak, doch niets,geon de minste nut tige aanduiding werd ontdekt. Eene veronderstelling Men veronderstelt, dat de moordenaar handschoenen moot aangetrokken hebbon om zijne misdaad te plegen. Deze veronder stelling berust alleenlijk op hel feit dat do dader op geen enkel voorwerp, dat bij i; handen heeft gehad, vingerindrukken heeft achtergelaten. Iets schijnt in allo geval zeker en dat is dal da moordenaar geen handschoenen droeg toon hij zijn slachtoffer vast greep. Do zak doek, rond don hals van het slachtoffer ge houden, was inderdaad zoo vast toegehaald, dat hij geheel verdween in het vleesch. Een man, met handschoenen aan kan zulke kracht niet ontwikkelen. Heeft do schurk handschoenen aangetrok ken na do misdaad, of heeft hij met eeno vod zorgvuldig al do voorwerpen afgewisclil dien hij in handen heeft geluid Men weet liet niet. 50° VERVOLG. Waarom komt gij hier? vro^g hij. Als bet meel gereed is zal ik u wel roepon. Laat ons elkander toch niet moor zien dan hoog noodig is Zoo dikwijls gij mij omler de oogen komt, Schrowl vraag jk bij mij zelvon of erin do gelicole schepping wel zoo'n leclijk dier is als een mensch Ik zag heden morgend eene kat op den tuinmuur en cr was geon enkel punt, waarop gij do vergelijking mot haar kunt doorstaan. De oogen van do kat waren heldor (lo uwe zijn dof. De neus van do kat was recht, do uwe is krom. Do knevels van de kat waron schoon, do uwe zijn morsig. De rok van do kat pasto haar, de uwe hangt als een zak aan 'tlijf. Ik zog u nog eens, Schrowl, het geslacht waartoe gij (on ik ook) behoort, is liet leelijksto in do geheele schopping. Laat ons elders niet lastig vallen door langer in el kanders gezelschap to blijven. Ga licon, lec- lijkst gewrocht dor natuur, maak u weg Schrowl luisterde naar dezo beleefde toe spraak meteen voorkomon van kalmte. Toen zij ten einde was, baalde hij den brief uit zijn zak zor.der zich te gewaardigen eenig ant woord te.geven. Hij was reeds te zeer bewust van zijne eigene macht over zijn heer, om liet geringste géwicht te hechten aan iets wat M. Treverton mocht goedvinden te zeggen. Nu gij gedaan hebt, moet gij dat eens be zien, zogde Schrowl, den brief onverschillig op een tafel naar zijn heer neerwerpende, liet gebeurt niet dikwijls dat do monschen zich de moeitegoven u brieven te zenden, niet waar? Van wien denkt gij dat hij komt? Zou uwe nicht den inval gehad hebben u te schrijven.? Brus3al. Vijf frank... voor ioO,OGO fr. Wij hebben gemold dat con voddenkoop man van'Ukkel in.oen ouden frak oen schal van 15,000 fr. had gevonden en deze eerlijk aan do oigonares had teweeggebracht. Ilot is niot 15 duizend, maar 150 duizend fr. dat de gevonden som bedroeg. De milde eigenares heeft don eerlijken man, zooals men donken kan, mild beloond.' Zij gaf hom een... vijffrankstuk. Aangevallen door stakers. Êenige stakers dor fabriek van schrijfmachines Ga- liezo, Goudstraat, hebben werklieden die aan den arbeid waron gebleven, aangevallen op do Oude Graanmarkt en cr mot sluenen naar gegooid. Een der werklieden, Jan Govaerts, der Ossegliemstraat, werd zwaar gewond aan het hoofd. Dievegge aangehouden. Dinsdag avond word eeno vrouw betrapt in een hotel op de Rouppeplaats op het oogeuhlik dat zij kleedingstukken stal. Twee dor slachtoffers loverden baar over aan de politie. Do dic- voggo had van stelen in do hotels een slielijo gemaakt en had geone vaste woonplaats. Het onderzoek ten haren laste wordt voort- gezot. Urge hotsing. Woensdag namiddag, rond 1 uur, had op de Zuidlaan, nabij de Hallepoort, een gowokligo botsing plaats lusschon den automobiel van den hr. "Wasse- inan, bankier, Luxomburgslraat en degene van Dr Lenoir, wonend Gulden Vlicslaan. De dokter word op den grond goworpon en gevaarlijk gekwetst naar het St-Pielers- asthuis overgebracht. Zijn 12-jarig kindje word insgelijks zwaar owond aan hot hoofd. De twee automobielen werdon «eer be schadigd. Mevr. Wasseman werd niot gekwetst. Haar geleider verklaart dat 1)ij do auto vai Dr Lenoir niet had gozien. Een onderzook werd ingesteld. Dr Lenoir Looft veel bloed verloren langs eeno wonde aan het hoofd. AftruggelarijDe politio zoekt jonge lieden op, wier persoonabeschrjjvin, zij bezit, dio zich in do huizen aanbieden om er kaarten to voikoopen of geld te onlvan- gon ten voordeelo van ingebeelde liefdadige werken. Zij bobben zoo reeds verscheidene perso nen beet genomen. - Een dierentemmer gehelen. De die rentemmer, Joü Christensen, werd in don diergaarde Hagenbeek, Jamarlaan, door een groolën leeuw in do hand gehelen. Do wonde is niot govaarlijk. Een lovendigo ontroering maakte zich meestor van het publiek. Erge val. Vrouw Staetmans, Kool- markt, viol Woensdag te harent van de trap. Men vond haar in den gang, uitgestrekt in een bloedplas haar schedel werd gebroken. Do toestand der ongclukkigo is wanhopig. Brand. Dinsdag avond is brand ont staan in een modemagazijn. Groote Karme- lietcnslraat, 10. Het vuur brak uit in de on derverdiepingen. Na oen half uur. waren do pompiers meester van den brand. Vele koop waren werden do prooi der vlammen. Oneerlijke bediende. Woensdag avond, ir. oen groot handelshuis der Nieuw- straat, verloor eono dame een handzakjo, handels- en andere papieren van waarde be vattend. Eon der bedienden raapte hol op en verdween er mede. Wanneer do vrouw latei- terugkwam zegde hij niets gevonden te heb ben. Hij werd naar het lcommissariaat dor 4e fdeeling geleid en een onderzoek is ten zijnen laste ingesteld. Rijioieldiecen. Dinsdag namiddag i een kwaaddoener gekomen in eono bewaar plaats, 1, Hoyvaerlslraat. Hij heeft con rij wiel gestolen cener waarde van 300 frank toekohoorende aan M. Julos Gastol. Valsche 2 franhslukkenDe policio bericht dat valsche tweefrankslukken dor Fransche Republiek jaar 1871 in omloop zijn. Do stukken zijn "zeer goed nagemaakt, doch wat lichter dan de cchlo. Si-Joost-ten-Nocde.Eene ellen deling e. Na con neersüg onderzoek, is do poiicie er in gelukt, Woensdag do moeder to ont dekken van liet kind dut in den avond van 2 Januari in de Poolstraat gevonden word.liet is eeno meid. Mario Van II. in dienst in eon iiuis dor Revolulieslraat. Zij werd onder vraagd en deed volledige bokontomssen. Mon heeft haar lor beschikking van hol gerecht opgesloten. Brandm Dinsdag namiddag werdon d'O pompiers der Reriotslraat verwittigd, dat er brand uitgebroken was hij M. den riddor do Moulenaar, kapitein bevelhebber dor gre nadiers, Giladellaan 18. Zij snelden er in al- lerhaast heen en beslaligdcn dat hot vuur ontslaan was aan tweo houten halken, die in do schouw liggen tusschen het tweede en het derde verdiep en zich vervolgens aan den vlooi- lia(Tmedegedeeld. Na eono halve uur werkens gelukten do pompiers erin het vuur te overmeesteren. 214 St-Jans-SVlolenbaek. Hsscsït Mark ge sticht iu 1874 Erge hotsing. liet heeft onlangs in de gazet gestaan dat zij oen zoon on een .erfgenaam gekregen heeft. Doe den brief open, en zio of hot eeno uitnoo- digingtot hot doopfeest is. Dat zou niet Vol maakt zijn zonder u liet gezelschap zou zeker uw vriendelijk gezicht to .zeer missen om vree- lijk lo zijn. Laat mij zoolang den molen j draaien, terwijl gij uitgaat om een zilveren i boker te koopen. De zoon en orfgenaam ver-1 wacht een zilveren beker, weet gij, en zijne bakor verwacht een halve gulntjo, en zijne mama verwacht uw heel vermogen. Welk oen genoegen voor die drio onschuldige schepsels to verheugen 'tls schando u zulko scheevc gozichton om den brief te zien trekken. Ileere! Ilcero Waar is uw natuurlijk gevoel toch gekloven Wist ïk maar waar ik een prop kon vin den, ik zou ze in uwe satansche mond stop pen, riep Treverton. Hoe durft gij over mijne nicht spreken Ellendeling gij weet hoe ik haar om don wille barer moeder haat. -Wat bedoelt gij toch mot altijd over mijn vermogen te rammelen Liever dan liet aan 't kind van die tooneelspeelster na to laten, zou ik el kon penning er van in het water smijten cn voor altijd op den bodem dor zee begraven In deze krachtigo bewoordingen zijn misnoegen lucht gevende, nam Treverton den brief van doktor Chenneryopen scheurde hem open, in een luim, dio niet veel goeds beloofde voor den uitslag van het bezoek des predikants. Hij las den brief met een kwaad voorspel lend zuur gezicht, dat al grimmiger en grim miger werd, naarmate hij nader aan het einde kwam. Toen hij do onderteekening las, ver- andero zijne luim en laclitto hij spoHcnd, Oprochtclijk do uwe, Robert Chennery, herhaalde hij bij zich zelvon. Ja oprechte- lijk de myno, als ik uwe gril inwillig. En als Woensdag morgend, rond 7 uro 10, bolste een eleklrjeko tram op de lijn Grimberglue- Brussel, bestaande uit drij rijtuigen; ganscli opgepropt met volk, aan do Sainclelelle- plaals, ter hoogte der vaart, op eeno steen - kar, mot een paard bespannen. De schok was zoo goweldig dat liet voorste van den tram ingebeukt werd.Do kar werd opzij ge slingerd cn erg beschadigd terwijl de tram noh een vijftigtal meters op do glibberige riggcls voortgleed.De wattman was door een glasscherf erg gewond aan den pols. De rei zigers kwamen er met den schrik van af. Do policio heeft oen onderzoek geopend om do verantwoordelijkheid vast te stellen. Elsene. Rijioielongeval. Mevr. Le- beau, G9 jaar, Brouwerij straat, te Elsone, werd Dinsdag avond op de Kroonplaats door een wielrijder omgeworpen. Zij werd zwaar gowond aan het voorhoofd en haar schouder ontwricht. Na verzorging ten huizo van oen dokter in de Troonslraat, werd de damo naar hare woning vervoerd. Propos-verbaal werd ton laste van den wielrijder opgesteld. Schaarbeek. Doodelijke val. Een metser J.-B. Schelleman. 20 jaar oud, wo nende to Waellioni, was Woensdag namid dag in een in op houw zijnde huis der Louis Berlrandlaan aan don arbeid, loon hij op zeker oogenblik een misstap deed en van eenon muur viel. De ongelukkige word met gekloven schedel opgenomen en naar het jaslhuis overgebracht, waar zijn toestand hopeloos geoordeeld werd. Vorst. De geheimzinnige zelfmoorde naar. Wij hebben do ontdekking gemeld van'een onbekende, die do slaap met een re- volverkogol doorboord was.Het wapen werd op cenige meters van liet lijk go vonden, het geen deed veronderstellen dat er eene mis daad gepleegd was. Doch uit liet onderzoek,dat ingesteld werd, is gebleken dat er ooider zelfmoord in liet spel is. Tot nu toe heeft men den overledene nog niet kunnen herkennen. liet is eon jon geling van 20 lot 25 jaar. Men denkt dat liet een eiigolschman is. Zijne overjas draagt hot mérk Walta Londen Do knoppen zijner kleodoron zijn gemerkt Neerhcit Ilot lijk werd gefotografeerd, alvorens begraven te worden. is het cenige cchlo Vieux Système. Ruyen. Omver gereden. Gisteren avond om G ure ging (io oude vrouw Sopliio De Poorter overdo straat. Zij werd door een onvoorzichtige wiolrijdcr omvergereden en erg gekwetst. Cachtem. Dieven. Onbekende schel men zijn in do stallingen van Petrus Van Assche gedrongen en hebben or 1G bonnen en 1 haan gestolen. Waregem Bloedige aanranding. Gisteren nacht verliet do genaamde Adclf Halsberg e, oud 40 jaar, eeno herborg on nam don steenweg van Ansegom, om zich huiswaarts te begeven. ik hot nu eens niet doe, mijnheer de zwart rok Hij zweeg, beschouwde den brief weer, en terwijl hij dit deed, kwam do grimmige trek opnieuw op zijn gelaat to voorschijn. Er schuilt een cf ander bedrog achter dat schoon schrijven, mompelde hij wantrouwend. Ik be hoor niet tot zijne vrienden*; do wot geeft hom het rcclit niet mij ,o bedriegen. Wat bo doelt hij toch met het beproeven Andermaal zweog hij. dacht oen weinig na, zag eensklaps naar de Schrowl op, cn vroeg hem Hebt gij liet vuur in den oven al aange stookt Neen, nog niet, antwoordde Schrowl. Trèvorton, bezag den brief voor de derde maai, aorzslde, scheurde hom langzaam in twos en wierp do stukkon- verachtelijk zijn bediende toe. Leg dadelijk het vuur aan, zegde hy. En als gij papier noodig hebt, Lier hebt gij er. Wacht, voegde hij cr bij, nadat Schrowl den verscheurden brief had opgeraapt. Als hier morgen vroeg iemand om antwoord kom vra gen, zeg hem dan dat ik u den brief gegeven heb om het vuur er mee aan to maken on dat dat al het antwoord is. Met dezo woorden keerde Treverton naar den molen terug en begon weer te malen, mot een grimlach van boosaardig genoegen op zijn vermagerd ge laat. Schrowl verwijderde zich naar de keuken, sloot de dour en do tweo verscheurde stuk ken van don brief bij elkander op de bank leggende, begon Lij dien met do koelste be daardheid te lezen. Toen hij hem langzaam en -oplettend doorgeioopor. had, van het liO'-fd tot de onderteek--' i< g. krvVÏ* h»i een doos pein zend aan zijn vorv.-n.r.-),.. tnard, vouwde vervolgens den brief zorgvuldig toe en stak hem in zijn zak. Ik zal hem op den dag nog eens Inzien, dacht hij, een stuk van een oude gazet af scheurende om er vuur mee aan te steken. Het valt mij daar juist in, dat er betere din gen met dien brief kimgen gedaan worden dan te verbranden. Zich standvastig onthou dende van don brief weer uit zijn zak te nemen voor dat hij al zijne huishoudelijke plichten voor dien dag behoorlijk volbracht had, legde Schrowl het vuur-aan, en bracht den morgend door met brood te bakken en geduldig zijne beurt af to wachten om in den moestuin to graven. Het was vier uro in den namiddag, voordat hij zich vergunde over zijne oigeno zaken te denken on liet waagde zich in do eenzaamheid te begeven, ten oindo heimolijk den brief weer in te zien. Een tweede lezing van doktor Chennery's mislukt verzoek aan M. Treverton, bevestigde Schrowl nog te meer in zijn besluit om den !.ri J "iet te vernietigen. Met groote moeite en volharding, en na veel krabben aan zijn baard, ontdekte hij er drie duidelijke uitko mende punten in, die in zijne schatting van groot gewicht waron. Het eerste punt, dat hij in zijne ziel wist te prenten, was dat de persoon, dio zich Robert Chonnory teekende, geerne eon plan, of eeno gedrukte beschrijving van het inwendige der noorderlijko zijde van zeker oud huis. in Corn- wallis, Porthgenna Tower genaamd, wilde zien. Het tweede punt kwam hierop neer, dat Robert Chennery dacht dat zulk eon plan of gedrukte beschrijving onder do boekverzame ling van M. Treverton to vinden was. Het derde punt was. dat diezelfde Robert Choline- ry het eene gunst zou acliton, indien hij dit plan of dio gedrukte beschrijving ten leen mocht hebben. Over het laatste punt naden kende, uitsluitond met liet oog op zijne eigene belangen, kwam Sclfrówl tot het besluit dat liet in een geldelijk opzicht misschien wel do moeite wcerd was, to beproeven of hij zich niet in staat kon stellen Robert Chen nery te verplichten, door in het geheim onderdo boe ken van zijn lieer te zoeken. Het zou mij mis schien eene vijfponds banknoot opbrengen, als ik het goed aanlegde, dacht Schrowl. (len brief weer in zijn zak stekende, en peinzend den trap opgaande naar do zoogozogdo rom melkamers, boven in hel huis. Do kamers waren tweo in getal, geheel on- gomoubelcerd en dienden tot bergplaats voor do zeldzame verzameling boeken, die eenmaal in de bibliotheek van Portgeuna Tower ge prijkt li addon. Met stof overdekt on in allo richtingen over den vloer verstrooid, lagen honderde en hon- derde boekdoelen op cn door elkander uit hunne pakkisten gesmeten, evenals kolen uit zakken in een kelder geworpen worden. Oude boeken, dio voor geleerden onwaardeerbaar zouden geweest zouden zijn, lagen in verwarde gelijkheid van vorwaarloozing naast nieuwero uitgaven, welker voornaamste verdienste in de fraaiheid van den band bestond. De wildernis van verstrooide boeken liep Schrowl nu in, gesterkt door de zielskalmto der hoogste onwetendheid, om met volharding naar éón bijzonder book te zoeken, zonder ander licht om hem te leiden dan de flauwe schemering der twee woorden, Porthgonna Tower. Deze vast in zijne ziel geprent hebben de, was zijn doel, vervolgens te zoeken, tot dat hij zo op do eerste bladzijde van een der houdorde boekdoelen, dio om hem heen lagen, gevondon had. (Vervolgt).

De Volksstem | 1913 | | pagina 2