De kiezing voor den nieuwen Voorzitter der Fransche Republiek WEEKKRONIJK Nog drie kanshebbende kandidaten ZONDAG I2JANUARI 1913 De strijd voorden voorzitterszetcd der Fransche Republiek is volop aan gang. Verleden week gaven wij de twee kandidaten die meest geroepen schenen tot de opvolging van M. Fallières, namelijk MM. Poincarré, lioöfdminister en Ribot, senator, gewezen hoofdminister. Er zijn nu echter nog andere kandidaten te voorschijn gekomen, die niet van verdiensten ontbloot zijn. Vooreerst mag wel M. Descharie! genoemd worden, die voorzekèrs op de stemmen der tegenpartijen zal mogen reke nen en die door de hem eigen bevalligheid ea innemendheid, overal goed figuur maakt. Hij heeft daarenboven bij de verschillige partijen talrijke vrienden, en de feestjes welke hij als voorzitter der Fransche Kamer geeft, zijn steeds druk bijgewoond. Daarnaast komt M. Dubost, de voorzitter van den I-'ranschen Senaat. Naai het schijnt, zou deze verzekerd zijn gekozen te worden en stelt hij bijzonderlijk zijn vertrouwen in het feit, dat ook MM. Fallières en Loubet, voorzitters waren van den Senaat, toen zij gekozen werden tot Voorzitter der Fransche RepubliekHij heeft echter weinig of geene vrienden onder de Kamerleden en er zijn nog eens zooveel Kamerleden als Senators, 't Zal dus voor hem moeilijk zijn er te ge raken. M. Deschanel heeft zooveel op hem vóór. dat hij in den Senaat ook vele vrienden telt. De derde kandidaat, waarover wij nu onze lezers willen onderhouden is M. Pams, minister van landbouw. Deze had tot hiertoe niet veel titels of redenen om te hopen dat men hem t.otde hooge waardigheid zou verheffen, doch juist op dit gewichtig oogenblik, komt een belangrijk feit hem goed van pas. Bijna twee jaar geleden werd de Fransche minister van Oorlog, M. Berteaux in een ongeluk, door een vliegtoestel veroorzaakt, gedood. M. Berteaux had belangrijke geldsommen geleend aan vieren tachtig Kamerleden en geen enkele dezer laatsten sprak van aan de erfgenamen die sommen terug te betalen. Nu heeft M. Berteaux, zoon, met een schandaal gedreigd, en M. Pams begrijpende dat het daar eene buitengewone felegenheid was, om eenige stemmen te verwerven, heeft hij besloten de som aan de familie Berteaux te betalen en na- erhand de schuldenaars met hem te doen afrekenen... 't Is een slimme truk, doch 't is weinig te verwachten dat het zal pakken. Gewoonlijk zijn de Franschen niet zoo gemakkelijk uit te koopen. /f..".iz»—wnum.Mi. „rs. Wat deze drie kandidaten in over vloed bezitten is geld... Alle drie be schikken over eene groote fortuin, welke hen zou toelaten op grooten president's voet te leven. Zulks zou er natuurlijk niet aan misstaan, doch er veeleer goed aan doen. Wie het nu ook zij, die als opvolger van M. Fallières gekozen wordt,het zal de negende voorzitter der Fransche Republiek zijn. De anderen waren na melijk MM. Thièrs, Mac-Mahon, Jules Grévy, Sadi-Carnot, Casimir-Perier, Felix Faure, Loubet en Fallières. Alleen Grévy, Loubet en Fallières hebben hunne 7 jaar uitgedaan. (De voorzitters worden voor een termijn van 7 jaar gekozen). Sadi Carnot werd vermoord toen hij nog 5 maand te doen had. De anderen bleven verscheidene jaren. Casimir Perier trok er reeds na zes maanden van door. De opvolger van M. Fallières wordt gekozen door het Nationaal Congres, 't is te zeggen door Kamer en Senaat samen. DatCongres heeft zich met niets anders bezig te houden dan met de ver kiezing van den voorzitter. Het telefoon- en telegraafbureel Ixi cl<3 Congreszaal Reeds is men volop aan 't werk om de Congreszaal in orde te brengen. Behalve de zaal zelf, worden er daar ook nog in de nevenzalen allerhande schikkingen getroffen. Zoo heeft men er de buffetten vergroot en eene geheele kamer in telefoon en telegraafbureel herschapen 't Is daar dat de dagbladschrijvers hunne verslagen aan hunne bladen zullen kunnen telefoneeren of overseinen. Talrijke toestellen zijn er geplaatst, ten einde te verhinderen dat de dagbladschrij vers achter elkander zouden moeten wachten. Men ziet dus, dat men de zaken in 't groot doet. In dit gewichtig oogenblik 2ijn de oogen van alle Europeesche vorsten naar Frankrijk gericht en en men verwacht van het gezond oordeel der Fransche Congresleden, dat zij hem zullen kiezen, die het best geschikt is, om het hooge ambt te vervullen. Keizer Franz-Jozef bij zijne officieren De grijze keizer van Oostenrijk is ondanks zijne hooge jaren nog altijd wel te pas, en houdt er aan, zulks aan zijne onderdanen en bijzonderlijk aan zijne officieren te laten zien. Zoo gaan er weinige legeroefeningen van eenig belang voorbij, zonder dat bij de troepen gaat bezoeken en hunne verrichtingen nagaat. Bij de laatste be noemingen en bevorderingen in den Kader der officieren, heeft hij er ook aan- Sehouden, de nieuwe officieren persoonlijk te gaan toespreken in liet kamp. nze photographie geeft hem hier weder op't oogenblik dat hij met een offi cier in gesprek is. Do toestand in de Balkanen Ben Servische schild.wacht in de sneenw De toestand in. de Balkanen blijft nog steeds onveranderd. Te Londen is men aan 't be raadslagen, terwijl de in ge schil levende Balkanstaten el- kaarin 't oog houden. Rond Scutari en in den om trek van Janina wordt er nog alle dagen gevochten. Alleen de Serviërs en de Bulgaren kunnen zich wat kalm hou den. Onze photo geeft een Ser visch soldaat weder, die last heeft de baan te bewaken wel ke naar zijn kamp voert, 't Moet er alles behalve aange naam zijn, daar uren en uren in de sneeuw te polsen en vruchteloos te pogen zich door eenige beweging te ver warmen. Einde en verre is het enkel sneeuw en steeds sneeuw dat men te zien krijgt. Moest de schildwacht nu en dan niet eens eenige meters over en weder gaan, hij ware na ver- 1 top van weinige uren geheel ingesneeuwd. 1. Kiezing van een nieuwe voorzitter der Fransche Republiek. 2. De inhuldiging van den dam van Assouan (Egypte), door den Khedive. 3. Keizer Frans-Jozef bij zijne officieren.4. De toestand in de Balkanen. 5. De Wereldtentoonstelling van Gent 1913. 6. Ons mengelwerk De Vergiffenis van den Monnik 7. Uit onze Kolonie.—8 De Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven, te Aalst. 9. Allerlei. JVX. Pams, Minister van Landbouw 3VJI. Dubost Voorzitter van den Franschen Senaat 3VI. F». Deschanel Voorzitter der Fransche Kamer De inhulciiging van den dam van Assouan (Egypte), door den Khedive Eenige dagen geleden is met groote plechtigheid de afdamming van Assouan ingehuldigd geworden. Deze afdamming, een der uitgestrekste en slerkste der wereld, was noodig geworden daar déNijl door zijne regelmatige overstroo mingen, eene rivier, in de nabijheid van Assouan, zoo geweldig deed zwellen, dat het te vreezen was dat den eenen of den anderen dag de stad met al wat er zich in bevond, door het water zou verzwolgen worden. De Khedive of onderkoning van Egypte woonde de plechtigheid bij, evenals al de bijzonderste inlandsche vursien en prinsen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1