Oorlog in tie Balkanen Een onfeilbaar tesken Nieuwjaarsgiften veer tien Paus Ceel aan Geisar waf aan Ossar toekom! EEN m 'I ANDER DAGBLAD M. BUiTENLAND riegêntifiEide Jaas-gassa es' £3 2 CENTIEMEN HET NUTVSMER Bonderdag SG Januari 6 0S3 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. le UITGAAF, 4 g. 's avonds «ij 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute la publicity commerciale et. financière du journal, s'adresser esclusivement a l'Ag-ence Réclame Godts, 2, Place de la Bourso, Bruxelles. EUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST ftf. GOijTSi CetsrspBaaSsj 2 j Kerisstrqat, ©i Telefoon A 3299 I Telefoon 114-f* BestuurderJ. Van Nuffel-De Gsndt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 Sport (per regel) fr. 1,00 3» bladz. (de regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 4* bladz. (de regel) fr. 0.30 Recht, lierstell. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en finaneieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel. Uit do Gazelle van verloden week Mr. Woeste heelt voor de eerste c maal sedert zijn ongeval, terug zijne bezigheden in het Justiciopaleis lier- nomen. Iedereen is verplicht de groote werkzaamheid en krachlda- digheid van dien Staatsman te be- o wonderen.» Uit de Chronique van gisteren Wij beamen dat gezegde en besta, o statigen dat men in alle partijen eensgezind is om hulde te brongen aan den beroemden Katholieken hoofdman.» Wilt ge weten waarom en hoe een katholiek land zijn geloof bewaart, en ne godsdienst zijner voorvaderen in eere houdt, zelfs dan wanneer de hél al hare krachten inspant om devreese- lijhste vervolgingen to doen ontstaan en te doen heersdien Leest en ge zult me gelijk géven Op het Congres der katholieken to Wurtzburg in 't jaar 1877 gehouden, was er een jeugdig onderpastoortje van Dusseldorf,later hulpbisschop van Keulen gestorven,met name J. Schmitz die aan do mannen voorhield zoo dik wijls mogelijk tot de II. Tafel to na deren. Wat hij verhaalde is thans nog meer waarheid dan voor 25 jaren. Mgr Schmitz zegde In don te- genwoordigen strijd moeten de katho lieken vooral en dat met ijver.de mid delen der genaden door do H. Kerk geschonken, bezigen. Voor enkele dagen bevond ilc mij in Dublin, Ierlands hoofdstad. Ik wilde kost wat kost weten welk middel dal volk tot het bewaren van zijn geloof had aangewend. Ik meende uat tegen te komen in do drukpers. Ik wilde eens bezoeken en onderzoeken, de boekerijen en al de middens van wer king van den grooten O'Connel. Zeke ren morgend bevond ik mij in de hoofd kerk om de II. Mis te lezen. Groot was mijne verwondering te bestatigen dat het overgroote koor letterlijk vol mannen was, anders niets1 dan man nen en allen als één man naderden tot de H. Tafel. Later vroeg ik nieuwsgierig welk bijzonder feest of buitengewone plech tigheid er te vieren viel, hoe het kwam dat zoovele mannen te zamen in de kerk vergaderd waren en hoeveel er zich wel bevonden 't Is vandaag de maandelijksehe communie der broeders van 't gonoot- schap van 't II. Hert en er zijn 1300 man te communie geweest was het fiere antwoord. Onnoodig, dacht ik, nog boeken of gazetten te doorsnuffelen ik zie al waar het peerd gebonden staat. Zelfs de gedachtenis van O'Connel komt hier niet tusschon..., 't is alleen hot werk van het Allerh. Sacrament. Waarom bleef Ierland zoo katho liek do oplossing van zulke vraag, na zulke bestatiging is niet moeilijk 1300 mannen op eenen Maandag mor gend te communie Heeren. voegde Mgr Sclimitz er bij, wilt ge de strijders van den goeden kamp tellen, telt de mannen die aan de Tafel des Heeren dikwijls neer knielen... Daar waar geene mannen communiceeren, strijdt men met geen heldhaftigheid en daarbij de strijd zal welhaast opgegeven w orden. Ware Belgische katholieken, ziet eens wat er rondom u omgaat, woest indachtig, dat hot onfeilbaar teeken van een geloolbewarond land, dat insgelijks onder allo opzichten vooruit wil, een land moet zijn waar de man nen zoowel als do vrouwen en kinderen dikwijls, zoo niet dagelijks, communi ceeren, 't is te zeggen sterkte halen waar sterkte alleen te vindon is. D© eies* S©fö©§c2a. Hot zal dit jaar 50 jaar geleden zijn dat door tusschenkomst van baron Lambermont de Sclieldetol werd afgekocht. De beer burgemeester heeft in den ge meenteraad van Antwerpen voorgesteld dat roemrijk feit plechtig te vieren. Het voorstel werd in grondbeginsel aangenomen en de heer schepen Van Küyck is verzocht een feestonlwerp temaken. ZeesoSsepsn aan&euw* Op 31 Deoemher laatst waren er in Engeland niet minder dan 5-12 zeeschepen in aanbouw, met eene gezamenlijke lonncmaat van 1,970,005 ton. Die tonnemaat overtreft mot 124,000 töTTy deze der schepen «welke in aanbouw wareu op 31 September 1912, en met 451,000 ton do tonneinaat dor schepen welke op 31 De cember 1911 op op de werven in do maak waren. Dat laat toe ons min of meer een gedacht te maken van hetgeen door schepen vervoerd wordt. Dg ps^ijs coke De prijs der coke is nog verhoogd in ons land on gebracht op 27 frank voor de gewo ne eoko, op 30 fr. 50 voor de half gowas- schen en op 30 fr. voor do gewasscheu coke. In 1892 was de gemiddelde prijs van de coke in België niet moer dan 15 fr. de 100 kiles. ^?an '4 sdSflo Baken esn Ï32aoek« Wij hebben medegedeeld dat prokuï'eur-generaal deüitgifte had verboden der titels van het Crédit Foncier van Frank rijk, onder voorwendsel dat deze uitgifte moet aanzien warden als cene loterij. Dit besluit is enkel oen antwoord van we- ge de regeering op de behandeling vau Bel- scho stadslolon in Frankrijk. De Fransche regeoring verbiedt de opname van den koers der Belgische stadslofen in de beursnotee- ring, onder voorwendsel dat dio uitgifte van deze stadsloten als eene loterij moc-len aan zien worden. Nu krijgen do Franschen van 't zelfde laken een .broek, fln wan Bsu©saBoQa Er worden nog maar altijd maatregelen genomen in 't vooruitzicht der vermeerde ring van helleger zoo is er nu oene aanbe steding uitgeschroven om in het kamp der infanterie le Böverloo een magazijn voor den slapingsdienst in te richten. De kosten worden geraamd op 30,607 fr. VIJFDE LIJST Bedrag der vorige lijsten Fr. 21,366,85 Bestuurder en leeraars van het Sint Jun- Bcrckmansgesticht, Antwerpen 150 Jufvrouwen L)e Mol 25 Mev. Damélie, IJperen 100 Baron en baronnes dn Sart de Bouland, 100 Aan den stadhouder van Jezus-Christus en opvolger van den heiligen Petrus 1,000 Baron en baronnes Alex. Gilles de Péliehy Iseghem 200 Baron en baronnes de Crombrugghe de Loo- ringhe, Brugge 100 Baron Paul de Crombrugghe de Looringhe 100 Baron on baronnes do Pellaert, St. Kruis 100 M. van Oekerout, oud-senateur, Brugge 100 M. L. Kcr'vyn de Meerendré, id. 100 Kan. Coppieters Stochove, i<^. 100 Jufvr. Maequart de Terliuc, id. 50 Td., voor het oprichten der nieuwe kerk 50 Congreg. der Onbevl. Ontvangenis, Brussel 1O0 M. en Mev. Gustaaf Fontaine 1UU M. A. Poppe de Schepper 100 M. Becker, Brussel 100 Maria, Nederhasselt 25 Priester S. De Latte, bestuurder, Bottelaere 25 Ter intentie van don g ever, Wetleren 400 Mev. Jooris, Brussel 200 Naamloos der Ardennen 200 Gravin dc Lichtervelde, geboren van Cru- quemburg 100 Ecrw P. EmileThibbaut, Provinciaal van do Sociëteit Jezus 100 M. Louis vai\der Stegen de Schrieckr 50 M. Claeys-Bouuaert, senateur. Gent 200 De Broeders van Lierde, Gent 200 Aan Pius X, Pausen Koning, Gent 105 Baronnes Eugène de Bieberstein, id. 100 Naamloos, Boom 100 A. en E. V. M., Nederbrakel 100 M. en Mev. Jan de Hemptinne, Gent 100 Mev. de Brabandere, Nevele 50 M. en Mev. Hector van de Velde, Gent 50 Naamloos, Denderleeuw 25 Sociëteit van den H. Vincentius a Paulo, Swvnaerde 30 V. D., Gent 2o M. P. de Witte, pastoor, Bulscamp i 25 Dl' Joseph Tricot 25 E. II. Ceulemans, pastoor van St. Laurentius 100 M. J. Aerts 100 Verscheidene parochianen van St. Laurentius 70 H. Vader, zegent onze kinderen, M. en A., Doornijk 100 De Damen van den H. Andreas, Doornijk 100 M. Maurice Fontaine, Virton, 5 R. G. Ghclu- we, 3 Om den zegen over mijn huis, Rousselare, 4 Onbekend, Moorslede, 5 M. D., 1 L. K., i A. Si, 5 II. Vader, zegent twee toekomende ech telingen, 2; Naamloos, Assche, 5: Naamloos, Bruggelette, 10; Twèe naamloozen, 5 Naam loos, Péruwelz, 10 Onbekend, Yper, 1,50 Kan. Cauchie, leeraar aan de Hoogeschool, Leuven, 10Ch. Gheluwe, 5; Eul. Raymond, Poperin- ghe, 5; Een huisgezin, Veurne, 0,50 E. C. Brugge, 20 Naamloos, 8 Augustus 1912, 10 Een priester van Brugge, 20 M. en Mev. do Meurisse, Moerkerke, 15; Kindurs De Vos, Le- deghem, 5 Onbekend 5 II. Vader, zegen ons, Jabbeke, 2 Tot ons welzijn, Oostende, 1 C. de Iroy, Geeraardsbergen, 5 Uit dankbaarheid, id. 5 XXX Antwerpen Se bon, 20; A. A. B., 10; Pro actis et fuluris, 10 F. J. Jumet, 10 Naam loos, Bergen, 10 S. V. Brussel, 15 Een verzoek aan Jezus-Olirislus, 20 O. C., Gent, 20 M. en Mev. Louis Cloquet, i<!., 20 Paul, Martha, Ma ria, Agnes, Andreas, id., 5 M. G. de Beule, pas toor, Mariakerke-bij-Gent, 20 Naamloos, Buls camp, 2 E. V. II.. 5 il. L. De Windt, pastoor, St-Denijs-Boelcel, 10 V. D. V., 10 M. I., Deer lijk, 10 priester Hofcians, Elsene, 10 Jufvrou wen M. de Groef, 2,50 Naamloos, Meerhout, 2 G. L. A.. 20 M. C., 5 Voor de wolkome gene zing, 1 V. G. E., 1 F en o gift van den H. Bene- dictus, 20; God, zegen mijn huisgezin, 15 Mev. Wed. Guisset, Arc-Ainières, 5 Naamloos, 050 ld., Doornijk, 1 Ter cere van Zuster Theresia van Jezus, 1. Te zamen 447.00 TdtAAL 27,193,83 Men kan de inschrijvingen zenden, aan het bu reel van het blad of aan M. MaILLIE, Se- crotaris, 7, Goudénhoofdstraat, Doornijk. Franfcirij Ie Het onderzoek over de ramp der Massena. Do kommissie gelast mot hot onderzoek over de ramp der Massena is van ge voelen dat do slechte staat der huizon aan leiding gegeven heeft tot do on (snapping van den stoom. Men heeft inderdaad vastgesteld dat er groote sleet gekomen was aan sommi ge stoomleidingon. Men zal verplicht zijn ze door nieuwe le vervangen. In de Kamers. Dinsdag had de opening van den wetgevenden zittijd plaats. Do heer Deschanel werd als voorzitter dor kamer van volksvertegenwoordigers gekozen met 345 stemmen. De heer Dubost als voorzitter van den Sonaat mot 291 stemmen. Deze bekomt 20 stemmen en M. Deschanel 50 stemmen moer dan in de kiezing van verleden jaar. Deze cijfers hebben een bijzonder belang en zijn vol beteekenis voor wat do voorzit- terskcuze van morgen aangaat. Brand. Zondag avond is gedurende de afwezigheid dor bewoners eene woning afge brand. De pompiers van Rousbeque waren spoedig ter plaats doch moesten zich bepalen met do naburige woningen te bevrijden. 3Dxiit3cHlai5.es. Eens zeevluchtstandplaats. Men meldt uit Kiel, dat men aldaar eene standplaats inricht voor zesvluchlen. Voor het leger. De minister van Oorlog heeft hij het gewoon en buitengewoon krediet nog eene som van 75.000.000 mark gevraagd voor legoronkosten. Vluchtoefeningen.Te rekenen van 20 Januari zullen in don omtrok van Maagden burg vluchtoefeningen door Duilsche ollicie- ren verricht worden. c3L Aanvaring van schepen. Eenoaanvaring van schepen werd door den mist veroorzaakt nabij Gibraltar. Do Engolscho stoomboot Elswich kwam in aanvaring mot den ltaliaanschen stoomer Speranza Beide schepen leden zware averij. Het Engelsche schip is binnengeloopen te Gibraltar. Do passagiers en do bemanning van de Speranza wiens voorsteven ge kloven was over eeno lengte van 5 metors, ontscheepten te Geuta. In da !_agere Kamer. Dijnsdag is in de Lagere Kamer do bespreking geëindigd over de Home Rule of zelfbestuur van Ierland. Deze besprekingen hebben niet tuinder dan 40 zittingen ingenomen. Spanje Aan het hof. De koning ïs Dinsdag ver trokken naar de provincie Grenade. Maan dag namiddag heeft hij den heer Romanones ton paieizo ontvangen, welke aan zijne ma jesteit verslag gaf ever den ministerraad van Maandag voormiddag. ïn deze raad werd de inwendige politiek van hel land besproken. Eene kerk afgebrand. De korlc van Ri- beira is ten gronde afgebrand. Een werk man welke aan de pompiers liulp verleende is in de vlammen omgekomen. Drie kinderen zijn öndor eenen instortende muur verplet terd. Instorting. Bloedverwanten waren te Corona geschaard rond het sterfbed van een lid der familie, welke op het eersto verdiep kwam te overlijden. Op eens stortte gansch de kamer in en allen vielen beneden in de plaats, alwaar nog andero familieleden ver bleven. Een tiental personen zijn min of meer erg gekwetst. Afrilia Aardschok. Men meldt uit Conslantina dat een hevige aardschok gevoeld werd in de streek Akbou. Verscheidene muren wer den gescheurd. Een groote angst lieerscbt onder de bevolking der streek. Italië. Da nieuwe krijgshaven van Taranta.Do Italiaansche regeering besloot er toe do krijgshaven van Taranta grootendeels uit te breiden en er het middenpunt voor scheeps herstellingen van te maken. Ook zou be doelde haven liet groot zee-arsenaal van Italië worden. De ontworpen werken wor den beraamd op meer dan 50 millioen. De minister van zeewezen M. Leonardi- Gattolica, begaf zich naar Taranta om de haven in oogenschouw to nemen en te oor- deelen over de belangrijkheid der uit te voe ren werken. Oostenrij is: Algemeene werkstaking. - Uit Budapest wordt aan het socialistisch blad «Naprzod» geseind dat do algemeene werkstaking werd uitgeroepen als verzet tegen het kiesontwerp ingediend door de Hongaarsche regeering. De werkstaking werd gestemd lijdons eene buitengewone vergadering der uit heel llon- garie gekomen afgevaardigden. Allo voorbereidingen werden genomen. Van de 24 uren staking, op den dag van de opening van Don «Hongaarschon landdag werd afgezien. De dag waarop do staking moet uitbreken, alsmede hoe lang zij duren moet, zal vastgesteld worden op 26 Januari. OFS-ta. £51 ei. ïtl <c3. Da gezondheid van den kroonprins. Doktor Oslrogorsky, genoosiieer van de kei zerlijke kinderen, die den kroonprins te Spala verzorgd heeft, is Maandag spoedig naar Tsarkoyo Selo ontboden. liet is in dit paleis dat op dit oogenblik de kroonprins verblijft, en van waar men zijno herstelling aankondigde sinds do geheime ziekte van ver leden Herfst. Mon denkt dat het vertrek van Doktor Ostrogorsky beduidt dat do jonge prins zie ker geworden is. Groot-hertog Nikolaas. Groot-hertog Nikolaas zou door eon verlammingsaanval getroffen zijn. Zijn toestand zou voel onrust inboezemen. Bandieterij in Polen. Ondanks den staat van beleg en het uitzonderingsregiern dat sodort den opstand van 1905, in hel koninkrijk Polen in voege is, heerscht de bandieterij aldaar meer en meer. De policie die zich vooral inlaat met poli tieke zaken,doet niets om de orde te herstel len, dio ernslig wordt bedreigd, zooals blijkt uit de afgekondigde officieels statistiek be treffende de bandieterij in Polen. Volgens die statistiek werden in 4912 231 personen gekwetst en 25 gedood, naar aan leiding van aanvallen gewapender hand, waarvan het aantal 332 bedraagt, zonder daarbij te rekenen de 815 bloedig6 gevechten tusschen apachen en anderen. Vereenigcae sta-teiD. In da Kamer. Zooals men weet had de regeering een voorstel neergelegd, welke voor doel had de Amerikaansche schepen van alle tolrechten op het Kanaal van Panama to ontslaan. De Engelsche regeering heeft togen dit ontwerp hevig verzet aangeteekend, bewe rende dat do Europoesche handel eenen ge- voeligen slag zoude ontvangen, indien de Amerikaansche vaartuigen bovoordeeligd werden. Do volksvertegenwoordiger Root, komt in de Amerikaanscho Kamer een voorstel neer to leggen dat het voordeel aan de Ameri kaansche vaartuigen verleent, afschaft. De bespreking welke zeer heftig zal zijn, zal den 21 Januari boginnen. Overstrooming. De Ohio is overstroomd en het waterpeil der rivier klimt nog altijd 3,000 personen zijn door do overstrooming uit huhno woningen gedreven. De slacht offers bobben in de openbare gebouwen van de stad Cincinati eon onderkomen gekregen. Honderden vierkant® meiers grond der Ohio- vallei, in de streek van Evansville (Indiana), zijn overdekt met 3' tot 20 voel water Veel veois verdronken en er is groote schade aan de landerijen angericht Ongelukken van personen zijn niet te betreuren. Do bevolking is langs allo kanten door het water "ingeslo ten on ion prooi aan groole ollonde. De no!a der mogendheden aan Turkye Een telegram uit Gonstantinopel zegt dat het afgeven der nota een of twoe dagen zal uitgesteld zijn, omdat hot Duilsch gouver nement er eenige beschouwingen heeft op gemaakt dio eon nieuw onderzoek noodza kelijk maken. Al de afgezanten, uitgenomen die van Duitschland hebben inlichtingen ge kregen. Do nota zal dus onkel Dondordag afgege ven worden. Naar een ander telegram zal zij Woensdag overgemaakt worden. Do tekst dier nota waarborgt het eerbie digen van do godsdiensligo belangen der Turken in Andrinopel en andere ingenomen grondgobieden. Van den anderen kant zullen al dio mogendheden waken dat geen enkel dor afgestane eilanden tot basis kunne dienen aan ontwerpen tegen de bezittingen van het Turksche rijk. Het gerucht volgens heiwolk een misver stand zicli in do vergadering dor afgezanten voordeed, aangaande den tekst dier nota is totaal ongegrond. Hij werd integendeel goedgekeurd door do afgevaardigden en door de aanstaande overmaking van die nota aan Turkyo. Men vreest eene omwenteling i:i Constantinopef Dezo laatste dagen werdén er in Constan- tinopel allerhande geruchten in omloop ge bracht aangaande eene revolutionaire bowe- gingdoordo Jonge Turken op touw gozet. Mon hechtte aan al dio tijdingen geen geloof noch belang. Sedert Maandag- nochtans heb ben dio geruchten zulke uitbreiding genomen dat do polici9 er nu moet aan gelooven. Uit onbekende bron werd de policie verwittigd, langs verscheiden kanten to gelijk, dat de Jonge Turken eenen aanslag beraamden op hel landsbestuur, tijdens do aanwezigheid van den groot vizier. De bevelhebber der po licie eischte aanstonds de gewapende macht op. Eenige oogenblikken nadien zag men de troepen post vatten aan het paleis van den Sultan aan het ministerie van oorlog on aan andere belangrijke punten. Eon eskadron ruiterij stormde ïn galop door do straten Pora om Slamboul lo bewaken Tot hiertoe heoft het inkwest nog niet doen_ ontdekken, in hoeverre de geruchten echt* zijn. Mon verzekert ook dat de groot vizier dreigbrieven ontving, waarin mon hem dwin gen wou zijn ontslag te gevon. De schatkist der Turken ledig tot op den bodem Men meldt nit Londen Aangezien den toestand der schatkist heeft Turkye het in zicht belangrijke maatregelen to nemen om in do dringendste noodwendigheden to voor zien. Men verzekert dat do soldij der openbare ambtenaars gedurende deze twee maanden niet zal uitbetaald worden. Daar de zoo ge spaarde som nochtans ontoereikend is om den vervallen koupon van do loenïng van 1891 to betalen zal do keizerlijke Oltomaan- sche Bank voorzorgen nemon om daarin te voorzien. In Rusland verhoopt men het beste Niettogonstaando de stijfhoofdige houding van Turkyë blijft men te St-Petersburg over tuigd dat do strijd in de Balkanen niet zal herbeginnen. Evenzoo is men van gevoelen, dat er geene spraak zal zijn van oorlog tus schen Rumenië en Bulgarië. De mogendheden van Europa kwijten zich van hunne taak met eenen iever, een goduld oene vastberaden heid en voorzichtigheid hoven allen lof. Daar om juist verhoopt men in Rusland veel van do toekomst. Rusland biedt zijne bemiddeling aan Rumenië. De minister van St Petersburg to Bucha rest heeft bezoek gebracht aan het Ru- meonsch ministerie, bun do voorzichtigheid aanbevolen en hun tevens voorgesteld Rus land als bemiddelaar te laten optreden. Frankrijk's minister steunde zijne vraag. Zienswijze van M. Venizelos. M. Venizelos, kabinets-oversto van Grie kenland, verklaart dat een vredelievende en toegevende geest in de onderhandelingen moet heerschen om oene langdurende vrede le bekomen dat de verbintenissen moeten aangegaan worden door het vorbond dor Balkanstaten, zelfs soms spijts de afzonder lijke belangen van de eene of andere kleine mogendheid. Dusdanig was tot hiertoe da handelwijze der bondgenoten. Dusdanig zal hunne handelwijze blijven. Geene nationale vergadering. Het bostuur van Turkije verzaakt aan bet inzicht een nationale vergadering bijeon te roopen, omdat de besluiten van dio vergade-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1