a mmm Le 3 broederlijkheid Leve gelijkheid 5-I EEN EN BUITENLAND Van kouds gestorven Eimki ^fpl»p O E3 GIE3 Ij ZO n GSeg®»Cisn«S® Jaargang n' 3 2 CENTIEMEN HET NUMMER ZaSsp^Eg S 8 Jaraaasra S3 tl 3 ■!:-^! A'*" ABONNEMENTEN! Zos maand® 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. 1° UITGAAF, 4 li. 's avonds 2° UITGAAF, 7 a, 's avonds 0 Pour toute la publicité commercial© et lïnancière du journal, s'adrosser exclusivement a l'Agencc Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, 3ruxelles. BUREEL-EN I TE BRUSSEL I TE AALST £3* GG£TS, BeurspSas^i 2 I Kei-icati-aat, Telefoon A 32SIF I Toiefoon 114 BestuurderJ, Van Nuffet-De Genat. AANKONDIGINGEN! KI. aar.k. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.G0 Se bladz»(dc regel) fr. 1,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieelo aankondigingen zich uilsluitelijk ta wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per regpl) fr. 1.00 Gemengd nieuws perregö!)fr. 2.00 Recht, hcrscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 zsasage gam^ia». Degenen dia om 't earst dion lcreet slaakten waren zoo vol broederlijk heid en vol van eerbied voor de gelijkheid dat liet schavot, in alle steden en dorpen opgericht, niet meer in slaat was hunne vijanden bij tijds uit den weg te ruimen. Zij vonden de schepen met trappen uit oiii al de andersdenkenden aan den dood te helpen. Bij hunno navolgelingen on bewon deraars zijn die edele gevoelens nog niet verslapt. Zij zijn stellig overtuigd dat zij het recht hebben ons, katholieken, en iu- zoudor do kloosterlingen te bezwadde ren en te belastoren en dat wij piet recht niet hebben hun daarover reke ning of schadeloosstelling te vragen. Een bewijs M. Plas, advokaat bad zich gelast met de verdediging van liet roode hoofdorgaan dat broeder Quintiliaan van Helmet had belasterd,en beweerde voor liet tribunaal te Brussel, dat wan neer het eer: kloosterling geldt, noch laster noch schade kan in aanmerking komen mits zij, afgetrokken van de wereld en gansch afgezonderd, aan den invloed van de openbare denkwijze niet zijn onderworpen!! Het eerste tribunaal dat den 13" Mei 1912 uitspraak deed, deelde de meaning van M. Plas, den roeden ad vokaat niet. Dat tribunaal was meer voor do - broedorh'ikheid en do «ge lijkheid. Hot vond dat liet gerecht beslaat vooralle Belgen en dat hot ten dienste is van aide inboorlingen, zonder on derscheid van klas, van denkwijze of van geloof en welke ook dcstaiul weze, dien zij in do maatschappij bckleeden. Dat er dus geen spraak kan zijn aan den gelasterde eone eerherstelling on cone schadeloosstelling to weigeren, onder voorwendsel dat het een kloos terling is. Dat het recht op do eerver- dediging een natuurlijk en algemeen recht is, waarvan niemand mag ver stoken blijven. En zoo kwam het dat hot roods or gaan door de rechtbank van eersten aanleg veroordeeld werd tot eene scha deloosstelling van 6000 fr. en een aantal inlasschingen in dagbladen naar keuze van den aanklager. Maar de lasteraar was niet tevre den, Hij vond waarschijnlijk die ver oordeeling totaal berooid van broe derlijkheid en gelijkheid». En hij ging in beroep. En liet beroepshof bevestigde kort on goed de eerste veroordeeling en voegde er eenigo beschouwingen bij dio goed doen inzien hoe verre de «broederlijkheid» van da rooden gaat. De verdediger (het socialistisch dagblad) heeft eene zware fout be- gaan met die beschuldiging in to lasschen de manier waarop die in- lassching gebeurde, de haast en de venijnige nadruk waarmede er werd opgedrukl.de heleedigendebeschou- wingen, waarmede zij gepaard ging, en vooraf de bevestiging van zaken, feiten en omstandigheden, die alle valsch waren, bewijzen zonder den minsten twijfel bij den plichtige een doorslecht inzicht en het ha lelijk doel van schade te berokke- nen. Schoon diploma, door hot beroeps hof aan het. rood orgaan afgeleverd. .Daar do eerste veroordeeling eenvou dig wordt bevestigd, zoo ontbreekt, er aan dit diploma geen lettor. Onder aan, onder vorm van roode stempel staat er aangeduid dat de las teraar zal beginnen met dat vonnis drij maal af te kondigen in zijn eigen num mer de gelasterde zal het recht heb ben bet te doen verschijnen in tien dagbladen naar zijne keuze do ver oordeelde zal al de onkosten dok ken (die tot eenige duizende frar.ks- kens beloopen) en dan nog de som van zes duizend frank aan den aanklager betalen. Zal de lasteraar nu voorzichtiger te werk gaan Wij zijn overtuigd van noen Lasteren ligt in zijnen aard lijk ove rigens in de natuur van de voorstaan- ders van «Broederlijkheid en gelijk heid.» Eesa TeRauschen- dorf in Rhijnpruisen, is Dinsdag nacht een stoen uit de lucht gevallen. Do blok woog meor dan GO kilos on had zulk eene snelheid dat hij diep in do aarde drong. Ilij is geluk- kiglijk op eene plaats gevallen, vor van alle woning verwijderd. Da eigenaar van hot veld heeft den steen naar zijne lioeve over gebracht, want hij hoopt hora aan het eon of het ander museum 10 kunnen verkoopen. üqot da sBachtoftfeps wan de WaStS'tSsseSeE* Toekomenden Zondag, te S uro 's avonds, zal in do groote feestzaal van den Dierentuin, to Antwerpen, een luisterrijk koncert worden gegevon, ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de bij do schipbreuk der Westlander omge komen bemanning. Do heer Jan Nolé, de boroemdo baryton der groote Opera van Parijs, on da besto tisien der Vlaamsche en dor Fransc'ne Opora van Antwerpen, vorleonen er hunne onbaatzuchtige on talentvolle medewerking aan. Oa wes^antwoopfiieiBjScltoesdi dss"1 gPüEïïeezï'&sra. Gelijk wij giste ren meiddon, vraagt do volksvertegenwoor diger, M. Colfs, 10G.0Ö0 frank schadever goeding aan do stad Brussel. Deze, zich steunend op oen vonnis in 1885 uitgesproken na de onlusten, welke don brand der werk huizen Baudoux voor gevolg hadden, wil de gemeenten St-Joost-ten-Noode, Schaar beek, Ukkel en .Etterbeek doen tusschen komen, daar inwoners dezer gemeentons deelnr.aaklen van den groep, dio M. Colfs omsingelden. 55e Duitsche KoordpeoitocSat. Da toestand der manschappen dio deel nomen aan den Duitschen Noordpooltocht Iiliöder, wordt minder en minder duidelijk. Over eonige dagen telegrafeerde de kapitein ïtilcher uit hot Advenlland, dat do Poolreizi gers liet schip verlaten hebben en zich in verscheidene groepen hebben verdeeld. Woensdag telegrafeerde de Duitsche consul to Trakoo aan verscheidene dagbladen den inhoud van een telegram van kapitein Pit cher, waarin dezo zegt, dat al de leden der expeditie zich behouden aan boord van bet schip bevinden. Jcs^saSessi est EV3a§£e» Om aan eenen algemeenen wensch voldoening te geven, beeft het Bestuur dor Bedevaarten naar Jeruzalem bet. itinerariuin der 45ste Be devaart zoo geregeld, dat zij mot liet Eucha ristisch Congres vanMalte samentreft, zonder nochtans van do gewone ophoudingen, aan welke do oostsche gebeurtenissen nu con on gemeen bolang geven, iels to verminderen. Vertrek van Marseille don 23 April 1013, in Malte, bijwoning aan de plechtigheden van het Congres on rois langs gansch do oostsche kust der Middellandsche-Zce van Egypte tot Palermo en Napels, over Jaffa, Jerdzalem, Bethleëm, Sint-Jan, don Jordaan, do Doode-Zoo, Jericho, don Carmel, Naza reth, Constantïnopol, Athene, enz., enz. Terug te Marseille, don 5° Juni. Vraagt hot volledig programma aan Eerw. P. Legrand, Halfstraat, 14, Leuven. ZsfïdeOsikhead, De lieer Minister van spoorwegen, M. Van de Vyvere, is van zin, zogt men, do wachtzalen der statiën meer zindelijk to doen houden. Dat mag wel zijn ook. De meeste wachtzalen op onze spoorwe gen blinken uit door hunno onzindelijkheid. Indien men ze eens goed deed wassclien, dan verven en vernissen men zou zo lang rein kunnen houden door getijdolijko afwasschin gen. Do hoer Minister zal er oor van halou als li ij dat plan doordrijft. l^edLerland. Spoorwegongeluk. To Hilversum is in gevolge verkeerden wissolstand eon kolen- trein op oen dood spoor geloopen. Do loko- motief boorde zich in den grond en eenigo wagons werden over de lijn of door elkaar geslingerd. Een remmer, dio het ongeluk zag aankomen sprong van den wagon on brak een boon. Het verkeer was gestremd. De scliado is groot. EVue-Efc.nLUcjriJ li Veroordeeld. Tijdons de Consience- feesten te Antworpen, was een Fransch oor logschip Marseillaise, in do haven van Ant- pen gekomen om d6 Belgische vorsten to groeton. Bij het vertrek van het schip uit Antwerpen weigerde een matroos aan boord to komen. Da krijgsraad van Brest beeft Woensdag den leider der tion opstandelin gen, zekeren Deleslré, voorwaardelijk tot 15 maanden gevang veroordeeld. De verkiezingen van den Voorzitter der Fransche Republiek. Eene derde stem ming, uitgebracht door do linkerzij do. beeft Donderdag namiddag plaats gehad. Ziehier don uitslag Mr. Pams 322 stommen M. Poinearré 31G stemmen. Do socialistische groep hooft beslist allen als een man te stemmen voor den heorPams. Donderdag avond om G ure, liceft in hel paleis van Builonlandscho Zaken'con minis terraad plaats gehad welke door don heer Poincarró werd voorgezeten. Do heeren Pams on Delcassé waren afwezig. Om 9 ure 's avonds heeft de linkerzijde nog eene vergadering gehouden, onder het voorzitterschap van den heer Combes, welke 150 leden teldo en zeer woelig was. Sommigen stondon nog de kandidatuur voor van Loon Bosrgeo-is, Do vergadering word laat in den nacht gesloten door eon» -dagorde dioden wensch uitdrukte al do republikeinscligezinde leden to zien stemmen voor do kandidatuur Pams. rsnitscliiazici Duitsche onderzeërs. Do horinricljting van den dienst der onderzeeërs is voltrokken. Tot heden bestond er slechts een flottielje onderzeëers met Kiol tot schuilhaven. Voor laan zullen er slechts twoo halve Uottieljen zijn, de oer.e te Kiel, do andere te Willems- haven. Elke flottielje zal vijf ondorzeeörs tellen. Da Duitsche Noordpooltocht. De toe stand der manschappen dio deelnemen aan den Duitschen Noordpooltocht Rliödor,wordt mindor en minder duidelijke Ovc-r eenige dagen telegrafeerde de kapitein Ritclier uit het Advendlandt, dat do Poolreizigers liet schip verlaten hebben en «zich in verscheidene groepen hebben verdeeld. Woonsdag telefoneerde do Duitsche konsul te Trakoé aan verscheidene dagbladen den inhoud van een telegram van kapitein Rit clier, waarin dezo zegt dat al de loden der expeditie zich behouden aan boord van het schip bevinden. Hevige brand. Een lievige brand is Woensdag uitgebroken in een groot graah- depot, to Düisberg. Gansch het gebouw dat zes verdiepen boog is, stond weldra in laaie vlam en ondanks al do pogingen der pom piers zijn do magazijnen ten gronde vernield. De scliado beloopt twee miljoen frank. E33i®elan.ci Nog de storm op zee. In de Engelsclio bladen vinden wij verscheidene verhalen van gevaarvolle zeereizen, die ter oorzake van don storm in zeer netelige omstandigheden afgeloopen zijn. Men wijst onder andere op den tocht van het schip Speculation dat den 15 Novem ber uit Zweden vertrok en slechts eergisteren te Bomess is aangekomen. Twee maanden lang hoeft liet schip moeten kampen tegen de woedende golven en dikwerf moest het beschadigd de ceno of anduro iiavon binuen- loopen. Met kalm weder wordt dezo reis op 8 a 10 dagen afgelegd. Twee menschenleyens voor een hond. To Rhos (Noord Wallis) hadden twee vrou wen. Elisabeth Gaskilc, kokin, 54 jaar oud, en Jennie Robinson, 20 jaar oud, van bare meesteres de toelating verkregen eeno wan deling to doen langs do zee. Zo namen oen hondje mee dat eensklaps door de golven werd inedegerukt. Miss ZJobiiison trachtte het dier to redden, doch werd insgelijks door do golven woggerukt. De oudo kokin snelde ter hulp en onderging hetzelfde lot. Toon sprong do genaamdo Vincent Duller in zee om beide vrouwen to rodden. Ilij ge- lukto erin mot de hulp van een policieman. Doch tevergeefs word de kunstmatige adem haling op de drenkelingen toegepast. Beiden waren dood. Ds betrekkingen tusschen Spanje en het Vatikaan hersteld. De Osservatore Ro mano kondigt officieel aan dat do betrekkin gen tusschen het Vatikaan en Spanjo zullen als voorheen plaats hebben. De lieer Cabbe- ton, oud-minister van Spanje, is als gezant bij don H. Stool benoemd. Het is do heer Navarre Reverter welke gelast was de onderhandelingen met den H. Stoel wederom aan to knoopen. Dezo pogin gen ontmoetten niet de minste moeilijkheid, daar alles slechts op den ouden leest moest geschoeid worden. Onderhoud van don Koning met den lei der der Republikeinschgezinda partij. Koning Alfonso, heeft den heer Ascarate. leider dor Republikeinscligezinde partij. Woensdag avond om 6 ure in zijn paleis ontboden. Hij handelde met hern over de politieke on sociale landsverbetcringen. De Koning ver klaarde grooto voorstaander te zijn van eeno eerlijke vertegenwoordiging van liet volk, van eeno breedo opvatting in godsdienstza ken en groote lotsverbeteringen van het volk Dij middel van ouderdomspensioenen en het stichten van hulpfondsen. Hij eisclite van den lieer Ascarate opdat hij onbewimpeld zijn gedacht zoude geuit hebben in zake dor vertegenwoordiging van de niet koningsgezinde partijen. De heer Ascarato antwoordde dat het bil lijk was dal zij vertegenwoordigd waren. De arbeidscrisis. De arboidscrisis woedt in alle streken van Spanjo. Te Pucrt- soda Santa Maria betoogden moor dan 2000 werklieden voor :t stadhuis en eiscliten werk en brood. Dadelijk stemde de gemeenleover heid hulpgelden. Te Sevilla is de toestand bijzonder scherp. Efe gouverneur der provincie en dö afgevaar digden liij do Cortes stelden een onderzoek in naar do middelen om den toestand te verhel pen daar onlusten worden gevreesd. Zijnerzijds vroeg de minister van binnen- landscho zaken aan de ambtenaren der ver schillende provincieën, hem dadelijk verslag le geven over de crisis, die insgelijks zeer nijpend is to Madrid. IJVtfe-xi-aco. Rochette. Do Fransche policie was op het spoor gekomen van don aftrug- gelaar Rochette. Hij verbleef in Moxiko. Bevel tot aanhouding werd gegeven, doch Rochette,verwittigd zijnde, had den tijd zicli algauw uil do voeten to maken ea spoorloos le verdwijnen. 1=5. va. s 1 ca ca. Afgedankt. Donderdag heeft de czaar den groot hertog Alexandrovilch als ver moedelijke regent afgedankt. De persoon do goederen en de belangen van den groot hertog zijn onder de hoogo voogdij van den czaar van Rusland. Italië. Wraakneming. Op 30 Augustus 1909, 's avonds, was een paard, dood gevonden in do bedding van eene rivier bij Sassari, Sar dinië. De eigenaar van het dier Salvatoro Scarica, verklaarde dat het paard iiem ont stolen was door twee kerels, Antonio Meloni en Bollu. Dezen werden veroordeeld lot 13 maanden gevangenis. In December 1910, velde Meloni, die zijne straf had uitgedaan. Scarica en een genaam- den Maria Piras, die tegen hem had getuigd, mot een geweerschot neer. In Januari daaropvolgend kwetste Meloni den broeder van Scarica en, daar hot slacht offer om hulp roepond in eene grot was ge vlucht, ontstak hij vuur aan den ingang en verbrandde hem levend. Eenigen tijd na dien kwetste Meloni met twee geweerscho ten eeu anderen getuige ton laslo en gewis zouden allen zijn gedood geworden had de gendarmerie den kerel niet gevat. Meloni verscheen voor bet assisenhof en bekende kortweg zijne misdaden. Hij werd veroordeeld lol 25 jaar gevangenis. C2iina. In Tibet. Uit Peking aan de N. R. C., is telegrafisch bericht uil Tibet ontvangen, dat de Engelschen do grenzen bobben over schreden. Do Dalai Lama (hot hoofd van de kerk) zond onderhandelaren naar do Engel schen om met hen te onderhandelen, on tege lijkertijd om hun het protectoraat over het land aan te bieden, waarvoor hij eenige bij- zondore concessis wilde doen. China zal een nota aan Engeland richten, Ion einde zijne bedoelingen duidelijk lo maken. China spreekt de hoop uit, dat de rogeeringen tot overeenkomst zullen komen, waardoor do moeilijkheden uit den weg zullen worden geruimd. Oostenrij Zc Kleshervorming en werkstaking. Uit Budapest wordt aan liet socialistisch blad Naprzod gemeld, dat twoo monstermeo- tingen door de Hongaarsche sociaal-demo- kraton le Budapest werdeu ÏDgerichl en door duizenden personen werden bijgewoond. 27 socialistische moetingen werden op denzelf den dag in andere gemeenten gehouden.Over bet algemeen denkt men dat de algemeen9 werkstaking tegen liet kieswetsontworp der regeoring tegelijkertijd in heel het land zal losbartsten op 29 of 30 Januari on 2 we ker. duren zal. Doch de duur is niet volko men vastgeslold. In socialistische kringon wordt gehoopt op do toetreding der spoor wegwerklieden. Do oleclriekwerkers en gas- workers zullen liet werk slakon. Anderzijds trach£ do regeering de stem ming van uitzonderingen tegen de werk staking te bespoedigen. Nabij Escfi-aan-Alzello, vond een rond leurder gisteren morgend een onbekend manspersoon op don 06ver eenor boek liggen. De man bad opgehouden televen. Een bijge roepen geneesheer stelde vast, dat do man in do beek moest gelogen bobben. Hij was er nog uit geraakt, docli kreeg dan een bloed- opdrang ten gevolge der koude. De onbe kende was dus van verdrinking ontsnapt om door de koude te sterven. Men vond in zijn bezit geeno identiteits papieren, docli men Doopt toch to weten to komen wie hij is, dank aan verscheidene tatoueeringen op zijne armen en zijne horst. Op de liaan naar Differdange, op eenige slappon afstand van de Fransche grens,vond men Woensdag morgend een mijnwerker, Elias Cornesuis, 54 jaar oud. half onder do sneeuw begraven. Do ongelukkige was reeds een lijk. Daar hij 's avonds te voren zeor dronken was, denkt men dat hij onderweg moet in geslapen zijn en zoo langs de baan viel. Uit de lijkschouwing bleok dal de man aan koude bozwoken was. De Groot-vizir raadt den vrede aan. Naar den Now York Ilcrald zou Kia- mil Paclia in don ministerraad van verleden Woensdag verklaard hebben, dat hot sluiten van den vrede gansch noodzakelijk is voor Turkyö. Toekent menden vrede niet,voegde Kiamil Paclia er bij, dan loopt de toekomst van hotTurksche rijk grootgevaar. Ds gezichteinder klaart wat op te Londen. Men verneemt in de diplomatische kringen van London, naar tijdingen uit Konstanti- nopel toegekomen, dat men redens heeft om te gelooven dal de houding van Turkyëmeer vredelievends neiging zal toonon. Men voegt er nochtans bij dat er geen enkel juist be paald feit bestaat,-dut toelaat zulks te ver onderstellen. In allo geval, men gelooft dat het antwoord van Turkyö op do nota dor mogendheden niet al to beslissend zal zijn on vooral niet zal uilloopen op een ja of een 116611. Ce onderhandelingen tusschen Bulgsrië en Rumenië. UIT LONDEN. Do samenkomst van MM. Danef, Misu en Janesco heeft eeno uur geduurd. Na dat onderhoud stuurde M. Danef lange telegrammen naar Sofia. M. Jonesco zal Vrijdag de slad London verlaten en af varen naar Bucharest. Daar zal bij aan zijn staatsbestuur de antwoorden mededeolea van Bulgarië op do voorstellen door Rume- nië ingediend. M. Jonesco voegde er bij dat liet gansch onwaar is. dat men aan Ruslaud zou ge vraagd hebben, als bemiddelaar op te treden. De laatste tijdingen zijn gan3cli voldoende in dezen zin, dat de onderhandelingen hunnen bitsigon aard bobben verloren, en dat men nu mag verhopen dat men tot eene overeen komst zal .geraken. Ontslag van den minister van oorlog in Servië. Tengovolge van misverstand tusschen don minister van oorlog en liet algemeen kwar tier van de Serviërs heeft de minister van oorlog, kolonel Boyovitch zijn ontslag inge diend. Hij zal vervangen worden door gene raal Boganovitcli,bevelhebber van do Donau- divisio. Een geschil tusschen Servië en Oostenrijk vereffend De vlag van bot OostenrijkscU consulaat to Prizrend werd Woensdag op plechtige wijze geheschen. Eenige oogenblikken voor het aangeduide uur kwam eene afdeeling Servische troepen post vatten rechtover liet consulaat. Consul Procbaska in groot tenue, stapte vooruit, omringd van heel bel perso neel van het consulaat de troepen preseu- - leerden de wapens en de muziek speelde hot nationaal Oostenrijks.ch lied, terwijl de vlag ten top rees. Naderhand heeft consnl Prochaska bezoek gebracht aan don bevelhebber dor Servisolua troepen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1