Kerkdijk teven. ~B Ui ,T_E k L A_N D~ VEBYULEK ÖBOÖTHEID. Een jtiwGOlwinkel geiilüiïfisrtl IassSr{j7iaosUjst vcar ö3 Meifees ten vsa 1913, ter eero van O. L. V. TER DRUIVEN, DE VOLKSSTEM r-— Hot kerkelijk jaar omvat eenen drrjvoudi- ge kring. De kring van den advent of 't be gin van 't kerkelijk jaar; de Kring van den Advent bereidt ons tot liet Kerstfeest dat er als 't ware 't middenpunt van uit maakt. Al de gebeden, zangen en plechtig heden dor kerk zijn gedurende dien tijd doordrongen van dankbaarheid, om de ge boorte van den God-Mensch. Met de kerk hebben wij in geestdrift het Glorie aan God in den hooge en 't jubelend alleluia herhaald Gewoonlijk loopt die tijd tot Lichtmis. Dit jaar, nu Paschen zoo vroeg invalt is het anders en begint heden reeds de Paasch- tring* Do zondagen dio nu volgen lot aan de vasten heeton Septuagesima, Sexagesima en Quinquagesima of wel zoventigste, zes- ligste en vijftigste dag. Dio drij weken zijn lils eene voorbereiding tot den eigenlijken vasten, die aanvangt op Asscho Woensdag. Over oorsprong en bcteekenis is men hot niet eens. Dé eenen doen Septuagesima of zsvontig- sto dag zinspelen op 't ballingschap der tsraelioten in Babylonie dat 70 jaar duurde, knderen vinden er een oud gebruik in eertijds de vasten vroeger te beginneg en ilatom reden dat b. v. do Zondagen, Zater dagen en zelf3 do Donderdagen eertijds geen vastendagen waren. Wat er ook van zij, 't is om 't even welke mystieken uitleg mon er aan geve, van af dezen Zondag vorandert de geest van 't ker kelijk leven, 't Zijn dagen van rouw en boete, 't Verborgen leven vau Jesus is uit, wij verlaten in den geest Nazareth met Hem om tot Calvarië op te klimmen. Wij zullen, in den tijd die volgt tot Paschen, getuigen wezen van zijn verdriet, lijden en ontbering. Wij zullen hem zien bloed zweeten in denhof, verscheurd worden bij Pilatus, gekruisd hangen door wreede beulen, terwijl het volk, zijn volk hen niet kennen wil en zijn blood vermalendijdend over 't lioofd van 't nageslacht neder schreeuwt. Dagen van boete dus, zegt de Kérk. Zij kleedt hare dienaren in 't paasche rouwge waad, laat allen blijden zang achter, en her haalt moermalen het smeekendo Miserere of God ontferm u mijner, 't Witte vrengdege- waad is weggeborgen, het orgel verzwijgt den engelenlofzang Glorie aan God, 't alle luia weerklinkt niet meer en op 't einde der Mis vermaant mon het volk voort te gaan den Heer lo zegenen. En zoo gaat het tot Asschowoonsdog, wannor zij onze zemdigo hoofden m<st de houteassche bestrooien zal om ons te herinneren aan onzon oorsprong m ons einde 'l slof der aarde. Diep mysterie dit alles. Verhevene zinne beelden, goddelijke lessen, groote bedie- tlenis voor den vromen kristen, die dit alles verstaan mag en smaken komt in onze Ker ken. Zoowel uitgeheeld in do eenvoudigste dorpskerk als in de rijkste Kathedraal, is do geest der Kerk overal onveranderlijk, want zij deelt hem mede van 't eonwigo, on- wisselbaar Wezen en Begin. Luc. Twee menschen verdronken. Eergiste ren hooft op do Maas nabij Schiedam een ongeval plaats geliad. Eene roeiboot, waarin Zondag-mengelwerk. 30' Vervolg. Borgenstjernaliadkort na zijne terugkomst uit de badplaats con ruim balkon voor de bo venverdieping laten oprichten, waarop hij thans stond, nu eens liet onrustige spel der golven gadeslaande, dan weder op den weg starende welke slechts zelden worcl besteden door eenon gast, dio do eentoonigheid op Rostorp afbrak. Rij voelde de behoefte aan verandering in zijn huiselijk leven, hij voel de dat do eenzaamheid hem goon goed deed, doch een zeker wantrouwen hield hem terug. Van het balkon waar hij uren achtereen kon vertoeven, begaf hij zich naar de looiery om toe te zien, of het werk goed en vlug van lo hand ging. Dan sprak hij ook ihet zijne [alitor, ccnen man van kundo on oordeel over lo bebouwing van zijn landgoed en over alles vat met het wijdloopige bestuur daarvan in lotrolcking stond. Workzaam moest hij zijn, en hij was het ook doch er bleef hom tocli nog genoeg tijd over, waarin hij zijne veria* tenhèid voelde. Dit gebenrdo vooral, wanneer hij na hot middagmaal zijne eenzame kamer betrad. Daar had hij van de togen hem overstaande sofa dikwijls Matbildes zuchten, maar ook even dikwijls hare vriendelijke dankbetuigin gen voor zij no liefderijke trouwe oppassing vernomen.Op 't tapijt voorzijno voeten speel de vroeger Alfred met de oudo Diana doch allen waren thans verdwenen, alles was stil en ledig om hem hoon. Eene ontzettendo drie monschcn zaton te visschen, en ver moedelijk door eon Engelsche boot,komcndo van Rotterdam, overvaren, waardoor do rooiboot omsloog on allen io water geraak ten. Daar zij geen licht op haddon, werd van het ongeval niets bemerkt. Hun aanhoudend schreeuwen werd eindelijk gehoord op een Spaansch schip, dat voorbijvoer en dat daarop een sloop uitzond en twee hunner to Schiedam aan w.al bracht (do derde was reeds verdronken). Aan den wal bleek dat ook do twocde reeds overleden was; de eenig overgeblevene werd in allerijl naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij gisteren morgen tot bewustzijn kwam. De menschen hoorden thuis to [Gharlois. 2ZJ 23.s3. sa. n cfl Bij ds Koperslagers. De Boilorsma- kers Society die G0,0G0 leden telt, besloot met 2690 stemmon tegen 2152 niet langer aangesloten te blijven bij de nationale werk liedenpartij. De reden dier beslissing is on bekend. Veroordeeld. George Parrot, gewezen onderofficier bij Engelsche vloot,beschuldigd te Oostende aan oen onbekend© inlichtingen te hebben verschaft, die aan een buitenland- sche zeemacht van nut zouden kunnen zijn, is veroordeeld tot vier jaar gevangenis met dwangarbeid. 3Z> XX 3. "t S O 3.13L 213. ol Muzikanten van beroep. Over oenige maanden hooft do Duitscho rogeering eece volksoptelling gedaan. Uit do statistieken blijkt dat er in Duitschland een groot getal reizende muzikanten zijn, welke van jongs af Frankrijk, Belgie, Holland en Eageland doorloopen, om door hunnó klanken klin. kendo munt te vergaren. Zelfs zijn er die den pekelplas oversteken en do Amerikaanders gaan verlustigen. Om slechts esn voorbeeld aan te stippen De gemeenten Wolfstein en Jettenbach bestaan bijna uitsluitend uit dergelijke bewo ners. Meer dau 1300 reizende muzikanten zijn in elk dezer gemeonten opggeschreven. Zaak Wetierlé. Bij 't oindo oenör woe lige zitting van het parlement in Elzas Lo tharingen, waarin er spraak was van de laatste voordrachten van den priester Wet ierlé in Frankrijk, heeft de Pangermanisti- sclie vereeniging van den Elzas eene dagorde van blaam gestemd aan abbé WGtlerlé ver rader van liet Duitsche vaderland Een mammoet. In cone bruinkolen- mijn bij Neuselwitz is een ongeschonden ge raamte van een mammoet gevonden. Een land woog 7 pond, een slagtand wa3 3 met. lang. De beenderen lagen los van elkaar men hoopt echter hot geraamte te zullen kun nen ineenzetten. Vergiftigd. Onlangs vond men den briefdrager Starke te Heidenau, zijne vrouw en zijne stiefmoeder dood aan de koffietafel zitten. liet onderzoek heeft bewezen dat er noch moord noch zelfmoord in 't spel is, maar enkel eene misgreep. De koffie was met rattenvergif gemengd. De Ritscher-expeditie. Het Hambur ger Fremdenblatt bovat het volgende draadlooze teleg-ram uit Advent-Bay Dank u voor het vernemen naar mijn toestand. Wij hebban het schip verlaten omdat wij onmoge lijk met vier maanden proviand acht maan den kunnen leven. Bij de eerste gelegenheid gaat van hier eene hulpexpeditie utt, om naar Iliidiger en de overige achtergeblevenen te zoeken. Rilacher, kapitein. eenzaamheid vervulde de lange reeks kamers men hooi de er geen ander geluid dan het gelik der penduul. Ik bezwyk hier sprak Borgenstjerna op zekeren achtermiddag, dat hij zich meer dan gewoonlijk door zwaarmoedigheid overstelpt voeldo. Ik moet verscholucht scheppen. Hij trad naar buiten op het balkon. Do herfstzon ging onder, on haar schitterende stralen ver gulden het donkere, boschr'yko verschiet, tot zij in don schoot des meesters verdween. Wat Borgenstjerna dacht woten wij niet; zeker waren het echter herinneringen uit vroogere dagen, dio zijne ziel bezig hielden want sedert- eenigen tijd verdiepte hij zich gaarne in liet verledeno. Zij no ouders do kloinehutin het bosch bij Svartoborg, zijn getrouw paard, de omstandigheden, welke diens dood ten gevolge hadden en dio hem Borgenstjornaeigenlijk eerst tot nadenken over zich zolvon gebracht hadden züno reis naar de Noonveegsche grenzen, al deze din gen konden hem uren lang bezig houden en sinoltGn allengs ineen niet do voorvallen van den afgeloopon zomer. Terwijl hij daar zoo stond en hot ondergaan der zon schoen gade te slaan, trad do factor met den brievenzak binnen. Deze bevatte ook Wiréns brief, en zoodra Borgenstjorna de hand zijns vriends herkend had, keerde bij in zijne kamer torug, innig verheugd aan zyno mijmeringen onttrokken te worden. Ilot bericht van do zonderlinge aandoening van Virginia bij de voorlezing van zijnen brief verwekte bij hem een gevoel, dat zich niet wol ia woorden laat mededcelon. Ily moest natuurlijk den zin van Wirens woor- don gissen, hoe diclit do sluier ook was, waarin zijn vriond die gehuld had. Hoeveel gonoegon hot hem ihtusschon deed to verne- Oos'frèrrB.rrtS ?jz Aanhouding van een Russisch stafkofonel Ilat socialistisch blad NaThzod meldt dat te Lsopol een Russische slafkolonel werd aangehouden wegens bespieding1. Be-doolde officier, die sedert verschillende maanden een rijk appartement bewoondo, had zicli bij do policie aangegeven als Russisch ingenieur op zoek naar eene betrekking. Aangeklaagd bij de Oostcnrijkscho politie werd hij aange houden. Tijdens eeno huiszoeking werd eene lijvigo briefwisseling aangeslagen, waaruit blijkt dat hij zich inliet met militaire en politieke bespieding ten bato van Rusland. Familiedrama. Wegens een huiselijke twist vermoorde de daglooner Brosch, te Praag, zijne vrouw en zijn kleinkind met bijlslagen, overgoot de lijken met pelrool en stak ze dan in brand, om aan eene sluip moord te doen geloovon. Stoutmoedige dief. Enkele dagen ge leden, trad eon dicht gesluierde dame in eon der grootste hotels van Weenen. Zij liet zich inschrijven onder den naam van Mevrouw Boulowka. De houding der vrouw, hare ruwe on on- relmalige bewegingen, wekten de aandacht der hotelbedienden, die de policie verwittig den.Na een bescheiden onderzoek,hi<jld men deze de jonge vrouw aan. Op het polilie- burecl werd dadelijk vastgesteld dat het een als vrouw verkleed man was. Weldra, in een net van strikvragen gevangen, legde do kerel volledige bekentenissen af. In dienst van den eigenaar van een groot huis uit Leopol (Galicië) had hij de brandkast open gebroken, geld en zilverwerk geroofd en de vlucht genomen naar Weenen. Hier was hij erin gelukt als vrouw verkleed, een Weenor handelaar eene som van honderden kronen af te zetten. I-Ê31.15.Ö. OndekWng van een schilderij van Gentil da Fabriola. In het stadjo De Velettri werd eene schilderij ontdekt van den grooten schilder Gentil da Fabriola, voorstellende de Madonna met het kindje Jezus. Eene bom. Aan do Temps uit Milaan Voor het lokaal van den Katholieken kring i s eene bom gesprongen. De schade is groot Vereenigde-Staten.. Handel In blanke slavinnen. Een bru taal stukje hebben eenige schurken te Phila delphia uitgehaald. Daar werd ep klaarlich ten dag in eeno drukbegano straat oen jong meisje door mannen aangehouden, die haar meesleepten, na J aar door een verdoovings- miudel half bewusteloos to hebben gemaakt. De kerels dwongen haar hierop met hen naar de statie tegaanen een kaartje te nemen voor New-York. Daar aangekomen wist het meisje echter in de menigte te ontsnappen, waarna zij bij de policie aangifte (leed van haar wedervaren. Uit do beschrijving, die hot mei3.je van hare ontvoerders gaf, meent de policie te moeten opmaken dat die lieden behooron tot een der meest beruchte vereenigingen voor den handel in blanlyo slavinnen. Er wordt nu ijvorignaar do lieden gezocht. De staking. Het aantal stakers (manne lijk en vrouwelijk) in het confectiebedrijf te New-York, bedraagt thans 170,000. Staking van stokers. Na vruchtelooze pogingen tot bemiddeling lusschon de 54 spoorwegmaatschappijen en hunne stokers, men, dat er loven in marniGren beelden ont staan was, door welke oorzaak zulks ook wezen moc-hfc, zoo was het helh toch niet wei nig hinderlijk, wanneer liij aan de vermoe dens dacht, dio Wiren ten dien opziclito scheen te koesteren on het bloed steeg hem daarbij naar het hoofd. Ja, liet begon hem te duizelen toon hij eenen blik poogde te werpen in do diepte van het vrouwelijk hartimmers kon Virginia, die zoo koel en kuisch als een Vestaalsche maagd scheen te zijn, nevens haren echtgenoot nog het beeld van eon ander in haar hart opnemen,wat was or dan van alle andere vrouwen te wachten Slechts eene hoop bleef hem over. Hij ken do het driftige karakter van zijnen vriend en diens onbegrijpelijke vatbaarhoid voor aller hande indrukken, die althans ditmaal uit een ander oogpunt beschouwd, waarschijnlijk een geheel ander aanzien zouden bekomen. Hiorop gronde zich zij no ovortuiging, dat Wiren grovelijk misgetast had, en daardoor tot do valsche gevolgtrekking gekomen was die hij in zijn schrijven aan den dag legde. Zeker was liet, dat Virginia door eigen na denken of door do eene of andere onbekende oorzaak uit bare onvcrdragelijke koelheid en gevoelloosheid ontwaakt was on daar dit als het wonschelykste te beschouwen was, dat zij non vriend kon overkomen, zoo begreep Borgenstjerna dat men het overige vooral het doorgrondon der aanleider.de oorzaak aan Hom behoorde over te laten, dio dieper in de harten ziet dau menschen vermogen. Nadat hy tot deze slotsom zijner overden kingen gekomen was, zette hy doleziug van den brief voort, en vond nu een aantal dingen die in zijn eigen belang nadere overweging vorderden. Do brief van den kamerjonker outlokte hem oeu vluchtigen glimlach, maar die oeno Iconsverhooging vragen, heeft het syndikaat der stokers eeno nieuwe stemming uitgeschreven over de staking, die 35,000 man zou omvatten. Diefstal. Dó lieer Wade voorzitter van do «Australian Marine Filres G°« heeft aan do policie van Chicago verklaart dat bij het afstappen in de statie van Chicago men hem eene som van 300,000 dollars ontvreemd heeft. £3 3 £5/ 33 C3L Een waterval verkocht. Do waterval Rujidala, in het gouvernement Wilboyg, is door aankoop in het bezit van eeno St-Po- tersburgseho maatschappij gegaan, die daar door de Russischeh oofdstad van elektrische kracht-wil voorzien. Hot bankhuis Molart van Brussel, heeft zijne rechten aan deze maatschappij afgestaan. De koopprijs be draagt 4,000,000 Finsche mark. Zonderling verslag. Een Russisch blad vertelt do volgende historie, voorgevallen aan het districtshoofd van Ekaterinoslaw, Tolotscliko genaamd. De gouverneur der provincie ontving op zekeren dag een verslag van Tolotschko, aldus opgesteld Er zijn geen misdaden, die ik niet ge pleegd heb. Ik exploiteer do bevolking op schandalige manierzij lijdt door mij als door een geesel. Ik heb alle gebreken. Ik ben dief en aftruggelaarik jaag iedereen ischrik aan. Dezen toestand onregelmatig vindende, richt ik mij tot uwe Excellentie, haar ver zoekende mijn ontslag te aanvaarden. Toen de gouverneur dit zonderling verslag ontving, wendde hij zich tot den schrijver. Tolotchko verdedigde zich, door te verzeke ren dat het verslag hem was toegezonden door een zijner vijanden en hij het geteekend had zonder het te lezen, zooals hij voelal deed met documenten, dio hem ter onderteo- kening waren aangeboden. Maar hot vreemd ste, volgens het blad, is dat hot verslag streng juist is. Niettemin ia Tolotchko nog altijd in dienst. Drievoudige zelfmoord. Eene drievou dige zelfmoord werd gepleegd in een hotel van St-Petersburg. Een handelsbediende, Bielaïeff, kwam in een hotel eene kamer be- sprekon daarbij meldende dat twee meisjes hem zouden vervoegen. Een uur nadien hoorde een hotelbediende gekerm in de kamer van Bielaïoff. De deur werd openge broken en men vond den ongelukkige ster vend op het bed. Hij overleed eenige ston den nadien, llij had vergif genomen. In zijne hand klemde hij het potret van een meisje. Kort daarop kwamen de door Bielaïeff aan gemelde juffers in hot hotel. Na den dood van den jongeling te hebhen vernomen, ver wijderden zij zich, doch keerden weldra terug, zeggend dat het to laat was om huis waarts te gaan. Op hare beurt namen zij vergif in de door haar betrokken learner. Eene van beiden viel dood, de andere werd in bodenkelijken toestand naar het gasthuis gevoerd. De drie sladhtoffers van dit drama, waarvan de oorzaken nog onbekend zijn, waren zeer jong, Eiolaïeff was 23, de meis jes 18 en 19 jaar oud. Veertig duizend frank gestolen (Nadere bijzonderheden) In den nacht vaq Donderdag op Vrijdag zijn dieven gedrongen in den juweelwinkel der echtgenooten Pontus-Reynaerts, Vleesch de welgomeende ijver, met welke Wiren zich benevens den baron Lindskold zijne zakon aangetrokken had, verwekte zijn ernstig mis noegen immers, zoo hij eene vrouw wilde hebben, moest het zijn eigene taak en niet die van een ander wezen, om hem die to ver schaffen. Deze bemoeiing van zijne teodersto belangen,met don grondslag van zijn toekom stig geluk of ongeluk, mishaagde hem derma te, dat hij besloot juist het tegendeel te doen van hetgeen do assessor hem ried. Hy nam voor de lieoron, die zich thans als minnaar te Tunefor bevonden, hunne rol te laten uitspe len, en dau eerst te overleggen wat hom te doen ötond, wanneer hy vernomen had, hoe deze door liem verafschuwde grap afgeloopen was. Hij kon echter niet nalaten bij zichzolven te erkennen, dat hij door zijn aarzelen mis schien zijn eigene zaak zeer benadeeld had. Araalia een arm meisje, zonder uitzicht op eeno andere partij, zou zich wellicht laten overhalen, om de hand des kamerjonkers aan te nemen, en wie kon haar dit ten kwade duiden 1 Om het even dacht Borgenstjerna, Amaliain staat is, om een huwelijk aan te gaan, enkelom een man, een vorzorger te be komen, dan mag haar mijnentwege trouwen wie wil. Is echter liaar hart reeds getroffen dan zal zij wel. Verder liet hij voor het oogenblik zijue ge dachten r.iet gaan, doch hy bleef bij het vast voornemen do zaak te laten zooals zij .stond, tot zij zonder zijne tussckenkomst beslist was. Eenige dagen later schreef hy onder ande ren aan Wiren Gij hebt gemeend de zaken te moeten bespoedigen, doch zy staan thans, ten minste wat mij betreft volmaakt stil. Laat ons niet meer yan Amalia, on in liet en Broodslraaljo, uitgevend op de Groote Markt. Do echtgenooten Pontus verblijven 's nachts in hun winkeltje niet, doch betrek ken oen woonst in de St Lazarusstraat to Ten Noey. 's Nachts slaapt er niemand in den win kel. Dit moesten de dieven denkelijk welen cn hebben er gebruik van gemaakt. Wanneer Pontus Vrijdag morgend te 8 1/2 uur in zijn winkel aankwam, vond hij do voordeur op een kier. Een groot aantal ju- weelen in do uitstalkast waren weggenomen. Do brandkast in oene kamer achter don winkel- staande, was omgeworpen en hot achterpaneel cr van werd opengesneden. •Daarin vonden do inbrekers een groote hoe veelheid juweelon, uurwerken en klcinoodi- ün, tot eon gezamenlijk bedrag van 40,000frv De politie, bijgeroepen, stelde de inbraak vast 6n verwittigde het parket. Tot dusverre is geon spoor van de stoutmoedige dieven te vinden. Sectie GRAANMARKT, MOLENDRIES enz. Naamlooze gift 100 E- II. Pastoor, Overste en Zusters van't Hospitaal 00 Naamlooze gift 50 M. Ghoeraerdts, Burgemeester GO M. Max Moens 50 Mad. Achilla Eeman 50 Mad. Gam. Eèman-Gallcbaut 30 Mad. Van Don Steen en Mej. Clem. Eemai 25 \VeEd. Eeman 20 M. A. Zylman# 20 M. L. Loos 10 Mad. Emile Do Clerck 10 M. Em. Rombaut, ondernemer 10 M. Karel Collin 10 M. Jh. Haegemans 10 J. Possemiers 10 M. Van de Putte-Jonckheere 40 De Ilaeck broeders en zusters 10 De familie Van Der Meersche 10 Mad. Keppens Lenssens 10 Giften van 5 fr. W° G. Gyselinclcx, M. P. Liebaut, Mad. Liebaut-IIuysman3, Mad. VanLiorde, Mad. Parewvck, Naamioozo gift Naamlooze gift, M. Van Geit, Albert De Haeck-Lenssens, L. Callcbaut, AlfonsSterckj Th. Do Ridder, Jos. De Smet, M. Verlaeckt, Jh. Burny, Molanie Van Den Eeckliout, M. Seraphien Kieckens, M. Stobbeleir 4, Bor- röman 3, Cat. De Smet 3, Mad. Pyck 3. Giften van 2 fr.Jan Coen, Blar.ckaert, Fr. Meert, Jh. Schelfhout, Ferd. De Smet,1 P. Van Dor Stock, J. Do Raedt, M. Hams, Pelsmaeker, M. De Vos, Frans Van Cauter* DeBruyn, Prosper Van Der Taelen, Robert Schelfhout, Bael. •Giften van 1 fr. Victor De Smet, Varï Cauters, J. Keppens, Wautliy, Alex. Buyl, Jos. Vinck, \V® Do Bruyn, Jacobs, II. Kin- derraans. Van Heddegem, Van Stiggel, Martin Do Wolf, Vinck. Steenhout, Do Cock, W® De Bruyn, Cam. Esmans, Cousyno, W° Rocck-Do Backer, J. Wuylen3, L. Gits, De Cooman, Bocquó, Mej. Lebacq, Verhulst, Em. Spanoghe, Pol. Van Geert. Van Der Schueren, .Van Frayenhoven, Mar. Van Kerckhoven, Van Mulders, W® Singelyn, Hoebeeck, T. Spanoghe, A. Do Smet, Van Malderen, Mad. Meert, Mad. Aerts, Mad, Degrève, M. Thumas, M. Michiols. Giften onder een frank 82 fr. geheel niet meer van trouwen spreken, want zoo ik ooit weder eene nieuwe verbintenis aanga, dan zou ik dio althans zelf willen sluiten. Wat het andere punt betreft, waar \vy meermalen mondelings over gespreken heb ben, zoo licb ik na rijp overleg daaromtrent myn besluit genomen. Mijn verzoek is reeds ingediend en ik brand van verlangen, om mijnen wonsch vervuld te zien. Het is ollondig dat met al die dingen zoo veel omslag gemoeid is, doch geduld maar, hot antwoord moet toch eons komon zoa vrij als een vogel in do lücht voelen. Ik ben thans bezig om eene menigte ver anderingen en verbeteringen op Rostorp lot stand te brengen, Diet alleen ten aanzien van den landbouw, want in dit opzicht ben ilc nooit stil, maar ik heb thans bepaaldelijk den aanleg van een nieuwen tuin en de vergroo ting van het park in het oog. Bezigheid moet ik hebben, zy is hot oenige behoedmiddel tegen de onrust mijner ziel. Ik lean do oorzaak tot deze miltziekte zooals mijn dokter het noomt niet ontdek- kon Zij is van jaar tot jaar verergerd inzon derheid tast zy my in den herfst aan, en er zijn oogenblikken waarin ik niet alleen in do natuur, maar zelfs ia den godsdienst vergeefs naar steunpunt zoek. Alsdan wordt hot som ber en akelig om mij hoen, en mijn verstand zoowel als beter gevoelzijn op het punt in don strijd to bezwijken, dien beiden moeten vol- houdon, om na do vermoeiendste inspannin gen te zegevieren, en straks weder te zwiclu ton, [IVoröt voortgezet*

De Volksstem | 1913 | | pagina 5