UIT ONZE KOLONIE Landbouw in Congo Eene knappe weddingschap De groote vriend der armen ALLERLEI In den Hof De waters van den Congostroom en van zijne bijrivieren hebben in den loop der jaren heel het lekken herhaalde malen overstroomd en er eene vetachtige klei achtergelaten. Die aangeslibde ronden juist lijk in Egypte en-in de Polders zijn de eenige oorzaak van de groote vruchtbaar- eidvan den Congo. Aangaande die vruchtbaarheid zijn alle reizigers het eens, Stanley, Cameron, Bia-Francqui tot veiiifwith. Van natuur is de inboorling van den Congo vijandig aan den landbouw. Diegenen die ichop den akkerbouw toelegden, hielden zich tevreden met aan den grond die voortbrengselen ivragen die zij hoogst noodig hadden voor hun eigen bestaan. Bij andere inboorlingen bestond elfs die gansch primitieve landbouw niet en de inboorlingen voedden zich enkel met de op- rengst van de jacht en de vischvangst en somtijds ruilden zij hunnen visch of hun wild tegen nabouw vruchten. De landbouw in den Congo is winstgevend verre boven alle inbeelding. Hij vraagt overigens reinig moeite. Onze runddieren verdragen heel "wel het klimaat van den Congo. V; C - V Er bestaan voorde hoorndieren en de zwijnen inlandsche rassen die men heel gemakkelijk in Congo heeft kunnen doen voortteelen. Luluabourg onder andere is een bijzonder centrum gewor den van vee- en zwijnenhandel. Paarden ook werden met goed gevolg naar Congo overgevoerd en ingebracht. Onze platen toonen eenen hoek van de paardenkweekerij een inboorling die, met behulp van een wit paard het zwarte land omploegt en, eindelijk, een zwijnenhok in open lucht. Talrijke en schitterende proefnemingen hebben bewezen dat men heel gemakkelijk in den Congo groote pachthoeven kan oprichten die zich toeleggen op den akkerbouw en op de veeteelt. Men maakt zich hier moeilijk een denkbeeld van den rijkdom der oogsten door die pachthoeven opgedaan in manico, turksche tarwe arachieden enz. De grond is bijna overal, van Stanley-Pool tot diep in den Katanga, van eene ongelooflijke groote vruchtbaarheid Gedurig aan bouwde hij godshuizen en hospitalen voor de arme zieken, voorde gevonden kinderen, voor de zinneloozen, voor de tot dwangarbeid veroordeelden en voor de ouderlingen Gansch alleen wist hij in den onder houd te voorzien van gansche provin ciën die door de pest verwoest waren, of door den oorlog of door den hon gersnood. Zijn medelijden strekte zich uit tot aide noodlijdendenen heel Frankrijk door ziet men overal monumenten en standbeelden oprijzen die zijne liefda digheid en zijne vlijt herinneren. Wat nog meer verwondert, *t is dat niettegenstaande die schitterende wer ken, die groote armen vriend steeds even ootmoedig bleef, tot in het diep ste der ziel enkel en immer de gelegen heid zoekende anderen te helpen en zich zeiven te doen vergeten en mis prijzen. Hij stierf te^Parijs in den ouderdom van 84 jaar ten jare 1660. Na zijne dood werd zijn werk voort gezet door ontelbare genootschappen, die het liefdewerk van den vromen man wilden doen voortduren. Die genootschappen dragen den naam van den grooten vriend der armen: H. Vincentius a Paulo. Deze dagen won een zeer eenvoudig man in Holland eene zonderlinge wed dingschap. Hij nam aan op twintig vra gen, telkens een antwoord te geven, zoodat men elk woord van achteraf kon lezen, zonder dat het in 't minst veranderde. Hij vond iemand die met hem het volgende gesprek aanging Hoe is uw naam Reinier. En uw familienaam Kazak. Hoe heet uwe moeder Anna. Welk is haar familienaam Kortrok. Gepaste namen de familienaam wordt nog al eens gekeerd. Maar hoe heette uw vader Otto. En uwe moeder Bab. Verduiveld 't is een heksenspel, zeg eens hebt gij ook kinderen Neen. Wat familie hebt gij dan nog Neven. Hoe heet de straat waar gij woont Taartstraat. Op welk nummer woont gij Negen. Drommelsis 't te gelooven of toeval Men zegt dat uw vader een eerlijk man is geweest, wat was hij Re(e)der. Wat waart gij op het schip, waar gij immers lang dienst deed Kok. En wat maakt gij thans om uw brood te verdienen Netten. Daar is, naar ik meen, niet veel mee te verdienen, wat is dan wel uw ge woon eten Pap. Jammer dat ge een trap moet afgaan om in uwe woning te komen. Wat doet ge wel om beneden in dat kot te gera ken Nedertreden. Uwe vrouw is hard ziek geweest, is het niet, hoe zag zij er uit, als zij de koorts in 't lijf had Anna keek raar. Daar krijg ik nu een antwoord dat wat langer is. Dat is nu toch een dub beltje waardals ik het u gaf wat zoudt gij dan doen Nemen. Geef mij nu toch eens een langer antwoord Zorgdet gij goed voor uwe vrouw, wanneer zij ziek was Reinier Kazak deed Anna Kortrok tot negen lepel pap nemen. Bravo voor dit antwoord, ook bravo voor die medecijn, zij is er stellig mee ge... Nezen. Welk was het eerste woord dat zij u zegde Redder. Zij had gelijk,maar wat had gij toen? Lol. Ik ben over uwe antwoorden voldaan hier is uwe winst. Kijk 1 Kijk (JANUARI) Men late mest-en aardsoorten be reiden, zoowel voor hof- als potgewas- sen, Heeft het reeds sterk gevrozen in de vorige maanden, dan zorge men dat de aardhopen goed omzet worden. Op drooge gronden kunnen hoornen en heesters met afvallend blad geplant en verplant worden.Moest hét beginnen te vriezen, dan bedenke men zorgvul dig de wortels dier planten. Bloemhee- sters kan men snoeien bij open weer. Men snije evenwel geene rozen, daar voor is nog veel te vroeg. Valt er veel sneeuw, dan is het Ie verstandig hee sters en boomkens wat af te schudden om hel breken te voork imen.Meu zaaie in deze maand, als de tijd het toelaat Primula's en Auricula's. Wat bij stren ge vorst opgevrozen is, moet bij later dooiend weder, ais de vorst uit den grond en deze genoegzaam opgedroogd is, aangedrukt worden. RAAK. Een geestelijke loopt langs de straten van een onzer Academiesteden en ontmoet 5 studenten, die hem spottend beroepen Dag vader Abraham De geestelijke Gij vergist u, die ben ik niet. Studenten Isaac dan De geestelijke Mis, die ben ik ook niet. Studenten Welnu, dan Jacob I De geestelijkeHoe dom, alweer mis I Studenten Maar wie zijt ge dan De geestelijken Heeren luistert, omdat gij zulke weetgierige academie bezoekers zijt. zal ik 't u zeggen. Ik ben Saul, de Zoon van de Cis. studenten Wat doet ge hier dan GeestelijkeIk zoek naar de ezels van mijn vader, die weggeloopen zijn, en nu merk ik, dat ik er reeds vijf ge vonden heb. Laat me nu maar verder gaan, want ik moet er nog meer op sporen. AMERIKAANSCHE TROTS. M. Bryce, de vroegere Britsche ge zant te Washington,vertelt gaarne van ervaring die hij opdeed aan eene volks school ie Philadelphia. Charlie vroeg de onderwijzer, wie was de eerste mensch Washington antwoordde Charlie met rotsvaste overtuiging. Kom... je weet wel beter. Heusch, mijnheer Washington. Maar heb ge dan nooit van Adam gehoord Adam antwoordde het Amerikaan- tje met de diepste minachting, Adam wa» toch maar een Europeaan. EEN MOEILIJKE UITVLUCHT Cipier tot een gevangene: N° 13 daar is uwe vrouw in de bezoek kamer, ze wil u spreken. Gevangene Och lieve man, zeg toch als 't u blieft dat ik niet thuis ben. ROZE TANDEN. Roze tanden behooren tegenwoordig tot de nieuwste mode van het elegante Parijs. Zij dankt het ontstaan aan de beweering van een Parijschen tandarts dat de beste en mooiste vrouwen zij worden, wier ivoorwitte tanden eene zekere roze t.int vertoonen. Van nu af aan zijn roze tanden voor een dame het eerst gebod der mode. De tandartsen worden bestormd door hunne schoone clientele met het ver zoek bare tanden eene roze tint te geven.De elgeante dameswereld wordt wordt thans gekweld door deze eenige zorg om Godswil toch geen volmaakt witte tanden. Gelijk zij zich de haren laat verwen, zoo doet de Parisienne 't ook thans haar tanden. VAN DE FAMILIE Rechter tot een der getuigen Zijt gij ook bloed- of aanverwant van beschuldigde Getuigen Jawel mijnheer....Drinke broer 1 WAAR HIJ ZIJN PIEREN VERBORG Een Zondagwandelaar ziet twee jeugdige hengelaars aan den kant Hij blijft een poosjenaarhetvisschen staan kijken en ziet hoe een der hen gelaars een kolosaleu tandpijndoek om z'n hoofd.heeft. Hebt ge zoo'n kiespijn, mannetje vraagt de wandelaar medelijdend. Stil meneer, fluisterde de ander, daar heb ik mijn pieren onder ver stopt, anders snapt mijn kameraad ze. VLAAMSCHE LACHDINGEN Een winkelier die net vervelend vond dat de klanten het fruit in handen namen om er op te nijpen hing volgend plakkaatje boven het fruit Belangrijk Bericht. De dames die op het fruit moeten nijpen worden vriendelijk verzocht cocosnoten in handen te nemen 1 Kleine Rudolf, een vinnig stadsjon- gentje komt voor de eerste maal in het veld. Hij zag een koe en vroeg aan zijne moeder Wat beest is dat Een koe ventje Wat heeft die koe op haren kop?.. Twee hoorens, mijn jongen, zegt de moeder. Op dit oogenblik begint de koe te loeien en kleine Rudolf vraagt aan zijne moeder oh welken hoorn heeft zij nu geblazen LANGS DEN BELGISCHEN IJZEREN SPOORWEG De trein houdt overal op, waar hij langs gaat. STEKEN EN COMPLIMENTJES Een vrouw kan meer beteekenis leggen in een enkel uitroep, dan een man in een heelen zin. In de taal der liefde gebruikt da vrouw superlatieven,de man verklein woordjes.

De Volksstem | 1913 | | pagina 3