c* Biaspliomant pod ignorant de Héjgeniaende faarjjjsssfji n' 1 ;P 00. ssw®fe; B DA,.G*@Xj^.D BestuurderJ. Van Nuffel-De Gsndt. vijii BUITENLAND 2 CENTIEMEN HET NUMMER Ofüisdsg 2 I Jaiiü^ri 1313 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbiu-eeien van bet land. T üiTSAAF, 4 's averids m 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds ép Tour toute la publicity rorr.mcrcialo ct financière du journal, s'adresser exclusivoment l'Agencc Réclame Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxolles. 2 [i's; i:.VJ BUREELEN SBOSSEL ES. GÜSTS, Beursplaats, 2 Telefoon A 3299 TE MLST 3Es:er3isti*aat, Telefoon 114 c>i Dn Weledele Heer Ernest-Plulippe- Jan-Knrel-Giiislaiu baron Kervijn de Volkaersbelca overleed zeer godvruch tig op het kasteel to Nazareth don 3' Januari 4603, in don ouderdom van 68 jaren voorzien van de IIH. Sacra Inenten en bijgestaan door den bijzon «leren Pauselijken zegen var.Z. H. Pius X. Al de eerelitels die bij droeg zijn verdiend geweest oiwel op slagvelden in de Pauselijke Staten ol'wel in den loop vanziju zoo strijdend en godvruch tig leven. Gewezen officier bij bet Pauselijl leger oud-burgemeester der gemeente Nazareth voorzitter der kerkfabriek van Nazareth lid van hot komiteit van St-Pieterspenning voorzitter dar plaatselijke conleroncio en van den middenraad van den H. Vincentius a Paulo eerevQorzitler van liet aarts- genootschap van den II. Frnnciscus- Xavcrius booidman der Giklo van bet H. Sacrament; lid dor Derde-Orde van St-Franciscus van Assisiu ridder van het ordevanPius IX; vereerd met bel kruis van Montana en do medalie Bene merenli Ziedaar zijne ecre- titels Kan men er schooners uitden ken voor een overtuigde katholiek en ware christen? Dapper christen was bij en koene strijder voor God, godsdienst, Kerk ou Paus. Hij streed met de wapens in do baud, met 't woord, met ter daad, met do pen, met 't penseel en mul 't voor beeld. Getuige daarvan zijne heldendaden in den oorlog waardoor Z. II. Pius IX weerstand bood aan de vijanden van zijne staten. In don slag van Mentana verdiende baron Kervijn bet kruis van eer en werd welhaast officier benoemd door zijne militaire overheid, alhoewel bij als eenvoudig zouaaf don Paus wilde dienen. Zijne strijdmakkers warens de be wonderaars van zijnen heldenmoed en zijne leeuwenmacht nooit ontmoe digd nooit te leur gesteld zelfs dan niet wanneer bij,bij de inneming van Rome krijgsgevangen werd genomen. Strijder met bet woord Nooit liet bij eene gelegenheid voor bijgaan zonder een goed en opbeurend woord te spreken, 't zij in do openbare of bijzondere vergaderingen en bijeen komsten, zij in 't bijzonder aan een vriend, bij andersdenkenden, in do schamele woning van den armen of aan minderen en werklieden. Iemand door bet woord beleedigd, te leur gesteld of geoordeeld, dat deed bij nooit. Maar tot aanmoediging aan zettende, betrouwen op God inboe zemende,anderen tot den góeden strijd aanwakkerende, ziedaar waarvoor bij met Welsprekendheid ter tale kwam. Strijder met ter daad In lioevelo gelegenheden gaf de onvermoeibare kamper daar geen proeven van. In den schoolstrijd bijvoorbeeld I In bet nakomen van de wetten der H. Kerk, dan Wanneer zij boven zekere landswetten moeten gesteld worden. Hij moest er om lijden en vervolgd worden. Doch de vervolging was hem zoet en 't lijden aangenaam. Hij zocht bet om er al de verdiensten van in te oogsten. Strijder met de pen Houvele bijdragen schroei hij niet voor verschillende letterkundige, nut tige en christene uitgaven Wie weet or niet te spreken van zij ne pennewerken als «La lulle d'Irlan- de» «So'bieskin en nog andere? Strijder met 't penseel. Hij schilderde en in 't schilderen was hij een strijder nog immer, 't Was Ghrislikruis, den Boerenkrijg cn zijn verdediging, 't Was Maria's troon en baar oudo heiligdom van Nazareth, waar rond geschaard, geknield en biddend zich bevonden, zijn zoo be mind en beminnend Nazaretsclie volk. Hij zelf gaf do trekken, do tonen cn 't noodigo voor de schildering van de prachtige kerk van O. L. V. van Na zareth, waar hij, edele schilder, ver scheidene tafereelen voor afmaalde. S'.rijder door 't voorbeeld. Innig godvruchtig. Hij overweegde en bad altijd. Voorbeeld in wandelen handel.Dagelijks kwam bij meermaals tor kerke, Jezus ontvangen, Jezus be zoeken, Jezus aanbidden, danken en srncelcen. In alle vergaderingen was hij altijd aan 't üootd aanwezig. De schamele hutten, van do arme men sehen trad hij wekelijks binnen, niet alleen om een geldstuk of «bon» in de handen lo stoppen, dat kwamen do ar men hem vragen en ontvangen wan neer hij naar de mis kwam of naar zijn kdsleol weerkeerde; maar wekom een goed woord'te sproken, zo te troos ten, de kinderen in den Catechismus to ondervragen, een goedo raad to ge ven, zich in te lichten over bet geeste lijk welzijn van ganseh de familie Iiior was Baron Kervijn een ware Ozanam. En wij die er getuigen van waren, mogen rechtuit bet aangeliaab de bevestigen. Bij geestelijke feesten en plechtig heden was bij altijd do eerste en «lo laatste en do beste en de gereedste om mee te vieren. Gedenken wij ons do leesten van 1904 ter eere der O.nbe vlekte Ontvangenis, do bedevaarten van O. L. V. van Nazareth, de Pause- ijko leesten,jubolvieringen en andere de processien, uitgangen van de Xa verianen, bijeenkomsten van St-Pie. erepenning, van de oud-zouaven, enz. Veel beeft Nazareth verloren. Baron Kervijn waa waarlijk een voorbeeld, voor iedereen. Door iedereen geacht on bemind wordt zijn afsterven niet al leen betreurd door zijne edele echtge- nooto en talrijke kroost maar ook door 'ganseh de bevolking. Menig oud Pau selijke soldaat, er waren 35 oud zouaven hij de begraving tegenw dig) vaagde een traantje weg toen hol regimentsvaaudol bom de laatste oer bewees. P.ust in vrede, dappere christene strijder. AAN KON EDI GINGEN K). sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 S« bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per rcgo!)fr. 2,00 fr. 1.00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commeroiale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. In bot vrijdenkersblad L'EroiLE Becge van 18 Januari laatst,vinden wij een geztyets over bel vieren in de hoofdstad en in ganseh België, van don feestdag van don II. Antonius. Die geleerde schrijver venvprdt de twee heiligen van dien naam. Vol gens hem beslaat er maar eenen heili gen Antonius, to weten Antonius do Eremijt en bij schrijft aan dezen heili gen toe «te patroon te zijn welke aan roepen wordt tot bet terug bekomen van- verlorene zaken. Eikoen, uitgenomen onze geleerde schrijver van den «Etoile Beloe weet nochtans dat bet den II. Antonius van Padua is, dio in zulko omstandig heden aanroepen wordt. Dit bewijst nogmaals do woinige kennis, welke die opstellers in 't bij zonder en de godsdiensthaters in hot gemeen, bezitten in zako van de waarheden die ons duurbaar zijn en welke zij stelselmaig on blindelings bevechten. Zóó geschiedt het gewoonlijk en dit bijzonderlijk in zako van godsdienst. Men laakt en men bespot zaken welke men zelfs niet keilt. Blusphemant qitod ignorant. a SChjJOlSffijlaiifi. Iliorliij Ia- ten wij cenigo uittreksels volgen uit liet ver slag van den kapitein van do Avena* over de reis van Fredrikstad naar Melbourne, Do overtocht van Fredrikstad (Noor wegen) naar Melbourne (Australië), is zeer voorspoedig geweest en duurde 93 dagen, terwijl andere schepen er *409 tot 115 dagen over godaan hebben. L'Avenir houdt goed zoo en ligt vast op liet water. Ik ben zeer tevreden over de kadellen. Zij doen bun bost om de lessen mot vrucht te volgen 0:1 trachten .slipt de bun opgelegde praktische werken uit te voeren. «De gezondheidstoestand aan boord is voortreffelijk. Goen klachten nopens liet voedsel, dat ovorvloedig en van goedo hoe danigheden i3. - De inrichting van draadlooze telegrafie is van groot nut zij werkt uitstekend on kan onder do boste Marcoui-poalen gorang- schikt worden. Hot Belgische schoolschip trekt meer enmeor do aandacht in de ons omringende landen. Van meer dan een» zijde toch zijn reeds in lichtingen ingewonnen, blijkbaar mot liet dool een dergelijke school op to richten. Zoo word nog korts gelcdon door Engeischo red ders, dio zelf twee schoolschepen bozitten, inlichtingen gevraagd, terwijl Nederlandsche zaakkundige:! do inrichting zijn .komen be zonken Bai de nijPsssszaeihf. Gezien do noodzakelijkheid do rijkswacht aanzienlijk lo versterken en wijzigingen too to krengen aan hare verdoeling over 'net rijk, werd aan koogerhand beslist drie vliegende korpsen tot stand te brengen te Brussel, Luik, Gent en Leopoldsburg to vorauderon in brigaden' to voet. Anderzijds worden do brigaden van Brus sel. Gout, Luik, Doivdermondo, Laken en Leopoldsburg aanzienlijk versterkt. €2"J®g'1 die Hfjpess.Bitlovuccie, de waaghals, di«> van zin is over do Alpen to vliegen langs denzolfden wegwijzer, waarop Geo Chavez den dood vond. wacht te Brigue nog altijd op gunstig weder. Zijne eerste proefvlucht is mislukt, zooals wij gemold hebben. Zijn vliogmachien was beschadigd. Donderdag is lo Brigue uit Parijs een meca nicien aangekomen met hot noo.lig materieel om bet vliegmaohien van Biolovuccie to herstellen. Zoodra 't weder gunstig is zal deze de vlucht beproeven. sfcawsSfeeelIdi wra51 Jakob ^322 &s°'letfe8de. Binnen eenige maanden zul het juist 50 jaar geleden zijn dat bet standbeeld van Jakob van Artovelde to Goat onthuld werd. Inderdaad, dio plech tigheid gebeurde don 14 September 1803. Breeds in 18-15 was er sprake go woest van een standbeeld op te richten voor den Ru- waert van Vlaanderen en do hr. do Vigno- Guyo had liet werk op zich genomen. Het houten model van dit standbeeld vorscheen in don groot en bistorischen stoel dor graven van Vlaanderen, dio in 1849 to Gent da rondo deod. Na den laaUien uitgang van dien stoet werd het beeld in de magazijnen van do stad, op de Lindelei, terzij gezet, waar bel woldra in stukken cn brokken viel. Don 23 Juli 1859 besloot do Conische ge meenteraad, op voorstel van don lieer Jor dan 11 Vuylstoko, raadsheer bij het Hof van Beroep voor Jakob van Artoveldo op do Vrij dagmarkt zijn standbeeld to doen oprichten. Veroordeeld. Voor hot assisenhof van het departement der Scino verschonen Zater dag drio booswichten, van 17 tot 21 jaren oud, welko in September laatst bii middel van revolvorscholen eenen automobielvoer der kwetst en on hem eene som van S5 frank ontnamen. Do eerste is veroordeeld lot eeuwigdurend en dwangarbeid do tweede tot 5 jaar opsluiting en 10 jaar verbanning den derde insgelijks tot 5 jaar gevang. Gedagvaard.Lucie Ailaigro. 20 jaren oud, wollco Lij middel eener bijl bare moeder doodde, zal den Woensdag 29 Januari, voor hot assisenhof van Savooio verschijnen. Een telegram van den Tzaar. Ziehier den tekst.van den telegram van gelukwon- sciiingen van don Tzaar van Rusland, wolke Zaterdag avond aan den nieuwen voorzit Lor werd overhandigd Tsarkoo Solo, 18 Januari 1913. Uwe verkiezing als Voorzitter der Fran- sche Republiek, verschaft mij vool genoogon. To dier gelegenheid houd ik er aan Ued mijne rechtzinnigste gelukwenschen aan lo biedon, alsook do uitdrukking van mijne harteiijksto vriendsc'.iap. 11c twijfel er niet aan dat do vriendschapsbanden wolko Rus land cm Frankrijk omstrengelen, onder uwo regoering nog nauwer zullon toegohaald worden, tot heil der beide volkoren aan el.kandor gehecht als bondgenoot en vriend. (Geteokend) Nikolaas. Qijtrsding. Do Duilscho rogeering hoeft har© toestemming aan liet Fransche rijk ge zonden, waardoor zij don beschermingstilel van Frankrijk over Marokko erkent, inge volge bet verdrag van 30 Maart 1912. Ddze bijireding i3 gedaan zonder eenig voorbe houd. Ontploffing. Eene hevigo ontploffing heeft Zondag namiddag in de pyrotechuische school van Toulon plaats gehad. Er zijn drie gekwetsten. De samenstelling van het nieuw kabinet. Bij do aankomst van eenen nieuwen voor zitter is liet do gewoonte, dat hot ministerio zijn ontslag geeft. Hot is hetgeen plaats ge had hoeft en moil moot een nieuw kabinet vormen. De heeren Bourgeois en Dolcassé zullon geene portefeuille moer aanvoerden. Do lieer Lebrun is niet zeer geneigd om als minister van oorlog op to treden en zoude een andere vertakking verkiezen. De beer Briand zoudo minister worden van Linnenlandscho of buïtenlandsche zaken. De heer Ribot 011 Viviani zullen waarschijnlijk hunnen post behouden. Ter oorzake van liet vertrok van den heer Poincarré, Pams e:i Bourgeois, zal men genoodzaakt zijn leden van den Iloogen Raad tot het ministerschap lo roepen, daar er voor het oogenblik slechts eon enkele senator, te weten, do heer Dupuy, van hot kabinet deol maakt. XDxxi-fcso3a.3-a.ixca.. Aanhechting. Hot dorp Borbeck, welk 80.000 inwoners hoeft, verdwijnt cn wordt gehecht aan do slad Essen. Dezo stad zal nu 390.000 inwoners tollen. Huiselijk drama. Do vrouw van een rechterlijke beambte te Hagen dio wegens eene overtreding in zijn ambt op 't oogenblik in de gevangenis zit, lieoft zicli gisteren nacht met baar jongste, 8jarig dochterke, denke lijk met toeslemming van liet kind, door gas vergiftigd. Men vond 's morgens de moeder en bel kind nog aan elkander geklemd in do keuken dood. Do andere kinderen dor familie bobben in i.unno slaapkamer biets van do daad gomerkt. Da landverhuizers. Zooals blijkt uit de door eon Duilsch tijdschrift afgokondigde statistiek heeft do sedert eenigen lijd zeer be wogen politieke toestand en do vrees voor algcmeenen oorlog een grootén invloed uit geoefend op de uitwijking uit Europa naar andere werelddeelen waar vrede heerscht. Die invloed werd vooral waargenomen 111 do met oorlog bedreigde landen Oostenrijk, Rusland on Duilschland. Tijdons 1912 zijn aldus 386.000 landver huizers scheep gogaan naar Amerika en ol- ders in do drie voornaamste havens Ham burg, Antwerpen en Bremen. In 1911 bedroeg dit aantal slechts 225.000. Vooral in October cn November was do be weging sterk. Do meeste landverhuizers zijn Oostenrijk- sche en Russische reservisten of lieden die do vlucht namen voordo erbarmelijke gevol gen van oen Enropeesclio oorlog. Lushtvaartongeluk. Do bestuurbare luchtbal Schuil Lans, vertrokken uit Malks- doif, werd onbestuurbaar ten gevolge van liet. breken van bot roer. Mot mooito beeft men hem kunnen doen nederdalen. Eon luchtreiziger welko zicli in den ballon be vond, Iieeft zich erg bezeerd, daar hij van eene hoogte van '15 meters ten gronde sprong. Oostearij in Aanhouding. De policie heeft to Buda pest zekeren Ignalus Pullos aangehouden. Hij was ondernemer van beroep en hoeft ten nadeele van sommige banken en bandels- buizen van Hongarië en don vreemde, ont vreemdingen gepleegd, voor eono som van acht millioen kronen. Nachtvliegers. Eon Russisch officier is te Jaronslaw in Galliciö) uit een vliegtoe stel ton gronde govallon gedurende eene nachtelijke vlucht wolko hij uit verkennings geest deed. Dit feit heeft aanleiding gegeven tot een bevel welko do krijgsc ver beid op legt allo vliegtoestellen, welko in don nacht over Oosteurijk-Hongarië zouden zweven, to boschieten. ALfriSca chrikkelijke ontploffing. Men meldt uit Salisbury dat oene schrikkelijke dyna- miotontploffing plaats göhad hoeft in eene leig-roef, alwaar 29 werklieden arbeidden. Zo ven en twintig werden op don slag go- dood. Italië Ontdekking. De laatste ontdekkingen to Rome gedaan, bobben tot do ontdekking geleid van eon groot getal oudo voorwerpen an den lijd der Ccsars. Moa bestaligde cr ook voorworpen welke den Egyptisclien in vloed in Romo vorradon. Alles is wol be waard en do schilderijen fonkelen nog van verschillenda tinton wolke zij bezitten. Hevige brand ta Messina.Negen pom piers verstikt. Eon lievige brand brak los tc Messina in do via Cardines. Drie kolontna- gazijnen werden de prooi dor vlammen. I11 allerijl toegesnelde pompiers konden enkel trachten den vuurpoel to beperken. Nogen pompiers stikten in don rook uio uit de pui- uen sleog. Vlaggen. Do vlaggen van al de regi menten, welko deol genomen hebben aan den oorlog in Lybië, zijn Vrijdag lo Rome aangekomen. Zij worden aan de statie be groet door den minister van oorlog. Portugal Da bemaning der «Veronese» gered. Moedige zeelieden hebben bij middel van kabels van het schip naar do kust gespannen eenen boen en terugvoor kunnen uitwerken, welko ganseh do bemanning van de Voro- nèse heeft gered, ter uilzondering van een passagier 011 een kind, welke omgekomen zijn. Er zijn ook drij gekwetsten. GlAlua. Da kiezingen. Do Daily Telegraph verneemt uit Peking dat bij de algemeone verkiezingen is gebleken, dat de leden van het nieuwe parlement vo.or het meerendeel tegenstanders zullen zijn van den president der Republiek, Jocansjikai. De meesion hunner zullen do partij dor hervormers in Zuid-China aanhangen. Dezen zullen allor- oerst trachten een eind to maken aan de op vatting, dat do Ghineesche provinciën onkel maar bestuurlijke onderdooien des Rijks zijn, bijeengehouden door do centrale regee ring to Peking. De correspondent van do Daily Tole- graph acht het volstrekt niet ondenkbaar, dat Joeansjiksi door eon ander als president zal worden vervangen. "tz'oareosxisica-O Staten Brandstichtsrsbende. Hot parket hooft eono bende brandstichters voor liet gerecht gedaagd, dio huizen in brand staken om de verzekeringspremie to trokken. E911 enkele der ledeu lioeft zich schuldig erkend aan twee honderd brandstichtingen. Het parket schat dat de bende een millioen schade heeft aangericht lo Now-York. Dergelijke vereoui- ging bestaat ook te Chicago. Overwinning der Grieken te water Dicht bij hot eiland Tenedos heeft do Griokscho vloot eene nederlaag doen onder gaan aan de Turkscbo zeemacht. Deze laat- s'e.schepen moesten eindelijk zich in de Dar- danollon gaan verschuilen. Sommige tele grams zelfs beweren dat zij zijlings over helden. Indrukken van dien zeeslag Het nieuws van dio overwinning veroor- zaalcto bij do Monlonegors eene grooto vreugde. Pas was do lijding gekend, of eono ontelbare menigte verdrong zich voor het gezantschap van Griekenland, waar eeno jrooto betooging plaats greep. Do minister van Griekenland verscheen aan hot balcon en bedankte de bevolking. Hij sloot zijne redevoering mot do woorden Leven do Montenegers Dan hernam dezelfde be tooging voor de gezantschappen van Serviö en Bulgaria. Hce men de zaken te Constantinopel vertelt. Telegrammen uit Constantinopel verba len dat de Turkscbo vloot den 48 Januari 's morgens de pardanellen verliet 011 tor hoogto van Let eiland Leinnos eenen slag aanging met de Grieksche schepen. Die zee slag duurde drij uren de Grieksche vloot zou veel schade geleden hebben en na don slag zouden de zegevierende Turken terug- gekoerd zijn. De HamSdië te Port Said Een Turkscbo kruiser met namo de Ilamidië dio aan den zeeslag geen deel nam maar aan do Grieken kon ontsnappen, is in den nacht van Zatetdag tot Zondag lo Port-Said aangekomen. De minister van Griekenland hoeft zich aanstonds tot hot Egypliaanscli bestuur ge wond 011 vraagt do ontwapening van dien kruiser ofwel hot doorzenden van dat schip binnen de 24 uren. ïo Constantinopel verlangt men de vrede De bijzondere afgevaardigde van de «Agonco Havas» to Consiantinopel, seint in dato 19 Januari,dat do ministerraad bot ont werp onderzocht lieoft van bot antwoord, aan de Europeescho Slaton over to maken. Dc ministers hebben dat ontwerp nog gowij-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1