Het mm Erge treinbotsing iu de statie la Leuven De geheimzinnige moord Egüb erga zaak te Zwijnaards Drama der onaiSiankeiilkQ zedenleer VREESELIJK WERKONGELÜK Lafs moord ta Leiden fl IËIJ WSB E fl i CII TE li in de Ho ode Zee Talrijks slacMofcrs Esa nieuw seliandaal Erge cstMUinpn Magistraten aangeklaagd DE VOLKSSTEM 22 JANUARI 1913 Maandag morgend, toon do trein n. 782 Vilt Maastricht do stalio van Leuven kwam binnengereden, bolsto hij op den trein 5G50, die gereed stond om naar Tongeren to ver trekken. Het ongeluk zou lo wijten zijn aan liet niet werken van een freiu. Gelukkiglijk had trein 782 reeds veel zij ne snelheid verminderd. De trein reed oven wol liet signaal voorbij on botste op een rij tuig van derde klas, dat erg beschadigd werd. De twee en-twintig reizigers die zich in dat rijtuig bevonden, werden allen min of meer erg gekwetst. Vier hunner moesten tengevolge der erge verwondingen naar liet gasthuis overge bracht worden, Hot zijn de genaamdon Hubert Goossens, van Meerhout, ergo kneu zingen aan den linkerknie, klaagt van in- •wondige pijnen Jan Weyns, van Aerschot linkerbeen gebioken Joris Alphonse van Oxlhain, ergo kneuzingen aan bet hoofd Ferdinand Mcrgelschot, van Meerhout, lin kerarm gebroken. Do andere gekwetsten kondon na ver zorging in eeno afhankelijkheid der statie naar hunne woning overgebracht worden. Do stoffelijke schade is slechts betrekkelijk gering. Een onderzoek is geopend. VAN ZELUK Het onderzoek Maandag namiddag is hot parket van Brussel, samengesteld uit do heeren Delaru- wicro, onderzoeksrechter, Ost, substituut van den prokureur dos konings en Boco. griffier, opnieuw te Zellik afgestapt om bot onderzoek der moord, geploegd op landbou wer Van Rampelberg voort lo zetten. Een landmeter vergezelde de magistraten, ten einde den weg op to maken, welke Van Buggenhout beweert den avond der misdaad doorloopen te hebben. Bij Van Buggonhout werd geen geweer 'gevonden, doch men beeft de verklaring van een w apenmaker, die aan Van Buggenhout een geweer verkocht beeft, weinige dagen voor do misdaad. Van Buggenhout loochent eon geweer ge kocht lo hebben. Vroegor, jaren geleden, hoeft bij een ge weer gehad, zegt hij, doch beeft het aan zijn schoonbroeder, het slachtoffer dor misdaad, gegeven. De metser Adolf Christiaens, wonende ter wijk Zanlvoorde, was sleqfils Zondagmiddag van zijn werk. dat hij Zaterdag avond lo Gent verlaten had, te huis gekomen. Ilij ver keerde in dronken toestand. Daarvoor ontstond er ruzie. Zijn zoon en pijn schoonzoon, verweten hem zijn gedrag, en weldra was men aan 't vechten, waarhij Adolf Christiaens zooveel schoppen on sla gen kreeg, dat hij eindelijk voor dood bleef liggon. Een geneesheer, die geroepen werd, deed Christiaens hij hoogdringendheid naar liet gasthuis van Gent overbrengen na aldaar verzorgd to zijn, kon Christiaens in don na middag ondervraagd worden en het gevolg ervan wasdat zijn zoonPaul on dezesschoon- hi'oedor Gamiel D'haonens aangehouden werd on. Adolf Christiaens zou eene schedelbreuk hebben zijn toestand is wanhopig. Het parket is gisteron ter plaatse geweest. G6° VERVOLG. Op het bovenste pak waren deze woorden geschreven Verkiezingskosten. Ik had met vier stem men de meerderheid. Prijs vijf pond elk J. A. Trcvcrton. Op do volgende laag papie ren stond geen opschrift. Rosamond opende die, en las op het eerste blad Verjarings gedicht. Opgedragen aan den Maecenas van don hcdendaagschon tijd, in zijne poëtische af/.oiulcring to Porthgeuna. Onder dit dichterlijk voortbrengsel lagen oude rekeningen, oudo uitnoodigingsbrieven, oude doktors voorschriften, en oudo bladen uit wetenschapsboeken, mot een eind zweep- touw bijeen gebonden. Eindelijk lag op den bodem van de doos een dun vel papier, waar van de zichtbare zijde geheel onbeschreven was. Rosamond nam het op, keerde het om, ten einde het aan de andere zijde to beschou wen, en zag eenigo flauwe inktlynen, die in verschillende richtingen elkander kruisten, en waaraan op sommige plaatsen letters van het alphabet verbonden waren. Zij had haar echtgenoot mot den inhoud van al de andere papieren bekend gemaakt, als iets dat van zelf sprak en toen zij hem eene beschrijving van dit laatste papier gegeven had, legde hij haar uit, dat die l'ynen en letters een mathe matisch vraagstuk voorstelden. Die boekenkast maakt ons niets wijzer, zegde Rosamond, langzaam de papieren weer in de doos wegbergende. Zullen wij nu de proef eens nemen met do schrijftafel bij don heerd Hoe ziet die or uit, Rosamond to CTT .T-^r Een mijnwerker, d9 42-jarige Emiol Otte, was 8 jaar geleden mot zijne nicht, do 16-ja- rigo Irma Olte in liet huwelijk getreden. Eenigo weken geleden was zij met zekeren Verhoevon te Gilly Sarl-Allet gaan wonen. Emiel Otte zocht zijne vrouw vruchteloos gedurendo eenigon lijd en Zondag morgend vernam hij eindelijk hare nieuwe woonst. Rond 1 ure namiddag vond hij zijne vrouw in de herberg van Henri Van Keeson zitten en vroeg haar het echtelijk leven to willen hernemen. Op hare weigering haalde hij een revolver te voorschijn en loste drio schoten op zijne vrouw. Dozo stortte bewusteloos ton gronde. Om zich te overtuigen, dat zij wel dood was, greep do moordenaar haar hij het haar en sleepto haar een drietal malen door do zaal. Daar de vrouw geen tceken van leven meer gaf, vluchtte do moordenaar in eene naburige schuur en joeg zich een kog-T door het hoofd. De dood was oogenblikkeiijk. Een geneesheer kwam do vrouw verzor gen. Hij bevond, dat de vrouw slechts licht gekwetst was aan hot hoofd en aan de bil. Haar toestand is bevredigend. Hot lijk van Olie is naar het doodenhuis overgebracht. TE ANTWERPEN Een daode Een dcodelijk gekwetste Maandag namiddag had aan boord van den franschen sloomor ICouang-Si, gemeerd aan nr 73, een vreeselijk ongeluk plaats. Men was bezig ijzererts te lossen, toen een stalen ring van den laadboom brak on de gevulde ophaalbak, meer dan 1000 kgr we gende, van eene hoogte van 7 meters in een lichter viel, welko naast den stoomer lag. Twee werklieden, die in den lichter aan den arbeid waren werden door de zware vracht getroffen. Een hunner, Frans Van der Haegen ge naamd en 2G jaar oud, wonende Verwersrui, werd verpletterd en bleef op den slag dood. De andoro dokwerker, Leon Hendrickx, in hetzelfde huis wonende, op do Verwersrui, word een deel van don schedel afgerukt. Spoedig word doktor De Deken per auto mobiel gehaald, doch hij kon enkel do dood van Van der Haegen vaststellen. Wat Hen drickx betreft, deze zou waarschijnlijk den morgend niet meer gehaald hebben. Hij is naar het vorbandliuis der Ivipdorpvest ge bracht. Van dor Haegen laat eene weduwe met bijna vijf kinderen achter; een onderzoek is geopend. icO* Een stoomer in brand Uit Aden wordt aan den Daily Telegraph gemeld, dat aan boord van don Russischon sloomor Estonia in volle Roode Zee brand ontslaan is. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat do officioren de brug niet meer konden hereiken om aan de machinisten bevel te geven den stoom af te snijden. De derde officier werd lovond op zijn post verbrand. Do kapitoin en 10 matrozen kwa men ook in de vlammen om, of sprongen in liet wator en verdronken. Do bemanning kon de röüdingsbooton niet to water laten. Anderhalf uur nadat do vlammen bemerkt worden stond heel het schip in laaie vlam. Al de opvarenden zoudon ongetwijfeld om gekomen zijn zonder don inood der bernan- Zij heeft ter wederzijde twee laden en hot geheele bovengedeelte loopt op eene zon derlinge ouderwetsche wijze schuins op, evenals een zeer grooto schrijflessenaar. Gaat zjj van boven open Rosamond trad naar de schrijftafel, be schouwde dio oplettend, en beproefde ver volgens de kap op te lichten. Zij is er op ge maakt om open to gaan. want ik zie het sleu telgat, zegde zij. Maar zij is gesloten. En al de laden, voegde zij er bij, terwijl zij dio. de eone na do andere,, beproefde, zijn ook gesloten. Steekt er in geene vau allon een sleutel? vroeg Leonard. Niets wat naar een sleutel gelijkt. Maar de kap rooit zoo los dat een paar sterker handen, dan waarop ik roemen kan. haar, geloof ik, wel zullen kunnen openbreken, evenals ik zooeven die doos opongebroken heb. Laat u naar do tafel brengen, lieve zij wijkt misschien voor uwo kracht, hoewel niet voor de mijne. Zij bracht de handen haar echtgenoots voor zichtig onder den rand, die door de overlian- gondo kap van do tafel govormd werd. Hij spande al zijne kracht in om die met geweld op to lichten; maar ditmaal was het hout gaaf. het slot hield, eu al zijne pogingen waren vruchteloos. Moeten wij om een slotmaker zenden vroeg Rosamond, mot een blik van teleur stelling. Als de tafel van eenigo waarde is, ja, antwoordde haar' echtgenoot. Zoo niet, dan zal een breekijzer en een ghamer voldoende zijn om zoowel do kap als de laden to openen. In dat goval, Lenny, wenschto ik dat wij dio mo 'genomen hadden toen wij hierheen gingen want de eenigo waarde van do tafel ligt iu de geheimen, die zij misschien voor ons ning van den stoomer Priem,die de vlammon bemerkende, tor plaats snelde er nog kon in gelukken de overlevendematrozen to red den. De Estoma drijft nog steeds op do Roode Zeo rond en is een dreigend gevaar voor do andore schepen. De oorzaak der ramp is nog onbekond. Vrijdag avond rond 6 ure sprak een als heer gekleed man op do Mare hij de Cl aren steeg lo Leidon. een paar kinderen aan en beloofde een kwartje als ze hem den wegnaar buiten de stad wezen. Een van de kinderen, de 9-jarigo J. F., ging moe. 's Avonds om elf uur was het kind nog niet thuis. Do oudors deden toen aangifte hij do policio. Heden morgend werd in do Zijl drijvende gevonden, het lijkje van een jongentje met eeno diepe wonde aan den hals. liet lijk, dat door de polieie in Leiderdorp was in beslag genömen, is door de ouders van don vermis ten jongen als dat van hun kind herkend. De vermoedelijke dader is nog gisteren ge vat een van de jongens die hij had aange sproken, lioeft hem herkend, niettegenstaan de hij zijn knevels had afgeschoren. Het is de 20 jarige winkelier S..,wonende in de Haarlemmerstraat. Hij werd naar het ziokonhuis overgebracht om gekonfronteerd te worden met het lijk. Ilij heeft reeds een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Verleden Maandag namiddag hield te Brussel do Bond ter bescherming van de Zwarten zijne aigeméene vergadering. Te dier gelegenheid werd herhaald welko hot doel was dier instelling. De vijanden van den godsdienst leggen hun wapens niet neer; nog veel minder in Congo dan in België. Hel antiklerikalisme wordt dagelijks hij groote balen r.aar onze kolonie afgestuurd. Voor eenige jaren beweerde mon dat do missio narissen de lcleino zwarten uitbuitten ver- lcdon jaar ging een volksvertegenwoordiger, sanioider van do rooden, zoover, dat hij do missionarissen vergeleek aan eigenaars van zekere huizen, waar een deftig man nooit binnentreedt. Maar telkens haddon die pogingen eenen gansch verkeerden uilslag en zij hebben aan de vriondon der missionarissen doen inzien, dat hot hoogst dringend werd, wapens to vinden om de missionarissen en hunne mis sies tegen de slagen van de vrijmetselarij te verdodigen. i. A M. Karl Ilanquet maakte aan de talrijke aanwezigen bekend hoe een nieuw koplplot was beraamd om den ievoiigen pater ,,£am- Ij for onder de schande, to doen bezwijken. E. P Gambier Iia'd verleden jaar oen open brief geschréven aan don rijken kasteelheer den socialist Vanderveldo Ölé brief vërwjekte in Congo veel misnoegen hij de vrienden van den'rooden vrijmetselaar. Weinigen lijd nadien hoorde men den substituut Leclorq altijd dezelfde zeg gen Ik zal hem wel vind i Nadien be schuldigt hij den neof van E P Gambier de som van 1700 fr. aan do 3laatskust ont vreemd te hebben en zijn nicht, plichtig te zijn aan zedeloozo feilen. M. Lcclerq gansch teleurgesteld door den uilslag dor kiuzingeff in België, zot van Augustus tol September drij rechtsgedingen op touw, tegen do familie Cambior. Maar koer op keer moeien al dio vervol gingen zonder meer gevolg daargelaten wor den, wanneer M. Leolerq kwam aankondi gen dat or eene betere zaak op handen was. EindemSep'emher oiVtvangt hij eene klacht aangaande den E. P. 'Gambier zelf, hem be schuldigende van ontucht en van kinder- verbergt. Ik zal niet tevreden zijn voor dat gij en ilc weten wat er in is. Dit zeggende vatte zij de hand van haar echtgenoot, om hem naar zijne zitplaats terug to geleiden. Toen zij den schoorsteen voorby gingen, trapte hij op'den steenen haard en zoodra hy iots anders dan den lioutou vloer onder zijne voeten voelde, strekte li ij instinkt- matig zijne vrije hand uit. Hij tastlo op een marmeren bord met figuren in basreliëf, dat in het midden van den schoorsteenmantel gezet was. Terstond bleef hy stilstaan en vroeg wat dat voor een voorwerp was, dat zijne vingers bij toeval hadden aangeraakt? Een beeldhouwwerk, antwoordde Rosa mond. Ik had het nog niet opgemerkt. liet is niet zeer groot en niet bijzonder uitlokkend, r.aar mijn smaak. Voor zooverre ik zeggen koD, schijnt liet te moeten voorstellen... Leonard viel haar fn de rede, vooidat zij iets meer zeggen kon. Laat mij eens be proeven of ik ditmaal zelf goene ontdekking doen kan, zegde hy, een woinig ongeduldig. Laat mij beproeven of mijne vingers mij niet kunnen zeggen wat dit beeldhouwen voorstel len moet. Hij streek zijne handen oplettend over het basreliëf, terwijl Rosamond zyne minste bewe ging metstiile belangstelling gadesloeg,dacht een weinig na, on zegdo Zit daar in don hoek aan mijne rechter hand niet de gedaante van een man En zijn er daar in do hoogte aan do linkerzijde geen rotsen en boomen, zeer stijf van uitvoering Rosamond zag hem teeder aan en glim lachte. Mijne arme, lieve Lenny zegde zij. Uw man, die in den hoek>.it, is in werkelijkheid een miniatuurkopio van het {beroemde oude standbeeld van Niobé en baar kind uwe rot- moord!'! Voegén wij cr aanstonds hij dat de aanklaagster eeno zwarte vrouw was van lichte zoden. M. Leclerq geeft aanstonds die zaak over aan don prokureur des konings M. Mur.sch. E. P. Gambier schrijft aan dien magistraat die daar toekwam met eeno bijzit, om hem de bewijzen aan te bieden van do onschuld van de bolichten. Geen antwoord. Een doktor, gelast met do lijkschouwing van liet begraven kind woigert volstrekt dio lijkschouwing te doen, on verklaart ronduit aan don E. P. Camhier dat liet op hem alleen is, dat mon het gemunt heeft. Een andere agent van den Staat gaat overal in liet ronde den E. P. Cambier bezwadderen. Maar de E. P. Cambior is geen man om zonder handschoenen aan torandon. Ilij legt aanstonds oene klacht neer tegen dien las teraar on vraagt 1° 50,OOOfr. schadeloosstel ling, 2° hot recht hem eens do hand op 't aan gezicht to laten vallen. Vervolgens heeft hij aan den H.\ Munsch prokureur des konings oener. brief geschre ven, waarvan hot dubbel nu door de dagbla den wordt afgekondigd. Uit dat schrijven blijkt dat al de handelin gen van do logobroedors Leclercq en Munsch cn hunne bijzitten (die op de kosten van den Staat in Kongo worden verdragen door de negers, van don eenen post naar den andere!) maar een enkel doel hadden den E. P. Cambior doen bezwijken onder don snood- sten laster Onnoodig te zeggen dat ook deze poging geene gevolgen had. Iedoreon herinnert zich de zaak Leclercq. Niemand heeft liet incident Wangermée ver geten van verleden jaar. Ziedaar nu eon derde staalken van het proper werk vae offi ciéél© bedienden in de katholieke kolonie van oen katholiek land Wij trokken daarop de aandacht van al onze katholieke volksvertegenwoordigers en Ministers en vragen hun Quousquo tandem? Hoe lang gaat dat nog duren 'i Brussel. Door haar zoon geheten. In een huisje der Magazijnstraat wonen de echlgenooten X..., eerlijke daglooners, met hun 20jarigen zoon, welko hun sinds lang enkel wanhoop veroorzaakte. Zondag, na den nacht uit zijn huis te hebben doorge- baao'it en zijn weekloon te hebben verteerd, eisclihij oogmaats geld. Daar dit hem werd geweigerd, viel hij zijne moeder "aan, sloeg ze af en heet ze aan do horst, De onwaardige zoon werd aangehouden. 'Opstand. Een persoon mishandelde Zondagavond de voorbijgangers in dö'Hoog straat. Daar een agent, hem' tot bedaren wqu brongen, kwam hij in opstand, stampte én schopte geweldig ei) moest, met behulp van twee andere agenten, naar het policiebureol worden gébracht. Dooclclijhe val. De'GO jarige Maria Dumont, wonend S'chaarbeekstraat, gleed Maandag uit op een der trappen barer wo ning en stortte naar beneden. Do: ongeluk kige word bewusteloos opgenomen on stierf alvorens zij in het gasthuis was gebracht geworden. Dronkenschap. Zondag morgend, ton 2 ure, .vond de politie op do Luxemburg- plaats een man uitgestrekt pn dio geen tee- kon van loven meer gaf. Ilij was diep ge wond aan het hoofd. Doktors stolden vast dat hij smoordronken was. Zondag morgend, 9 ure, was de onbekende nog niet terug tot het bewustzijn gekomen. Zijn toestand is on rust wek kond. Wielrijder gekwetst. Zondag mor gend, werd do wielrijder. Karei Luytgarens, 19 jaar, door een auto-taxi omgewor pen op de Honegouwlaan. Ilij werd gewond sen zijn marmoren nabootsingen van wolken, en uwo boomen, zoo stijf van uitvoering, zijn pijlen, door eenen onzichtbaren Jupiter of Apollo, of een anderen heidenschen God afge schoten. Ach, Lenny, Lenny gij kunt op uw gevoel niet zoo vertrouwen als op mij Eene oogonblikkelyke schaduw van teleur stelling zweefde over zijn gelaatmaar die verdween terstond toen zij zijne hand weer vatte, om hem uaar zijne zitplaats terug te geleiden. Hij trok haar zacht tot zich, en kustte hare wang. Gij hebt gelijk, Rosamond', zegde hij. De eenigo die my in mijne blind heid nooit bogeoft. is n<yne vrouw. Bespeurende dat hij er een weinig droevig uitzag, en met do levendige fijngevoeligheid van vrouwelijke teederhoid begrijpende dat hij aan den tijd dacht toen hij nog «len zegen genoot van het gezicht to bezitten bracht Ro samond, zoodra hij weer op doottomaue zat, eensklaps liet gesprok op de Mirtekamer terug. Waar zal ik nu naar zien zegde zij. De boekenkas hebben wij onderzocht. Met de schrijftafel te onderzoeken moeten wij wach ten. Wat is er nu nog mot eene kas of eene lade ei»n Verlegen zag zij rond, en ging toen naar dat gedeelte per kamer waarheen hare aan dacht hot laatst getrokken was geweest, in de richting van den haard. Ik meende hier iets op te merken, Lenny, toen ik zoooven met u voorbijging, hernam zij, den hoek aan de andere zijde vau den schoorsteen, dan dien waar de schrijftafel stond, naderendo. Daar zag zij, half door de schaduw van den vooruitstekenden schoorsteenmantel verbor gen, een klein gebrekkig tafeltje, van liet ge- meinste mahoniehout, het slechtste en het aan den schedel, het gelaat en over gansch het lichaam. Diefstal. Het personeel der statie van Turn en Taxis bestatigde Zaterdag mor- goud dat do wagon 593G9, die in do loodsen stond, opengebroken was. Deze wagon moest oeno doos bevallen mot een zakuurwerk on en goudgeld, voor cone woerdo van ÏOOO frank, en opgestuurd uit Beauvais. Bij het lossen van don wagon bcstaligdon de staats bedienden, dat de doos, voor M. do minister Davignon bestemd, verdwenen was. Een schoon huwelijk is dat van de koffie inet de cliicoree der Trappisten Vincart. 1500 M Schaarbeek. Diefstal Dieven heb ben Zondagavond een bezoek gebracht in do woning van majoor K..., Vifquinstraat. to Schaarbeek. Zij geraakten hij middel van valscfie sleutels in huis, braken al de meu bels open en roofden al wat weerde had. Doch zij moeten in hun werk gestoord zijn, want men heeft het zilverwerk opeenge hoopt gevonden op hot gelijkvloers. St-Giilis. Dieren op cle vlucht. Een policieagent was Zaterdag avond, rond 11 ure van dienst in do Schielbaanstraat, toen hij Iwoo kerels zag aankomen, die eeno sloot- kar voortduwden. Daar do policiehediendo naar de tweo onbekenden loetrad, lieten deze opeens hun voortuig slaan en vlucht ten weg zoo-snol zij konden. Do agont zette lion achterna, doch daar zij een zekeren voor sprong hadden, gelukte hij er niet meer in hen in te halen. De policiehediendo keerde terug naar de kar, waarop twee groote kor ven stonden met wïjnflesschen gevuld. Een onderzoek werd geopend, waaruit bleek dat de onbekenden den wijn gestolen hadden in de kelders van oenen handelaar der Halvo- maanslraat on dat do stootkar uit de remisio gehaald was van eenen schrijnwerker uit de huurt. De twee dieven woruen ieverig opge- zociit. St Fieters-Jette. Huis geplunderd. Tijdens hunne afwezigheid, zijn Zondag rond middernacht, dieven met valsche sleu tels gekomen in de woning der echtgenoten Van Hellewegen, Jetschen stoenxvog, 287 to Jetto.Tn het magazijn werd alles het onder ste boven geworpen.Do tooglade werd open gebroken en hot geld er uit genomen. Het schijnen lekkerbekken en liefhebbers van eene goede brok want zij namen ook het vierde van een varken mede. Op de verdieping braken zij de meubelen open en doorzochten dezelve. Daar legden do dieven de hand op eene ronde som geld, juweelen eu kleedingslukkon. De plichtigen moesten het huis kennen, want zij drongen niet-in eene kamer waar de zoon der echtge noten Van Hellingen, 15 jaar oud sliep. De dieven schijnen te zijn voorbereid op de zen aanslag en werkten mol het grootste ge in a ky M. Biesmaiis, polilioofficier, onderzoekt deze- zaak. Sta-Catharina- Lombeek. Stoutmoedige, bandieten.Mad. Louise Van Bello, 39 jaaroud, pachteres, was Zaterdag 'avond eene;betaling gaan doen in eene herborg dor gemeente. Tweo jongelingen bemerkten dat de pachteres nog al geld over had, en volg den' haar op toen zij heenging. Een verbrui ker, wien zulks verdacht voorkwam, volgde op afstand. Eenigo stappen vorder spraken do jongelingen de vrouw aan en lokten ze mede langs eenen eenzamen weg. Mad. Van Bolle weigerde. Ziende dal de jongelingen mot de vrouw spraken, dacht de verbruiker zich bedrogen te hebben en wilde terugkee- reu, doch op hetzelfde oogenblik hoorde hij de vrouw oin hulp roepen. Hij snelde toe en zag do pachteres, die ten gronde geworpen was opstaan. De jonge deugeniulen hadden haar ontlast van haren goldheugel en waren gevlucht. De gendarmerie word verwittigd en' ging opzoek naar de aanranders. Eon de- werd nog denzelfden avond aangehouden. Do andere werd Maandag morgend om 6 ure geknipt. Beiden werden ter beschikking van het gerecht opgesloten. minst in 't oog vallende meubelstuk in do geheelo kamer. Zij stiet het verachtelijk met haar voet in 't licht. liet liep op lompe ouderwetsche rollen, en kraakte toen het in bew eging werd ge bracht. Lenny, ik heb nog eer.o tafel gevonden, zegde Rosamond, een leeljjk, vervallen ding, datin oen hoek stond. Ik heb het in 't licht geschoven en er eene lade iu ontdekt. Meteen beproefde zij de lade open te trekken maar deze weerstond hare pogingen. Alweer een slot, riep zij ongeduldig uit. Zelfs dit ellendig ding is voor ons gesloten. Wrevelig stiet zij het tafelf je wog. Het waggelde op de zwakkepooten en viel om, zoo zwaar als eeno tafel van het dubbele barer grootte gevallen zou zijn, met een slag, dio door de kamer klonk en die in den eenzamen noordelijken gang weergalmde. Rosamond liep naar haar echtgenoot toe, daar zij hom van schrik zag opspringen, en zegde hein wat er gebeurd was. Gij noemt het een klein ta feltje, merkte hij in verbazing aan. Het viel als eene van de grootste meubelstukken in de kamer. Er moet zeker iets zwaar in de lade zijn! zegde Rosamond, naar het tafeltje toetreden de, nog ontroerd door den schok van den on- natuurlijken zwaren val. Na oenigo oogen- blikken gewacht te hebben om het stof, dat het had opgejaagd, en dat or nog in dikke wolkon overheen ging, tijd te geven om zich te verstrooion, bukte zij zich en beschouwde het. Het was van boven tot onder geborsten, en het slot door den val losgeraakt, t ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2