Banque Centrale de la Dendre DE KAMÉR Laatste Benachten DE SENAAT Do herziening der Grondwet Moord en zelfmoord ia veile jnstïeiepaléïs te kik 50 BREISTERS m x STERFGEVAL. Stadsnieuws SPORTNIEUWS Rechterlijke Kronïjk Boetstraffelijke rechtbank van Dsnöerfflonfle Assisenhof van Gest-Vlaamleren löijïSév Msn vraagt ter fabriek BOSTEELS BE SMETtl Weerkundige waarnemmgsn 23 JANUARI 1913 de! volksstem de v'Q°ten, ©606 flanelion onderbroek niet kanten,©011 wollen onderlijf en droeg: daaren boven eei> keurslijf. In fia'41 za^on wor^ Gr cen geldbeugel MTonaon in hoonde 70 centiemeuin niokol en drij portretten,C«"op stond: op het cone Heitri liet andere RaC.M en op het derde twee kinderen, alsook cene Ytsielkasrt met M. en Mma De Puydt, rue de Ia Roue op. Zij heeft eene lengte van ongeveer 1,55 m. en had ook nog een koupon van hot Volks belang to Gent. Hare persoonbeschrijving word osmidde- lijk door don heer policiekommissaris der gemeente overal rondgestuurd en het lijk werd naar het doodenliuisjo, op het gemeen telijk kerkhof,alhier,overgebracht. Brand. Gisteren tegen den avond is er brand uitgebrokon in den slal van het werkmansbuis staande aan de Warande al- liior en bewoond door den genaamden Eduard Sleeuwaert. Niettegenstaande do spoedige hulp van toegesnelde personen, is het stalleken met alles wat er in was ton prooi der vlammen geworden en heeft men de grootste moeite gehad om hel er aanpalende huis te vrijwaren. Eenige kiekens cn duiven zijn in de vlam men omgekomen en er is nogal veel schade aan don inboedel der bewoners. Golukkiglijk bestaat er verzekering. Hel huis hoorue toe aan dokter Van Sands dezer gemeente. Men kent de oorzaak van den brand niet. De policie heeft een onderzoek gedaan. De moordpogingDe toestand van den gestokenc Arthur Rasschaert is bevre digend, en volgens de verklaring van dokter Verstraeton, die hem verpleegt, zou een goe de afloop in't verschiet zijn indien er zich geone onverwachte ontwikkelingen voor- doen. Wat betreft den dader lot hiertoe is deze nog niet aangehouden 6ii in de gemeen te niet moer te zien geweest. Men veronder stelt dan ook dat hij de vlucht naar Frank rijk zal genomen hebben. door woorden, dat hij de aandacht der aan wezigen op zich tracht te trekken). M. DELPORTE volgt M.Daens als spre ker op. Hetgeen lo verwachten was gebeur de Spreker zegde nogmaals in andere woor den .al wat gezellen Mansart en Eibers reeds gezegd hadden. De zitting word om 4 ure 45 geheven. Zitting van 22 Januari. De zitting icordt geopend om 2 ure en 10, onder voorzitterschap van M. de Favereaa. Het overlijden van Pd. Withmann. M. de FAVEREAU deelt aan den Senaat het overlijden mode van M. Withmann, katholieke senator voor Mechelen. Hij maakt don lof van den overledene. MM. Berryer in naam van liet gouverne ment, Van den Peereboom, in naam der rechterzijde, Sam Wiener, in naam der libe ralen, Goppieters, in naam der socialisten, en Fris, in naam der Mechelscho afgevaar digden, sluiten zich bij do lofbetuigingen aan. Nieuwe Senators. Do geloofsbrieven van baron Ruzefte, plaatsvervanger van M. Van Ockerhout en Van der Molen, plaatsvervanger van M. Van den Nest, worden nagezien en goedge keurd. De gekozenen leggen den eed af. Wetsontwerpen. Vervolgens gaat de Senaat over tot de be spreking der wetsontwerpen, wijzigingen brengende aan de wet op de hypotheken en op de gedwongen onteigeningen. De zitting wordt om 4 ure 55 gehevon.. M. Pieler D'IIaese, burgemeester te Se- gelsem, voorzitter van bet landbouw-comice en oud-provincieraadsheer, is schielijk over leden in den ouderdom van 77 jaar. van. St Martiaiiu: Zondag aanstaande, 26 Januari, wordt jjevierd de Feestdag der H. Familie. Te 6 ure gezongene Mis waaronder alge mesne Communie voor de Huismoeders van het Aartsbroederschap der Heilige Fa milie. Maandag toekomende, 27 Januari, feest dag van de II. Dorothea. Te 10 hro plechtige Mis van weg© den Bond dor Hoveniers. Zitting van 22 Januari De zitting icordt geopend om 2 ure onder voorzitterschap van M. Schollaert. In aanmerking genomen Zonder bespreking, neemt de Kamer in aanmerking, de wetsontwerpen betrekkelijk de Zon dagrus t in nijverheids en handels^ stichten de jaarwedden der onderwijzeres sen der Froebeïschölon, der onderwijzers der gemeentescholen; hot stichten cener midden- kas voor beroepskredieten. De Kamer gaat vervolgons over tot de be spreking der artikelen van de grondwet, be trek hebbende op kiesrecht. M. MANSART beknibbelt het huidige kiesstelsel on legt er zfch op toe, te bewijzen dat het meervoudig kiesrecht ongewettigd is. Spreker zegt, dat do leden dor rechterzijde geene goede kristenen zijn, daar zij de poli tieke gelijkheid niet villen aannemen In naam dor Vaderlandsliefde, noodigt hij de Kamer uit hot ontwerp der grondwelher- ziening aan te nemen, om hier in Belgie de goede werklieden to behouden, die nu ge dwongen zijn in vreemdo landen betere le vensvoorwaarden te gaan zoeken. Reeds bestaat het algemeen stemrecht in vele landen. Werkt men daarom zoo goed niet elders als hier Doen de handelaarsel ders hunne zaken niet evenals hier? Zijn do burgers daar zoo welstellend niet als hier De godsdienst wordt hier niet bedreigd en de katholieken zullen katholiek blijven. (Jfcizo instellingen loopen ook geen gevaar. Van hel Koningdom wordt niet eens gespro ken en men beweert zelfs dat de Koning ook voorstaander is van eene grondwetherziening. Wij weten wel dat het algemeen stemrecht geen brood zal brengen in alio werkersge zinnen wij weten wol dat het algemeen stemrecht de algemeone welvaart niet zal medebrengen, doch wij welen, dat het de vverkensvoorwaarden zal verbeteren en'tis daarom, dat ik u in don naam der werkende klas bezweor, het algemeen stemrecht te stemmen. (Toej. links.) M. ELBERS na herinnert te hebben aan de incidenten van 1899 on 1902, doet opmor- ken, dat ofschoon hot land nu kalm is, wacht men toch met ongeduld de herziening dor grondwet af. Spreker herhaalt vervolgens negenoog heel de bewijsvoeringen van M. Mansart ten voordeelo van het algemeen stemrecht. M. DAENS om zich goed te doen ver staan klimt op de tribuun en draait ook eene redevooring af ton voordeelo van het alge meen stemrecht. Hij behaalt natuurlijk zijn gewoon succès, daar er hem schier niemand verstaat. Ook is het moer door gebaren, dan WIELRIJDEN Aalsterschs Velodroom De gouden Aalstorschen band. Groote Velokoers voor beginnelingen, 400 franken prijzen. Dezen koers ingericht door denVelodroom van Aalst, onder de reglementen van den B.W. B. zal plaats hebben op 1 en 2?aasch- dag, en volgende Zondag 30 Maart. De beginnelingen die zich van het begin van het sporlseisoon willon doen onderschei den zullen voorzeker aan dezen belangrijken koers willen deelnemen. Voor alle inlichtingen zich te wenden aan M. J, Cocsons, schrijver van don Aalster- schen Velodroom. De inschrijvingon vastgosleld op één frank zullen van lieden af ontvangen worden. Do reglemonten en wegwijzer zullen bin nen kort verschijnen. Na de zssdagenkcers te Parijs Na dezen zoo belangrijken koers die Zon dagavond ten einde liep, geven wij do ver- déeling der premiön. die de juiste som van 15072 frank bedroegen. Léonard-Gèrmain, 2950 fr. in 48 promiën daarbij nog een gouden chronometer en eene logo in een theater. Petit-Brcton-Georget, 2320 fr. in 33 pre miën. Oliveri-Heusghem, 2155 fr.. in 44 premiën daarbij nog drie manden champagne. Boyl-Pouchois, 1845 fr. in 43 premiën. Root-Moran, 1342 fr. in 17 premiën. Goullot-Fogler, 1015 fr. in 18 premiën. Brocco-Berthet, 6S5 fr. in 17 premiën. Wirtli Coltrel, 605 fr. in 12 premiën. Gebroeders Charron, 325 fr. in 12 pre miën. Crupelandt-Godivier, 300 fr. in 12 pre miën, daarbij een billardstok, ter waarde van 50 frank. Wan Ilouwaert-Schneidor, 285 fr. in premiën. Walthour-Wiley, 245 fr. in 8 premien. Schneider -Packenbusch, 225 fr. in 6 pre mien. Lapize-Dupré, 175 fr. in 4 premien, daar bij twee witte konijnen. Van Houwaert-Verri, 160 fr. in 3 prem. Verri-Polledri, 145 fr. in 7 premiën. Schneider alleen, 90 ft*, in 3 premiën. Van Houwaert alleen, 75 fr. in 3 prem. Oliveri-Russi, 70 fr. in 2 promiën. Pebaels-Van Houwaert, 60 fr. in 2 pr. Nooit werden in eon zesdagenkoerszooveel premiën gegeven. Ook werden er zoldon zooveel ontvang sten gedaan. Er werd ruim S00,000 fr. ont vangen aan de winketten. Ook de rijders zullen or behalve de pre mien nog eenen goedon stuiver verdiend hebben. De koers zal alle jarou gereden worden. BEDRIEGERIJ. Bij M. Hendrick Mairès, St-Nikolaas, kwam een oudheidskooper aan, zeggende Victor De G..j te zijn, wonende Ieperen. Hij had hij zich een Delftsclio teiloor en vier oude beeldjes, samen ongeveer 500 fr. waard vol gens zijn zoggen. M. Mairès bood hem voor 250 fr. waren aan. De 0.., nam do verwisso- ling aan en vertrok. 's Anderendaags ging M. Mairès naar Antwerpen met do beeldjes. Hot was namaak. De waren van M. Mairès worden He Brugge teruggevonden, bij eon persoon die ze van Do C... gekocht had voor 150 fr. De G... werd hij verstek veroordeeld tot 7 maand gevang en 50 fr. boot. De onmid- delijke aanhouding wordt bevolen. DAT ZAL HEM LEEREN. Karol K..., brouwersgast to Aalst, dioden adjunkt-policiekommmissaris Van Nuffel op zijn bureel uitschold en opstand bood, wordt verwezen tot 1 maand en 15 dagen en 36 fr. boot. Zooals men weet werd woensdag de zaak opgeroepen ten lasto van René Van Neder- velde, belicht Van brandstichting te Herzelo. De zaak werd reeds in Juli 11. opgeroepon en zooals men weot, werd tijdens het rekwisi- torium van het Openbaar Ministerie de be tichte door een© zenuwkrisis getroffen. Na een grondig onderzoek door geneesheeren werd vastgesteld dat Van Nedorvelde onver antwoordelijk is. Hij werd diensvolgens in hot zinneloozongesticht van Doornijk opge sloten. Ilot gold dus enkel eene eonvoudige rechtspleging. MEDEDEELINGEN AALST Katholieko Vlaamsche Hoogeschcoluithreiding Verleden Donderdag hadden wo van Keer Gra vest eene zeer praetische les over Kindersterfte in Vlaanderen. Jaarlijks sterven 12000 kinderen meer dan het zou mogen zijn. Als voornaamste oorzaken dier schrikkelijke volksvermindering duidde hij aan Onwetendheid en Alcoholisme of Drankmisbruik. Vele menschen weten niet hoe zij kleine kin deren moeten verzorgen zij blijven bij dikwijls erkeerdc raadgevingen van de/.on of genen per soon en denken dat zij den raad der geneesheeren best kunnen missen. De drankplaag die de ouders ontaardt en de beurzen ledigt, neemt het op zich duizenden kin deren in de wereld te brengen met een krachte loos lichaamgostel om ze weldra geheel tc doen verkwijnen door wreede armoede. Tot wat er te doen staat zal iedereen gemak kelijk besluiten om den boom te treücn vernie tigt men de wortels. Gij allen dus die Ouders zijt, hebt betrouwen in de geneesheeren en vermijdt, zóó te drinken, dat ge uw huisgezin lichamelijk en geldelijk on dermijnt. Heer Gravez sioot zijne verdienstelijke voor dracht met den redelijken wenscli dat wo ook weldra het gel-uk zouden hebben, door eene Vlaamsche Hoogeschool, Vlaamsclie geleerden te hebben die ons volk, in hun taal, zouden kunnen onderrichten en leiden opdat het worde het oude, schoone Vlaamsche volk. Donderdag 23 Januari, te 8 nur's avonds, zal Heer Jos. Janssens, Medisch Student aan de Gentscbe Hoogèschool, handelen over Eerste zorgen bij vergiftiging. We beminnen Wellicht zoozeer onze eigene ge zondheid als die qnzer lieve kleintjes en het zal ons zeker goed doen, de middelen te, leeren ken nen om alle uitwendige vijanden van onze koste lijke gezondheid af te houden. Iedereen zal daar willen zijn. N. B. De Voordracht wordt gegeven in 't Belfort. De toegang is kosteloos cn vrij voor iedereen. SOTTEGEM Tooneolfeest Het befaamd Koninklijk Zang-, Toonecl- en Letterkundig Gezelschap 't Land van Riem van Aalst, u'itgenoodigd door het Bestuur van den Katholieken Burgerskring, heeft ons hier verleden Zondag op een buitengewoon prachtig avondfeest vergast. Nooit hebben we in Sottegem zoo iets gezien en wanneer wc zeggen dat die kunstenaarsschaar hier nimmer overtroffen werd, zal men ons geenszins van overdrijving be schuldigen. De zaal des Krings was letterlijk te klein en nooit waren er zooveel toeschouwers opgekomen. Op de eerste rangen bemerkten wij de HH. Burgemeester en verscheidene gemeente raadsleden, den Z. E. Heer Deken, de Eerw. HH. Bestuurder van het Klooster en Onderpastoors, Notaris Van Lierde, Hoogleeraar Van Heck a en ineer andore notabelen der gemeelde ook «Je HH. Voorzitter en Bestuurleden der opuedende Maat schappij. Het boeiend drama De Lichttoren werd opge voerd zooals liet slechts door artisten kan ge speeld worden I Dat zegde eenieder. Ook waren de aanwezigen "bij-die treffende, die aandoenlijke toonee'en, tot tranen toe bewogen en na .ieder bedrijf, maar bijzonderlijk na het laatste, werd aan de spelers eene oratio gebracht die ze nog lang gedenken zullen en hier den roem hunner Maatschappij onwrikbaar gevestigd heeft. Het blijspelEene Misgreep heeft allen hartelijk doen lachen en deed deidroeve stemming van zoo even in eene dolle vreugd veranderen. Niet alleen in het ernstige, maar ook in het kluchtige muntten al rtc spelers uit en wanneer de gordijn voor de laatste mafcl daalde, scheen er schier aan de toe juichingen geon einde te komen. Doel» niet alleen op tooneelgebied staat het Land van Riem hierin hoogo eere maar ook voor wat muzikale kennis aanhaat telt het op rechte artisten onder zijne leden. Zoo hadden we het genoegen M. D'Hoir te hooren die cene fan- taisie voor klarinet speelde, begeleid door M. Cammaert,-muziekbestuurder der Maatschappij. Dat de heer D'Hoir een virtuoos is, een artist in den vollen zin des \yoords wisten we lang reeds en daarom hebben wij hem zoo gaarne hier zien optreden. Hij heeft waarlijk de aanwezigen moe- gesleept, in vervoering gebracht, door zijne groote kuii6t en 't is waarlijk een genot voor geest en hart van dergelijke muziek tc mogen genieten. We zijn dan ook de Koninklijke Maatschappij t Land van Riem uit Aalst, oprecht dankbaar voor die zoo welgeslaagde vertooning dit deed ook de Hoer Voorzitter dc-s Burgerskrings in zijne aanspraak uitschijnen en dit afscheid van de Aalstersche vrienden was voor ons geen vaar wel, maar cen hartelijk Tot wederziens 1 Geeraardsbergen Op Zondag 9 en 16 Maart, telkens kwaart voor 5 uren in de stedelijke Schouwburgzaal Steenstraat, opvoering van hot groot kunst- spel Vredo op Aardo in 3 bedrijven door E. II. Walgrave met muziek van M. Ilen- derick, den talentvolle Gentscbe toondichter Er zijn 125 uitvoerders met volledig orkest prachtige tooneelschikkingen, Do prijzen der plaatsen zijn 2 fr. 1 fr. en fr. 0,50. De kaarten moeten op voorhand genomen worden en men gelieve aan te dui den voor welke verlooning want de kaarten zijn maar geldig Voor den dag die er op ver meld staat. Meiv wende zich lot E. H. Schelstraole onderpastoor of M. Carlier, Markt, Geeraerdsbergon. PER TELEFOON Be Le©p©Ik8'JB§3e beschadigd» LA PALLICE, 22.Da stoom boot Leopoldvillo is hier toegekomen maar hij kon in de haven niet gaan liggen daar hij de ketting van zijn anker gebroken had. De passagiers die aan wal moesten stappen zijn na vele moeilijkheden kannon ontscheept wordon. LUIK, 22. Een schrikkelijk drama hooft hier dozen morgon to 10 ure in Wie justi- ciepaleis plaats gehad. Movrouw L Grillem, oud 30 jaar,vroeg do echtscheiding tegen haar echtgenoot, J.Van Mollekap. Die zaak duurde reeds twee jaar. Het tribunaal van eersion aanleg had de aan vraag van do wouw verworpen. Maar deze ging in beroep. Ondertusschen kreeg zij een hoelo hoop lasterende hriovon van haren man. Dezen morgen, terwijl do voorzitter van het beroepshof lezing gaf tan het vonnis, do echtscheiding uitsprekende, knalde een schot. Van Mollekap had op zijne vrouw ge schoten. De kogel vloog tusschen twee advokaten door. De vrouw, niet gekwetst vluchtte langs de gehoorzaal. Ilaar man schoot eene tweede maal en kwetste ze dan aan den hals. Voor- alleor men den lijd had hem aan te houden, joeg hij zich zelf eenen kogel door hot hoofd en stortte dood ten gronde. Dria Baandieftesi aamgehosaden te Bs*e5sse3« BRUSSEL, 22. De drij bandieten, die in don r.aclit van 23 lot 24 in liet kasteel gedrongen waren van Lotli en den nachtwaker met revolverschoten hadden aangevallen, zijn aangehouden. Hot zijn Gh. D.., Fr. F... on J. B. G.., allo drij oud-voroordoeldon. Een van hen heeft reeds volledige bekentenissen gedaan. Oe meening in Oostenrsjlc. WEENEN, 22. Een hooger ambtenaar heeft aan do Neuo Freio Presse verklaard dat de onderhandelingen nog rond de lo dagen zullen duren en dan zal de.vredo gesloten worden. In Turkye bestaat or geene volksbeweging voor de voortzetting van den oorlog. DO regeling van do grenzen in Albanië zal ook vriendschappelijk afloopen. Ontslag van den Staff©versta van Servië. WEENEN, 22. Ge neraal Poulnik, opperbevelhebber van don staf zou zijn ontslag gegeven hebben om reden van misverstand met den minister van oorlog aangaande hot vooruitrukken der Servische troepen. Eene ofiicieele nota van Belgrado logenstraft die tijding alsook het nieuws vol gons hetwelk koning Peter naar Uskuh zou vertrokken zijn. Kef antwyoörd van TEarkijë a«ra de Btofa des* mogendheden. CONSTANTINGPEL, 21, 10 URE 'S AVONDS. De Turken zijn besloten den vredo te aanvaarden. Morgen zal hun antwoord aan do mogendheden overgemaakt worden. Gebrek aan geld in Turkye. WEENEN, 22. Een Turksch financier is hier toegekomen hij is gelast met hel plaatsen op de markt van Woonen van 10.000.000 frank bons van de Turksclie schatkist, waarvan do helft betaalbaar tegen comptante pen ningen. Davidsfonds Afdeeling ASSCHE Op Zondag 26 Jar.uan 1913, ©m 3 1/2 ure, wordt in de Gildezaal te Asscho opgevoerd DE BLINDGEBORENE Evange liespel mot zangkoren door don E. H. Wal- gravu, volgens liet verbaal van den Evangelist Joannes. 125 deelnemers, koor van Jufvrouwon, muziek van Maur. Hendrick, muziek bestuur der M. Pape. Appelferre-Aygem. Op Zondag 26 Januari e.k. om 4 ure namiddag is het algomeenc vergadering voor den Bond der Uitwijkciidgen Troostin Nóód» in do school van 't klooster. De heer Duprez, secretaris der Franschmansgilden van Gent, M. PolSpeecknert zal zijne kluchtigste liederen voordragen; "Wie dien dag het nuttigste met het aangename wil genieien' neme éene ingangskaart van 1 fr. voor le rang en 0,50 cm. voor 2C rang. De wijkmees ters zullen zich met kaarten ten uwent aanbie den. Men kan cr ook bekomen bij den E. H. Onderpastoor en aan de deur der zaal. De leden van den Bond hebben vrijen toegang op vertoon hunner uitnoodigingskaart voor de vergadering. Donderwindoke. Luisterrijk avondfeest te geven in de feestzaal door de fanfaren maatschappij Vredelustop Zondag20 Januari. Behalve muziek, klucht en ernstige zangen staan nog op 't programma Ver geten en vergeven. bekroond drama, door Pal mer Putman, on De Barbier van Napoleon, blij spel in twee bedrijven, door Dr J. B. Jonsoone. BE RlLD MARKTPRIJZEN Aa'at. —22 jan.—Hopmarkt kalmer, koopers 102.50 fr. verkoopers 105 fr. Anderlecht. 22 jan. Ossen 619 prij9 per kilo op voet 0,92 a 1,18. Stieren 190, prijs per kilo op voet 0,88 a 1,03. Koeien 1056, prijs per kilo op voetO.76 a 1.00 Ninave, 21 jan. Tarwe 22 a 23; rogge 17 al8; haver 22 a 23 gerst 00 a 00koolzaad 00 a 00 booncn 00; aardappels 5,00 a 6,00 boter 3,20 a 3,35 eieren 3,25 a 3,5u viggens 00 a00. Sotiegem 21 jan. Tarwe 22,25. masteluin 19,00. rogge 18,25. haver 23.00. boonen 22,00 aardappelen, 6, konijnen 3,00 a kiekens 3 a 6; boter 3,20, eieren 2,90. viggens 20 a 55. voor beenen en voeten 28 binnen of buitenhuis. VERLOREN cone tilburylantaarn terns: te brongen tegen belooning, hij de Erven Seps, bouwmaterialen, Aalst. 32 van Ai. Casniel Praot, opticion-spoeialiste Aalst, I an go Zoutstraat, 9 £2 januari. 15 urot jfP<# Barometer 764u5 Wind: noord Thermometer 7° Vooruit!.: goed weer NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Agentschap dier Socsété Générale de Belgiqus Succursaal van Aalst20, Nieuwstraat TELEFOON -113 Dépots van geld aan 3 °/0 en 4 °/0. Disconto en invordering van wissels. Voorschotten op titels. Aan- en verkoop van checks, vreemdo bankbiljetten en munten.Beursorders.Uitbetaling van koepons. Inbewaarneming van waarden VERHURINGSTARIEF DER BRANDKOFFERS Afmetingen binnenwaarts PRIJS DER VERHURING BRANDKOFFERS DIEPTE PER PER HOOGTE BREEDTE MAAND 3 MAAND 6 MAAND JAAR meter meter meter frank frank frank frank Model A 0.12 0.30 0.55 2.— 5.— 9.— 15.— B 0.20 0,30 0.55 3.— 8.— 15.— 25.— G 0.50 0.30 0.55 5.— 12.— 20.— 35.— D 0.50 0.62 0.55 8.— 20.— 30.— 50.— E 0.53 0.62 0.55 9.— 22.— 35.— 60.— De zaal der brand koffers is toegankelijk voor het publiek alle werkdagen van 9 tot 4 uur, ('s Zaterdags van 9 tot 2 uur). 969

De Volksstem | 1913 | | pagina 3