voor den Paus 'T EEN EN 'T ANDER BUITENLAND KesjansBsattEs Jaargang n' 20 Vrijdag 24 Januari 1313 O A.G-HL AD EEN FIGUUR UIT DEN ELZAS EINDE GOED, ALLES GOED 2 CENTIEMEN HET NUMMER "ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 6 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 o. 's avonds efe m 2° UITGAAF, 7 u. 's evonds Pour touté la publicité commercials ct financièrc du journal, s'adresser exclusivement l'Agence RéclameGodts, 2, Placode la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL i Q09TS, Beursplaats, 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Vuu Nuffe!-De üsndt. AANKONDIGINGEN! KI. aart. (1 tot 4 k!. rog.) fr. 0,60 2* bladz. (de regel) Ir. 1,00 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ, aankon, (per rcgol)fr. 2,00 fr. 1.00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agenco Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Wanneer wij vóór twee jaar naar Elzas - Lorroinen trokken om er landschappen te zien on menschen aan te treffen die wij zouden ondervragen, over hunnen toestand, antwoordde men ons i Wat t v tbaringen hoeft lang- opgehouden nog iemands aandacht te wekken In Frankrijk treft men nog enkel Déroulède aan,die van Elzas-Lotha n ringen gewaagt en dan nog De Elzassers en de Lotharingcrs hebben al lang Frankrijk vergeten en zij vinden er groot nut en voordeel hij, o hij Duitschland te zijn ingelijfd Dusdanig was. misschien min of meer do toestand vóór twee jaar. En nu Men mag te Parijs den naam van Elzas-Lotharingen nietuitspreken zon der aanstonds een storm van toejuich ingen of kreten van razernij te doen losbreken. Daar gaat geene maand voorhij of een nieuw incident toont en bewijst dat de ingenomer landen aan den invloed van het pangcrmar.isme weerstaan. Do laatste zaak die de wonde weer gapen doet, is de zaak Wetterlé. Priester Wetterlé, bestuurder van den Berichtgever van Elzas-Lolha- ringen lid van het parloment 011 van den Reichstag, gaf in Frankrijk een twintigtal voordrachten, waarin hij herhaalde malen bevestigde, wat bij sedert twintig jaar overal had gezegd, te weten, dat do inwoners van Elzas- Lotharingen in Duitschland beschouw d worden als burgers vau eeno lagere klas en behandeld worden als een overwonnen volk. M. Wetterlé werd daarop beschul digd van hoog verraad en meestal de Duitsclie dagbladen vroegen zijne dag- vaardiging voor het tribunaal. Maar M. Wetterlé is geen man om zich door al dat lawaai te laten uit zijn lood slaan. Hij is wol oen van dio Elzassers die zooveel last aan denDuit- scher veroorzaken. Bij zijn eerste aanzicht maakt hij den indruk van een gewezen soldaat,klein, breed van schouders, stoutmoedig en vastberaden van aangezicht. Men kun zich moeilijk oen denkbeeld maken van do ongehoorde bedrijvigheid van dien priester. Hij is tevens afgevaar digde aan don Ileichstag en aan hot parlement van Elzas-Lorreinen en vindt niettegenstaande dat nog den tijd alle dagen in zijn dagblad to schrijven en dan nog zooveel, dat zijn perswerk aileon al de dagbladschrijvers verwon dert. Hoofdhartikels, overzicht dor pers, kleine berichten, buitcnlandscbe politiek, hij houdt zich met alles bezig on vindt dan nog den tijd om voor drachten te houden, zijne kiezers te bezooken en zich met oneindig veel andere zaken te gelasten. Wanneer vóór eenigo maanden cenige dagbladschrijvers hem vroegen welke eigenlijk zijn doel en zijne poli tiek was, antwoordde hij Onze zo den bewaren, ouzo zelfstandigheid, onze beschavingonze genegenheid toonen voor Frankrijk zelfs wanneor wij voor voltrokken feiten zwichten zuileneerlijke bondgenooten zijn van liet Duitsche rijk, bondgenooten maar geene onderdanen, ziedaar ons doel. Zoo dus wij vragen een zelfbestaan lijk Beieren, lijk Saksen en dat zelfbeheer zullen wij bakomen al was het stukje voor stukje.» ITot ware moeilijk het programma der Elzassers klaarder uiteen te zetten cu er is daar ook niets in te vinden dat aan hoog verraad denken doet.. Maar de waarheid schijnt dat Duitschland slechts eene gelegenheid zoekt om hot nationaal eergovoel van de inwoners van den Elzas te krenken. Zij willen dat gevoel zelfs doen ver dwijnen in eene nieuwe vervolging om in hot rijksland dien vrede ta doen heerschen dien men wel <•- den vrede der dooden noemen mag. öf de Reich stag er in zal lukken, dat is eene an dero vraag Het princiep der nationaliteiten schijnt alles te bemeesteren. Do ge beurtenissen der Balkanen zijn een be wijs te meer, dat de ikzuchtige bere keningen 'der diplomaten dra in dui gen vallen voor de eischen van bedro gen volkeren. De Figaro wonscht M. Pams geluk omdat hij zoo gelukkig' aan het Presi dentschap heeft ontsnapt. M. Pams schijnt volgens een dag bladschrijver, eer. verstandig man te zijn, rijk en vroolijk en vooral vijand van den protocool ofte hooge, dwaze heleeftlheidsmanieren. Wanneor hij nu voor het paleis van don Voorzitter dor Franscbo Re publiek trekt, dan ziet hij er gelukki ger uit dan ooit, en dan heeft hij het uitzicht van een aangeklaagde die met eeno straf van zeven jaren opsluiting en dwangarbeid was bedreigd en die eindelijk wordt vrijgesproken. Men kan liem nog' vergelijken aan een man die met eene zeer gevaarlijke heelkundige operatie is bedreigd niet vergeten dat Ctemonceau een heelkundige is en aan wien men dan do tijding brengt, dat die operatie niet noodig is. En ziedaar waarom M. Pams er zpo vroolijk uit ziet. Maar waarom dan, indien zijne ne derlaag hem zulk innig genoegen ver schaft, hoeft M. Pams dat voorzitter schap betracht liet hart van vele politiekers is een afgrond vol geheimen Briefkaarten Bïtets^okkeS- ^aar. Sinds conigen tijd bemerkte men dat do spitsboeven in gevang- van Sin-Sing to New-York er in goluklen zich morpbino en cocaïno aan te schaffen. On danks bot strengste toezicht, gcraaklo mon er niet too to achterhalen langs weikon weg doze stoffen in handen der gevangenen kwa mon. Een toeval loiddo op het spoor de briefwisseling der gevangenen lag op den lossenaar van den hoofdcipior, wanneer een dik boek op eene voor een der govanger.en bestemdo prentkaart viel. Hot was een prentkaart, met uitkomende tookeningon er. do hoofdcipier stond zeer verbaasd, nadat bet boek op do kaart was gevallen, dezo be dekt to zien mot een wit poeder. Dit poeder bleek morpbino te zijn hot was in do oponin; van do uitkomende toekoning verscholen. Andere prentkaarten van dien aard bevon den zich op tafel mon onderzocht zo on uil velen kwamen cocaïne en morphine te voor schijn. Lsagsea*© EcBboSsb?. Het Staats blad van Woensdag kondigt oen koninklijk besluit af van 31 Docember, waardoor aan de onderwijzers, hulponderwijzers, onder wijzeressen en hulpondsrwijzorcssen der ge- moente- en aangenomen scholen, wier school tengevolge dor volksoptclling van categorie veranderd is, eeno bijweddo verloond wordt om bon gelijk to stellen met dio der nieuwe reeks. Do hulponderwijzers of bulpondorwijzoros- se:i, tot onderwijzers benoemd, bokomen ins gelijks eene bij wedde. De jaren doorgebracht in de bewaarscho len, aan het staatstoezicht onderworpen, in de weldadigheid8cholen, in do staats-of aangenomen normaalscholen, in do betalen de lagere scholen of in de voorbereidende klasson van een openbaar of bijzondor ge sticht van middelbaar onderwijs, tellen voor de dienstjaren. MsS d;!B*e leven in Katanga. In afwachting dat da r.ieuwo spoorbaan Kambore-Bukama zij voltooid, die veran dering moet brengen in don toestand, blyft iret leven te Elizabethslad peperduur. Eene kip, eend of gansch, kost er 30 tot 35 fr. aardappelen, 1,10 den kilo ajuin 1,50 spinagie, 1,50 den bussel wortelen, 1,G0 witte kool, 2fr. roodo kool, 3 fr. andijvie, 1,60 fr. watermoloon, 4 fr. Rundvleesch is er niet meer te krijgen Gezien dezo prijzen» is het niet te verwon deren dat men van 20 tot 25 fr. daags vraagt om er iomand in defc kost te nemen. BeSanegE'ijke aanbesiedbg Het beheer van ijzerenwegon zal biniieu kort inoponbare aanbesteding geven, de levering van 2,450 wagens van verschillend model. De aanbesteding zal bevatten 1000 geslo ten wagens van 15 ton,920 gesloten wagens van 20 ton, model Famine 330 platte wa gens van 15 ton 150 platte wagens van 20 ton on 50 gesloten wagens, model Flamme. Deze aanbesteding geldt eeno waarde van acht millioen. 't Is eene schoons buitenkans voor onze nijverheid. Rot vï'OMWsnsSsEïtnech! Ir EsageSasneL Heden Vrijdag gaat sir Eduarü Groy, do engelsclio minister van bui tenlandsche zaken, aan 't eerste artikel der Giigolsehe kieswet een amendement voorstol- len bij het Lagerhuis, strekkendo om het kiesrecht toe to kennen aan allo engolsche onderdanen zonder onderscheid van geslacht, mits de gewone voorwaarden. De arbeidsvertegenwoordigers gaan maan dag voorstellen,alle volwassenen, zoo vrouw als man kiezer te maken, Denzelfden dag zal.do unionist M. Lyttle- ton voorstellen, het stemrecht voor de Ka mor toe to kennen aan da 1,125.000 vrou wen die reeds voor do gemeenteraden stem men. Overdracht der vorige lijsten fr. 40.343,85 La Mótropole 100 Baron (lel Fosse ct d'Espierres, 100 De Prémonsfcreiton yan Belgie, 300 Bestuurder en Leeraars van het Seminarie, Sint-Truiden, 105 M. en Jufv» Devos, Beernem, 150 M. cn Mevr. Goethals-Mertens, Meulebeké, 100 Dc meisjes der Zondagschool, St-Genois, 2(f Bestuurder en Leeraars van het groot Semi narie, Mechelen, 150 De leerlingen van liet groot Seminarie, id., 120.50 Baron Leon de Gerlache, Durbuy. 50 Dc geestelijken der dekenij van Paturapes, 94,50 M. van Quaêthem. rust. past., Wevelghem, 25 De Bczc.oking. Pontstraat, Schaarbeek, 50 EE. IHI. Pastoor en onderpastoors van H*. Hilonius, Iscghcm, Congregatie der dochters, id., idt> M. Jean Paurisse en zuster, id., 25 Naamloos, Bornhem, 100 Naamloos, Bornhem. 40 M. Sogers, Appels, M. en Mevr. Emiel Anthony, 100 Ter nagedachtenis van een getrouwe over leden, 100 M. en Mevr. Edgar VercrUyssa, 100 De Overste der Vrouwen der christelijke leering, Antwerpen, 50 Naamloos (door M. de pastoor van St-Jacob), 100 Pensionaat H. Ferdinand, Jemappes, 100 Naamloos, Forvilie, 25 De Pastoor van Hcyst-aan-Zce M. en Mevr. Itené Fracys, Brilgge, 100 M. C. Steónlant, pastoor, Snellcghem, 25 De Zusters Redcmtoricteinen, Brugge, 100 Naamloos, Brugge, M. en Mevr. Aifons Belpairo, 100 Augusta Carl, 40 A. G. F. G., Mechelen, 30 Mad. Moeycrsoen van den JIcnde, 100 M. Anlhonis, pastoor, Blaesvcct, 20Jamioulx, voor gratie, 5 Naamloos, Seraing, 5 Om eene goede uitslag, St-Truidon, 5 Ter intentie der H. AntoniuS, 0,30 V, W. M., Wctteren, l Door de Blaregnics, 8,75; II. Jozef spreekt toch bij God voor M.. 2 Ter ecro van O. L. V., 5 Naamloos, Lendelede, 1 II. Vader, zegen twee weezen, 5 Terecre van den Zoeten Naam Jezus, IJperen, 5 Eer.c Weduwe, 5 Om O. L. Iloer te bedanken,5; E. M., 5; Eene gewezen dienst meid, Iseghem, 20 Onbekend, id., 5 Naamloos id., 5 Naamloos, id.. 5Clementina, 5; J. B. Borgerhout, 5 Naamloos, Bornhem, 2C Voor cenc bekoering, 10 A. D. N., 20 Naamloos, Londerzeel, 20 ld., Knocke-aan-Zce, 2 Om mijne genezing, 10 Tot lafenis onzer afgestor ven ouders, Cortcmark, 5 H. Vader zegen enz. Aalst, 2 II. Vader zegene Kenri en Maria, 2 V. M. 10 Voor 't bekomen van eene goede plaats 2 Karei Delahaye, Ruysselede, 5 II. Vader zegen mijn broeder priester 2.50 Voor de genezing van P. E, 5 Naamloos, Seron. 5 A. G. V.. Hcyst-aan-Zee 1 O. P. C„ 20 M. en Mexr. J. V. en kinderen, Lokeren, 10 Priester Rcnc Ingel- becn, Aertrycke, 5 Een deel van onze giften, 5 Naamloos, Snellcghem. 2 ld., Ruddervoordo. 5; Tot bekeering van een priester, Brugge, 2; M. Ch. Rossignol, Brugge, 10 Uit BlankenbcrgnC, Te zaïuen 311,05. Totaal: 43,521,90 Men kan de inschrijvingen zenden, aan hot Vu- rcel vau het blad of aan M. LEb.N MAILLIE, Se cretaris, 7, Goudenhoofdstraat, Doornijk. Fi-anïcrij Ik Vermoord. De ach tienjarige Violor Gras, was sedert verscheidene maanden zon der plaats.Reeds verscheidene malen was hij met zekere voorwendsels de woning binnen getreden van vrouw Buciaud, oud 27 jaren, handelaarster iü de Mozartstraat te Parijs. Dijnsdsg morgend, bemerkt hebbende dat zij alleen thuis was, hooft hij haar overval len, op bet oogenblili dat zij hare schoenen aantrok. Eerst trachtte bij haar te verwurgen,doch daar zij haar lievig verweerde sneed hij haar bij middel van een tafelmes de keel af. Hij roofde daarna 30 frank. Bij het verlaten van het buis werd hij door verscheidene geburen opgemerkt. Dinsdag avond werd hij aange houden.Hij heeft volledige bekentenissen ge daan. lEene halsrechting te Nancy. De ge naamde Gerard, die de kleine Schoumacher afschuwelijk mishandeld on vermoord heeft en tor dood veroordeeld werd, werd Woens dag morgend te Nancy onthoofd. Toen de overlieden in de cel van den veroordeelde kwamen, sliep Gérard nog. Hij vroeg aan zijnen advokaat dat hij vergiffenis aan zijne familie zou gevraagd hebben. Gérard woon de H. Mis bij en slapte moedig het schavot op. De menigte juichte toe toen bret hoofd in demand viol. De vader en de moeder van het slachtoffor woonden de halsrechting bij Eene vrijmetselaarsloge bestormd. Do groop van do Action Frangaise van het 18' arrondissement, to Parijs.gaf Dinsdagavond in eonè zaal der rue du Mont-Cenis, eene to- gensprekelijke meeting, waarop M. Pierre doPimodaa handelde over do buitenlandsche politiek van het twèëde Keizerrijk. De ver gadering liep rond 10 1/2 uro ton einde. De toehoorders, eon zestigtal, trokken naar de rue Rarney en vielen or eene zaal binnen, waar de vrijmetselaars logo «La liaison eene vergadering hield..Kr ontstond een hevig g«L vecht. Hot materiaal dor zaal werd op eeni go minuten tijd verbrijzeld. Er word met stoolon geworpen on met slokken geslagen. De «Venerabol» der loge ontbood de policic, die do botoogers buiten dreef. In de straat werd do vechtpartij voortgezet, tot zelfs voor het policiebureol der rue Mont-Cenis. Er zijn zes aanhoudingen godaan. Verscheidene loden der logo liepen kneuzingen op. Het nieuw kabinet. Heden Vrijdag zal het nieuw cabinet zich aan het Parlement aanbieden.Voor het einde van den zittijd zou de men geerne de oplossing zien dor twei bijzonderste on reeds besprokene vraagpun ten De kieshorvorming en de wijziging der standregelon van zekere besturen. Hvislancl Schrikkelijke ramp. Tijdons oen feest op liet ijs, te Orisch, ter gelegenheid van liet Russisch IvorstfocHt is liet ijs doorge broken en zijn 200 personen in hot wator gevallen. Een groot getal hunner zouden verdronken zijn. De pest. In het dorp Pristenknje woedt de pest. Die vreeselijko geesel hooft reed? acht slachtoffers gemaakt, waarvan or zes overleden zijn. In den omtrek van liet dorp zijn er nog elf personen door don pest aan tast. Een beruchte koopman in oudheden in do gevangenis. Uit Odessa wordt gemeld dat Hauchmann, de heruchto koopman in oudheden en zijn medeplichtige Jankowska veroordeeld werden tot 2 jaar govangenzit- ting wegens vervalsching. Men herinnert zich dat Hauchman de ont werper was van do beruchte vervalsching ten nadeole van hot Louvro-museum, aan dewel ke hij het zoogezegde iiaar van Saitapharnes leverde voor do som van 200.000 fr. Zij was uitgevoerd gewoest door een goudsmid, Ra- zoumowsky genaamd. Groote handeiscrisis in Rusland. Do Russische bladen molden dat een scherpe handelscrisis woedt in do belangrijke steden van Zuid-Rusland, als Odessa, Khersom, Nicolaieff, do bijzonderste havens van uitvoer van Russisch graan. De uilvoerders zijn be dreigd met volkomen ondergang, daar zij geene koopers meer vindon. Die ongelukkige toestand waaronder heel de Russischo handel lijdt, is t6 wijten aan den Balkanoorlog en aan den daaruit voort spruilenden internationalen toestand. Het Amerikaansch-Russisch geschil. De gekende Amcrikaansche ekonomist, do heer Clarck, is in Rusland aangekomen ton einde aldaary uitwogen to vinden voor den uitvoer van de Amerikaansche katoenen. Sprekende van hot Amerikaansch geschil door de Israëliotischo bevolking veroorzaakt, verklaarde do lieer Ciaak, dat door do aan komst van don nieuwen voorzitter, den heer Wilson, dit geschil zoude verergeren, daar do vrijheidsgezinde gevoelens var. don heer Wilson, tegenover allon, klaarblijkend ge kend zijn. PortïiBal Onderhandelingen. De Porlugoesche minister, Alfonso Costa, heeft Langdurige onderhandelingen gehad met de ministers van Ruitenlandscho Zaken van Duitschland, Frankrijk on Engeland ter oorzake der uit wijkelingen* Vier gekende koningsgezinden, op weg naar Brazilië, welke zich aan boord van den Vóronèse bevonden en als schipbreukelingen te Porto verbleven, hebben bevel ontvangen onverwijld den Portugeeschen grond to ver laten. Itali© De betrekkingen tusschen het Vatikaan en Spanj9. Zooals men weet zijn, sedert deu doodvan den lieer Ganalojas, do betrokkin gen tusschen Spanje on den H. Stoel hersteld, en zijn de gezanten aan heide hoven benoemd. De II. Vader heeft zich zeer inschikkelijk ge toond en heeft de wet op do Veorenigen iu den volgenden zin opgelost Geene nieuwe kloostorgemoenton mogon in Spanje gesticht worden, zonder eene uit drukkelijke toelating van Zijne Ileilighoid do Paus, die voorafgaandelijk met de Spaan- sche regeering zal onderhandelen, vooraleer zijne toelating to geven. De Belgische invoer. De statistieken van den Ilaliaanschen handel, gedurende 1909 komen te verschijnen. Twee landen bezitten geen handelsverdrag met Italië. liet zijn En geland en Belgie dio dus den vrijhandel ge nieten. Deze twee landen bereiken het hoog ste cijfer voor wat den invoer in Italië aan gaat. Bolgie prijkt er mot eenen invoer vaa 73 millioen franken gedurende do 12 maan den van hooger gemeld jaar. Uitbreiding der verdedigingsmiddelen. De minister van oorlog is voornemens de Ilaliaansclie vloot en legermacht aanzienlijk te versterken. Afscheidsgehoor. De vroegere Duit sche gezante te Rome, von Jagow, is eergis teren middag in afscheidsgehoor door den Paus en den kardinaal Merry dol Val ont vangen. In kerkelijke kringen, zoo wordt uit Rome gemeld, ziet men hierin een bewijs van de goede betrekkingen tusschen Duitsch land en hot Vatikaan. Encycliek. Men meldt, dat er binnen kort ter gelegenheid van het Conslantijnsche jaar een encycliek verschijnen zal. vereeuisd.e Staten Einde der staking. De staking dor kleermakers is geëindigd. Te New-York en omliggende hadden 25,000 arbeiders het werk geslaakt. Er zal hooger loon en hetero vrerkvoorwaarden gegund worden. Rotsafschuivingen. Groote rotsblokken komen los en komen terecht in het kanaal va:i Panama. Te Cucaracha heoft wederom eene afschuiving plaats gehad van eenen rots blok van 135,000 kubieke meters grootte^ Men berekent dat er reeds meer dau eon mil lioen vierkante meters rots in het kanaal zijn lorecht gekomen. Alle do pogingen der ingenieurs om zulks te bolotten zijn tol hiertoe zonder goeden uit slag. Een praktisch gedacht. To Boston maakt men propaganda voor do invoering van dameshoeden van aluminium, die in allo mogelijke vormen kunnen worden gebogen en daardoor de aanschaffing van nieuwe hoofddeksels hij verandering van mode on*' noodig zouden maken. TVtexllco. Vuurberg in werking. Men meldt uit Guadalajara dat de vuurberg Collina sedert Maandag avond in vollo werking is. Duizen- do inwoners hebben verschrikt do vlucht go- nomen on zijn Dinsdag morgen mot koop- warontrein te Guadalajara aangekomen. Hot is niet zoo zeer de lava welke do krator uit werpt dio wogen en velden overdekt, doch do dikke wolken zand en steenen, dio dood en vernieling zaaien, tor oorzake van den storkon gazdamp welke zij versproiden. Vergadering van den Divan De vergadering van den Divan had plaats Woensdag rond i ure van don namiddag, in hot palois van Dolma-Bagtihé in do zaal aan de afgezantoa voorbehouden. Die zaal i3 go- legon op het tweede verdiep on geeft uit zicht op de zee. Wanneor de uitgenoodigden afkomen is er nog geen do minste beweging van nieuwsgierigen aan het paleis to be speuren.. Mahmoud-Chefket pacha, oud- minister en oud-groot vizier, aanleider van jongo Turken, woont do zitting hij, alsmede de prinsen Said en Alim. Voor don Divan gaf do sultan Vorhoor aan Youssauf, Zcddine, Vahdeddine, Mad- jiv en aan Kiamil Pacha en den Ciieilc Islam. Een Irade vertrouwde aan Kiamil Pacha het voorzitterschap van do vergadering. Do zitting begon rond 1 uro 20 minuten. Al de ministers waren er aanwezig. Al de prinsen bevinden zich in een aanpalend saloa on van daar wonen zij do zitting bij.. Een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandsche zakon geoft lozing van da nota der mogendheden. Dan legt Kiamil Pacha het dool dor vorgadering bloot oa

De Volksstem | 1913 | | pagina 1