DE KAMER Laatste Berichten SCOTT MULSION Weerkundige waarnemingen FEESTWIJZE ft Voor uw kind ba BERICHT W 24 JANUARI 1913 Ie kléine Willem, speelde op de koe*, loon ïij opeens eon stuk hout, dat van het dak van eon hangaar viol op het hoofd kreeg. Toen men het ongelukkig kind ter hulp snel de, had het reeds opgehouden le leven. Het was den schedel gekloven. Het parket van Brussel is Woensdag na- niddag ter plaats geweest. Twee wetsdok- :oors,dio de magistraten vergezelden, hebben y.9 lijkschouwing gedaan. Gent. Op de brug gevaren. Woens- lag voormiddag rond 11 1/2 ure, is de i toombool Truro bij het verlaten onzer haven, op den middenpijler van de brug van Meulestede gevaren, waardoor do arduin steen erg beschadigd werd en de brug niet neer kan toegedraaid worden. De voetgan gers moeten met eene pont worden overge zet. Dièfte. Dinsdag avond, rond 6 1/2 ure, werden er in de Slijpstraat, uit den win kel van M. Griel, een paar stukkon mans* sloffe gestolon. De dieven namen met buit de vlucht, door voorbijgangers achterna gezet. In do Kriokerijstraat, achter de pompierska- terne lieten zij de gestolen stukken stoffo vallen op het zicht van een policieagent. Eekloo. Smartelijk ongeluk. Pelr. Glaeys, voerman bij den beer Rene Do Beir, nijveraar alhier, was Maandag nacht weg gereden voor rekening zijns meesters met oen geladen wagon Voorbij Aalter gekomen, is de man van uijnén wagen gevallen en met eenen arm onder de wielen terecht gekomen, zoodat het overreden lidmaat erg verminkt werd. Na ter plaats geneeskundig onderzocht te zijn geworden, werd de ongelukkige naar eene kliniek gebracht en Woensdag voor middag per automobiel huiswaarts gevoerd. Zijn toestand is voldoende. Het slachtoffer ;s gehuwd en woont in do Zuidmoerstraat, alhier. Lauwe. Nieuioe brand. Om 10 ure 's avonds is brand uitgeborsten in eene groote mijt van M.Wysens. Do brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Een kerel, <iie van do eersten op de plaats van den brand was, werd aangehouden en opgesloten. Het is reeds de vijfde brand op een paar weken tijds. Overal,overal wordt dechicoreoTALPE de zuiverste bevonden. Ninove. Eene dievenbende Talrijke diefstalion werden sinds eenigen tijd ge pleegd in de vorschillige statics van liet Don- derdal. Na ieverige opsporingen is de policie er in gelukt twee dor bijzonderste daders aan te houden. Eene huiszoeking in hunne wonin heeft lot de ontdekking geleid van eene hoeveelheid gestolen goed. Vreemde kwaad doeners maken insgelijks deol van deze wel ingerichte bende. Men mag zich aan verscheidene aanhou dingen verwachten. Burght. Schip gezonken. Een schip, gëludbn met 385 ton fosfaat, dat verleden week lek bekwam met op do zaal van de guanofabrick le villen komen, is gezonken en lieeleinaal onder water geloopen, nadat liet op don oever was gesleept. De patroon, E. De Baets. van Antwerpen, heeft zijne meubelen kunnen redden. Het schip is bijna totaal verloren ehn zijkant heeft hem totaal begovon. Men is bezig den overgebleven fosfaat te lossen er zal met duizenden frank schade zijn aan lading en schip. Denderhautem. Zinneloos geioordcn. Een genaamde Armand S..,, een wedu wenaar met verscheidene kindoren, is schie lijk zinneloos geworden. Do ongelukkige is naai hot zinneloosgesticht van Zelzaeto over gebracht. Pamel.Erge val.Do genaamde Jozef Fieremans is gisteren te zijnent 7.00 ongeluk kig van den zoldertrap gevallen, uut hij over hevige inwendige pijnen klaagt. Do toestand van hot slachtoffer is onrust wekkend. Lede. Verbrand. -—Dinsdag avond zat Van II... op don Hciplas in de heiberg van Mertens. De vrouw was bezig het avondmaal go- seed te maken, toen eensklaps een ketel pap omkantelde en op do becnen van Van H... terecht kwam. Van II.. werd nogal erg ver brand. Antwerpen. Aanhoudingen. Aan hangaar nr 17 werd oen stoker van don 'stoomer Rodames aangehouden, toen hij met twee zinkon platen wilde vluchten. Een steenkapper werd. ook aan den haven kant geknipt, en in 't bezit gevonden van 10 kgr. caoutchouc, waarvan hij don oor sprong niet kon aanduidon. In do magazijnen Tielz word een Rus aan gehouden, op liet oogenblik, dat hij ten na- deele van Mev. Molio, Oude Kerkstraat, een geldbeugel robberde. Hij is ter beschik king van het gerecht opgesloten. DR VOLKSSTEM STERFGEVAL liet St-Barbaracollogio le Gent en de or de der E.E. P.P. Jezuïeten komen oen groot verlies to ondergaan door het afsterven van den Eorw. Pater Solvyns, Wonnsdagna tniddag godvruchtig in den heer ontslapen in don oudordom van 52 jaar. Do duurbare aflijvige, dio van elkeen ge* iicht en bemind werd, was do broeder van vijlen den heer Solvyns, arrondissements commissaris voor Gont-Eekloo. Emiel Solvyns, alvorens in liet noviciaat te tredon, legde zijn exaam af als advokaat en was ingeschreven aan de balie van Gent. Na zijn noviciaat bracht bij verscheidene jaren in Canada door. Pater Solvyns was een zeer bekwaam leeraar alsook predikant. Zijno Vlaamsclie, zoowel als zijno Fransche sermoenon, wer den steeds gretig aanhoord. Zitting van 23 Januari De zitting tcordt geopend om 2 ure onder voorzitterschap van M. Schollaert. tOe (ji'ondwetherziening M. do BROQUEVILLE herinnert do ver klaringen welke bij reeds aflegde, bij do heropening der Kamers, in November laatst leden. Sinds ddn heeft de oppositie, bij de bedrei ging van werkstaking, ook nog de bedrei- ing van parlementaire obstructie gevoegd Ik geloof niet dat deze laatste bedreiging ernstig moet genomen worden. Het land zou spoedig mot dat kinderachtig stelsel gedaan maken. Wat betreft de algemoene werkstaking, het is een iniddol dat ik zelf niet zal bespre ken. Ik zal u hot oordeel geven van eenigo bladen der oppositie. Spreker geeft lezing van een artikel uit Le Matin van Antwerpen, waarin de algemeene werkstaking bestreden wordt. (Verzot bij do socialisten). M. HUYSMANS. Dat blad heeft niet het minste gezag. M. TERWAGNE. Hot wordt nog te Antwerpen niet als ernstig aanzien. M. HUYSMANS. Zelf do liberale ge kozenen verloochenen het. M. de BROQUEVILLE leest dan een ar tikel uit Le Journal de Liége in don zelfden zin. (Nieuw verzet links). M. BOLOGNE. Dat blad heeft geen ontzag. M. HUBIN. Niet hot minsto. M. de BROQUEVILLE. Uwo onder brekingen zijn belachelijk. Spreker leest dan oen artikel uit L'Etoile Beige ook tegen de werkstaking. (Nieuw verzot). Bedreigen met algemeene werkstaking is strijdig met den tekst en den geest der wet. De grondwet zegt, dat de macht uitgaat van do natie, en dat doze de macht beoofont, in do vormen door de grondwet aangeduid. Do werkstaking is eene bedreiging tegen de openbare macht en de wettelijke over heid. Ik heb hier talrijke statistieken be wijzende, dat lijdons politieke werkstakingen talrijko aanslagen geplcegA werden, zoo tegen personen als tegen eigendommen. M. Hubin heeft onlangs nog gezegd dat eene vredelievende werkstaking onmogelijk is. Le Peuple zegt, dat er 100,000 socialis tische gesyndikeerde werklieden het alge meen stemrecht vragon. Er zijn in België meer dan 600,000 werkjieden. Het is dus die klcino minderheid, die de wet zou wilier stellen aan liet land! Ik zal er nog bij voe- gon. dat er 80,000 katholieke gesyndikeer- den zijn. Zij alleen kunnen bijna tegen uwo 100,000 socialistische gesyndikeerden op wegen. In al uwo sijndikaten wordt er drukking uitgeoefend, om zekere maatregelen te nemen in 't vooruitzicht der revolutie(?). Do algemeene werkstaking is steeds oprocrig- gezind. M. Terwagne heeft gezegd, dat de werkstaking er noodig is om drukking uit te oefenen. M. VAN DER VELDE. Wij gebruiken bet woord revolutie niet zooals gij. (Gelach rechts). M. DESTREÉ. Gij zijt te slim om het niet te weten, doch gij veinst het niet to weten. M. de BROQUEVILLE. Ik kan ulezing geven van een schrijven van M. Van dei- Velde waarin hij do algemeeno werkstaking aan een oproerig middel vergolijkt. M. VANDER VELDE. Volgens mij wil revolutie zeggen algeheele verandering, doch zonder geweld. M. DE BROQUEVILLE.Indien ik uwo woorden naast dio dor andere socialisten plaats, dan is uwe revolutie theorie on do revolutie der andoren praktijk. Waarom gaat gij zelfs revolutionnairo ge dachten verspreiden in do kazernen en do soldaten opmaken hunne wapens weg te werpen M. TERWAGNE.Do gewapende macht zal naar u niet meer luisteren. (Uitroepingen rechts). M. de BROQUEVILLE. Gij zijt zoor onvoorzichtig in uwe woorden. Wij zullen zo onthouden. Overigens aan uwo cischen toegevon, dat ware jegens onze kiezers ver raad plegen. M. HUBIN. Gzult wel tegenover den vreemde moeten toegevon. Terwijl do kin deren des volks naar do kazerne moeten, weigert gij hun recht lo laten wedervaren. M. DE BROQUEVILLE.—Het is niet uit hoogmoed, dat liet gouvernement aan uwe eisschen niet wil toegeven. Hot is uit eerbied voer do overheid, welke wij togen u willen verdedigen. Gij wildet do bedie ning der grondwet niet voor do kiezing. Het was dan nochtans het geschikte oogenblik om ze te vragon. En nu, na do nederlaag van 2° Juni, zoudt gij door goweld onmiddolijk de herzioning willen. Wat gij aan liet liberaal gouvernement, wiens kiezing gij verliooplot, niet wildet vragen, zoudt gij nu de Katholie ken willen dwingen u toe le slaan. Het land is voorslaander van het huidige kiesstelsel. Het ware onze rust in gevaar brengen, nu het kiesslelsol te veranderen. Men beweert dat het Belgisch kiesstelsel aanleiding geeft tot bedriegerijen. Zie wat er bij uwo vriendon in Frankrijk gebeurt mot het algemeen stemrecht. Men doet daar zelfs afwezigen en dooden stemmen. Le Peuple hcoft gezogd.dat indien wij het algemoon stemrecht niet toestaan op 21jari- gen ouderdom, do algemeene werkstaking morgen zal uilbroken. PER TELEFOON §£stsjff3Swetr,e,,5c6rS£Mg®M bsb Egsas*©. ATHENEN 23. Generaal Sapaur.d- jakis seint uit Klialie-Felia, in dato 22° Januari dat de vooruitgang van hot Grieksch© leger zeer traag was tot op den 21° Januari ton gevolgo van de aanhoudende regens. De center is vooruitgegaan tot aan een bergpas in de richting van Bizani. De rechtervleugel tot dicht bij do stad. Een detachement achtervolgde de vluchtende Turken en maakte zich meestor van 4 kanons en van een aantal krijgsgevangenen. Het regont zonder ophouden, zoo dat do verplaatsing van troepen bijna onmogelijk wordt. Ziekte WÉ3S1 een E?eüzes'Sijk©Bï prüsis in DwSSscfoBaesd. BER LIJN 23. Prins Adalbert, zoon van den keizer is aangetast van de roode koorts en van eene pneumonie.Zijn toestand is bevredigend. Hij wordt verzorgd door de keizerin zelve. Incidesaien ssan het Kussssch Eaof. ST-PETERSBURG. Groot hertog Androa Vladimirovitch de jongste zoon van den groot hertog Vladivi broeder van den Czar, heoft St Petersburg verlaten in gezelschap van eene danseres die hij, tegen den wil van den Czar huwen wil. Men denkt dat hij zich wil vestigen lo Parijs. De Gzar beeft de"huwelijksb,elofto doen breken van zijne dochter Olga met den groot hertog Dimilré van Rumonie. Aan het hof van St. Petersburg verwacht men zich aan eene gelukzaligo gebeurtenis. BSosaügo asastsüag) uara Woensdag avond was de toestand van het slachtoffer hopeloos hij mag niet meer spreken en kan dus ook niet on dervraagd worden. Donderdag worden er huiszoekingen gedaan toMeire, om den dolk terug te vindon. Deze werd gevonden in do woning van Meuloman. Daar Baeyens te Bamhrugge woont en Deloy te Burst, zullen zij ondervraagd worden door het parket van Audenaardo. M. ANSEELE. Natuurlijk (Uitroepin gen rechts). M. VANDER VELDE. Denkt gij mis schien, dat indien wij het algemeen slem- recht kregen op 25-jarigen ouderdom, met eone tweede stein voor don huisvader, wij voor zulk een klein verschil eene werksta king zouden houden. M. DE BROQUEVILLE. Gij zijl een leider, doch golieel de partij niet. M. VANDERVELDE. Indien uwo re devoering eene uildaging is tot gewelddaden zal ik u niet meer antwoorden. (Verzet rechts.) Zoo gij uitleg wilt, zal ik zeggen dat de werkende klas, geen werkstaking zal houden voor eeno kwestie van ouderdom. M. DE BROQUEVILLE. Groote anti katholieke politiekers, als Janson, Fcron, Mullondorf, waren partijgangers van het meervoudig stemrecht. M. Hector Denis was vroeger partijganger van het georganiseerd algemeen stemrecht .en ik ben er ook partij ganger van. Ik zou willen dat hot hier in voege kwam. M. HUYSMANS. Dat is het pruisisch stelsel. M. de BROQUEVILLE. De inaanmer kingneming stemmen is do herziening stem men. Men doet zulke zaken niet zoo licht zinnig, als cr gevaar is do nationale toekomst te dwarsboomen. Het meervoudig stemrecht is niet nadeelig geweest aan den voorspoed van Belgie. Ziot wat liet algemeen stemrecht in andero landen veroorzaakte en gij zult wol uwen geestdrift verkoeld voelen. (Levend, toejuichingen rechts). M. DESTREE. HeU'meervoudig stem recht heeft u belet .de r.alionalo verdediging goed in le richten. M. de BROQUEVILLE. Zult gij do nieuwe legerwet stemmen. M. DESTREÉ. Neen. (Uitjouwingen réchts). M. VAN DER VELDE. Wij zullen geono enkele vorhooging van krijgslasten stemmen. (Uitroepingen rechts). M. DESTREE. Ik zal later mijne woor den uitleggen. M. de BROQUEVILLE. Gij zijt on voorzichtig geweest. Allo katholieke en li berale gouvernementen, waren steeds op post om de nationale verdediging te beharli- gon. In gewone lijden is bot gouvernement stoeds verzoeningsgezind, doch wanneer er gedreigd wordt, moet het gouvernement alles doen om do overheid te verdedigen on te maken dat de mandatarissen vrijelijk hunne stemming kunnen uitbrengen. Wij zullen niet toegeven aan bedreigingen Do Katholieko partij heeft zich vijandig ge toond aan do horziening- en aan bet algemeen stemrecht tijdons do laatste kiesstrijd. M. ANSEELE. In 't geheel niot M. de BROQUEVILLE. Ja toch uit genomen M. de Bolhune, die verklaarde dat hij voorstaander was van het algemeen stem recht met bet stemrecht der vrouwen. Do in- aanmerkingneniing stemmen ware verraad plegen jegens dezen die in ons vertrouwen hadden. M. C. HUYSMANS. En do militaire kwestie M. DE BROQUEVILLE. Eene verge lijkenis is geono roden. Er zijn andere zaken op het dagorde. M. DESTREE, Ja, buitenlandsche. M. de BROQUEVILLE. Nooit heoft een gouvernement zooveel wetsontwerpen, noodig tot don voorspoed van ons land, neorgolegd als wij. Er kan daar nuttig werk afgelegd worden. Waarom dan woelige bo- sprekingen houden ovor do herziening, welke toch vruchteloos moet blijven Ilc noodig de Kamer dus uit, do in aan- morkingneming le verwerpen. (Langdurige toejuichingen rechts). M. ANSEELE stelt vast dat de redevoe ring van M. de Broqüevillo eerder eene oor logsverklaring, daii een verzoek om vrede is. Welaan dan: Leve de algomcene werk staking. (Langd. loej. bij de socialisten). Do werklieden zullen tot het uilorsto gaan. Het is boter geslagen uit don>strijd le komen, dan verslagen to zijn zonder gestreden te hebben. M^est al de christene syndikaten zijn ook partijgangers van het algemeen stemrecht. M. VERIIAEGEN. Gij moet op hen niet rokenen. M. ANSEELE. Durft gij loochenen, dat zij geen partijgangers zijn van het alge meen stemrecht. M. VERIIAEGEN. Dat is de kwestie niet. Ik zeg u enkel, op hen niet te rekenen. Zij willen geen klassenstrijd. M. ANSEELE. Wij zullen ook al de onvereenigdon met ons hebben. Spreker zal Vrijdag zijne redevoering voortzetten. Do zitting wordt om 4 ure 45 gehevon. voor de Stad en het Arrondissement Aalst AALST 26 Januari. Jaarlijksch Turn- Wapen- en Tooneelfeest van den Katholieken Turnkring Steun Geeft Moed»». 27 Januari, ton 7 1/2 uren ''s avonds, voor dracht door hot Davidsfonds. 2 Februari (Vastenavond), namiddagvertoo- ning om 3 uro. door de Koninklijke Rederijkkamer «De Calhariniston»» 3 Februari. Gemaskerd Bal, in den hof der Koninklijke Harmonie. 16 Februari. Luisterrijk Tooneelfeest door de tooneelafdeeling Arbeid en Kunst der Christene Vakvereeni- gingen. 23 Februari. Te 5 uur 's avonds ton Schouw- burge. Tooneelfeest door het Ko ninklijk Z. T. L. Gezelschap 't Land van Riem 4, 30 en'31 Maart, 6 en 7 April. Jubel feesten van O. L. Vrouw ten Drui ven. Opvoering van De Hemelko ningin, Mysteriespel in 5 deolen. 18 Mei. Kunstavond door de Koninklijk© Harmonie. 6 en 13 Juli. Gelegenheids-cantate, ter gele genheid der Jubelfeesten van O. L, Vrouw ten Druiven. 7 Juli. Voldfeest door de Koninklijke Har monie. 20 Juli, om 10 uren, Pontificale Hoogmis in open lacht, ter gelegenheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 20 en 27 Juli. Groote Historische Stoet ter gelegenheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 14 September. Kunstavond door de Konink lijko Harmonie. LEDE. 2 Februari, om 4 1 /2 ure, Toon- en Toone6Ï- kundig avondfeest, le geven door den tooneelbond van Lede,«Vreugd in Deugd N. B. De katholiehe Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement icordcn beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede le declen. -vV- MEDEDEELINGEN GEERAARDSBERGEN. De Katfcoüieks BurgccsSsoml van Ges raardsöergen had Zondag avond een kosteloozen liederavond ingericht, met voordrachten... de zaal was vol volk...,, de bijval buitengewoon. Do hecren L. en I'. Hvlebos, A. Seliollaert en A. Dirckx, begeleid door den talentvollen Heer J3e- kaert, bestuurder der muziekschool, zongen prachtige liederen en kiuchtzangen, waarna Klej. Baers van Antwerpen, eene prachtige voor dracht gai'over «De rol der vrouw in de sociale beweging" Klaar en duidelijk zette zij haar ont werp uiteen, breidde het met brio uit,"wist het volk aangenaam te boeion, en behaalde eenen welverdienden schitterenden bijval.,,haar woord was prachtig en krachtig.... Huideen dank aan Mcj. Baers M. J. Pieraert sprak dan over de rol der vrouw in de Burgersbeweging en de grondslagen werden ge'egd wan o»en eersisn n Buryerinaenkand - van one laad De definitieve stichting zal binnen de veertien dagen plaats hebben. In de vereengying, Bur- gersvrouwen en Burgers, ligt uwe Toekomst. 13 er geen beter tnidde! dan de Emulsion Scott, die het bloed verrljüt, do Hdtncica fiterh, do luchtpijpen gezond en dc spieren Krachtig maattt. ..Mijn Kind bevindt zich nür wensch, dun.*, zij uwe Emulsion Mw. Mcortgat. Mechelcn, 1 Februari 1912* Geen namaaksel !s zoo goed, ego zuiver, zoo r.an-eneam. Vraagt en aanvaardt cnilel do Emulsion Scott, gebruikt in het Toevluchtshuis der Klelno Kribben vor blocdartne Kinde ren, ta QrussebEoendae!. Prijs 2.2 5 fr.en 4,50 fr. bij alle apothe kers. Staal vrachtvrij, mits 50 centie men in postzegels, gêstiuird aan M. G. Cobbenliagen, 39 Zuidstraat, Brussel. JONG HUWELIJK verlangt een niet ge meubeld appartement to huren, rondom de statie-, bestaande uit drij plaatsen. Zich te wenden bij M. Ed. Van Branteghem, Vrij heidstraat, 23 Aalst. 35 MARKTPRIJZEN Aalst. —23 jan.—Hopmarkt kalmer, koopers 102.50 fr. verkoopers 105 fr. BRUSSEL, 22 jan. Graanmarkt. Inland- sche tarwe 19 0/0 a 19 3/4 Amerikaansche Win tertarwe 00 0/0roode Kurrachée 21 3/4 inland- sclia Rogge 171/4 a 00 0/0 Gerst Donau en Odessa 17 1/2 a 18 ;inlandsche Gorst 20 1/2 a 21 Ilayer van Courlande 20 a 21 1/2 Gerst der Pol ders 00.00 a 00 0/0 inlandsche Haver 20 0/0 a 21 0/0 Amerikaansche Maïs 14 0/0 a 15 id. van Odessa 16 0/0 Graan van den Donau 21 a 21 1/4; id. Rio de la Plata 131/2 a 21 Handelsbloem 26 0/0 Bakkcrsbloem 27 0/0; Zemelen 13 1/4 a 13 1/2. Oliemarkt. Koolzaadolie te Brussel 67 in provincie 65 Lijnolie te Brussel 57 in provin cie 56 inlandsch Koolzaad 32 0/0 Boter 3,24 a 3,61. Gentf Veemarkt Woensdag, te koop gestelde beesten 636: Vette koeien 120; melkkoeien 00; groote ossen 8; jonge ossen 154 vaarzen 158; stieren 196varkens 1010; kalveren magere beesten schapen Y/el teren, 23 jan. Boter 3,00 eieren 3,35 a 3,45; viggens35a45 kiekens stuk3,00 aard appelen roode 6,50 a 7; id. witte 6 konijnen 1,60 jonge duiven 1,30. Lokeren 22 jan. Boter 2,72a 3,08, eieren 2,54 a 2,72, aardappelen 4,50 a 5,00, raapkoek 13,00, lijnkoek 22,00, rogge OVJRjpS Allo Donderdagen en Vrijdagen joezondcre groote keus van vele sooiteu verschoo ZEEVISCH aan de laagste dagprijzen. Alle Vischwaren worden zeer wel gerei nigd op verzoek ten huizo gebracht. Ik beveel mij aan do gunst van conieder, bezonderlijk aan de achtbare ingezetenen die van leveranciers veranderen. Zeer voordeclige prijzen voor Avondma len, Hoteliers, enz. Ph. Wm STYyEf£DAEL Eenig Huis der stad sedert 25 jaren in do Oostendsche Visscherijen gevestigd. Visscherij LANGE ZOUTSTRAAT 38, AALST Leveraar der bijzonderste huizen der stad TELEFOON Nr 44. 879 van M. Canaiel Prae!, opticien specialisto Aalst, Lange Zoutstraat, 0 23 januari, 15 uro: Barometer 758-5 Wind: noord-west Thermometer 8'5 Vooruitz.regenachtig

De Volksstem | 1913 | | pagina 3