De Oorlog In de Balkanen 33 j&. €3- iB X-. A. 33 'T EEM EN 'I ANDER 138 wede terug lic-ireigi - Staatsaanslag te Cosstantinopel Os Jonge Men meester van Siet liowind 6 BUITENLAND Biegantgeeide Jaai'png nT S0 2 CENTIEMEN HET NUMMER gaterafag 25 Jasiusri 0313 ABONNEMENTEN- Zos maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van liet land. 1° UITGAAF, 4 ei. 's avonds ik- T UiTGAAF, 1 u. 's avonds ei Pour tonte la publicity ootr.merciale et financière du journal, s'adressc-r exclusivemeut a TAg-ence ItéclameGodts, 2, Placode la Bourse, Bruxellee. BUREELEN TE BRUSSEL I TE &ALST IS. GCOTS, OeursplaaiG, 2 I G, Kerirstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN! K!. «ank. (1 tot V kt. reg.) fr. 0.60 2* bladr. (de regel) fr. 1,00 bi adz. (de regel) fr. 0»30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Commercials en finanoieelc aankondigingen zicli oilsUnlelyk te venden Agence Réelame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Sport (per regel) fr. I .OÖ Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Bocht. lierstelI. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Do onverschilligheid is hot ergste dnteene hervorming te vreezen heeft, dio haar hoofd boven water houden wil. Niets is doodeliiker voor eeue zaak dan do algemeens overscliillig- hoid. Naar de zitting van Woensdag te oordeelen, waar voor liet eerst de zaak der kioskervorming werd besproken, most men van gevoelen zijn dat die kieshervorming maar weinig geest drift verwekt. Het zou er toe gaan Ziedaar nu zes maand dat het groot debat wordt aangekondigd door al do socialistische dagladen. En och arme Wat een klein ding voor zoowel lawaai De aanval begon te 2 1/2 ure. Gezel Mansari brak de eerste lans ton voordeele van liet puur en simpel. Na hem stond gezel Eibers recht. Iedereen verwachtte er zich aan dat bij de gelegenheid ging te baat nomen om aan Anseelc, Vandorvcldo en Ter- wagne te vragen waarbij het komt dat liij. Eibers, gedwongen werd zijn out siag van scbepene van Molenbeek St Jan in te dienen, onder voorwendsel nat hij volksvertegenwoordiger is, wijl M. Anseele scbepeno blijft te Gent, Bcrtrand to Schaorbeek, Hallct te Brussel, enz. 'tLag op zijn maag. Maar de roede van Anseele lag gereed. In dat geval hadde men hem kort en goed huiten de partij geworpen. Er. Eibers sprak... over de grond- welherziening. Een tweede refrein op hetzelfde aria. met eens enkele onderbreking- var. den geestigen Demblon en gesloten met een Zeer wel aan de uiterste linkerzijde. Maar alle goede dingen in drij. Dat dacht M. Daens. Ilij zou de derde stroof afzingen. Voorzeker dacht bij in zijn eigen Si cotta bistoire vous ennuie, nous ailofis la recommence!- En dan gebeurde er wat er altijd gebeurt, wanneer M. Daens spreekt. Dan zag men een redenaar met han den en voeten te werk gaan en te ver geefs pogingen aanwenden om zijne stom te verheffen boven het algemeen rumoer van de volksvertegenwoordi gers die in hunne papieren lagen te snuffelen en to wroeten of met elkan der te praten. Dan zag men al de re porters die van De Volksstem or in begrepen de perstribuun ver laten om cigaretten to rooken. En zoo komt het dat wij niets van de redevoering van M. Daens kunnen weergeven, omdat bot onmogelijk was er iets van te hooren. 'tWerd bitter eentonig in do Ka mer. Nog nooit had zij er zoo rustig en kalm uitgezien. Was dat nu de verwoede aanval waarvan men zoo lang bad gespro- kon Dat kon zoo niet voort. Toen vroeg M. Terwagne dat een lid der rechter zij, een vijand van de grondwetherzie- niiig, liet woord zou nomen om het debat wat levendiger temaken. 't Kon niet zijn, 't reglement was formeei. Mijnheer Ant. Deiporte moest spreken tegen wil en dank. De man zag er niet tevreden uit hij had niets voorbereid; hij moest dus uil de vuist klappen. We hebben er niets aan verloren. Zijne improvisatie was zoo welspre kend als zijne lang bestudeerde rede voeringen. En voor eene vierde maal werd het- zolfde aria atgebriefd. Maar nu werden do soldaten, die eens gingen doen zien, van welke hel dendaden zij bekwaam waren, zoo doodmoe, dat zij de eersten den aanval staakten. Tot morgen riep Bertrand. En de strijd werd opgeheven ta 4 ure 40 minuten, na, om rond le zijn, 2 uren vechten. Don Quicbotte stormde op den wind molen aan en brak er zijne lans en zij nen schouder. En de molen draaide rustig voort. Mansart, Eibers, Daens on Deiporte deden hetzelfde. Wie zai morgen vallen Bertrand Wachten wij, maar morgen zal de molen nog even mistig blijven voort- draaien. WoosssJwarSQetSing. Voortaan zal er ooiio maandelijksche vergoeding van 30 fr. verleend worden aan de gehuwde onderofficieren van het leger, dio hunne woonst in de kazernen niet hebben voor gehuwde korporaals, brigadiers en soldaton, in het zelfde goval. bedraagt do woonstver- goading per maand 18 frank. Er is ook spraak aan do officiers eone woonstvergoeding to verleenon deze zou 600 fr. bodragen. E3e E*eist8u8t7era êsa SsetSegjes*. Men weet dat hot Belgisch leger eonige duivenhokkon bezit, onder ander te Luik. [Iet onderhoud der reisduiven kost nogal duur. Inderdaad, do levering van het duiven eten voor de militaire reisduiven to Luik in 1913 worut op niet min dan 1.7S8 fr. 50 ge schat. Be 5ei|es»weft, Heeren Van Cauwo- iaort. Van do Porro on do Kerchovo d'Exaer- do hebben nog vier amendementen aan hot nieuwe legerontwerp voorgesteld 1° Zij stellen voor art. 1, waarin spraak is over het jaarlijks op te roepen getal man schappen te wijzigon, dat 49 ten honderd MINIMUM op hel getal ingeschrevenon ver vangen worden door 50 ten honderd MAXI MUM. 2° Nooit moet eenzelfde huisgezin meer dan drie zonen aan het leger afstaan. 3° Do workelijke diensttijd van de mili- cianen duurt ten hoogste Veertien maanden bij de infanterie, de vestingsartillerie, de bijzondere artilleriekorpsen, de genie en do bijzondoro goniekorpsen vier on twintig maanden hij de ruiterij on het hereden ge schut. 4° Bij artikel 39, dat den dienst van 12 maanden invoert voor milicianen die zekere studies deden en oen exaam ondergingen dat lichamelijke en krijgskundige proeven omvat, dezo bepaling te voegen f Hot laagste getal jongelingen aan welke voormeld recht wordt verleend, is bepaald op tien duizend op do gezamenlijke jaarlijkscho lichting, n B0 SCairik. Als ik aan do alge- meeno werkstaking denk, zegdo Zondag laatst het socialistisch kamorlid Deslrée to Luik dan word ik benauwd, want het is eon verschrikkelijk gedacht, omdat ik zie hoeveel lijden er zal opeengehoopt worden in do werkliodengezinnen. Welke socialistische achteruitgang zou het zijn indien do werkstaking moest mis lukken Ze zal vreedzaam zijn, zegt men, maar wie kan verantwoorden dat er in de menigte geen kneukel of dronkaard zal zijn die kan uitdagen... Gezel Destrée neemt dus aan dat er zou den kunnen onlusten verwekt worden door mannen uit do rangon der werkstakers. Hij weet ook dat do Algemoeno Weiksta- king oneindig veel ollendo zou medebren gen voor de werklieden. En nochtans zouden hij en do roode kop stukken, niet aarzelen die ellende over de werklieden uit lo storten, hoewel ze weten dat do dutsen er geen voordcol zullen uit- trokkon. Hot eonige wat ze zullen liohhen na do werkstaking, zal zijn voel schulden. De cges^aBiie ©razen» g»&ssSea*s. Tot vergemakkelijking van het aamver- von der ruiterijregiinenten heeft de minister van oorlog toegelaten ton litol van proof dat liet minimum der gestalte voor de ruiterij korpsen worde bepaald als volgt Jagers le paard. 1 m. 62 a 1 in. G6 lansiers, 1 m. 64 a 1 m. G8 gidsen, 1 m. G7 a 1.70 m. Oue2*ps&i$3e8iG»tSen. Eonige dagen geloden schreven wij over den dienst der politiehonden le Brussel en nu komt ons het bericht toe dat erin sommige voorsteden neiging bestaat om do politiehonden af to schaffen. De ondervinding, inderdaad, zou geleerd hebben, dat het gebruik van politiehonden in het aangebouwd gedeelte der voorsleden niet zonder gevaar was en dat rustige burgers 's nachts huiswaarts koerend, hebben moe ten kennis maken mot do scherpe tandon dozer viorpootigo ordehandhavers. Schaarbeek, dio vroeger oen dertigtal poli tiehonden bezat heeft zich van meest allen ontmaakt en er blijven nog slechts drio of vior honden ovor voor den nachtdienst op do builengehuchten. Het is echter niet te loochenen dat voor de minder bevolkte wijken, als het bosch cn dn afdoeling der haven in dö hoofdstad, do honden van groot Jnut zijn en ook op den buiten is hunne waakzaamheid onschatbaar. Dezer dagen lazen we zelfs nog een uitge breid verslag van een politiedienaar uit hot Walenland die bewees dat hij enkel dank aan zijn Groenendaal er in gelukt was den dader van een moord Le snappen. Bewijs stukken zijn overigens genoeg bij der hand die pleiten voor het behoud en de uitbrei ding van den dienst der politiehonden. le Erge val. Woensdag avond deed de fransche vlieger Gaulard oefeningen per mo noplan in den aërodroom te Bothony-Reimo. Terwijl bij op SO meters hoogte zweefde, ge raakte de oondekker uit het ovenwicht en plofte als eon steen ton gronde. De vlieger was erg gewond aan hot hoofd on do boenen en kloeg over hevige inwendige pijnen. Zijn toestand is onrustwekkend. In de Fransche Akademie. Donderdag namiddag heeft do Fransche Akademie eene plechtige vergadering plaats gehad. De voor zitter der Akademie, de heer Frans Charmes wenschtê .hertelijk geluk aan den heer Poin- carré, lid der Fransche Akademie, tor gole- genheid zijner benoeming als voorzitter der republiek. Hij verklaarde dal liet reeds de tweede maal is dat onder de leden der Aka demie oen voorzitter wordt gekozen. De heer Thiers maakte insgelijks deel dor Fransche Akademie. De heer Poincarré bedankte en verzeker de dat hot voor hem steeds een waar genoe gen zal zijn, aan de zittingen dor Akademie lo mogen deelnomen. Bezoek.Do hoer Fallières, welke lot 18 Februari aanslaande het voorzitterschap bekleedt, heeft Donderdag avond eon bezoek ebraclit aan den heor Poincarró, welke in de Kommandant Marcgaudstraat te Parijs verblijft. Vergaderingen. Verscheidene groepen der Kamerleden hebben Donderdag in ver gaderingen do houding besproken, welke zij onder hot nieuw kabinet te nemen hebben. De uiterste linkerzijde drukte don wonsch uit dat bet nieuw ministerie zoudo voort gaan op don vroeger ingeslagen weg op ver wereldlijking en socialo hervormingen voort te zetten. De bende Bonnot voor het Assisenhof. Zooals men weet zullen den 3 Februari aan slaande do beruchte anarchisten der bende Bonnot voor het assisenhof der Seine ver schijnen. Zij zijn ten getallo van 21. Een dezer, ze kere Lodewijk Ilaimbaud heeft op aanvraag van don voorzitter van het assisenhof een ge neeskundig ondergaan. Do wetsdoktoors hebben verklaard dal Ilaimbaud gekrenkt is in zijne geestvermogens on niet verantwoor delijk is voor zijne daden. Kij zal dus voor bet assisenhof niet verschijnen cn in een krankzinnigengesticht opgesloten worden. Het getal der le veroordeelon bandieten is dus gebracht op 20. Ziek. Prins Adelbert, derde zoon van den keizer, is ziek. Ilij lijdt aan eene long ontsteking. Daar zijn toestand org is, zijn ipecialislen aan zijn ziekbed, in het kasteel van Postdam, ontboden.Do feesten, ingericht voor Maandag, ter gelegenheid van don ver jaardag des keizers,tullen geeno plaats heb ben. Onderaardsche brand. Men is er nog niet in geslaagd, den onderaardschen brand van do kolcnlagen bij Hasolijach te stuiten en zal hot nu op eene andere manier beproe- ren. Do doskundigoti zijn van meoning,dat de brand oen groolen omvang hooft en al sedort jaren woedt. Oorlog tegen de cinema's. Do tegen de uitbreiding der cinema's genomen fiskalé maatregelon en politieverordeningen hebben don gewensckten uitslag opgeleverd. Zoo worden aanzienlijke taksen geheven op de toegangskaarten en wordt aan kinde ren beneden delG jaar, die niet van hunne ouders zijn vergezeld, verboden do cinema- vertooningen bij te wonen. In den loop dor verleden week moesten 24 cinemazalen hare deuren sluiten. Men berekent dat voor de 250 te Berlijn bestaande cinema's de taks 900,000 fr. zal opbrengen. Verdiende straf. Hot Assisenhof van München lieoft den metser Lutz en zij no huishoudster Seuflërl.die aangeklaagd waren liet vierj'arig zoontje van Lulz door gedurige michandeliiigen stelselmatig vermoord to heb ben, tot 12 jaar luchthuis en 10 jaar eodver- lios veroordeeld. Jonge misdadiger. Door het assison hof van Essen werd gisteren de 21 jarige veevachter Ruppcrt.die op 17 October laatst den vijfjarigen zoon van zijnen baas ver moordde,tot lion jaar tuchthuis veroordeeld. De aanklacht luidde op do moord. Do ge- zwoornen wezen dit evenwel af wegens den geestestoestand van don beschuldigde, on na men doodslag aan met verzachtende omstan digheden. Uit de behandeling van het proces bleek dat de beschuldigde in werkelijkheid door het bezoek aan cinemavoorstollingeu tot zijne misdaad was gekomen. Italië C^nvrijwfHige moedermoord. To San dei Gavoti, nabij Bonevento, leefden sedert eonigen tijd do echtelingen Papallo in on- eenigheid. De raan verdacht zijne vrouw van ontrouw en herhaaldelijk ontstond daaruit twist en krakeel. De jonge vrouw bekloeg zich bitter over de beschuldigingen die haar echtgenoot tegen haar inbracht. Een heviger twist dan te voren ontstond tusschen Papallo en zijne vrouw. Do moedor van Papallo was erbij aanwezig. Ten Top punt van woede trok den man een revolver en schoot naar zijne vrouw. Hij had echter niet bemerkt dat zijno moedor op hem was toegesprongen om hem to beletten zijn schelmstuk te volvoeren, 't Was zij die de lading iu volle borat kroog en dood ten gron de viel. Instorting. 6 dooden. Te Sarzana stort te een huis in, te midden van den -nacht. Eene geheelo familiei die to bed lag, werd onder do puineu begraven. Dadelijk wor den opruimingswerkon begonnen. Reeds werden zes lijken opgohaald. Vereenisde Sta,-ton. Eene stad In brand. Een schrikkelijke brand, die dreigt do gansche stad to vernie len, is te New-Londen uitgebroken in do handelswijk. Mon is er nog niet in golukt den brand te overmeesteren. Een groot huwelijksfeest. Ter gelegen heid van haar huwelijk, heeft miss Helen Gould, van New-York besloten, den avond van haar huwelijk aan duizend arme families een feestmaal aan te bieden. Na het feest maal zullen do arme families een prachtig concert bijwonen. Spanje Van honger gestorven. De policie vond in een huis der arme wijk te Santander bot reeds in staat van onbinding zijnde lijk oener vrouw. Uit het ingesteld onderzoek blijkt dat do ongelukkige is omgekomen van hon ger. Het geldt een afschuwelijk drama der ellende. De sukkel had zich gedurende da laatste dagen weten in leven te houden met enkele kruimels brood. Daar ook dit weldra ontbrak was zij langzaam door hongersdood gestorven. Eene stad in brand. Do gouverneur van Palonkia heeft het ministerie van binnen- landsche zaken per telegram vorwiltigd dat do kleine stad Duonas. 5000 zielen tollend, in laaie vlam staat. Soldaten en ploegen pom piers zijn reeds tor plaats. Doch ondanks hun moedig werken, zijn roods hot historisch pa leis van Monadero en andere gebouwen in asch gelegd. Verscheidene personen hebben lichto wonder, bekomen. Eiaselaxid Een schip vergaan. Het groot ovor- zee?ch schip Ulstermoreis in do geul van Kosby gestrand. Het is in tweo gebro ken en gansch verloren. De bemanning on de passagiers konden slechts mot moeite gered- worden. Vrouwenstemrecht. Donderdag is voor do Iloogere Kamer hot vraagstuk van het vrouwenstemrecht besproken. Do lieer Edward Grey heeft een amendement inge diend tot do horvorming der kieswet. Hot vraagt de weglating van eon zekor woord iu don tekst der wet vervat. De wet luidt als volgt Zullen op do kie zerslijsten ingeschreven worden, alle man nelijke personon enz. De weglating van het woord mannelijke zoude de hinderpaal uit den weg ruimen, die do stomrechtvrouweri op hunne ondornomen veldtochten ontmoe ten en den vrijen weg tot hun doel hanen. De heer Lyttelton was eenigzins gematiger in zijne eischen. Hij vraagt enkel liet stom- recht voor de Hoogore Kamer van deze vrouwspersonen, welke reeds kiesrecht be zitten voor den keus der gemeenteraadsle den. Noch het een noch het andor voorstel zal aangenomen worden, daar het kabinots- hoofd. de heer Asquilh zelf eon onverbidde lijke legenstaander is van het vrouwonstom- recht. Over cenigo dagen is op eene jaar lij kscho vergadering der advokaton het voor stel om do vrouw als advokaat aan do balie te aanvoerden, met eene grooto meerder heid vorworpen gowordon evonzoo zullen cloze voorstellen met klank vau de hand gewezen worden. Rusland Zonderling plezier. In twee dorpen van hot Russïacho district Novgorod bestaat sinds langen lijd de gewoonte dat de inwo ners oonmaal ,s jaars samenkomen en wol in don winter op bot ijs en daarop eon vuist gevecht leveren. Dit jaar heeft dit zondor- linge volksvermaak oen zoor treurigen af loop gGhad. Zes deelnemers vielen door do stampen hunner tegenstanders doodelijk ge- roffon neder. Toen de volksmenigte zicli drarop om de gevallenen schaarde, brak plotseling het ijs. Tweehonderd monscho» vielen te wator. Velen ervan verdronken. De vergadering der afgezanten De afgezanten zullen Zaterdag eene ver gadering houden in den Foreign-Office. De oorlogschuld In de diplomatische kringen hoopt men dat do Balkaansche vorstendommen gcone aan spraak zullen maken op eene grooto oorlog schuld. Zij wonschen dat do overwinnaars hier zeer gematigd zullen handelen en geeno eischen zullen daarstellen welke Turkije on mogelijk kan voldoen of welke den toestand van Turkije in dö toekomst le zeer zou belas ten. De inzichten van Sir Edward Grey Nog eer.e maand geduld Sir Edward Grey zal waarschijnlijk togen toekomenden Maandag de vrodesvergadering bijeenroepen, ton einde do besluiten van Turkije te bevestigen, zonder daarom noch tans aan do afgevaardigden van Turkije de vernedering op le loggen die besluiten zelf te moeten lozen. Do afgevaardigden van do bondstaton er- konnon met genoegen dat hot antwoord van Turkije het gevaar doot verdwijnen van hot hernemen der vijandelijkheden. Zij doen nochtans ook opmerken, dat er nog eon aan tal belangrijke zaken op te lossen zijn. Men mag zich binnen do maand aan het. toekenen van den vrede niet verwachten. Erge toonselen te Constaniinopel Ontslag van het ministerie KiamihPacha Ton gevolge van eene openbare botoogïng heeft liet ministerio Kiamil-Pacha zijn ont slag ingediend. Mahmoud Chefket pacha werd groot-vizier genoemd. Talaad bey is ad interim mot de binnen- landscho zakon gelast. Izzod wordt minister van oorlog, en Hakki pacha minister van builenlaudsche zaken. Weinigen tijd na dit eerste telegram seint men ons uit Francfort do bevestiging van dio oersto tijding. Het komitcit dor JongeTurkon, zoo luidt dat telegram, heoft zich meester gemaakt' van hot ministerio lo Constantinopel om doiv oorlog te doen voortzetten. Het gouvernement werd tot ontslag gedwongen. Eene andere bevestiging van die erge lijdingen worden ons overgeseind uit Con* stantinopeï, 8 ure 's avonds. Het besluit doorliet ministerie van Kiamiol Pacha genomen, in antwoord op do nota dep mogendliedon, afstand todoen van Andrino- pelen een doel der eilandon, en dat allen te doen goedkeuren door bet bijeenroepen van eene nationale vergadering, is tegenstrijdig met de grondwet van Tarkyê en met de heilige rcchton van het volk. Zullts heeft dus ook de verontwaardiging veroorzaakt van do menigte, die aanstonds

De Volksstem | 1913 | | pagina 1