nsmm ZON DAG26JAN UARI 1913 WEEKKRONIJK De Zesdagenkoers te Parij s Prinselijke vermaken M. POINCARE Kabinets-overste en Minister van Binnenlanflscbe zaken. De menigte voor het paleis van Versailles den uitslag der stemming afwachtende 1. De nieuwe Voorzitter der Fransche Republiek. 2. De Zesdagenkoerste Parijs. 3. Prinselijke vermaken. 4. Kunstjuweelen $in België.— 5. De Vergiffenis van den Monnik. 6. Uit onze Kolonie. 7. De drie Moedertalen. 8. Allerlee FOGLER, Amerikaan De reusachtigste strijd welke ooit zesdagenkoers medebracht is Zondag avond geëindigd, met de overwinning van de Amerikaansch-Australisché ploeg Fogler-Goullel. Voor Fogler verwondert het ons niet zijn naam eens te meer op de eerelijst van een zesdagenkoers te zien verschij nen, doch de groote eer van den koers komt ongetwijfeld toe aan den jongen, Australischen renner Goullet, die den "in Ikamp betwistte en den Franschen Kampioen Dupré, die met Lapize gekop peld was, zijn achterwiel toonde. De Fransche kampioen kan enkel ter zijner verontschuldiging inbrengen dat hij zich laten verrassen heeft. Goullet was aan den kop vertrokken en... kon niet meer ingehaald worden. D ink aan den regen van bankbriefjes, goudvinkjes, vijffrankstukken enz. we.ke schier onophoudend te verkam- G. GOULLET, Australiër pen waren en dus de rijders in een ge- durigen strijd hielden, werd er zeer snel gereden, 't Is dan ook niet te ver wonderen, dat meest al de rekords omvergekegeld werden. Het scheelde evenwel slechts weinig» of het wereldrekord der 142 uren in Amerika rijdt men geen zes dagen vol uit dat in 1908 door Mac Farland- Moran op 4404 kim 800 in, bepaald werd, werd met rust gelaten. De pre- miën werden echter te voorschijn ge bracht en de rijders betwistten ze met zichtbare genegenheid tot het rekord met 175 meters verhoogd werd. Ook het fameuze rekord der 144 uren van Berlijn, in Maart 1912, doorRutt- Stol op 4269 kim. G66 meters vastge steld, werd ver overtroffen. Goullet- Fogler legden bijna 200 kim. meer af, of liever zij brachten het rekord op 4.467 kim. 580 meters. De twee oudste zonen van den DuiUchen kroonprins, aan het spel. De twee oudste zonen van den Duitschen kroonprins verblijven voor het oogenblik te Pantenkirchen, in de hooge Beiersche bergen. Daar het er in de laatste dagen overvloedig sneeuwde, konden de jonge prinsen er zich ten volle aan de winterspelen overleveren. De moeder der jon^e prinsen hield ook steeds van wintersport, als schaatsen, slederijden, enz. Defonge prinsen schijnen op goeden weg, om haar voorbeeld na te volgen. Onze photographie geeft de jonge prinsen rechts, prins Willem, de toe komstige Duitsche keizer, links, prins Louis-Ferdinand, de tweede zoon van den Kroonprins weder, in gezelschap van een reusachtigen sneeuwman, die zij zelf vervaardigd hebben. Mochten de jonge prinsen zich nog eenige jaren aan die schuldelooze ver maken overleveren, en van de beslommeringen, welke de internationale en in- landsche politiek voor prinsen medebrengt, verschoond blijven.. nieuwen voorzitter der Fransche Flepixlolielt die M. POINCARE opvolgt als Het is dus M. Raymond Poincaré,die overzijne tegenkandidaten gezegevierd heeft. M. Poincarè was kabinetsoverste, of liever hoofdminister.Zijne zegepraal is niet gemakkelijk behaald geworden, daar de vrijmetselaarsploegen hem ten laatste hadden laten vlotten.bewerende dat hij 'takkoord geweest was met M. Millerand in de zaak Paty du Clam Naar het schijnt is de zaak echter heel anders gegaan. Wat er ook van zij, M. Pams, minister van landbouw, be haalde in de eerste stemming 327 stem men, terwijl M. Poincaré er 129 behaal de. M. Poincaré had dus 102 stemmen meer aan M. Pams, doch li ij had er 6 te kort voor de volstrekte meerderheid, daar er 868 geldige briefjes in de stem busgevonden werden. Wat er tusschen de twee stemmingen geloopen werd, bij de verschillige groepen is ongelooflijk. De 63 socialis ten hadden allen voor gezel Vaillant gestemd en men poogde ze te overhalen om voor M. Pams of M. Poincaré te stemmen De socialisten weigerden en bleven voor Vaillant stemmen in de tweede ronde... De andere afgevaardig den die stemmen uitgebracht hadden op Deschanel, Ribot, Millerand, enz. kozen nu echter voor M. Poincaré, ter wijl M. Pams zelf nog 31 stemmen ver loor. M. Poincaré werd ten slotte gekozen verklaard, met 483 stemmen. M. Pams had reeds s' morgends voor de kieziug zijn ontslag gegeven als minister van landoouw. 't Was nog het beste wat hij doen kon. M. Poincaré de nieuwe voorzitter der Franscne Republiek werd geboren op 20 Oogst 1860 te Bar-le-Duc, uit eene oude Lorreinsche burgerfamilie. In 1880 legde hij reeds den eed alsadvo- kaataf. In 1887 werd hij afgevaardigde gekozen voor het departement der Maas en bleef het tot in 1903, om alsdan naar oaar den Senaat over te gaan. Reeds in 1893 was hij algemeene ver slaggever van s' lands begrooting, hetgeen beteekende, dat hij in staat was minister te zijn. Inderdaad hetzelf de jaar reeds werd hij minister in het kabinet van M. Charles Dupuy en sinds dan, bij elke ministerieele knsis, werd hij door den hoofdminister verzocht deel te maken van het ministerie. Ook werd hem verscheidene malen het ge wichtig ambt van kabinets-overste aangeboden. 't Is slechts verleden jaar dat hij aanvaardde. Eene groep afgevaardigden verlaat het paleis van Versailles,

De Volksstem | 1913 | | pagina 1