Oorlog in de Balkanen m VAM MEENEN 'I EEN m 'T ANDER BUITENLAND O dSr EFH» ÜI_a xgL Hl3 BUREELEN VatNutfal-De üendt. E3©gss!ff5eiiasS® Jaargsasag tir 23 2 CENTIEMEN HET NUMMER Eosades-dag 30 Januari (593 ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. -Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 u, 's avonds tif ft» 2' UITGAAF, 7 u, 's avonds 0 Pour toutc la pnblicité eorr.mcrciale et financière du journal, s'adresscr exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place do la Course, Bruxelles. TE BRUSSEL i GOSTS, ËeursplaalSj 2 Telefoon A 8299 BestuurderJ. TE AALST £2ei"icstraat| Telefoon 114 Si AANKONDIGINGEN! KI. sank. (1 tot 4 kl. rsg.) fr. 0.G0 3* blaóz. (do regel) Ir. 1,00 4* blaaz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon.(per regel) iv. 2,00 fr. 1.00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commei'ciale en financieel© aankondigingen zicli uilsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel. tfitdoReruè militaire van R. de Thomasson ...Het kan ons volstaan to zeggen dat bet veeleer politieke dan wel stra togisc-he redenen zijn, welke de Belgen op den duur hebben overtuigd dat de conige ernstige waarborg voor hunne onzijdigheid in tijd van oorlog sedert enkele jaren niet meer bestaat. Deze waarborg was enkel gegeven door Engeland, ondersteld louter toeschou wers te zijn van een Fransch-Duilschen oorlog. Sedert 1815,trouwens getuigt gansch de diplomatische geschiedenis van Europa van Engelands onwrik- baren wil om geene grooto Mogend heid, waarmede het geene afspraak heelt, België to laten aanraken. Derhalve was het weinig aanneem baar dat, om het voordeel van eigenlijk ondergeschikte verrichtingen, Duitscbbind of Frankrijk zouden vra gen een grondgebied te schenden, waardoor bot zich voorzeker Enge lands vijandschap op den bals zou halen. Doch zoodra bet gebleken is dat Engeland niet onzijdig zoude blij ven lusschen Frankrijk en Duitscb- land, verloor tb-zo redeneering alle kracht, en begonnen do verstandige Belgen,er. zoo zijn er velen,bezorgheid te toonen. Een Er.msch antwoord op het Dnitscli militair programma door kapitein La Francais (1912). Het voornaamste Franscli-Duitsch strijdveld heolt zich sedert verschei dene jaren aanzienlijk uitgebreid. Men weot dat, volgens hot tractaat van 15 November 18oii. de onzijdigheid van België is gewaarborgd door Oosten rijk, Frankrijk, Pruisen, Groot-Brit- tannic en Rusland. Zoolang men kon veronderstellen, dat bet aanstaande Europoesch condikt zou oprijzen tus- schen de mogendheden van het vaste land, dio van liet Drieverbond er. het Tweeverbondkon men Enge land als beschermer van den toestand beschouwen. Van den dag af dat het klaar is gebleken, dat Engeland in dien strijd partij zou kiezen, is bet niet 'minder klaar gebleken dat die onzij digheid, waarvan de borgen onder elkander zullen vechten, nog slechts door gevoelens zal wordefi gevr waard. Zulke verdediging icgonover Duitscbland is meer dan broos, zij bestaat niet eens. Sinds de Engelsch-Franscho «entente» (verstandhouding) en als een barer onmiddelijkst tastbare gevolgen zijn onze Oosterburen lusschen Alten en Nedcr-Moezel begonnen met hot aan leggen van spoorwegen die goon twij fel meer toelaten omtrent liet inzicht ons versterkt front van do Moezel tusschen Mondmédy en Hirson, te overrompelen. Alleen do vrees voor barig eene kracht la ontmoeten, die bet kon tegenhouden, zou de waar schijnlijke beslissing van den Duit- schcn staf kunnen beïnvloeden. Men heleedigt geenszins bet Belgisch leger, wanneer meen oordeelt dat bet niet in staat is een Duitsch leger tegen le houden. Gedurende gansch de XIX" eeuw gewend aan*de gedachte dat bet slechts toeschouwer van do groote krijgsgebeurtonisson, die zeldzamer en zeldzamer, westelijk Europa beroeren, heelt België nog niet bet noodig be sluit afgeleid uil de brulale strekkin gen, die men bij den aanvang der XXs eeuw waarneemt. Troepen gelegerd nabij de Belgische grens. Men doet uitschijnen dat do Duit- scbe garnizoenen nabij de Belgiscfie grens door de wet van 14 Juni 1912 vermeerderd werden met 2 bataljons infanterie, 5 eskadrons, 6 velubat- terijen en 1 bataljon pioniers. Men zal ook bemerken dat nieuwe garnizoenen werden opgericht in zekere gemeenten, kort bij onze grens gelegen. Het dient, eindelijk, te worden aan- gekerkt, dat bet nieuwe XXIs korps bet getal korpsen in de nabijheid van Zuideiijk België gelegerd, is komen versterken. Waarom dio nieuwo strategische maatregelen Omdatde Duitschors vanzins zijn, in geval van oorlog met Frankrijk, in België te vallen, zoo zeggen de Franscken. Omdat wij bezorgd zijn ons tegen oen aanval vanwego Frankrijk te ver dedigen, antwoorden do Duit- schei's. Wij zullen dat geschil tusschen onze naburen niet oplossen, doch daarvan dit onthouden dat zij het eens zijn over eene zaak oen waarsckijnlijken inval in België. 't Is de ecnige les die wij uit die polemiek kunnen trekken. Zij stemt tot nadenken. Teïjïooïzsteüllng waai tioess- e?es«ïeeS£ ie Brussel. De prach- tigo teiitoonslelling van hoondorloelt en van al de nijverheden dio er in verhand nriedo staan, elk jaar ingericht in de hoofdstad door do zorgen der maatschappij Les Avicul- teurs Beiges zal piaals hebben in do Grooto Hal van het Verjaringspark op 22, 23, 24 en 25 Februari aanstaando. Deze tentoonstelling wordt aanzien als de schoonste en belangrijkste van het vasteland, niet alloen door do waarde der ton toonge stelde exomplarbn, maar ook door de deel neming dnr hoenderkweekers aller landen die er. tentooiiitcHon. Tevens wordt de tentoonstelling op de prachtigste wijze met groon en bloemen versierd. Ieder herinnert zich nog dat ver leden jaar do Koning vergezeld van den minister van landbouw doze tentoonstelling bezocht. E©5ï slee!©.-— Do duikerstoestellen zijn in do laatste jaren al botor en volmaakter geworden en stellen do duikors in staat een voorraad lucht mode te nomen, welke maakt dat de ademhaling vrij lang mogelijk is. Thans heeft men ook een middel gevonden om zich op een gfemakkolijko manier voort te bewegon, zonder dat zij zich zelf behoeven in te spannen. Dit geschiedt door een onder- zeescha slede, welke gekonstrueord is door de fabriek Diagerwerk, to Lübeck. Dg sleo wordt voortbewogen door een mo- toorboot en zij vorplaatst zich met een vrij grooto snelheid. Do sleo hoeft het gewone onderstel, waarop een zitplaats voor der. dui ker is aangebracht dozo zitplaats is over welfd en aan drio kanten ingesloten door een soort schelp, die den duiker beschermt tegen don druk der onderzoescho slroomin- gen. Aan weerskanten zijn do reservoirs voor samengeperste lucht. Van voren is het roer om le stijgen of te dalen, van achtor is het horizontulo roer, dio beiden van af de zitplaats werken, Hot toetreden en uitlaten der lucht geschiedt door kloppen. De duiker gemakkelijk gezeten op do sleo, wordt met zijn voertuig door een kraan of langs oen snijplank in het water gelaten. Als de reservoirs met samongeporsten lucht gevuld zijn, drijft do sleo met den dui ker in de bovonslo watorlagën. Om to duiken beschikt men over twoo middelen do lucht uit do reservoirs te laten of hot voor-roer lo gebruiken. Slechts om tot grooto diepten te dalen of daaruit op to stijgen, maakt men van het eerste middel gebruik. Goduronde den tocht voorkomt de inertie van een zoo dichte middenstof als het water botsingen tegen do rotsen of an dere ongelukkon. O© Hijst dei* Pauzen. Sedert ecnigo dagen doet in zekere pers een dwaas nieuwsjodo rondo: in do lijst der Pauzen, meegedeeld in het Pauselijk Jaarboek voor 1913, zouden de namen van vier Pauzen ge- schrabt zij n, omdat men nu eerst zou bevon den hebben dat zij geen Paus geweest zijn. Do Osscrvatoro Pvomano doel oj mer ken dat do thans afgekondigde lijst,.dezelfde 13 die in 1151, dus reeds moor dan anderhalve eeuw geleden, afgekondigd word op bevel van Z. II. Paus Bened ictus XIV. Wat meer is, de zoogezegde vier afgeschrable namen hebben nooit op do oflicieelo lijst eer Pauzen gostaan. Men ziet daaraan nog eens hoe voorzichtig men zijn moet met al do nieuwsjes, door zekere bladen ovor do Kerk on hot Pausdom verspreid zij sproken daar govvooniijk over gelijk de blinden over de kleuren. Hoeg Wa»Sf« Do konnis van de hoog watergetijden is van 't grootste bolang voor de schippers ook bestaan er van over langen tijd almanakken welke de hoogwater- getijden opgeven voorgeheol hetfjaar. Er is nooit beweerd geworden dat dio almanakken niet juist zijn opgemaakt. Hut bosluur van Bruggen en Wogen geeft nochtans ook alle jaren eene tafel uitzie de hoogwatergetijden voor geheel het jaar aan duidt. Van zijnen kant geeft het bal'etijn dat Lot Observatorium van Brussel eiken dag naar elke haven zendt, ook de uron van het lioog v.*ater aan. Maar men heeft opgomerkt dat het bulio- tijn van het Observatorium soms tot 40 minu ten met do tafel van Bruggen en Wegen verschilt. Wie hier juist of onjuist is kunnen wij niet zeggen maar het ware te wenschon dat de Iweo officieele diensten zich 't akkoord stol den or kan toch maar een juist uur voor liet hoog water zijn. ©azichihare vllssmachie* E3GE3. Het ministerie van oorlog der Voreenigde Staten, tracht het leger to voor zien van vliegmachier.en, dio onzichtbaar zouden zijn op 300 moters hoogte. Er wor den tegenwoordig proefnemingen god< meteen nieuw doorschijnend "produkt, deels uit celluloid samengesteld, waaruit do vleu gels en hert geraamto van het toestel zouden gemaakt worden. rJecterlanO. Drama. De schipper P. K., welko in het huwelijk zijner dochler niet wilde toe stommen, hooft gedurende eenen twist haar in stadskanaal doodgeschoten. Daarna schoot de plichtige zich zelf dood. SBraxilcriJ 3c De genadavergunning. Dijnsdag mor gen zijn in den ministerraad, do bijzonderste bepalingen van de gonadovorgunning bespro ken. Dezo zal in oenen breed cn zin opgevat worden en zich uitstrekken tot alle de poli- tieko veroordeelden alsook tot deze veroor deeld voor overtredingen op de wet in ver- eenigingen, werkstakingen, en dar pers. In de Kamer. In de Kamerzitting van Dijnsdag liep de bespreking over het bus kruit, gebruikt in het leger en het zeewezen. De heer André Lefèvre doet de voortreffe lijkheid van het gebruikte poeder uitschij nen. Do nilro-glycorino welke het bevat, be vrijdt hot van do vochtigheid. Verders vraagt hij zekere voorzorgsmaatregelen door do regeoring in to voeren. Moedermoord tö Dreux. Maandag mor- gend, ton 9 ure, werd vrouw Bérart, 55 jaar oud, verdronken gevonden in eenen beirput nabij hare woning, le Dreux. Do vermoedens violeh onmiddellijk op don zoon van het slachtoffer, Ernile, 33 jaar oud. Do geburen hadden Zondag, in het huis Bérard hooren om hulp roepen. De gebaren snelden loo on zagen dat moeder on zoon handgemeen waren. Do zoon werd aangehouden en deed bekentenissen. De ontaarde zoon werd in het gevang opgesloten. Nog de ontploffing in den Metropolitaan. De ontploffing welke Zondag avond in den onderaardschen ijzerenweg der Metropo litaan plaats had, heeft eenen groot en na sleep van erge gevolgen. Niet alleen hebben er Maandag instortingen piaals gehad, welko den weg vorsporren, doch ook invallen van waterleidingen. Dijnsdag namiddag is het water uit ëbne geborsten riool gesprongen en heeft gansch do gaanderij onder water gezet. De arbeiders aan de hei-stelling onledig, moesten ijlings de vlucht nemen. Hot water doorweekt den grond on zal ongetwijfeld, andero afschrijvingen veroorzakcu. XDuitscHlazid De nieuwe kri$g3uitgaven. Er wordt verzekerd dat in de nieuwe voorstellen be treffende bot leger, voor 100 millioen mark nieuwe lasten zijn. goschroveir waarvan 18 millioen voorde luchtvloot. Waarschijnlijk wordt hot ontwerp niet in gediend door den tegenwoordige:! minister v/m oorlog doch door zijn opvolger. Als op- volgor van den minister wordt gesproken van do generaals von Heeringen, von Gall- wilzen SixLo von Arnim. Prins Adalbert. Prins Adalbert van Pruison is herstollondo. Do longontsteking neemt in hevigheid af. Oneerlijke-exofficier. Hot Landgericht Münchond veroordeelde don ex-eerste luite nant Johannes Nagol von Gerinershoirn, die als schatbewaarder van do Beiorsche voreo- niging van het Roodo Kruis in de laalsto twaalf jaren 80,000 mark verduisterde, en do boekon vei valscbte, tot vier jaar gevan- genis en vijf jaar eerverlies. Spoorwegongeluk. Zaterdag avond is bij Diehnissen de locomotief en dogoodoron- wogon van een reizigerstrein ontspoord. Do machinist werd gedood en vijf reizigers wer den rneor of minder org gekwetst. Botsing in zee. In den nacht van Maandag tot Dijnsdag is de Dailsche vier- maslor Pagoni uit Hanburg naar Val- paroiso varende, op de hoogte van de Haag- sehe Kap op het stoomschip Pharyjné ge botst. Do Pagoni is onmiddelijk gezonken. Slechts 4 porsonen der bemanning zijn dooi den Pharynê kunnen gorod worden, 30 an dero zijn verdronken. Vitriool en vergift. Eone naaister, Hitschk», te Hamburg, hoeft eone kom vitriool in 't gelaat gegooid van oenen man. Dezo word de oogen uitgebrand en is vreese- 1 ijk in 't gelaat verbrand. Do vrouw vluchtte naar hnis on nam er een lievig vergif in. Zij stierf eenige oogenblikken nadien. Diezelfde vrouw had pas enne straf van vior jaar go- vaug uitgeboet, om in 1907 een man dood geschoten te hobbon. Stadhuis afgebrand. Het stadhuis van Hallo, nabij Leipzig, is Maandag afgebrand: de verzamelingen en documenten van groote weerde zijn de prooi der vlammen geworden. Engelaiicl De stemrechtvrouwen. Do suffragette» hebben zich eonigzins willen wreken over het verwerpen van hot voorstel tot kieshor- vorming. Maandag avond heeft men oene jonge vrouw aangehouden welke in do hall van do Kamer te Londen eenen sleoa wierp op eeno schilderij van weerde. Te Dublin heeft men drij jonge meisjes aangehouden, welke beticht zijn een zestig tal ruilen verbrijzeld to hebben in bet paleis van den onderkoning. Dijnsdag beeft men mevrouw Despard veroordeeld tot eene boet van 50 «hellingen of twee weken gevang, uit hoofde van ver- nielingsdadon door haar gepleegd. Dijnsdag avond heeft men te Londen ver scheidene vrouwen aangehouden welke de ruiten van het ministerie van Binnenland1- sclio Zaken verbrijzelden. Genezing door radium. Zeer aanmoe digende uitslagen werden verkregen door het Londensch radium instituut bij de be handeling van sommige gevallen van kanker door radium. Uit het eerste door hot Insti tuut uitgegeven verslag blijkt dat 539 ge vallen behandeld werden sedert 14 Augustus 1911 tot 31 December lh!2. In dit aantal zijn begrepen 53 schijnbare genezingen, 28 genezingen. 245 verbeterin gen, 70 gevallen die niet beterdon, 88 waar bij de behandeling opgegeven werd, 54 met doodelijken afloop. Velen die thans genezen zijn, zegt hel verslag, hadden tevergeefs beroep gedaan op genees-en heelkunde. Poücieoverste bestoten. Dieven zijn 's nachts in hot departement godrongen van Sir, Alexander Bruce, hulpoverste dnr stads- policie te London, 25, Egcrton-Terrac®. Zij hobbon or al liet zilverwerk buit gemaakt. Onlangs drongen denkelijk dezelfde dieven in den poiiciopost van de Commercial Street en doorsnuffelden do zakken van ooucn over- frak, die aan den kapstok hing. Rusland Een proces afgesprongen. Volgens in omloop zijnde geruchten zou het proces ton laste van generaal Kouloff,hoofd der geheime policio, MM. Spirodowilch en Werigine, hoogero ambtenaars bij do policio-departe- meulen en Kuulabko, hoofd der Ocbrana te Kiew, zonder gevolg blijven. Dat nieuws wordt bevestigd. Al de vervolgingen werden ingetrokken, hoewel uit het onderzoek door verschillende senatoren na don moord op M. Stolypine, gebleken was dat zij plicht hadden in dio ak, inzonderheid door hunne onachtzaam heid in de uitoefening van bun ambt. Alleen M. Kolabko, hoofd van deOchrana vau Kiew ten tijde van den aanslag op M. Stolypine en die Bagroff, dader van den moord, in dienst nam, werd ontslagen. Doch volgons do bladen zou M. Koulabko terug in dienst treden bij het eeuwfeest dor Romanoffs. Italië Schrikkelijke ontploffing. Eone schrik kelijke ontploffing gebeurde in do stokskens- fabriek van Cesi, nabij Ancona. Do bestuurder, M. Sergi Scliiavoni, ar beidde in zijn laboratorium hij boroidde eene nieuwe samenstelling voor de vervaar diging van stekskens, die hij van plan was in le voeren in zijne fabriek. Terwijl bij phos- plioor met potassium-chloraat mengde, doed zich eene geweldige roaktie voor en hot mengsel vallo vuur. Al do in het laboratorium aanwezige stoffen ontploften. Do bestuurder en zijn helper worden omgoworpen en wer den gevonden mot schrikkelijk verbrand aangezicht, borst en handen. Do bestuurder bevindt zich in bodenkolLj- ken toestand. Zoo bij den dood ontkomt, zal hij stellig blind zijn. Do Vesuvius. Do Vesuvius, die sedert 1906 zich stil hield, begint weer zijne werk zaamheid. Zware rookwolken stijgen uit don krater en lichte aardbevingen on onderaard- sche geluiden doen zich voor. IïXCliO Do onderkoning. Lord Hardinge is nu bijna geheel hersteld. Maandag beeft bij do vergadering van den welgovenden raad to Delhi voorgezeten. "Vereonigclo Staten Gevecht tegen Mormonen. Te IpswfcTl in Massachussels is tijdens eene godsdienst oefening van Mormonen eon groot tumult ontstaan, toen een ouderling gewijd brood aan kindoren van vijf tot zeven jaar rond deelde. Hot orgel, de lampen, tafels en stoelen in do zaal werden vernield door een deel dor aanwezigen die de Mormonen vijandig gezind waren. Do Mormonon vluchtten in een tram die toen bestormd word. D9 staking der hotelbedienden. D® stakende kellners te New-York hebben Zon dag een aanval beproefd op bet Waldorf Astoria hotel, waar de kellners geweigerd hadden te staken. De policis heeft do bestorming nog juist bijtijds verhinderd na een gevecht mot de stakers. Dijkbreuk. Ten Noorden van Vicksburg i3 een dijk van do Mississippi doorgebroken een duizend vierkante mijion zijn over stroomd. Do schade moet zeer groot zijn. honderdon huisgezinnen zijn zonder ondor- dak. Men vreest voor andero dijkbreuken, daar do rivier als gevolg van slagregens, erg gezwollen is. Het bouwen ta New-York.In New-York (stad) zijn bot afgeloopen jaar niot minder dan 12,000 niouwo gebouwen van allerloi aard gezot, tot een gezamentlijlc bedrag van 207,000.000 dollars. Daarvan komen voor Mannattan liet eigenlijke Now-York 116,000,000 dollars, van welker som 30,000,000 dollars bestemd waren voor kan toorgebouwen. Kiamiei Pacha ziok. Naar oen Turksch dagblad is Kiamiei pacha ziele en zou eenon kant van zijn aan gezicht mat lamheid geslagen zijn. In do om geving van den oud groot-vizier verzekert men dat de ongesteldheid niet erg is on dat Kiamiei slechts aan eene verkoudheid lijdt. Indrukken te St-Pe!ersburg. Nooit zag men op de beurs van St-Peters- burg zooveel ongelukkige instortingen als gisteren. Eergisteren nog, kwamen er gedu rig aan geruststellende telegrams aan de Tur ken voorstellende als zijnde op hot punt af stand te doen van Andrinopel. Het gevolg daarvan was, dat op enkele uron tijd al do waarden hunnen vroegeren koers hadden be reikt. Of de mannen van don opslag geluki kig waren In ecnige uren lijds wonnen zij millioenen en millioenen. Gisteren nochtani ging zulks veel slechter, on dan eindelijk was het eene waro instorting. ITet gevaar van oenen oorlog mol Oosten» rijk scheen voer goed uil de voeten geruimd, Men vertelde dat het geschil Rumonië en Bulgaria voor goed vereffend was Turkijo zou afstand gedaan hebben van Andrinopel en van de eilanden in don Archipel.De diplo maten van het Drieverbond behaalden eene algemeeno overwinning op gansch do linie. M.Sasonof zolf word als de grootste staats man aanzien, en zijne vijanden zelfs moesten zwichten uit eerbied voor hem. Maar plotselings nu moest men alles her beginnen cn do toestand ziot er veel somber der uit, dan hij ooit was. Sommige dagbladen van st-Petorsburg la» ten duidelijk verstaan dat de uitslag der Jon ge Turkon niet kon gepleegd worden zonder do plichtige modehulp van de diplomaten van het driedubbel Verbond. Men is ook eenigszins verwonderd dat da afgezanten niot beter op do hoogte waren van hetgeen er op handen was. M. doGiors, af gezant van Rusland, schreef voor enkele dagen nog aan don minister van buitenland- sclie zaken, dat de toestand van het ministe rie Kiamiei Pacha heel vast was dat men niets hoefde lo vreezen van den kant dor Jon ge Turkon dat deze toch ook geen den min sten invloed op do bevolking meer hadden. Men is ook algemoen van gevoelen dat ds toestand van M. de Giers te Constat)linopoi schier onmogelijk zal worden, dezo laalsto dagon immers hoeft hij veel voetstappen aan gewend to Constantiuopel, en is daar kracht dadig opgetreden opdat do Turken zouden afstand doen van Andrinopel, ben bedroi- gendo dat, indien Turkije halsstarrig wei geren bleef, Rusland niet meer onzijdig blijven kon. Krijgsverrichtingen rond Scutari Sodcrt Dijnsdag 10 uren van den morgenil lot 4 uro van don namiddag, hebben do Tur kon van Tarabosch eenen aanval gowaagd

De Volksstem | 1913 | | pagina 1