Eerlijke verslag gams Mloiiwjaarssiüen voor clou Fans 'T EEN EN ANDER RU ITEN LAN D Vrijdag 31 Januari 1993 0 DA.G-SLiL]D Van Nuffel-De üendt. üsa§ssliü© RJegsjiüassïüs jaargasag n' SS 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureeien van het land. I* UITGAAF, 4 o, 's avcnds 2° UITGAAF, 7 u, 's i BUREELEN Pour tout® Ia publicité commcrciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Reclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. TE BRUSSEL Rli ËSDTS5 BenrspiaslOj 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE AffiLST 6Kerlcstraati Telefoon 114 AAN KON DIGI NGENl KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) tr. 0 60 3* bladz. (de regel) tr. 1,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Commercialc en financieelo aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godls, 2, Bcursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1.09 Gemengd nieuws psr regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (por regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Minister do Broqueville bevond zich Dijnsdag in de noodzakelijkheid zijn kabinetsoverste te verdedigen,dien men wellicht had willen afschilderen als cene nulliteit in zake militaire kennis sen. De minister van oorlog las de ge tuigenissen van generaal Delacroix, oud-opperbevelhebber van bet Fran- sclie leger, van generaal Langlois,van den Duitschen generaal Rohne, van den Franschen kolonel Poissonnet,die allen aan kommandant Colon schrif telijk hunno gelukwenschen aanboden om zijno merkwaardige strategische werken. Daarbij werd dan nog de getuigenis gevoegd van een aantal Belgen, als Brialmont, Chomé van de Beigique militaire generaal Cbapelié en gene raal Strank.koniugs vlougel-adjudar.t. Deze laatste eindigde zijnen brief aan bevelhebber Colon volgender- wijze .Terzelfdertijd herinner ik u dat men slechts met steenen gooit naar den boom die vruchten draagt. A'er- wacbt or u dus aan om wat gesteenigd te worden. Troost er u in en wapen u tegen onrechtvaardige aanvallen. Sedert alle tijden,heelt de naijverige bekrompenheid bij voortduur der. vruchtbaren arbeider mot haar lawaai achtervolgd dat is het loon van de verdiensten. Van dat. alles leest mer. in de liberale <i Etoile Beige geen gebenedijd woord. Niels, niets De minister liet dan liooren dat bij bewijzen had gevonden dat er in het leger eene camarilla vrijmetselaars bestond die er op uit was alles in bet werk te-stellen om aan alle verant woordelijkheid immer te kunnen ont snappen c" de werking to belemmeren van hem die met 's lands verdediging bekommerd is. Ilij voegde er aan stonds bij dat liij die mannen wel tot onderdanigheid zou weten te dwingen' al waren bet dan ook nog hoog geplaat ste officiers, In de Etoile geen gebenedijd woord. Dat generaal De Neuter niet werd afgezet om zijne politieke denkwijze, maar wel om onkunde in militaire za ken dat vernemen wij ook. me! do be wijzen erbij uit den mond van minister de Broqueville zoo ook dat de ge schiedenis van bet peterschap zijn van den generaal eene eenvoudige fabel is; zoo ook dat er ernstige militaire redens bestonden om kolonel AVarnant geen generaal te later, worden zoo ook dat de twee officiers van Bouillon niet ge straft werden omdat zij deel hadden genomen aau eene burgerlijke begra fenis, dut die maatregel tegen ben reeds was genomen veertien dagen voor do booger gemeldo begrafenis, maar dat die officiers werden gestraft om dat. zij commissies ontvangen hadden op gedane leveringen Dat alles werd luidop door den minister verklaard inzitting van Dijns dag. Dat alles staat in bot beknopt verslag te lozen. Maar dat alles verzwijgt de Etoile» cn Dernière Heureen tutti quanti. De redevoering van den heer Devéze ex-preiekt van de Congregatie in het Sint Lodewijksgesticht te Brussel, nu ridder, 33° graad van het order der Kadoschridders stond op vier groote bladen overgedrukt in die eer lijke gazetten, vóór dat zij uitgespro ken was. Uit het antwoord van den minister laten zij alles uit wat hen oenigzins hinderen kan. Een record van oneerlijkheid dat wellicht niet kan geklopt worden dan door een bladje, dat vorslagon dóet opmaken en onderteekenen door per sonen die op de vergadering geenen voet hadden gezet. In de aardige wereld vallen allorlei aardige zaken voor en zelts tot in onze Kamer. Zeker oogenblik was M. Devéze ge- froisseerd och arme omdat na de wederlegging van zijne aantijgingen M. de Broqueville niet al te wel luis teren wilde naar zijnen prietpraat maar in onderhandelingen trad met M. Schollaert, voorzitter der Kamer. Al de liberalen en socialisten juich ten Devéze toe wanneer hij M. do Bro quevilie toeriep te luisteren. Furne- rnont was natuurlijk de geweldigste. Maar zie, daar komt een derde volksvertegenwoordiger bij hen, la chend er. minzaam bun de hand druk ken en met bon kouten. Furnéinont verdubbelt zijne protestaties en begint te huilen en te bulderen. Daarop keert do laatste aangeko men zich om en dan hoorde men Fur néinont uitroepen «Verduiveld» (wij veranderen eenen vloek door dat woord) 'tis Vander- velde.» En waarlijk 't was de roode leider. Wij geven dat incident weer, dat in het Beknopt Verslag niet werd vsr- meld, om te doen inzien wat al deftige eneerlijko lieden er in onze Kamer zitten! PawseSIjke Tot nu toe werd het plechtig- jaargetijde ter nagedachtenis van Z. II. Paus Leo XIII in het Vatikaan gecelebreerd op den verjaardag van liet overlijden, den 20 Juli. De plechtig heid tol' herinnering van de kiezing van Z. II. Raus Pius X had plaals den 9 Augusii. Beide plechtigheden vielen dus in den vol len zomer, on een groot getal kardinalon en andere Iioogwoerclighoidbokleeders van het Pauselijk hof hebben dan gewoonlijk, uil hoofde der-groote hitte, Rome verlaten. De II. Vader hoeft nu besloten dat het jaargetijde voortaan zal gecelebreerd wor den den 5 November, en de dienst tor herin nering zijner kroning den 16 November, ver jaardag zijner bisschoppelijke wijding, l^isseliaug vrz&n &laB»ca3asega*am- r?.sesa fcassscheta Bs'sesssS est: Bcstrsa. In do warande van hol konink lijk palcis te Laken werden vijf stalen torens opgericht, die eene hooglo bereiken van ruim zestig meters, bestemd voor den hoofd post van draadlooze telegrafie in België, Tusschon dezo twee torens zullen de voeldraden worden gespannon die de Marconigolven zullen opvangen, uitgezon den door den post van Dakar. Alles echter laat verhopen dat eerlang, dank aan den post van Laken. Marconigram- men zullen kunnen gewisseld worden tus schon Brussel en Borna. üer,-tf3Ê5cr:sö?tg eSea* Een groep katholieke kamerleden heeft een wetsontwerp neergelegd, do wet van 12 Au- gusius-1903 wijzigende, welke het verval- schon der boter door middel van Margarino beteugelde. Hoer Maenhout stelde do memo rie tot toelichting op, welke den tokst van hot ontwerp vergezelt. Het ontwerp beoogt te voorzien in de leemten welke do ondervinding in do wet van 1903 lieoft waargenomen. Het is ondorleekond door de hooren Maonliout, Maes, Leyniors, Polet,Schaetson en Gilles de Pélichy. Be vas9 BsSgen- 8a?3s3, Do jongste statistiek brengt ons eonigo wofenswaardigo bijzonderheden aan over do bevolking van liet rijk. België W.US-einde December bewoond door 7.432.785 inwoners, verdeed aldus Ongo- huwden 4.261.871 waaronder 2.169.253 van het mannelijk en 2.092.618 van het vrouwelijk geslacht gehuwd 2.741.880 weduwenaars, 131.945; weduwen, 270.929 uil don echt gescheiden, 14.759 waaronder 6.414 mannen en S.345 vrouwen. Er waren 158.328 personen gehuwd voor don ouderdom van 25 jaar te hebben be reikt, Daaronder trof men er 12 aan die min der dan 15 jaar oud waren. Zes vrouwen minder dan 20' jaar oud, zagen reeds hun huwelijk ontbinden door echtscheiding. Vier ongehuwde Belgen en slechts een gehuwd man hebben de 100 jaren achter den rug. Tussclien 90 en 100 jaar, telt men 434 ongehuwde» en 210 gehuwden. Drie wedu wenaars en 8 weduwen bereikten de 100 jaar er zijn 729 weduwenaars en 1.483 weduwen lusschen 90 on 100 jaar. Slechts twee vrouwen uit don echt getreden beroi- kon van 90 tot 95 jaar. Leiders esv Nog een aanhaling uit De Waarheid hot orgaan der vrije socialisten van Gent» Wij raden alle werklieden aan ze goed to lozen en te overwegen Men vraagt zich af schrijft het socia listisch blad waarom de werkliedon zich op afstand houden als over A. S. gesproken' wordt on de leiders alleen liet liooge woord voeren en zich begeesteren r Is hot misschien niet omdat die leiders in het verschiet eervolle en winstgevende plaatsekens voor hen zeiven to goinoet zien van volksvertegenwoordiger en minister? Wat do werklieden nog meer tegen de horst stuit, dat is het schoon, aangenaam en weelderig loven van de leiders en do onbe schaamdheid waarmede zij aan arme werk lieden den raad, bijna hot hevel geven te vasten mot vrouw en kinderen en honger to lijden, om ter eere van "do leiders te kunnen staken» Al dat gaat niet onopgemerkt voorbij. De werklieden verliezen het hetrouwon in A. S. en richten huuue blikken langs een anderen kant. Door het syndikalisme zullen zij hunne sociale rechton veroveren en de politieko leiders wandelen zenden. ELFDE LIJST Overdracht der vorige lijsten §0,169,30 De "Gazette du centrft., 2b Jufvr. Rembry, Evergom. 100 Algemecne Overste der Zendingen van Scheut 50 Senator en Mevr. F'. Rapsaet, Audenaarde, 100 God 7.y gebenedijd. 25 E. M. pastor, Vielite. 25 MocJit ik nog dikwijls geven, 25 Uit dankbaarheid, 25 Naamloos, T. V. 40 St-.Tozsf Collegia, Virton 100 Middelbare school der Zusters, Begijnestraat Mechelen. 30 Verscheidene. Kortrijk, 70 •Abdij van Val-Di&u 80 Damon der Derde-Orde van den H.Franciscus Doornik 50 E. Bestuurder en Congreganisten van O. L. V., Kiel, 87 Twee Zusiers uit Niel, 100 II. V'r.der, zegen mijne familie Enghien 100 M. en Mevr. (luillemin. 1D0 De Zusters van O L. V. Boodschap, Hevcrlé 75 M en Mevr. Van Oost, 50 Dr Orta, 25 M. Alfons Bellin, Jaudrin, 25 De geestelij Iron der dekenij O.L.V. Doornik 195 Deken Wautliicv, Doornik, 25 Familie V. 1). 15. Berchcm-bij-Audenaerde, 50 Onbekend, Si-Miohel 100 Mevr. wed. A. Legrand. 50 M Louis Legrand, 50 M. Alex. Legrand 50 M. Henri Legrand 50 Baron Joseph Del Marmol. 200 M. en Mevr. I.ejeune do Sohan, 100 Burggjaaf Simonis. senator, Verviers» 100 Mevr. LouisSimoms, id. 100 M. en Mevr. Armantf Siinönis, id. 40 Ter nagedachtenis van liantinuik Hazé, past. Bodeux, 1G0 M. J. J. Petit-Soumagno, Verviers, 50 De geestelijken dor dekenij van Ilerve 80 M. en Mevr. 1'. Rittvveger, Juslenville, 50 De pastoor van La Raid cn parochianen. 25 Mgr. Roucourt, liuisprelaat van Z. H. deken Antwerpen, 100 A.M. D. G. Herenth.ils, lóö Baron en Baronnes Phil. Gillès de Pélichy, Antwerpen, 500 HeiligUuis.id. 100 Om eene gunst, te bekomen, 10; Vermersch, Wervicq, 5 M. A. Wilmart, Jolimont, 5 W® en Kinders Bossuyt, Bossuyt, 5; Maria, Wovclghem, 1 Van wege der Derde Orde van den H. Fr., Wctteren, 10 Bcd&nkingen en voor liet welge- lukken... 2 Onbekend, 2 id.. Wctteren, 3 Om mijnen roep te kennen, 1 Voor een bedroefd huisgezin, 2 Bedanking van A., 1 A. M. D, G., Erwetegem, 10 A. V. II., Herenthals, 5 E. H., Berlaer, 5 Onbekend, id., 1 A. F. J., 2 Gcefte uit, Ocdelem. 10 Id., id., 5 Van t.\vee arme men- schcn 2 E. H. Dryvers, WiUebroeck, 5 Naam loos, Eorneghcm, 20 D. L., 20 H. Vader, gc- vaardigt U mijnen zoon Lcon te zegenen en te genezen, 10 R. F.., 5 Opdat mijne vrouw moge genezen, 5 Opdat de II. Geest mij de vrucht van v>ede verlcene, Namen, 5; Herman broeders, heerseht, 2 Ter eere van O. L.V., Moere, 4 L. V/.., 3 M. Léon, Val. en Sylv., 1 Onbekend, 1 Mej. Jullictte en Catherine van St-Piut, 5 T. N.. 5; H. V. zegen mijne inzichten, 1. God zegent mijne familie, 2 M. Fourez, rus tend pastoor. Doornik, 10 Ter eere dor II. Helena, Antoing, 5 Om eene gunst te bekomen. 5 Naamloos. 5 H, D., 2 H. Vader zegen mij en mijn work, 1 H. V. zegen ons gezondheid, Etterbeek, 1 Onbekend, id., 2 H. Vader zegen mijn lieve Alma, Roeselaere, 2 Een derdo Or- deling, 5 Ter eere vac het H. Uart, Leuven, 5 Voor de toekomst van myn zoon, Dendermonde, 2,50 Jufvr. Poels, 5 Graaf on Gravin de Biol- loy, Verviers, 20 Naamloos, 20 B. B., 20 P. M. Verviers, 5 Voor de volbrenging mijner be lofte, 20; B. B., Verviers, 10 J. C. B., 2; Naam loos, Verviers, 1 Een jo'nge wacht, Easival, 1 H. Vader zegent de parochie van Dison, 5 L. O., 0,50; Eenige parochianen van Clermont te Berwinne, 9 II. Vader zegen ons, 2 Naamloos, Moresnet, 10 Naamloos, Antwerpen, 20 Onbe kend, 6 Naamloos 2 Dat Z. II. wil geschiede, 20. Te samen 410. Totaal 54,101,30 Men kan de inschrijvingen zenden, aan het bu reel van het blad of aan M. Lkon MAILLIE, Se cretaris, 7, Goudenlioofdstraat, Doornijk. WedLerland De toestand van prins Hendrik. Het plotseling- vertrek van koningin Wiholmina naar Oborursel. alwaar pries Hendrik door professor Friodlander verpleegd wordt, doet veronderstellen dat don toestand van den lijder onrustwekkend is. In hot sanatorium weigert men de pers do minsto inlichting te geven. IDviitscIxlaïxci. In den Rijksdag. Verscheidene vra gen werden Dijnsdag lot de regeering ge- richi Do heer Bossermann heeft do rijkskanse lier reeds vernomen welke slechte behande lingen do Duitschor Sloessel in Marokko, van woge de Franscho soldaten heeft te verduren gehad Do rc-geeririg heeft geantwoord Do rijks kanselier is op de boogie der feiten. Van zoohaast liet voorgevallene gekend was heeft de regeering don Duitschen gezant te Parijs vorhlijvondo, gelast aan de Fransche regeering uitleggingen te vragen. Do onder handelingen duren voort, doch de persoon in kwestie is reeds op vrije voeten. Op eene vraag van een Socialistisch Kamerlid, betrekkelijk de verzwaring der krijgslasten en do uitbreiding der landsver dediging, werd geantwoord Bevoegde personen, zijn van gevoelen dat onze legermacht ten lande onvoldoende is. Niets nochtans kan ovor de uitbreiding bo paald worden, aangezien de gouwraad no pens dit punt, nog niet de minste beslissing hoeft genomen. Da bankdlef Bruning. Do bankdief Bruning on zijn metgezel Kranich zijn, onder geleide van vier ambtenaren van de politie, gisteren avond met liet stoomschip «Tilania» uit Londen te Hamburg aangekomen on dadelijk naar Berlijn doorgezonden. Bruning zag er diep teneergeslagen uit. Aardbeving. Het sismologisch obser vatorium to Krelerno lieoft gisteren avond te uur 45 minuten 34 seconden een sterke aardbeving waargenomen. Do afstand was» 2500 kilometers, de aarbeving had plaats omstreeks 10 uur 's avonds. Vlieger gedood. Do vlieger Hill is te Aken van eene hoogte van 40 metcra ton gronde gevallen. Hij was op den slag dood. Een stadhuis in brand.Uit Ilalle aan de Saaie wordt gemeld Een zeer hevige brand heeft het ruime stadhuis van Hallo tot tegen den grond ver nield. Het vuur is ontstaan in de lokalen van het ambt van openbare werken alwaar kost bare documenten verbrand zijn. De brand heeft zich ujtgehreid tot het historisch ga- bouw der Stadswaag Men heeft de grootste moeite gehad om de gebouwen der aloude hoogeschool van Ilalle voor vernieling te sparen. Hlnselaxid De Tesms stijgt. Sinds Zaterdag na middag stijgt do Teems op tamelijk onrust barende wijze. De arbeiders die aan do zui- dorkaai werken verklaren dat sedert vele jareu de vloed niet zoo onstuimig is ge weest. Zaterdag namiddag, om 4 ure, was do Teetns 6 voet boven haar gewoon peil. Smokkelarij in de gevangenissen. Uit een te Dublin gedaan onderzoek is gebleken dat er in de rasphuizen en gevangenissen verboden waren worden binnengesmokkeld door middel van do ongelooflijkste listen. Zoo werd onlangs vastgesteld dat eene bezoekster eene flesch whisky in haar mooi gekapt haar verborgen had. Gok vond mon tabak en geld in het (holle) houton been van eenen bezoeker..,. Muiterij. Ilot Iwoede hataillon lichte infanterio van Durham, beeft do ruilon vor- brijzold iu de slad Colchester, waar hot regi ment in garnizoen ligt. De schuldigen meest al recruten, verklaarden dat zij genoeg had den-van hot militaire leven. De magistraten hebben zo veroordeeld tot boeten en gevan genis. Bijna verongelukt Op 't oogenblik dat do onderzeeëer G 21 in do rivier Tay torug- koerde, na de krijgsbewegingen van Maan dag, werd hij bijna omgeworpen door oen rukwind. De bevelhebber werd in zee ge worpen en verdronk. Noorwegen Koude. In Noorwegen is plots de tem peratuur fel gedaald, met hel gevolg dat verscheidene fabrieken in verschillende dea len van het land het werk moesten staken. I)e bisschop van Kristiana heeft voorge steld de kerken in nachtverblijven te vorau- deren voorde talrijke ongelukkigen. SSwecien De Jong-socialisten. Lindhagen de jong-80cialistische burgemeester van Stock holm, heeft in de Tweede Kamer van dou Zweodschen Rijksdag voorgesteld, den ko ning te verzoeken hel hof en de hofhouding af te schaffen, alsmede de burgerlijke lijst lo verminderen. Da nobefprijs voor den vrede. Hot Zweedsciie parlement heeft beslist don nobet- prijs voor den vrede te schenken aan den Belgischen senator Lafontaine. vereenigde Staten De Panama kanaal-kwestie. M. Taft heeft op eon banket to zijner eer te Balti more, zijn wil bevestigd van do kwestie der tarieven van het Panaraakanaal aan scheids gerecht lo onderwerpen. Die vorklaring werd toegejuicht. Maar men twijfelt of de president den noodigen stoun van twee derden der stemmen in den Senaat vinde om het scheidsgerecht te doen zegenpralen vóór zijn aftroden, 't Is ongo- tw ij fold do nieuwo president die de kweslio zal oplossen, door aan het congres te vragen de kanaalwot te wijzigen, om de tegenwer pingen van Engeland te doen vervallen. Portugal De wolven verscheuren elkander. Met zekere belangstelling leest men op dit oogen blik de republikeinsch gezinde bladen,welke in tweo kampen vordeeeld zijn., lo weten drze welke Alfonso Cosla verdedigen en an- ueron welke Almuda voorstaan. Do artikels welke in die bladen verschij nen, zijn zeer lievig en mogen als echte uit dagingen beschouwd worden. Do Portu- geesche republiek levert ons moor en moor het scbouwspol op van wauordo, heerscU- zucht en baatzuchtigheid. Staking. Do staking van zeelieden on bootwerkers to Lissabon breidt zich uit. Thans hebben ook do zeelieden en do boot werkers le Villiranca do Xerie en Alvea G. Loga er zich bij aangesloten. De stoomvaart op de Taag ligt zoo goed als stil. nusland Da vervolgingen in Finland. Da leden van het bof te Wiborg hebben opnieuw voor do rechtbank terechtgestaan.beschuldigd van verzet tegen de rijkswet, waarbij Russen en Finnen in Finland gelijk zijn gesteld. Goon dor beschuldigden was verschenen* Malin. do president van het Hof, werd vrij gesproken,zes raadsheeren en vijf assessoren worden tot eer. jaar en vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld en hun de bevoegd heid tot bet bokloeden van openbare ambten voor don lijd van tien jaar ontnomen. Esne staking. De werklieden van eena groote raolaalfabriok te Si-Pelersburg heb ben het werk gostaakt. 12.000 man verlieten Dinsdag hot werk. Er sijn geen incidenten voorgevallen. Dynamiotontploffing.In do kopermijnen van de gebroeders Koendoerof, Jalssawetpel (Transkaukasië),zijn zes man door een dyna- mielontploffing gedood. De gebouwen zijn vernield. Spanje Dood van M. Moret. M. Moret, oud leider van de spaanscbo liberale partij, oud- hoofdminisler, is Dinsdag-te Madrid ovor- ledon. Sigismundo Moret was geboren te Cadix in 1838. Hij was professor in staathuishoud kunde in dio stad, toon hij in 1S63 gekozen werd tot afgevaardigde van Almaden. Hij word spoedig onderstaalssekretaris van bin- nenlandsclie zaken en in 4869 minister van koloniën. Minister van financiën in 1872,ver togen woord igdo hij later zijn land to Londen, en onder Alfonso XLL keerde hij voor goed naar Spanje terug. M. Morot was oen zeer gematigd liberaal. In Decomber 1905 word hij hoofdminister en bleef het tot in 1910, wanneer hij viel en opgevolgd werd door M. Canalejas. Al de bladen maken den lof van M. Moret als vaderlander, staatsman en redenaar. Zijne begrafenis zal zeer oenvoudig zijn, vol gens den laalsten wil van don afgestorveno; Enselscli-InöLlë 70 menschan verdronken. Eene sloep is gezonken in de rivier to Rangoon. 70 men- schen zijn verdronken.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1