ds Bataten WIE PROFITEERT EG UIT HET 'I EEN EN 'I ANDER BUITENLAND üeejentjeisds jaas-gasig n' S7 Zaterdag 1 Februari 5 5 5 3 s3> 2 CENTIEMEN HET NUMMER bkCA u. v-c..- abonnementen» Zos maanden 4 franken. Eén jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 li. 's aïoiiils «fe m 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds tT> Pour toute la publicité coir.morcialc et financière du .journal, s'arlresser exclusivcment a rAgeiice Réelamo Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxcllcs. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST K?. GÖQT3, Bsurspiaals, 2 Kericstraat» Telefoon A 32S9 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffsl-Oe Qendt.' AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 2* blads. (de regel) fr. 1,00 4* bïadz. (de regel) fr. 0,30 Pi nan c. aankon, (porregol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Hecht, herstel 1. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en financieefe aankondigingen zich uitshutelyk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Bcurspiaats, Brussel. Het meervoudig kiesstelsel bevoor- deeligt den builen en benadeeligt de groole centrums het staat gelijk mei de overrompeling van do steden door de inwoners van bot platte land bot is gemaakt ten voordeele van do Vla mingen en tol schade der Walen Ziedaar het groot argument van socia listen en liberalen tegen het meervou dig kiesstelsel hot argument <lat mis schien don grootsteu indruk maakt op het publiek. Dat argument is totaal valsch. Zulks bewijst, mot cijfers, M. Karei Ferrier, advokaat bij bet beroepshof to Brus sel. Bij de laatste verkiezingen was do bevolking in het Vlaamscha gedeelte aangegroeid met 400.000 inwoners dia van het Waalsche meySOO.COO om rondo cijfers te nemen. liet getal uit te brengen stemmen zou dus in hoogo mate moeten vermeerderd hebben in het Vlaamsche gedeelte. EU wel neen De vermeerdering dor uit te brengen stemmen was in ver houding veel merkelijkor bij de Wa len en zij was bet grootste in de pro vincie. Henegouwen. Zulks komt natuurlijk omdat- de. geboorten in hot Vlaamsche deel veel talrijker zijn dan bij de Walen en dat kinderen wel opgenomen worden in de bevolking,maar nog' niet inliet kiezers korps. Zulks komt ook omdat er bij de Walen veel moer kiezers-eigenaars aangetroffen worden dan bij ons. Henegouwen telt op 1.232.GT8 in woners 323.341 eigendommen. Oost- Vlaanderen op 1.120.335 inwoners heelt er maar 231.381. Henegouwen spant daar de kroon. Vergelijkt men de bevolking dei- provinciën met hot aantal kiezers der- zollde gouwen, dan komt Henegouwen ïiog vooraan met 322.421 kiezers tegen 257.661 in Oost-Vlinderen 27 °/0 bij de Walen tegen 23 bij ons M. K. Ferrier drijft zijne opzoekin gen nog verder en vindt denzeliden uilslag en hetzelfde verschil, wanneer hij do bevolking en het aantal kiezers vergelijkt tusschen Waalsche, Vlaam sche en gemengde arrondissementen var. ceue en dezelfde provincie. In 't arrondissement Nijvel is de verhouding der kiezers op de inwoners 26 7.. In dat van Leuven 22,50 °/0 en in dat van Brussel 22°/„. Andere ofïicieele gegevens duidon aan dat men bij de Walen veel meer meervoudige kiezers aantreft dan bij ue Vlamingen. Een honderdtal kiezers van de provicie Henegouwen bezitten 173 stemmen. In do provincie Oost- Viaauderen hebben zij er maar 15.2. Wie wordt er dus bevoordeeligd Men zegt dat het grootste gedeelte der kiezers met één slem socialisten zijn. Zulks is even onwaar. In 1910 bovondon er zich te Ant werpen 66.256 kiezers in dat geval,en de socialisten kregen er ter nauwer- nood 16.000. Waar gingen de 50.000 andere naartoe To Brussel behaalden de socialisten 08.000 stemmen op 133.850 éénstem mers. Te Mechelen en te Turnhout eene handvol op 25.000 en 20.000. In 1912 waren er te Rousselaere- Thielt, 26.000 éénstemmers het kar tel behaalde 8000 stemmen. Te Yperen 1.443 op 17061 kiezers met ééne stem. Vijf ten honderd op het algeheel getal uit te brengen stemmen. Te Gent zelf warer. er 62.486 één- stemmers de socialisten kwamen tot liet cijfer 22.899. Maar in de Walen daar gebeurt bet tegenovergestelde. Te Charleroi waren er in 1910, 53.567 éóustemmers en de socialisten behaalden S5.000 stemmen. Te Bergen 54.335 stemmen op 35.387 ééustemmers. En de socialisten boweren dat zij van bet meervoudig stelsel niet genie ten 1 Advokaat Ferrier is ook van gevoe len en bewijst dal bet aantal der meer voudige kiezers in dubbele verhouding aangroeit in die arrondissementen waar wij do minderheid hebben tegen de andere.Hij laat zelf veronderstellen dat het hem geenszins zou verwonde ren moest die bestatiging liet gevolg zijn van de eerlijke handelwijze der gemeentebesturen dio de kiezerslijsten aaneendansen naar hunne goesting. Zijn Besluit is dat de kartellisten een groot deel van hunne macht in het Walenland aan hot meervoudig- kies stelsel te danken hebben en dat de ver dwijning van ons kiessysteem aan de liberalen in talrijke arrondissementen alle vertegenwoordiging zou ontne men. Lust bet aan die heeren zelf de koord te bereiden waarmede zij moe ten gehangen worden, dat het bun wel bekome Sus geïllustreerd bijvoegsel van Zondag toekomende 1. M. Lcirciis. 2. Staatsaanslag in Ttirhyë. 3. Vastenavond te Nizza. 4. Een toekomstige keizer 5. In vliegtoestel over de Alpen. 6. Uit onze Kolonie. 7. De vergiffenis van den Monnik. 8. Moed van eenen dorpeling9. Eene ontmoeting op den berg Carmel. 10. De Wereldten toonstelling van Gent. ïl. Allerlei Veertien prachtige drukplaten S-ist esis&stv leger, Den 1 Octo ber 1913, zal het veldleger uit 170.000 maif- schappon bestaan, als volgt verdeeld 144 batailjons voetvolk,een batailjon wiolrijdsrs, 19 kompaguios initrailieuzen., 177 batterijen en 58 schadrons. Da 130.000 andere mannen zullen deel- maken van liet veslingloger on de reserve. Het leger zal alsdan zes afdeelingen en eene afdeeling ruiterij bevatten. Do batterij zal vier stukken geschut hebben en het regi ment drio bataljons. Elke afdeeling zal bestaan uit zes regi menten voetvolk, een regiment schutterij, oen rogimont ruiterij, een batailjon pionniers en eeno afdeeling telegrafisten.Zij zal 20.528 tot 30.000 man in lijn stellen. Zal er om dit veldleg or, reserve en ves lingloger te volledigen een territoriaal leger zijn Dit weet men nog niet zeker. De wsrBS53i2sa?ss53©nsa©en, Bij de middenafdeeling der Katner, golast met het onderzoek van hot wetsontwerp op de werkmanspensioenen, zijn nog de vol gende volksvertegenwoordigers gevoegd M. M. Cooroman, Bologne, Boval, de Liodo- kerko, Deni3, Dowandre, De Wouters d'Op- linler, C. Ilymans, Moyersoen, Pechor, Persoons, Roynaert, Standaert, Vcrhaegen en Vorsleylon. Mot de zeven leden der mid denafdeeling inaakt dat eeno goheele ver- adering uit. 't Is to hopen dat dit groot go- lal ledon niet zal bolotton dat er nuttig work vorricht wordt. Er was een tijd dat velo Belgen eon hekel hadden aan oon reisje in Nederland. Sinds schijnt daarin verandering en ook verbete ring to zijn gekomen. Inderdaad, uit oone afgekondigde statistiek blijkt, dat in den loop van December het vreemdelingenver keer te Amsterdam, wat de nationaliteit der bozoekors betreft, aldus was309 Duitschers, 102 Engolschon, 79 Franschmans en 215 Belgen, Duilscbland steekt ons nog den loef af, doch wij staan reeds voor do Engelschen. Anderzijds wordt sedert eenigo jaren een meer druk vorkeer van Nederlanders in België waargenomen. Do toenaderingsbeweging tusschen Noord er. Zuid zal daaraau wol niet heelemaal vreemd zijn. ^olkswB'isfïcSeïi. Heer Anseele, socialistische Volksvertegenwoordiger sche pen van Gent, hoofd dor coöperatief van «Vooruit»», wint jaarlijks, dank dio verschil lende postjes, de sclioone som van twintig duizend frank. In do hoop hoogor to geraken, wil bij al do werklieden van België door politieke sta king den honger ten prooi geven. Hij drijft nochtans de edelmoedigheid zoover dat hij tot leniging der armoede zijner slachtoffers do colossalo som vau EEN FRANK hooft ingeschreven. Te Roussolaere worden de werklieden door do hardvochtigheid der patroous op straat gezet. De Zeer Eerwaarde Deken der stad voelt zijn hart vol mcdelijdon komen voor zijne schapen en de goedo lierd«r schrijft: onmid- d oil ijk voor TWEE DUIZEND FRANK in ten voordöele der uitgesloteno werklieden Hij trekt nochtans geen 20.000 frank per jaar gelijk do andore. Ais geestelijk hoofd van Roussolaere heeft hij eene bezolding dio de drij duizend frank niet bereikt. Kunnen wij beter onze echte vrienden or- kennen dan aan de maat dor opofferingen die zij zich voor ons willen getroosten eclerlancS. Vernuftige uitvinding. Men schrijft uit Winsclioten aan N. 11. Ct. Een onzer stadgonooten, de beer II.II. Kie- wiot, aan d oO ud ewer fal a a 11 alhier, heeft in zijn vrijen lijd do man is wever gedu rende do drie laatslo jaren, geheel van hout, een spoorlijn met bruggen, wissels, veilig- hoidssignalon, waggons en dergelijke bijeen geknutseld. Do spoorlijn, ter lengte van omtrent 12 meters, is op eenige houten stelletjes ge plaatst. En daarop eenige spoorwaggons, welker deuren niet door do reizigers geopend kunnen worden, onkel als de trein aan eene statie bij voorbeeld is aangekomen, worden zo door een aan de locomotief verbonden werktuig automatisch geopend on gesloten. Op de bouten rails worden da wissels, de seinpalen, de sluitboom6n,'-de bruggen, ja alle toestellen, die bij het spoorwezen voor komen, op een bepaalden afstand door de naderende treinen in werking gesteld. Zeer eenvoudig zijn aan de waggons toe stellen aangebracht, die zelf do scintoestel- len onz. in beweging brengen. Waarbij nog komt liet automatisch ran geeren der waggons, waarbij het tusschen de wagons werken van het spoorwegperso neel overbodig zal blijken, ais-nede liet las- lige sneeuwscheppen, dat nu door do loco motieven zolf doelmatig geschieden kan. Deze volledige spoorwog in miniatuur, als we hot reuzenwerk van den heer Kiewit zoo mogen noemen, zal binnenkort zoo wol bier als elders ter bezichtiging worden gestold. Vatschmunters. Do policie van Nijme- gem hield gisteren twee Duitschers aan, vader en zoon die poogden valsche Duitsche bankbriefjes van 100 mark in omloop te brengen. Zij waren reeds in drie winkels ge slaagd, toen een dezer winkeliers met twee van do briefjes naar de bank ging om ze te doen wisselen. Daar zegde men, hem aan stonds dat zij valsch waren. Naar huislerug- keerendo ontmoette iiij weer do 'valsclimun- ters en deed zo aanhouden. Moord ts Lochem. Maandag morgen bracht, naar men uit Ruurlo aan de Zulpn. Crt. meldt, een wachtmeester van de gen darmen te Arnhem daar do tijding, dat de moordenaar van Stokking, wiens lijk voor ettelijke maanden niet zijn velo in de Berkol to Lochsm werd opgevischt, gevonden zou zijn. Zondag kregen 2 miliciens to Arnhem ruzie. Die liep zoo hoog, dat de eon den andor het leelijke zaakje verweet, dat deze aan do Ber- kelbrug te Lochem had uitgehaald. Een kor poraal, die getuige van den twist was, kreeg op zijn navraag do hoele geschiedenis te hooren. Een der twee had Stokking over de leuning gesmeten en bom zijn rijwiel nage gooid. Toon Stokking niet meer voor don dag gekoinon was, had de dader voor 20 gl. hot stilzwijgen van zijn kameraad gekocht. Bei den zijn in hechtenis genomen. j 1c Vlieger gevallen. Dinsdag namiddag deed do vlioger Paillard oefeningen in den aërodroom lo Bélhóny met oen monoplan. Paillard was van zin binnen kort naar do Balkans te vertrekken, waar hij als vlieger- verkenner zou dienst nemen iu hetBulgaarsch leger. Bij de nodordaling kantelde do mono plan om. Paillard werd over gausch liet li chaam gekneusd. Veroordeeld. Het assisenhof van het deparlemoiit dor Seine, heeft een opsteller on do bestuurder van het blad La Bataille Syndicalists, veroordeeld elk tot vijf jaren gevang, uit hoofde van aantijgingen on op ruiende artikols in dit blad verschenen. Om slechts oon voorbeeld aan le halen. Spreken de van liet aanstaande bozoek aan Parijs van den Koning van Spanje, had dit blad onder andero geschreven Wij hebben het formuul van het buskruit gemengd mdt chloraat niet vergeten, welke het honingsvleesch in kip kap verandert. Het proces der bande Bonnot. Tus schen do twintig leden der bendo Bonnot, die Maandag voor do assisen le Parijs moe ten verschijnen, zijn er drie, Jourdan, Rcinert en Gauzv, die vervolgd worden om verblijf of schuilplaats verleend tï hebben aan de anarchisten-moordenaars. In Frankrijk bestaan er versc'neidene maalschappijon, die het zoogezegd recht van herbergzaamheid verdedigen. Dinsdag avond heeft er te Ivry reeds, eene meotin. plaats goh ad om te protesteeren togen de vervolging van do anarchisten Jourdan Reinert en Gauzy, omdat zij hunne vrionden der bende Bonnot gehorbergd hebben. Woensdag avond hoeft er te Parijs oone proteslmcoting plaats gehad, en Zaterdag avond zal er oeno monstormeeting gehouden worden in de manége Saint-Paul, to Parijs. 't Ziet er lief uit in Frankrijk Op den duur zal men er nog de in vrijheidstelling dor anarchisten-moordenaars eischen en zal men dezo laatston nog aanzien als marte laars I X3u£tsc3ilan.<fl Visschersboot vergaan. Op de kast der Landos is een visschersboot vergaan. Deze boot, onder bevel van kapitein Victor, dio uitgevaren was, moest wegons slecht weder naar do haven terugkeoren. Nabij de kust gekomen werd het scheepje door eene grond- zco omgeworpen. Alleen de kapitein kon zich redden. Zes man zijn verdronken. Van de duinen woonde de bevolking machteloos hot drama bij. Hst vargaan van de «Pangani.»»Overdo schipbreuk van do viermaster Pangani .inge volge der aanvaring met de Fransche stoom boot Phrynó bij de«Kaap»»La Hague,heeft de reederij F. Laoisz to Hamburg nog geen ant woord ontvangen op bare telegrammen naar Frankrijk, zooüat men nog niet weet of de 26 opvaronden, buiten do vier als gered ge melde manschappon, verdronken zijn. Dat vreest men echter, gezien de omstandighe den van de ramp. Do boworing van den kapitein dor Phryné dat do viormastor zonder licht vaarde, wordt hier beslist betwijfeld. Dit verwijt schijnt gezien bet gewetensvolle bestuur van het schip, niet voetstoots to kunnen aangenomen worden. De viermaster Pangani word in 1902 gebouwd op de Tecklenhorgsche werf lo Geestemüudo. Hij bezat 3054 brulto regis- terlon draagkracht en was goladen mot co- ment on stukgoederen. Alles was vorzekerd. De reederij beeft vroeger liet vergaan van den prachtigen vijfmaster Preussen in het Kanaal lo betreuren gehad. Enselan d Kongres. Hét jaarlijkse!) kongros der werkliedeirtcomt te London plaats te heb ben. Er waren 500 afgevaardigden \4elke 1.800.000 werklieden vertegenwoordigden aar.nozig. Het Kamerlid Georges Roberts, werd als voorzitter gekozen. In zijne rode voering verklaarde hij dat liij oen onver moeibare voorstander zal zijn van het vrou wenstemrecht. De suffragetten. De botoogingen der suffragetten, die Woensdag in de stralen to Londen on in don omtrok van het parlement plaats gehad hebben, zijn niet zoo hevig en woelig geweest als mon verwacht had na de oorlogzuchtige verklaringen, dio Dijnsdag door de leidsters der beweging gedaan wor den. Maar men vreest voor de betoogingen die nog moeten plaats hebben, want de leidsters hebben verklaard dat zij de ro- georingsgebouwen zullen aanvallon op een oogenblik, dat mon er zich hot minst zal aan verwachten. De staking te Glasgow- Do staking der vrachtvoerders van Glasgow, die voort duurt, veroorzaakt eeno algemoene ontrod- doring der zakon in die stad. Talrijke onder nemingen violen stil en meer dan 1000 ge dwongen stakers kwamen liet aantal der 3000 andere vorgrooten. Nog de stemrechtdames. Een grappige vergissing gobeurde tijdens de onlusten door do stemrechldames op 't Smitliplein, waar minister Me Kcnna woont. Zijn ruiten zou den worden ingegooid, maar bij vergissing zag men bet verkeerde huis voor 't zijno aan en een argeloozo juffer, miss Bonsor, zat 's avonds tusschen de scherven. Hot vernielingswerk werd zeer bemoeilijkt door den neergulsondun regen oio ten slotte zelfs do vurigste voorstanders van vrouwen- stemrecht verkilde en naar huis joog. Japan. Kunstmatige rijst. M. Tovoji Horniclü, gegradueerde van de hoogoro technische school te Tokio, 13 or in gelukt kunstmatige rijst te maken. Het produkt ziet er uit on smaakt als rijst on is rijker in voedingstoffen maar kost slechts 13 per kilo, torwijl de echte rijst or 25 kost. Do kunstmatige rijst is voor do helft goed- koopor dan de echte, 'tls dus eene belang rijke ontdekking ten voordeele van do wor- kende klassen. Cliina. Een generaal vermoord. Volgons eon telegram uit Shanghai' zijn do troepen to Basang aan 't muilen geslagen. DeChineeschgi troepen zouden eone neerlaag hebben gele den te Litang. Generaal Sjoe was van Litang vertrokken met het hoofdkorps,naar "t zuiden trekkende. Hij zou gevangen genomen en doodgemarteld zijn. Men heeft hem lovend in stukken gesnedon. DeTibetanen, zijn moester vau de Litang-stroek. De taï-taï Yoeni on zijne troepen hebben bun winterkwartier to Ta Tsien Loc opgezocht. Spanjo Diefstal. Mon meldt uit Vigo dat aan boord van de stoomboot Gap Blanco uit Valparaiso naar Vigo varende een diofstal van 100.000 mark gepleegd is. Dit geld bestaande uit goudstukken, was gesloten in eene .brandkast, welke mon bij middol van valsclio sleutels heeft geopend. Bij de aankomst van hot schip te Vigo werd hot omringd door de policioagenton en da douaniers. Ondanks allo opzoekingen is men er niet in gelukt uocli het geld noch den dief lo ontdekken. Caixacla Afschuwelijke misdaad. De vrouw van een haanwachter, op de lijn Quebec-Nieuw Brunswijlc in Canada is door zes onverlaten op do gruwelijkste wijzo mishandeld. Hair man vond haar overdekt met bijt en brand wonden. De vrouw leefde nog on kon de namen van de aanranders opgeven. Kort daarop sliorf zij. VereeuigdLe Staten Lente to New-York. Nooit was in Arno- rika in bet volle van den winter do tempera tuur zachter dan thans. Jasmijnen on crocusscn bloeien te New-York on to Now- Jersey. De fruitboomon komen in de bloem. De thermometer staat sedert 17 December op gemiddeld .10 Celsius. Slechts eenmaal daalde do wijzer onder nul. Vorleden Zon dag wandelden 40,000 personen in den zon neschijn langs de kust van liet eiland Conoy. Amerikaansch. De bladen van over don grooton plas bevatten weer oone echt Amerikaansche geschiedenis. Een million- nair, M. Steed, Schot van geboorte, had in* zijn testament bepaald dat bij in zijn geboor teland wilde begraven worden. Zijne vrouw vervulde dien wonrch en deed hel lijk in een hijzonder rijtuig vervoeren. Onderweg nu weid liet lijk gestolen on men oischt voor do teruggave ervan vijf millioen fr. Mov. Sleed hooft oen millioon aangeboden, maat de dieven willen van hunnen prijs nlctè af. doen, en zij dreigen, zoo do weduwe binnen twee dagen do geëischte som niot heeft be taald, dat zij het lijk zullon houden. Iliorop heeft Mev. Sleed eenvoudig go-, antwoord Houd hot Gevechten tusschen de Turken zelf Men seint uit Conslantinopel, in dato Woensdag, dat alles bewijst dat ernstige go- wapende geschillen zijn ontstaan onder de troepen van Tchataldja. Het legor dat to Tchataldja en Conslanti nopel gekanlonneerd ligt is totaal ontmoe digd. Te Tchataldja hebben overigens do Jonge Turken eon aantal officiers vermoord die ze aan huuno partij niet gansch gunstig meenden. De binengeroepen troepen, komende uit Anatolië en te Pera en to Scutari (Azië) lig gende,staan opentlijkop en vragen naar hun nen haard te mogen weerkeeren. Het gerucht is in omloop, dat een groot deel van hot leger van Tchataldja voorne mens is op Gonstantiuopel aan te rukken en het kabinet der Jonge Turken onrvor le wer pen. Hot is nu ook bewezen dat Nazim Pach* door verscheidene dolksteken getroffen we#dt wanneer hij reeds doodelijk gewond waa door de revolverkogels. Van den anderen kant seint men aan de Morning Post dat te Tchataldja omtrent 15.000 man de wapens zouden gevat hebben om op te staan tegen hunne officiers. Gedurig aan komen te Coustantinopel uit Tchataldja gekwelsto soldaten toe liet is dus een on loochenbaar feit, dat daar iets geheims ge beuren moet. Men beweert ook roeds dat tal rijke gevallen van opstand zich voordeden onder de garnizoenen van do Dardanellen. Hot kabinet Kiamil pacha werd omverge worpen door de militaire kringen met Envor

De Volksstem | 1913 | | pagina 1