In vliegtoestel over de Alpen Jean-Charles-Léon-Marie LEIRENS Vastenavondjte Nizza Een staatsaanslag in Turkyë i- ZON DAG2 FEBRUARI 1913 WEEKKRONIJK 1. Jean Charles-Léon-Marie Leirens. 2. Een Staatsaanslag in Tnpkyë. 3. Vastenavond te Nizza. 4. Een toekomstige Keizer. 5.1n vliegtoestel over de Alpen. XJit onze Kolonie. 7. Do Vergiffenis van den Monnik. 8. Moed van eenen Dorpeling. 9. Eene ontmoeting op den Berg Carmel in Nazareth. 10. Wereldtentoonstelling van Gent. 11. Allerlei. TER ZALIGE NAGEDACHTENIS VAN MIJNHEER OUD-SENATOR »an het Arrondissement Aalst. van den hoofdminister Kiamil Pacha en met den revolver in de vuist dwongen zij hem zijn ontslag als hoofdminister te teekenen. Onmiddelijk trokken zij dan met dat ontslag na ïr het paleis van den Sultan, die zich voor een voltrokken feit be vindende, niet beter kon doen dan goedkeuren wat nu toch gebeurd was. Intusschen was de bende, die thans uiteen duizend betoogers bestond en in heftige bewoordingen liet hooren, dat noch Andrinopel, noch een der Turk- sche eilanden zou afgestaan worden, naar het paleis der Natie gegaan, waar de ministerraad had plaats gehad. Zij vonden er Nazim Pacha, minister van oorlog. Enver Bey deelde hein het ontslag mede van het ministerie en toen Nazim Pacha daartegen protes teerde, zeggende, dat 'de staatsaanslag der Jonge Turken een ellendige euvel- in iii rf ii daad was, weerklonken plots verschei ivazim Pacna dene revolverschoten. Nazim Pacha stortte ten gronde en was kort nadien een lijk. Ook zijn ordci. nans en verscheidene zijner bedienden werden met revolverschoten gedood. Weinige minuten later was er reeds een ander ministerie samengesteld, c:i der de leiding van Mahmoud Chefket Pacha Izzed Pacha werd minister va. oorlog en Djavid bey minister van financen. De ministerieele verklaring, kort nadien te Constantinopel aangeplakt, meldde dat de verandering in het ministerie beteekende, dat d^Jonge Turken de eer van het vaderland wilden reduen of bezwijken tf$3H garie. Door zijn huwelijk met gravin Cho- tek, thans hertogin van Hohenberg, heeft hij echter moeten verzaken aan het erfrecht voor zijne echtgenoote en zijne kinderen. Zoo moet den keizerlijken troon als op volger hebben, de jonge aartshertog Karel- Ferdinand, een neef van Franz-Ferdinand, die met aartshertogin Zita gehuwd is. Hierbij geven wij het eerste portret van den jongen aartshertog Frans-Jozef-Otto, drie maanden geleden geboren, uit den echt Karei Ferdi- nand-Zita. Lid van de Congregatie'van 0. L. Vrouw Voorzitter van den Kerkraad van St. Marten; Voorzitter van St. Vincentiusgenootschap ;Voorzitter van 't Genootschap van den H. Franciscus van Régis Oud-Voorzitter der Koophandelsrechtbank Oud-Voorzitter van den Katholieken Kring 1'Union Officier der Leopolds orde Commandeur van 't orde van St. Gregorius de GrooteCommandeur van 't orde van Franz-Joseph van Oostenrijk vereerd met het Burgerkruis van 1* klas en liet Herinneringskruis der Regeering van Leopold II, enz. De wagen van Koning Carnaval. Nergens wordt Vastenavond meer gevierd dan te Nizza, de winterverbiijf- laats van alle gefortuneerde Üen over Jvrijen tijd beschikkende Franschen. EE1V TOEKOMSTIGE KEIZER Djavid Bty Enver Bey Izzed Pacha van de Jonge Turken de bijzonderste leider Minister van Oorlog Op het oogenblik, dat verleden week, de vredesonderhandelingen te Londen reeds dreig ten af te breken, doordien Turkije steeds nog weigerde een bepaald antwoord te geven, over den afstand van Andrinopel, hadden te Constantinopel zelf andere gebeurtenissen plaats, van uiterst belang. De partij der Jonge Turken, beter gekend onder den naam Eendracht en Vooruitgang, besloot het gouvernement, dat zinnens scheen toe te geven aan de eischen der Verbonden Staten en aan de wenken der andere Europeesche Mogendheden, omver te werpen. Enver Bey de leider der Jonge Turken, plaatste zich aan het hoofd der be weging. en Donderdag 23 Januari, na afloop van een ministerraed, waarin d3 toestand besproken werd en men overeengekomen was, toegevingen te doen, hel eene bende Jonge Turnen het paleis van den hoofdinimster aan en gelukt er in binueu te dri' gen, zonder aigwaan te verwekken, daar de schildwach toaof overrompeld of omgekocht waren. Euver Bey, Izzed Pacha, Djavid Bey en eenige anderen drongen in het k.a.binet De jongste erfgenaam van den Oostenrijkschen troon Zooals men weet is aartshertog Fraas-Ferdinand troonopvolger voor Oostenrijk-Hou- De vlieger Bielovucic. Voor de tweede maal is een vlieger er in gelukt, over de besneeuw de toppen oer Alpen te liegen en evenais de eerste vlieger uie het waagstuk voltrok is de koene held eon Zuid-Amerikaan. Een kalm weder te baat nemende steeg bij op rond den middag, en in een naif uur tijds was hij te Doiuodossoia. llij landue neder, op ongeveer dezeüde plaats waar vlieger Chavez dood viel. Slechts weinige personen hadden zijn ver trek bijgewoond. Hij steeg op, zoogezegd voor eene proefvlucht, doch ziende dat zijn motor goed draaide, besloot hij maar on middelijk de kans te wagen. In hieede krin gen trok hij immer booger en hooger en weldra zag men hem in de engte van Mou- scera verdwijnen en den Sunpion overtrok ken. Hij was minstens 2500 meters hoog en als als een sohicht uit den boog vloog hij zuid waarts. Eene geestdriftige menigte bracht hem bij zijne nederdaling eene langdurige, weiver, diende ovatie. In triomf werd hij naar de woning van den onderstaatsekrelans, M. Faiconi, gebracht, waar kort nadien, ai wa^ naam had in den omtrek reeds ter plaats was, om den vlieger geluk te weuschen. Bielovucic verzoent een ter zijn gastheer hem eenige minuten verlof te wilien toe staan. Hij wilde eerst het graf van zijn voor ganger Chavez bezoeken, en er eene bloe mengarve neerleggen. Het voorstel van Bielovucie vond alge meene by treding en in stoet ging het naar het kerkhof. De dappere vlieger was zeer ontroerd toen hij zich voor de zerk van zijn ouden, betreurden vriend bevond. Aan een dagbladschrijver deelde Bielovu- cio, mede dat de overtocht der gebergten in vliegtoestellen steeds gevaarlijk zal blijven, daar er rond en tusschen de bergen ouophou- dend hevige eu plotselinge rukwinden heer- schen, zooals er eene den dood van Chavez veroorzaakte. Bielovucic voegde er nog bij, dal het bij zonderlijk in de engte van Mouscerra was, datjjij met die rukwinden te kampen had.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1