Iet Geheim der Bsnds Bonael fiie NSEUWSBERICHTEM lo Koskelöerg Bslangriike jtiweelenJefsla! Maancfag avond hebben do Bulgaren een hevig vuur tegen do forten aangericht, dat tot rond 11 ure van den avond duurdo en waaraan do Turken zonder ophouden hebben geantwoord. Te 4 uro van don morgen her begon het bombardement. Da Bulgaren zijn veel vooruitgekomen. Mafimoud Chefket Pacha vertrekt naar Tchataldja. Mahmoud Chefket pacha ie vertrokken uit Constantinopel, Woensdag morgend te ure om zich te begeven op do strijdlinie van Tchataldja. De bedieningen van groot-vizier en van minister van oorlog worden ingenomen door Said pacha, voorzitter van den Staatsraad. I De sultan beeft eene gifio gedaan van 25,000 pond, voor de verdediging van bet Vaderland. De toekomst ziet er duisterder uit dan ooit. Bij hot afgeven <fer nota van Turkyë maakte het antwoord van de Turken eerder eenon goeden indruk dan eenen andere, om reden dat die nota in heelen gematigden toon opgesteld scheen. Nu nochtans ziet men den toestand heol wat anders in. Men is volstrekt eensgezind om te beken- uen dat do nota der Turkon heel fijn is opge steld, om reden dat or daar meer dan één punt wordt in opgeworpen, waarop Europa Europa onmogolijk antwoorden kan, daar Europa desaangaande niet eensgezind kan zijn. De algemeene indruk is nu dat de toestand veel gevaarvollor is dan voor zes weken. Do laatste gebeurtenissen hebben bewezen dat do grooto mogendheden slechts kunnen 't akkoord zijn. als er spraak is van het spel van verre na le kijken, zonder zelf hande lend te moeten optreden. Maar moesten do omstandigheden er zo toe dwingon er lus- schen le komen, dan zouden er aanstonds groote geschillen oprijzen. Van den oogenblik dat de strijd herbegint, kunnen allerhande zaken voorvallen on zoo dus kunnen ook alle oogenblikken de mo gendheden zich verplicht zien do onzijdigheid te kreken die zij tot hiertoe onderhielden. Van den anderen kant, gedurende doze laatste zes weken heeft Oostenrijk al den tijd gehad, om zijne mobilisatie te voltrek ken zoo ook staal het met Rusland. Veronderstellen wij nu, dat, dank aan het hornomen dier vijandelijkheden, de Bulgaren ©ene groote nederlaag ondergaan. Zonden de Russen zulks wel dulden Van den andoren kant, verondersteld dat de bondgenoten de lijnon van Tchataldja doorbreken er zich meestor maken van Con stantinopel, wat zou Oostenrijk dan zeggen Ongetwijfeld zouden de bondgenooton er niot op denkon zelf die stad te bezetten maar aij zouden zo aan hunne beschermers, de Russen, afslaan. Het aardigslo van do zaak ?s, dat het juist die grove, zwarte vraagpunten zijn, waar over al do mogendheden verschillen, die nu beletten dat zij openlijk partij trekken voor of tegen do Turken, om do tusschenkomst van andere mogendheden niet uil te lokkoii ©n dio dus zoo de onrechtstreeksche oorzaak ssjn van den Europeaanschen vrede. Er valt nochtans altijd le vreezen, dat ten gevolge van do eene of de andere omstan digheid, de openbare meening in Rusland, of «elcoro elementen in Oostonrijk inwikkelin gen zouden veroorzaken, en daarom, lijk in hooger zegdo, schijnt do toekomst veel duis terder dan vóór zes weken. Mijnheer Venizelos t8 Belgrado M. Venizelos, kabinetsoversle van Grie kenland is voor den oogenblik le Belgrado, waar hij een onderhoud had met M. Pasitch, en ook bezoek bracht aan den koning. Daar na word hij per telegram naar Sofia geroepen om daar le onderhandelen met M. Guechof. 78° VERVOLG. XXIV. HET EINDE VAN DEN DAG. Do nacht van slapoloosheid en bekomme ring was eindelijk voorbij en verblijdend brak het morgendlicht aan, want het bracht do belofte mede van een eindo aan Rosa mond's spanning to zullen maken. Do eerste gebeurtenis van den dag was de aankomst van M. Nixen, die den vorigên qvond een briefje, op verlangen van Leonard geschreven, ontvangen had, om hem aan het ontbijt te nooiligen. Voor dat do rechtsge leerde vertrok, had hij met M. en Mevrouw Frankland al de noodige beschikkingen tot teruggave der koopgelden van Porthgenna Tower gemaakt, en oen bode met con brief naar Bayswater gezonden, om Andreas Trc- verton to berichten, dat hij voornemens was licm dien namiddag wegons eene geheime zaak van gewicht, betrekkelijk de persoon lijke bezitting van wijlen ziju broeder, to ko men spreken. Togen den middag kwam oom Joseph aan het hotel Rosamond mede te nemen naar het huis waar haro moedor ziek lag. Hij kwam binnen, en sprak met de grootste opgeruimdheid van de verbazend gunstige verandering, door de hartelijke boodschap, welke Rosamond hem den vorigen avond aan zijne nicht had meegegeven, in haar teweeg gebracht. Ilij verklaardo dat zij er in een oogenblik blijmoediger, sterker en jonger door uitzag, dat zij sedert jaren niet zulk een Jangen en rustigen slaap had genoten, en ein delijk, wat nog de grootste zegepraal was, HET PROCES De zitting van Woensdag Talrijk publiek, waaronder vele damen van gezwoornon en advokaten. Het verhoor wordt om 12 ure voortgezet met de verdere ondervraging van Monier, gezegd Simentoff. Op do vraag die hem werd gesteld over zijn deelnoming aan de misdaden van Montgoron en Chanlilly, antwoordt Monier krachtig aan geen dezer te hebben deelgenomen. Getuigen herkennen u niettemin, zegt de voorzitter. Zij bedriegen zich De voorzitter ondervraagt hem over zijn aanwezigheid bij Gauzy, den handelaar van Ivry bij wie M. Jouin, onder-overste dor veiligheid, werd gedood door Bonnot. Gauzy slaat alsdan op en verklaart dat Monier bij hem eenigo dagen voor Paschen is gekomen. En daar do voorzitter verzookt hom te laten uitsproken,eindigt Gauzy mei te herken nen dat hij toevlucht aan Monier gedurende een 10-tal dagen gaf, vóór Paschon. Do voorzitter herneemt de ondervraging van Monior. Ilij merkt aan dat hij bij Gauzy, waar hij toevlucht nam, geen gewoon be ambte was. Ondervraagd over de 1300 fr. dio Irij aan Gauzy toevertrouwde, bij zij no aankomst al daar, verklaart Monier dat do som uo op brengst was eener inschrijving met liet oog op propaganda tegen de misdadige wetten Wanneer hij Ivry verlaat, onder voor- wendsol dat hij, omdat hij geen krijgsdienst wou doon, vreesde te worden aangehouden, neemt Monnier mede wat van de 1300 fr. overblijft. Hij werd op 23 April aangelioudon hij vorrassing, en riep uit 't Is or moe ge daan Waarom die woorden vraagt do Voor zitter. Omdat ik in opstand was tegen do wet op do legerin rich ling. Wanneer eindelijk de voorzitter hem zegt dat hij deel uitmaakt van een vereeniging van misdadigers, antwoordt Monier dat dit oen veronderstelling is, en dat trouwens hel een samentreffen was, dut hij zich hij Gauzy bevond acht dagen voor Bonnot, dien hij niet kende. Indien ik een kameraad naar Gauzy gezonden heb, zegt hij, wist ik toch volstrekt niet dat dit Bonnot was. Ik heb evenmin Bonnot hij Gauzy gezonden, als bij hel hoofd van de Openbare Veiligheid. Zijne ondervraging ton einde brengende, doet de voorzitter opmerken, dat men in het lichaam van don ongelukkigen bediende der Sociélé Générale van Chanlilly den lieer Logendre een kogel hoeft gevonden van het zelfde kaliber als dit der wapens ten zijnent aangeslagen. Monier loochent dit. Hij beschouwt hot verslag van don wapenmaker Gasline-Roy- netle als valscli, en verklaart dat do wapons ten zijnent go vond on door hem worden ge kocht na de zaken van Mongeron en Chan lilly. Vervolgens is~hot de beurt aan Soudv, de bandiet die te Chanlilly met'eene karabijn op do getuigen schoot. Nadat de voorzitter doen opmerken heeft, dat deze steeds een slecht gedrag had on reeds driemaal veroordeeld werd,, vraagt Soudy liet woord. Zulks wordt -hein toege staan on liij begint «Ik heb te zeggen dat ik noch aan het hof. noch aan de gezwoornon, het recht toe ken mij te oordeeien. Gij zijt noch bovennatuurlijke wezens, noch Goden. Dezo laatsto bestaan slechts in do fabelachtige geschiedenissen. Gij zijt dat de heilzame invloed ervan, nog geen uur geleden,door don doktor zelvon herkend was. Rosamond luisterde verheugd, maar liet was met eene dwalende oplettendheid, mot een ontroerd hart. Toen zy afscheid van haar echtgenoot had genomen, en oom Joseph en zij te samen op straat waren, was er iets in hot vooruitzicht van liet naderend onderhoud tussclien hare pogingen om die aandoening te wederstaan, dat haar bijna verschrikte. Toen zij eindelijk voorliet huis stilhielden, ergerde zij zich over zicli zelve, omdat zij zich erop betrapte dat zij vooial bedacht, wat het best zou zijn te zeggen, wat het best zou zijn to doon, alsof zij een bezoek ging afleggen bij iemand, die haar totaal vreemd was, op wie zij een gunstigon indruk wilde maken, en wier bereidwilligheid om haar gul te ontvan gen, een punt van twijfel was. Do eerste dien zij zagen f- nadat de deur hun was geopend, was de dokter. Hij naderde hen uiteen ledig kamorke aan het eindo van het voorhuis, en vroeg Movr. Frankland eenigo oogenblikken to mogen spreken- Rosamond met den doktor to samen latende, liep oom Joseph vrolijk den trap op, om zijne nicht van hare aankomst te verwittigen, meteen© vlug heid, welke menigeen dio de helft van zijne jaren telde, hem wel had mogen benijden. Is zij erger Is er eonig gevaar in dat ik haar zio vroeg Rosamond, toen do doktor haar de ledige kamer inleidde. Juist hot tegendeel, antwoordde hij. Zij is veel beter en ik bospeiir dat wij die ver betering hoofdzakelijk verschuldigd zijn aan den geruststellenden on opbeurenden invloed van eene boodschap, die zij gisteren avond van u ontvangen heeft. Juist daarom is liet dat ik u thaus wensch to spreken 'over een bijzonder verschijnsel ia haar zieltoestand, DE VOLKSSTEM slechts menschen, die ter uwer beschikking een toestel hebt, liet gerecht genaamd, waurmedo gij mij wilt martelen, nu ik op een lijdensbed lig Indien ik aanneem om met u te sproken, is het omdat ik overtuigd hen te kunnen doen uitschijnen dat ik onschuldig ben. DE VOORZITTER. Maar indien wij u niet mogen oordeeien, lioo kunnen wij u dan vrijsproken. SOUDY. Inderdaad, in feite hebt gij het recht mij te oordeeien.... Vervolgens verhaalt Soudy heel zijne levensgeschiedenis, zorgvuldig makende, dat al wat niet ten zijnen voordoele ploit niet aangeroerd wordt. Volgens hij zelf zegt, is zijn leven eeno aaneenschakeling geweest van onrechtvaardigheden welke hij lo lijden had. Om te eindigen besluit bij, dat indien hij eene «positie» gehad had. in overeenstem ming mot zijne bekwaamheid, hij nooit in be- Irokking zou gekomen zijn met anarchisten en bandieten. Dan blijft Soudy staan en zwijgt. DE VOORZITTER i Hebt gij gedaan SOUDY.—Ja. DE VOORZITTER. Dan kunnen wij beginnen. Gij zijt beticht deelgenomen 'te bobben aan do aanslagen van Montgercn en Chanlilly. Talrijke getuigen hebben u hor kend. SOUDY. Die lieden zeggon zulks ter goeder trouw, doch zij zijn mis. Ik voeg er nog bij, dat alhoewel ik goedvind dat cigon- dommen aangevallen worden, ik nochtans de aanslagen op menschen levens afkeur. Ik hen geen bloeddorstige. DE VOORZITTER. Vrouw Schoofs, de minnares van Garnier belicht u ook. SOUDY. Het is baar advokaat die haar zulks aangeraden heeft. De advokaat, Mr Brack, protesteert. Ondervraagd over eene kwetsuur welke hij aan het gelaat droeg,be weert Soudy, dat hij deze bekwam in de bu- reelön van VAnarchie door oenen val. Hij loochent deze kwetsuur te Chanlilly opge daan te hebben. DE VOORZITTER. Toen gij aange houden werdt, had gij verscheidens revolvers in uw bezit. Wat waai t gij voornemens daar- mode to doen SOUDY. Had ik den lijd gehad de wa pens to gebruiken or zou nog een lijk meer geweest zijn. Ziende dat deze woorden eon diepon in druk makon op de jury, voegt hij er echter onmiddclijk bij Als ik spreek van een lijk. is bet van het mijne. Ik zou mij gezelfmoord hebben. M. DE VOORZITTER. Gij hebt tol do agenten gezogd, dat gij ze zoudt gedood heb ben indien zij u den tijd gelaton hadden SOUDY. Ja, omdat zij mij zoo brutaal behandelden. Ton slotte beweert' Soudy noch Bonnot, noch Garnier gekend té hebben. Na een kort oponthoud is liet de beurt van Carouy. Deze advokaat leijt besluitselen neder, vaststellende, dat bij fcich tijdens do schor sing niet mot zijn Uliorit mocht onderhouden. 11cl hof verwerpt die besluitselen. De eer3to misdaad waarvan Carouy iS be schuldigd, is deze vaiFThiais, waar een oude renteuiersler met hare nu id vermoord word Carouy en Medge zijn bier beschuldigd. DE VOORZITTER.Uwe ouders woon den to Lens, in Belgio. Indien gij gewild hadt. kondet gij een goed werkman blijven. CAROUY. Men doet niot wat mon wil. Mijnheer da Voorzitter. DE VOORZITTER, In 1907 kwamt gij in anarchistische -kringen en werd mede werker aan de Révolté. CAROUY. Ja, maar ik wist niet, dat Callemiiï en Kibullchielie daar verbonden waren. dat mij verbaasde en verontrustte toon ik het pasontdekte, en dat mij nog altijd zeer raad selachtig voorkomt. Ztj lijdt namelijk, om u niet op te houden, en u de zaak terstond dui delijk voor te stellen, aan eene zinsbegooche ling van een zeer bijzonderen aard, die, voor zoover ik opgemerkt heb, haar doorgaans togen den avond, wanneer het begint te sche meren, overvalt. Als het u mocht gelukken die te bestrijden, zoudt gij haar den grootst".n dienst doen, en mij krachtdadig in mijne poging tot herstel haror gezondheid helpen. Wilt gij de proef ne men Rosamond beloofde zich onvoorwaardelijk aan deze taak, of aan elke andere, die tot welzijn dor lijdende was,te wijden. De doktor dankte haar en geleidde haar in het voorhuis terug. Oom Joseph kwam juist den trap af toen zij de kamer verlieten. Zij is bereid en verlangend om u te zien, fluisterde hij Rosa mond toe. Rosamond volgde den oudon man don trap op. Aan de deur van eene achterkamer op de tweede verdieping, hield oom Joseph stil. Daar is zy.fluisterde hij levendig. Ik laat u alleen binnengaan, Vant het is beter dat er goene getuigen bij uwe eerste ontmoeting zijn. Een oogenblikkelijke trilling overviel Ro samond, toen zij do hand uitstrekte om aan te kloppen. Dezelfde welluidende stem, die zij het laatst in haro slaapkamer te West Wiston gehoord had, antwoordde haar nu. Toon het geluid dier stem haar oor trof, dacht zij aan haar kind 64> °'0 gedachte deed het onstuimig kloppen van haar hart bedaren. Zij opende do deur terstond en trad binnen. Zoodra zij de deur geopend had, zag zij het fflggg?g«sBgfg»g DE VOORZITTER. In uw bezit wer den formulen van ontplofbare stoffen gevon den Ja, maar dezo waren zoo weinig schade lijk, dat mon zo mij teruggogoven heeft. DE VOORZITTER. Waarom zijt gij in 1910 te Parijs teruggekeerd CAROUY. Omdat ik in Frankrijk de Fransclien bemindo. DE VOORZITTER. Gij hebt het op aardige wijze betoond. Waarom werktet gij dpn niet meer GAROYY. Ik werkte. Ik was drie dagen rondleurder en drie dagen anarchist. - DE VOORZITTER. En tusschcn door dief en bandiet. Carouy loochent alles af. Ondervraagd over de bandietcrijen van Al- fortville, Romainvillo, Chatou, de Ordener- slraat te Parijs, Thiais, beweert hij steeds daar niet geweest te zijn. Hij beweert ook in Belgie drie maal gepoogd to hebben zich te zelfmoorden. De VOORZITTER. Eene getuigo, Mev. Dagron beweert, dat gij aan haar, te Choisy- lo-Roi don weg gevraagd hebt naar Thiais, daags voor de misdaad. CAROUY. Toen men baar do photos der verdachten liet zien, herkende zij Gar nier. Het is slechts, toen M. Bertillon haar zegde, dat men mijne vingerindrukken ge vonden had to Thiais, dat zij mij betichtte. M. ZEVAES advokaat komt tussclien en valt in heftige bewoordingen M. Bertillon aan, bewerende, dat dezes work niets be- tcekent. DE VOORZITTER.Bij zijne aanhou ding vond men op Carouy verscheidene revolvers. CAROUY. Ja ctn mij te verdedigen, doch ik heb op de policie niet geschoten. DE VOORZITTER. Waarom wildet gij u zelfmoorden, daar gij onschuldig zijt CAROUY. Omdat ik bang ben voor hot gevang-. Er zijn getuigen die mij overal gezien hebben en ik bob nergens aan do bandieterijen deelgenomen. De zitting wordt om 4.55 gelieven. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in den winkel van den juweel en uurwerkmaker Werbor, wonendo 250, Jotschen Steenweg. Door eon gedeelte van de achterdeur van den winkel te verniolen. zijn do stoutmoedige schelmon in den winkel geraakt. Daar maakten zij zich van een aan tal kostbaarheden meester zooals zakuur werken, kollmgen, armbanden, ringen en medaljons in goud en zilver, tor gezament- lijke waarde van 20.000 frank. De diefstal werd eerst Woensdag morgend te 7 ure ontdekt. De policie onmiddelijk verwittigd, stflde onder leiding van den kommissaris, don heer Rijckmans, een onderzoek in, waaruit geble ken is, dat de dieven zich toegang hebben verschaft langs een gemeenschappelijke koer welke door drie huurders gebruikt wordt, namolijk door den herbergier Charlior, wo nende 218, Jettesche Steenweg, door den eigenaar van een buis, waar men velogogar- nierdo kamers verhuurt en dat gelogen is Leopold.II laan nr. 235, en door den juwee- lier Weber zelf. Bloedsporen werden aangetroffen op de ge broken deur en op den koer.wat aanduidt dat de misdadigers ziek tijdens hun «werk» heb ben gewond Men vreest dat de dieven op dön gemeenschappelijke» koer langs don bijzon- deren ingang der herberg zijn gekomen of langs den ingang van het huis dor Loopold II laan. Zij keerden mot hun buit langs don zolfden wog terug. De juweelier i3 gansch geruïneerd. De opzoekingen om do dieven te hervinden, worden ijverig doorgedreven. .hoofd dat op de kussens rustto, en het gelaat dat naar toegekeerd was. Zij liep naar het bed, richtte do vermagerde gestalte in hare armen op, en leidde liet arme matte hoofd zacht tegen haar jeugdigen boe zem. Ik ben eindelijk gekomen, moeder, om op mijne beurt u te verplegen, zegde zij. Haar hart zwol toen zij deze eenvoudige woorden uitte, hare oogeu vloeiden over, zij kon niets meer zeggen. Ween niet, zegde de zachte zwakke stem beschroomd. Ik heb geen recht u hier te doen komen en u treurig te maken. Ween niet O, stil stil Ik zal niet anders doen dan weenen als gij zoo tot mij spreekt zegde Rosamond. Laat ons vergeten dat wij ooit ge scheiden zijn geweest noem mij bij mijn naam, spreek tot mij zooals ik tot mijn eigen kind zal spreken, als God mij in hot leven spaart, om het te zien opgroeien. Noem mij Rosamond en, o, ik bid u, laat mij iets voor u doen. Hartstochtelijk trok zij de linten van haar hoed los on wierp dien op een stoel. Zeg: Rosamond, breng mij mijn glas limo nade Zeg het op gemeenzamen toon, moe der Zeg het alsof gij weet dat ik verplicht ben u te gehoorzamen. Zij zegdo hare dóchter deze woorden na, maar nog niet op vasten toon. Zij sprak met een weemoedigen, verbaasden glimlach, en met een lang aanhouden van den naam Rosa mond alsof het een genot voor haar was dien te uiten. Gij hebt mij zoo gelukkig gemaakt met die boodschap en met den kus, dien gij mij gezonden hebt, zegde zij, toen Rosamond haar de limonade had gegeven en weer stil voor haar bed zat. Het was zulk eene vriendschap- 7 FEBRUARI 1913 Brussel. Tweevoudige inbraah. In den nacht van Maandag tot Dinsdag drongen dieven, bij middol van valsche sleutels, in hel huis n. 11 der Amoutslraat. Op de eerste verdieping braken zij do kamer van Jacobs, rentenier, opon, en stalen er uit de meubelen allerlei juweolon en voorwerpen van waar de. Daarna braken zij in de kamer van Mev. Coemans, waar evoneens juweelen worden gestolen. Da dadors dezer tweevoudige in braak zijn niot gekend. t Werkongeval, In ocne maalderij dor St-Mariastraat, word Woensdag morgend de arm van een dor werklieden tussclien bot raderwerk eener macliien gevat en op vreese- lijke wijze gepletterd. Na voorloopigo ver zorging* door een dokier, werd de gekwolsto naar liet gasthuis overgebracht. Afzetting van den vonniukton arm werd onmiddellijk gedaan. Twee Franschen aangehouden. Woensdag morgond, rond 4 uur, weerklon ken drio vuurschoten in do Kleine Been- liouworsstraat. Drio agenten snolden ter plaats* en zogen eeiv tiental mannon aan 't vechten» AcUt dezer vlucluteii; de twee over- blijvendon werden aangehouden; doel; bodon weerstand. Onderwog, als zij naar liet kom- mrssariaat in de Ligneslraat werden geleid, poogden de acht vluchtelingen bon uit do handen dor polilio te halen. De agenlen moesten de sabel trokken en do aanvallers bedreigen met hunne revolvers. De tweo aangehoudenen zijn Franschen. Zij werden ter beschikking van het Parket opgesloten. Behendige dievegge geknipt. Eene vrouw van Duilsche» oorsprong, nam eon dozer dagen haren intrek in oen huis der Leopoldswijk, buurdo er eene kamer en bloei erin den kost. Eene andere dame van Berlijn, dio in hetzelfde huis had verhieven, stelde bij baron terugkeer vast, dat men haar kostbare juweelen had ontstolen. Zij telegrafeerde onmiddelijk naar bedoeld huis. Eoi'slgemelde dame werd verdacht, daar zij zich reeds door haro zonderlinge houding deed opmerken. Men stak in een werkzakje, lussclion andere goudstukken, eon gemerkt stuk en logde liet zakje op oen meubel. Eenige uren later stelde mcn*de verdwij ning vast van de goudstukken. Do policie werd verwittigd en logde liet zoo fijn aan boord, dat de verdachte beken tenis deed. De gestolon stukken werden teruggevon den in de voedering van baren rok. Het bleek dat do plichlige eeno dievogge is van stiel, want in al de huizen waar zij vorbloef, werden diefstallen geploegd. Tovons fubri- keevde zij zich valsche getuigschriften om de monschon vertrouwen in te boczemon. Dank aan dezen list, werd zij in vele rijke familiën welwillend aanvaard. De policie zoekt pene medeplichtige op. Maar ja buurvrouw mijn koffie is altijd goed, want ik gebruik de chicoree dor Trap pisten Vincart, 1500 N Erg ongeluk in eene hazerne. In do kazerne der grenadiers, Kleine Karmelieten- straat, to Brussel, gebeurde Dinsdagnamid- dageen ongovul dat twee slachtoffers maakte. Een kompagnie van het regiment der gre nadiers oefende zicli in het schioten op korten afstand. Twee soldaten van dit regiment stonden nabij de tafel op welke de kardoezen voor dezo schioling werden gemaakt. Beiden wachtten hunne beurt af om te schieten, w anneer eensklaps een kardoes ontplofte. Zij werden allo twee in hot gelaat golroffen door de korrels. De twee soldalen werden onmiddellijk vor- zorgd en vervolgens overgebracht, naar hot krijgshospitaal waar zij gebleven zijn. Mon vreest dat een hunner een oog zal verliozen. pelijko wijze van te zeggen dat gij mij verge ven hebt Torwijl zij dezo woorden sprak en hare oogen met levendige oplettendheid op het ge- iaat barer dochter gevestigd waren, op6ii- baardo liet oude instinct van netheid zich werktuigelijk in haro zwakke, vermagerde vingors. Rosamond had eon oogenblik te vo ren hai'ó handschoenen op het bed geworpen; en reeds had haro moeder die onder hot spre ken opgenomen, streek zo zorgvuldig glad, en vouwde ze te samen op. Noem mij moeder», zegde zij, toen Rosamond do handschoenen van haar aannam on haar met een kus bedankte dat zij ze op gevouwen had. 't Is lieden voor het eerst dat ik mij door u moeder hoor noemen, voor het eerst, sedert den dag dat gij geboren zijt Rosamond bedwong de tranen, die weer in hare oogen opwelden, en herhaalde 't woord. Hadt gij slechts de eerste maal toen wy elkander ontmoetten, toen gij als baker bij mij kwaamt, gesproken Met welk eene treu righeid heb ik daar later aan gedachtO, moeder, heb ik u, in mijne onwetendheid, zwaar bedroefd heeft het u doen weenen als gij naderhand aan mij dacht Door eene herinnering van de laatste ver maningen des doktors gewaarschuwd, heime lijk hovende daar zij onder hare hand de zware, ongeregeldo ademhaling van hare moeder voelde, toon zij liet gelaat liarer moe dor beurtelings rood en bleek zag worden, besloot Rosamond goene punten meer aan te roeren, die de smart en liet lijden van vroe gere jaren opnieuw in liet geheugen riepen. iy er volgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2