Qnriojj in ie Balkanen li Deen erger dooven dan degenen die niet haeren willen 'T EEN EN 'T A* RUITESMLAiMD ESegen&ësnde jaargang m' S3 - j'-*w£^U S- il it HL-J .^Ik. C3r 1EE3 1". 213 2 CENTIEMEN HET NUMMER 2s5erdsg S Fe&retari f3 23 ABONNEMENTEN! Zos maanden 4- franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeïen van bet land. 1" UITGAAF, 4 ti. 's avonds m 2" UITGAAF, 7 ii, 's avonds Pour toute la publicitê commercial? e? Cnancière du journal, s'ad rosser ex cl us i vemen t l'Agence Réclame Godls, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. j i L GG WlzM V"^ ift A':V:- a BUREELEN TE RFUISSEL I TE AALST O. GCDTSi GeurssilaalS) 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 I Tolefooa 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladr. (de regel) fr. 1,00 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Flnanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Commerciale en fmancieele aankondigingen zicli uitsluitelijk te venden Agence Réclame Godls, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws por regel) fr. 2,00 Recht, iiorstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Doof zijn diegenen die beweren dat bet wetsvoorstel, de algemeene vex'ze- ltering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom huldigende, de algemeene goedkeuring niet verwierf in bet land. Zij willen niet weten dat al de con gressen en de landdagen van don ou derlingen bijstand sedert jaren, in België lijk in den vreemde, die ver plichting eischt De Landsbond van Verviors in 1918 bijna eenpariglijk to Antwerpen in 1918 met alle stem men de Landdag van Vlaamsche mu- tualisten to Dendermonde in Augusti 1918, ook met eenparigheid van stem men de gouwdagen van Brussel, Antwerpen, Aalst, Audenaarde, IJpe- ren. Luik, Seraing, Charleroi, Bergen en Le Roeulx. Zij willen niet weten dat al de dag bladen dat ontwerp hebben gevraagd en ondersteund Bien Public, Métro- pole, Presse, Handelsblad, Gazel van Anhoerpcn, Palrie, Patriate, XX' Biccle, Journal de Bruxelles, Gazelle dc Liège en Dépêche, bet volksgezind i.emokratisch dagblad van Luik, Ami cie l'Orde, Volksstem, Pays Walton, Gazelle du Centre, Avenir du Luxem bourg, Zij willen niet weten dat al do groote vakbonden van ouderlingen bijstand <ie wet hebben toegejuicht Brussel, Antwerpen, Gent don 24° Januari, het, bureel der Christeno Vakhonden, Na men, Zinnik, Charleroi, Bergen, Kort- ï'ijk, Veurno, Dondermoude, Meche- len, enz. Dusdanig was do gesteltenis waar genomen doormannen die heel het land uoor in da praktijk der werken van vooruitzicht staan. Doof zijn zo nog, die beweren dat wij boog oploopen met de instemming uer onzijdigen tot do. algemeene ver plichting. Wij zijn immer van gevoelen, dat wij, katholieken, ons gedrag niet hoe ven to schikken naar do zienswijze van andersdenkenden Maar wij blijvenook bij degedachte dat wij ook van een mutualistisch stel- sel geenen afstand moeten doen, juist uaarom, omdat liet door niet katho lieken werd goedgekeurd. Politieke bedoelingen hebben in de mutualiteit niets le zien. Do mutualiteit aan de mulualisten Het gebied van don ouderlingen bij stand zooals bet gebied der openbare liefdadigheid is te heilig om bet door andere strekkingen dan die der broe- liefde te onteeren. En in dat gebied blijft immer ons droombeeld goed doen, zooveel mogelijk aan de werken de klassen zonder ons te bekommeren met de politieke denkwijze van dege nen die van dat goede genieten zullen. Doof zijn ze r.og, diegenen die hou den staan dat de verplichting bier niet noodig is. Zij willen niet weten dat er op do 1.500.000 tot 2.000.000 belangheb benden er slechts 500.000 aangesloten zijn bij de ziekenbeurzen-en 250.000 bij de herverzekeringskassen. Zij willen ook niet begrijpen dat een familievader meer onderstand van doen heeft, wanneer bij ziek ol gebrek kelijk blijft, met vrouw en kinderen, dan wanneer bij oud is en zijne kinde ren buil brood zelf verdienen. Zij willen niet bekennen dat de on dervinding overal bewezen lieett dat de ziekteverzekering de grondslag zijn tnoet van do sociale verzekeringen on «lat de vroege gebrekkelijkkeid het grootste gevaar, de talrijkste en hevig ste risico is, die een werkman dreigt. Dat er in Duitscbland nu 940.000 in- valieden zijn, waarvan 150.000 min dan 40jaar oud, tegen slechts 100.000 welke wegens ouderdom gepensioneerd werden na 70 jaar. Natuurlijk is liet voor ben ook een geheim, dat onze mijnwerkers van Luik, Charleroi, het centrum, den Bo- rinage, die voor anderhalf jaar den franlc per dag op 60 jaar gekregen hebben, ontevreden zijn er. vorklaren dat do hoofdzaak voor hen is de ver zekering togen vroegtijdige gebrekke- iijkbeid. die op do ziekteverzekering moet steunen. (Zie redevoeringen van Kan. Douterlugne. Dr. Deiporte, V. Hanotiau, Cormaux, Damoiseaux.Wij balen slechts namen aan van eenige Katholieke volksmannen, daar de denkwijze van de anderen voor «doo ven tocli van geenen tel is Aan eeno ongeneesbare oorkwaal lijden degenen die «ex cathedra» voor- uitzetten dat de wet vooral zou druk ken op ongeschikten, op joqsous, meisjes en vrouwen 1 Zulks immers wordt stellig gelogen straft, door artikel 1, waarin gedrukt slaat dat enltel de «arbeiders, bedien- den of' werklieden vim beiderlei ge- slacht, mits bezoldiging gebezigd voor rekening van een bedrijfsboofd, in den landbouw, de nijverheid of den handel, aan do verplichting 011- derworpen zijn. Wie kan er dan te goeder trouw houden staan dat do vader van een huisgezin van vier kinders, voor zes personen stortingen zou moeten doen, (vader, moeder en de vier kinderen) wijl do vader alleen oenig loon ver dient? Even beklagingswaardig bijna zijn diegenen dio het samenbrengen van ongelukkigen on slechtlevers in ge westelijke raden (stralbataillons) een ondenkbaar iels noemen. Quolqao chose qui n'a de nom dans aucune langue», zegde Boileau. IIoo schoon de uitdrukking ook weze, al is zo dan nog letterlijk vertaald, ze is toch wat oud en wat te veel onge past door eikendeen gebruikt en ver sleten om nog diepen indruk te maken. Iedereen weet toch wel dat die ge westelijke raden niet werkzaam zullen wezenlijk eene maatschappij, waar al do leden elkander van naderbij kennen. Of een werkman deel maakt van eene mutualiteit of van den gewestelijken raad, dat zal hij en hij alleen weten. 't Is eene hoedanigheid van het wets voorstel en niet een van de minste, door dien gewestelijken raad hot mid del gevonden te liebbon van ook te zorgen voor de ongelukkigen die nu van allo sociale inrichting verstoken blijven en aan hun ongelukkig lot worden overgelaten, 'lis nog eene hoedanigheid van hetzelfde wetsvoor stel door dat zeilde middel alle slecht levers, luiaards en dronkaards te ver plichten dusdanige voorzorgen te ne men dat hunne vrouwen en kinderen lijk nu de gevolgen van-al hunne on deugden zoo zeer niet to vreezen heb ben. Morgen richten wij ons tot do blin den die niet zien willen. Teiefaosi-aansIuiiSngen, Do wereldstalistiok ov.or do telefoon is op gemaakt tot lJauuari 1912. Op dien datum bestonden er op onze geheole aarde 12 1/2 millioen afzonderlijko tolefoon-nummers, dio onderling verbonden waren door 47 1/2 millioen kilometor telefoondraad. Do Vereenigde Stalen van Noord-Amerika staan verre boven-aan wat beido cijforgroe- pon betreft. Do volgorde dor werelddoelen is Amorika, Europa, Azië, Auslrallië on Afrika. Het aantal telefoongesprekken, dat in het jaar 1912 over don aardbol is gohoudon, wordt ruw geschat on 25 millard. V8«o&s;~7SS3s€e&OTPechta In eeni ge Staten van Noord-Amerika beslaat het vrouw en stemrecht. Dij nader onderzoek heoft men bevonden dat het ingevoerd werd over het algemeen, als een verdedigende en behoudsgezinde maatregel. De Norraonen van Utah voerden het in toen goud- on gelukzoekers in groot getal naar hunne gewesten afzakten. Dio inwijkelingen waren in overgroole meerderheid mannen, de Mormonen kenden bot kiesrecht toe aan de vrouwen om aan de inboorlingen do overhand te verzekeren. In Kalifornië hoeft men ook hot kiesrecht aan de vrouwen gegeven mot hetzelfde doel omdat Kalifornië ook bestormd word door uitwijkelingen waaronder vele diovou en lie- don van slechte gehalte. Men hoeft vastgesteld dat de vrouwen de kracht van de bezadigheid verdubbelen, Ge woonlijk stemt de vrouw zooals haren man. De meerderheid der vrouwen gaat waar de meerderheid der mannon leidt. De E*a2tei*3ii.i in den Bande. De hondsdolheid schijnt merkelijk af le ne men in liet rijk. In den loop van Januari worden slechts acht koppen van verdachte dieren naar het gesticht Pasteur gestuurd en bij^wee dezer werden de knobbels dar razer nij in het brein ontdekt, namelijk bij een hond uit St-Gillis-Waas on bij een uit Viels- altn. Zeven personen hebben zich aan do behan deling onderworpen een pachter van Sint- Gillis-Waas cn zijne vier zonen eon beambte van Vorst, geboten door eon zwervenden hond en eene vrouw van Guirscho (Luxom- burgsche grens), Inwosi* tram raissdvse esa scha- pen* To rekenen van 15 Februari 1912, is do invoer van rundvee en schapon, her komstig uil Holland, alsmede van Fransch rundvee, bestemd-foor het slachhuis van St. Nikolaas-Waas, toegalaten langs de tolkan toren van de Hollandsche en Fraosche gren zen open voor hol invoeren dezer dieren. Hog e®n dio den mserS op- goefS. Hot blad Journal de Mons had over eenige maanden eenen warmen op roep gericht tot het publiek, voor de politie- ko staking on in zijne kolommen een inschrij- vingslijst geopend. Dit blad schrijft thans zijne teleurstelling neer in een lang artikel, waar wij do volgen- do regels uitknippen Om staking te houdon is er geld noodig. Welnu, men heoft gezien wat de oproepen tot hot publiek opgebracht hebben. Wij heb ben er persoonlijk do ondervinding van op gedaan. Wij hadden een insclirijvingslijsl geopend ten voordeele der slachtoffers van do politieke stalling, wij hebben geen 200 frank kunnen bijeen krijgen Confraters die elders ons voorbeeld volgden, zijn niet beter gelukt. Hoe durft men dan beloven do sta kers te zullen ondersteunen Het is toch met geen woorden dat men hun eten zal geven. Dio tot staking aanzetten zullen niet botalen, en het lot van onze insclirijvingslijsl heoft ons voldoende ingelicht nopens do ge steltenissen van het publiek. Alleman is tegen de algemeene staking. Ook zijn wij besloten niet verder mee te doen aan eene noodlottige propagaude, noch do menschen om den tuin te loidon met be- drïegelijke beloften, dio niet zullen gehou den worden- U<aï ucpvoes* op de ssBOGiPwe* EJS&a. Het tarief voor het vorvoer van kleine pakken, op do spoorwegen, dat in de handelswereld eeno grooto misnoegdheid verwekt had, zal binnen kort, veranderd worden voor wat liet minimumgewicht per pak betreft. De bee3wor£e! in België- Uit eeno statistiek, door M. F. Sachs afge kondigd in do Sucrerie bolge blijkt dat in 1912 door Nederland 365.102 Ion beet wortels werd ingevoerd in België, door Frankrijk or. andere landen, 25.278 ton. Daarentegen voorde België uit naar Ne derland 24.269 ton, naar Frankrijk, enz. 10.9-16 ton beetwortels. Hol gezamenlijk aantal hectaren beetwor tels bebouwd voor do Belgische suikerfa brieken, bedraagt 66.000, ton waarvan 54.060 in België zelf. Een negei*-advokaaf. Prins Behanzin, zoon van den beruchten Koning van Dahomay, een monster van wreedheid, hooft thans to Parijs zijno inschrijving bij do balie der advokaton bekomen. De prins Ariui-Ouanilo Behanzin hooft zijn wroedaardige vader bijna niet gekend. Geboren to Beckon bij Abomey, den 15 De cember 1885, word hij nl.R ki»d naar Parijs gebracht met een oeiisiotM uar. a© Fransch© Staat hem versohaft, nadat du Fransche sol dalen zijn vader onttroond on Dahomey voor de beschaving opengesteld hadden. rcederland. De Koningin bij prins Hendrik. Don derdag avond om 7,28 ure is koningin Wil- helmina uit den Haag vertrokken, om zich naar Taunus te hegeven, alwaar prins Hen drik op dit oogenblik verblijft. Zij is verge zeld van hare hofdame Slot von Marxfcld, van haren stafofficier Jonkheer, Hoofdgraaf land en van haren sekrotaris don heer Van Telz. Schipbreuk. In do afgeloopon nacht is het ijzeren scheepje Vertrouwen van J. Verheyke, te Hoek, inde Oosthaven te Ter- neuzen gozonken. Twee kleinzoons van den schipper, die aan boord sliepen, jongens van 13 en 14 jaar, zijn verdronken. Belgische zeelie gerad. Wij ontvan gen twee ingezonden stukken, ieder 4 folio bladzijden groot, om huldo to brengen aan Maurius van dor Klooster, le Burgsluis, dio op kranige wijze verleden week do opvaren den van eon Belgischo boot, wolke op de kust van Schouwen gestrand was, heeft go- red. Door omstandigheden daagde de red dingsboot niet op, en toen ging Maurius van dor Klooster, dank zij groolo volharding, drie malen achtereen door de hevige branding naar het schip hij heoft de drie opvarenden die er akelig toe waren, en de kracht misten, om te zwemmen, voilig aan land kunnen brongon. Wij malton gaarne gowag van dit feit. Uit do zeer gedetailleerde beschrijvingen die ons ten dienste slaan, valt af lo leiden, dat Marius van dor Klooster inderdaad een zeer moedig stuk hoeft volbraclit. JFranlcrij le Stichting eener luchtvloot in China. Op aanvraag van den voorzitter der Ghinee- sclie Republiek, is de Fransche luitenant Bou, vergezeld van vakkundige» deolrnaken- de van de koloniale luchtvaart naar China gezonden, om er oene volledige luchtvloot in te richten. Stoutmoedige diefstallen. Een kwaad doener kwam Woensdag in de Groote Post te Roubaais en maakte zich meester van eene som van 4.000 frank, dio achter bet winket nr 2 lag. Daarna vluchtte de dief weg, doch na eene lange jacht kon hij aangehouden en naar't policiebureel goleid wordon. Hij be kende er Alfred Baker te Loeten, 42 jaar oud, afkomstig van Londen. Woensdag avond, rond 6 ure, verbrijzelde een kerel met een kareelsteen, eene ruit in den juweelwinkel van M. André Vaneste, Carnolstraat, te Wattrolos. Door de opening stool hij een gouden uurwerk. Vervolgens vluchtte hij weg, achtervolgo door Vanosle. Do diof, op hot punt ingehaald te worden, haalde oen revolver to voorschijn en loste, vier schoten op zijn achtervolger. Eon work man wilde den bandiot den weg afsnijden, doch deze losto een vijfdo schot, dat ook niemand trof. De dief gelukte er dan in le ontsnappen. Lijkplechtigheden van Kolonel Guisse. De lijkplechtigheden van don Kolonel Guisse welke Zondag zulke ergo val deed en wiens overlijden wij in ons nummer van Woensdag hebben medegedeeld, hebben Donderdag plaats gehad. De heer Falliöres, welke tot den 18 dezer maand, het ambt van voorzitter der fropu- bliek bekleedt, nam doel aan do plechtig heden en heeft oene lijkrede uitgesproken. Verscheidene hooggeplaatste personen, onder andere do gezant van Belgenland, waren insgelijks aanwezig. Italië Eene bandietenbende samengesteld uit soldaten. Uit Gaeta wordt gemeld dat aldaar eeno talrijke bandietenbende ontdekt werd. Sedert verschillende jaren werden belangrijko diefstallen goploegd zonder dat men op hot spoor der daders kon geraken. Na tallooze opzoekingen kwam mon tot de overtuiging dat zij het werk waren van sol daten,behoorer.de tol do dorde tuchtkompag- nio, Gaeta. Een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld en men ontdekte een dertigtal schuldigen, die eene echte bende vormden. Allon werden opgesloten in het gevang der kazerne. Tweo hunner wisten echter te ontsnappen door een gat te maken in den muur. Murri in de gevangenis. Tulio Murri, de held van het berucht proces van Bologna, voltooide in do gevangenis een drietal too- noelwerken die, naar men vorzokert, zullen opgevoerd worden zoodra do koning aan den veroordeelde do gratie verleent, iels wat eerlang geschieden zal. Gruwelijke moord. Nabij Qellosano waren boeren, die van een focsi huiswaarts keerden, zeer verwondord een groot vuur le zien branden in volle veld. Zij naderden en zagen in hot vuur do verkoolde overblijfsels van een mensch lig gen. De gendarmerie werd verwittigd en ken vnstslellon dat het. slachtoffer - een man van rijpen leeftijd was. Hot hoofd wits niet heelo- maal verbrand. Op eenigo stappen van daar lag een revolvor. De man was gedood geweest en door zijne moordenaars geworpen op een soort brand stapel van drooge bladeren om aldus de spo ren der misdaad te doen verdwijnen. Eixgeland. Voorhistorische ontdekking. Te Cooï- sfon werden overblijfselen ontdekt van voor historische dieren. Zij zullen overgebracht worden naar het Horniman-Museum. Ds reis eener zwaluw. Op G Moi 1911 hechtte eeninwoner vanRoschill (inStafforda- hire) aan hot pootje eenor zwaluw een ring, dragende het nummer 13.S30 en oene mel ding waarbij hij vroeg dat degene die den vogel ooit vangen mocht, hem schrijven zou. Op 23 Decombor 1912 werd de zwaluw ge vangen in eene hoeve van Utrecht, in Natal. Do door don vogel afgolegden afstand ha- draagt 7000 mijlen. Een Rubens verlaat Engeland. Eeno schilderij van Rubens, Do Cijns herkom stig uit de verzameling van Miss Drievon, verleden jaar tentoongesteld ter Royal Academy»» werd aangekocht door don raads heer Rappel, uit Borlijn, voor de som van 250.000 fr. De ellendein Ierland.Uit verslagen toegekomen uit Ierland, blijkt, dat in som mige stroken waar het voortdurend heeft geregend, de grootste ellende heorscht. Dit is inzonderheid het geval voor heol de be volking langsheen do Shannon-rivier. Canada Poolreis. Victor Slofansson, de pool reiziger dio de zoo genaamde Eskimobaai in de Noordelijke IJszee hoeft ontdekt, zal in Mei aanstaande mot een nieuwe expedilio vorlrekken. Hij hoeft do regeering van Ca nada om toelaag gevraagd voor zijn reis, die hij niet alleen van groolo wetenschappelijke waarde acht,maar ook dienstbaar wil make» aan de bescherming van do Eskimo's in het Mackenzie dislrickt, die langzamerhand uit sterven. ZuicI ALfrilza Slachtoffers van het onweder.Tusschon 26 Oktober en 12 Januari werden in Zuid- Afrika door don bliksem 45 personen gedood en 40 zwaar verbrand. De .bijzondere droog te tijdens do laatste maanden werd gekon- merkt door uiterst geweldige onweders. Kruger's Standbeeld. Naar de «Volk- stom meededoelt, zullen er aan hot stand beeld van president Kruger te Pretoria bron zen platen mot hoog relief worden aange bracht, waarna het plechtig onthuld zal wor den. Men hoopt datprosident Stein van zijne ongesteldheid genoegzaam hersteld "zal zija, om daarbij bot woord te voeren. Anders zal het vermoedelijk Lord Gladstone doen. vereenigd.6 Staten Tegen tuberculose. Dr. G. Heath to Si-Louis, in Missouri, beweert dat hij een serum tegen tuborculose heeft samengesteld uit bloed van schildpadden. Hij is er mee naar New-York vertrokken om hot aan lo bieden aan Finlay, den ban kier, die eon millioen dollars Loeft beloofd aan den Duitschen specialist dr. Friedmann, indien deze zijn zoon weet te genezen.' Overwegingen te Weenen, na de nieuwe overwinning der Bulgaren Do nieuwe overwinning der Bulgaren maakt torug de nieuwsgierigheid gaande.) Do nederlaag dor Turken heeft niemand verwonderd, want niemand beeldde zich in dat do komst dor Junge Turken aan hot be wind, voldoende was om zoo in eons het' leger totaal te veranderen on in de alge meene desorganisatie le voorzien. Volgens de Nuc Frèie Pressezal do nieuwe overwinning der Bulgaren do Tur ken tot eeno spoedige vrede dwingen. Do Zeit beweert dat men te Conslantino- pol wel gauw zal verstaan, dat de toestand geenszins veranderd is door de tegenwoor digheid der Turken aan het bewind, en dat er maar weinig hoop overblijft, door hot voortzetten dor vijandelijkheden hetere vre desvoorwaarden te bekomen. Volgons de Wiener Allgemeine Zetting bewijst de zegepraal dor Bulgaren bij Gal- lipoli, dat de Bulgaren voornemens zijn naar Constat)tinopel op te rukken langs een om weg, zonder daarom langs Tchataldja to gaan, do forten der Dardanellen in le neme» en dan hnnn© voorwaarden op te dringen op eene gansch nieuwe basis. Toestand der Turken te Tchataldja Do «Daily Tolegraph» verneemt dat de Turken le Tchataldja slechts ten getalle rijn van 120.000 man, lietgeea als onvoldoouda aantieu worilt.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1