STERREN. De uitsluiting te Rousselare VERVALLEN GROOTHEID. Orfls leidt tot Ooi Gustj© Dom. Slim TOON EELN IEUWS Tlx. Stevens, 0 FF/CI EEL E KWO TEERING Wesrkundioa waarnsiiiinpn FEESTWIJZER VERMAKELIJKHEDEN 9 EN ID FEBRUARI 1913 DE VOLKSSTEM Do pogingen aangewend, eerst door M. Mahieu, volk3vertegenwoordigé, en vervol- gens door den heer Gouverneur van West- Viaanderen, mochten ons geene oplossing hrengen. De fabrikanten weigeren steeds toegevingen te doen. Degenen gdio loonsop- slag hebben toegestaan, en waar de werk lieden tevreden waron met hetgeen bekomen was, houden hunne werklieden uitgesloten om de fabrikanten te steunen die niets willen doen. Die fabrikanten staan in hun eigen licht inderdaad, zij verscherpen eene kon- kurentie die gevoerd wordt op hot loon dor werklieden. Maar 'tls waar. 'tis de schrik voor de opkomende macht der christene vak beweging die hen tot die onzinnige handel wijze drijft, 't Ergste nog voor hen ze ver sterken op die wijze de macht der werkers, organisatie, die zij langs eenen anderen kant zouden willen vernietigen De betrokken werklieden handelen ver standiger. Juist omdat zij ondervinden dat de fabrikanten, door de brutale macht van het geld, hen tot onderwerping willen bren gen, vormen zij een rotsvasten blok, die de fabrikanten te vergeefs zullen trachten te vernietigen. De strijdgeest (die hen bezielt, dwiDgt bewondering af. Wel wordt er nood geleden, maar moedig wordt de honger ge trotseerd om de zege van het recht £to verze keren. Ten andere, do ondersteuning komt van alle kanten binnengeregend. Nooit bij eene werkerabeweging werd zooveel gene genheid aan.'t adres dor strijders uitgedrukt als nu te Rousselare. Wekelijks wordt door de onzen meer dan 10.000 fr. in geld en brood, aan de stakers en staaksters uitge deeld. Do nood is natuurlijk groot in vele huisgezinnen, maar de milde giften die van alle kanten toekomen, hebben het toegelaten de ondersteuning in de laatste week te ver- hoogen. Dit heeft natuurlijk den moed en den geestdrift der uitgeslotenen versterkt. In volle waarheid mag gezegd worden Dat volk staat zoo vast als eene rots. Blijven de fabrikanten voorts alle verbe tering woigeren, ze kunnen er dan ook vast op rekenen dat ze nog maanden naar hun volk zullen mogen wachten. De werklieden zijn ervan bewust dat zij slechts 't mogelijke en't redelijke hebben gevraagd, en daarvan laten zij niets vallen. Er zetelt nu een bestendig komiteit, zoo'n soort van sekretariaat, die de leiding geeft, de geldzendingen aantcekent, do drukpers- berichten opstelt en voortzendt, enz.., Van de Socialisten wordt er te Rousselare schier niot meer gesproken dan om er mee to spotten. De roode leiders van Gent hebben zoodanig goed 't vertrouwen der fabrikanten van Rousselare gewonnen en verdiend, dat allo verstandige en deftige werklieden hun voor altijd don rug h^bbou gekeerd, 't Is do verdiende straf. Onze inschrijvingen brachten tot op 6 Februari 27,878,37-fr. op. 't Is veel, 'tis prachtig, maar toch nog niet voldoende. Ook doen wij nogmaals een beroep op aller edel moedigheid. Nooit was eene beweging rechtvecrdiger als te Rousselare nergens wa3 het volk de ondersteuning waardiger als te Rousselaro. Dit zal men willon indach- Zondag-mengelwerk. 33' Vervolg. Reken daar zoo vast niet op, on breng liever dadélijlt alles in orde. Wij kunneu nog .heel wel bezoek krijgen, cn (lat misschien vroeger dan gij denkt. Zeg mij ten minste wien gij verwacht, opdat ik mijn maatregelen daarnaar neme want gij kunt zelf begrijpen, lieve Dressen, dar, ik alsdan beter aan uwe wonschen kan voldoen dan wanneer gij zoo raadselachtig ïprcekt. Zoo gij verstandig wilt zijn, hob ik er ook niets tegen om u met do waarheid be kend to maken weet dus, dat ik elk oogen- blik deu kamerjonker von Gösse wachtende ben. Mevrouw von Dressen wist thans genoeg. Zonder met haren man in rodenwisseling te treden, of hij wel of kwalijk deoJ, den kamer jonker op deze wijze in zijna wonsolien to ge- moet to komen, zegde zij slechts Nu weet ik wat mij te doen staat, on gaf door dit korte antwoord don luitonant-kolonol even veel stof tot donkou, als hij haar door zijn bericht had gegeven. Spoedig dacht echtor de scherpzinnige man, die zich natuurlijk piet vergissen kon: Vrouwen blij von vrouwen nooit blijven zo zich gelijk Ik zou geen penning op do standvastigheid eener vrouw UurYon verwed den. tig zijn, en daarom de uitgeslotenen mild blijven ondersteunen. Alle giften worden dankbaar aanvaard bij Camiel Sambaer, Verwerystraat, te Rous selare. De sterren tellen dat is onmogelijk, immers ze zijn ontelbaar en nochtans de wetenschappelijke kunst en de dichterlijke verduldigheid van den sterrenkundigen Chapman op het observatorium van Green wich schijnt sinds twee jaren, dat hij er zich mede onledig houdt, te gelukken in het op sommen van al die klare hemellichten. Hij telde er reeds 50 miljoen en schikt er voor de maand Maart mede gedaan te maken en zal er dan 53 miljoen gerangschikt heb ben- Hij trekt geheel het firmament in portret en met eene eindelijke groot ver grootglas is hij er toegekomen op iedere afdeeling van het uitspansel 60.000 a 80.000 sterren te tellen. Go ziet van hier dat zijn spel toch niet zeker en vast zal uitkomen. Er was eens een knaap, Gustje genaamd, die bijzonder naïf was. Eens gelegeerd zijnde bij zijne familie op den buiten, schreef hij eenen brief naar huis' waarop hij het adres aldu3 zetteaan mijn heer mijnen vader en madame mijne moeder, wonende in ons huis. Als de meid hem eens op eenen morgen om 8 uur nog te bed vond, zegde zij tot hem Slaapt ge nu nog kleine luierik en de ion is alreeds sedert 2 uren op Wat kan ik daaraan doen, antwoordde Gustje terwijl hij zich de oogen vreef, dat de zon voor dag en dauw opkomt Toen hij eens vernomen had dat zijne moe der, nadat zij weduwe geworden was, een proces had verloren waarin zij gewikkeld was, omhelsde hij baar en zegde Och lieve moeder, wat ben ik blij dat ge dat lee- lijk proces verloren hebt, dut u zooveel ver driet en kommer heeft veroorzaakt. Eens bezocht hij een zijner kamaraden, die ziek was en ondervroeg hem over een en ander maar de zieke, door zijne kwaal be let, kon hem niet antwoorden... Ik hoop zei Gustje, ton laatste, dat ik ook eens ziek mag worden, en gij mo dan ook komt be zoeken, maar als gij mij dan zult komon bezoeken, dan zal ik ook zwijgen. In zijne buurt woonden twee tweeling broeders, waarvan er oen stierf. Eenige dagen daarna ontmoette, Gustje de overle vende en vroeg hem: Zijt gij nu dood ofwel uw broeder Zekeren dag slenterde bij op de paarden markt rond en kreeg toevallig eenen slag van' een der dieren waarop bij luidscbreeu- wend ten gronde viel, roepende Ach hemel, ik ben dood Ik ben dood Als Gustje eenen Gust geworden was kreeg hij eene kruik heer'ijken ouden wijn van oen zijner vrienden en verzegelde de zelve op den stop. Zijn bediende boorde onderin de kruik een gaatje en dronk sma kelijk van den inhoud, waarna hij iederen keer do gemaakte opening weerdicht stopte, Gust nu eens den wijn willende proeven en VIII. ONGELUK OP ONGELUK. Veertien dagen later zag men door do lus- sclienkomst van den luitenant-kolonel het ge spaarde kalf andermaal aan do zijde van de melkmeid naar de voor hot beest zoo nood lottige schuur heen wandelen. IJofc was vet en kloek en sprong van vergenoegen, weinig vermoedende dat liet ditmaal ernstig gemeend was. En dat was toch zoo want de kamer jonker was in hoogst eigen persoon aangeko men en de luitenant-kolonel had besloton, ter zijner eere aan zijne buron cou groot avond maal te geven. Met liet aanbreken van den dag word Nilto- laas, do knecht, met eenige schepsels rogge en garst naar de stad gezonden, om die te verkoopen en het hoofd van do arme ziel was derwijze opgepropt mot de artikelen, die hij voor het to gelde gemaakte moest inkoo- pen dat alles om hem heen scheen te draaien, toon hij zich op de kar plaatste. To gelijker tijd word eon tweede knecht mot de uitnoodi- gingen tegen deu volgenden avond afgevaar digd want or mocht aan geen uitstellen van het avondmaal gedacht worden, daar het bo ven allo dingen er op aankwam, den kamer jonker derwijzo bozig te houden, dat hij geone gelegonhcid had om de alkeerighcid van zyue toekomstige bruid op te merken. Vermakelijk was liet den kaïmrjmker in zijne vrijaadje gade to slaan. Waarheen Ama- lia zich begaf, daar volgde hij haar ook, zoo het maar eenigszins doenlijk was, en dat alles ten gevolge van do onderrichtingen, dio hem zijn vriend, do luitenant, gogevcn had. Me nige dag voor do kamerjonkers reis was namelijk door dien vriend besteed, om hem te omlerwyzeu in de kunstom de harten te veroveren teguu welke tot hiertoe, zoo den zegel van de kruk gedaan hebbende, [stond fel verslagen dat zij bijna ledig was, zonder dat hij de zaak kon raden. Een zijner vrienden zegde hem - Men moet er den wijn langs onder uitgehaald hebben Wel gij dommerik, zei Gust, onder in do kruik mankeert er geen wijn. maar wel van 'boven 1 n Op zekeron avond uit een Gafe komende, 'werd bij overvallen 'door eenige herberg- schavuiten die, zich van persoon vergissende hem eene duchtige rammeling toedienden. Als zij verdwenen waren begon Gust luid keels te lachen en riep uit Die zijn er aan voor hunne moeite, want ze namen mij voor Peer en ik ben Gustje Eens las hij in een philosofisch boek dat degene die eene breede kin heeft een dom kop is. Hij greep dadelijk naar de zijno en bevond dat zij zeer breed was. Om zich nog beter te overtuigen nam hij het licht, want het was avond, en ging voor den spiegel staan, doch hield het licht zoo kort bij zijn gezicht dat hij zijnen baard verbrandde. Daarop schreef hij in ijet boek De schrij ver heeft gelijk. A. V. A. Dat zeiSt-Augustinede groote Bisschop, Kerkleeraar en hij heeft meer dan gelijk. Zonder reglement, orde, terechtwijzing in 't leven, doet men weinig of niets dat deugt, dat meetelt, dat vasthoudt, dat dient tot het tijdelijk en eeuwig geluk. Ne mensch zonder orde loopt verloren, heeft altijd lijd te veel, doet alles maar half af, weot altijd overal en bij iedereen de grootspreker uit te hangen, 't Is waarachtig pngelukkig geen regel te volgen, 't Is altijd vèn'het - straks wel haast - morgen of overmorgen. Zijne rede en zijn geweten wijzen hem op vandaag, op 't tegenwoordig uur, en hij zegt tot straks, wacht een weinigljo, 'k zal gaan komen, 'k zal het doeh enz. Bewondert eens de natuur on volgt ze na in hare workingen. Nooit of nooit stelt ze uitDe tijd is daar dat de bloemen zich openen, de vruchten rij pen, de bladeren afvallen alles gebeurt zoo God het schikte. Nooit of nooit stellen de wereldlichten uit op te staan en te verdwijnen. Zij geven klaarte, en verduisteren op tijd en stond. Geen uitstel in de bewegingen van den sterrenwereld is mogelijk, want alle3 wierd en wordt nog door den bepaalden Wil des Scheppers geregeld. Een enkele uitstel of verdaging zou de vernietiging der hemèlluchten voor gevolg hebben.De uitstel in dö werkingen der natuur op deze adrde zou in hongersnood, pest, enz. uitloopen. De mensch is wel is waar vrij en meester over zijn wil, over het volbrengen of daarlaten van zijn plichten, doch hoe dik wijls moet hij er de gevolgen van dragen en dient het tot zijn eigen nadeel. Zegt nooit dat go mprgen of binnen eeni- gen tijd zult vlugger, rapper, deftiger, eor hjker handelen en wandelen dat ge straks u beteren of boete zult doen, want ge kunt straks of beter nog terstond geoordeeld worden, onthoudt wel én de geschiedenis der wereld én do ondervinding leert het ons dat, ten minste in drij van de vijf gevallen, morgen te laat komt. Marc. als hij beweerde, nog geene schoone be stand was gebleven. ^En onze kamerjonker zou zich zelve voor don ondankbaarston aller menscben gehouden hebben, zoo hij niot stuk voor stuk de losseu zijns vriends in hot oog gehouden had. De arme Amalia waé intusschen mot dezen overlast weinig gediend. Ilare moeder had haar met verscheidene huisolijke bezigheden gelast die hare tegenwoordigheid zoo al niet in do keuken, dan toch in de aangrenzende provisiekamer noodig maakten daar deze echter ook door eene deur met het woonver trek in verband stond, zoo trad de kamerjon ker bier elk oogenblik binnen, baar duizend- malen daags verzekerende, dat hij een harts tochtelijke liefhebber was van alle bloemen en uitbotsels van huiselijkheid. Maar hier vindt gij niets anders, dan aardappelen, ajuinen en kooien, hernam Amalia eenigzins bits, bij ons op Tunefors zijn heel weinig bloemen to zien vooral in dit jaargetijde. Zeg dat niet, beminnelijke Amalia Gij zelve vorplaatst mij door uw huiselijk streven, in eene schoone, ideale bloemenwereld en wolk denkbeeld kan yerrukkender zijn, dan hand in hand met deze bekoorlijke be koorlijke.... Ajuinen en kooien, viel Amalia er op in, zich vroohjk makendo met het in deu steek blijven van don kamerjonker. Neen, onbarmhartige Ik wilde van deze bekoorlijke handen spr,ekcn, die thans bezig zijn om met do grootste kunstvaardigheid eene liaringsaladö to bereiden, zooals die nog nooit het licht der wereld aanschouwd heeft. Gij schijnt veel van haringsalade te hou den Ja, ik lust en eet die met hartstocht j Geeraardsbergen Op Zondag 9 en 16 Maart, telkens kwaart voor 5 uren in de stedelijke Schouwburgzaal Steenstraat, opvoering van het groot kuust- spol Vrede op Aarde in 3 bedrijven door E. II. Walgrave met muziek van M. Hen- derick, don talontvolle Gentsclie toondichter Er zijn 125 uitvoerders met vollodig orkest prachtige tooneelschikkingen Do prijzen der plaatsen zijn 2 fr. 1 fr. en fr. 0,50. De kaarten moeten op voorhand genomen worden en men gelieve aan te dui den voor welke vertooning want de kaarten zijn maar geldig voor don dag die erop ver meld staat. Men wende zich tot E. H. Schelstraele onderpastoor of M. Cailier, 'Markt, Geeraerdsbergen. WISSELAGENT, 16, Onderwijsstraat (Achterstraat), Aalst. Telefoon 68A Aankoop cn verkoop van titels aan 1 frank per duizend. Kostelooze-uitbetaling van coupons on uuzion van trektangen. BEURS VAN BRUSSEL 7 FEBRUARI Leen van Siaaï, Provin., Steden "Belgische leening le r. 3' 79.25 Belgische Icening 2° r. 3 79.20 Belgische leening 3° r. 3 79.40 79.50 Belgische leening 2,5 65.45 65.55 Belgische schatkislbon 4 99.75 Kongo uitkeerbaar 4 i Kongo (Loten) 77.50 Annuiteiten 3 SI.— 81.25 Gemeentekrediet 3 80.75 Gemeentekrediet 1868 3 99.— 99.25 Buurtspoorw. Jan.-Juli 3 Buurtsp. obl. Mci-Nov 3 77.60 Buurtspoorw. (loleu) 2,5 92. 92.50 Anderlecht 1907 3,5 87.GO 87.65 Aalst 3 Antwerpen 1S37 2,5 81.25 81.50 Antwerpen 1903 2 72.75 73.— Brussel 1902 2,5 87.25 Brussel 1905 2 72.25 72.50 Brussel Zeehaven 2 66.50 66.75 Charleroi 1905 2 Gent 1896 2 Elsene 18S0 3 Eisene 1908 3,5 88.30 Laken 1902 3 76.— Luik I860 ■3 Luik 1897 2 69.50 Luik 1905 2 Mechelen 18S3 3 Meclielen 1897 3 79.— Oostende 1852 Oostende 1S98 2 67.— Sint-Gillis 1904 3 78.90 St-Joos-ten-Noode 18S1 3 Sciiaafbcek (100 fr.) 2 66.75 67.25 Schaarbeek (500 fr.) 3 76.65 Spa 1909 3,5 87.45 Doornik (50 fr.) 3 51.50 Vcrvicrs 1873 3 Vcrviers 1893 3 79.95 SO.— tan M. CasnieS lr»s»netg opticien-specialiste Aalst, r iuigo ZoulBlraat, 5 8 februari, 15 uro: Barometer 769-5 Wind: west Thermometer 8° Vooruitz.sclioon weer want gij moet weten, jonkvrouw Amalia. dat vurigo zielen, zielon, did voor 't schoone, voor kunst, poëzij e:i liefde leven, de ha ringsalade doorgaans bovon alle andere ge rechten stellen. En ik zou denken, in zoo verre eene veeljarige bestudeering van mijne natuur, zoowel als eenigo kennis der ze denleer, een zeer belangwekkende weten schap, die don grooten Gall zeer tot eere strektin zoo verre als men hierop met juistheid kan bouwen, moen ik, dat de wijn, die troost voor goden en menscben op bun hobbelig levenspad, hot allerbeste op baring- salade smaakt. Bij het woord wijn werd Amalia's opko mende lust om de bondige rede van don ka merjonker mot een schatterend lachen to be antwoorden, eensklaps dooreen drukkenden angst vervangen want bij conen blik. dien zij door het venster wierp, zag zij haren va der op eonen houtstapel geklommen en met gespannen aandacht naar dien kant uitsta ren, van waar do daags to voren naar de stad gezonden knecht met do onontbeerlijkste ar tikelen voor bet avondmaal van heden moest terugkomen. Zeker is onzen Klaas een ongeluk over gekomen, dacht zij; misschien heeft (le knaap zich verdronken, of misschien is do kar ge broken, dio toch al niet in den besten staat was. De onrust staat op vader's gezicht te lezen Nu is het drie uur, om half zes komen do gasten in geval Klaas eon ongeluk ge kregen heeft, weet ik niet, wat er van ons avondmaal moet worden. Zoo" ik maar van dezon onverdragelijken babbelaar af kon ko men Daarenboven moetik nog al liet stof afvagen, het tafelgoed uithalen, de servetten plooien, brood snijden en mij aankleeden Ach, dat hij mij toch eindelijk liet. voor de Stad en het Arrondissement Aalst AALST 16 Februari. Luisterrijk Tooneelfeost door de tooneelafdeeling Arbeid en Kunst der Christene Vakvereeni- gingen. 23 Februari. Te 5 uur 's avondsten Schouw burg©. Tooneelfeest door hot Ko ninklijk Z. T. L. Gezelschap - 't Land van Riem 24, 30 en 31 Maart, 6 en 7 April. Jubol- feesten van O. L. Vrouw ton Drui ven. Opvoering van De Hemelko ningin, Mysteriespel in 5 doelen. 18 Mei. Kunstavond door de Koninklijke Harmonie. 6 en 13 Juli. Gelegenheids-cantate, ter golo- genheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 7 Juli. Veldfeest door de Koninklijke Har monie. 20 Juli, om 10 uron, Pontificale Hoogmis in open lucht, ter gelegenheid dor Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 20 en 27 Juli. Groote Historische Stoet ter gelegenheid dor Jubolfeesten van O. L. Vrouw ten Druivon. 14 September. Kunstavond door de Konink lijke Harmonie. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te deelen Aalstersche Velodroom Aelsterschen Goudenband. Hot reglement dozor koersen ingericht door den Aalstèr- schen Velodroom zal eerstdaags verschijnen. De volgende wegwijzers zullen gevolgd worden Zondag 23 Maart. Aalsl-Ninove-Meer- beek-Assche-Hokelgem-Erembodegem-.Aalst (44 km.) 80 fr. geldprijzen. Maandag 24 Maart. Aalst Erpe-Burst- Hillegem-Oombergen - Massemen- Welteren- Schollebelle-Wichelen-Schoonaerde- Appols- Dender.iiondö-Audegem-Gyseghem-Hofstado Aalst, (64 kim.) 100 fr. prijzen. Zondag 30 Maart. Aalst-Oordegem- Quatreclrt- Weiteren- Galcken* Overmeire- Zele-St-Gillos(Dendormonde)-Lebbeke-Baer- 'degem-Moorsel-Aalst(55 kim.) 120 fr. pr. Buiten deze prijzen zullen benevens de Gouden Band, promiën toegekend worden op de baan en piste koersen. Na elke baankoers zal oene koers op piste plaats hebben tusschen de 15 eerste aanko menden. Zijn reeds ingeschreven do renners Braem (Hal) De Smet (Schellebello), Van Branle- ghem (Aalst), V. d. Velde (WetLoren), Gliys- Inocht (Aalst), V. d. Velde (Calcken). Inschrijving 1 fr. Te zendon Boudowijn- kaai, 35, Aalst. Koninklijke Vlaamsche Schouwburg, Brus sel, Besiuurder Edmond Hendrikx. Zon dag ter gelegenheid van Karnaval in dag- vertooning aan verminderde prijzen Ro bert en Bertrand, hot koddig kluchtspol dat steeds volle zallen lokt, 's avonds, Maandag, Woensdag en Donderdag, den overgroolen bijval Onze Don Juans blij spel met zang in 4 bedrijven door Treptow, op uitstekende wijze door het gezelschap op gevoerd. Gij zicfc er, met uw verlof, te ernstig uit, genadige jonkvrouw eene zuster der Gra tiën gelijk gij, behoorde dit eigenlijk nooit te doen. Ilob ik wellicht het ongeluk gehad, door myne uitwijding over do zedenleer, waarvan do studie ook inderdaad te afge trokken en te droog voor dames is, u te mis hagen Of wat benevelt den heldoren spiegel dier bron, voor welko ik maar eerst mijn beeld in liaro diepte aanschouwd had. Wat zegt gij vroeg Amalia, wier ge dachten geheel aan Klaas, aan haren vader op den houtstapel en aan hare eigene zaken gewijd waron. Wat hebt gij te gelasten? liet zij erop volgen, om haro onopmerkzaamheid weder goed temaken. Do hemel beware mij voor de vrijpos tigheid, genadige jonkvrouw, om u ooit in mijn loven iets te willen golaston Ik heb slechts met do diepste onderdanigheid dio bron aangoroepon, om daarin mijn beeld to beschouwen. Welke bron vroeg Amalja verwonderd. Ach, jonkvrouw Amalia, gij weet im mers wel, wat ik bedoel. Gij wilt slechts niet verstaan, dat deze levendige, diepe bron uwe eigene schoone oogen zijn. Hier op Tunefors bestaat er slochts eene bron, van welko gij deze liefdedienst kunt verwachten, antwoorddo Amalia, schalks la chende. En waar ligt dat kleinood riep do ka merjonker, en staarde de uitverkorene van zijn hart met zoer verliefde oogen aan. Hier vlak bij op do plaats. Het water daarin is zoo helder, dat ik staando durf hou den, dat de bron van Koning Karei te Strom- sfad niet helderder kan zijn. Herinnert gij u nog wel, hoezeer do oude baron Lindskold dezobrou roemde? (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 6