Oorlog in do Balkanen ao^-cs-io Werkstaking 'T EEN EN ANDER BUITENLAND OËss&clsg i C Fefeï-saas-i f S 3 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gsndt. Vtegentaeeids faargang bj' 34- CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN» Zos maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle pnstbureeien van liet land. 1° UITGAAF, 4 u, 's Honds *sj T UITGAAF, 7 u. 's avonds ca I'our ton te Ia puldicité con'.racroiale et fiuaneiére du journal, s'&dresser exclusivomeiit a l'Ag-cnce Réclame Godts, 2, Place de lo Bourse, Bruxellcs. EUREELEN TE BRUSSEL I TE SffiLST GÜSTS, BeurspiaatS) 3 I Kericstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 Z' bladz. (de regel) fr. 1.00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Flnanc. aankon, (perregel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. .00 Gemengd nieuws perrcgel) fr. f.00 Recht, iiersuoll. (per regel) fr. f.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en financieelc aankondigingen zich uilsluitclijk te weuiien Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Vóór 2 Juni 1912, schreeuwden en liuilden de socialisten op alle tonen, «lat het gedaan was mot het klcrikalis- tnus of de Kerk in België. Zij gingen aan 't bewind komen en alles 't onder ste boven smijten. Do rijken gingen de armen en do arme slaven rijk worden. Ten minste zoo zegden en schreven zij. Sommige liberalen die ook geerne censlukvan den koele wilden, andere aan wie 'nen ministerfrak met gouden galons de oogon uitstak, liepen mede en bielpen don socialisten wagen voort trekken. De sukkelaars, zij bemerkten niet. dat zij de kat der fabel speelden en de kastanjes voor een ander uit bet vuur haalden. Enkele waren slimmer, lioton de zotten zich afbeulen, en gin gen ondertusschen voort met 't volk te bedriegen, lekker to eten en te drin ken, milliocnen weg te smijten aan automobiels, peerden en wijven. Ziet maar eens naar hunnen vriend Nestor Wilmart. De goeden, middelerwijl sliepen ook niet. Veel werd er gebid, gevast, ge werkt. Van den koogsten sport der sa menleving lot het eenvoudig volkskind hielp iedereen mede aan dien heiligen kruisvaart 't Geloof van 't volk, de ziel van 't kind redden. De uitslag, verbaasde iedereen, 't was eoue echte verplettering van de v janden van Kerk en Staat, Nu nog zijn ze niet op buit effen geraakt van den slag. Alle middels moeten zij beramen oni bun wankelend kraam recht te houden en de dutsen, die naar hun charlatan- isme luisteren, poeier in d'oogen te smijten. Wij moeten do herziening dor grondwet hebben ol' bet algemeen stemrecht, roepen de leiders en anders moet de algemeeno werkstaking uit breken. Docli 't gouvernement zegt Koes mannekens, gij zijt de minderheid, wij zullen de herziening doen als 't ons goeddunkt, en zeker niet zoolang liet spook der algemeen© werkstaking niet aan hand ligt. u Daar staan nu do lei- «lers en opruiers op hunnen hiel te draaien cn to koppenWat nu gedaan!. Toch de werkstaking doordrijven, schijnt het na 12 Februri. Zouden zij zoo snood kunnen zijn, het volk ia den, uitersten nood te werpen, Zouden onze werklieden zoo onbezonnen kunnen -zijn den hongersnood in de muil te loopen en de lie'.schc plannon van eeni- ge logebroedeis uit te willen voeren Is het om da grillen te voldoen van eonen Vandorveldo (heleediger onzer missionarissen) of van andere dat hel werkvolk zou moetan staken Eu als zij hot nu niet willen doen, als vrije Belgen in een vrij land, wie zal hen «iwingen en mot welk recht Met ge weid en de wapens misschien, maar dat is schreeuwend onrecht. Ik neem nog aan dat het misleide en opgoruide werkvolk 't werk laat liggen. Maar niet wekken, zegde ir den tijd onze moeder en vader, is ook niet eten. De eerste dagen, zal de kas en de liefdadigheid ter bulpe komen, klaar dan. De kas zal alras ledig en ■io liefdadigheid uitgeput wezen.Tenzij Vandervolde, Furnemont Anseele en Marquet hunne millioenen aan 'twerk- volk uitdeelen. Dan ja, is het echt luilekkerland. Niet werken,maar toch eten en drinken. MAAPi.de socialistische kopstukken geven niet geerne. Na eenige dagen valt or niets meer te bijten, want hak ker cn kruidenier, vleeschbouwer en kleermaker, 't. zal allemaal zeggen geen gold, ook geen waar. Zelfs de treffeiijksto werkmansgezinnen val len alsdan in den nood,in de armoede. De moeders thuis en de kinders zullen om eenebeto broodbiddenon smoeken. De honger en de grauwe kou staan op hun gezicht te lezen. Geen brood in huis, geen vuur om te warmen. AUo winkeliers sluiten de deur on borgen niet verder meer. De vader, heerlijk werkman, gaat naar t Volkshuis om onderstand. Hij die vroeger 't hootd omhoog door de straat kon gaan, gaat nu gebukt onder de schande, hij gaat bedelen om onder stand. Onderstand die men niet meer geven kan wel zal men hem onthalen met eeno schoone hoogdravende rede voering. Men zal hem spreken van zijne rechten, van algemeen stemrecht, van Tyranie der rijken, maar van brood koopen en hout en kolen en kruidenierderijen, geen woord geen letter. En als hij dan terug thuis komt, is het er nog kouder, nog dood- scher. De kinderen klagen nog bitterder en zelfs een weinig olie outbreekt er om hunnen diepen nood, hunne ellende te verlichten. Welk werkman met hert in 't lijf, welk onmensch gaat er gevonden wor den, die alzco vrouw en kinderen in den rampspoed werpen wil Geen één als men wel nadacht. De werkstaking kan dus niet lukkken, Ik geef zelfs toe dat zij Inkt. (zooals het de opruiers wenscheu). Ze is alge meen ei: sleept mot zich de ellende, de armoede,den ondergang van vele huis gezinnen, den dood van velen. Zijn er dan gecne andere gevolgen moer? Welja, denkt cr op na. Vele lauden zijn jaioersch op onzen wel stand, op onzen handel en nijverheid. Zij wrijven zich de handen. Terwijl 'lwerkvolk hier weigert ta werken, terwijl hier de machienen stil vallen en de fabrieken sluiten, wérken onze mededingers. Engeland, Frankrijk, Duitschland, Holland, enz. enz., trek ken de koopors en de voortbrengers lot zich. Zij krijgen in hunne fabrieken de bestollingen en 't werk. En als ein delijk ons uitgehongerd volk weer aan den arbeid wil, dan vinden zij geen werk moer. Lang zou het zeker moeten aanloo- pen, alvorens onze fabrieken, handel en nijverheid terug don huidiger. bloei genieten. Neemt nog dut dan ieder werkman, alle vier of acht jaar eens mag stemmen volgons zijn goesting en 't algemeen stemrecht. Maar stemmen mag bij nu ook. Was hot daarom noo- dig eerst armoe te verduren en van 't groot dagloon dat men nu zeker ver dient oen sprong in 't duisteren te doen, niet wetende of mon daarna nog verdienen zal 'dl' zoo veel zal kun nen winnen? Och menscken ziet toch uit uwe oogen! Prent u wel in den geest dat al dit kwaad en opstook komt uit de vrij mctselaarslogen, die niet anders be oogen dan de Kerk en den Paus den duivel aan te doen. Voor hen zijn alle middelen goed. Nu eens ondermijnen zij daarom Frankrijk, dan woer wer pen zij 't koningdom omver in Portu- gaal, dan weer hebben zij liet op het bloeiende Bolgië gemunt. Hun doel is alleen de orde en don godsdienst om ver te werpen. De kerk is liun vijand en die moet kost wat kost ten gronde. Dit lielsche plan kunnen zij niet vol brengen, tenzij over den rug van bot voor hen kruipende werkmansvolk. tenzij door de tranen, bloed en sckan de van de misleide volksklas. Allons, welk werkman heipt er mede aan zulk vuil werk Geen oen, voorwaar, die vrouw er; kind lief heeft en zich kriston noemt. Lug. Heli; Mei!eE*!aEjdse5s.Belgisch pastilP'üef. Naar aanloidiiig van het voorstel tol oenmakingvan de tusschen Belgie en Nederland beslaande posttarieven, wor den eenige cijfers van 1907 medegedeeld, ten einde een denkbeeld te geven van het postverkeer. Voor B«lgie waren de cijfers binnenland 550.593..349 sinks uit het buitenland 61.301. .500, waarvan uit Nedorland 6.461.816 stuks naar het buitenland 35,968,054, waarvan naar Belgie 6.461.81-6 stuks. Totaal 499.438.316 stuks. Per inwoner behandelde Belgie ruim 92 stuks tegen Nederland onge veer 37 stuks. De Kamer van Koophandel te Brussel zou de eenmaking der posttarieven aldus wen- sciien. Voor de brieven van 20 gram van 20 op 10 centiemen, overeenkomstig het binnen- landsck tarief. Voor briefkaarten van 10 op 5 c. (idem). Voor drukwerk op 2 c. per 50 gram tot dat gewicht (idem.) Voor die kaiegoflën, waarbij in de tegen woordige binnenlandscho tarieven verschil bestaat, zou een afzonderlijke regeling moeten worden getroffen. Eik laud zou do door hetzelve geheven rechten geheel behoudon en de zendingen, uit het andore land afkomstig en voor zijn ©bied bestemd, kosteloos vervoeren. En ts*ek$ ?sïsiDe socialisten vertellen 4a de leiders moeite hebben orn in -het Walenland hunne partijgangers te be- lotton seitens in werkstaking te gaan. Zoo zeer zijn ze daar voor het staken ge negen Nan den anderen kant schrijft La Der- nière Ucureeen liberaal blad dat volop mot de socialisten mopdoct in zake van herzie* ningskwcsüe, dat bet inzamelen van gold voor do Algeméén© Werkstaking weinig trok heeft gohad in hot Walenland. Als voorbeeld baalt het aan, dat in don Borinage, do strook rondom Bergen, waar 3-5.000 mijnwerkers zijn, do inzameling met postzegels maar 50.000 fr. heeft opgebracht. Dat is minder dan 1,50 fr. per man als go daar 6 Weken moet rueo ievon, go zijl er wel mee Ook zegt het blad, dat het komiteit der erksUtking vooral moet werken op Gent on Antwerp on. 't Schijnt dus wel dat die twee steden ook niet mee willon. Waar zit dan al de geestdrift Oïï Ioojj eüss* Sse.vfcsSkürjg. Uit de laatste Europoesehe volksoptelling blijkt, dat hot bevolkingscijfer thans zoowat 435 millioen bedraagt. Raslasid komt aan do spits me!. 118 milioon inwoners, dan volgt Duitschland met 67 millioen, Oostenrijk- Hongarije 52, Engeland 46, Frankrijk 39, Italië 35, Spanje 19 millioen. Europa is nog altiid hot werelddeel met de dichtste bevolking terwijl in Australië per vierkanten kilometer nauwelijks 1 inwo ner voorkomt, in Amerika 4, in Afrika 5 en in Azië 19, loven er in Europa op een vior- kanlnn nieter 44 mensehon. Dez bevolking is in' Europa zelf weer zeer ongelijk verdeeld België geldt nog altijd als het dichtst bevolkte land, mot 255 be woners por vierk. kilometer dan volgt Nederland met 177, E'ge! nd met 146, Italië mot 120, Puiischlaiui met 112, Zwit serland met 91. Oost on rij k-Hun ga rië met 76, Frankrijk met 74, Rusland mot 23 en achter aan Noorwegen mol S menscken per vierk. kilometer. Do geboortecijfers zijn in Europa ongun stiger dan in de vier andere werelddeelon. Rusland staat van do Europeescho landen bovenaan met 44,2 geboorten per 1000 in woners per jaarvervolgens Oostenrijk 32.4, Duitschland 29.8, Nederland 28.6, Dene marken 27.5, Noorwegen 26.1, Schotland 25.2, Zwitserland 25, Zweden en Engeland heide met 24.8, België 23.7, Ierland 23.3 en Frankrijk achteraan met 19.7. Franlcrij 2c Hals rechting.Zaterdag morgen is da Belg Gustaaf Auïerre, 44 jaar oud, geboren te Brussel, die op 26 Juli 1.1. te Coulonnïers orn 10 jarig meisjo mishandeld en verwurgd had en daarom tor doet! veroordoeld word ie Mans goiialrsecht. Vrijdag had de moorde naar nog legen zijne bewakers gezegd, dat indien hij don beul Deibier eons mocht onder banden nomen, dozo hem niet moer zou ont hoofden. Auxerre sliep rustig toon do magi straten in zijne col traden. Hij sprak zijne biecht, hoorde do mis on rookte dan zijne pijp. Goede maatregel. Do ministor van geldwezen heeft bijzondero bedienden be noemd, welk© voor plicht hebben don dienst aan de grenzen te bespoedigen. Op deze wijze zullen zekere koopwaren uit den vreemde naar Frankrijk verzonden en ondorhevigaan tolrechten, zulken langen lijd in de burcelen niet moeten vertoeven. Moedige daad. Een bandiet was inden nacht van Zaterdag tot Zondagiugebroken in een huis van Réole nabij Bordeaux,bewoond door M. enMev. Picquemalon hnnnodochler. Deze laatste gewekt door het gerucht der verbrijzelde ruiten, stond op, aanstak het licht on trok de deur barer kamer open. Daar stond zij vlak voor eenen kerel, welke baar vastgreep en geld vroeg. Zij rukte zich los en ging recht naar eonekas. De bandiotdacht dat zij het gevraagde geld ging overhandigen, dool» het jonge meisje had een revolver uit daschuif genomen en vuurde op den boos wicht. Deze werd niet getroffen en loslte op zijne beurt eon revolverschot on het jonge meisje. Zij werd gekwetst en viel builen kennis ten gronde. De ouders van hot meisje kwamen toege- loopon en de bandiet nam de vlucht. De wonde van het meisjo is gelukkigüjk niet doodelijlc. Dixltscliland. Keizerlijke ontvangsten. Na Koonigs berg is het do beurt van Wilhemshaven om don Duitschon keizer te ontvangen. In den loop dezer week zal Wilhem JI zich der waarts begeven, om bezit te nemen van den kruiser Kuiser op den oogonblik dat de rijksdag den yacht Hohenzollern te zijner beschikking zal stellen. Van Wilhemshaven zal do keizer zich naar Helgoland begeven, alwaar bij de werken zal bezichtigen welke aldaar worden uitge voerd. Van daar sal do keizer zich naar Bre men begeven om het inopbouw zijndo stad huis le bezichtigen. Op hot elrido der maand Maart zal de keizer zich naar Corfou begeven, alwaar hij gedurende eeno maand zal verblijven. In den loop dor aanstaande lente, zal hij zijne jaar lij kseho reis doen naar Elzas-Lothariugen, naar Wiesbaden. In do maand Juni zal hij de feesten dor regaten te Kiel bijwonen en in Oktober zal hij op de kusten van Noorwegen een gedonk- teeken inhuldigen van een voor Duitschland roemrijke strijd. Men zegt dat op dit tijd stip do keizer van Duitschland en do koning van Engeland in deze streek elkander zullen ontmoeten. De keizer is mistevreden. Ter oorzalee van het valsch snelboricht, datgansch Stras burg te been bracht voor de ontvangst des keizers, heeft Wilhem zijn misnoegen niet kunnen bodwingen en heeft onder andere uitgeroepen Wel hoe lezen de hoeren welke S'.rslmrg besturen, geen dagbladen Deze ten minsten zouden lien op de hoogte gebracht hebben in welke streek de keizer zich op dat oogenblik bevond. De rijkskanselier hoeft aan het stadsbe stuur vau Strasburg welgestaafde uitleggin gen gevraagd. Ds nieuwe legerwet. De nieuwe leger- wet, welke binnen kort zal ingevoerd wor, den zal 45.000 tot 50.000 manschappen meer elk jaar naar de kazerne roepon, ingeland Da stemrechtvrouwen aan 'twsrk. Ge durende den nacht zijn stomreclitvrouwon binnengedrongen in do gaanderijen van liet Ka Garden le Londen. Zij hebben al de ruilen der broeikassen verbrijzeld en eene prachtige verzameling van orchideën, welke eene groote weerde had, vertrapt en ver nield. De aangerichte schade is zeer belang- rijk. Mijnramp. In eene kolenmij'n van Ruf- ford, nabij Mansffeld-Nolingbam, is een schrikkelijk ongeluk voorgevallen. Een wa terbak welke 800 gallons water bevatte, is van eene hoogto van 150 meters in de mijn gevallen en heeft 13 werklieden afgrijselijk vorploüerd. Bij de visschers. Voor de Paaschweek verwacht men zich le Grimsby aan eeno groote staking van visschers. De nationale vereeniging van visschers en stokers vroeg aan de werkgevers loonsopslag voor allerhande vissctiors on arbeiders van liet visschorsbedrijf. Bij de werkstaking zouden 10,000 arbaiders zijn. Het luchtschip. Nu lezen wij in eon ernstig blad als de Manchester Guardian weer oon bericht over het gehoimzinnigo luchtschip. Het schijnt nu Woensdag avond ir. het Zuiden van Manchester gezien te zijn. Een ingezetene verteldo aan het blad, dat hij en verscheiden leden van zijn gezin liet licht 's avonds om half zeven haddon gezien en 25 minuten lang het uit den tuin van zijn huis hadden waargenomen. Meer dan dat licht zagen zij niot. Het was eon schitlteroiul licht, dat zich con minuut of tien zoor snel maar anders zeur langzaam voortbewoog Het zwaaide eenigszins alsof liet luchtschip door den wind heen en weer werd bewogen. Tweemaal werd het licht uitgedraaid, maar na een minuut verscheen liet weer, even schitterend. Het was naar beneden gekeerd. Het verdweon ten slotte in noordelijke rich ting. Spanje Belgisch schip aangeslagen. Ton go« volgo van klachten door Spaanscke visschers gedaan, heeft het schip Fernando Gortoz - het Belgisch stoom vaartuig Airo» in beslag genomen. Het stoomgeluig van dit aangesla gen schip is onbruikbaar gemaakt, ten einde do vlucht lo beletten. De Aire zal in de Spaansche haven ver blijven tot na de opheldering der zaak. Italië Eene ramp in eene danszaal. - Tor ge legenheid van vasleuavond had een dansfeest plaats in de gemeente Caslellina tli Christi. Terwijl liet fuesl in vollen gang was. stortte de vloer eensklaps in en werden (ie dansendo koppels meogerukt naar do lagerligonde ver dieping. Op het gekerm dor slachtoffers snelde men Ier hulp. De reddingwerkon worden uitgevoerd ia de volslagenste duisternis. Uit de puinen w erden 30 min of meer zwaar gewoudon opgehaald. Een twintig jarig meisje overleed enkele stonden nadien. Japan. Ontploffing. Teil gerolge eener ont ploffing zijn in eene kolenmijn le Fuknoka 150 werklieden onder de puinen bedolven. Er is w einig hoop op redding. iviexiliio. Opstand. Wederom is in don Moxï- kaanschen Vrijstaat een opstand losgo- borsten. Felix Diaz heeft zich opnieuw aan het hoofd dor opstandelingen geplaatst ot» heeft een groot deel van hot leger zich langa zijnenlcant zien scharen. Een verwoed geveciit beeft in don cmlrok van bet paleis van don voorzit lor plaats ge had, id hetwelk meer dan honderd porsouen gedood, en ontelbare gekwetst werden. De voorzitter Madero is gevat en in do gevangenis geworpen. De generaal Boyor bevindt zich onder het getal gesneuvelden, vereenisde Staten. De policiebeambtsn te New-York. Ten gevolge der onthullingen, door den poticio- agenl YValsch vrijwillig gedaan, aangaande de ontvangst van geldsommen van zekero eigenaars van verdachte huizen, zijn een op zichter der openbare veiligheid cn drij amb tenaars opgeschorst. Men verwacht zich aaa verscheidene aanhoudingen. De kissrechtdames. De Amerikaan- sche kie .vrouwen hebben-een nieuw middel ©vonden om van zich te doen spreken. Zij hebben namelijk eene bank opgericht, dio uitsluitend door vrouwen wordt beheerd. Do bank zal den naam dragen van Nationaal Suffragottenhank. Eenige rijke Amerika nen, waaronder de bekende raillionairs, heb ben zich bereid verklaard gold voor het op- richtingskapitaal voor te schieten. Castro. Gastro, de voormalige presi dent van Venezuela, die, na eerst afgewe zen, te zijn, toch in de Vergenigde-Staten is toegelaten, wordt er nu met vriendelijkhe den overladen. Woensdag is hij do gast ge- woest van Sulzor, don gouverneur vau den staat Now-York. Ook hooft liij oon bezoek gebracht aan den burgemeester Gayuor. Be aanval van de versterking van Taraboscfi De Montenegers leveren eenen verwoeden aanval legen do Turken, die Scutari en de groote versterking van Tarabosel» bezetten. Gedurig aan komen zij vooruit,zij worden verplicht hagen doorle dringen van pindraad voorzien, en verschausingon op to werpen, om zich logen het vuur van huauo aanvallora te bevrijden. Reods verscheidene forten werden op dia wijze door do Montenegers ingenomen. De Turken moesten achteruit wijken op hooi do linie. Turkscho krijgsgevangenen bevestigen da tijding dat Hassan Riza godood werd en dat men te Scutari reeds bot gebrek aan voedsel begint te lijden. Van den anderen kant, zeggen zij, hebben zij krijgsvooraad in overvlood. Bc Koning van BulgariS naar Dedeagnlcli De koning van Bulgarië on de prinson vergezeld van do ministers van Financiën van posten on telegrafen, hebben Demolika. verlaten ter bcstomming van Dodeagatch. Krijgsverrichtingen in Epire De Kairi meldt dat ten gevolge van de laatste uitvallen vande Turken te Janina

De Volksstem | 1913 | | pagina 1