Oorlog in de Balkanen voor den Paus T EEN EN 'T BUITENLAND Rcgeniiènde fflapgar.g SS JL3 CT'.* 3E3 3ZL-e _£l3 BestuurderJ. Van Nuffel-De Genat. Naar Congo 2 CENTIEiVlEN HET NUÏVSMEFt WoeiUMSag 12 Felbs-Mari IS83 ABONNEMENTENs Zos maanden 1 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. 1° UITGAAF, 4 ti. 's avonds m 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds dp Pour toute la pubiicité corr.merciale ct financiére du journal, s'adrosser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxcllcs. BUREELENj TE BRUSSEL BI. GÜ3TS, BeiirsjsEaals, 2 ïetefoou A 3299 TE «AALST *3# Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN l KI. nank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,00 3* bladi. (de regel) Ir. 1,00 4" bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Commercialo en financieele aankondigingen zich uilsluitclijk to wenden Ageuce Réclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel. Sport {per regel) fr. 1.05 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Weinige menscben ter wereld heb ben even belangrijke rol gespeeld als M. Woeste. Sedert veertig jaar heeft er in de Kamer geen enkel voornaam debat plaats waar hij zijnen machtigen stem pel niet opdrukt. Zijn politiek leven was wonder van eenheid. Zijn programma was zijn wa pen en man en wapen maakten maar één uit. Het is waarlijk een schoon schouw spel hem na te gaan in do moeilijkheden van liet Kamerleven. Nieuwe vragen zaaien de aarzeling in de geesten do meerderheid weel niet wat doen er lieerscht betwijfeling en ongemak. Onze tegenstrevers ge voelen bet zij verdubbelen hunne aanvallen.en willen reeds do vruchten plukken van hunne taktiek voor do wankelbaren hebben zij niets over dan lof, welwillendheid en vleierij. Maar M. Woeste zit te waken op zijne bank. Met gesloten oogen zit hij op zijn ellebogen te leunen hij schijnt te droomen. Geen enkele wezenstrek laat toe eenigo aandoening te raden. Soms grijpt hij een stuk papier, waar hij eenige woorden op aanteckent. Zijne tegenstrevers weten wat zulks bcteekent. Zij dagen hem uit en willen zijn gedachtkemien. Ilij schijnt niets te hooren noch te zien en blijft ongevoe lig aan alles. Enkel bemerkt men eenen raadselachtige» glimlach opzijn ge laat. Somtijds antwoordt hij met een enkel woord. "Dat woord heeft dan de beteekenis van eeneheele redevoering. Somlijdsstaat hij rechtdanheerscht ecne volledige stilte, iedereen raadt dat het vraagstuk gaat opgelost worden. M. Woeste spreekt met eene trage, duidelijke,bijna eentonige stem. Al de rodenaarslistenverwaarloost bij. Maar zijne beweegredenen zijn kort, klaar en zonder do minste leemte. Zijne wijze van spreken was immer dezelfde. In enkele woorden vat bij heel de bespreking samen met eene bewonderenswaardige beknoptheid ontleedt hij al de ingebrachte argu- menton, breekt allo drogredenen af en stelt al do listen der vijanden in 'tklaar licht. Dan, om te sluiten, in enkele ■zinnen stelt hij do zakon op hunnen waren stand en maakt aanspraak op de eendracht der rechterzijde om niet in 's vijands listen te vallen. Dar. weerklinken links de grijnslachen en de beleedigingen uit drukkingen van een innige razernij en groot spijt, maar die ook meestal met eene eerbiedigs bewondering gepaard gaat. Wie zal ooit al de zaken, al de be twistingen, al do parlementaire strij den opsommen waar die grijsaard als overwinnaar uit het strijdperk kwam, 't zij dat hij zijne vijanden had neerge veld, 't zij dat hij zich zelf tegen poli tieke vrienden had moeten verweren. Elkor.deen die dat leven kent, enkel van werken gemaakt, en strijden en onbaatzuchtigheid, voelt eenen diepen eerbied voor dien man, zelfs dan wan neer men zijne gedachten niet deelt. Hot is dan ook niet te verwonderen dat, wanneorvóór eenigen tijd de ziek te dien strijder scheen neer te vellen voor altijd, dat al de dagbladen van bet land, zonder eene enkele uitzon dering, hem de schoonste hulde toe brachten waarop een politiek rnan ooit kan aanspraak maken. Maar weinig bekommert hij zich daarmede. Hij is ongevoelig aan lof redenen lijk aan beleedigingen. Eeno enkele bekommernis houdt hem bezig den plicht vervullen welke hem zijn diep geloof, zijn wonder talent en zijn vlekkeloos verleden op leggen. Dat de voorzienigheid hem nog lang bewt Harold. Glazen ieSafoatsSaisësjjes. In Berlijn zullen telefoonhuisjos, openbaro spreekcellen, worden geplaatst op straat. Huisjes die met .een zelfwerkende sluiting voorzien zijn, door het inwerpen van eenige nikkels'ie openen. En wijl die buisjes zoowel brf nacht als bij dag te openen en te gebruikon zijn voor het doel, waarvoor zij geplaatst worden, be sloten do Berlijnsche vroede vaderen, dat die huisjes van glas zullen worden gemaakt, van een soort matglas wel to verstaan, maar toch van glas, zoodat van buiten zichtbaar wezen zal, wat de persoon, die in hot huisje gaat, daar uitvoert. Men moet toch wel eèn zeer zonderling donkbeeld hebben van de bowoners ooner stad, of zoor zonderlinge ervaringen hebben opgedaan om tot zulk een besluit to komen. Dg jseepiSeni voor» liet leger. Eene militaire kommissie zal zich op 't eindo van April naar Ierland begeven, om do noodige poerden te lcoopen, voor de in richting van een poerdendepot, 't Schijnt dat er 700 peerden zullen gekocht worden voor de verschillende ruiterijregimenten: lanciers, gidsen, jagers en kanonniers. De gendarmerie zal, dees jaar nog, zelf voor haro peerden zorgen, doch toekomend jaar zal zij ook haro peerden in Ierland koo- pen. Dc minister van oorlog zou van zin zijn zestig peesden, van do liemtersoort, aan 1500 fr. 't stuk te lcoopen. BesfoiSlPfosaPe O&acSïtSBaSiGCS Ero BsaivsCihlasïïS. 1>0 nieuwe Paiseval, ter vervanging van het militaire luchtschip P 2, hoeft gisteren een proeftocht van 12 uur van Bilterfeld uit gedaan. II ij is na afloop daarvan,goed en wol to Bilterfeld geland en in do loods geborgen. Da nieuwe luchtkruisor is 80 m. lang en heeft een inhoud van 8000 kubieke meters. Ilij wordt voortgedreven door 6 motoren van 170 PK. in dc seconde, dat is niet veel min der dan do snolheid van een Zeppelin. Eesie ovei^enkomst. De Staat komt eeno overeenkomst to sluiten mot Mev. Terwagne-Woulors, eigenares der ruïnen van de abdij van Orval, waarbij zij aan den Staat 't eeuwigdurend vruchtgebruik en ge-, not van hot puin der abdij afstaat, op last voordon slaat dat puin te onderhouden. ovea* de gs^esas. In do Dataille syndicalists, orgaan der socialisti sche vakbondon van Frankrijk, lozen wij het volgende onder den titelAlleman statiën alleman zot Men vraagt aan de werklieden van Bel- gië te staken tot verovering van bet zuiver algemeen stemrecht. O wij zullen hier voor de zooveelsto maal niet bewijzen dat de arbeiders met bot zuiver algemeen stem- recht niets gevorderd zijn daar hebben n wij in Frankrijk de bittere ondervinding n van opgedaan, wij... die eertijds ook op dat zuiver algemeen stemrecht al ons be- n trouwen hadden gesteld... Nu, al do poli- n tieke stakingen hebben in het verleden ellendig schipbreuk geleden en, wat ergor is. zij hebben do echte volksbeweging lam geslagen, zij hebben do werkmansbolangen doen opofferon voor politieke hersenschim- men Frankrij 1c De kerkvervolgers aan 't werk. Voor de burgerlijke rechtbank van Parijs wordt op lieden een proces bepleten, tusschen liet stadsbestuur van Parijs en Mgr Amette, aartsbisschop der Fransche hoofdstad. De leden van den gemeenteraad van Parijs zouden willen do baud leggen op de basiliek van Monlmarlre, waarvan do grondvesten alleen meer dan 15 milliocn frank hebben ge kost. Mgr Amette, vorzet, zich lievig tegen dezen kerkroof, beworendo dat de Kerk, welke uitsluitend door giften der godvruch tige personen is gebouwd, don eigendom is van de aartsbisschoppen van Parijs. Bandieténstreek. Zaterdag namiddag hebben bandieten bij middel van geweer schoten, op eenige kilometers van Gardanno, oen rijtuig aangevallen, waarmee het loon der mijnwerkers van de streek vervoerd werd. De voerman on eon bediende der mijnen wordon gekwetst. Door hot geknal ging hot poerd op hol on weldra was hot rij tuig- buiten het bereik der bandieton. Men heeft langs do baan bloedsporen ontdekt, hetgeen schijnt aan tc duiden dat een dor bandieton gekwetst word. De gendarmen hebben een onderzoek ingesteld. Vlieger gekwetst.De vlieger Loconte deed Maandag op liet vliegplein van Varan- jeviile proefnemingen, toen opeens bij eeno zwenking om eenen boom te vermijden, zijn toestel ton gronde plofte. Hij werd org aan de boenen gekwetst. Hot toestel is gansch vernield. DTiitsclilancl. Nieuwe geldstukken. De regeering heeft besloten Keizerlijke geldstukken te vervaardigen. Iti Duilscliland is er te veel verscheidenheid onder do geldstukken van dezelfde weerde, welke verschillen volgens de streken alwaar zij gangbaar zijn. Inder daad er beslaat geene enkele reden ora on derscheid te maken tusschen Pruisische, Saksche of nieuwe Beiersche marken. Eene munt, welke gangbaar zal zijn in gansch hot Keizerrijk en daaarom Keizer lijke munt genobmd wordt, zal weldra in gansch Duilscliland ingevoerd worden. Duitschland en de Balkaansche oorlog. In Duilscliland treft mon twee kampen aan, welke onder een verschillend oogpunt don oorlog beoordeolen on aan (de pers en de regeering hunnon invloed opdringen. Do eersten zijn vijandig aan de Turken en wen- schen hen voor immer uit Europa verjaagd to zien. Do andore doen de stoffelijke bolangen gelden welke Duitschland van Turkye geniet en wenschen df Turken Constantinopcl te zien behouden. De keizer zelf is niet zeer vijandig gezind jegens de Turken en in de nota, welke de mogendheden aan Turkye zonden, lieoft hij do bedreigingen verbannen en de gematigdheid jegens Turkye aange- preekt.Hij is genoodzaakt eene dubbelzinnige politiek to volgen om niet te mishagen noch aan dé Turken, noch aan de mogendheden.- Waarschijnlijk «al de keizer,-na afloop dor vijandelijkheden, eene rechtzinniger politiek aannemen. Koningin Wilh?ftmtna. - Do koningin dor Nederlanden heeft to Hohemark, in de Tau- nusstroek, eeno villa gehuurd op tien minu ten afstand van hot sanatorium, alwaar prins Hendrik door professor Frieslander verzorgd wordt. Engeland. Da suffragetten aan 't werk. Mon heeft Zaterdag tusschen Glasgow en Louden de telegraafdraden afgesneden de dienst bleef verscheidene uren onderbroken. Hot feit werd eerst aan den storm toegeschreven, doch uit liet onderzoek is gebleken dat de ondoraardsche kabels beschadigd on do dra den, onder de opene lucht, doorgesneden waren. Mon schrijft dezo saboteering aan do suffragetten too. De laalsten hebben in verscheidene groote clubs van London en in hot paleis van prins Chrisliaan van Schles- wig-Holstein, in do Pall-Mallwijk, do ruiten verbrijzeld. Een kasteel afgebrand. Het geschied kundig kasteel van Abbotsbury, eigendom van lord Hohester, werd Zaterdag avond door een geweldigen bra rid ten gronde ver nield. Er bevonden zich enkel eenige knech ten in het kasteelzij gaven onmiddellijk hot noodsein, bij middel van jachthoorns, doch het naburig dorp, van waar er hnlp zou kunnen komen, was verscheidene mijlen afgelegen. Vruchteloos poogde men de ramp te be perken. Ten 9 1/2 ure was het noodsein ge geven en reods ten 10 ure stond het kasteel in laaie vlam. Een zoor groot getal kunstvoorwerpen alsook eeno gaanderij schilderijen, van om zoo te zeggen onschatbare weerde, zijn mede vernield. De zuidpooltocht van kapitein Scotte. Naar men meldt zou kapitein Scotto, met vier zijner gezelion don dood gevonden neb ben in oenen sneeuwstorm, toen hij terug keerde van de Zuidpool welke zij bereikt hadden don 18 Januari 1912. Tempeest. Een vreesolijk lompeest heeft gewoed in hot Noorden van Engeland, in Ierland en in Wales. Te Benton is de rivier Leva buiten bare oovers getreden do fabrieken zijn overstroomd. Honderdon werklieden liggen stil. Bij Newcastle zijn groote worven overstroomd. De telegraaf dienst is langs allo kanten gestoord. Veel scheopsoogelukken worden gemeld. In Cheshire is een wielrijder door don wind opgelicht en godood. Belangrijke ontdekking. Volgens een bericht uit London zijn de professors Colly on Patterson van de hoogeschool van Leeds er in gelukt liolium en neon voort te brengen, door oon elekirischen stroom door waterstof te zenden. Zij zijn er dus in gelukt eono om zeiling van elemonton tot stand to brengen, wat lot hiertoe in de wetenschap als onmoge lijk werd beschouwd. Zacht weder en sterfto. Het storfcijfer \\as buitengewoon hoog in Januari, Het is zeker dat er verband beslaat tusschen dit cijfer en do weergestoltenis van Januari. In 98 groote steden van Engeland en van liet land van Wallis bedroeg het sterftecijfer per 1000 inwoners 15.4, 16.5, 17 en 17.2. De cijfers voor Londen zijn nog slechter: 15.3, 1G.5, 17.8 en 18.8, terwijl het gewoon sterftecijfor voor die stad bodraagt slechts 15 per 1000 inwoners. Gedurende heel die maand waren er to Londen sleolits 48 zonnige uren. Noorwegen Eens schipbreuk op de noorschs kust. Een schip met vijf Noörsche zeelieden leod schipbreuk op do kust nabij Fyr aan don in gang van de fjord van Christiania. Dadelijkfverd het noodsein gegeven, doch de uitgezonden booten konden er niet in go- lukken de bemanning te redden. Do 5 ma trozen verdronken onder de oogen hunner redders. Al de slachtoffers waren 1 gehuwd on laten minderjarige weezen na. De voorzitter van de Lagting. M. Tho- refoss, voorzitter van de lagting on lid van de storting, is Zaterdag overleden. Spanje Eene stad zonder water en zonder licht. Ten gevolge van eene werkstaking in do gasfabriek is do stad Murcia dos nachts zon der licht. Tot overmaat van tegenspoed heeft bo vendien de maatschappij der waterleiding om reden van een twist van plaatselijk be lang, plotseling hare uitbating gestaakt, zoodat nu ook volslagen gebrek aan drink water heerscht. Belgisch schip aangeslagen. De Bel gische sloep Aixe is in do territoriale wa teren aangeslagen door de kanonneerboot Fernando Cortez, mot hare vangst en visch- toestclleu. ZlTialand. Toelage. De minister van geldwezen heeft aan de Douma eeno toelage gevraagd van 484,000 roebels, ten einde grootscho feesten in te richten, om don honderdsten verjaardag te vieren van de aankomst van het stamhuis Romanoff, dat heden nog den keizerlijken scepter over Rusland zwaait, vereenisde Staten Dood van den voorzitter der republiek San Salvador. Over eenige dagen word d'heer Arcanjo, voorzitter der republiek van San Salvador, door eenen booswicht aange vallen on erg gekwetst. Een snelbericht, ons Maandag avond toegekomen, kondigt den dood aan van don voorzitter. Mexilco. De omwenteling. Voortdurend hebben bloedige gevechten plaats. De minister van oorlog en vijf andere generaals zijn door den kop geschoten. De opslandelijke troepen hebben zich van hot arsenaal meester ge maakt. Felix Diaz heeft zich als voorzitter der Mexikaansche ropubliek doen uitroepon. De oud-voorzitler Madero word van zijno rechten vervallen verklaard. Japan Ontbinding der kamers. Een keizerlijk dekreet,heeft Maandag de Kamers ontbonden op het oogenblik dat mon de zitting ging ope> nen. Mon spreekt van eene ministerieele crisis. De straten van Tokio zijn gevuld met eene opgewoudene menigte. Men heeft het getal gendarmen versterkt. Glii na Oorlogsbsroidselen. China beschikt op mongoolscho grenzen over 40.000 mannen, welke zij zal onder de wapens roepen in ge val zij het opstandig Mongolië zoude aan vallen. IPerzië Sneeuw. Gansch Perzio is om zoo te zeggen bedolven onder de sneeuw. In som mige streken heeft de sneeuwvlaag oene dikte van 4 meters. De postdienst is te Teheran onderbroken en zal waarschijnlijk binnen een tiental dagen nog niet kunnen hor- nomen wordon. Do poerden, welke do brieven Overbrach ten van Recht naar Etizeli, zijn van koude bezweken. Zdlordag middag is do Congoboot Elisa- bolhvilleuit Antwerpen vertrokken met 13G pasagiers, waarvan G7 van eerste klas, Onder dc vertrekkonden bevonden zich ile missionarissen de eerw. pators Baeten,Fla- ineygh cn Hannes, do eerw. broeders Van do Brande, Holthuyzen, Van de Mortol en Damiaons, allen van do missie van Scheut. Verder van de missie Premonstreit, do eerw. kanunnik Dalan en do eerw. brooder Ro- mens. Uitgeleide werd aan bon gedaan door Mgr. Deckers, van de orde van Premons treit en door do eerw. pater Van der Molen, van Scheut. Hot muziek van hot 7° linieregimont gaf het gebruikelijk afscheidsconcert. Hot schip noemt 45C0 ton allerhande la ding moe. VIJFTIENDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten G5.G57.40 M. Liévin-Rackx, Wevolghem, 50 Priesters der Dekenij, Lubbeek, 105 Onbekend uit Poporinghe, 110 Do Zusters Ursulinen, Bauffe. 110 K. D. B. D. P. J., Wielslreke, 30 Profossors van do Normaalschool, Thou- rout, 50 EE. H1I. Leeraars en Broeders van hot Gollegie, Thiolt, 70s Onbekend, 100 Do familie Beckaert, Swevogliem, 50 Besluureer en Professors van hot Go- slicht St-Louis, Brussel, 235 Voor hot geluk van Belgie, 100 M. en Mad. E.f„V., Brain-l'A.lleud, 100 M. Georges Speockaert, 100 Mme. Albert Vandovelde, Leuven, 5® II. P., 50 Naamloos, Borgherout 400 Naamloos, Antwerpen, 500 Mad. Wed J. P. P. en Zoon, Antwerpen, 100 Naamloos, Antwerpen, 75" G., Antwerpen, 50 Omdat Zustor Theresia van don Car- molus... R. S. 100 Dokt01" Vander Hoydeen Vr. Poperingho, 25 De geestelijken der parochie van Jambes 100 Mej. Thibaut do Dorinnos, 100 Kannunik Nidót, 50 Mej. Binamé, Namen, 40 De Eerw. heer Deken van Dinant, 25 Maria, Nihove, 50 Naamloos, Lubbeek, 5 Familio Vander- kinder. Eist, 10 M. C. A. Dela Croix, pas toor, Engsbergen, 15 A. Claes, id., 2 M. M., Vierves, 2 Ter eero van den H. Jozef, Hoeilaort, 2Een arme huisvader, 1 Voor eene gratie te bekomen, 2; Naamloos, 3; De overste der Zuster dor bezoeking-, 15 B. Jï. pastoor en parochianen, Volkegem, 22,50 Voor eon krislcn huwolijk, 1 Voor de genezing mijner moeder, 1 Vóór eeno genezing te bekomen, eene inteekenaarster, 5 Do stuiver dor weduwe, 3 Voor 't be komen de gratie der goede dood, M echel en, 20 Om eene genezing te bekomen, 2 Eeno jufvr. van Wenduyne, 2 Naainlocs> Her- zele, 5. Naamloos, Orbaix, 7 God en Vaderland, Westland, 10 Jos. Jean, Alice, Marie, Rose, Herenthals, 20; Eerw. Ileer Bou- langó, 20 M. E. Randaxho, notaris, Sou- magne, 15 Jules en Delia Borbusier, Hooi, 10 J. S. Gent, 5 E. D., 10; Parochie van Barvaux, Gondroz, 10 A. G., 5; Om dat God mijn gebed aanhoordt, 2.50 II. Vader zegen ons, 1 Voor oeno gunst, Gent- brugge, 1 Désiró en Marie, 1 Onbekend, 20 Naamloos, 10 Gustaaf Huybrechts, 10 M. J. Weyen, oud-pastoor, Kinroy, 20; L. Opdöbeolc, St. Jozefsgeslicht, Lier, 10 Tor eore van den H. Antonius, Ilaeltert, 10; Een bediende, inloekenaar, 10 M. J. Thio- nen, 10 O. W., Epravo, 6 J. M. G., 5 H. Vader, zogen Bolgië, 2 II. Vader, ze gen ons en onze familie, 5Naamloos, Cruy- beke, 1 Opdat de goede God ons zegene, 0.50 Wa A. D. Namen, 1 Naamloos, 1(3 Idem., Bioul, 2 Gelbressée, 5 Luiksche priester, pastoor, Naomó, 5 A. on Li Henry, Salzinnos, 10 Naamloos, 5 Idona. 2 Voor eene genezing, 1. Te saraea 390.50 fr. Totaal 68.987,90 Men ban de inschrijvingen zenden, aan het bu reel van het blad of aan M. Leon' MA1LLIE, So- crotaris, 7, Goudenhoofdstraat, Doornijk. Noy de veldslag bij Gallipoli Na don veldslag van Zaterdag laatst dfo eindigde met den aftocht der Turken in do richting van Boulaïr, lieoft men op het slag veld tusschen de dooden een twintigtal Turk- sche officiers gevonden. Ilot gevecht en do aanval der Bulgaarsche schutterij en van hot voetvolk was zoo geweldig dat mon er niet kon aan woderstaan. Do Turken lieten in do hancfon van den vijand een vaandel, ka nonnen, mitrailleuzen, geweren en allerhan de voorraad. Do Bulgaren verloren onge veer 412 soldaten on vijf officiers, eon tiental officiers werden gekwetst. Het aantal gedoo- de soldaten voor do beide legors is nog filet juist bepaald, maar liet schijnt niot zeer ver-; lieven. De Turken pogen te vergeefs troepen te ontschepen té Odina Te 7 ure van don morgend kwamen uit Karabourau twee kruisers toe, twee torpe- dobooton on zes echuiton, dezo vaartuigen,

De Volksstem | 1913 | | pagina 1