ML If te";A Hi X)AG-BL^]D J. Wat bslrsft de solisndino van Belgie's onzijdigheid RU ITEM LAN D Te Andrinopel Kegelt sends jcEas-gjasig nr 33' 2 CENTIEMEN KET NUMMER Dsssjsles'dEg 3 Februari S S 2 3 \.;-: Ir-,** w y ABONNEMENTEN; Zes maar.den 4 franken. lien jaar 8 franken. Inschrijving in aile postbureeien van bet land. I3 UITGAAF, 4 o. 's avcsds 4» 2° UITGAAF, 1 u. avonds ft Tosir toute la publicity ooiv.merciale efc financiore da journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELENs TE BRUSSEL M. G£?3TS| BcisrsplaalSj 2 Telefoon A 3299 Bestuurder TE AALST Kierlcstraat, Telefoon 114, Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN! KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1.00 A* bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (por regel) fr. 2,00 Sport (per rcgcl) fr. 1 (35 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Reclit. herstell. (per regel) fr. 2,00* Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercial© on financieele aankondigingen zich uilsluitelijk ta wenden Agence Réclame Uodts, 2, Beursplaats, Brussel. Ilet is vaak beter te zwijgen dan te spreken,zegt eer.ond Vlaamsck spreek woord. Die waarheid past zich vooral goed toe op den gewezen priester, die dank aan den tuischkoning Marquet, nu ook in de kamer zit. Zijn ongelooflijke uitval tegen de le den der rechterzij en zijne nog onge looflijker houding, hebben zoowel op de leden der linkerzijde als op de an doren eenen zeer pijnlijken indruk te weeg gebracht. Als een bezetene stapte hij op en neer tusschen de linkerzijde en de rechterzijde, steeds de vuist uitsteken duin de laatste richting, en zulks, on der voorwendsel van te antwoorden op eene onderbreking die daags te voren gebeurde. De ergste beleedigingen kwamen uit den mond van dien ge wezen priester gestroomd. Gedurig sloeg hij met de vuist op de borst met eene halve heesche stem schreeuwende Deze ten minste is eerlijk Zeker oogenhlik meenden wij dat bij ging handgemeen worden met den heer Maenlioutj die hein bad onder broken. In den beginne schenen de leden der linkerzijde hom te ondersteunen en goed te keuren in zijne handelwijze inaarhel gedrag- van dien man in pries tergewaad gekleed,was zoo gruwelijk, dat welhaast socialisten en liberalen hom lieten begaan en eene ijskoude stille op heel de Kamer drukte. De ongelukkige gestrafte priester, die alie bewustzijn verloren liad, dank aan de ophitsingen der linkerzijde, bedaarde allengskens, wanneer hij be merkte hoe zijne handelwijze zijne boe zemvrienden had terneergeslagen en met welke algemeone afkeuring zijne beleedigingen werden onthaald. o Die ongelukkige is bezig met zijn eigen ruiten uit te slaan, zegde een katholiek volksvertegenwoordiger na <ie zitting. Een liberale volksvertegenw'oordi- ger verzekerde dat nooit meer die man nog te Brugge zou verkozen worden, daar niemand er van hem nog hooi'en spreken wil. Een derde, een flamingant, voegde er bij, dat zijne Fransche redevoerin gen hem natuurlijk de gunsten zul len verwerven van ai wat Vlaming is. Kortom,een algemeene wenschwerd er onder al de volksvertegenwoordi gers waargenomen,nooit moer die on aangename stem te moeten kooren, nooit meer dat priesterkleed door de Kamer te zien stormen, als zat er een bezetene onder. Manfred, Wij raden al onze lezers aan mot aandacht de volgende rebels to willen onthoudeu getrokken u;t: Jahrbüeher für die donlsche Armee und Marine. December 1912. bl. 634. De Iloogcro Raad van Oorlog in Frankrijk hield zich onledig met de kwestie van do dienstbrieven bestemd voor do generalen aan wie, in tijd van oorlog, hol bevelhebberschap over eene groep legers zou toevertrouwd z:jn. In de militaire kringen is liet ge rucht in omloop dat, huiten de be langrijkste groep legers onder het be vel van generaal Jofj're, zou voorzien rijn «e inrichting van eon'groot zelf standig bevelhebberschap voor een sterk leger optredende in bet Noorden, bevelhebberschap waarvan de Engel- sche afdeélingen 'wellicht ook de Bel- gischo) zouden onderworpen zijn in geval van oorlog. Dat is niet moge lijk. Wat er ook van zij, dat ware een voldoende uitdrukkelijk bewijs dat men van Fransche zijde voornemens is in geval van oorlog met Duilschland, noch de onzijdigheid van België noch die van het Groot-Hertogdom te spa ren. Welnu, 't is aan Duitschland dat men steeds tot heden zulke inzichten heeft toegeschreven. De fentooasiellisis vsïsi te Assist»© c* £2© as De burgemeester van Antwerpen, M. Do Vos, heeft Maandag avond in don gemeenteraad verklaart, dal zeer waarschijnlijk de wereldtentoonstelling in die stad ontworpen, zal plaats hebben. De tentoonstelling zou ingericht worden ten oosten en ten zuidon van de stad, en het togenwoordig orfeningspleia alsook liet Nachtegaalpark begrepen. De OBtaangstfia cji *3sn sp«sor- weg in de Sass- den. Een Duitsch blad geoft eene sta tistiek opgemaakt van do ontvangsten welke gedaan worden op verschiiligo spoorwegen van Europa. Daaruit blijkt dat op den spoorweg van Warschau-Weeneu het meest gold ontvan gen wordt, namelijk 480 franks per kilome ter en per dag. Daarna komt de lijn dor maatschappij Lancashire en Yorksche Railway in Enge land, met 459 fr. per kilometer en per dag. De Belgische buurtspoorwegen hebben de iaagste ontvangsten, enkel 18 fr. per kilo meter daags. Op de Belgische Staatsspoorwegen komt men tol 199 fr., per kilometer en por dag, evenalö"in Sakxen. Een der grootste fransche Spoorwegmaat schappijen komt lot 21S fr. daags per kilo meter da Zwitsersche Spoorwegen bereik ten '187 franks. Indien men in België do groote lijnen alleen moest nemen, zooals Oostende-Brus- sel-Luik-Akon, en Antw6rpen-Biussol-Ber- gen-Frankrijk, dan zouden do ontvangsfen daar grootclijks het middencijfer te boven gaan. Op de kloine lijnen zouden ze echter mor- kolijk dalen onder dat middencijfer van 199 frank. van EïSsïeae Jas. De Kamer van Koophandel van Brussel heeft vanwege don minister van 't Spoor de verzekering ontvangen, dat eer lang de vervoertarioven van kleine pakjes zullen gewijzigd worden, namelijk wat be treft het minimumgewicht per pak. Andere wijzigingen zullen volgen. Beihoeg* uaas TeBsïgrafssa. Binnen kort worden tweetalige vergelijkende examens afgenomen voo.r liet begeven van plaatsen van leerlinge» bij don telefoon dienst (uitsluiloud voor vrouwen) en van leerling, bij den telegraafdienst (uilsluitend voor mannelijke Candida ten). De plaatsen zijn onderschoidelijk te be geven in hot telefoon-middonkantoor en bij den telegraafdienst Antwerpen. De vrouwelijke candidaten moeten op 31 Maart a. s. minstens 1G jaar oud'zijn en niet meer dan 24, de mannelijke, minstens 15 en niet meer dan IS. Do candidaton moeten bewijzen dat zij Nederlandsch en Fransch kennen, op ver- schillige vakken van hot programma, kunnen zij echter naar verkiezing in het Nederlandsch of in hot Fransch antwoorden. Do aanvragen moeten gestuurd worden aan den Minister van Zeewezen, Posterijen en Telegrafen vóór 28 Februari 1912. Baj den troep. Het departement van oorlog heeft eenige hervormingen voor geschreven wat de kleedij betreft. Do onder- oflieieren van allo wapens zullen oen jas "dragon in laken slof, wanneer zij binnen ue kazerne zijn. De oppassers van bereden officieren zullen eon bijzondere kleedij ontvangen in zwarte serge on eene politiemuts, zoodat zo tijdens hun dienst geen militaire kicedoren zullen bohooven to dragen, doch steeds zindolijk gekleed zijn. Moestor-kloermakers en meestcr-scboen- makers zullen zich beter moeten inrichten en goedö gasten aanwerven, daar voortaan alle herstellingen auti kleedij on echoeisol door hen zullen gedaan wordon geon soldaten zullen meer naar hunno werkhuizen gezon- don worden. Audcrzijds wordt de velduitrusling van den soldaat merkelijk verlicht j alles wat niet volstrekt noodig blijkt, wordt afge schaft. KSl2CSa€sgB©leB*S« Hol socialistisch blad La Semaine Politique, schrijft in haar laatste nummer Als zijde werkliedenklas niet reed is, dangis liet haar plicht to wachten, hare voorbereidselen te verbotoren, hare achterhoede te versterk-on, meer en moer lucht te doen hcorschon in al hare elemen ten. Wij meenen rechtzinnig dat men nog wachten moot. De winter i3 niet gunstig voor gezamenlijke betoogingen. Geduld en no, geduld Maar allen sparen. Wat zullen die onnoozelo gaaien denken die aangehitst door het lawaai der groot sprekers, reeds den 3 juni wilden staken Dat ze niet blind waren, ze zouden wel zien dat ze voor den aap gehouden worden. j is; Rokord versterkt. De vlieger Gougcn- heim, welke liet rokord voor do hoogte met vier passagiers aan boord reeds bezat, heeft op het vliegplein van Villesauvage dit ro kord nog versterkt. Gedurende eene uur en half heeft hij met vier personen aan boord, op eene hoogte van 1100 meters gezweefd. Aangehouden. - Tolbeambten van Wer- Vick-Zuid', hebben Zondag avond eenen Duilschen landlooper aangehouden, in wiens bezit zij een revolver vonden, met 44 kogels, alsook een scherp mes. Daarenboven bezat hij twee photografies, een van hem en dit zijner vrouw en wat geld, 0,60 fr. in fran sche on 10 pfenning in duitscho munt. Op hot polilieburool verklaarde de aangehoudene KaïTOdonahn te hoetcn, geboren te Leipzig den 1 Augusti 1890. Hij was voornemens naar Parijs te trekken om er zich te doen in lijven bij het vreemdelingen legioen. Erge vaf. In liet vliegplein van Vidane, nabij Senlis, is Maandag avond oen erg on geluk gebeurd. De vlieger Gaston Legrand, 31 jaar oud, was met een monoplan van zijne uitvinding opgestegen om eenige vluchten af to leggen tot liet bekomen van zijn brevet. In eene zwenking holde hot toestel zoozeer op den linkervleugel over, dat hot uit het evenwicht geraakte en ten gronde plofte. Legrand werd een hoon gebroken en erg aan het hoofd gekwetst. Het slachtoffer werd naar liet gasthuis gevoerd. 3Dxiit3Clila3ici. De feestelijkheden van den honderdsten verjaardag der Duitsehe onafhankelijkheid. Zondag laatst hebben te Berlijn groot- scho fees tol ij kb eden plaats gehad om den liondci'dsten verjaardag der onafuankelijk- hoid van het Duil3che rijk te vieren. De keizer, de keizerin en de rijkskanselier namen deel aan de feestzitting, wolke in de groote zaal der hoogeschool Frederik-Wilhem al do hooggeplaalstopersoneneneene groote menigte volk had uitgelokt. Ziehier in korte trekken, den inhoud dor redevoering, door den keizer uilgesproken De oorzaak van den vooruitgang van het Duilsche rijk is dat het Duitsehe volk een geloovig volk is. dat God erkent en op Hem zijn belrouweu stolt. Telken male het Duit sehe volk afwoek van den dienst aan God verschuldigd, zag men het verzwakken en verkwijnen. Hedendaags is er onder sommigen 69no strekking ora slechts te geloovcn wat onder de zinnen valt en wat min of meer kan be wezen worden. Dit is eeneslrekking die doel afwijken van den onziehtbaren God, die nochtans waarlijk en wezenlijk bestaat. Zulke menscheu die niet gretig hot woord «Godsdienst» hooren weerklinken, hebben van noode den weg aangewezen te wordon, die hen wederom tot hot geloof zul len terug brengen. Dat allo jongo Daitschers liet geloof lot schild nemen. Alzoo gewapend zal God hen boschulten en voortdurend zijnen steun aan 't Vaderland verleenen. Het oog gericht op God zullen wij onversaagd onzen weg hanen en allo moeilijkheden uil don weg ruimen. Wij vroezen God, doch niets tor wereld kan ons schrik inboezemen Prins Adalbert van Pruisen. Prins Adalbert van Pruisen, derde zoon van Wil helm II, is thans hersteld van zijne ziekte. Hij is naar Zwitserland vertrokken. Landverraad. Een officier, behoorendo lot een der bost gekende adellijko families van Duitschland, zou onlangs aangchoudon goweest zijn ondor do lielichting van land verraad. Ilij werd in con gevang opgesloten to Berlijn, doen ïatermits borgstolling voor- loopig in vrijheid gesteld. Die zaak wordt zeer goheim gehouden. Da verloving van de dochter des keizers. Wij ontvangen uil Berlijn in dato 10 dezer hel volgende telegram'; De Reichsanzei- ger i» bevat in eene bijzondere uitgaaf do tijding der verloving, Maandag te Karlsruhe gevierd tusschen prinses Victoria Louise van Pruisen en prins Ernost August, hertog van Brunswick-Lüneburg, zoon van don hertog van Cumberland. Reeds sedert een paar maanden liep dit gerucht in hoogere kringen. Hot vertrek van de keizerlijke familie naar Karlsruhe gaf aan dit gerucht meer waarschijnlijkheid. Uit Karlsruhe werd de aankomst van den keizer, de keizerin, prins Oscar en prinses Victoria Louise gemeld. Zij zullen twee dagen lang do gasten zijn van groothertogin Louise van Baden. Zooals men wel donken kan baart deze verloving voel opzien in Berlijn en in geheel Duitschland. Die vorloving toch boleekent de volkomen vorzoening tusschen do Hohenzol- lern's en do Welfen. Waarschijnlijk zullen de Cumberland's nu hunne aanspraken op Hannover opgeven en zal prins Ernest August don troon van Brunswijk ten deel vallen. Dit huwelijk boleekent dus eens be vestiging van da hechtheid van liet Duilsclio rijk en liet einde var. oen dynastiek geschil. Oostenrij 1c Ziekte van den aartshertoz Frar.s-Ferdi- nand. De aartshertog Frans-Ferdinand zou opnieuw aan éone borslziokte lijden, waaraan hij over een twintigtal jaren go- ruimen tijd geleden heeft. Do doktoors, die bij tijdens zijne laatste reis naar Dresden ge raadpleegd heeft, zouden hem de volledigste rust voorgeschreven hebben. Do aartshorlog bevindt zich tegenwoordig in zijn kasteel van Konopischt, iu Bohemon. Italië Benoeming. De Observatoro Roma no kondigt de benoeming af van Mgr Ra- gonesi,als pauselijken gezaut aan het hoi van Madrid. De katholieke Spaansche bevolking is hoogst gelukkig do betrekkingen tusschen Spanje met het vatikaan hersteld to zien. De kerkvervolging. De nieuwe aarts bisschop van Genua, Mgr Charron, sedert verscheidene maandon reeds benoemd hooft tot nu too nog zijn ambt niet kunnen uitoefe nen, omdat do Italiaansche regeering hem het exequatur weigert, 't is te zoggen do toelating om bezit te nemen van het bisdom en van do bestuurlijke diensten die er van afhangen. Dat zoogezegd rocht van «exequatur», dat do regeering zich aanmatigt, is volstrekt strijdig met do Kerk, doch tot nu toe had het geen al to groota moeilijkheden ongolo- vord. Maandag over die zaak in de Kamér onder - vragd, heeft do minister van juslicie, M. Fin- chiaro Aprile, verklaard dat do regeering bot exequatur weigert, omdat Mgr Caron heeft durven zeggen dat do katholieken zich niet met een burgerlijk huwelijk mogen tovredon stellon, maar voor de kerk moeten trouwen, en omdat hij het tijdelijk gezag van den Paus verdedigt. t Is dus enkel omdat Mgr Caron de ware leering der Kerk voorslaat en do rechten van den H. Stoel verdedigt, dal doregeering hom belet zijn bisschoppelijk ambt uit te oefenen. Men ziet daarin nog eens dat de vrijmetselarij meester is in Italië. Het Geheim der Keizerin. De policie heeft bij een drukker te Florencië beslag doen leggen op bet zetsel van het boek. ge titeld Het Geheim der Keizerin en ge schreven door zekere gravin Zanardi, die be weert de dochter van wijlen koningin Elisa beth van Oostenrijk to zijn. De gravin Zanardi zou over dertig jaren in hot kasteel van Sassetot geboren zijn, en te Woenen opgevoed zijn bij eone familie Kai ser, waar keizerin Elisabeth haar dikwijls zou bezocht hebben. De graaf on de gravin Zanardi, die thans to Londen verblijven, beweeren dat liet be slag In de drukkerij gologd is op verzoek der Oostenrijksclie regeering. Spanje Eene bom In eene kerk.In de kerk van Portell, provincie Castellon is eene bom ont ploft eon doel van het gebouw is vernield. Er zijn geono slachtoffers, daar de aanslag gebeurde op 't oogenhlik dat er niemand in de kerk was. De daders zijn onbekend. De verborgen schat. De policio van Madrid heeft do hand gelegd op eer.e uitge breide aflruggelaarshende, die sedert jaren talrijke slachtoffers gomaakt hooft in gansch do wereld. Do wijze waarop zij to werk gingen was altijd dezelfde. Eon «Spaanschegevangono woot waar eon groote schat verborgen is, en daar bij hom niet zolf k3n gaan weghalen, biodt bij aan de bergplaats konbaar temaken, mits eene nogal belangrijke som. Lichtgo- loovigo porsonen zonden geld er waren er zelfs, die do reis naar Madrid aflegden, waar zij vernameu met aftruggelaars doen te hebben. Deze aflruggelarijen moesten veel opbreng gen, want do overslo der bende die men raefe vijftion medeplichtigen aangehouden beeft ia reeds eigenaar van drie prachtige buizen 19 Madrid. "Vereonisd.© Staten Bloedige werkstaking. Nabij Muchlow* zijn do mijnwerkers in staking en houdou woelige betoogingen. Do policio dio er op afgestuurd was om de ordo te handhaven, kwam met de stakers ia botsing. Drie agen ten werden gedood. De «Politikna» van Belgrado vorneemt uit Andrinopel dat de garnizoen verleden Zon dag eenen uitval heeft gewaagd langs de» kant door de Serviërs bezet. Het gevecht duurde drij uren en ten slotte werden do Turken vorplicht terug te wijken. Zij doden zulks in wanorde, een aantal dooden en ge kwetsten achterlatende. De Serviërs lelden een twintig till dooden. Turksche krijgsverrichtingen op de "kust van Bulgarië Do «Alemdar» van Constantinopol brengt de tijding bij dat op 8 Februari de vrijwilli gers van Parilan in vier bootjes, on onder bevel van Arslan boy, eene localitoit bebbon aangerand aan de kust van Bulgarië on al da strategische punten bezet. Zij vingen met een bataillon Bulgaren eenen strijd aan die ge duurd beoft drij uren lang. De Bulgaren tel den ongeveorGOO dooden en gekwetsten. Da Turken hadden enkel 2S gekwetsten.De Bul aren kregen eindelijk hulp en dan zijn da Turken terug vertrokken, hunne gokwotslon ïieadragonde. In 't schiereiland Gallipoli Do Bulgaren hebben aan gansch het leger van Zekki pacha het schiereiland Gallipoli* afgesneden, en zij staan langs weerskanten tot op do kusten, derwijze, dat zij het ont schepen van soldaten onmogelijk maken en zij do oorlogsschepen kunnen beschieten. De nederlaag dor Turken to Boulair heeft eone groote verwondering en eene oven roote wanhoop verwekt te Gallipoii. Inwo ners en soldalen geraakten op de vlucht en haastten zich naar de kaaien, om langs daar te vluchten, al was liet met een klein bootje. Een zeker getal vrouwen en kinderen vonden daar zelfs den dood. Rond Scutari Inlichtingen te Belgrado toegekomen ba- wijzen dat do Serviërs to Scutari doze laatste dagen 500 dooden tellen en 2000gekwetsten. Men beoft 5000 lijken van Turken op het slagveld gevonden. Turkije vraagt te vergeefs de tusschenkomst der mogendheden Rcchid Pacha, hooft te vergeefs voetstap pen aangewend Lij do groote mogendheden om hunne bemiddeling in den oorlog to vor krijgen. Turkije verlangt nieuwe vredesonderhandelingen Do «Ikdam» van Constanlïnopel beweert dat de onderhandelingen zullen lukken en aanvangen tijdens den oorlog, en zullen go- loid worden door den oud-groot-vizier Ilakki Pacha. Logenstraffing uit Bulgarië Het gezantschap van Bulgarië tc Parija deelt eon telegram mede uil Sofia, volgens hetwelk do tijding van de bezetting van Ro- doslo en Silividoor do Turken totaal onge grond is. Al de pogingen van dé Turken werden afgeweerd en zij lieten telkens vcol slachtoffers op het slagveld. De Turken zouden Silivri bezet hebben Naar oon telegram uit Constanlinopel,zou- don eenige Turksche oorlogschepen de stad Silivri beschoten on daarna bezet hebben. Nog een uitval der Turken te Andrinopel Men kondigt de tijding aan, dat een aan zienlijk detachement Turken van Andrinopel op 9 Februari eon uitval deed en bij raiddoï vaneenen aanval met de bajonet, zich mees- tor maakte van eene vesting in de richting van Daliden. Do belegeraars zouden aanzieu- lijke verliozen geleden hebben. De Sultan maakt beroep tot den Keizer van Duitschland Een andor telegram uit Constantinopei verzekert dat de sultan zich zou gewend heb ben tot den keizer van Duitschland om hom te vragen van zijnen invloed gebruik to ma ken om een eide aan den oorlog te etellon. Het antwoord vaa Berlijn wordt ver* wacht.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1