Bgpie Boiinot HET PROCES CS-oed. nieuws DE KAPITEIN Nog de Spaansche schat. 2 SË^ DE VOLKSSTEM In den morgend van den 8 Februari ruk ten zij plotseling op tbgen de vestingéll van het 4® Buliraarsche leger, dat hunne bewe gingen gadesloeg. De Kurden stonden op den voorrang. Zij zwaaiden hunne wapens in do lucht en stormden band aan hand vooruit, zelf niet zoekende zich te kunnen beschutten. De Bulgaren wachtten hunne vijanden koel bloedig af en eene doodsche stilte zweefde in hunne vestingon. Maar eensklaps, wanneer de Turken dicht genoeg genaderd waren om aan het moor dend lood niet meer te kunnen ontsnappen dan begonnen duizend roeren en mitrailleu se» en kanonnen den dood on do vernieling in hunne rangen te zaaien. De kinderen van Allah werdén als koren halmen neergeveld. De soldaten van Anatolië namen de rangen in der gevallen Kurden maar ondergingen hetzelfde lot. Rond drij ure van den namiddag sprongen de Bulgaren uit hunne vestingen te voorschijn en met gevolde bajonet rukten zij op den vljaiul af. Den avond van dien dag telde men 6000 Turksche lijken op hot slagveld. De gekwet sten waren twee of örijmaal talrijker nog. Al wat er overbleef van het Turkse!» leger, ■was achter de forten van Boulaïr gevlucht. Langs den kant van Gallipoli leden zoo üc Turken eeno schrikkelijke nederlaag. De toestand volgens de Bulgaren Te Tchalaldja en te Boulaïr was do dag Van Maandag kalm, de Turken maakten gceno voorbereidsels van krijgsverrichtin gen.' In den veldslag van Maandag te Charkeui, verloren de Turken, meer dan 1000 man. Do Bulgaren enkel 00. Het bombardement van Andrinopel ging bij poozon voort, in don namiddag van verleden Maandag. Do groote kanonnen der Turken antwoordden cr som tijds op. Turksche krijgsgevangenen, govangen genomen in don slag van Aklali, dicht bij Tchalaldja verklaren dat do troepen dor Tui en in dien slag veel aanzienlijker waren dan die der Bulgaren en dat de Turken over- groolo verliezen hebben goleden, gaande tot vijftien man dooden en gekwetsten per polo- ton. De officiers wakkerden hunne soldaten aan, zeggendo dat de Turken nu don vijand aanvielen te Tchalaldja en te Gallipoli, ten ©inde da stad Andrinopel te ontzetten. Do krijgsgevangen voegen er bij dat bet onderteekenen van den vrede met ongeduld - in de Turksche rangen wordt afgewacht. Wreedheden der Turken Eene jonge vrouw die verleden Dijnsdag uit Koumbourgas vluchtte, mei haar kind in de armen verhaalt dat de Turken in de school van dat dorp heel do mannelijke bevolking opsloten en daarna één voor één hebben ver moord, te beginnen met do priesters. Daar na zijn zij in hun vernielingswerk voortge gaan met de vrouwen en de kinderen. Al de andere jonge dochters werden geschaakt en in schepen weggevoerd. Dezelfde vluchte linge verklaart dat dezelfde gebeurtenissen vft- --viehra in de dorpen van Okiad en Kies- tonik. Het verhoor van Woensdag Voor de vrede. Verklaring van Dlahmoud Clu-fket Pacfca Mahmoud Chefket Padia ondervraagd aangaande het aanslaande hernemen van do vredesonderhandelingen, verklaarde, dal het voortzcllon van de vredes-onderhande- lingen eene gansch naluurlijko zaak is. De Turken hebben immors op do nota van Euro pa geantwoord met eeno tweede nota waarin do wensch word uitgedrukt do vredesonder handelingen voort te zetten, en zulks aan die ■voorwaarden dio best de belangen van Tur kije eerbiedigen. Het gouvernement zal dei» oorlog voortzetten, zouiang het den oorlog verkiest en tot wanneer hot sluiten van de vrede mogelijk wordt. Het staatsbestuur van Turkije zal ook pogingen aanwenden om dion vrede te bekomen op do bassis, in de nota van Turkije aan de mogendheden aangeduid. De aanslag der Havreplaals wordt vorder onderzocht. Do mecanicien Dorneau, die te Poni-sur- Yonno den auto, welke tei» nadoele van M. Buisson gestolen was, horslelde, vorklaart Garnior on Bonnot horkend te hebben op do photographiën welko men hen» toonde. Door .den voorzitter ondervraagd of hij nog andere bandieten herkende, duidde bij Callemin aan, a Is do bandiet dio zich in liet rijtuig bevond. Do helper van Dorneau herkent ook Callemin. Een andor mecanicien, die do auto mot do bandieten van nabij zag, horkent insgelijks Callemin, doch is zoo uitdrukkelijk niet als do beido voorgaande getuigen. M. Dorsman, bouwkundige to Parijs stond op liet rondpunt der Havreplaals, den dag dat do agent Garnier er vermoord werd. De auto kwam in dolle vaart afgereden, De agenfGarnier deed liet rijtuig stoppon, doch nauwelijks stond do auto stil, of hij zultozich wederom in gang. Do agent sprong dan op do voettrede van den auto on werd neoi'geschoten. M. Dorsman kan niet zeker zoggen dat hot Callemin is, die schoot, doch meent hot toch. Volgons M. Dorsman is het schot van bin nen het rijtuig gelost.Garnier onBonnot zaten huilen op het'rijtuig. M. Leroy,tapissier, bovond zich naast M. Dorsman op de Havreplaals* Het schot werd van binnen den auto gelost en 't is wel Galle min die geschoten heeft. Getuige duidt zonder aarzelen Callemin aan en verklaart dat hij hem hier zooveel lo beter horkent, daar hij tot nu too slechts pho lographiën van Callemin zag ei» hem nu 'in levenden lijve ziot. M. Gumin automobielgeleider, verklaart dat er drie personen in het rijtuig zaten, twoo buiten en eon binnen. De persoon die binnen zat, zag er uit als eon vreemdeling en was zeor bleek, 'tis dezo die geschoten heeft. Getuige kan evenwel niet zeker zeggen, of het Callomin is. (Callemin glimlacht bij het hoorei» dezer getuigenis). Vervolgens komen do aanslagen van Montgeron (moord opeen chauffeuren dief te van een auto) en van Chantiily (do moorderij in do bureelen van de Société Générale) aan do beurt. Mevr. Dhennin, herkent do bandieten welko zij in het bosch van Senart gezien heeft. Zij voegt erbij, dat eene vrouw haar geld is komen aanbieden, om te vorklaren dat zij niemand herkent. M. Masson, bestuurder van do Société Générale, herkent Soudy als de kerel die aan do deur der bank, met eene karabijn op de toeschouwors schoot, M. Dupuys, postmeester te Chantiily, duidt eerst De Boe aan, als zijnde een dor kerels die revolverschoten losten. Do Boe gelijkt veel aan Monier, en toen Monier, op bovel van don voorzitter ï-echtslaat. lier- kont M. Dupuia hom onmiddellijk. Monier bevond ziel» in den auto naast den chauffeur. M. Menebiez.oenT2-jarigo ouderling, is zoo zeer ontroerd, wanneer hij moet komen ge tuigen, dat hij ziel» eerst eenigo oogonblik- kon moet neerzetten. Hij ook horkent Soudy, verklaart dat het dezo was die op het voetpad stond naast den auto, torwijl de andere bandieten binnen hunnen aanslag pleegden. Het was Soudy die huiten schoot en aan den autogeleider aanduidde langs waar hij moest rijden. M. Siltorlin, voerman, trachtte" met zijn gospan den nulo der bandieten tegen te hou den. De bandieten schoten op hem. Hij heeft niemand herkend, doch do korel, wiens schot hem kwetslo, was baardeloos. M. Rousseau stond aan zijno deur, toen do bandieten voorbijsneldon. Een dezer mikt© op hem. Het was Soudy. Getuige verklaart daaraan niet hot minst to twijfelen. Soudy, schijnt zoer terneergeslagen, door 1 die getuigenissen. M. Galeux, kruidenier, heeft ook een korol op hem zien schiolon. Hij toont Soudy, zeggende Daar is hij. Soudy springt nu eensklaps op, slaat mei do vuist op de barrealvoor hem en roopt uit Neen, ik heil hot niet. Ik bon onschul dig De getuige blijft echter kalm en zogt dal er ny?t den minsten twijfel mogelijk is. Mevrouw Galeux horkont op haro beurt Soudy. M. Lesage, hotelhouder to Chantiily en zijn gobuur, M. Dussart, apotheker, horkon non hom insgelijks. Soudy loochent nog, doch do getaigon zijn al te beslissend in hunne verklaring. M. Bernat, metser te Parijs, beweert dat don dag van den aanslag to Chantilly, Soudy tusschen 9 en 10 ure bij hem is geweest op zijn work. Twee werkgezellen van Bernat ontkennen echter daar Soudy gezieii to hebben. M. Roulot, een opsteller van oon anar chistisch blad, beweert ook Soudy to Parijs gozien te hebben lusschoi» 12 en 1 uur. Er wordt eohler aan zijne getuigenis bit ter weinig belang gehecht. De zitting wordt om 5 ure gelieven. VRAAG (in 't Vlaamsch) Tail dan bear Moyersoen op 6 Februari aan den hoor Mi- nister van Spoorwegen «Talrijke werklieden van Hofslade bobben meermaals aangedrongen opdat do trein 3434 uit Dendermondo to 19 u. 33 m. vertrokken- do, in Hofslade zou stilstaan. «Zou de heer minister aan deze vraaggeeno voldoening kunnen geven ANTWOORD(in'tVlaamsch): «Trein 3434 S. D. zal toHofstade stoppon; daartoo wordt zijne dienstregeling gewijzigd aldus n.. 19 u. 4S m. Gijzegcm ig 4g Hofslade 19 u. 51 m. 19 u. 52 n». 1 /"vr i\ 19 u- 5? m. Aalst (Noord) 20 Ué 2 m Ongetwijfeld zullen de belanghebbenden, en bijzonderlijk do Hofsladenarei),dio tijding met genoegen vernemen. MET DE ROODE I. OOM ROSCOFF. Aan de fransche kust, in do streek die on der den naam van Brebanje algemeen gekend is, vindon wij li» eene arme hut, die telkens door den rukwind scheen te zullen worden omvergeslage» en die de onstuimige golven bedreigden, eene oudo vrouw gekleed in het eenvoudige kleedsel der Bretanjor weduwen, dio met smartelijke aandoening een knaap van ongeveer zestien jaar aan haar hart druk to. Voor zijno jaren was 't een grooto jongen, blond van uitzicht als een echte Bretanjor, nochtans met een wat bleek en zwak uiterlijk. Grooto tranen ontrolden zijne oogeu, do op- komendo hoogmoed van den man trachtte ze wel te weêrhouden, maar de kinderlijke liefde behield de overhand en deed ze in ruime mate vloeiën. 't Was een sombere avondde wind blies onheilspellend do hier en daar san (lo kust staande boomei» kraakten, on men zou gezegd hebben dat geheimzinnige stemmen diepo verzuchtingen lioten hooren in dezo eonzamo baai. Kwamen ze voort van de zielen der overle denen, dio hunne bloedverwanten en vrien den terugriepen en op die wij zo aai» do leste klaagtonen deden donken van de familie» waartoe zij behoorden 1 Cs bedriegers aangehouden. De polioio van Madrid is er eindelijk in gelukt, do hand to leggen op de bende be driegers, die sinds zoolang de lichtgelovig heid der vreemdolingèn, waaronder ook vele Belgen, te exploiteer©». Hot hoofd der bende, een genaamde Eusebio Rico, bezat te Madrid vier prachtige huizen, allen over geheime uitgangen beschikkende. Hij had ook een bureel, waar vescheidene bedienden dagelijks aan 't werk waren. Do telegrammen, wolkede aankomst der slachtoffers aankondigden, kwamen op sclio adressen toe, doch Rico had een mede plichtige ondor do telegraaf bedienden, en deze wist waar hij dagelijks do telegrammen ten gelallo van rond de honderd moest doen afge»on. Naar hot schijnt duurde dat winst- gevend bedrijf reeds ongeveer acht jaar. Rico had ook hulphuizen in andere Spaan sclio steden en allen brachten goed op. De policie heeft in eens oen grooton slag gedaan Rico, versclieideno leden zijner familie, zijn personeel en do telegraufbediendeziltoü thanr achter slot. t Is vooi'zekérs niet te vroeg. De hut van Anaïka was bij alle brave men schel» in den omtrek bekend. Dezo arme wo ning bleof steeds voor eenieder gastvrij, in weerwil van de ongelukkon, die achtereen volgens de inkomsten van de rampzalige vrouw verzwolgen en haar hart gebroken haddon. Hier kon de afgematte reiziger vei lig zijn vermoeide ledematen neörleggen en deelnemen aau dei» magere» maaltijd. Maar ook het land van de weduwe werd door vriendenhanden bewerkt, en wanneer hare krachten en die van haar zoon Guilanok te kort schoten, dan waren de buren op den bepaalden dag met schap, ploeg, egge of houweel gereed en het koren, gedrenkt door den regen dos hemels en 't zweet der werk lieden, groeide welig op. Anaïka was eeno vrouw van omstreeks veertig jaar, vóór haar tijd vergrijsd en wier jeugd tegelijk met haar levensgeluk v voorbij-gegaan. Ileur hareng die men ternauwernood onder hare linnen muts zien kon, waren geheel wit, hare houding alleen duidde nog fierheid aan haar blik, dof geworden door de vele tranen was slechts dan nog helder, wanneer men van haar zoon sprak. Guilanek was hare laatste, maar ook hare eenige liefde. Ilaar echtgenoot redde in een hevigen storm op zee het leven van twee matrozen, docb toen hij ook den derde trachtte te redden schoot hij er zijn eigen leven in. Dit heldhaftig sterven dat do kroon zette op zijn vlekkeloos leven, trof op de grievondste wijze 't hart van Anaïka, die haar echtgenoot do teerste liefde toedroeg. De weduwestaat werd voor haar een lang zaam graf, zij stierf niet, want zij was moe dig, maar do helft van haar ziel bloef bij haar overleden Servan, den dapperen, liartelijli «liefden echtgenoot. Zoolang Guilanok niet meer voor zijn on derhoud noodig had dan een weinig melk en wat scheepsbeschuit, was Anaïka te vreden maar hot kind werd allengs grooter en met zijn krachten nam ook zijn ontwikkeling toe. Terwijl hij rondom zich zag, bemerkte hij dat al de jongens van zijn leeftijd een scheeps riem wisten te hanteeren, een net uit te wer pen en met een zeil om te gaau en van dat oogonblik schaamde Guilanek zich zijne on- wetenheid. 't Was niet omdat dè kleine Bretanjer te lui was en niet wilde werken integendeel. Guilanek bebouwde het'land en verzorgde do geit, maar dit werk was te veol in strijd met do gewoonten van zijne kameraden, om er vermaak in te scheppèi). Hij dacht altijd dat zijne moeder wachtte, totdat hij den ouderdoip bereikt had van een scheepsjongen, om hem dan aan visschers der kust toe te vertrouwen, Eindelijk was hij zes tien jaar, en zijne moeder scheen meer gene gen hem voor den landbouwersstand te doen oploiden. Maar als Guilanek alleen was, dacht hy bij zich zeiven terwijl hy do hoogo zee aan staarde Ik ben geen leeuwerik, maar wel een zeemeeuw. Wanneer de zoon van Servan personen ont moette, die zijn vader gekend hadden, onder vroeg hij hen naar zijne gewoonten en ma nieren hij deed zich eene beschrijving geven van diens visscliersschuit, die door don storm was vor/jaan b:' prentte er de c^ringst*' bij zonderheden v. in ziVi g. t; nyin en ver vulde zijn geest met de nederige en heldhaf tige dadeo van zijn vader. Brussel. Sigetremagazijn door het vuur vernield. Woensdag morgend, om 1 1/2 ure, brak een hevige brand uit in liet tabak en sigarenmagazijn van Mevr. wed. Noël, Rollcbeekstraat. 26. Een polioieagent gaf hot alarm. Een dikke rook vervulde weldra hot hui3, zoodat do huurders slechts met grooto moeite konden vluchten. Pompiers met autopompen enladdcrs snelden terplaals en werktengoed door om do inwoners te redden en liet vuur to bomeesteren. Het ma gazijn met gansch zijn inboedel en een aan palend vertrok zijn leoggobrand. De schade is aanzienlijk en de oorzaak der ramp niet gekend. Depolicio heeft een onder zoek ingesteld. De vuurwapens. M. W.., herber gier, Vlaamsclion Steenweg, wilde Dinsdag namiddag zijn revolver kuischen. Toen hij er de kardoezen uittrok, ging een schot af en een dor kogels drong in zijn linkerarm. Een dokter kon den kogel uilhalen. Brand in het ministerie van geld wezen. Dinsdag avond brak brand uit in liet ministerie van geldwezen en eene groote opschudding in do wijk der Wetstraat was er het gevolg van. Het gevaar was echter niet groot, 't "Was maar een ongevaarlijke brand veroorzaakt door cono kortsluiting in do onderverdiepin gen. Na oenigo minuien was men hot vuur meester. De schade is gering. Ds vrouw verandert dikwijls, maar nooit voor haren koffie, want zij gebruikt altijd de uitmuntende Chicoree dor Trappisten Vincart. 1500 T Ukkel. De geheimzinnige misdaad. Een boenhouwersgast, thans zonder werk. Joseph Vail D... genaamd, geboren to Ukkel don 17 Februari 1894, wonende Bergenschen Stoenweg 150, te Anderlecht, knoopte over eenige dagen kennis aan met M. D..., gewe zen agent dor Fransche veiligheidspolicie, die een appartement bewoont op de Jamar- laan. Joseph Van D..,had Dinsdag eon on derhoud met zijnen nieuwen vriend en stoltb dozen voor een «goeden slag» te slaan. die veel moest opbrengen. En om zijnen vriend veel vertrouwen in te boezemen, bekende hij de moordenaar te zijn van Mad* Pelsef, do ouderlinge, die den 6 Januari laatsteden in hare woning te Ukkel, vorwurgd gevon den word. Zoodra Van D.., heengegaan was verwitligdo M. D.., do policie. Er werd dan besloten, dat do gewezen po- liciebediendo Woensdag morgend een nieuw onderhoud zou gehad hebben met Joseph Van D..., en dat agenten,in eene naburige kamer verborgen, het zouden bijwonen. Dit plan werd ten uitvoer gobracht en Joseph Van D. aangehouden, nadut hij M. D.., opnieuw voorgesteld had een goeden slag te wagen en hij zich had doen doorgaan als don moor denaar van Mad. Pelsef. Naar't policieburocl gelefd werd Joseph Van D.., ondervraagd en bekende al wat men hem ten laste legde, doch hij voegde erbij voor niets in do misdaad van Ukkel be trokken te zijn. Hij had zulks gezegd in de do hoop dat M.D.. belang zou stellen in zijn lot en hij alzoo wat op dezes kosten kon le ven, aangezien hij zich zonder geld bevond. Joseph Van D.., word opgesloten voor land- looperij. Het gerecht is overtuigd dat hij vreemd is aan de moord van Mad. Pelsef. Schaarbeek. Kenderlijk in de Wille- broehsche vaart. Dinsdag namiddag heeft oen schipper, wions vaartuig gemeerd lig aan do Werkhuizenkaai, te Schaarbeek, i de vaart hot lijk opgetrokken van een kii van het vrouwelijk geslacht. Het lijkje moe •eveer acht dagen in het water golegen hebben, liet werd naar het lijkliuis vai: Schaarbeek vervoerd en de politie opende oen onderzoek. Elsene. Het lijk eener onbekende in de vijvers. Woensdag morgend haalde men uit den eersten vijver-der St-Kruisplaats hot lijk van eene 35-jarige vrouor wolko een dag 14 FEBRUARI 1913 tiental uren in *t water moet hebben gelegen. Geen papieren weiden op do verdronkene aangetroffen, welke zich moet hebben ge- zelfmoord. St-Joost-ten-Noode. Erg ongeval. Een brouwerswagen stond Dinsdag avond, rond 11 ure stil voor eoi:o herberg der Plan- lenslraat, toen, bij het voorbijrijden van een automobiel het peerd opeens verschrikte en on op hol ging. Het dier wilde de IJzerweg- straat overloopen, juist toon oen tram ir» volle vaart naderde. Eene hovïgo hotsing had plaats. Hot gespan word omvergewor pen ev» de peerdon werden erg gewond. De reizigers, die zich in den tram bevonden, werden door malkander geslingerd, doch ge- lukkiglijk niet gewond. De stoffelijke schade is aanzienlijk. Gent.-— Diefstallen in de tentoonstelling. Sedert «enigen tijd werden op de werken der tentoonstelling talrijke diefstallen ge ploegd van koper en ijzer. M. Piron, policickommissaris van de 9® wijk gelast i.et ges'olene op te zoeken, deed eene huiszoeking bij eenen gekenden vorhe- lorin de St-Lievensslraat, waar vastgesteld werd, dat koper in do tentoonstelling gesto len, daar in huis was gebracht, doei» reeds don weg naar Genlbrugge was ingeslagen, aar het inderdaad aangetroffen en aange slagen word. Wetteren. Brand. Gisteren naniid- w ontstond er brand ten huize van Phile mon Van der Sluyft, wonende aan deKapel- leslraat alhier. Do bewoners waren weg en de huisdeur stond gesloten zoodat or niemand binnenkom Do geburen stonden goedsmoe- ...0 hot vernielend element gade te slaan en de°komst van den agent Eugeen Do Rycko was hoogst noodig om de handen aan het erk te slaan en den brand te blusschon. Het was dan ook meer dan boog tijd want wee bedstegen en ander huisgerief waren eeds de prooi'der vlammen geworden. De schade is niet groot en door verzeke- »g gedekt. Ten Bureele dezer, Sste Cosailftunie* EseeGdekesïS^edrukt in 'tgoud 1,75fr. de 25. Nieuwe modellen, grooten keus. Lokeren. Diefstal. Onbekende die ven hebben in don nacht van Woensdag lot Donderdag,toen voerman Goossens van Gent kwam, eeno haal vlas van zijn wagen gesto len. De haal had oene waarde van 100 fr. Men denkt hier met eene welingerichte bende te dooi» te hebben. Kind verbrand. -— De echtgenooten R. S.., wonende wijk Keersemaeker hadden .tin vierjarig zoontje alleen gelaten in do keuken. Do kleine speeldemet stekjes. Opeens vatten zijne kleederen vuur.Gelukkig kwam juist de moeder binnen, die er in ge lukte do vlammen uit tedooven. Het kind is erg verbrand. Gheluwe. De haan der kerk gestolen. Over «enigen tijd deed mon herstellingen aan den baan van den kerktoren, waarvan de baan uit do jaren 1100 dagteekent. Eeno stelling staat nog legen den toren en tot ond den haan, waarnog altijd aan gearbeid wordt. Gedurende don nacht is een stout moedige dief de stelling opgeklommen en heeft den kostelijke» haan gestolen. Hot gerecht doet een streng onderzoek. Ledegem. Iloovers. Verleden nacht werd do vrouw van Bernard De Jonghe wier man tegenwoordig in Frankrijk arbeidt, door het geween van haar kind gewekt. Zij wilde opstaan, maar bevond zich voor twee ruovers die langs een vensier binnengeko men waren. Zij eischic» al het geld en be- droigdon de vrouw tot driemaal met een dolk, indien zij niet zegde wa^r hare spaar penningen lagen. De schurken stalen eene som van 500 fr.. zuurgewonnen geld van den man, twee zilveren uurwerken en een paar goudon oorbellen. Toen namen*zij de vlucht. Do vrouw is bijna dood van don door- slaanen schrik. Hel parket zoekt de daders ieverig op. En terwijl de ouden van dagen aan 't ver langen van Guilanek voldeden, kwam een droevige glimlach op. hun aangezicht. Zij lachten omdat het jeugdige vuur van het kind hen aan hunnen geestdrift herinnerde, toen zij in de jaren waren die Guilanek thans telde: maar zij werden somher gestemd, wanneer rij aan de smart dachten van Anaïka, als deze haar kind zou zien vertrekken. Het kind begreep de zachte verwytingen zijner moeder, zij maakten hem' mismoedig, doch zonder hom in 't minst in zijn geheim plan te doen wankelen, of er van af te bren gen. Toen Guilanek op zekeren avond bij een knetterend vuur naast zijne moeder was ge zeten, en deze zich met spinnen bezighield en hij zelf figuren sneed ep een zoutvat, vroeg hij eensklaps Moeder, waar is oom Roscoff De weduwe beefde en antwoordde aange daan Weet ik het, mijn arm kind Sinds twee jaren hebben wij hom niet meer gezien. Twee jaren. En hij vertrok om eeno groote reis te maken, niet waar moeder. Naar Indiö, mijn kind.. Wanneer moet oom terugkomen Den juisten tijd wanneer men terug zal keeren, weet men nooit te voren. Maar. moederlief, de Sainte-Anne is toch geen klein vaartuig, men zegt zelfs dat nog nooit schooner schip (1e haven van Brest uitgevaren. Hoe weet gij dat, Guilanek Ik heb dit to Yon hooren zeggen, waar ik er naar gevraagd heb. Zeker, mijn kind, de Sainte-Anne is een groot schip, zelfs zeer groot, vergeleken met de notendoppen van onze kustbewoners, maar in 't midden van don Oceaan is bet toch niets meer dan een stip, een strooihalm, en Roscoff laat ditmaal wel wat lang op zich wachten. - Och riep (le knaap uithy zal terug komen, wantik heb eene.belofte gedaan. Gij, lieveling liernam de moeder. Ik heb eene keers beloofd ter eere van de H. Anna van Auray, antwoordde hij, als mijn oom in goeden toestand weerkeert en hij mij... - En waar hebt gij nog meer naar ver langd - Wel, eenvoudig dat hij mij op zijn zwerf tochten zal meenemen. Mijn kind, mijn lievelingkermde Anaïka, zoudt gij uwe moeder kunnen verlaten, zoudt gij.... - Moet ik dan do kost niet voor u verdie nen moeder - Bewerk liever ons stuk land, Guilanek, dit zal in overvlood voor ons twee opleve ren. - Hot brood is de kost voor vrouwen en kindoren. hernam Guilanek met kinderlijke fierheid de scheepsbeschuit is 't voedsel voor do mannen. God, mijn God, jammerdo de arme we duwe, ziedaar nu reeds gebeuren, wat ik zoo lang gevreesd had. Toen Guilanek zijne moeder zag weonen maakte dit weinig indruk op hem hij ge voelde zich geheel door zijn geestdrift med( gesleept en dacht er zelf niet aan haar eei woord van vertroosting toe te spreken. (Vervolgt).

De Volksstem | 1913 | | pagina 2