De overwinnaars der Polen De oorlog in de Balkanen De Servische vliegers De lijkplechtigheden van Nazim=Pacha ZONDAG 16 FEBRUARI 1913 WEEKKRONIJK 1. De Overwinnaars der Polen. 2. De oorlog in de Balkanen. - De Servische Vliegers. 4. De lijkplechtigheden van Nazim Pacha 5. De Tentoonstelling te Gent. 6. Het Centrum van Gent. 7. De Vergiffenis van den Monnik. 8. De Jager zonder Lood. 9. Uit onze Kolonie 10. De Halve Flesch. 11. Jan had gelijk. 12..Allerlei. Shakleton U4'"Peary Amundsen Er is hier geen spraak van de Polen, de heldhaftige, doch zoo verdrukte Europeesche volksstam, doch van Noord- en Zuidpool. De hierboven weergegeven photographie geeft ons de drie ko< ne ontdek kingsreizigers weer, die naam hebben Amuudsnn, die het Noorweegsch vaandel op den Zuidpool kon planten, den 4 December 1911; Peary, die op 6 April 1909 den Noordpool bereikte Shakleton, die op 16 Januari 1909 ge dwongen was zijn tocht naar den Zuidpool te staken, toen hij er nog i auwe- lijksi70klm. van verwijderd was. De drie ontdekkingsreizigers verblijven thans te Philadelphia, waar zij door het Aardrijkskundig Genootschap vereerd werden.'t Is daar dat zij zien samen lieten photographieeren om aan hunne bewonderaar» deze zeldzame gedenkenis aan te bieden. Daar ook was het, dat de drie koene reizigers het wreede lot vernamen van den ongelukkigen Scott e.i zijne gezellen. Men begrijpt gemakkelijk welken pijnlijken indruk deze tijding op de drie koene helden moest maken, zij, die genoeg en beter dan iemand weten, wat het moet zijn, ginds op de onafzienbare ijsvlakten door honger en koude te moeten omkomen. Dezelfde gevaren hebben zij getrotseerd, dezelfde ellenden te verdure:, gehad, doch Scott had met te veel tegenspoed af te rekenen gehad. Ook hadden zij eerst moeite om aan die Jobstijding geloof te hechten, daar zij wisten dat de expeditie van Scott zoc zorgvuldig was voorbereid, en om zoo te zeggen alles voorzien was om alle onheilen te voorkomen. De latere telegrammen brachten hen echter verderen uitleg over de ramp en diedrie mannen, die zooveel te verduren gehad hadden, konden nauwelijks hunne tranen weerhouden bij de gedachtenis aan het lijden en den heldenmoed van hunne ongelukkige broeders. Vooral Shakleton, die reeds tweemaal met Scott Poolreizen had meegemaakt was diep ontroerd en Arnundsen, die drie maand vóór Scott den Zuidpool kon bereiken was het niet mmder. Allen brachten hulde aan de nagedachtenis van de gevallen helden, en verklaarden dat de verdwijning dier mannén een gevoelig verlies is voor de wetenschappelijke wereld. De oorlog met zijnen ijselijken na- sleep is dus weer volop in gang. Vooi hoelang? Men kan het niet voorzie»'. Van de verse hill iee posten komen gedurig berichten toe over veldslagen, schermutselingen, bestormingen, enz. waarbij steeds talrijke strijders sneu velden, doch gewoonlijk worden al die berichten 's anderendaags gelo genstraft. of minstens toch veel veran derd. De Serviërs, dank aan de uitste kende voorzorgen welke zij tijdens den wapenstilstand namen in den omtrek van Scutari, zijn er in gelukt hunne posiiiën aldaar nog merkelijk te ver beteren en nu geneigd, samen met de Montej egrijnen op te treden, om heel ten Noord-Weste'kant te zuiveren. De Bulgaren hebben het zoo schoon niet te Tchataldja. Daar hebben de Turken een merkelijk voordeel weten te behalen. Zelfs wordt gemeld, dat er nu afdee- lingen Turksche vrijwilligers gevorm»' zijn, die evenals in den guerillakrrjg, in kleine groepjes de stellingen d**r Bulgoren naderen en dan maar begin nen bommen, granaten, enz. naar d< Bulgaren te slingeren en dezen zóó aanzienlijke verliezen doen on der gaai Dat de Bulgaren het daarbij moeilijk zullen uithouden, hoeft niet gezegd t« worden. Te Andrinopel ziet het er voor <b verbonden staten en bijzonderlijk voo» de Bulgaren en de Serviërs die. deze Turksche stad belegeren niet beter uil. Schier alle dagen hebben de Bulga ren en Serviërs er te lijden van de aanvallen, zoowel van de Turksche benden, buiten de stad gelegerd, als van deze die in de stad zelf belegerd zijn. Gallipoli, waarrond thans de bijzonderste strijd geleverd wordt. De lijkkist waarin het stoffelijk overschot van Nazim Pacha, het slachtoffer der Jonge Turken berust, onder bewaking van Turksche policiemannen. Het lijk van Nazim Pacha, de vermoorde minister van oorlog,is op aanvraag van zijn schoonvader, een aanzienlijk Egyptisch ingezetene, naar Egypte overgebracht. Ook de echtgenoote en d" twee kinderen van Nazim Pacha werden van Constaniinopel, door de tusschenkomst van het Engelsch gouverne ment, naar Egypte gebracht. De Servitohe artillerie in hare sohansen Bevelhebber van Andrinopel Deze week nog werden verscheidene wanhopige pogingen gedaan om den den kring van moordend lood, door de verbondenen rond Andrinopel gespan nen, te ontkomen; na langdurige wor stelingen werden de Turken telkens teruggedreven, doch, de belegerende troepen leden al zulke zware verliezen als de belegerden. De bevelhebber der bezetting van Andrinopel, Cnourkri Pacha, doet waarlijk wonderen met zijn betrekke lijk klein garnizoen en zonder hem ware de plaats, en misschien heel het zuiderdeel van Turkye, wellicht reeds lang in handen der tegenstrevers ge vallen. Wat te betreuren is, is dat de Bulga ren geweigerd hebben, aan de vreem de bevolking van Andrinopel toe te latende stad te verlaien, of een deel iler stad onzijdig gebied te doen ver klaren. Het Turksch gouvernement heeft zich tot de vreemde mogendheden ge wend om zulks te verkrijgen en men hoopt wel dat de vreemdelingen bin nen kort de stad zullen kunnen verla ten. De Bulgaren hebben ook gepoogd het schiereiland van Gallipoli van het overige van Turkye af te scheiden. Na eenige voorspoedige gevechten werden zij echter met groote verliezen achter uit gedreven. Ghourkri Pacha De Fransche Vlieger Vedrines in gesprek met eenige Servische Officieren-Vliegers Als naspeurders, spioenen en berichtgevers kunnen vliegers thans onge twijfeld belangrijke dfbnsten bewijzen. Ook beschikken meestal de krijgvoe rende staten thans over eenige vliegtoestellen. Hierhoven ziet men Vedrines in gesprek mot eenige Servische officieren, die in Frankrijk hun brevet van vlieger verwierven Védnnes is thans eene omreis aan't doen in de Balkanen en heeft onder meer reeds de vliegscholen van Nisch en Uskub bezocht, er zijn zeer gewaar deerd oordeel over geveld en de er aan te brengen verbeteringen aangeduid. De Turken kunnen daar op niets afkeuren, noch bij de Fransche regeering klagen, daar zij zelf ook Fransche onderrichters hebben.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1