Ér Beni Bonnet DE KAPITEIN ONZE KOLONIE fasrdeiiiM!:! van ïïmte 2 D& VOLKSSTEM 20 FEBRUARI 1913 Rond een uur namiddag werd allo verteer W doze betrekkelijk smalle straat verboden. Rond 2 uro kwam oen galarijluig aange beden in hetwelk do hoer Briand en de gene raal Beaudemoulins, krijgssekrotaris hadden plaatsgonomon. Zij begavon zich rechtstreeks in do zaal waar de lieer Poincaré verbleef en na eenige oogenhlikken onderhoud vertoont tich de hoor Poincaré op den dorpel zijner woning en neemt plaats in hot rijtuig nevens don heer Briand, die hom naar hot Elyseum ral brengen. Do troepen bieden de wapens, en een oor- verdoovend gejuich stijgt op. Als een klok gedommel klinkt hot Leve Poincaré 1 Leve Poincaré Bij het veriaion zijner woning, toen hel galarijtuig zich in beweging zette,wendde de voorzitter bewogen de oogen naar een ven ster van zij no woning, woning welke hij nu moest verlaten om in het paleis der Ely- seen te gaan verblijven. Daar stond aan liet venster zijne moeder, die tranen stortte hij het zien van liet geestdriftig onthaal, dat haren zoon to beurt viol. Aan het paleis der Elyseën gekomen, werd do nieuwe voorzillor ontvangen door den heer Molard, bestuurder van hot proto- kool. Deze leiddo hem tot den hoer Fallières, ■welke omringd is van al de ministers, alsook van de voorzitters dor heide Kamera. Do heer Fallières overhandigt met zijne gelukwcnschen do volmachten aan den nieu wen voorzitter, welke erin hewogene uitdruk kingen op antwoorde. Eene ontvangst had daarna plaats op hel stadhuis van Parijs dat ter gelegenheid rijke lijk versierd was. In den avond zijn aan don nieuwen voor zitter talrijke telegrammen van geluk wen- ichen toegekomen. HEIT PROCES Het verhoor van Dinsdag Op aanvraag van Kibaltchiche, wordt een tips lolt er van liet anarchistisch blad Le Li- taire,Pierre Martinondorhoord Hij beweert dat een anarchistisch blad niet mag vergeleken worden aan een gewoon orgaan, noch zolfs aan een syndikalistiscb orgaan. Ook kan do opstelraad niet aanzien wor den als oene vereeniging van kwaaddoeners, vermits alles er in klaarlichten dag en onder de oogen der policie gebeurt. Volgons M. Martin hebben Kibaltchiche en Lorulut anarchistische gedachten welke heel en al mot elkander in strijd zijn. M. Sebastien Faure, de gekende anarchist, legt uit wat do anarchist oigenlijk is. Allon die er inlichtingen brengen, worden daar mot open armen ontvangen. Dit proces, voegt hij cr hij, l.jkt aan datgene, dat de aansla van Vaillant, Ravachol en Henry volgde. Dan worden 600 anarchisten aangehouden waarvan er 30 vervoled werden. Deze 30 werden vrijgesproken. Ik hoop dat gij ook dezen die nu beschuldigd worden, zult vrij spreken. Volgens Sebastion Faure is liet recht van huisvesting algemeen, en zelfs indien Gauzy Wist. dat Bonnot in zijne woning verbleef, lou hij nog geene misdaad begaan hebben. M. Hubert Rougier, afgevaardigde, ge tuigt ten voordeelo van Gauzy, die te NI mes algemeen als een eerlijk handelaar bekend Haat. Nog eenige getuigen ter ontlasting worden gehoord, waarna debiting geschorst wordt. Het rekwisitorium. Na do schorsing neemt M. Fabrc, proku- MET DE 3F*<00:sZ>jS3 TTAIVDIRISr reur-generaal, het woord, om zijn rekwisi torium uit tb spreken. Hij heeft het eerst te doen met Dieudonné, Callemin, Soudy, Carouy, Modge en Gauzy de zes belichten die ter dood kunnen voroor- deeld worden. Na het proces der anarchie gemaakt to hebben, verklaart hij, dat de betichten hunne misdaden wii n dekken door do anarchie, om aldus le doen golooven, dat zij handelden volgens een wijsgeerig, maatschappelijk vstelsel. Daarna begint de prokureur-generaal het onderzoek der feilen. Hij houdt eerst siil hij <le zaak der Ordenerstraat Voor de eerste maal durven do bandieten in vollen dag, hij middel van revolverscho ten, in een volkrijk kwartier, werken Voor do eerste maal wordt do auto gebruikt. Wie waren deplichligen Bonnot en Gar- nier van den eenon kant on Dieudonné en Callemin van don anderen kant Bonnot en Gamier hebben reeds hunne schuld betaald. Beiden werden godood in do omstandigheden welke gij kent. Aan do plichligheid der twoo anderen kan uiet getwijfeld worden en ziehier waarom Beiden worden herkend door de getuigen van hot dramatisch tooneel. Dieudonné werd beslist herkend, niet alleen door zijn slacht offer, de inkasHocrder Gaby, doch ook nog door Peemans. Do verdediging zal misschien inbrengen, dat do konfrontatie niet beslissend was IntegendeelGaby hoeft zeer duidelijk Dieu donné gezien op een zeer kritisch oogen- bliken zulke oogenhlikken vergeet men nooit. Vervolgens bewijst het openbaar mini storio, dat het volstrekt" noodig was, dat Dieudonné met do linkerhand schoot om zoo spoedig mogelijk met de rechterhand do hrieventescii to kunnen stolen. Men zegt ons dat hij geen lir.ksche is. Hij moest niet linksch zijn, om Gaby te treffen, vermits hij rakelings schoot. Dieudonné, Bonnot en Garnier waren steeds samen. Watiiet alibi van Dieudonné betreft, men kan zijne vrienden niet golooven. Hunne verklaring is al te leugonaohtig. Dieudonné is een gevaarlijke kwaaddoener en heeft nog twoe bewijzen legen hem: Het telegram hem door Callemin gezonden en de revolvers in zijn bezit gevonden. Doze revolvers waron juist hetzelfde kaliher als deze welke dienden in de Ordenerslraat. Vervolgens onderzoekt het openbaar mini sterie het geval van Callemin. Deze kan ook zijne plichligheid niet loochenen. Het tele gram komt ontegensprekelijk van hem en hij hoeft getracht de gestolen titels uit le wisselen. Dus, hij heeft de aanslag der Orde nerslraat voortgezet. Ten andere, Callemin heoft bekentenissen gedaan aan zijne bewakers en het onderzoek hooft bewezen, dat hij niet loog, toen hij de bekentenissen aflegde. De twoe betichten hebben hunne misdaden goed voorbereid. Ook moeton tegen hen allo L-/.varondo omstandigheden aangono- mrn worden. Ik vraag du3 dat zij plicht zouden verklaard worden. Dan komt do prokureur generaal aan do misdaad van Thiais. Hij herinnert aan de vaststellingen van M. Bertillon, dio ver klaart dat Carouy en Medge do plichtigen zijn. Ten andere, Mev. Dagron, heeft heiden bepaald herkend, cn de plichtigen moeten Streng gestraft worden. Sprekende over den aanslag der Havre- plaals, zegt M. Fabre, dal liet bewezen is, dat Callemin de kerel is, die uil den auto op agent Garnier schoot. Hij is door al de ge tuigen herkend geworden en deze getuigenis sen kunnen niet gelogenstraft worden. Het verhoor wordt om 5 ure geheven. Zullen ook rog vertrekken naar Kongo op 1 Maart aanstaande, met do stoomboot Anversville. Voor het ministerie van koloniën MM. De Loholle, geneesheer 2° klas Lyssons, metser, 2° vertrek Tbiébaut, agent van be heer 3° klas, 2® vertrek Ghenot, timmer man, 2" vertrok Buysse, agent van bolieer, 3® klas, 4°vertrek mol zijito vrouw Peetors. timmerman, 2® vertrek Simon, leich r van w tUou, 2® vertrek Do Nys, timmerman, 2° vertrek Saelóns, werktuigkundige, 2® klas, 2e vertrok Delatlre, kapitein-bevelhebber, 2® vertrek Culuf, klerkovorste, 3® vertrok Blondiau, telegraafplaalsor, 2C v. Liadet, sector-overste, 2® klas, 4° v. Melin, pas- werker-monleorder, 1° v.Terremollo, post overste, 2° klas, 4C v. met zijne vrouw Weiier, luitenant hij de openharo macht, 2e v. Peinaert, werktuigkundige, 2® klas, 1° v. Kimpe, paswerker-monteerder, 1® v. Micbiels, werkhuisoversto, 5° v. Solat, haanlegger, 2° v. Dr Oilsen, geneesheer, 2® klas, 1® v. Dé Mairro, werktuigkundige, 3® klas, 1® v. Flood, luitenant hij do open bare macht, 3° v. Dr Wille, geneesheer, 2® klas, 1° v. Vanderdowpgh, agent van be heer, 2ehlas, 4C v. Schwippert, werktuig kundige, 3®klas, le v. Strïibbo, lderk-teoke- naar, lev.; Poi'is, bestuurder van don spoor weg dor Groote Meren, 5® vertrek. Trambotsing. Een kar van den rei nigingsdienst word Maandag namiddag in d Ainslordamslraat aangereden dour een tram en vernield. De voorman viel ten gronde cn kwetste zich erg aan den schedel en over gansch hot lichaam. Bovendien is zijn neus- ho-n gebroken. Dinsdagmorgend was het slachtoffer nog niet lot hot bewustzijn terug gekomen. UfceSsn c'sb Ca'écSöS van Brussel. In bewaargevingen op zicht 3 °/0, op 2 maanden 3 i/2 °/0, op een jaar 4 1/2 303 Gespan gestolen. Een wagen he spannen met tweo paarden, loebehoorand aan eene pelroolmaatschappij, slond Maan dag morgend. rond 11 uro, eenige oogenhlik ken alleen op do Bouwmaterialenkaai, t Brussel. Wanneer do voerman terugkwam was het gpspan verdwenen. Zonderlinge bewoner. Eon Duil- schor ging op ecnejedigstaando kamer der 3° verdieping van het huis n. 4, Bergstraat, en bracht er twee nachten door. Do afwezig- I De paardenmarkt van Maandag te Binclie was wel voorzien. Een duizendtal dieren waren ten toongesteld. De prijzen stijgen en do goede paardon worden langs om sehaarscher. De makelaars, koopmans en nijveraars gaan immers recht streeks tot do landbouwers en doen hunne aankoopen ter hoeve. Do grooto Duitscho kooplieden, bijzondere liefhebbers van onze zware trekpaarden gaan de vorkoepers in't gemoot, en doen hunne aankoopen vooraleer de stad wordt binnen gereden. Dit bewijst hoe do goede paarden opgezocht worden. Op de veemarkt worden de goede melk koeien tot 850 frank verkocht. Deze soort wordt ook moeilijk om krijgen. Ter verkensmarkt, geeft men lol 26 fr. voor een viggeu en 45 fr. voor oenen looper. Uit de statie vertrokkon 33 wagons paar den voor het binnenland, 31 naar Duitsch- land, 6 naar Frankrijk en 4 naar Holland. (5* VERVOLG.) Wel bedankt, Madeleine En wat liet geld botreft.... Dat zal ik heel eenvoudig voor hem be waren cn uitzetten, was haar antwoord. Zoo gebeurde hot, dat Mouchoron in weinige pogenblikken zonder verderen omslag door allo oenig8z.ins, maar door Madeleine on Flam bard geheel als kind werd aangenomen. Den volgenden dag werd do plechtigheid van den II. Doop gevierd on er werd flink gefeest en men vermaakte zich recht vroolijk. Tweo dagon later staken de matrozen van wal en meestor Flambard nam niet zonder aandooning afscheid van Madeleine on zijn aangenomen kind. Na elko reis keerde Flambard in goeden welstand weer. Het kind groeide op zonder evenwel een sterke jongen te worden. De eoon van Madeleine beloofde daarentegen een krachtig en gespierd jongeling te worden. Hij Meld veel van Moucheron, beminde hem als een broedev en verdedigde hem steeds tegen- ever-zijn sp'*elmakkors. Toon boiden eindelijk tien jaar oud waren, zeerde Flambard tot Ma deleine, dut hij Moucheron mee aau boord nam. En wat zal Ik dan doen vroeg Jac ques. Gij Ja... dat weet ik niet Nu, maar ik verlaat myn broeder Mou cheron nlot Brussel. Jonge globe-trotter. Een policieagent kwam Dinsdag morgend, rond 1 uur. langs do Brabantslfaat en bemerkte er een knaap van rond de 12 jaar, die er geheel afgemat uitzag en bibberde!van de koude. De policiebediende trad naar den kleine toe en leidde hem naar hot polilighureel der Coli- gnonplaats. Terwijl de knaap er zich ver warmde, verklaarde hij Robert Serre te hoeten. afkomstig van Perigueux (Frank rijk). Hij had ten nadeele zijner ouders eeni geld gestolen en had besloten met een zijner vrienden do reis rond de wereld te doen. Zij trokken eerst raar Parijs en van daar naar Brussel. Dezo reis duurde oene gangcho maand. Ook toen zij te Brgssd aankwamen was liet gestolen geld" tot eenige centiemen versmolton. Nabij de Hallen gelastte Robor! Serre zijn gezel voor hot gold dat hun nog overbleef eten lo gaan konpen. Deze maakte er gebruik van om te vluchten. Robert Serre dwaalde dan gansch alleen in de stad rond, tot hij eindelijk uitgeput vai; honger en ver moeidheid, door den agent ontmoet werd. Men diende den hongeriger) knaap oen goed maal op. Maatregelen zullen genomen wor den om hem naar zijr. land terug te brengen, Gij schijnt niet eens aan uwe moeder te denken, sprak Madeleine bedroefd. Ik wil zeeman worden evenals mijn va der Leonard, ovenals mijn bloedverwant Flam- bard en Moucheron zal zijn kameraad zijn. Stemt gij toe 1 vroeg de zeeman aan Ma deleine. Ik moet wel. Evenals gij hen steeds gelijk broeders verzorgd en behandeld bobt, zoo beloof ik u, Madeleine, dat ik beiden als mijn eigen kin deren zal beschouwen en behandelen Treur dus niet, want ik zal over hen waken. God behoede hen Wolaauik vertrouw ze u toe Jacques en Moucheron werden scheepsjon gens Moucheron behield zijn naam, dio zoo zeer in overeenstemming was met zijn ten gere gestalte én zijne bleeke gelaatskleur Jacques daarentegRii ontving den naam van Faribole, een naam, die alleszins gewettigd was door zijn slimheid, zijn levendigheid en vroolijklieid van karakter. In den beginne spotten de matrozen eon weinig met Moucheron, maar Flambard en Faribole verdedigden hein on dreigden met hunne vuisten degenen, dio hunne plagerij wilden voortzetten. De/.o vaderlijke bescher ming, zoowel als de invloed van Flambard, hield de plaaggeesten in bedwang, en weldra werden Muucln ron en Faribolo de lievelingen van 't scheepsvolk. Bovendien bezat Moucheron een schoone stem en kendo a.te liedjes van do Bretanjer kusten, terwijl Faribole do levenslust in per soon was wanneer hi t nu gebeurde dat liet scheepsluik duur verveling werd overvallen, dan wist hij een boeiend verbaal to vertellen en een fraai lb d te zingenou als bij toovcr- slag werden allen weer-opgeruimd. 'tls waar.de beide scheepsjongens misten de moederlijke zorg van Madeleine, en liet scheepsbeschuit en do wijn waren hun voor taan eene zeldzaamheid maar Flambard wist altijd voor hen eene zachtere toepassing van het reglement te verkrijgen, zoodat de knapen niet do minste reden tot 'magen hadden. Zi. beklaagden zich dan ook geenszins, want di avontuurlijke leven beviel hen zeer. Onge twijfeld was hun goedo wil een machtigo bondgenootmaar de omstandigheden work- ton hen ook in de hand. Faribole dio zich in eene ontmoeting met een engelsch vaarlui; had onderscheiden, word piet onverhoopte!) spoed tot matroos bevorderd. Hij moest nu een scheepsjui gen hebben en 'twas juist op dit tijdstip dat Roscoff zyn neef aan boord bracht. Roscoff was de beste vriend van Flambard, Guilauek, aan dezen v oorgestöld, werd door hem goed ontvangen en na bet avondmaal liet hij Faribolo en Moucheron ontbieden. Guilauek is kleiner dan gij» gij zult even wel voor hein zijn, zoóulS" mij no vrienden voor u waren toen ik u op het schip bracht. Faribolo zal voor Guilauek een beschermei en Muucheron een vrieml zijn. Gedraagt u immer als dappere matrozen on fatsoenlijke jongens. Roscoff volgde een geheel ander systeem van opleiding als Flambard. De scheepsmecs- ter ontzag do kinderen zooveel mogelijk. Roscoff daarentegen deed Guilauek eene strenge behandeling ondergaan. Flambard on Roscoff haddon elk op zijn manier do kinde ren lief. Guilauek was zeer goed mot zijne w ijze van opb iding to vreden. en al hield Flambard zich meer met Faribolo cn Mou cheron bezig, toch zag hij Roscoff s bescher meliug even gcerue. Evenals zijn oudere eid der huurlingen lo haat nemend, begaf rj zich naar den zoldor, brak verscheidene offers open en stal oene grooto hoeveelheid voorwerpen welke hij plaatste op do kamer waarvan hij, zonder meer» bezit had geno men. De politie heoft gister dozen kerel aange houden, welke zich zonder bestaanmiddelen bevond. Hij word opgesloten wegens diefstal en laodlooperij en zal denkelijk, na afreke- mel Moeder Juslilia, over do grens go- zet worden. Een schoon huwelljtï is dat van den koffie met dö chicoree dor Trappisten Vieart. 1500 M St. Gillis. Doodelyh tramongeluk. M. Eugeen Dupont, wonende te Groot-Orn, begaf zich Maandag avond langs do Halle- poortlei naar de Zuidslalie. Toen hij aan den hoek dor Grondvvetplaats de straat wilde overstappen, werd hij verrast en omgewor pen door eene» tram. Het slachtoffer ver dween onder het motorrijtuig, dat moest op gelicht worden om er hem onder uit te ha len. M. Dupont was verscheidene ledematen ^ebroken on erg inwendig gewond. Na ter plaats de eerste zorgen ontvangen te hebben, werd de gekwetste naar het gasthuis over- •ebraöht maar hij Rijnsdag morgend no 1 tijd in doodsgevaar verkeerde. Do dok- toors hebben weinig hoop hem lo redden. Schaarbeek. Schielijke dood. Een werkman van den gazdienst, Jules Do Leeuw, 64 jaar oud, wonende Leuvenschen steenweg, te Smt-Joost-ten-Noode, was Maandag nacht in do wijk dor' Louisal#i be zig mei do gazlauleeruen uit te dooven, toen hij eensklaps ten gronde viel. Een poiicie- ronde vond hem zondor teekon van loven uitgestrekt. De agenten droegen hom naar het commissariaat, waar een geneesheer, in allerhaast ontboden, hestatigde dat do on gelukkige opgehouden had le leven. Het lijk weid naar het doodenhuis overgebracht. Elaene. Kerkdiefstallen. Eene aan houding.Een kerel dio de specialiteit scheen te hebben in kerken werkzakjes weg te nemen, werd door de policie opgezocht. Hij bleef onvindbaar. Eene dame aan wie hij eds dergelijke poeds speelde, zag hem Maandagmorgend in do kerk der Paters, Washingtonsiraat, te Elsene. Zij verwittigde de policie, welke den kwaaddoener kwam anhoudon en naar het kommissariaat leidde. Verscheidene zijner slachtoffers werden ver wittigd en kwamen hem herkennen. Ilij werd in de gevangenis van Vorst opgoslo- len. Ee Leeww, EeSSiassc C'_" Groote afslag op de Koffie. 385 Leuven. Doodelijke val. Maandag morgend, rond 11 ure, gebeurde in de Brus- selsohestraa't, een erg ongeluk. De genaamde G. Dewit, schaliedekker, ongehuwd en wo nendo Prentengang, was bezig mot oen dak lo heistellen. Opeens gleed do man uil en kwam terecht op do slraatstoonen. Aanstonds word hij opgenomen on in eene naburig® herberg gedragen, waar hem de berste zor gen door een bijgeroepen goneesheeren wer den toegediend, alsmede de laatste H. Sa cramenten door den E. H. pastoor. Vervol gens werd hij in hopolooze» toestand naar het gasthuis gebracht, waar men beslaligu® dal da man de ruggraat gebroken was. Ternaih. Nog de schurkenstreken. Wij meldden gisteren reeds, dat drie ge- konde personen een handelaar hadden aan gerand en mishandeld en vervolgons brand stichting pleegden. Da drie laffe schurken luidden oen ledigslaande huis half afgebro ken. deuren en vensters vernield, on vervol gens de scl.uur in brand gestoken. Dezo is erg beschadigd. De drie schurken zullen streng vervolgd worden. St Gillis (Dendermonde). Brancl. Dinsdag morgond, rond 9 ure, brak brand uit in do stalling van Frans Romhaut, Van Langonhovestraat. Do stalling vol oogst en leemon,slond in eon oogenhlik in laaie vlam. Dank aan de spoedige hulp der geburon en hot pompierskorps kon men weldra het vuur uitdoóvon. Alles beperkt zich bij stoffelijke schado cn is hij verzekering gedekt. Oor zaak onbekend. Oultre. Schurkenstreek. Zondag nacht hebben onbekende schurken bij Bgidius Jacobus, herbergier op den steenweg naar Geeraardsbergen do ruilen met stoenen uit- geworpon. Do gendarmorie van Ninove heeft eon onderzoek geopend en denkt op het spoor der daders te zijn. Okegem. Kiekendieven. Maandag nacht werden van Jan Bapliste Gonbert, hij middel van braak een dertiental kiekens go- stolen. Denzelfden nacht werden hij P. Buyl ook een vijftal kiekens bij middel van braak gestolen. De gendarmerie van Ninove heoft een onderzoek geopend. Impe. B and. Dinsdag avond rond 9 uren was er een hevige brand ontstaan óp de wijk Oismecr. Men bemerkte dat er in de stalling en schuur waron van den hakker Do Pril do brand was ontstaan. Spoedig i duagdo er hulp op. Een persoon die de geiten wilde redden bekwam daardoor verscheidene brandwonden aan do bandon. Do schado beloopt rond do 600 fr. Vraagt aan onze verkoo- S Gonoveva van Brabant, prachtig hoek met gravuren. Prijs 0,10 fr. Geutbrugge. E>g ongeluk. Toon Dinsdag avond de zoon Gustaaf, van bakker De Keuckeleire, wonende op het Kerkplein le Geutbrugge. naar huis kwam, stond de barrcel aan Gentbrugge-Noord open. Hij reed er met zijn gespan over. doch werd door een trein voor Antwerpen ver rast. De slag was geweldig. Het paard werd in stukkon gereden, do tremiën sloegen af en do kar wipte achteruit. Gustaaf en zijne zuster die in het rijtuig zaten, vlogen bezijden de sporen. De trein kon eenige meiers verder stoppen. Het personeel van de statie en eenige voorbijgangers hielpen dadelijk. Gustaaf was eene» arm gebroken en kerm de van de pijn, terwijl zijne zuster er met den schrik en eene wonde aan de hand van af was. Béid én worden spoedig naar het geslicht Sl-Jozef, van G nul brug ge, gebracht, waar d9 jongen in verpleging bleef. Met groote vertraging kon de trein do reis voortzetten. De overblijfsel on van het paard werden woggevoerd en liet ijzeren weghes tuur begon dadelijk zijn onderzoek. Het parket wordt verwacht. Hoe liet kwam dat de barrcel openstond kon men gisteren avond niet zeggen. kamoraad zou Roscoff, raoost het zijn, zijn leven voor den armen wees hebben gegeven. Hot karakter van den eene was gelijk aan dat van den andere, zonder dat zy zich hier van rekenschap konden geven. Eigenlijk beminden Roscoff en Flambard elkander inct zulk eene liefde, die van zeelie don helden maakt. De een was 't leven ver schuhligd aan don andere. Roscoff was ge spaard gebleven voor den muil van een haai, dank een met overleg toegcbrachten messteek van Flambard, en deze had zonder twijfel bij een onstuimig weer, toen eon golfslag hem van 't schip sloeg, den dood in de zee gevon den. indien Roscoff, alleen zijn moed raadple gende, niet in 't wator gesprongen ware on aan do golven hare prooi ontrukt had. In dien tijd deden do schepen geene vreed zame reizen. Frankrijk had Engeland den oorlog verklaard cn (le vaartuigen der beide lauden vervolgden elkaar zooveel mogelijk de zeetochten leverden ontmoetingen, zee slagen, schitterende overwinningen en held haftige gevcchton op. Men bevocht elkaar met do sabel of het pistool in do vuist, terwijl de kanonnon dood en vorderf braakten. Telkens als do Sainte- Anne in do haven terugkeerde, bracht zij vijaudelykcn buit mee cn voerde zegonryke trofeeën aan. Do kapitein van do Sainte-Anne was een edelman van ouden adel, door Dot scheepvolk hoog geëerd cn goed hekend bij de Engel- schen, hanteerde moedig hot zwaard en was do afstammeling van een roemrijk geslacht. De graaf de Kéroulas verdiende misschien wel den graad van kommandaut als loon voor zijne vele dienstjaren. Hij had een schitteren den staf van jongo officiers om zich, wier dapperheid zich nimmer verloochende. Er heersehte aan boord van de Sainte- Anne do beslo verstandhouding. Het scheeps volk eerbiedigde zijno officiers en de officiers behandelden hunne minderen op vriendschap pelijke wijze. Hadde het van kapitein Kérou las afgehangen, de moedige Roscoff ware reeds lang tot onder-officier bevorderd, maar ofschoon hij dit wel gevraagd had, zijn ver zoek werd van de hand gewezen. Faribole, Guilauek en Moucheron ontvin gen don vuurdoop en toonden niet do minste vrees. De eerste begaf zich zingende onder do strijders de tweede klapte met beide han den zoolang het gevecht aanhield, cn de derde vond gelegenheid om den kapitein te ontzet ten van een Engelsch officier, die hem aan viel. 't Was een merkweordige -dag in do zec- mansloopbaan van Roscoff en Flambard, en van dat oogonblik af waron zy overtuigd dat hunne aangenomen kinderen linn tot eer zouden strekken. De Sainte-Anne stevende naar 't vaderland terug, voerde het veroverde schip met zijno gevangenen mede, terwijl de doorschoten vlag door den wind gestadig heen en weer fladderde. De matrozen waren verheugd hunne fami liebetrekkingen weer te zien Guilauek toonde openlijk zijne blijdschap, Faribolo om- helsdo hom terwijl hij over Madeleine sprak en Moucheron noemde met vreugde de namen van zijne voedster en van moeder Lainproie. Men dacht niet meer aan do verveling van de zeereis, aan do gevaren der vijandelijk® ontmoetingen, de gewonden sleepten zich op het dek om zoo haast mogelijk do vaderland- sclie lucht in te ademen en een vriendengo- zicht tc ontdokken. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2