8000100 Db GEiwaiitsImjj in Mesiko. T-| 1 EH WSBEBIC HTEH heit proces DE KAPITEIN DE VOLKSSTEM zou wordén beschoten. Maar du 1^291 «-,T doen opmerken dat daar ook de andere doe- le# van de bevolking zich zouden kunnen schuil houden. Hot is dus zeer twijfelachtig of de Bulgaren dat onzijdig gebied zullen erkennen. Tusschenkomst der mogendheden in het Bu!garo-Rume6nsch geschil Do staatsbesturen van Rumenië en Bul garia hebben bericht gekregen dat do groot© mogendheden voornemens waren officieel hunne bemiddeling aan to biedon, en dit tusschon dit en eenigo dagen. Men is ook overtuigd dat indien Rumenië en Bulgariöniel kunnen eensgezind geraken, «ij hunne lusschenkomst zullen verhaasten, •pdat men tol de wapens zijnen toevlucht niet kunne nemen. De koude verhindert alle militaire verrichtingen Het gure jaargotijdo, do sneeuwtompees- ten en de schrikkelijke koude dio in de Bal kanen heerschen, hebben voor gevolg gehad, dat verleden week allo militaire verrichtin gen onmogolijk waren. Van beide kanten v.orgt nion er eerder voor, zich tegon de "koude to beschermen. Geene onderhandelingen mogelijk. Sir Edward Grey heeft aan llakki-Pacha deen begrijpen dat de laatste Turksche nota niet tot basis kan dienen aan nieuwe vredes onderhandelingen. llakki Pacha heeft dat besluit aanstonds aan Turkije overgeseind, liet landsbestuur van Turkije zal nieuwe onderrichtingen overmaken aan Turkije. Kog geene oplossing aan het geschil tusschen Bulgaria en Rumenië. In eene nota door Rumeniëaan Sofia over gemaakt, drukt dal land do ineoning uit, dat do toogevingon van Bulgarië gansch ontoe reikend zijn. Voorloopig zal Rumouio afzien van alle dwangmiddelen, om rekening te kouden van do wenschen uitgedrukt door de nogondh'.'don. do Legendre. Til dezes klocderen vond men diende voor do bandietcrij dor Ordonerslraal, Het verhoor van Woensdag M. Fabre, bet openbaar ministerie, her noemt zijn rekwisitorium aan demisdaad van Montgeron. Na eerbiedig liet lijk van den •ngelukkigen chauffeur begroet te hebben, raat bij verder, tot de bandietcrij van Chan lilly. Hij legt uil hoe de bandietcrij cr gepleegd werd, en daar do hoofdplichligen, Bonnot en Ga rnier, dood zijn, vat hij Soudyaan. Soudy is de man met do karabijn. 'I Is bij. dre om zijne gezellen bel vluchten mogelijl; to maken, mot oene karabijn schoot, naar al Xj'id zich in du nabijheid der bank vertoonde. I)o aanslag gebeurde in don morgond, dus in klaren dag, en al do getuigen hebben Soudy perkend. Bij zijne aanhouding, vond men op hem twee brownings met laders en eene soin van 050 frank. Hij bracht een alibi in, doch, dat alibi werd onmiddellijk tegengesproken. Er is geen twijfel mogelijk. Soudy is plicblig. Wat hier Gallemin b'lrcft, deze word te Montgeron en to Chanlilly herkend. Bij zijne aanhouding vond men meer dan vijf duizend frank in zijne klendoren genaaid. Hij kon niet zuggén van waar het geld kwam. Callemin heeft zich na dezen aanslag do haren doen verwon. 'I Is wel oen bewijs, dat Viij do geluigun wilde op een dwaalspoor brengen. Hij heoft ton andere ook bekend en wat meer is, hij was do boezemvriend van Bonnot en Gamier; Dal zegt genoeg. Zijne nlichtigheid in do misdaden van Montgeron Is zeker. Monnier is de moordenaar van denhodien- 2'd kogt,]l van hetzolfdo kaliberen merk als deze gevonden in liet bezit van Monier. Hij beeft wel beweerd, dut Ti ij den revolver slcciiis nadien gekocht heeft, doch kon het niet bewijzen. Monier heeft aan Gauzy eene som van 1310 fr. in bewaring gegeven. Dat ld kwam van Chanlilly. Het alibi van Monier kan niet aanvaard worden, daal' hel zou moeten bekrachtigd worden door Gauzy, oen medobetichle. Monier beweert dat hij don dag van don aanslag to Ivry was. Dat kan niet zijn, vermits hij te Chanlilly was. De drie misdadigers, Soudy, Callemin on Monier verdienen de doodstraf en ik eiscli ze voor hen. Nu komt hot orgaan van het openbaar mi nisterie aan do moord op M. Jouin. Dc moor denaar van M. Jouin, dien heldhaftige poli- cioman, is ook reeds gevallen. Er moet evenwel in aanmerking genomen worden, dat wij hier voor ons den persoon hebben, die M. Jouin, als een dier Ier slacht bank heeft geleid. Die man is Gauzy. Gauzy is hier geen medeplichtige maar een mededader. Hij hoeft niet gedood, maar doen dooden. Wat bij aanbrengt om zich te verrechtvaardigen, is onaanneembaar. Hij beeft schoon verzet aan te teekenen, hij zal ons niet ontroeren. Hij zoekt do jury to bedriegen, zooals hij M. Jouin bedrogen beeft.Gedenkt, heoren juryleden, dat Gauzy door M. Jouin aan Bonnot over te leveren, zich deed toejuichen door allo anarchiston bandieten, dieven en moordenaars. Het openbaar ministerie roopt vervolgens de aandacht der juryleden op dit feit,dat het niet meer toegelaten mag zijn, zich al te toegevend te toon en tegenover de misdadi gers. Het is dringend r.oodig tegen het misdadig leger hardnekkig te keer to'gaan ITij vraagt dus de doodstraf voor deze die edood hebben, of het inzicht haddon te doodon Dioudonné, de moordenaar der Ordener- slraat; Soudy, Callemin en Monier, de moorde naars van MonU'6ron en Chanlilly; Caröuy "en Medge, do moordenaars van Tb ia is. Voor wat Gauzy betreft, hij moet plichtig verklaard worden, doch gezien zijn goed verleden en den toestand zijner familie, •moogt gij verzachtende omstandigheden aannemen. Voor de anderen leaner geen spraak zijn van verzachtende omstandigheden. Zij heb ben bet maximum misdaden begaan, zij moe ten bot maximum der straf ondergaan. Eene toogeveudheid voor lion, ware eene uitzinnig heid. De kwaaddoeners zouden er e«no aan moediging in zien. Het ware eene bekentenis van onmacht tegenover hen. Men moet hier onkel rekening houden van bot vergoten bloed-, van de talrijke slachtoffers die beweend worden. Doen do juryleden hun .plicht niet, dan kan men geen waren vrede, geene rust meer hebben. Nadat het vorkoor eenige oogenblikken geschorst was, neemt M. BIoch-Laroque, substituut, het woord, om bet rekwisitorium verborgen liet verhoor wordt om 5 uro gelieven. Rond het proces Eene veroordeeling. Do nieuwe bestuurder van L'Anarchie, zekeren Fourcade, die aangehouden was wegens het afkondigen van een artikel waarin de juryleden, dio do bondo Bonnot moeten oordeelen, bedreigd werden, veroor deeld tot 5 jaar gevang en 1000 fr. bock. MET DE HOODH HAIVOEN' Neerktrjdor regearing. President Madero gevangen genomen. Volgons telegrammen uit Mexiko (stad) heeft het geweervuur van nacht en van morgen voortgeduurd, over 't algemeen in het voordcol dor opstandelingen. Gedurende den nacht trokken de rege ringstroepen van alle bedreigde punten terug en kort voor den middag trok euu afdeeling regeringstroepen uit do stad in de richting van Cuernavaoa. Men maakt daaruit op, dat do positie der regeering aanmerkelijk ver zwakt is o:: een vergelijk op do eene of andore wijze vandaag nog zal worden ver kregen. Een telegram uit El Paso meldt dat volgens tijdingen uit Mexiko (stad) president Madero en zijne regeering gevangen zijn genomen. Een ander telogram uit Mexiko (stad) meldt dat president Madero in hot paleis gevangen genomen is door generaal Blanquet. Ook Gustavo Madero, broeder van den presi dent, is ook aangehouden. Hij is door den kop gescholen. Na oene samenkomst mot generaal Piaz is generaal lluorta uitgeroepen tot waar nemend president der republiek, Ziehier nog eenige nadere bijzondorheden: Het was Dinsdag namiddag rond 5 ure dat mot» hot paleis van d'óiV voorzitter binnen stormde en dat *oorzittor Madero door'gene raal'Blanquet in hechtenis werd genomen. Al de ministers, tor uitzondering van den mi nister van geldwezen welke in lijd3 kon vluchten zijn insgelijks aangehouden. Het voorloopig bestuur heeft aan d»*-n heer Tafl eon snelbericbt gezonden dat luidt als volgt Wij hebben de eer u te meidon, dat wij du regiering lu bben omvergeworpen en bul bestuur zullen in handen nemen. Van heden af zal den vrede on don voorspoed in hot land heerschen Brussel. Onrustwekkende verdwijning: Sinds eenige da-cn i$4è genaamde Joanna Van Audenrade, 74 jaar. oud, kostgangsker in het godsbuis der Aschsuaat, spoorloos verdwenen. Do vrouw verliet hot gesticht Vrijdag na- noen om zich te bógoven bij een inwoner in uit te spreken tegon de andere betichten. Hij - ,j0 Noord Oosten wijk die haar eene levens- legt er zich bijzonder op toe, te bewijzen dal|ang0 rente uitbetaalt. Do dame kwam er het allen deel maakten van do bende. Kibalt-1 g,dj,ophalen, doch keerde niet meer terug, chiche heeft bekend,dal hij gedwongen was. Werd zij misschien in eqjie hinderlaag go h«3l anarchistisch - al de medewerker blad te herbergen. Hier onderbreekt Kihallchicho en zegt, dat hij wol solidair is met de anarchisten, doch geenszins met de moordenaars. Kibalt chiche en vrouw Maitrejean be zorgden de valscho papieren aan de anar chisten. Allen zijn medeplichtig, daar allen wa pens hadden, welke van de diefstallen voort komen. Dclweiller is ook medeplichtig want bij hem werd de gestolen auto, welke latei- lokt door een persoon die wist dat zij 200 frank was gaan onlvangqn Het parket heeft do nauwste opzoekingen voorgeschreven. Poging tot moedermoord in Frankrijk. Opzoeking te Brussel. Hot parkot van Brussel werd verwittigd dat X..., oud 2f jaar, te Saiiit-Brieux, Frankrijk, zijne moe dor verwurgde, hare meiibelon openbrak en vluchtte met al het gold en een bundel aan deelen. De vrouw was bijna dood, als men haar ontdekte. (6® VERVOLG.) Toen (le loods eindelijk verscheen, steeg pen luide juichkreet op, en toen hy aan boord kwam sch&ardfe zich iedereen om hem heen, druktohem eindelijk de hand en overlaadde, hem met allerlei vragen. Hebt gij mijne zuster gezien Mijne moeder wacht mij met ongeduld, niet waar vroeg eer Ier. Gij kent mijne vruuw en mijne kinderen; «al ik allen in den besten welstand aantreffen? was de vraag van een derde. Mériadec schudde liet hoofd, zag om zich heen 9ii zegde met eene bevende stem He laas, mijne vrienden, gij zult niets of niemand meer vinden Is Anaïlta een ongeluk overkomen? vroeg RoscofT eensklaps. Het geldt bier geen persoonlijk ongeluk kon... Het broederlijk gevoel, ja, zelfs de kin derliefde moet zwijizen, vc- er er groote -verschrikkelijke gebeur ten ïo^oii in het spel zijn. Hebt slechts een oogonblik geduld. Terstond zullen de afgoveerdigden van het volksconiiteit bij den graaf de Kéroulas ko men en hem met den tuesiand dor zaken be kend maken... Men zal hem zeggen... Helaas neen, niets zullen zij hem zeggen. Maar ik zal u all«s in enkele woorden ineeUeeleu gij hebt een ko ning op den troon achtergelaten, niet waar, welnu, mou heelt hem vennoord... Wie spreekt hier van don koning? vroeg de graaf do Kéroulas naderbij komende. De loods groette den kapitein n>ot de uit drukking van diepen eerbied, waarin tegelijk medelijden doorstraalde. Ik heb gezegd, mijnheer de graaf, dat de koning dood is. God kobbe da ziel van Lodewijk XVI, ant woordde de graaf, en leve Lodewijk XVII riep hy uit. Mériadec liet er op volgen Ik heb niet ge zegd dat God den koning tot zich geroepen heeft, ik heb gezegd dat de Frauschen den ko ning gedood hebben. Dio moordenaars! mompelde de kapitein. Neen, kapitein, 't was geen nieuwe Ra- vaillac, die hem verraderlijk ombrachthet wasien troop bandieten, die hom 't schavot deden beklimm» n. Dat is onmogelijk Mériadec, gij z'yt krankzinnig. Ik wenschte hot wel, mijnheer de graaf, ten minste indien Frankrijk ten kuste van mijn Verstand den ouden roem terug bekwam.. De koningin zucht in do gevangenis, de dauphin ondergaat dn gruwelijkste misbande- lingeil van Simon don schoenmaker men heoft de kerken verwoesten de kasteelen ver brand men heeft het kruisbeeld van de alta ren gerukt en slechte vrouwspersonen op het altaar der Rede geplaatst... Men heeft het leven van den adel op prijs gestold en do witte vlag is vervangen door een aan een piek vastgehecht dook. Mijn God, mijn God zuchtte do kapitein, en vroeg na eenige oogenblikken stilzwijgen. En weet gij waar miji.o dochter gealeven is, Mériadec Men heoft het kasteel geplunderd en..t Eu... Men veronderstelt dat dn dader naar Brus sel vluchtte hij wordt dan ook ijverig door de Rrusselscho policio, welke zijne persoons beschrijving bezit, opgezocht. Hatelijke herels Twee kerels van d*.i slechtst o soort spraken Dinsdag avond op Lnuvenschu plaats al do meisjes aan, dio er voorbijkwamen en stalden hun voor hen naar Amerika to vergezellen. Do twee bandelaars in blanke slavinnon wordon door dc- policio aangehouden en naar het bureel geleid. Maar ja, buurvrouw,mijn koffie is altijd goed, want ik gebruik de Ghicoree der Trap pisten Viucurt. 1500 N St-Gillis. Trambotsing. In de Zege- straat, te St-Gillis, werd «-en wagen, geleid door een* inwoner van Dieghem, door een ti;amrijtuig aangereden. Dc schok was go- weldig. liet achterste gedeelte van den wa gen werd vernield en de voerman van zijnen bok geworpen. Tengevolge van den val be kwam hij erge kwetsuren over gansch het lichaam. Na voorloopige verzorging van I)' Leto, word bet slachtoffer op zijn verzoek naar zijne woning overgebracht. öa Leeuw, Deühasjee Brs G1" Groote afslag op de Koffie. 385 Eisene. Botsing tusschen voertuigen. Dinsdag namiddag, bad in de Lesbrous saristraat, teElsene, eene botsing plaats tus schon een automobiel en een kaïnion goleid door een voerman der Slerckxstraat, to St. Gillis. Hij word op den grond geschokt en bekwam oen gebroken been en is tevens waar gewond aan het hoofd. Het slachtoffer werd overgebracht naar liet gasthuis. Brand. Dinsdag namiddag, roiul 4 1/2 ure, ontstond er brand in eene remisie der Bclvédèrestraat. liet vuur, aangewak kerd door eene groote hoeveelheid voeder, die opgestapeld lag op de zolders, nam eene bliksemsnelle uitbreiding. In do remisie be vonden zich tweo automobiels van groote weerde, die ondanks de spoedige tusschen- komst der pompiers, bij het eerste noodsein toegesneld, opgebrand zijn. De peerden be vonden zich gelukkiglijk niet op stal. Na een uur werkens was allo gevaar geweken. St. Joost-ten-Noode. Brand op een zolder. Mevr. V...., Metserslraat, begaf zich Dinsdag avond mot eene wask--irs naar don zolder. Daar zij iemand in haar maga zijn hoorde, zette zij do kaars op den vloei en ging beneden. Do vlam deelde zich aan een hoop papier mee en weldra stond gansch de zolder in branu. Groot was hare verwon dering wanneer zij den brand gewaar werd, die vlug eene belangwekkende uitbreiding bad genomen. De pompiers werkten ruim een halve uur om te blusschen. Gevlucht. Een policieofficior begaf zich Dinsdag inorgond naar een huis dor Linneusslraat, om er een kerel aan te hou den, tegen wien «en aanhoudingsbevel afge leverd is. Toon de poiicieman in do kamer van den opgezochte kwam, klauterde deze door het dakvenster en nam de vlucht langs het dak. Men donkt dat do kerel langs een venster van een aanpalend buis verdwenen is, want men zocht vruchteloos de daken af. St Stevens-Woluwe. Laffe aanran ding. Mad. II.., 30 jaar oud, w onende te Ëvure, was Dinsdag namiddag, rond 4 ure, een bezook komen brengen aan bare ouders alhier woonachtig. Rond 5 uro keerde zij huiswaarts. Toen zij in volle veld kwam niet ver van hetkerkhof van Evere, werd zij aangerand door eenen kerel, dio poogd- haar ten gronde te werpen. Op het hulpge roep' van Mud. H.., snelde een jachtwachter toe, die twee geweerschoten loste op den wegvluchten don aanrander, doch zonder bom te treffen Mad. II.., beeft eene volledige persoonsbeschrijving opgegeven van haren aanrander. Moorslede. MoordcrijIn de her berg Prins Leopold zaten om 0 ure d avonds eene beudo jongelingen, rends dooi den drank verhit. Een gevecht ontstond n een lievige woordenwisseling. De messen werden getrokken. De genaamde Ileyssens word wreed gestoken in liu.t hoofd en den rug. IIij viel badend in zijn bloed neer. Een dokter was seffens Ier plaats, om den onge lukkige de eerste zorgen toe te dienon. De politie deed eon onderzoek en verwittigde bet parket, dat gisteren ter plaats kwam. Petrus Verhaegho, oud 20 jaar en Nestor Messiaon, oud 19 jaar, werden aangehouden en naar 't govang gedaan. Frasnes-blj-Ronss.Brand. Gisteren avor.d, om 10 ure. is brand ontstaan in de woning van de echtgenootop Do Vogolaere, terwijl deze zich bij vrienden bevonden. Do kloodoron, de meubelen en al do gebouwen werden in asch gelegd. Luinge. Brand. Gisteren avond heeft een geweldige brand ceno koren mijt van M. Gomnaere in asch gelogd. De schade beloopt 2000 fr. Men spreekt van kwaad- wi 'igheid. Berchem-bij-Audenaardö. Doodgcvon- den. Do ouderling Marcollin Van.Steen- brugge, oud 80 jaar, wonende op do wijk 'Meérscben is gisleron morgen doortgevon- don. Hij was bezweken aan een bloedop- drang, veroorza-akt doer de koude. Ruisseiede. Wildstroopers. Sedert eenigen tijd werd er door wildstroopers op liet goed van M. Van den Bossche gejaagd. De jachtwachters hielden daarom een oog in 't zeil. Gisteren avond liep eene bendg van 15 wildstroopers op genoemd goed. Zij waren allen'met revolvers en geweren gewapend. De jachtwachters voor ongelukken vreezen- de, verwijderden zich. Do wildstroopers schoten naarde wachters hunne wapens af en luchtten vervolgens wog. Niemand werd gekwo'st. De gendarmerie beeft bet parket verwittigd. V/yngene. Brand. Op de wijk Plat- tebeurze is verleden nacht br uid uitgebro ken in ©one mijt van M. Ooslerlinck. Het vuur zette zich voort aan oen onbewoond huis, dat ten gronde vernield werd. Men vermoedt dat hior eene misdadige hand iiv t spel is. Swevagem. Brand. Een ongemeen© -and heeft do vlasmijt van don landbouwer Vandeputle in asch gelegd. Er wordt van kwaadwilligheid gesproken. aaei ©craze Qer»S 3 Gonoveva van Brabant, prachtig boek met gravuren. Prijs 0,70 fr. Wervick. Moord. De genaamde C» Vandon Briele zat om 11 ure 's avonds in eene herberg waar hij twist zocht. Hij werd aan de deur gezet. Hij liep naar buis om eend spade en bedreigde al wie dorst buitenko men. Do genaamde Jules Hoornaert verliet iudelijk de herberg. Hij kreeg twist met Van den Briele, nam hem do spade af en bracht hem een zoo goweldigon slag toe dat hij met gebroken schedel neerviel. Van den Briele, ondanks debeslo zorgen, s gisleron avond aan zijne schedelbreuk be zweken. Hoornaert word door de gendarmen aangehouden. Lokeren. Vervrozen. Woensdag avond, rond 10 uro, vonden voorbijgangers, langs da groote haan op de wijk Nieuw- poort, oen man, die geen teekon van loven ineer gaf. ten gronde liggen. In eene na burige herberg binnengedragen, diende men hem de beste zorgen toe. E>-ne halve uur later kwam de man lot bezinning. Door ver moeidheid uitgeput, bad hij zich langs de baan neergezel en was inslaap gevallen. Hij was half vervrozen. Do man kwam te voet van Antwerpen en weigerde zijn naain te zeggen. Vellen gestolen. Ten nadeele der firma Mantels Zeiestraat, zijn twee opvol gende nachten, eene groote hoeveelheid vellen gestolen. Deze hingen te drogen op eene weide, Zeelschonstoenweg. De dieven moeten mannen van 't vak zijn, want zij hebben enkel de schoonste en beste gesto len. Een onderzoek is geopend. Men hoeft Vermoedens. Uwe bedienden zijn allen gedood. Maar mijne arme dochter dan, wat kwaad bad zij gedaan Zij heette jufvrouw de Kéroulas God had haar tot een beminnelijk schepsel ge maakt en liare moeder had haar eene goede opvoeding gegeven.... Zoo is dan alles verloren... mijn kind, mijn goederen.... Men heeft zelfs tot in den grafkelder ge- woold en gezocht. O, boe spijt het mij dat een engelscho kogel mij niet getroffen beeft riep graaf De Kéroulas in vertwijfeli-.igüitik zou dan de schande niet beleefd hebt/en, mijn vaderland bezoedeld te zien door vrouwenmoordenaars en overgegeven aan eerio tuchteloozo boude lntusscheu bestuurde Mériadec den tocht. De graaf had geruimen tijd tegen het schut sel van den achtersteven gr an 't schip goleuud, terwijl dikke tranen langs zijne wangen rol den. Men bereikte eindelijk de haven. Van allo kanten zag. men de masten der schepen zich hemelhoog verheffen. Mériadec had waarheid gesproken nergens zag men den wind in do witte ving spelen on de sterk gekb urde wimpels golfden langzaam in don hoogen top der masten. Toen 't schip eindelijk't anker geworpen en de kapitein met eon van smart vaneen ge reten hart zijn leste orders had gegeven en toebereidselen maakte om het schip te verla ten, naderde een boot do* Sainte-Anne. Drie mannen klommen er uit en beklom men het dek. Z',j waren grof gekleed en droe- gen ee»* -Rden bas»'? dn lenden en eene p»> -nuts op uö!' Do oud- sto naderde den graaf Gij zijfc de kapitein van dit schip 1 Ja, mijnheer, on 't verwondert mij... Uw naam is Kéroulas, voorheen graaf de Kéroulas...? Kéroulas is mijn familienaam sedert vijf honderd jaren. Do burgercommissaris haalde ongeloovig de schouders op, en vervolgde Do eeno en onvordeelbare republiek is door hot volk herkend en afgekondigd... De voorree iton zijn afgeschaft en do titels heb ben hetzelfde lot ondergaan, dus voor allen gelijkheid voor de wet. Burger Kéroulas, gij hebt u verdienstelijk gemaakt jegens de na tie, en de natie... Kunt gij mij zeggen waar mijne dochter Uwe doch tor, burger, noen men heeft naar haar gezocht... Ongetwijfeld om haar naar de gevange nis te sleuren terwijl do vadors don vijand bevechten, vermoordt men hunne kinderen. Terwijl ik een engelsch schip verover, plun dert en brandt men mijn kasteel platterwijl ik ginds de eer van Frankrijk ophoud, out- eert Frankrijk zich zeiven. Welk een bcleedigonde taal voor de natie Waar is mijne dochter, mijn dierbaar kind De opstand van t volk heeft zich snel voortgeplant door 'tgehoole land wij hebben hen niet kunnen beschermen die wij wensch ten te redden maar geen nood, Jt volk zal ruimschoots teruggeven wat gij verloren hebt. Wat beteekent uw bezoek op mijn schip mijnheer vroeg de graaf verder. Ik kwam u vragen of gij bereid waart de vlag van uw schip te doen vervangen door Ieene andere, evenals men uw schip een deren naam zal geven. Ik wonsebte te weten of de kauifein. die te Brest terugkeert, een kommanuumeht verlangt en aan mij is de taak opgedragen hem dit aan te bieden... Ik weiger een kommandement ik wei ger onder eene andere dan do witte vlag te varen, en vooral zeg ik u, dat ik alles weiger wat gij my zoudt kunnen of willen aanbieden. Neem u in acht, burger, riep de kommis- saris. Ik herken niet wat gij 't volk noemt en dat uit niou anders bestaat dan uit een troep afschuwelijke moordenaars, en ik ontzeg u t recht om den graaf De Kéroulas zóó aan te spreken. Ik geef mijn ontslag, ik sta alle macht af, en ik woiger mijn dogen te gebruiken in dienst van hen, die op hunne beurt mij niet beschermen en die hun gezag en macht niet eens aanwendon om do mijnen en mijne goe deren to vrijwaren. Burger, antwoordde de commissaris schielijk, gij zult dat niet doen.... En ik zal het wel doen, zie maar... Do graaf nam zijn degen bij 't gevest en do punt, en brak dien op zijn knie in twee stuk ken. Gij zijfc door droefheid overmeesterd, burger kapitein, maar wacht u om u zoo spoe dig als een oproerling aan te stellen Oproerig tegen wolko wetten togen welke gevestigde orde van zaken heb ik ge zondigd Of meent gij mij verantwoordelijk te stellen voor den dood des konings en do euveldaden van 'tvolk. Wij zullen u alleen voor uwe daden aan sprakelijk stellen maar uw degen verbreken op hetzelfde oogenblik dat wij u in naam der republiek eon hoogeren rang aanbieden, dat is verraad plegen tegenover 't vaderland (Vervolgt.}

De Volksstem | 1913 | | pagina 4