DE HEMELKONINGIN IE HISTORISCHE STOET a fa De Viering van het Jubilé der Kapel yan Onze Lieve Vrouw ter Druiven in i815 GELEGEN H Ei DS-CANTATE PONTIFICALE HOOGMIS m p ft 1 VERVALLEN Programma der feestelijkheden van Onze Llev© Vrouw ter Druiven te Aalst in 1913 Woorden van E. P. Evarist Banwens Muziek van M. öustaaf Pap 25i~»0 ~~24 Maart cm 3 ure (Tweede Paaschdag), 30 en 31 Maart, 6 en 7 April.' Zondagen 6 en 13 Juli in open lucht, op Zondag 20 Juli ooi 10 ure. Zondagen 20 en 27 Juli, ï'33 EN 24 FEBRUARI 191$ DE VOLKSSTEM Ia het rekeningboek der Werfkapel, gehouden door dfn Koster Engelbertus De Ries, sedert de heropening van de bidplaats den 15 Augusti 1805 tot het ïaar 1827, (boek thans neergelegd in het Stadsarchief,) staat eene beschrijving van de godsdienstplechtigheden van het 450 jarig jubilé gevierd in 1815. Deze is niet zonder belangwekkend te zijn, als getuige van de godvruchtigheid onzer voorouders. Wij deelen ze hier letterlijk mede. Kort verhael van de solemnityd ran den Jubile govi8rtin het jaer 1S00 vyfthien, op ion 4 November^ wezondo Zaterdag naer middag. Ton 3 ueren wierd den Jubile geopont 3oor het zingen van den lofzang Veni Creator Spiritus door den Eerweerdigen heor Forclinandus Lefobvre, aen den autaer van de Alderheyligste Maget in liaere Capello. Naer dient heeft men het Miracu leus Boeld uyt haere capelle gedragen naar de hoofdkerk, in de volgende order Voor uyt eene schoone nieuwe vaon van de capelle, dan de weeskens, dan eenen nieuwenslandaert, een groot getal jonge maegdekens alle gekleed in het wit, dan hot broederschap van den H. Jacobus met hunnen star.daert, dan eenen grooten nom- ber van flambeewen, dan geheel de clergé van de groote kerk met het kruys, zingende onder den weg do litanie van de Alderhey ligste Magot Maria, de guldo van den H. Joris, vier kloyno vaentjes tot lof van de HL Magot Maria, dan hot Miraculeus Boeld, net zyne proviseurs, opgevolgt door eenen grooten nomber van volk, onder liet geluyd Ier groote klok en het spelen van don jejaerd. In do kerk gokoomen zynde. naer het tingen van veele gebeden, heeft den Ouden en Eerweerdigen heer Deken Dominicus Van de Voorde een lofrede tot opening van den Jubile acn den ingang van den koor gedaen. liet heylig beeld was geplaetst in het midden van do kerk, alder kostelyks gekleed. Alsdan wierd solemneel lof gedaen aen den h'oogcn autaer, denwelken prachtig was vorsiert, benevens geheel de kerk met schrif ten, lauriers en öranjeboomen. Zondag, vyfden November, heeft den Eerweerdigsten heer Maurisius, prins do Croglio, bisschop van Gend, dos morgens, iet heylig sacrificie der Misse gecelebreert ten den hoogen autaer, gekleed in het ponti- icael gewaed van de capelle, en ten 9 ueren viori de solemneel» hoogmisse gedaen door ien Zeer Eerweerdigen heer Joannes "jcurre, grooten vicaris-generael van hot Bisdom van Gend, geassisteert door veele priesters, in het groot musiek, bijgewoont door den voornoemden Eerweerdigen heer Bisschop, met zyne bediende, den welken de hoogmisse heeft bogonst aon don voet van den Autaer. Naer de welke do processie solemneellyk uytging door de stad in het volgende order Primo, voor uyt, de beste en geweyde vaen van de capelle, dan de weeskens, het oud broederschap van don II. Apostel Jaco bus met hunnen standaert, het broederschap van den H. Naom Jesus met hunnen stan daert. hot broederschap van do II. Moeder Anna insgelijks mot hunnen standaert, het guide van don H. Sebastianus met alle hunne cerleekens, het guide van den II. Joris ins gelijks met alle hunne eerteeken, de beste vaen van den II. Roozekrans, den standaert van de capelle, dan het Miraculeuse Beeld van de Alderheyligste Maget met vier kleyne vaentjens, do proviseurs van de capelle roncl het II. ..Beeld en den Eerweerdigen Pater Bayens gekleed met eene kostelijke koorkap op dewelke is gebordiert de Boodsahap van de H. Maget Maria, welken feestdag in do zelve capelle geviert word van over honderd© jaeren, dan de beste vaen van hot Alder heyligste Sacrament, volgende, met eenen grooten nombor van flambeewen, de heeren proviseurs van den H. Roozekrans en de heeren Kerkmeesters allo met brandende flambeeuwen, weikon nombro was over groot, dan volgde de clergé van de groote kerk, de heeren van het Gollegie, menigvul dige heeren pastoors van do naburige paro chiën allo gekleed met koorkappen. Het hoogweordigsto heylig Sacrament des Autaers wierd gedragen door den voornoem den Eerweerdigen heer Bisschop van Gend; allen ond6r het geluyd van de groote klok on het speelen van den beyaerd. Niemand kan uytsproken den nombre van het volk die de processie opvolgde, tenzij die liet gezien heeft, opgetoogt in groote devotie. De voornoemde precessie gekoomea zijnde aen de capelle van de Alderheyligste Maget op de Werf, dewelke op het aWerkostelijksIe was versiert met nieuwe sieraeden hetzy kandelaers en alle wat den Autaer aenging 6n eygen aen de capelle, schoone schriften en coronecons (jaarschriften) heeft den Eer weerdigen heer Bisschop het Alderheyligste Sacrament des Aulaers aldaer op don Autaer in het tabernakel geplaceert, daervoor kos telijk versiert. Naer eenige lofzangen gezon gen te hebben heeft den Eerweerdigen heer Bisschop aldaer drymael do benedictie gegeven met het Alderheyligste Sacrament, insgelyks aan do deur. De processie is in de zelve order weder naer de hoofdkerk gekeert. Naer middag is er gepredikt door den Eerweerdigen heer Pater Suron, gardiaen der minderbroeders tot Brussel. Daer op gevolgt het lof door den voornoemden Groo ten Vicaris-Generaal, den welken op den volgenden dag den 6aent Maandag, het heylig Sacrificie van de Misse in de capelle van de i Alderheyligste Maget ton 8 ueren aan God heeft opgedffert. Op denzolven dag is de hoogmisse, het sermoen en het lof gecelebreert door den Eerweerdigen heer Joannes Van den Eynde, pastoor tot Haeltert. gebortig van Brussel. Pynsuag7stea ïs de hoogmisse,het sermoen cn het lof gecelebreert door don Eerweerdi gen heer Petrus Van Stallen, gebortig van Dendorwinninck, pastoor te Nieuwerkerken. Woensdag S*,en zyn om negen ueren des morgens vergaedert de parochiaenen van Meer, met hunnen Eerweerdigen heer pastor hunnen onderpastoor en alle hunne over- heyd. aen de Gendsche poorte, met vaenen en standaers en een groot getal maegdekens medebrengende eeno kdslelyko offerande, zynde eene goude keting en een diamanten Kruys, kostende hondert guldens. Alsdan zyn de proviseurs van de Capelle met den Eerweerdigen Pater Baeyens in zyn prie st orlyk gewaed, een groot getal jonge maeg dekens van do Moiestraet, het guide van den tl. Joris, liet muziek van de stad, de vaenen en standaert van de Capelle onder het luyden van groote kick en het speelen v an den beyaerd, in ferme vaa Calvercade en volle triomf, al ue Greote Merkt gegaen naer do hoofdkerk, alwaer zy door de prie sters aen de deure met het kruys zyn inge- haelt, en naer eenige lofzangen, heeft den heer Pastor de offerande aen het beeld van de H. Maget opgeoffert en waernaer gevolgt is do solemneel© hoogmisse en naer den mid dag het sermoen cn hst lof, alles gecele breert door den voornoemden heer Petrus Do Hert, pastor tot Meer, gebortig van deezo stad Aelst, uyt de Moiestraet. Donderdag 9stan is de hoogmisse gecele breert door de heeren van het Collegie, als ook het lof, het sermoen door den eerweer digen heer Van den Driessche, pastor tot Erpe, Vrydag 10<loa is de hoogmis en het lof ge celebreert door aen Eerweerdigen Pater Suron, en het sermoen door den Eerweer digen heer Cappé, den bo3chme8ster van Afllighem. Zaterdag li-810» feestdag van den H. Marti- nus, patroon van deeze stad, is de hoogmisse gecelebreert door den Eerweerdigen heer Van Eesbeke, pastoor van Ilofstaedo, on naar middag de vespers, het sermoen en liet lof door den Eerweerdigen heer Ferdinan- dus Lefebvro. Zondag i2*'*a on den laetsten dag is de Misse gecelebreert door den voornoemden Pater Suron, gardiaen der Minderbroeders naer middag het Sermoen door den Eerweer digen heer Cools, onderpastoor deezer stad daernaer solemneel Lof door den voornoem den heer Ferdinandus Lefebvre, gevolgt door den lofzang Te Deum onder het herhaelt geluyd der triomfklok. Naer het geven der benedictie van het Alderheyligste Sacrament des Autaers is het heylig beeld weder uyt as hoofdkerk gedraegen naer haere rustplaets in de volgende order Primo, de weeskens, een ontelbaer jongo maegdekens alle in het wit kostolyk ge kleed, het musiek van de stad, eer.en over- grooten noinber van flambeewen brandende, allo de vaenen en standaers der broeder schappen en van de capc-llo, het guldo van don II. Joris met hunne eereteekens, alle de priesters van de stad, menigvuldige hee ren van pastors der naburige parochiën, on der het zingen van veele lofzangen, gaende in volle corpora met het Kruys voor hot H. Beeld, alles onder het geluyd jjler triomfklok en het speelen van den beyaerd, langs do Groote Merkt, langs ae Nieuwstraot, Kejr- serstraet, Lange Ridderstraet, naer de ca pelle van den II. Gee3t in de Kattestraet, dowelke met schriften, coronecons, hoornen en menigvuldige lichten versiert was. Naer daer gezongen te hebben den lofzang Salve Regina is de processie voortgegaen door de Kattestraet wederom al de Groote Merkt naer de Moiestraet, dewelke tot den halve met schoone hoornen en laurieren dreefge- wya was versiert. Malgré den avond waoren de straeten gestroot met groene kruyden en witte zavel. Aen do capelle van de Alder heyligste Maget gekoomen zynde was ge plaetst eene schoone arke versiert met schoone coronecons, schriften, vaondeis, schoone raere bloemen, alle couleuren van lanteerens met brandende lichten, hetwelk een overschoon gezigt gaf alwaer het mi raculeus beeld is doorgedraegen tot in haere oude rustplaets, dewelke zoo schoon ea tref- felyk was versierd als den eersten dag. Als höt H. Beeld was geplaceert hebben alle de priesters God bedankt met menig vuldige lofzangen over de gunsten dewelke door de Alderheyligste Maget bekoomeu waeren. Het volk was geplaetst van aen de capelle-tot aen de Groote Merkt gelyk deo haerinck in de tonne, zittende al 04) hunne knieen, weenende van devotie als de pries ters den jubilé slooten. Niemand kan uytleggen den noaifeer vaa volk zóówel van de omliggende parochiën als van de stad, alhoewel het diep in den avond was. Menigvuldige verharde zondaers K/a door deeze,solemnityd tot berouw en bekeering gehragt. Omnia ad majorem Dei gloriam ei ad laudem Sanclitiimce Virginia Mavios. AUcs tot meerdere glorie van God en lof van de Alderheyligste Maget Maria. Zondag-mengelwerk. 34* Vervolg. O ja, ik herinner my dat nog zoer goed. Haar ik had, om do waarheid te zeggen, het jevvaagd te hopen, dat... Eu ik heb het gewaagd te hopen, dat de leer kamerjonker do vriendelijkheid zou heb- ton om wat zijde voor mij op to winden. -O ja,. met geestdrift ik ben uw slaaf, loe met mij wat gij wilt I geef mij haringsa- ade on ik eet ze, geef mij zydo cn ik wind ze >p. Niets is voor mij te zwaar of onmogelijk, :oo ik daardoor slechts in staat ben, uwe jnnst to verwervon. Wol nu, heb dan maar do goedheid voor- ïit naar de woonkamer te gaan ik volg aan stonds. De kamerjonker legde met lange schreden "(Kon geringen afstand af tusscheu de provisie- on do'",twoonkamer. Ilier aangekomen, zetto It ij zich z wijgond en geduldig op eenen stoel naast de t.ïofa. Hij had duizendmaal van ridders geleZbon, dio aan de voeten hunner 'lamos zaten'en met hare lokken speelden. Hem was hot nu ^vooreerst wol maar bescho ren, om met de zijluien draden zyner schoone to spelen echter lioi 't was om to beginnen al vast iets. Maar ach, hoe langer werd het ronde, vergo- aoegde gezicht van don kamerjonker, teen Amalia binnentrad en allo hoop op oen ver liefd herdersuurtje hem benomen werd deur hot gezicht van een garonwinder, dien zij in de hand had en voor liaren aanbidder ne derzette. Op net gedraaide pinnetjes hingen talrijke streegen zijde eeno toegevouwen lcaart was er bijgevoegd; en nu was de ka merjonker niet te goed, of hij moest, volgens zijn aanbod, zijde opwinden. Voor dat hij in zijne wanhoop In slaat was een woord uit te brengen, was Amalia reeds weder verdwenen, en zoodoende bleef -hom niets over dan zijn arbeid te beginnen, in do hoop dat zijne gehoorzaamheid hom weldra goede vruchten zou deen plukken. Amalia maakte zich dezen tijd ten nutte, om het huis door te vliegen, overal waar hare tegenwoopdïgheid voreischt werd en toen zij, nadat zy zich gekleed had, hare moeder een nieuw lint rond de muts strekte, sloeg het juist half zes ure. Klaas had zich echter neg niet laten zien. Do angst cn toorn van den luitenant-kolo nel konden geene grenzen meer. Hij stormde van de eene kamer in dö andere, en verwen- schte lieimolyk alles wat hem in deu weg kwam. Overluid durfde hij evenwel aan zijne gal goeno lucht geven, omdat de kamerjonker volstrekt niet merken mocht, in welke ver slagenheid het geheime gezin zich bevond. De lezer zal echter moeten toestemmen, dat de luitenant-kolonel ditmaal ii.derdaad groote reden had, om iti eeno kwade luim to zyn. Aan Klaas was opgedragen om citroenen, rhum, wijn on zelfs brandewyu mode to bren gen, waut van dit alles was op Tunefor-s niets voorhanden. Aan punscli viel thans reeds niet meer denken, maar men zou toch later de gasten een glas toddy hebben kunne» aan bieden. Mevrouw von Dressen had wel in tranen willen uitbarsten. Had zij niet aan Klaas be halve vloesch en viscb, nog belast, suiker, chocolade, rozijnen, kaneel, on wat nog het ergste was, ook thee mede te brengen Van al deze dingen toch had de kamerjonker hot laatste overschot verslonden. Met eon hart vol bange zorg trad zij eindelijk hot .voorver trek binnen, om a'.lengskons opdageude gas ten te ontvangen. Slechts zy, die zelve eenmaal in dergelijke omstandigheden hebben verkeerd, zijn in staat zich een donkbeeld te maken van do tegen woordige stemming van mevrouw von Dres sen. Het theewater kookte, de kopjes stonden in regelmatigo orde, de theebreedjes verhie ven zich in sierlijke'piramiden, en het wei nige suiker, dat men nog had bijeengeschar- rehl, lag op een suikerscliaal zoo voel mogo- lijk uitgespreid, zoodat daarmede omtrent de bodem bedekt was. Doch wat kon hem dat baten Het sloeg zes uur, en nog was er geen thee in huis. Klaas scheen mot zijno gansche lading van do aarde verdwenen te zijn tel kens wanneer er een nieuwe gast verscheen en over do strenge koude klaagde, was het den luitepant-kolonel als werd het vagevuur, waarin hij zich bevond, opnieuw opgestookt. Wy zullen zoo aanstonds eenen warmen kop thee drinken, sprak de vriendelijks gast vrouw met eonen glimlacfï op do lippen, ter wijl zij inwendig aan vertwijfeling ton prooi was Kan ik u bij het inschonken holpen vroeg Mina do goedhartige dochter van den predikant, terwijl zy naar Amelia toetrad, dio die zich aan de theetafel met het heen en weer zetten der kopjes bezig hield, om in haren zielangst toch iets te doen. Bij hot inschenken helpen hernam Amalia. De hemel gave dat wij maar zoo ver waren, dan zou ik hot wel alleen klaren Doch begrijp eens, beste Mina, onze Klaas dien wij gister morgend vroeg naar de stad tot hot inkoopen van al het benoodigde hebben gezonden, is nog niet terug, en zoo alles wel was, moest hy reeds heden morgend om negen ure torug zijn geweest. Wat zegt gij, Amalia! Hebt gy geene thee in huis Neen, geen thee, geen suiker, ja niets van hetgeen men noodig heeft om een gezel schap, te ontvangen antwoordde Amalia in vertwijfeling. Dan moeten wij op de eene of andere manier rpad schaffen, sprak Mina. Zoo als ik zie is er ten minste op dat schaaltje nog wat suiker vul twee anderen met honing, die in uw hnis nooit ontbreekt. Gij hoort immers dat bij dit afschuwelijke weder iedereen hoest en over pijn op do borst klaagt. Ik zal zeggen dat ik u daar uitdrukkelijk om verzocht heb, en wil wedden, dat alio gasten honing in thee zullen gebruiken. Voor den verlekkerden kamerjonker, die er misschien minder graag op zal zyn, is het voorhanden suiker in allo geval voldoende. Verlaat or u op; hot zal alles overheerlijk gaan O, onwaardeerbare Mina, hoe dankbaar ben ik voor u voor uwen goeden raad t Maar wy hebben ook geen enkel blaadje thee in huis. Bekommer u daar niet om, er is inder daad geen gemeener goed ter wereld dan dio groene thee. Hebt gy niet wat kaneel en oran jeschillen, of althans eon paai'kruid nagels-ia uwe provisiekamer Ja, dat hebben wy, maar, lieve Mina... Nu, dan is alle nood ten einde. Werp eene kleine hoeveelheid gedroogde kruisbes- senblaren en even zooveel aardbezieblarea en benevens wat kaneel in den trekpot, en schenk dan op dat brouwsel kokoud heet water, dan krijgt gij de lekkerste thee vaa de wereld. Wy drinken bij ons nooit anders, en Lamm zegt, dat te Rundenas bij don graaf waar hij gouverneur is geweest, de tbeo niet half zoo lekker smaakte als bij ons. Doch laat ons spoed maken, lieve Ik zal u helpen gij zult zien, welk een aftrek onze thee zal heb ben. Terstond hierop begaven zich de beide meisjes naar de keuken- Nauwelijks waron er tien minuten verloe- pon wanneer zich in de voorkamer hot groote theeblad met a' zijne toebehoorten vertoonde. Bij dit gezicht had mevrouw von Dressen bijua eenen gil van vreugde geheven. Wel, lieve Lamm, is Amalia niet eene gastvrouw uit duizenden?riep Mina. Ik klaag de over de koude die wy» gevat hebben, en da delijk is zij daar om honing klaar te ma- keu, en welke honing Men vindt dion ner gens zoo holder on geurig dan hier op Tune- fords, on het zou zonde zyn. hem niet te proe ven. (Wordt voortgezet)

De Volksstem | 1913 | | pagina 5