Navolgers der tads Bonnot 'T EEN EN 'I ANDER Dinsdag 25 Februari 5 313 0 '\- BestuurderJ. HC-i !E3 Van Nuffei'De üendt. BRIEFWISSELING UIT WEEKEI lerasldends dut ds Dciisslie kofonel Bose voor het K. W. Tageblatt" een artikel heeft geschreven over de onzijdigheid van België en een earicg tiisscSen Engeland en Duitschland. RUITEN LAN D TE LAKEN KegenJicnsJs jaargang n' 43 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zbs maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburoeion van bet land. f° UITGAAF, 4 o. 's avoids t"» m 2" UITGAAF, 7 u, 's avonds «j Pour toutc la publicity corr.merciale et financiers du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelies. TE BRUSSEL 6025TS, BeursplaatS) 2 Telefoon A 3299 BUREEL.EN TE ArtLST t 3cSlei*lc8tr-a,at» Telefoon 114 o. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blnaz. jde regel) fr. 1.00 4* bïadz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 ff. 1.09 Sport (per regel) Gemengd nieuws perregc!) fr. 2,00 Keent, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regol) fr. t.ÖO Commoi'eiale en financioelo aankondigingen zich uitsluitelyk te venden; Agenco Itóclarae Godts, 2, Ücursplaats, Brussel. c.Vi'ruwe Rotterdamsc/w Courant, van Januari 1012, avondblad B). Do schrijver begint zijn betoog met de onthullingen van don laatsten Zo mer, dnt Engeland bereid was om met 150.000 man Frankrijk bij te sprin gen en dat onder deze omstandigheden Antwerpen hoogstwaarschijnlijk de operatiebasis van den conlinontalsn oorlog geworden zou zijn. Door het lorcceren vau du Schelde en de lan ding voor Antwerpen zouden de onzij digheid van België en Holland ge- Schonden zijn en beide landen daar door in den oorlog betrokken geworden. De bewering, dat de On zijdigheid van België en Nederland door Duilschland bedreigd wordt, is niet waar. Veeleer door Engeland, omdat liet Britsche leger in een oorlog op bot vasteland zijn operatiebasis niet zal zoeken op Fransch gebied, daar dan zijn leger zou beschouwd worden als oen hulptroep van Frankrijk, terwijl bij eone landing in België dit leger een zelstandige gewapende macht zou blij ven.Daarenboven bestaat er voor het Engelsche leger geen betere verbin ding met Engeland, dan door het be letten van de Schelde. Engeland zal in dat geval niet af wachten tot Duitsche troepen België binnenrukken, maar, evenals Japan met Port-Arthur gedaan heelt, dade lijk do Schelde opvaren en daarmee België en Nederland voor de vraag stellet), of zij als vriend of vijand wil len behandeld v/orden. Zoo België ge dwongen wordt zich bij Frankrijk en Engeland te voegen, dar. zou de coali tie versterkt worden met het Belgische leger en mctdevesling van Antwerpen. Behalve om strategische, is het ook om ceconomische redenen dat Duitsch- lander het grootste belang bij beeft,dat Holland er. België hunne neutraliteit zullen kunnen handhaven, omdat Duilschland de havens van heide lan den voor den toevoer van levensmid delen en allerlei artikelen noodig boeit van liet oogenblik dat zijn eigen havens door de Engelsche vloot ge blokkeerd worden. Alle maatregelen, die Nederland en België in 't belang hunner neutraliteit nemen, zullen om deze redenen door Duilschland welkom geheoten worden. Beido landen kunnen in handen van (.'"ti vijand eene zeer gevaarlijke opera tiebasis tegen Üuitsckland worden. Toen België, op aandringen van Frankrijk, do linie aart do Maas ging' versterken, heeft men in Duitschïaiul geen-enkel protest daartegen gehoord. Daarentegen wel van Engelsche en Fransche zijde over het plan om in Vlissingen een pantserdfort in te rich ten. En toch heeft ieder land dat in oen oorlog neutraal wil blijven, niet alleen het recht maar ook don duren plicht om alles tot verzekering zijner onzijdigheid to verrichten. Als Engeland en Frankrijk zich zoo hevig tegen het fort in Vlissingen ver zet bobben, dan geschiedde dit alleen uit vrees voor een versperring van de Schelde en de vrije opvaart naar Ant werpen. Tegenwoordig is de monding der Schelde open en bloot, en een paar schansen in Terneuzen en Eilonwouts- dijk, zijn zoo weinig bestand togen de werking van modern geschut als do zoogenaamde forten in Tripoli. Als men aan Nederland hot recht ontkent om zijne kusten en riviermon den to versterken en het geeft daaraan gehoor, dan is dit evenzoo een ver zuim in het nakomen van zijn verplich tingen als neutrale Staat, als wanneer Nederland zou gedoogen, dat een vijandelijk leger het land binnenrukt. Om die redenis een modem gepantserd fort in Vlissingen een allereerste eisch voor de handhaving van Nederlands onzijdigheid. De versterking van de Hollandsche kust en riviermonden is voor Duitsch ïaud van het grootste belang. In dit opzicht stemmen zijne belangen over een met die van Nederland. Vandaar de bewering.dat de versterkingen van Vlissingen door Duitschlancl geëischt zou zijn. Dnitschland heeft er belang bij dat Nederland en België in staat zijn hun onzijdigheid to verdedigen. Want gebeurt dit niet, dan worden beide landen meegesleept in tien oor log tusscbcn Dnitschland en Enge land. En zouden de Engelsclien eenmaal met hun vloot de Schelde beheerschan, dan is het best mogelijk, dat zij na het sluiten van den vrede Vlissingen als strategisch punt zouden blijven bezet ten. Dit is reeds eenmaal van 1585 tot 1616 gebeurd. De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant voegt aan bet artikel van bet Oostenrijksch dagblad geen commen taar toe. elementaire waarheid uit het oog vorloren, dal allo godsdiensten een behoedmiddel zijn tot vrijwaring der goedo zedeil en lot hand having eenor gezonde maatschappij... De algemeens ffifepfcsfcslkinfj. De hurgomeesters der hoofdplaatsen on- zer negen provinciën zijn Zondag namiddag ten stadhuizo van Brussel bijeen geweest ten einde te onderzoeken wat er kon gedaan worJen om de algemeene werkstaking te vermijden. Waren aanwezig de heeren A. Max, Bur- gemeestor van Brussel, Braun, burgemeester van Gor.t, Ivloyer, burgemeester van Luik, Desguin, in vervanging van burgemeester De Vos van Antwerpen, Lescarts, van Bor gen, Procés, van Namen, Ensch-Tesch, van Aarlen, Visart-de-Bocarmé, van Brugge en Portmans van Hasselt. Er werd bestolen van aan de socialisten to vragen aan de algemeene werkstaking te verzaken en een onderhoud met het kabiuets- hoofd, baron do Broqueville, aan te vragen, om van bet gouvernement te bekomen dat het in volte vrijheid handelende zgu loe- stemmon de kieskwestio ter studie te legge. Do heeren Visart en Portmans, katholie ken, onthielden zich bij deze stemming. WijaPades« 0222a §ezes*s ©sasa het artikel lo lezen Wat men van de zenuwen en hunne ziekten weten moet», dat wij lieden aan het einde onzer nieuwsberich ten opnemen. Het is een plicht orde opmerkzaamheid op te trekken van allen die lijden, en hot kost niets liet aangeprezen geneesmiddel te be proeven, aangezien de konsultaiie en bot wonderbaar geneesmiddel aangeduid heel en al kosteloos zijn. De 'SssBiQOinsfcsSSsng van Iioesi- c!es*ïec;Bca Voorzeker, do tentoonstel ling van hoenderteelt, thans in liet Verja ringspark te Brussel ingericht, is do mork waardigste welke inen in de laatste jaren in België to bezoeken kreeg. Zij werd gisteren Zaterdag geopend, België, Frankrijk, Nederland en Duilsch land nemen er deel aan. Vooral uit Enge land werden belangrijke zendingen gedaan. Er zijn 3500 loten, te saiaen lO.OOü stuks pluimgedierte. De verzameling hennen is zeer belangrijk. Do Ospington's, do Braeckels en do andere zijn zonder weerga. De duiven zijn zeer talrijk en de hoedanig heid evenaart de hoeveelheid. Eigenaardig zijn de Kanadeesche eenden. Sinds meer dan 20 jaar maakt de maat schappij van Belgische hoenderteelt, do praktijk dor hoenderteelt bij boor en werk man bekend, daar die teelt oeno bron van inkomsten kun worden. Do tentoonstelling werd lieden Zondag door minister Helleput te bezocht. Zij blijfi opon tot 35 Februari. Sg$ëin$ei* et?i balk* Er wordt in zekere liberale pers weer geschermd met do <)nwaarheid, dat het Gouvernement enkel katholieken benoemt inzake der rechterlijke ambten. Wat niet belet dat op dit oogenblik aan liet Beroopshof van Brussel, 37 liberale en slechts 28 katholieke magistraten verbon den zijn na 29 jaar katholiek bestuur I Dat do liberale klagers, die zoo goerne de Katholieke Regeering gispen, omdat zo niet ALLES aan de liberalen schenkt en IETS overhoudt voor haro parlijgenoolen dat die klagers liever trachten de handelwijze der beslanen te rechtveerdigen wolko in handen zijn van liberalen of carteilisteu. Woop de Antweppsche ten- to&sisteiüing in Ï320. Men ver liest geen lijd te Antwerpen, om alles in ge reedheid te brengen voor do' aangevraagde wereldfoor van 1920. Inderdaad, onderhan delingen zijn aangeknoopt geworden om het uitvoerend komileit tot stand te brengen en hot kapitaal te vereenigen. Over enkele dagen zul men hiermede klaarstaan. 2 tegen SB... en dit nagal in Pttl'ïjs. Do Fransche goddelooze filo soof Fouillée schrijft Op do 100 kindoren dio te Parijs voor de rechtbank moeten ver schijnen, lcomon or inaar 2 van do gods dienstige scholen, en 98 uit do wereldlijke sckolot».,.«> Do Fransche wetgevers hebbon deze ivederland Mosder en twee kinderen verdronken. Te Oldelamer, bij Wolvega, is Donderdag een 7 jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. Zijne oudere zuster wilde hulp bieder» en geraakte eveneens onder het ijs. Toon de moedor dit bemerkte waagde zij zich op hare beurt op het ijs om haro twee kindoron to redden zij moest ook echter hare pogingen met den dood bekoopön. irranlcrij 2c Po!iciea?:ent gedar d. Te Philippeville, Algiers worden twee matrozen, een Duit- schorem eon Deen, aaiigohouden wegens weigering bua vJrteor te betalen. Op 't oogenblik dat zij op het policiecom- missariaat gebracht worden, sprong do Doen op den agent en sneed hem de keel af. De moordenaar wilde vluchten, maar bij werd aangehouden en geboeid. Redevoering:. Do volksvertegen woordiger Cberon deed Zondag avond to Parijs op een banket do voigeude verklaring. Duilschland stapelt gelden en legers opeen. Dit mag ons niet onverschillig laten. Wij dagen niemand uit, doei» wij eischon ons wettig beslaan. Daarvoor zullen wij ons allo opofferingen getroosten en zonder talmen zullen wij do kredieten stemmen welke de rogeering vraagt, wel wetende dat ons landsbestuur den plicht heoft, overdo openbare veiligheid; te waken. Allo persoonlijke belangen moeten wijken voor het welzijn des lands. XDxLitsclilaxicl Ballon ontploft. Do bestuurbare ballon Mains II, is ontploft e:i in brand geschoten. De drij officiers welke aan boord waren, r.ijn met groole moeite kunnen gered wor den. Men Schrijft de ontploffing toe aan eene ontvlamming der gaz. welke vuur vatte door bot openen dor onderklep. Nieuwe leaning. Do rogeering heoft eene niouwo leeuiqg aangegaan van 500 millioon mark. Hot zijn do legöruitbreidin- gen welke deze loening vergen. De moord in don biechtstoel. De Hol landsche werkman Wêinand MüUieiin, de moordenaar van den pater-jozuiot Wonger, hooft zich Dij zijn inhechtenisneming maar nkzinnig gehouden. Hij blijkt goed bij zijn verstand to zijn en had liet, zooals de eerste berichten trouwens gemeld hadden, inderdaad voorzien op pastoor Wolier van do St-Engelbertskerk, dien hij dacht dat in den biechlstoel'zat. Hij had logen den pastoor een wrok, omdat dezo hein liad gedwongen, zijn vor- keeringmot een protestansch meisje af to maken, zegt do N. R. Ct. Later had Wciuand berouw en zwoer hij, dat de pastoor eraan zou geloovon. Razende hond. Eon razendohond heoft isterenavond in do buurt van de Rosent- fialer Poort to Boriijn wel 10 menschen go- beten. Een agent maaklo het dier mot zijn sabel af. Engeland De stemrechWrouwen aan 't werk. De wraakneming, wolko losbarste bij het vor- worpen van bet wetsvoorstel lot hel beko men van het vrouwoiislemrecht, is nog niet ten oinde. Na de vernieling van duizonde brieven, na do vorwoesling van do oi-cliideon verzameling in den hof van Row en na do menigvuldige brandsticht!ngen en andere vernielingswerken, bobben de stemrecht- vrouwen hot nu gemunt op hot telograljsck not. Langs verscheidene kanten, onder an dere to New-Castle, worden de draden a sneden en belemmeren da telegrafische gemeenschap. De staking te Londen.Do staking der taxichauffeurs te Londen, dio sedert het begin van het jaar duurt, is oen nieuw tijdperk in getreden. Stakers en bazen zijn in onderhan deling. Men hoopt eeno overeenkomst to be reiken. De bakkers, van don anderen kant, die sedert eenigen tijd werken om betere werlc- voorwaarden to bekomen, hebben de bazen verwittigd dat, zoo hunne eischen niet wor den ingewilligd, zij van den 1 Maart zuHon staken. Men schut dat 10.000 man zouden stil liggen, moest de staking uitbreken. Bruggenbouwer. Men meldt het over lijden va»» Sir William Arrol, bouwer van de brug te Forth, waarvoor hij tot ridder werd benoemd. Hij heeft ook do brug, van de Tay, de Tower-Bridge op de Teems en verscheidene bruggen op dei» Nyl gebouwd. Hij was 74 jaar. Arrol begon als leerjongen op 9-jarigen ouderdom, word slotmaker, later meester gast in eono stoomketelfabriek. Toen hij 1800 fr. gespaard had begon hij voor eigon rekening. Een drama. To Peckham, in Londen, gingen Zaterdag vijf kinderen van een gezin naar de badkamer de oudste was lion jaar, de jongste drio. Ze zouden als naar gewoon lo gezamenlijk een bad nemen. De jongen van tien moost voor alios zorgen. Om de kou sloot hij hot venster, dat, naar zijn vader hem l»ad gezegd, altijd open moest blijven. Drie'van do kinderen zijn aan vergiftiging gestorven, twee jongens van 9 en 7 en een meisje van 3 jaar; do twee andoren vond men bewusteloos. Bij onderzoek bleek hot, dat de geiser, bij gesloten venster en deur in vier minuten tijds do lucht zoo onzuiver maakte, dat men or zien onwel in voelde. RvxxiTeniö. Oogkwaal der koningin. Professor Landolt is Zaterdag to Bucharest aangeko men, ton einde, zijne heelkundige zorgen aan do koningin toe te dienen, welke sedert eeni- goi: tijd, aan eeno oogkwaal, cataracte ge noemd lijdend is. De afschaffing van het hof In de Zwoedscbe Tweede Kamer is het voorstel van Burgemeester Lmdhageu van Stockholm om het bof af te schaffen met 125 tegen 01 stemman verworpen. SEwitserlandl Hotelbrand. Hot hotel Seehof to Arosa in Zwilsorlaud. is door brand ver nield. Do zeventig logeergasten, meest Engelsclien, konden slechts mot moeite wor den gered. Hun reisgoed is voor ?t grootste doel ver nield. Italië Een Belg; te Rome uitgeplunderd. Ver leden Zondag begaf zich een Belg, M. Julos Van Ackere, burgemeester van Wevelghem, naar Sint Pioters, to Rome, om or de mis bij te wonon. Na den dienst bezocht hij de basi liek, in gezelschap van een gids. Bij 't verlaten v.1n de kork werd bij door drio jonge kerels al3 heeren gekleed, schier omgeloopen; zij vroegen beleefd om ver- sciiooning.Wat later bevond M. Van Ackere dat zijne Lrievenlesch, inhoudende zeer belangrijke dokumonten on eono som vaa 12.000 fr, in bankbiljetten, verdwenen was. Na oeue klacht bij de policie ingediend to hebber», hoeft M. Van Ackere lator» weton dat de gauwdief niot zou ontrust worden in dien hij do gestolen dokumenten naar zijn Hotel terugbracht de 12.000 fr. mocht hij behouden. Doch lot hiertoe heeft de dader of oen zij ner modelichtigen dat edelmoedig aanbod niot beantwoord. Belastinghaat. Men seint uit Mnrcia 5000 personen zijn to Tetana togen belasting- air.btenars in verzet gekomen.De ambtenaren vuurden op de menigte. De betoogers staken 'iet huis van den belastinggaarder in brand. Er zijn tien inwoners en een ambtenaar go- wond. Spauja Nasi's verkiezing Do commissie uit de Kamer voor de vorkiozingon heeft zich een parig vorklaard logon de verkiezing va* Nasi. De openbare bespreking dezer verkiezing is tot 20 dezer uitgesteld. Ru sland Een Mongoolsch gezantschap. Do holoektoe van Mongolië heeft een gezant schap met geschonken naar Rusland gezon den, om den Gzaarhij 't aanstaande jubileum vat» 't huis Romanof geluk te wensehen. Eene misdaad. To St. Petersburg is de vrouw van den ingenieur Thieme door twee vrienden des huizes, baron Geismar en Dalmatof, ambtenaar bij de buitonlaudsche zaken vermoord. Zij hadden herhaaldelijk gepoogddo vrouw geld af te persen, doch toen dit niet gelukte hebben zij haar geworgd en daarna bestolen. Do buit was niot groot omtrent 400 fr.aan geld en een gouden ring. Die ring beleenden ze en dit hooft geleid tot hunne aanhouding, niarolclco Een stoomboot in brand. Uit Gcuta is eene depecho toegekomen meldend daï eene stoomboot van groote tonmaat waarvan de de naam on de nationaliteit niet gekend is in do zeeëugte ran Gibraltar in vuur on vlam staat. Giiina Dood van de keizerin Long-Yu. Do keizerin-weduwe Long-Yu, moeder van den laatsten keizer van China, de jongen Hsuan- Toting, verleden jaar door do uitroeping dor republiek onttroond, i3 in hot winterpa leis, to Poking overleden. Mexilco. Da omwenteling. De kalmte is ia Mcxiko nog niet teruggekeerd. Eene bende vau 400 booswichten hebben de stad Ozum- bao geplunderd ou daarna het vuur aan de huizen gesloken. Men seint dat de Duitschman Somenfield geheimschrijver van voorzitter Madero doos' de opstandelingen door den kop is geschoten men beschuldigde hem voor bespieding. De laatste berichten melden ons dat voor zitter Madero dood geschoten is. Toen man de heeren Madero en Suaroe van het paleis raar bet gevang vervoerde, werd eeno poging aangewend om hen te verlossen. Eone geweldige botsing ontstond. De twoe gevangonen ten eind© hun ontsnappen te be letten, werden door don kop geschoten. Dit nieuws wordt door generaal Huorto officieel bevestigd. Een gendarm doodgeschoten door bandieten Een andere doodeiijk gekwetst. Een vreeselijk drama, dat aan do ijsolïjke misdrijven dor bende Bonnot herinnert, ge beurde in den nacht van Zaterdag tot Zondag tusschon Laken, Strombeek en Meysse. Langs de Romeinscho baan, te Meysse, staat de villa Haslière thans onbewoond, doch verhaard aan M. Stevens van Brussel. Deze lierëft de villa rijkelijk laten mcubelon en zo onder de bewaking geplaatst vau de huisbewaarders, de echtgenoolon Omer De Tueye. Dezo verblijven in eene onafhanke lijkheid der villa. Dieven verrast. Ten gevolge der talrijke diefstallen in de villas van don Brusselschen omtrek goploogd had de .gendarmerie van Laken Iwsloton, een bijzondere nachtronde in to richten gelast mei het doen van palroeljen in dezo eenzame streek. Zaterdag avond, rond 9 ure, trokken do opperwachtmeester Jozef Van do Wouwor en do wachtmeester Jozef Heldenborg samen op ronde. Beiden waren in burgerkleedij, «gewapend met een Browulngpistool. Toen zij rond 11 ure 's avonds aan de villa Ilastièro kwamen, hoorden zij oen verdacht gerucht, dat schoon uit de villa te komen. Zij naderden zachtjes en gingen langs achter om in don hof to gaan. Schielijk stonden zij tegenover twee kerels dio schenen do wacht to houden en bij hut»no nadering onmiddellijk de vlucht namen. Eene nachtelijke jacht Dc gendarmen achtervolgden bon, onge veer 2U00 meters ver. Ziende dat zij gingen ingehaald worden, keerden de bandieten zicli sclrielijk om en losten verscheidene scholen op hunne achtervolgers. Daarna zotten zij hunne vlucht voo»*. Ook de gendarmen scholen op de bandieten, doch niemand worl getroffen. De moorderij De gendarmen haalden een der kerels, die uitgeput was. in. Iieldenbcrg gi'oep hem bij den arm on een vreesolijke strijd ving aar». De kwaaddoener kon zich op een 'gegerou oogenblik losrukken, trok opnieuw zijn re volver en loste rakelings twee schoten op Heldenberg, die in de bil en don buik ge troffen werd. Heldenberg viol neder, doch Icon nog woer rechtstaan. Inlusschon was ook Van dc Wouwor op den baudiet toogosprou-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1