Oorlog in de Balkanen ir Bende Bonnot 81e IPUWSISMCHTEH DE KAPITEIN gen, doch nu richtte de ellendeling aijn Vapen op hem en loste nog oen schot. Van de Wouwer kreeg den kogel in den mond, werd verscheidene tanden verbrijzeld, en do kogel drong daarna door de hersenen, om achter het linkeroor uit to komen. De ongelukkige opperwachtmeester stortte als doodgebliksemd ten gronde. De moordenaar nam de vlucht, en ging Waarschijnlijk zijn medeplichtige vervoegen. He! alarm Wachtmeester Heldenberg, alhoewelvree- Solijk lijdend, gelukte or nog in zich tot aan eon naburig huis te slepen. Denkende met oen dronkaard te doen to kobben, wilden de bewoners echter niet cponen. Alsdan moost de ongelukkige zich tot aan de herberg - In de Wandeling ge houden door do ecbtgenooten Felix Cardon •ïcpan. Daar deed men spoedig open, en de ge kwetste, na gezegd te hebben wat er ge keurd was, werd naar cone kamer gebracht in daar to bed gelegd. Het was dan een uur s nachts. De zoon Cardon was inlusschen op zijn rijwiel gesprongen en reed in volle vlucht naar do gendarmerie van Laken. Cardon was de naaste gehuron gaan verwittigen en weldra was eene groop van oen dertigtal goed gewapende boeren te hoon, om in het veld opzoekingen te gaan doen. Hot duurde niet lang, of zij vondon in het veld het lijk van den ongelukkigen opper wachtmeester. Deze hield nog don revolver krampachtig in de hand geklemd. Naast het lijk lag do hoed van het slacht offer. Dozo was ook door een kogel doorboord. Het lijk werd ook naar de heiberg van Cardon overgebracht. Ecrige oogenblikken later waren do luite nant der gendarmerie, M. Vignecon, do be velhebber, M, Clarinval en al do beschik bare manschappen ter plaats. Ook drie genoosheeren waren daar. Voor Van do Wodwer waren alle zorgen nutteloos. De ongelukkige was op dan slag dood gebleven. Het parket Ier plaats Het parket onmiddelijk verwittigd, was reeds om 4 uro 's morgends ter plaats. De magistraten ondervroegen den ongelukkigen Hcidenberg, die bet verhaal deed van het voorgovalleno. Vandaar begaven zij zich naar do villa Ha site res Daar heerschte eene onbe schrijfelijke wanorde. Al de meubelen waren opengebroken en doorsnuffeld. l)e schouwen waren vai: hunne garnituren beroofd. Ver- scheideno kostbare stukken, manden wijn, grooto pakken kleederen, enz. lagen opge hoopt om medegenomen te worden. Alles laat veronderstellen, dat de twee kerels die door de gendarmen verrast wer den, inderdaad slechts do wacht hielden, e:i ie andere loden der Jiende. die binnen aan. 't werk tyareu, den tijd gehad liebbon te rlucblen. Het onderzoek In den bof d«>r villa, nabij bot kelder venster, vond men twee groole manden, ge vuld metflesschen wijn. Verscheidene andere flesschen stonden gorcpd om ook in manden gelegd te worden. Om de flesschen door bel keldervenster te kannen steken hadden do bandieten de ijzeren barren afgerukt en de ruit gebroken. Vooraleer in do villa zelf te dringen, had den de dieven reeds liet kiekenkot openbre ken, doch daar viel er voor hen niets lo be trapen. In den bof werden verscheidene inprentin gen van voelen gevonden, doch, door den Iwvigen vorst, was hel onmogelijk verder die voetindrukken te volgen. Men kon even wel opmaken, dat oenige kerels langs de Van Elewyckstraat gevlucht zijn en anderen MET DE KOOD2S XttAJSTEZJEnZSi (9C VERVOLG.) Och, broeder, sprak Anaïka, wist gij eens welke gruwelen bedreven zijn in naam flor vrijheid. Do revolutie is ons als een don derslag op 'fc lijf gevallen... Vreemde benden, gewapend roet sabels, gestolen geweren en lich onze verlossers noemend, hebben do i >?sf.eden op hun doortocht geplunderd, do rijken vermoord, de kastcoleu verwoest, don huisraad verbrand, 't geld gestolen... Eiken nacht zag men in de eeno of andore richting van do kust de vlammen van een brandend gebouw opstijgen... In don beginne boproefdo men om de huizen met hunne bewoners to redden maar dan ontmoetto men ovoral ge lukzoekers met 't geweer op don schouder en don degen in do hand. Dan moost men zich metgowcld een weg banen tot beu, wier le ven in gevaar was en die men zoo vorrader- lijk en laf overviel en vermoordde de hoeren warou ongewapend, do moordenaars daaren tegen van top tot teen. Op zekeren nacht, Roscoff, kwamen do brandstichters langs mijn huis. De doffe toon dor kerkklok hield my wukkor men klopte tan do deur ik weigerde o)«n te doen men Sloeg er mot de geweerkolven tegen ik word bang en verzocht de woestelingen een weinig gcdald to hebben met don moesten spoed trok ik eenige kloeren aan en zonder schoei sel spoedde ik mij naar buiten en vroeg hun wat 2ij verlangden. langs den hof der villa en vorder door hel veld. Ter plaats vond men eeno bruine jockey- klak on een voorwerp, da'ongetwijfeld moot gediend hebben om de ruit van het kelder venster le verbrijzelen. Het is zoo goed als zeker, dat hot dezelfde bende is, die acht dagen geledon. do villa van M. Parmentier plunderde te Meysse. Verscheidene sporen worden gevolgd. De bandiet die Van de Wouwer doodde, en Helden berg erg kwetste, i9 een kleine zwarte. Hij ook droog eene bruine klak. Mev. De Taoyo werd slechts gewekt, door het geroep der gendarmen. Kort nadien hoorde zij de vuurschoten. Daar zij echter alleen was, dierf zij niet opstaan om te zien wat er gaande was. Haar man was naar Srombeek erne andere, in opbouw zijnde villa, gaan bewaken. Rond half ach? uro is een arabulanciorijluig van het leger don gekwetsten wachtmeester komen afhalen, om hem naar hot krijgsgast- liuis van Elsene te voeren. Daar word hij onmiddelijk geopereerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Eene roerende plechtigheid Het is de geneesheer-majoor Warroux, geholpen door vier andere geneesheeron die don wachtmeester Hcldenbergverzorgd heeft Het slachtoffer betpont een builengewonen moed, doch de geneesheeron durven geen uitspraak doen over zijn toestand. Rond 40 uro, is luü«nnnt-goneraal de Sel- liers do Moranville, overste der gendarmen, naar het gasthuis gekomen, in gezelschap van bevelhebber Clarinval. De generaal wenschtoden gekwetste geluk om zijn heldhaftig gedrag en slak hem het krijgseeroteeken op de borst. De ongelukkige wachtmeester bedankte den generaal en zegue Ik heb enkel mijn plicht gedaan. Al mijne kollegas zouden gehandeld bobben zooals ik. W-at mij meest 1< od deed, was, dal ik mijn overste zag vullen om niet meor op te staan.... Al de aanwezigen weenden hij deze man haftige taal. De vader van Heldonhcrg, die huisbewaarder is in do Koninklijke straat, woondo de roeronde plechlighoid bij. De ongelukkige vader, verliet liet lijdonsbed van zijn kind niet. Met de hand van don gekwet ste in do zijne weent hij onophoudend. De opzoekingen. Ilcel de rechterlijke policie van Brussel, van Laken, de gendarmen van Molenhoek, Vilvoorde, Laken en heelden omtrek, hebben last gekregen, de misdadigers op le sporen. Men vonnoedt dal dezen to Slrombeok of lo Laken-{Hcysol) moeien verblijven. Op bevel van onderzoeksrechter Ilavaux werden Zondag heel den dag huic lekingen gedaan bij verscheidene verdachte kerels. Talrijke personen worden bewaakt on men verwacht «11e oogenblikken aanhoudingen. Do slachtoffers Do opperwachtmeester Van de Wouwor had reeds schitterende diensten gedaan, alhoewel hij slechts 27 jaar oud was. lleluen- borg is 26 jaar oud; Beidon waren onge huwd. De ouders van Van do Wouwer wonen te Horenthcnl, bij Heronlhals. Zondag avond was de toestand ran Helden- berg nog steeds dezelfde. De arme wacht meester was nog half onder den invloed van -den chloroform on sluimerde. Cd opschudding Zondag morgend was de handieterij reeds vroeg g«kend to Lakou on le Brussel.Overal vorweklo do lalle aanslag de grootste leneer- geslagenhoid. Een gids beveelt mij eene ruwe stem. Ik ben maar eene arme weduwe, geheel alleen, antwoord ik sidderend. Gij z'ijt toch van doze streek 1 Niemand beter dan zy, die zo kent, hoor ik eon boor zeggen. Ga voor ons uit, hernam de man, die mij 'fc eerst had toegesproken i gij zult ous den weg wijzen. Maar, mijn God, waar wilt gij op dit nachtelijk uur zoo gewapend nog naar too 1 Naar 'tkastcol do Kêruulas,was 't bitsige antwoord. Daar is niemand, mompelde ik. Men zal er toch wel iets in vindon goud in oude koffers, do diamanten van de overle dene gravin, bijvoorbeeld... Bij de gedachte aan 't grooto gevaar waarin jufvrouw Yvonne zou verkceron, herleefde al mijn moed en ik zegde: 't zy zoo, ik. aal u don weg wijzen. Onder begunstiging van hot nachtelijk duis ter en dank het booge struikgewas waar wij door moesten, hoopto ik do ellendelingen te misleiden en langs afpel- gen voetpaden het eerst 't kasteel te bereiken. Ik ging daarom voorop naast't hoofd der bende. Zij, die mij volgden, verhaalden ontzettende taforeeleu, miju bloed verstijfde in de aderen nochtans deed do hoop, dat ik in slaat zou zyn jufvrouw Yvonne 't leven te reddoii, mij meer spoed maken. Ik kluppertande en Jiop onder vrees en hoop voort. —Gij loopt slecht voor oen Brotanjor vrouw, sprak de aanvoerder. Dat geloof ik wel, gij bebt#mij niot eens den* t'yd gegund om myne schoenen aan te trokken -, mijne voeten bloeden zoo, dat ik haast niet gaan kan. Dit was ook zoo, maar ik rekende toch stel- =5 D£ VOLKSTEM Het werk der Albaneezeu Bendon Turken en Albaneezeu zijn plolse- ings verschonen aan do hoorden van do Stroumilza. Salonika hoef in die ridding troepen afgezonden met kanonnen gewapend. In do strook rond Prizrend beuracht or eeno zekere gisting ondor de gemoedoren. fi/listevredenheid der bevolking te Constantinopel Men nieldt uit Sofia aan don Journal dat or eene groole ontevredenheid lieerschl te Constantinopel en dat «ene volksbeweging is ontslaan, voor dool hebbende den4uiidigen sultan var. den troon te rukken en hem te vervangen door den prins Sabah Eddin. Bulgaria aanvaardt da bemiddeling der mogendheden Bulgarie aanvaardt do bemiddeling dnr zes grooto Europeeache mogendheden oin een oiude le stollen aan hnt kohilikl met Ru menie. De Jonge Turken zijn mistevreden van Hakki pacha De verklaringen door Hfckki pacha to Lon den gemaakt in eon interview schijnen de kringen der Jonge Turken te misnoegen, deze zijn immers niet vredelievend. De Terdjuman Haki-kat betreurt die ver klaringen van Hakki pacha. Dat dagblad vraagt om welke reden Turkijo don oorlog niot zou voortzetten, daar heel do natie lot alle opofF-ringnn is voorbereid. Ten andere voegt do Ha Aki-kat er bij. do Turken nomen beurtelings al de verloren provinciën terug in en niemand zal ben kunnen dwingen die gronden terug te ontruimen. Overeenkomst',fusschen Oostenrijk en Rusland ïlon telegram uit Weeijen naar do Gazette De 1 oss beweert dal «r eindelijk versland- houding zal komen tusschen Rusland en Oos tenrijk. Oostenrijk zou niot moor willen beletten dat Ipek gevoegd wurdc bij Montenegro. Van den andoren kant zouden Sculari en Dibra deel maken van liet nieuwe Albanië. De vallei van do Schare zou als grenslijn dienen tusschen Albanië &n Sorvie; Prizrohd zn«j aan Servie overgaan, terwijl de hoog- vlaklo van Luna lol Albanië zou blijven. Diakova zou ook deel maken van dat niouwe Albania en rechlstroeks aan Scutari door een spoorweg verbondon zijn.) - Hos zit hst met dsn vrede Naar den Daily Mail bevestigt men dal Hakki pacha, logonwoortfig zich te London bevindende, do nota do»Muogendhedr<n van 17ca Januari heeft aanvaard, waarin deze aan Turkije don raad geven afstand to (loon v»«n Andrinopel en aan de jiiogondlmdnn van Europa do zorg overlieten do zaak der eilan den op lolossen. Hakki pacha beeft nochtans den wensch uitgedrukt wijzigingen té' zien brengen aan do nieuwe grenzen do bondgenoten goeisebt, en ook aangaande do oorlogsschuld van do Turken gevergd. Wij vernemen tevens dat Bulgarie geone vredesonderhandelingen m^er wil aanknoo- pen dan op de volgcn-J» voorwaarden 1° de nieuwe grenzen van Turkyë dichter bij Confltanlinopel bronnen, dan eerst werd vastgesteld. 2° Turkyö zal moeten eene oorlogsschuld betalen. 3° binnen de veertien dagen die hol her nemen dor onderhandelingen aouden volgen, zou Turkyë al zijne troepen moeten intrek ken. <1 Van den anderen kant meldt men uit Bol- _rado aan den Dailly Mail dat naar bijzondere maar ganseh vertrouwbare inlich tingen luiden, geheime vredesonderhandelin gen reeds zouden aangeknoopt zijn losschot) Turkyë en de bondgenoten. lig op mijno vlugheid als de gelegenheid zich zou voordoen, om mijn téalgelyk gezelschap te kunnen ontvluchten. Wij kwamen aan eene bode, die wij op eeno ondiepe plaats moesten overtrokken. Groote en oude wilgonbóbmen, geheol wit in den nacht en zich verheffend boven don nevel, die de weide overdekte, verdeelden eon veld van aanzienlyko uitgestrektheid in tweeën. Links wierpen do hoornen van een klein bosch lange scii ad u ^gestalten van zich afrechts houd de dorre jieido, eenige heide struiken uitgezonderd, geen ander toovlucht- oord aan dan eon Druïdis%U eraf... Ik merkte op, dat do ondiepte mocityk te vinden was. Men dacht aan misleiding van mijnentwege, on de aanvoerder gelastte twee zijner mannen den overtocht te beproeven toen zij do als een rivier gezwollen beek'wildon oversteken, voelden zij den grond onder zich wegzinkon en riepen om hulp. Ik begaf mij onmiddelijk te water en stak ieder een hand toe. Midde lerwijl hun kameraden de drenkelingen ver- dor behulpzaam waren en<dezo zich 't water van lijf on kloeren schudden, draaide ilc links af, gleed langs de wilgoböomon en bereikte bet bosch... Och, hoe hai'dTiep ik toon Do bandieten losten op mij ifi bet wildo oenigo geweerschoten, maar niot.een schot trof mij en door mijn ievor vooitgezweepl, gevoelde ik mijne wonden niet meor en vorvolgdo haastig mijnen weg. Tot «Ikon prijs. ja. al' was ik ook op den dorpel van de burchtpoort dood neergevallen, Ik moost zorgen tijdig aan 't kasteel to zijn. Audeibalf uur had ik nog af te loggon... ik was slechts weinig meer vpor... de schurken koudu'j iemand van do strook ontmoeten, dacht ik.... en half zinneloos, mei loshan gende haren en uitgeput, Jiep ik steeds voort. De uitslagen lot hiertoe bekomen zouden zelf van aard zijn om te laten besluiten dal do vrede voor goed zal geteekend zijn in den beginne van de eerste week van de maand Maart. Verzet van de Turksche studenten. De rector van de universiteit van Cler mont-Ferrand, zou naar 't schijnt, eene rede voering hebben uitgesproken waarin hij lucht gaf aan allerhande gevooLens, die alles behalve minzaam waren jegens de Turken. Daarop is de sludoorende jeugd van Con stantinopel samengekomen oin te onderzoe ken op welke manier men best daartegen prolesleoron kon. o HET PROCES Het verhoor van Zaterdag. Zaterdag worden d» pleidooien in zake de bandietenbende voorigezet. Zoo sprak Mr Doublet voor den 19-jarigon Poyer, enkel beschuldigd gestolen wapens in zijn bezit te hebban-gehad. Hij vraagt voor hem do ed-lmoedigheid dor jury on hoopl dat do voorloopigo gevangenis al genoog is voor don jongen dio 'nooit cei» tenuis had en wolke daarna, in oen Afrikaanse!) regiment, lot beterschap zal komen, daar hij als soldaat daarheen zal gezonden worden. Mr Raynaud vraagt de vrijspraak voor Roinert, een leerling van Tolsloï. dio enkel menschenli^fde kende, en eigenlijk maar wordt beschuldigd toevlucht to hohbon ver leend aan do bandieten dio hij meende onkel anarchisten te wezen. Ilij wist loen niet dat deze zulke groole misdaden hadden ge pleegd. Wanneer Mr Berthnn 't woord nam voor Gauzy, in wiens huis do poiicietoezichtor Jouin werd neergeschoten, steeg da alge mene aandacht. Hij doet uitschijnen dal Gau'zy don eerste was die. do moord betreur de. Toon moondo hij dat Bonnot zijne woning reeds verlaten had. Geen enkel bewijs dor plichtigheid van Gau/.y bestaat cr. De pleitrede van Mr Berlhon zat krachtig ineen. Zijn woord was overtuigend toon hij Gauzy afschilderde als eon eorlijk man in zijn handel on wandel en die enkel eene onvoorzichtigheid had begaan. Hij vraagt do vrijspraak van zijn klient die geen dief, geen moordenaar, goed lid was eoner misdadigcrsverocniging. Daarmede waren de pleidooien voor de betichten van ondergeschikt bolang.aJ'geloo- pen. Maandag zou er begonnen worden aan de pleidooien, voor dezen wier hoofd niot nl t" vast meer on hun schnudero rust, namelijk, Garouy, Modge. Callemin, Monnior, Soudy on Dieudonifé. Mun voorziet dal do pleidooien hoop wat langer zullen duren, dan de-voorgaande, ge zien or hoofden op 't spel staan. Ook zullen na de pleidooien, nog wel eenige beschuldigden hol woord nemen om zich zolf te verdedigou of.... er zich in tc lappen. Alsdan de replieken van het openhaar ministerie en de antwoorden van do verde digers ni«l te lang duren, zou er mogelijk heid zijn.de zaak Woensdag of Donderdag te zien eindigen. Lees cpa Saet eisiiSe der nieuws- heriChlon Wat men van do zenuwen on hunne ziekten wolon moet Het is een plicht de wondnrbave genezingen kenbaar te maken, door don beroemden doktor Ehrardhekomen. Dezes geneesmiddel verlicht onmiddelijk al dogenen dio lijden en kost hem niets er eene proef mede le nemen. Do konsultatio en het voorgeschreven ge neesmiddel zijn heel en al kosteloos. Eindelijk daagt 3t kasteel als een zwarte massa voor mij op... Ik klop, roep noem mijn naam; de dcurgaatopen en Maclou, de trouwe portier, staat voor mij... De brandende lamp, welke hij in do hand hield, werd zeker door de bende opgemerkt, want een helsche vreug dekreet hoorde ik in de verte oj stijgen. Waar is jufvrouw de Kéroulas? vroeg ik. In hare kamer... daar boven, krijg ik ten antwoord. Maar, mijn God, wat schreeuwen en tieren dio woestelingen ginds, wat willen zij toch Bloed en gold, antwoordde ik terwijl .ik den trap opvloog. Ik wist in welk gedeelte van 't kasteel do slaapkamer was van de jufvrouw. Ik vloog naar boven en vond de jufvrouw slapende. Behoedzaam wek ik haar, neem liaar in mijn armen op, wikkel haar in eer. mantel en zeg: Vreos niets, jufvrouw, ik ben Anaïkade moordenaars zijn in aantocht, vlucht met mij dit huis uit. Wij spoeden ous naar beneden en zijn weldra in den tuin. 't was tijd ook, want de ellendelingen waren reeds de poort van 't kasteel genaderd. Zoo spoedig mogelijk hadden do bedien den, dio ten minste hunne meesteres een vei lige» aftocht wilden bezorgen, een wanhopi ge» weerstand bereid, wat hun wel is waar gelukte, maar helaas ten koste van hun le ven allen vielen door de banden van de ge weldenaars. Terwijl Maclou en do trouwe lijfknech ten van den graaf hun levon zoo duur moge lijk verkochten, was de dochter van den tuin man tot haar ongeluk een schuilplaats komen zoeken in 't kasteel. Zij verschool zich in eeno met zware tapyton behangen bovenka mer, en toen de bedienden allen tot een ma» waren omgekomen, doorsnuffelden en door- •25 FEBRUARI 1913 Brussel. De brand in de Groenstraat Bij misgreep word gemold dat hot do pompier Léon Dupuis was. die vrouw Schols redde tijdens don brand in de Groenstraat. Do oor van gemelde daad van moed en zelf opoffering liomt toe aan den pompier Pieler M"gank, die zich in dergelijke omstandig heden nog onderscheidde. Kinderlijk gevonden. Zaterdag mor gend vond de hovenier van het kerkhof van Brussel,tusschen twee praalgraven,liet lijkje van een vrouwelijk kind, gewikkeld in twee dagbladen. Hot parket werd verwittigd en het lijkje naar de snijkamer gebracht. De lijkschouwing zal gedaan worden. Ontvreemding ran 3S00 franli. AanhoudingEon bediende van een han delaar in do wijk der Rentenierslraat, stal onlangs 3800 frank ten nadeole zijns pa troons. De policie hi«ld hem Zaterdag mor gend aan in een koffiehuis, Brabautstraat. Men vond nog 3100 frank op den jongeling, die in hot gevang van Vorst werd opgeslo ten. In de hoose wereld drinkt men altijd de koffie cA/c...orée der Trappisten Vincart. 1500 W Leken. Laffe aanrandingOmstreeks half twee, Zaterdag nacht, trof de policie-- agent Matter.s. in de Dowandlslraat, kort bij de Dikke Linde, een Turk aan, Messin» Cholumo, 37 jaar oud en wonende T» dof oen- straat, die door vier kerels aangerand was. Do Turk was door de onverlaten erg mis handeld géwordén, terwijl eon hunner hem eeu messteek in do borst toebracht. Het slachtoffer werd door de zorgen der policie naar het gasthuis overgebracht en is or ter behandeling gebleven. Schaarbeek De botsing op den Leuven- sclien steennyg tiet onderzoek Het parket van Brussel stapte Zaterdag morgend af op den Leavenschen steenweg, to Schaar beek, tengevolge van bet ongeval dat aldaar plaats had en waar een lokomotief op een tramwagen botste, waarin zich reizigers bevonden. K-donel Algrain. aangesteld als «xpert, vergezelde de magislralen hij on derzocht do locomotief welke het ongeval veroorzaakte. Elsene BrandZaterdag namiddag zagen voorbijgangers vlammen opstijgen uil; een dak eener nieuwe opgebouwde woning Darwinslruut 36. Eene siof die men op don zolder aangestoken had om de muren le doen drogen, had het vuur medegedeeld aan den vloer. Do pompiers snelden hij het eerste noodsein too on na een uur dapper werken was allo gevaar geweken. Ganscli net bovenste godcelte van het liuis is in asch gelegd. Botsing tusschen voertuigen Een tram komende van do Krijgslaan, reed Zaterdag op do Kroonlaan tegen dé kar van M. Hanuckers, bakker. Yrbonstraat 137. Dit laatste voertuig word vernield. De voer man is van zijnen hok gevallen en werd ernstig gekwetst. lirgc val. De 42 jarige metser. Fan ma navel Hotten, wonende Rixf-nsart, viel Zaterdag in een gebouw, Prins AlhruelilstiV lo Eisen o van eeno hoogte van 5 meiers op' de binnenplaats. Zijn schedel wordt gekloven en een zijner armen gebroken. Do toestand van de ongelukkige is hope loos. St-Margeretha-Hauthem. - Doodelijh on geluk. Zaterdag morgend werd deze ge- meonlo, gelegen op een kleine uur van Thienon, door oen schrikkelijk ongeluk in opschudding gebracht, dal gebeurd is op den koer van do hoeve van den landbouwer Lod. VanderVorst. Men was daar bezig met een stoomdorsch- macliion le werken. Een gobuur, Jozef Thys, wilde onderzoeken hoe het machien werkte. Hij naderde er to Dicht bij on word gevat door oen transmissieriom on medé in het zochion de woesfcaards alle vertrekken en ju belden van vreugde by het vinden van 'thalf van schrik bewustolooze meisje. Het arm» kind verzekerde en bezwoer uit alle macht en bij allo heiligen dat zy niet jufvrouw de Kö- roulas was maar men hechtte naluurlyk geen geloof aan hare woorden en schold haar voor een aristokrabische stijfkop uit, wior stijfhoofdigheid men wel zou weten te breken. Zy viel do raoordënoors to voot en verklaarde opnieuw dat zy niet do jeugdige gravin, maar de dochter van den tuinman was en van niets wist. Doze woorden, die de henion voor eene hardnekkige weigering beschouwden, prik kelden nog meer hunne verfoeilijke hebzucht, cu zij dwongen haar op straffe des doods hun de schatten van haar vader aan te wijzen. Kermend antwoordde 't meisje niet te weten waar het geld van don graaf verborgen was. Deze verklaring deed hunne woede ontsteken en 'fc rampzalige schepsel werd geschopt en geslagen en m«t ruwe koordon gebonden en van kamer uaar kamer, van kelder naar kel der gesleurd. Toon zij niots vondon, deden ay haar in hunne razernij de afschuwelijkste miahande- lingen ondergaan, legden haar op eon soort van brandstapel, samengesteld uit eon hoop huismeubeJen, brachten er 't vuur aan en o broeder... zoo verloor het ongelukkige meisje jammerlijk het leven in do vlammen.... Mijn God, sprak Roscoff veronkweerdigd, welk oen verschrikkelijke dood. De goede God hebbe de ziel van het arme kind. Amen klonk bot uit aller mond. Anaïka vertel my verder hoe gij en juf vrouw de Kéroulas aan dezo barbaren ontko men »yt, verzocht Roscoff. (Vervolgt,)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2