arlofl in oo Hien Mieuwjaarsglea voorden Paus luüyüÉ-BOEL EN SISSER UIT fiSegeitliende janpgang n' 47 DAG-BI.AD Van Nitffel-De Qendt. Wat men in den vreemde zegt RUITEN LA ND CENTIEMEN HET NUMM Woensdag 2S Feïsnsari (Si3 ABONNEMENTEN} Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. r UITGAAF, 4 li. 's avonds dj» sa 2° UITGAAF, 7 o. 's avonds €p Pour töute la publicité con'.mercialo et financière du journal, s'adresser exclusivcmeiit a i'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Course, Bruxelles. BUREELEN AANKONDIGINGEN s TE CRUSSEL COSTS, Beursplaats, dl Telefoon A 3299 BestuurderJ. TEffl&LST Kerlt! Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. re?.) fr. 0.60 3* blaaz. (de regel) fr. 1 00 4* blaar, (de regel fr. 0,30 I-'inanc. aanuon. (per regel) fr. 2,00 it. 1.0® Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, liersie! 1. (por regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en finnneiecle aankondigingen zich uilsloitelijk to wenden Agenco Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. De Giironiqüe beeft een inkwest oangevangenbij de vertegenwoordigers van den groot-bar,del en de groot nij verheid,om lmnné gevoelens te kennen aangaande de Aig. Werkstaking. Volgens bare getuigenis schijnt de A. W. ter dood veroordeeld weinige handelaars of nijveraars en 't zijn schier allemaal liberalen keuren dio beweging goed of zullen ze onder steunen. Daarom meent de Ghronique Onze oifpartijdigo opzoekingen schijnen to howijzon dat de initiatief van MM. Wa rocqué en Boel niet dien uitslag zal bekomen wolke mon met reden verwachten mocht van het gezond oordeel en het vorstand dor nij veraars. i Do vergadering der koolbezittors van liet Lutksolio. voorgezeten door den hoer Greinen die nochtans een orgo antikleri kaal islaat dosauiigaande geen twijfel meer. Dat besluit, zegt daarop do XX0 SiÈci.u r, is van aard om diegenen to verheugen die van meening zijn dat, voor bet geluk van een land, hét veel beter is dat men eerder luistere naar tie stem van bet verstand clan naar die van het geld. Helaas, sommige dagbladen werden door gcldklanken zoo ver verleid 1 De Chronjque weet er van te spre ken. Maar daar is die zaak niet bij gebleven. De vereenigdo koolmrjnbezitters van tusschen Samber en Maas en Char leroi, hielden ook cor.o vergadering om een besluit te nemen aangaande do uitnoodiging van M. Warocqué en met eenparige stemmen word op do uitnoodiging van den rijken kasteel- beer geantwoord dat de nijveraars geon do minste lust hadden zich met ecne zaak te bemoeien die uitsluitclijk politiek is van aard. Sommigen noch tans hebben besloten zich op do vergadering van den 27° fe bevinden, om daar in dien zin te spre ken. Dorgelijko besluiten werden nog ge nomen door de koolmijnbezitlers van bet bestuur en van den Borinage. Kortom het palais van M.Warocqué Raoulzalop enkele uitzonderingen na, maar heeron vergaderd zien die niet van moening zijn dat wanneer de so cialisten noch voor, noch achteruit meer kunnen dat dan hot Staatsbestuur ben helpen moet, uit dien toestand. Eene vergadering van mannen die be grijper, dat do bedreiging van de Alge meens Werkstaking in de handen van de socialisten een degen van Damocles zou zijn, waarmede men da burgerij jaar in jaar uit, gedurig aan zou be dreigen, eiken keer dat de socialisten eeno hervorming vragen tveiko men hun niet stanto pede toegeven wil Al de liberale dagbladen betreuren dat de poging van MM. Warocqué en en Boül zoo barmhartig op eenen sisser uitloopt. Wij verheugen er ons zooveel to meer om dat zulks weeral' eens bewijst dat vele liberalen nog niet willen gedrild worden door don knout van ecnigo logemannon ofhunno organen. Zo hadden het reeds bowezen den 2" Junize bewijzen liet nu eons te moer voor dogenen dio hot don eerston koer niet goed begrepen. bestellingen op tijd uit te voeren en men vreest bovendien,dut de bestellin gen, die anders België zou krijgen, nu naar bet buitenland zullen gaan. De liberale grootindustrieelen Wa rocqué en Boel hebben tegen don 24 Februari eene algemeene vergadering van nijveraars bijeengeroepen om over middelen te beraadslagen, die eeno staking alsnog kunnen voorkomen. Van klerikale zijde wordt dit voor nomen heftig bestreden, omdat do positie der rogeering in liet kiesrecht- vraagstuk zou verzwakken. Verdor wordt beweert dat er van een alge meene staking toch niets komt. Intusschen hebben de werkgevers van Oost-Vlaanderen besloten een adres aan den Koning en aan te Ka mer te richten, met verzoek oen kies- echtcommissie te benoemen, ten einde de algemeano staking, die met name voor de wereldtentoonstelling te Gent verderfelijk zou zijn, nog to voorko men. Tegen dit plan kant zich do Neptun, liet orgaan van de Antwerpsche red ders. Het maant de nlet-socialistische partijen aan, alle politieke geschillen op zijde te zetten en de regeering zoo krachtig mogelijk te steunen. Doet men dit niet, dan zal do socialistische haan koning kraaien. Üit den N. R. G* van 23 In de Belgische handels- en nijver- Iioidskringen begint men zich ongerust to maken over de gevolgen der aan gekondigde ALGEMEENE STAKING. El' worden moeilijkheden geducht om do Less cp he% eisida dor nieuws berichten Wat mon van do zenuwen cm huuno ziekten welen moet Ilot is oen plicht de wonderbare genezing-en kenbaar te maken, door don beroemden doktor Elirard bekomen. Dezes geneesmiddel verlicht onmiddelijk al dogenen dio lijden en kost hom niots er eene proot mede te nemen. De 'consultatie en het voorgeschrevon go necsrniddel zijn heel en al kosteloos. 3s USaamscszs h©SBgflen*dgapi gen. In België zijn de Vlaamscho hon derdjarigen het talrijkst. De lijst is tamelijk lang To Sint Denijs Boekel-Audonaarde, word Mevrouw Manssens-Do Cloolor, den 14 Mei 401 jaar. To Waorschoot gaat mov. Wilmo wol haast 104 jaar bereiken. Te Belcole leeft M. Do Voghol, dio onlangs vair don kuning een schoonen brief kreej de man zal weldra 101 jaar oud gijn. To Poperingbo. hebben wij do weduwe Bodvyn dio don 25 Januari laatst 100 jaar wiord. Do honderdjarige van IJperen is klook on gezond. To Volsicque, woont op do wijk Knutse- gem do weduwe Mcrchiers. dio don 14 Fe bruari 100 jaar wiord. Do feestelijkheden, te barer eer, moeten nog plaats hebben. To Kcrkxkon bij Aalst, leeft geru3t en zond do honderdjarige, Dominicus Meganclc. Te Pitlhom leeft nng Karei Claeys, oud- kleermaker. Den 20 Juli wordt hij 100 jaar. Dit is wellicht dekloeksto mau dor honderd- jarigea In de buurt van Aalst, te Ileldergem. zal in't kort do honderdste verjaardag gevierd worden van vrouw Alexandria Perdaens oen ldoek on gezond vrouwke. Te Sint Amanda, op do Schelde, viort mon den eersten April den honderdsten verjaar dag van Francisca Van Cauter, een flink vrouwke, die veol uit don tijd van don Hol lander wool to vertellen. To Bassily viert mon don 10 Maart hot eeuwfeest van do honderdjarige VJaamscli vrouw Mario Philippine Van der Moeson. To Anvaing bij Ilonse, leeft ook een hon derdjarige Catharine Barbioux, weduwo van Jozef Marsiilo. Hot vrouwken is lam. Do oudsto vrouw uit 't Vlaamscho land is moederko Dillen», wononde to Duffel, oud 107 jaar. Voegen wij hierbij E. II. Biatse, rustend pastoor van Sint Amandsberg, geboren to Rouse, den 15 Soptembor 1815 en. wonende nu to Audenacrde on M. llaegons, oud 97 jaar, sedert 54 jaar, burgemeester van Gavore. Belgische rcisdoaitfeffi bji nik spijk. Alweer gaan in do Fran sclie pers stuntman op om do oplating van Belgische reisduiven in Frankrijk to verbio- den. Wat hierover gezegd wordt is niet nieuw en werd reeds dikwjjls herhaald. Men wijst inderdaad op*het foit dat Duitschers van do Belgische prijsvlucliten gebruik maken om hunne duiven af le richten, die in oorlogstijd van groot nut voor het overbrengen van in lichtingen kunnen zijn. Nog wordt gozegd dat bij hot uitbreken van den oorlog, Bolgië niet bij machte zijnde zich togon het doordringen van T Duitsche leger te verzetten, de Duitschers hij liunno overrompeling van de Belgisch-Fransch- Duitscho grens zich zullen meester maken van dc Belgische duivenhokken, de duiven meegeven aan boord dor Duitscbo lucht schepen en tweedekkers, dio over de Fran- scho stellingen zwevend, dadelijk per duif de inlichtingeu aan hunnen staf zullen over maken. Kortom, t«h einde dit alles onmogelijk te .maken, cischen de Fransche bladen dat Frankrijk voorbaan bet oplaten van Belgische reisduiven op zijn grondgebied verbiedde. 0a g©3ïssaM5öfoes8Send®n« Dg Nationale Bond dor Gemoentebedior.den van Bolgië hield Zondag, in het Gemeente huis te St-Gillis. eon buitengewoon congres om de kwestie der jaarweddon to bespreken. Er waren verscheidene honderdon ledon aanwezig. Uit do besproking bleek dat in vele plaat sen de toestand der gomeentebediendon op recht droevig is ook do bedienden van menige besturen, van do gemeente afhangend, ontvangen slechts waro hongerloonen. Ilot coiigre3 heeft verschillende wcnschen uitgedrukt, onder andere, dat de gemeente besturen de verworven rechten zoudon eer biedigen dat creeno'vorpliclitonde loontabel zou ingevoerd worden voor al do gemeente besturen en de diensten welke er van afhan gen eindelijk, dat de lusschenkomst dor Kamers zou gevraagd worden om eene minimumjnarvvedde on eene loontabel te be palen. Er worden nog verschillende andere maat rogclou van bestuurlijken aard genomen. \Fgo2* wspklisgSenpei*" SQoreeeS cSss» &2»©OE"wegc7su Heer "Van dèvyvcre. minister van spoor- wogon, heeft oen nieuw reglement opge maakt tot regeling van het loon dor werk lieden van zijn departement. Voortaan zal de vorhooging op eenen vasten algemeonen voet bepaald zijn en de werkman zal, wanneer hij dienst komt, zelf kunnen nagaan welk loon hij zal kunnen boroikon indien hij goeden dienst doet. Het nieuw reglement zal terugwerkende kracht hebben en zal in toepassing komen van af 1 Januari 4914. Al do diensltahels zullen tegen dien datum volgons hot nieuw dement herzien zijn, er. eens dit werk ge ëindigd zal er eeno vorhooging vorleend worden gelijk aan 50 p. h. van hetgeen achtergebleven is van de wezenlijke dienst- tabel, op do fictieve, vastgesteld op gezegden dat urn. Dit achterstel zal niettemin betaald wor den van af 1 Januari 1912. Voortaan zullen de loonsverhoogingon alle G maanden go- schioden. Deze hervorming zal ongeveer 8 miljoen en half per jaar kosten, waarvan 4millioen voor hot jaar 1912 dan 2 miljoen en half voor 1913 en in do begrooting voor 1914 zal het overige der som voor uitgave geschreven worden. Do Decltersblad, Mechelen, 10 Onbekend, id., 10; M. Er. Bertrand, Forest. 10 M. P.Faycn- Derval, Binche,5; L. Demol, Eerneghcm, 5 C., Weveljrlièm, 2.50; Aan PiusX, Paus en Kon in?, Bocliolt, 10Om den zegen, 2A. H, God be schermt België, 20 Om ons grootste geestelijk welzijn, Roesselare, 2; Dank, 5 Eenige paro chianen van Vyfe-St.Baafs, 10,50 Aan Pius X Koning en Hoog-priestor, Waereghem, 15; H. Moeder Gods bid voor mijn weizijn, 1 H. Vader zegen Margriet, 1 Voor het H. Hart van J. en M.,5 H. Vaderzegen onze parochie, Woluwe, 20 J. S\ Gceraardsbergön, 2 Ter eere van den H. Antonius. Uuysbroeck, 8H. Vader zegen onze verkleefdheid, 2 Voor eene bekomen be geerte, 10 li. J. Gheluwe, 2 Naamloos, Hekel- ghem, 10; A. Z. Biesmerés, 20; Onbekend, Adtn- kerke, 20 Parochianen, id., 2 A. M. en A. M., Eekloo, 20 "Uit dankbaarheid, een jongeling, 2 Genootschap vanSt-Vencent. aPaulo, Ninove.10; Kring Pi us IX, Leuven, 15 Voorde genezing van twee broeders, Berlaer*», 1B. B. II. V., 5 Twee huisgezinnen, Gheluwe, 20 X. Z., 2 Om God te bedanken..., 5 Nog uit Stad Loo, 20 Mijn God red mijne familie, 20 Een goed hart, 20 Broeder en zuster, Marbais, "20 Genootschap van den H. Vincentius, Ousselghem, 20 Een waalsche pastoor, 10 Naamloos, Dour, 10 L. F. V. L., J. B. D., Mecbelen, 5 A. Z., Gent, 5; Voor het zedelijk welzijn van mijne familie, Rum- beke5 Onbekend, Hasselt, 5 H. Vader, zegen onze werken Jauche, 2 A. P. L., 7 Heilige -Vader, zegen ons, 5 A. B. M., 0.50 V. S., 5 Naamloos, Sleydinge, 20 Id., id., 5 Id., id., 2; M. E. Schuttuysor, pastoor, Zwijnaarde, 20 M. Roosens, pastoor, E vergom, 20JB. De Foyter, pr., 10 God aanhoor de kreet van een vader, Gillv, 10 Een gemeenteonderwijzer, f» R. C., 10 Mcv. Wed. J. B. Wauthior, Gent, 20 Naam loos, 10God zegen onze Lili, 5. Te samen 593,50, Totaal: C7.571.39 Mon kan de inschrijvingen zenden, aan het bu reel van het blad of aan M. Lbom MA1LL1E, Se- taris,7, Goudenhoofdstraat, Doornijk. nig bijdragen om dun Duilschon invloed in Rusland te doen dalen. Marokko Eene belangrijke overwinning.Kolonel Mazillier hooft oene nieuwe en schitterende overwinning op den Roghi behaald, dio zijn leger op de heuvelvlakto van Mchre-El-Diouf hervormd had. Na een zeor lievige gevecht werden do muitende Marokkanen door do Fransche troepen op de vlucht gedreven. De Marokkaartsohe verliezen zijn zeer groot. Langs Franscho zijde werden slocht zea manschappen gekwetst. TWINTIGSTE LIJST Overdracht der vorige lijsten 84.838,39 M. Gahide, almoezenier, Bergen, 50 De geestelijkheid ran Popcringlie Mme Van den Bossetie, St-Antetinckx, M. A. Kerkofs, pastoor. Rosmeer. 2 Genootschap van S. Vine, a P.. Noflorbrakcl, M. L. De Badts, pastoor, lleningholst, Onbekend, W. Dr. Dumoub van Elslande, Wervick, Naamloos, Geeraerdsbergon, Naamloos, Mechclcn, Congregatie, De Decker, Mochelen, Derde Orde van den II. Tr., Rumbeko, H. Vaderzegen mijne talrijke familie, Superior en Leeraars, Klein Sem. Rous- selacrc Geestelijkheid, kloosterzusters, Cengr. dc .T. f. en f|. q. par., Rcninghe, P. E. M. L., Jaak Plas, Brussel, Mile M. van dc Wiele, Mme. Dumont, De priest ers van hot dekenaat Peer Geestelijkheid en Klooster van Poccko, Mej. de Pólichy, Gent Conferencic der Pastoors van Uavekerke, CortemurcU, Edewalle, Haudzaeme, Wcrckem en Larren, M. A. Eea «an, proc gónéral., Alexandrio, M. en Mm. Oct. Loontjes, Gent L. M. d. II., Aalel, G. C. B., Gontj Eenigojiarochiaaen van Dicupart-Aywaille, Dc Geestelijkheid van Sleydinge, Naamloos, id., Onbekend, Vosselaero, It. S Gent, M. en Mme. F, V. C. en kinderen, ld., Keclerlancl Brand tö Amsterdam. Zaterdag avond brand uitgebroken in de meubelfabriek 't Binnenhuis, aan do Looiersgracht te Am sterdam. gevestigd op do drie bovenste ver diepen. De fabriek is geheel uitgebrand. De magazijnen beneden hebben voel waterscha de. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. FranlErlj 3c Da legeruitbreiding. De ministers van van oorlog on van geldwezen hebben zich Maandag aan do sonatoriale kommissie aan geboden,om do toelating le vragen cone som van 72 millioeu frank to mogen bestoden tot liet aankoopen van oorlogsmaterialen. De kommisie hoeft een gustig antwoord gege ven. Er Hoeft geen spraak geweest van de an dere legerhervormingen. Overlijden. De lieer Tureau-Dangin eere-sokretaris dor Franscho akudemie is Maandag to Cannes overleden. nixitaolxlancl. Koninklijk bezoek. De koning en do koningin van Denemarken zijn Maandag namiddag om 3 ure, te Berlijn aangekomen Do keizer, do keizerin, de prinsen en al de hooggeplaatste personen wachtten hen af in do slatie. Do burgemeester van Berlijn wenschte bon bij hunne aankomst welkom in de Duitsche hoofdstad. Da legerultbreiding. Het is dus vastge steld dat hot Duitscho kontingent, gedurende vredestijd van 600.000 op 850.000 man zal gebracht worden. Zulke maatregel is niet zeer moeilijk voor het Duitscho rijk om in te voeren, daar betover ongovocr liet dubbel dor manschappen van Frankrijk beschikt. Over oono lialvo eeuw had Duitschland juist holzelfdo getal inwoners, oppervlakkig genomen, als Frankrijk. Sedert is liet gelal inwoners in Duitschland bijna verdubbeld, 100 daar integendeel in Frankrijk hot geboorto- 50 cijfer van jaar tot jaar vermindert. Duitschland dat sedert 1879 van 37 mil- lioen inwoners lol 67 milliocn is geklommen boschikt over eeno macht, waarvan Frank rijk beroofd is. Om do schaarschheid van manschappen to verhel nou heeft Frankrijk verzonnen, don diensttijd to verlengen. Op dio wijze zoude zij haar kontigent van vredes tijd eenigszlns kunnen vergroot®». Voor wat do Duitscho oorlogsvloot belroft, is mon geenszins geneigd goloof to hechten aan liet gerucht, vroeger vorsproid, van eeno versmelting dor Duitsche Engolsche vloot. Wat er ook van zij, zeker is hot dat Duitschland millioenon en millioenen moer zal vorspUlen lol uitbreiding zijner leger macht, zonder het gewenschte doel to berei ken, daar elke vermeerdering van krijgs macht in de mate van haar vermogen, door Frankrijk met eeno togenpoging wordt be antwoord en men op dio wijze, bijna op liet zolfdo standpunt blijft als vroeger. Ook ma Duitschland do vriendschapsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland uit hot oo; iiic?t verliezer. Dozo vriendschapsbanden zijn in do laatste dagen nog nauwer toegehaald en do benoeming van M. Doloasso als Fran delio gezant le St. Petersburg, zal uiet wei- 143.99 50 Be toestand volgons de Turken Verleden Zóndag heeft do vijand do stad Andrinopel gebombardeerd. To Boulair ge beurde er geene verandering. Langs den kant van Tchataldja stroomen de rivieren uit hunne beddingen en beletten zoo allo be weging van troepen. De sneeuw doet de soldaten resten Inlichtingen te Sofia toegekomen bevesti gen dat eeno groo'.e hoeveelheid sneeuw op het oorlogstooneol gevallen is en zoo allo krijgsverrichtingen belet. De bondejenooten verroeren niet Aan do Dardanollen heerscht ecne vol ledige kalmte. Geen enkel nieuw gevocht,-, noch te Boulair, noch to Gallipoli. De Tur ken bevinden zich daar in ovorgroot getal en behouden al hunne vestingen. Do Bul- garot) hebben zich verschanst tegenover «lo vestingen der Turken, maar voor den oogeu- blik zien zij af van allen aanval. Dio handelwijze schijnt voor hot minsto aardig, tenware dat .de Bulgaren het niet willen wagen eone vesting aan to vallen die zeer is versterkt, of dat zij verkiezen hunnoa vijand op to sluiten. Ilot kan ook wel voorvallen dat de Bulga ren inziende dat do Grieken hun geen© dege lijke hulp kunnen bieden besloten hebbon van oorlogsplan to veranderen. Niemand spreekt er nog van dat expeditiekorps. Mon gelooft ook niet dat do Grieken hot nu nog zullen wagen troepen le ontschepen op do Aziatische kust, waar oen aantal goed afge- riclito troepen gereed zijn om zo lo ontvan gen. Vroeger hadde zulke poging waar schijnlijk gelukt, maar nu waro zulks roekeloos, daar 20.000 Turken teil minste daar op wacht staan. In de Turkecho ltringen hooft men don in druk dat de Turken zich niet zeer zullen haasten om door d« vestingen van Boulair to breken en-dat de Grieken van don anderea kant aarzelen in hunne krijgsverrichtingen om reden van hun geschil met Bulgario, aangaando het bezit van Salonika, verschil dat nog niet werd goregeld. Bulgaria cn Rumonie liet bezit van Silistria maakt dool van hot miuimurn voorwaarden, daargesteld door hot landsbestuur van Bucharest allo beslissing der mögondheden, dio dat minimum niet zou waarborgen, zal niet aangenomen worden door Rumonie. Antwoord van Bnlgarie aan hat voorstel van bemiddeling Maandag namiddag heeft hot Landsbestuur van Bulgaria aan de mogendheden zijn aut- oord afgegeven, aangaande hunne vraag tot bemiddeling. Dat antwoord zegt dat Bulgario zijn ver trouwen stolt in do rechtvaardigheid dor grooto mogendheden cn neemt liet voorstel aan liet goschil to onderwerpen aan de be middeling dor grooto mogendheden, zoo Ru- menie zulks ook aannoemt. Turkije zou ook de bemiddeling van Europa inroepen Ëen bericht uit Constantinopel aan den Berliner Tageblattmeldt dat Turkije zou voornemens zijn zich lo onderwerpen aan da beslissing der mogendheden. Da mobiliseering in Oostenrijk gaat maar altijd voorr In plaats van to ontwapenen mobiliseert men in Oostenrijk maar immer voort. Da Iloid en do Auslro-American stoomvaartlijnen van Trieste hebben bevel gehad twoo stoom schepen in hospitaal schepen to horvomon nu binnen weinige dagen zal men hetzelfde doeu met don Nippon. Uit Triest© en uil Fiumo vertrokken bijna dagelijks troepen tef bestemming van Dul- malte. Om do aandacht van de bevolking op dia transporten niet le trekken, doet men de sol daten met don nacht vertrokken en ook aan komen. Niouwo resorvetroepen worden ondor de wapens geroepen. TtuVion al die tijdingen eohtzijn dan bewij zen zij klaar, dat do zending van don print van Hohonloho op niets is uitgoloopen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1