"lilpferop orsog in De Bandieterij mma i De A. W. en de liberale Ourcjemeeslers van 'i Land 'T EEN EN 'I ANDER Rsgoiiicnrïs Jaargang ra' 48 Bossïi:rds53 27 Fefcrssars ÜH3 fiPs^v X3 C3r 3E3 X_» 13 RU1TENLAND 2 CENTIEPafEN HET NUMMER eiöM "Sk ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een iaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds tb 4» 2" UITGAAF, 7u. 's avonds tf/t Pour toute la pubiicité coir.inerciale et financière du journal, s'adrosser exclusivement a l'A^reuce Réclame Go dis, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. BUREEUEN TE KRUSSEL I TEAALST R. COOTS, BeurspIaalSj 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuf [el-De üendt. AANKONDIGINGEN: KI. aant. (1 tot t kl. reg.) Ir. 0.60 3* bladr. (de regel) tr. 1,00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieel© aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Reclame Godls, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. l.öff Gemengd nieuws per regel) fr. 2,0(1 Recht, hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,03 Ds dagorde door beeron Max van Brussel onderteekend en Desguir. van Antwerpen, Kleyor van Luik. Grafé van Namen, Lescarls van Bergen, EnscU-Tescb van Aarlen bestatigt dat do A. W. groot nadeel aan bet land zou berokkenen dat zij do belangen van handel en nijverheid in gevaar brengt dat zij, door de middelen der arbeidersklasse uit te putten, de arbeiders blootstelt aan ontberingen en ellende dat ondanks de pogin gen die kunnen gedaan worden om de staking een vreedzaam karakter te doen behouden, er gevaar is dat zij de openbare rust stoort en de oorzaak wordt van woelingen, geweldplegin gen en botsingendat zij, door aan de regeering don indruk te geven van uen drukkingsmiddel dat niet als wet telijk kan aanzien worden, slechts de zaak, waarvan deinrichtersdorstaking de overwinning nastreven, benadeelen kan dat zij, na het economische leven der natie reeds to hebben gehoond, misschien puinhoopen, ontmoediging en wraakzucht zal achterlaten. Ziedaar aangaande da A. W. bet gevoelen van do liberalo burgemees ters onzer groote liberale hooldplaat- sen En daarom bezweren zij de werk liedenpartij af te zion van do bedrei ging mot algemeer.o werkstaking. 55 I. Als men van eene familie handelt, dan begint men gewoonlijk met den vader of den hoofdman. De vader is bierM.E. Vandervelde, schatrijke man. Het schoonste hotei aan de sclioonsto laan van Brussel (i:lo Louisalaan) is van hem. Brengt zijn verlof door in Spanje, in Zwitser land, in Italië, in Noorwegen, in En geland, kortom doet lange reizen lijk het een miljoenrijken kasteelheer be hoort. 's Winters vertoont bij zich ook wel in den Muntschouwburg van Brussel, maar enkel dan, wanneer het galavertooni.ngen zijn en de boneden- plaatsen minstens vijftien frank kosten. Is groote voorstaander van do A. W. en schonk daarom de som van ...100 frank Hij verlangt ook dat men het tveto en zijn naam staat voluit in Ze Peuple. II. Zulke vader, zulko zonen.Do kinde ren van de familie Ni.ipterop zijn juist zoo milddadig als de vader. M. Furnémont, ook aanleidor der socialisten bezit 7 buizen te Brussel, 7 huizon op St-GilAis, 2 huizen op El- sone, 4 buizen op Ukkel, 2 villas te Wcnduyno. Al die eigendommen op bur. kleinste waardo geschat, vertegen woordigen minstens eene fortuin van 1.095.000 fr. of een inkomen van 150 li', per dag Zijn broeder Anseele van Gent, die ook tot de familie «Nijptorop» toebe hoort, had aan de werkstakers den raad gegeven eerst en vooral te be ginnen met te staken in het betalen ran do huishuur. Maar broeder Furnémont hoort van Tien kant niet. Hij verstaat beter zij nen naam "Nijpterop». III. Vader en zoons, heel do familie was vergaderd te Bazel op een Kor.gres. Ze waren daar ten mir.slo met 10 man. Er in begrepen natuurlijk Furnémont, den armen duls, Anseelo, Bertrand en A. Delporte, die verscheideno postjes hebben en ver boven de 10.000 fr. 's ,aars winnen.Daar gebeurde ook eene omhaling voor de werkstakers, Ze Peupte zegt bet ons. Eu daar ontving men do som van 32 franken 1! Nog geen drij frank per man Do omhaling ten voordecle van de gelockouteerden van Rousselaera bracht op drij weken tijd 60.000 f. op. Maar bier waren bet do katholieken die gaven uit hunne eigene hours, en niet de werklieden zeil 1 Niet waar dat uw vertrouwen goed geplaatst is, indien gij liet stelt op do lamiiie cN^jplerop» VJSJ paden osise ïesers san het artikel lo lezen «Wat men van de zenuwon en humie ziekten weten moet»», dal wij lioilen aan Het einde onzer nieuwsberich ten opnemen. liet is een plicht er da opmerkzaamheid op te Irekkon van allen die lijden, en liet kost niets hot aangeprezen geneesmiddel to be proeven, aangezien de konsultatie en hot wonderbaar geneesmiddel aangeduid heel en al kosteloos zijn. Uosnasp SseS Zsaa- cSeca.Bevelen zijn uitgezonden om aan Kaap Antibes eeno villa in orde to brengen, waar de Koning en de Koningin dor Belgen met Lunno kinderen zullen gaan verblijf houden van 20 Maart tot half April. In oen nr van verleden week schreef Vooruit dat de Gentsche socialiston £22 10.000 fr. bijeen hadden in 't vooruitzicht dor algemeeno werkstaking. Tien duizend franks men rekent op 20duizend werkstakers,dat is dus eon half franksken per man, en voor z*s weken staking is dal iets meer dan éca halve coat per dag. E i 't is na al hot geroep sparen, sparen van Vooruit'Cnxi men na ecno maand of acht tot zulken uitslag gekomon is Ce cfasd wan desi r«di!er> P©ste3. Naar aanleiding van den dood van don reddol*Postel, van Trouvillo, doo ien Fransche bladen eeno vermakeüjko anekdoot niedo welko gezegden Pusioi en koning Leopold II tot heidon had. Het was to Oostende in 1879, tijdens een zwaar tempeest in bijzijn dos Konings redde Postel verscheidene monschen. De Koning ontbood hem en schonk hem T bur gerkruis 2e klas. - Heer Postel, zei do Koning, gij zïjt er aan gewoon menschenlovens te redden Toch wol. Si**e, maar moeilijker dan koningen. Die doen het met een pennelrok. Postel bedoelde 't gonaderecht waarvan de Koning telkens bij een terdoudveroordoeling gebruik maakto. 't Is waar. zoi de Vorst, maar *1 loven van een burger is meor waard dan dit van een misdadiger. Ba Ewgelscfse wSoot. Op de bogrooting dor Engolsche vloot wordonweer vijf groolo schepen aangevraagd, noch linio- schepen noch liniekruisers, maar iots er tusschon. Zij zullen ongevoer 28.000 ton meten, een pantse'-gordel van 33 3/4 c. m. hebben, 25 mijl looponen 8 zware kanon nen van 37.5 of 40.5 c. m. voeren. Bohalve stukkon van 15 c. m. krijgen deze schepen er nog van 7.5 c. m., bestemd om lucht vaar tuigen le beschieten. Verder worden er 8 licht gepantserde kruisers aangevraagd van 300 ton moer in houd dan die verleden jaar op stapel zijn gezet. Opgemerkt wordt, dat er geen torpedoja gers aangevraagd worden in de plaats komen meor on meer ouderzoescke torpedo booten. Vorder staan op do begrooling een aantal kleine onderzeescUe boolou voor kustverde diging. Het leger in Frankrijk. In de fitiancioele commissie van den franschen Senaat, hebben do ministers van ooriog en van financies Maandag gevraagd dat de regeering voor 72 miljoen frank uitgaven zou mogen doen, op vijfjaren to verdoelen, voor do inrichting van nieuwe kampen, het bouwen, van bestuurbare luchtballon, liet koopen van peerdon en nieuwe kanons. Zij hebben nog niet gesproken van eene ver meerdering van hot leger, doch men zal daar waarschijnlijk too komen, mot in al de wa pens den diensttijd tol 3 jaar te verlengen. Het voorstel Warooqué. De oigenaars en bestuurders der smederijen in de provincie Honegouw hebben op hunne bourt den liberalen volksvertegenwoordiger- nijveraar Warocqué, mot zijn voorste! be treffende de algemeeno werkstaking, wande- lon gezonden. TNT ed.erland. Verduistering aan 's Rijks Munt. Reeds oenigen tijd worden aan 's Rijks Munt geld stukken vermist, die door onvoikomendlieden bij do munling, niet geschikt waren in om loop to worden gebracht. Hot mocht echter niet gelukken den dader le ontdekken. Nu wilde evenwel liet toeval, dat bij eon sigarenhandelaar lo Utrecht den laatsten tijd meermalen een persoon kwam, om eigaren en sigaretten te koopen, waarbij geld in be taling werd gegeven, dat eenigszins afweek van onzo gewone munten, maar toch niet den indeuk kon wokkon van valscli to zijn. Toen deze persoon bleef voortgaan met kleine in- koopen te doen, wekte dit bij don winkelier toch eer.ige aclilordociit en deed hij hiervan mededoeiing aan do Munt. Men noodigdo dezen winkelier uit als ge woon bezoeker het bedrijf eens te komen be zichtigen, en op zijn omwandeling dan den man te willen aanwijzen, die het verdachte geld in betaling had gegeven, alles zoo on gemerkt mogelijk, opdat de dader in stilte zou kunnen worden aangeduid. Zoo kwam de sigarenhandelaar aan do Munt, waar hij al spoedig tusschen het werkvolk den persoon aanwees, dio met het bewuste geld in zijn winkel was gekomen. De policie werd in do zaak gemoeid (loze nam der» man een nog jeugdig por so on in hechtenis en bracht hem naar hot lioofdbureel, waar hij bekende zich de afgekeurde geldslukkon te hebben toegeëigend. Hij is ter beschikking dor justicio gesteld, xri-anltrij le Dq overhandiging van het eerateeken der St. Andriesorde aan den heer Poincaré. Eeno afdeeling kurassiers. begeleide den heer Isvolski. van het Russisch gezantschap naar het Elyzeum. Bij hot overhandigen van hot eereteelcen aan den heer Poincaré. welke omringd was van do pinistcrsSriand en Jonnart, heeft de Russische gezant eene redevoering uilge sproken, welko don besten indruk verwekte. Hij verklaarde dat de Keizer van Rusland een nieuw bewijs zijner vriendschap aan Frankrijk en inzonderheid aan don heer Poin caré wilde schenken. Do lieer Poincaré bedankte. Hij bracht hulde aan de onwankelbare vriendscliapgo- voelens van den keizer van Rusland en be loofde van zijnen kant eenen trouwen bond genoot van dit land immer te zullen blijven. Ziehier den tekst van don eigenhandige!» brief, door don Tzaar aan den lieer Poincaré gezonden Diorhare Vriond, Ter gelegenheid uwer verkiezing en aan stelling als voorzitter der Fransche renubliek, bied ik Uod. mijne horloiijkste gelukwen- schen. Ik houd er aan U te herhalen, dat ik meor dan ooit besef, welke heilzame gevolgen voor beido landen, het verhond tusschen Rus land en Frankrijk oplevert. Dit verbond is terzelfder lijd eene waarborg van vrede voor ganscli Europa. Willende eenen blijk schenken van mijne hooge genegenheid vaor Frankrijk en voor Ued. zend ik Ued. het eeroleoken van do orde van Sint Andries. Aanveerd, Dierbare Vriond, do uitdruk king mijner govoulens van vriendschap en hoogachting. Uw boste vriend, Nikolaas. Po heer Poincaré hoeft den volgenden brief van bedanking gezonden Dierbare eu Beste Vriend, Ik kom uil de handen van den Russischen gezant het eereteoken te ontvangen van het Sint Andriesorde. Zonder uitstel zond ik Ued. do uitdrukking mijner govoolens van leven dige dankbaarheid. Ik bon diep gotroften door de hertelijke be woordingen van uwen briof en ik mag uwe majesteit verzekeren dat Frankrijk altijd zal getrouw blijven aan de vriendschapsbetrek kingen welke do twee landen sedert twintig jaren verbindt. Ik bied dus aan Uwe Majesteit, aan hare Majesteit do Keizerin en aan gansch do kei zerlijke familie de uitdrukking van mijne on wankelbare gevoelens van getrouwheid en hoogachting. Poincaré. Tegen de slijkspaifers Een goneoslieor interne werd dezor dagen in een der straten van Parijs door een autobus Nord Pasteur die als een weerlicht voorbijschoot, gehoel met slijk bospat. Hij doed proces verbaal opmaken dooreen agent. Krachtens do or- donnancie van M. Lépino is de maatschap pij dor auto-omnibussen vcoordeela tot oen schadevergoeding van 100 fr. aan hot slacht offer. Z>uitsc2xlazid Misdaad. Op do binnenplaats van oen huis in de Martaslrasso to Hamburg, vond men gisteren een groen houton koffer, waarin het lijk van oen 27-jarige vermoorde vrouw geperst was. De vermoorde io eene koop vrouw, Martha Pickel genaamd. Zij moet eergisteren avond vermoord zijn. Of or sluipmoord of lustmoord in 't spel is, weet mon nog niet. Urn het koffer naar de plaats te brengen waar het gevonden werd, moeten tweö personen geholpen hehbon. Onderscheiding. De keizer hoeft prins Ernest August hertog van Brunswijk Lune- burg de orde van den Zwarten Adelaar ver leend. Buitengewone uitgave. Do stadsreke ningvan Berlijn bevat eene uitgave, welko betrekkelijk aanzienlijk is. Het is deze, betaald aan de sneuwweer- ders. Alhoewel do sneeuw zich slechts le Berlijn van den 31 Januari tot 5 Februari verloondo, beloopt de som tot 144,134,00 fr. Eiigeland De sterfte in zee. Uit eene afgekon digde statistiek blijkt dat hot jaar, dat geëindigd is op 30 Januari 11., het noodlot- tigste was dat de Britsche scheepvaart sodort lang heeft, gekend. De verhouding dor over- lijdons bij do scheepslieden was i per 70. Do ramp van den Titanicwaarhij 673 zee lieden omkwamen, droeg natuurlijk bij tot verhooging van het percent. In bedoeld jaar kwamen 3142 zeelieden om, tegen 2204 in 1911 12. Da martelaars der Pool. De regeering heeft aan den Lord Mayor van Londen mee- gedeold, dat do betrekkingen van kapitein Scott en zijn vier medegezellen uit de schat kist een ondersteuning zullen ontvangen, waardoor zij in gelijke financieele omstan digheden zullen zijn als indien die mannen in het loven waren gebleven. Do opbrengst van do inzameling zal dus geheel kunnen dienen voor het tekort in de kosten en voor liet wetenschappelijk werk van do expeditie (Lord Curzon schat, dat daarvoor een 30.000 p. st. uoodig is) en voor een gedenk toeken. Zaterdag was er nagenoeg 30,000 p. st. hijeen. Alexiteo. Da omwenteling. Men is van oordeel dat hot oproerig Mexiko slechts zijne kalmte zal bezitten onder hot bestuur van eene Urijgsregeering. Wellicht zoude de heer FéSix Diaz do andere kandidaten voor het voorzitterschap achteruit slaan. Daar men onlusten vreest zijn de lijken van den oud voorzitter Madoro on van don lieor Suarez nog naar Goabuista niet over gebracht. Vijf en negentig soldaten welke den moord op voorzitter Madero afgekeurd haddon, zijn Maandag door den kop geschoten. Gllili. Havenwerken. De Raad van Slaton in Chili heeft zijn goedkeuring gehecht aan hel wetsontwerp tot verbetering van de belang rijkste haven des lands en tot aanlog van handolsinrichtingen. 't Geheel zal 3,300,000 dollars kosten. Oceanio Aardbevingen op Nieuw Zeeland. Herhaalde schokken van aardbeving werden gevoeld to West port, geduronde 48 uren, vergezeld van ondiraardscho geluiden. Er hadden geen per30onlijko ongelukken plaats, inaar sommige eigendommen zijn fol boschu- digd. Do mijnen leden goon schado. De bemiddeling van Europa tusschen Bulgarië en Rumenië Rumonië heeft reods zijn antwoord doen geworden aan de mogendheden aangaande hun voorstel van bemiddeling. Rnmeniö aanvaardt dat aanbod zonder de minste voorwaarde. Dit land drukt enkel den wensch uit dat de bemiddelaars zelf hot tijd stip zouden aanduiden, waaropzij meenen lot een bes/uit to geraken. Rumonië steunt die vraag op do artikels 3 eu 7 van de vergade ring van Den Haag. In de officieële kringen van Berlijn beweert mon dat zondor definiliof to weton waar de vergadering der bemiddelaars zou plaats hebben, het waarschijnlijk is dat St. Peters- burg als vergaderplaats zal gekozen worden. Djavid Pacha wordt mot eene zending gelast. Djavid pacha, oud minister van financiën in Turkyö gaat woldra vertrekken naar Europa. Hij werd door de Muzulmanuen met eeno politioke-fuiancieelo zending ge last. De vreemdelingen ie Andrinopel. Vrocmde consuls te Ariirinopel hebben hunne ambassaden bericht dat dp overheden volstrekt weigeren het kwartier Karagaï afli onzijdig lo erkennen. Wat al ellende rond Tchataldja De Griokscho lioofdpriestors van Tcha taldja en Tchorlou hebben generaal Savof bericht dat tengevolge dor wreedhoden vau de Turken, ongeveer 700 inwoners van Tchataldja naar Tchorlou en Strandja zijn gevlucht en in do grootste ellende verhef ren.Zij hebben den generaal tevens gesmook! hun voedsel te doen uildeelen, om le voor komen dat ze van honger sterven zouden. Generaal Savof heeft aanstonds bevel gogo* ven eene uitdeeling van brood te beginnen on wol zorg le dragen voor die vluchtelin gen. Hel staatsbestuur van Bulgaria heofi de handelwijze van Generaal Savof volko men goedgekeurd. Geschillen tusschen Grieken en Bulgaren Te Serres hebben hevige geschillen plaats gegrepen tusschen Griokscho en Bulgaarache soldaten. Een Griek, te Domir IIis3ar door Bulgaarsche gendarmen aangehouden werd naar Serres overgebracht. Hij gelukte erin te vluchten on ging zich schuil lioudo» in eeno Gricksche kazerne. De Bulgaren kwamen hom opoisclien, maar op de weigering der Grieken omsingelden zg do kazerne en met gevelde bajonettenginge» zij deze aanvallen. Hoogoro Grieksche offi cieren, bijtijds- tusschen gekomen vroegen uitleg aan don bevelhebber der Bulgaren, M. Voulkoff. Deze drong er op aan met nadruk, dat het volstrekt noodzakelijk was den govangene over te Leveren en zoo eindigde hot geschil. Twoe andere personen, door Bulgare» achtervolgd waren insgelijks in do huizen van Grieksche officiers gevlucht. Daar deze ze weigerden over lo leveren bedreigden da Bulgaren do huizen te doen springen bij mid- dol van dynarniefkardoczen. Te Negrita, kleine localiteit gelegen op een afstand van 4 uren van Serrés en moes- tendeels door Grieken bewoond bevond zicli sedert oenigen lijd oon Bulgaarsch garnizoen. De Grieksche ovorlieden zonden er voor oenigen tijd een detachement soldaten naar toe. Maar deze werdon er door geweersoho- ten ontvangen. Een gevecht volgde. Do Grieken telden 90 dooden en 2d gekwetsten. Langs den kant der Bulgaren waren de verliezen even groot. De strijd tusschen do tweo elementen was buitengewoon hevigmon smeet daar met bommen naar elkandor. Rog do aanhoudingen. Uil het onderzoek is gebleken, dat Jozef Beeraerts on zijne minnares slechts een drie tal dagen in de Bonnevieslraai gewoond heb ben. Zij hadden er hun opzeg gekregen, om dat de andere huurders geklaagd hadden, dat zij steeds zocr laat to huis kwamou ea hen zoo het slapen beletten. Hot gerecht vernam ook, dat zeer diku ijU zoowol over dag als 's nachts, rijtuigen voor de woning van Beeraerts stil hielden, en dat dan regelmatig talrijke pakken naar da kamer van Boeraerts gebracht werden. Ongotwijfold bevatton deze pukken gesto len voorwerpen. De ondervragingen. Dinsdag morgend werden de aangehoude nen langdurig ondervraagd. De bandieten vorklaarden eenparig, dat zjj don avond dut do villa Parmentior, to Moysso geplunderd werd en nu Zaterdag laatslle- don, om 8 ure 's avonds waren gaan slapen. Do gebroeders Boeraerts zijn voerman» van stiel, doch zij werken zoor zelden. De eene achter den andere werden zij door do magistraten ondervraagd. Beiden loochenen hardnekkig medeplich tig te zijn, in de bandiolerijen welke lien ten laste golegd worden. Watuieermen lien vra gen stolt, welke hen zouden kunnen in nes- ton brengen, zwggen zij. Toen men aan Jozef Beeraerts de bruine jockoyklak toont, zegt bij dat het de zijne niet is. Als men hem echter vraagt, waarom hij een hoed ter leon gevraagd heeft aan zijn broeder, kan hij geen antwoord geven. Hij beweert ook, dat het stuk horlogoka- ten van hem niet is. Het dient gezegd te worden, dat er volo kolensin den handel zijn, zooals er een stuk op de plaats der misdaad gevonden werd. Zijn broeder Frans Beeraerts, heoft een® soortgelijke koten. Ook Henri De Corto is langdurig onder vraagd geworden. Hij ook loochent. Het is echter hewezen.dat hij gedurig in betrekking was met de twee andero verdachten. Na de ondervraging zijn al do verdacht*^ in het gevang opgesloten.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1