Oorlog in do Balkan ie vrijlieid dar kende Oonnol Elöiüs oorzaak [missionarissen in Benp Na liet pieces der CÜ 0 DA. CS- JE2» JL_a 6 1$ 7GV01081 'I UW EN 5I ANDER RUITEN LAM P ONZE KOLONIE VERTREKKEN NAAR CONGO tüjegsïstlieiüids faas-cgsaag sï' 00 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 1 Osari 8 3 8 3 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureèlen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds t# 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds «jf Pour toute la publicité commerciële et ftiianciftre da journal, s'adresser exclusivcmcnt l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN l. TE BRUSSEL j TE fifSLST C3» GDDT3, OcurspIaaiSi 2 Kerkstraat, ©i Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffet-De Gendt. AANKONDIGINGEN s" KL aank. (1 tot i kl. re».) !r. 0 60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluttelijk ta wenden Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Sport (per regel) fr. 1.0$ Gemengd nieuws per regel) (r. 2.00 Recht, hcrsiell. (per regel) fr. 2,03 Overlijden (per regel) fr. 2.0C Oi'.za lezers kennen de gezindheid van do drij groote hotelhouders der Rogierplaats, Noord-Statie te Brussel M. Pr. Vealinden (Cosmo), M. Mar- quot, (Palaco) en M. Bertrand's schoonzoon (Café des Boulevards). Naar hot schijnt nu zou M. Prosper toch besloten hebben aan do werksta kers zijr.e genegenheid to toonon on hun een ontbijt aan te bieden, Of er een schelleken hesp zal bij zijn, dat zullen wij later welen. Maar nu zit M. Marquet in den ambras! En in zijn dagblad» Le Petit Bleu geeft hij snoer op zijn gebuur en kartelvriend. Maar deze laat zich niet aanranden zonder protest aan te teekehen en stuurt een recht van antwoord dat tot hiertoe nog niet werd aangenomen. Zoolang geen van hen de beurs niet opendeed was alles wel. Maar nu M. Prosper Verlinden heeft daar de kaart leclij'k misgeven 1 M. Marquet wordt nu ook verplicht zijn beurs eens open te doen. En'hij hield ze lievernauw too '-Inde iraei. Nog een die gaat geven aan de werkstakers is gezel Furnemont Vanderveldo lieeft wel 100 frank gegeven. Ziet eens! Furnemont kan er nu niet meer uit. Men weet nog niet heel juist waar hij zal een. deel van afstaan, van de 150 fr. huishuur die hij per dag ont vangt of van de 70,000 11'. die hij erf de van gezellin Galli do Gamond. Le Peuple en Vooruit zul len ons wol intijds verwittigen. A propos van Signor Vandorvelde en Le Peuple In het nummer van 27 Februari, tweede blad, tweede kolom zegt dat dagblad dat do belache lijke inschrijving van 100 fr. door M. Vandorvelde eeno eenvoudige missing is. IIoo langer, hos schooner 't Was eerst 100 l'r.! Nu is hetO frank Leve da familie Nijpterop «1 Lo Patriole heeft van wege M»r Roe lens een brief gekregen dien hij vandaag af kondigt en waar wij het volgende uit knip pen ...M. de Minister beweert niet te weten welke beambten de missiona rissen zouden geplaagd hebben. Ili heb zo hem mondelings genoemd. De uitslag van een eerste officieel inkwest ontnam mij alle lust er eene tweede to beginnen. Wanneer de Minister beweert dat hij niets gehoord heeft aangaande klachten over de scholen, dan verliest aij alle geheugen. Weet hij niet moer wat ik hom zelf heb verhaald, aangaande een ontvan ger dor belastingen, die in een dorp bij de inboorlingen da volgende taal hield Gij moet uwe kinderen naai de school dor paters met sturen. Gij moet naar do loering niet gaan. Do catechisten moeten u gerust laten. Ton andero al wat zij u zeggen, zijn toch maar uitvindsels...» De zwarten zijn slim genoeg om te weten wat dat beteekenl,wanneer men bun zeggen komtMijnheer wil niet dat men de kinderen naar do school der pators sluurt.of dat wij de léering volgen. Eu Mijnheer ontvangt de be lastingen. Wij moeten dus met hom "■Qed staan. Do uilslag De scholen zullen bijna ledig blijven. M. de Minister heelt sinds lang eenen omzendbrief beloofd opdat al do beambten aan de zwqiten zouden aanraden hunne kinderen naar de scholen te sturen. Ik ben overtuigd dat hij zijn woord hield. En het gevolg van dien omzendbrief: de scholen zijn ledig gebleven. Ziedaar nog een voorbeeld dat bewijst hoe ondoelmatig de goede inzichten van den minister zijn. Ik zou er nog kunnen opsommen. Maar daar ligt de knoop niet. Er is hier immers geen spraak, van eenige kleine ge schillen tusschen Mgr Roelens en de Bureelen van den Congo, lijk de Metropole ij van Antwerpen be weert. Er is bier spraak van de vrijheid van evangelisatie in den Congo. Indien men zelfs bewijzen kon, dat, In het geen ik vooruilzet er hier of daar eene kleine onnauwkeurigheid voorkomt, dan nog zou men niet bewezen héb ben, dat do missionarissen in Congo oVer die veiligheid, die vrijheid en die rechtvaardigheid beschikken waarop zij recht hebben. Do missionarissen'willen geenszins aanspraak maken op alleenheerschap pij, maar zij willen ook niet langer meer de speelbal zijn van de camarilla logemannen die heel den Congo onder hunne slavernij willen doen hukken en hot leven aan do missionarissen e.n hunne vrienden onmogelijk maken. De bekentenissen door don Minister van Koloniën gedaan zijr. voldoende om de .macht van die mannon te be wijzen en bet is niet meer nooclig daarom nog andere onthullingen te doen. Togen dio slavernij maken de mis- sionnarissen eenen oproep tot den mi nister zij bidden hem dat bij einde lijk, door atdoende maatregelen de immer klimmende stoutmoedigheid der logebroeders zou kortwieken. En ziedaar dat M. de Minister nu patlij trekt tegen de missionarissen en wij zijn ooggetuigon van dit gansch aardig schouwspelkatholieke missionarissen strijdende tegen eenen katholieken minister om de vrijheid der katholieke zendingen te bekomen in de kolonie van een zeer katholiek land 1 V. Roelens, Apostolischo vicaris van Hoog-Congo. lieelen kant der zaak en de gevolgen in zake de openbare werken grondig onderzoeken om vast te stollen wat hoofdstad on voorstad bij de ruiling liebben te winnen en te verlie zen. Wanneer liet zoo verre komt, zou men er ook wel mogen aan donken Koekelberg en Jotlo, misschien ook Laken, in te lijven. Of do bewoners er echter zeer op zijn gesteld om ondor do hoede van St-Michiel geplaatst te worden, is eene nog uit te maken vraag. De Vlaamsche bevolking dier gemeenten is tereent benauwd voor de veifranscblng- woede die in de hoofdstad heerscht. VJij, raden ostze lezgrs aan het artikel* lo lezen Wat men van do zenuwen on hunne ziekten welen moet», dat wij lieden aan het einde onzer nieuwsberich ten opnemen. liet is een plicht er de opmerkzdamheid op le trekken van allen die lijden, en het kost niots hot aangeprezen geneesmiddel lo be proeven, aangezien de konsultatio en hot wonderbaar gonocsmiddol aangeduid hoel en al kosteloos zijn. Eens gosfStkowrarsg wasa Es»» Sasnej voos* de regeering. Do Koluische Zoilungzeer liberaal gezind dagblad,.bespreekt do houding van do regee ring in al do zaken dio na don 2CQ Juni ter Kamer zijn besproken on bosluit Iedere regeeringbekommerd om hare waardigheid en om de belangen van 't land zou gehandeld hebben als de Belgische re geering. Het is zeker, voegt liet liberale dagblad erbij, dat do daaste maanden pijnlijke moei lijkheden kunnen verwekken voor België, maar geen onkel monsch rnel normaal en ge zond vorstand zal durven staande ltoudon dat do rogoering verantwoordelijk kan wor den gesteld voor de worlcstaking en hare ge volgen. Ieder weot wio het economisch leven der natio wil slop zetten en hot ware eeno politieke fout aan dio hceron nu het minste too to geven. Zulke verklaring vraagt geen vorloron uitleg. yoop s^ooIsb* B^wssa!. Do inlijving dor voorstad Molonbeek bij Brussel wordt r.eor ernstig bestudeerd langs beide zijden. Men zal tegelijkertijd don finan- HVeclex'l Oudheidkundige ontdekking. Op hot torroin van den hoer Ten Bokkel Huininck aan de Molenaarsgas lo Uhborgen, heeft men eene belangrijke oudheidkundige vondst gedaan. Bij het graven sliet do tuinman op onder- aardsch metselwerk. Daarop werd een dos kundige graver, W.., gewaarschuwd, dio onmiddolijk vaststelde dat men hier met werk van Romeinschen oorsprong te doen had. Met een paar helpers toog hij aan het work en had weldra een Ilomeinsche sar- cophaag blootgelegd van kolossaio afmetin gen. Bij eeno lengte van 1,75 m. en eeno breedte van 0.S3 m., beeft het gevaarte, dat uit lürfsleen gehouwen ia, eene lioogto van 1 m., de bodem is eon balven meter dik. Rondom de sarcopbaag werd nog een ge metselden muur gevonden, zoodal bet ver moeden voor dc hand ligt, dat in dezen bo dom nog meer oudheden schuilen. Wegens de zwaarte van liet stuk (men spreekt van 4000 kilo) kon hot alleen door middel van oen Westontakel gelicht worden, en kon eerst na drie dagen arbeicls van de vindplaats worden overgebracht naar bet muzeum van den beer Kam, aan den Berg on-Dalsehen weg lö Arnem, waar het voor loopig is opgesteld. Italio Buskruiövoorraad ontdekt. Do Room- sche dagbladen dooien een snelbericht mede uit SassarijWcJce de ontdekking meldt in het Westelijk gedeelte van Sardinië van eenen overgrooten voorraad buskruit, dat aldaar door vis3chers in eene grot gevonden werd en er ten minste 103 jaren moet vorblijvon. Deskundigen beweren dat deze grot. gediend beeft als buskruitstapelplaats aan generaal Nelson, toen hij de bewaking van de Fran schö vloot te Toulon, op zich had genomen Een trein in de sneeuw. Een trein bleef dezen nacht,na een geweldigen sneeuw storm, stoken op de baan Palena Gastel di Sangro, nabij Aquila in de Abruzzen. Het treinverkeer is onderbroken. De nalatenschap eens bedelaars. Een beroepsbedelaar, Mlacomo Gaorli, werd dood op den openbaren weg gevonden. I zijn huis werden voor 7ÖUÜ fr. bankbriovesi ontdekt. Do erfgenamen draaiden niet om die som op to eischcn, In Tripolitanië. Eene afvaardiging van aanzienlijke Tripolitanon, die aan hot Ita liaansoli bestuur hunne onderwerping kwa men aanbieden, moot, volgens do Echo de Parisdoor don sjeik El Barseni, den hoofdleider van het verzot, zijn gevangen genomen en deels vermoord. Hat p&namino.De wegens verduistering bij den bouw vaq bet paleis van justicie te Rome vervolgde bouwmeester Sylveslre, is gisteren aangohouden. Men had hem lol hiertoe niet kunnen vinden. :s-w ts ci-l ca, sxca. Eeno oude en geheimzinnige zaak. Uit Zurich wordt aan het Berliner Tagoblatt gemeld, dat oen Ruasisslie officier, Tilinsky, die sedert enkele maanden te Zurich ver blijft, getracht beeft door Japan uitgegeven obligatie»,ten bedrage van 27 millioeui mark, le verhandelen. Het begin dier zaak dagtcekont uit den lijd van hel beleg van Port-Arthur, tijdens het welk do Japaanscho regeering aan drie Rus sische officieren drie wissels aanbood van 46 millioen yen, betaalbaar op 22 Maart 1013, om haar hot plan dor vesting lo ie- voron. In een mot de Japaansche overheid geslo ten verdrag, hebben do verraders de verbin tenis gonomon, bedoelde wissels niet in te levoron noch te verbandelen vóór don ver valtijd. Daarenboven moesion zij aan Japan inlichtingen verschaffen tot op den dag der betaling. In goval van eenon nieuwen oorlog tusschen Rusland on japan zouden de wissels onkel betaalbaar wezen zoo Japan de over winning behaalde. Ten slotte zouden zij vol komen waardeloos zijn zoo bot minste gerucht d a a rom l i on t verspreid w e.rd Een zekere advokaat Wietz stelde liet Rus sisch gezantschap to Born on net Japaansch gezautschap to Weenon met dio zaak in kon nis. Tilinsky beweert dat do officieren Rus land bobben verraden om den opstand to bc- voordeelen dio losbrak in 1905. 3FÏ.X1 S 3. £4. XX «3L Gevecht met Tsjoengoezen. Uit Khar- bin wordt aan do Russische bladen gemold dat een groot gevecht wordt goleverd tus schen Ghineesche geregelde troepen en Tsjoengoesche bandieten.'Meer dan 100dezer werden godood en een dertigtal gevangen genomen. Do anderen werden op do vlucht godreven en worden door de troepen nagozet. Spanje Ellende.Ten gevolge van do droogte en van bot verlies van don oogst bevinden de inwoners van het dorp Friodejalon zich in de diepste ellende. Hoel de bevolking werd tot den bedelstaf gebracht en is voornemens naar Madrid te trekken om aan den koning- haren nood te klagen. De gemeenteraad van Friedojalon zotclt voortdurend. Do ramp van Gijon. Ziehier nu boe de gisteren gemelde rarnp van Gijon gebeurd is: De ingenieurs hadden eeno mijn gelegd, geladen met 3500 kilo zwaar pooier, dio eenen heuvel moest vernielen, maar toen de gassen eene kleilaag ontmoetten, baanden zij zich eenen doortocht en wierpen eene grooto lioevoolheid stoenen in hot rondo, dio als een waren regen neerkwamen op do menigte nieuwsgierigen on in do zee, waar verschei dene schepen getroffen worden. Volgens de officieele berichton zijn or 24 dooden. De ingenieur gelast mot do werken, zou onder do dooden zijn, alsook de inge nieur-bestuurder van do havenwerken, de ondernemer der werken en verscheidene an dero personaliteiten. Het aantal gekwetsten is groot. Men denkt doarenboven dat no£ verscheidene personen onder de puinen be raven liggen. Eon gemeenteraadslid van Proudest, die zich met zijne familie naar Musel bad bege ven om do rotsen le zien springen, word ge kwetst door de vallende steonen. Zijn toe stand is hopeloos. Zijno familie bloei' onge deerd. Het aantal personen onder do puinon be graven, zou een honderd bedragen. De haven van Musol ligt op drie kilometers van Gijon, waarvan zij gescheiden is door eenen berg, uit kwarts rots bestaande. Deze berg verplicht de spoorlijnen tusschen Musel en Gijon tot groote omwegen. De huidige werken hebben voor doel don borg te door snijden, om den afstand te vorkorten tusschen Gijon en de haven van Musel. die de uilvoor- is naar de moeste districten der Aslu- riën. Veroordeeld. Voor den Krijgsraad van Lissabon zijn twoe opstellers van bet dag blad A NactXo verschenen. Hunne misdaad bestaat enkel in zich koningsgezind verklaard te hebben. Reeds verscheidene maanden waren zij in hechtenis genomen en waren in eene akelige gevangenis opgesloten. Hel proces werd van maand tot maand uitgesteld, Nu eindelijk komen zij veroordeeld to wor den lot twee jaren opsluiting. CïxilA Misdaden dcor toekenning van slaapdran ken. Do bevolking der stad Atologasto word in opschudding gebracht door talrijke aanslagen op vrouwon en meisjes, gepleegd door toediening van slaapdranken. Do laatste dier misdaden werd geploegd door don be diende oener pasteibakkerij*die een slaapmid del had gemengd in drank die hem door oen meisje was besteld geworden. Zoodra do on- olukkige ingeslapen was, nam de olleede- ling do afwezigheid van- verbruikers to baal om haar in eeno naburige kamer to dragen waar hij het meisje schandelijk mishandelde en beroofde van eene som van 20 pesos. De misdadiger werd aangelisudon. Zullen zich nog inschepen aan boord der stoomboot Anversvilie Zaterdagmorgend, buiten do reeds vermelde lijst MM. Mortons en Driol, der Intertropicale Sury, dor Sue- ricro Européenne et Colonialo Johnson, bij zondere ;\Mejuffers De Hailes en Hickson, Mad. Gerling en Mej. Wilson, der Engelsche Missio Zuster Lóaucourt, der Belgische proteslaiitsche Missio in Congo MM. Vor- inoulen, dor N. A. II. V. Keuleneer, Baoyot en Coekelbergke, van de Chemin du fer du Congo Van Hoorenbeeck der firma Allax'd Golfs, dor Intertropicale Calcm- bert, de Mey en Ronard, van de Cominicro Cloospoole, Anerlay, Mao Donald en Nico- dimo Alfred, van Leyer Brothers; Rehder en Lidnor, bijzondere Do Vaan on Vida van de N. A. II. V. De Kojzer en Dupont, der Comptoirs Velde Dolor on zijne vrouw, der A. B» C. 't Jorez, van de Gomfiua. Algemeene tGestand volgens de Turken Eene officieele mcdedoeling bestatigt dal te Boulaïr en te Tchataldja de toestand de zelfde ld ij ft. Woensdag hooft do vijand da stad Audrinopol gebombardeerd maar jseoi zwak. In Epire Do bovelhebbor van do vloot Ionië h*ëA bericht gegeven aan de consuls van Gorfoa- dat al do zceliavens van de Ionische Zoo tol Durrazzo too zullen geblokoord zijn. Men vernoemt ook dat het garnizoen van Janina zou versterkt worden door do over blijfsels van bet leger van Djadi pacha, loger dat te Konitza moet toekomen met 12kauons. Essad pacha trekt ook zijne troepen sainei rond Janina waar hij niouwo vorstei'kingoc wil opwerpen. Do Patris beweert dat liet garnizoei van Janina fol is verzwakt omdat al de Alba* neezon hebben godesortoerd. Hot leger van Dj avid pacha bevindt ziel! te Baurova, op 50 lcilom. afstand van Janina; hot legor van Riza pacha bevindt zich to Do- liana. Naar don Nea Emcra mag men zich ver wachten aan bet ontschepen van eeno Griek- scbe divisie aan do kusten van Epire. Het officieus dagblad Estia van Athenea verklaart dat dio inrichting totaal ongegrond is. Servische hulptroepen om Scutari te belegeren Het Servisch staatsbestuur samen mot d« Montenegers en do Grieken heeft besloten eeno buipdivisie naar Scutari to sluron on de stad te helpen belegeren. Die troepen zul len le Salonika ingescheept worden om U Durazzo en te Medua aan wal to stappen. Zoo zal het aantal Serviërs, voor de stad Scutari klimmen tot ongeveer 30.000 tnan met 10 vcslingkanons,24 veldkanons ea eeaa afdeeling genietroepen- Aan wio "Scutari Onder voorbehoud Het Russisch lands bestuur doet weten dat hot niet langer don cisch van Montenegro wil steunen om hot be zit van Scutari, op voorwaarde nochtans dat Diakova Prizrond on Spek overgaan aan Servië. Mijnheer Prochaska gaat naar Amerika. Dagbladen van Weenen kondigen aan dat M. Prochaska. die vroeger consul van Oos- tennjk-Hongarie was, to Prizrend, en dio in do laatste geschillen van Oostenrijk betrek ken was, consul word benoemd lo Rio da Janeiro. Goede reis. Waarom zij veroordeeld werden Ziehier do misdaden welke tegen elli dor veroordeelden ingebracht werden Dieudonnó, beticht de bijzonderste dader geweest te zijn, in de bandieterij der Ordoner- straat te Parijs. (Moordpoging op den inkaa- seerdor Gaby, diefto van 300.000 fr. titels en 25.000 fr. in geld). Callerain, beticht van medeplichtigheid^* de zaak der Ordonerslraat moord op den agent Gamier, Havroplaals poging tot dief stal bij don notaris Tin tan t, to Pontoiso moordpoging op den chauffeur Malhillo, in het bosch van Montgóron on diefstal van eon automobiel ten nadeole van M. Rougé aa*- slag logen bet hulphuis der Sociéló Géné rale, le Ghantilly. waar MM. Trinquier en Legendre vermoord on een derde bediende, M. Gilbert erg gekwetst worden. Soudy en Monicr, mededaders aan da bandieterij en van Montgeron en Chantiily. Carouy en Medge, belicht van moord op M. Moreau, rentenier te Thiais on zijne meid. Diefte oener som van 60.000 fr. Gau/.y, belicht aan Monier en Bonnot eonO schuilplaats verleend te hebben. De gezwoornen verklaarden hem onprich- lig als mededader aan do moord op M. Jouin en de moordpoging op M. Colmar. De Boe, Crozal do Floury, DeLtwciler en Belonio, beticht do gestolen titels verheoli to hebben. Benard en Poyer, belicht aan de bandieten de noodige wapens bezorgd te hebben. Kibaltchiche, beticht eene schuilplaats verleend te bobben aan do misdadigers. Jourdan en Reinert, belicht de bandieten geholpen te hebben, door hen wapens, brief wisseling, huisvesting, enz. te verschaffen. Nog de zelfmoord van Carouy Over de zelfmoord van Carouy vornomoa wij nog het volgende Toen Donderdag morgend, eca bewaker in do cel van Carouy ging, heeft deze bomt dood op zijn bod govondon met bebloed schuim op de lippen. Do dood schijnt voroorzaakt le zijn door

De Volksstem | 1913 | | pagina 1