De Bandieten] Es omwenteling ia Mexiko. NIEUWSBERICHTEN DE KAPITEIN Ergs ontploffing in liet gasgesticht te "VC7"eti-tes-eoa.. Eena onverwachts hervorming. Eg hersmelting van hei notariaat Socials verzekeringen. **-* g— torgiftiging. Men denkt dat, con vriend, Woensdag, gedurende de zitting, vergif aan Ctarouy zal overhandigd hebben. Men zal zich herinneren dat Carouy, tijdens de debatten gezegd had, dat hij zich zou zelfmoorden, indien hij niet ter dood teroordoeld werd. Na de zitting waren do veroordeelden naar hunne cellen gebracht. Toen Carouy den drempel zijner cel overschreed, zegdohij aan zijn bewaker Ik ben gelaten in mijn lot Laat mij aHeen Do bewaker deed de deur dicht, maarkort nadien hoorde hij smartkreten. Verscheidene gevangenbewakers kwamen toegesneld en drongen in de cel waar zij Carouy, nog reutolendo, op zijn bod vonden liggen. In don mond had hij een vinger van een handschoen, waarin vergif was geweest. Eenige minuton later was hij een lijk. Do bestuurder van het Gevang werd ter stond naar het Ministerie van Justicie geroe pen, om mondelings proces-verbaal lo doen over het einde van den handiet. In de zakken van Carouy heeft men een pak gevonden, dat een wit poeier bevatte, liet pak is naar hot ontleedkundig laborato rium gezonden, waar liet zal onderzocht worden. Het lijk van Carouy werd naar hot dooden- Uiuis overgebracht waar do lijkschouwing «al plaats hebben. Tijdens liet onderzoek der zaak had Carouy reeds tweemaal gepoogd zich te zelf moorden. Hoe hij in liet bezit van het ver gift geraakt is weet men niet en men zal het misschien nooit weten. Over een drietal woken, 't is te zeggen bij het begin van het proces, hebben do belich- lon het bezoek van familieleden en vriendon mogen ontvangen. Men denkt dat toen iemand het pakjo vergift aan Carouy ge geven heeft. Deze had verklaard lij-lens hot onderzoek Indien ik niet ter dood vor- oórdecld wordt, zal ik mij zelfmoordon. Aan M. Guichard, overste der parijzer Toiligheid, had Carouy gezegd - Nooit zal Deihler mijn hoofd hebben liet is ook mogelijk dat het vergift Ca rouy overhandigd werd tijdens eene opschor- sing van eene der laatste zittingen, tijdens dewelke de getuigen bij de betichten toe gelaten werden. M. Guichard heeft verklaard, dal hij "Woensdag, tijdens do zitting, Carouy een papier heeft zien ton gronde werpen in do vcrhoorzaal. Was hot dan reeds vergift Men weet het niet. Wat de advokaat van Carouy verklaarde Do advokaat van Carouy, M". Zovaès, heeft verklaard, dat Carouy onplichlig is aan do misdaad van Tinais. Hij voegdo er bij, dat do policio heel goed weet, wie do daders zijn, doch niets vindende tegen Carouy, hem van dozö misdaad boiiclitto oin hem lo kun nen yeroordoelon. Carouy had wol oon slecht verleden doch hij was geen misdadiger. Carouy vroeg Donderdag morgond, nadat de gezwoornen op do vragen haddon geant woord, aan zijn advokaat, welkestraf ij ij kou krijgen. Doze logde hem uit, welke de uitspraak Sou zijn. Daarop antwoordde Carouy In dian ik het geweten had, zou ik niet zoolang gestreden hebben. Ik wil van geen galeien. Honderd maal liever sterven... Nog de verklaring* van Callemin. Hoods zijn er getuigen, dia den aanslag dor Ordonorstraat bijwoonden, die verklaren dat het wel Dieudonné is on niet Gamier, die «p don inkasscoi der Gaby geschoten heeft. Zij voegen er bij, dat Calleiniii enkel gespro- hen heeft, omdat hij zag dat er voor liem toch geene hoop ineor was. Zeker is het, dat liet procos van Dien- doimé zal herzien worden, ..ten ware La- «ombe,- Bill on Godorcski, do drie onvind bare medeplichtigen van Bonnot en Gamier, govangen genomen worder., en heel de zaak cone andere wending gaven. MET DE ROOIDE HAPyDBK (13° VERVOLG.) Als con eclito bloodhond sprak hij met geestdrift en wellust over moordon en bloed vergieten, terwijl hij als eon wilde man met do lange magero. armen in het ronde zwaaido on zijne doodscbe vingeron akelig afstaken bij do fonkelende diamanten ringen, dio hij on getwijfeld de ongelukkige slachtoffers der moordzieke republiek bij hunne outhalzing had boroofd. Jlij ontleende zijne denkbeelden aan de god- ëeloozo leerstellingen der valscho wijsgeeren en ontkende den Schepper in Zijn eigen werk der schepping. Hij noemde de geestelijkheid en den adel de grootste vyanden van den mensch en oinöigde zijne hemeltergende redo met in naam van 't verdrukte volk duizend meuschenoffers te vragen, met wior bloed hij die schandvlek zou uitwisschen. Men zal gemakkelijk aaunomen dat 'tvolk niets van dit alles begreep, en hem alleen toe- juichto, wanneer Lij over 't schavot en do guillotine sprak. Meer trok zijne aandacht do taal van een volgenden spreker, die er-als een eehto land- Jooper uitzag en zich in platto bewoordingen uitdrukte. 't Woord is aan mij, riep b\j woest, ter wijl aller blikken zich op hem vestigden. Men vraagt bier menschenboofden cn men wil do rijkeu 't land uitzetten, en dat bevalt mij minder of er moeten voor mij eenige duizen- Drie gekwetsten. Donderdag rond den middag heeft in het Gemeentelijk Gasgesticht alhier eene gasont ploffing plaats gehad waarbij drio der in dionst zijnde personen erg verbrand werden. Het is in het gedcolte dor ruime gehouwen, palende aan het kantoor alwaar de groote compteur van het gasgesticht geplaatst is dal het betreurenswaardig ongeluk plaats groep. De oorzaak is onbekend en do eerste be- statigingen laten niet toe eenige vaststelling te doen, aangezien er noch aan de ketels, moleur of compteur iets ontdekt werd waar aan de ontploffing zou kunnen toegeweten worden. Deze was zoo geweldig en hevig dat eene zware deur en vonster afgerukt en vorbrijzeld en verscheidene meters ver ge slingerd werden. De schade is onbeduidend, doch drie per sonen van het gasgesticht werden erg ver brand en gekwetst. Omor Van der Halegen,bediende, wonende aan den Aard alhier, werd erg verbrand aan handen en gezicht en bij middel van het rijtuig dor buskruitfabriek dat, daar juist ter plaats was,bij don heer Dokter Verslegen gevoerd. Na verzorging werd hij ten zijne huizo overgebracht. De genaamde Jules Van Hoorne, werk man, wonende ter wijk Beirsioppol alhier werd insgelijks erg verbrand en was als lam geslagen, zoodanig, dat hij door vorschilligo toegesnelde personen moest goloid on weg gebracht worden. Die hot ergst geraakt werd door do ont ploffing, is zekeren Henri Verboke, van Oordegem, alhier wonende ter wijk Sfalie- kouler. Deze werkman is zoodanig verbrand en gokwetst, dat zijn aangezicht slechts eene enkele wonde uitmaakto en al het haar van' zijn hoofd totaal verdwenen was daaren boven hingen stukken verbrand vleesch aan zijne handen en zijn uitzicht was waarlijk pijnlijk en ijswekkond omzien. Na den middag werden hem door den Z. E. Heer Deken de H. Rechten toegediend. Zijn toestand is dan ook alles behalve gerust stellend. zoodat een slechte alioop wordt gevreesd. Over enkele maanden gehuwd, werd zijne vrouw door mad. Maur. Libbrecht met de meeste omzichtigheid van het ongeval op d'hooglo gebracht en daarna onmiddelijk bij liet lijdensbed van haren jongen echtgenoot overgebracht. Do polilre-kommissaris or.middelijk van de ontploffing vciwvitjigd,was oen der oórste ter plaats en lichtte oogenblikkelijk met do hulp van eenige zijner agenten de eerste nood zakelijke ordedienst in, want bot plein palende aan het gasgesticht was volzet van toege snelde nieuwsgierigen,die niet zonder moeiio achteruit gedreven weiden. LATER. Naar wij vernemen zou de ontploffing welko gisteren hoeft plaats gehad lo wijlen zijn aan eene gasouUnapping welke op liet onverwachts zou ontstaan zijn cn de. kleine plaats geheel on gansch met gas had gevuld zoodat deze bij bet binnentreden der werklieden ontplofte en alzoo allen erg ver brande. Do to< stand dor gekwetsten is good en voornamelijk deze van Henri Verboke., ergst verbrande is zeer verbeterd, zoodat men voor geene noodlottige onlknoopiug meer vreesd. De lieer Bpstuurdor van het Gasgesticht welke ter plaats was, nam onmiddellijk de eerste verzorgiogsmaatregelen, en door zijne spoedige en kundige oplreding, voorkwam 1>>j alle verdere onheilen. den frank overschieten. Wij hebben echter tot nu toe. altijd gewerktrusten we op onze beurt ook eens uitwij en onze vrouwen hebben voortdurend te voet gegaan, laten wij ons voortaan voeron door de edelen als onze koetsiers ziet, burgers, zoo versta ik de ge lijk:.eid. Wat kunnen mij do rechten van den mensch schelen, als ik er geen voordeel bij heb. Er is veel waarheid in 't geen men daar zoo even gezegd heeft, en daarom logge men mij maar eene lijst van verdachton ter onder- teekenióg voor en ik zal het aanstonds doen verlangt men van mij dat ik recht sproke, ook hiertoe ben ik bereid, en moot het zijn, dan sla ik ook bereidwillig allo verdachton 't hoofd af. De republiek immers is do regoe- ring van 't volk. De republiek is de verniotigiug van 't bij geloof, liet er de afgeveerdigdo uit Parijs op volgen! wij willen noch monniken, noch reli gieuzen, noch'kloosters, maar... do kerken zullen voortaan dienen tot voorraadmagazjj- neu voor 't leger en onze godsdienst bestaat van nu af in de vcreering van do godin der Rede. De republiek, onderbrak een ander her bergbezoeker, is RUIM UW PLAATS IN VOOR mij... voor het.souvereiuo volk, het vrije, het groote volk... Wie zal't volk groot on vrij maken? vroeg Roscoff. 't Zal het worden door zyn eigenwijs heid, pochte do Parijzenaar. Weg met do rijken weg met do pries ters weg met dcu adel 1 brulde de domme massa. Terwijl deze kreten aanhicldon, trad Ros- coff naar de tribuun en riep mot luiüerstt-m Leve FrankrijkViDdt iemand van u DE VOLKSSTEM ■"■—■g» VJSLFSr LAI-L3SH Nadere bijzonderheden. Een verdacht feit Tijdens hun bezoek in do villa Haslière Woensdag namiddag, hebben do magistraten oen heel zonderling feit ontdekt. Zij hebben bestatigd dat de dieven in do villa geraakt zijn langs een venster, waarvan do ruiten geenszins verbrijzeld werden. Het vensterraam draagt daarenboven geen hot minste spoor van braak. liet gerecht besluit hieruit dat het venster moest openslaan toen de plunderaars voor de woning van M. Stevens aankwamen en dat zij op de hoogte moesten zijn van dit feit. Doch wie heeft het geopend Toon do bandieten door de gendarmen verrast werden zijn zij langs het openslaande venster ge vlucht, doch wanneer de gerechtsdienaars voor de villa vkwameiT, was liet venster go- sloten. Hadden de schelmen het achter ziel: toegetrokken Men weet hot niet. Zulks zou in alle geval zeer zonderlings zijn. Zij die alle belang hadden zoohaast mogolijk te vluchten, aangezien de gendarmen tiaar hen toe kwamen geloöpen, zouden eenige stonden besteed hebben óm een venster to sluiten De onderzoeksrechter M. Fromès heeft een expert aangesteld om dit geheim zinnig punt op te heldoren. Nog aanhoudingen Een autovoerder, dio verdacht wordt nieuws over do bandiolerij te welen is aan gehouden en na ondervraging opgesloten. Ten gevolge dor huiszoeking wolko to Mo lenbeek gedaan werden, zijn nog drie aan houdingsmandaten afgeleverd. Deze aanhoudingen hebben voorloopig enkel betrek op de plundering der villa van M. Parmenlier to Mnysse. Het gerecht heeft opzoekingen gedaan in al de gasthuizen van den Brusselsciion om trek, om te vernemen of nergens een per soon, dio door een vuurschot gekwetst was, zich sinds Zondag heeft, laten verzorgen. Deze opzoekingen bloven vruchteloos. Dit opzoeken werd gedaan in verband met uo vorklaring van don gekwetsten wacht meester der gendarmen ijeldenberg, die ge zegd had, dal hij een ucr vluchtelingen mol oen revolverschot getroffen had. Dood van wachtmeester Keldenberg Donderdag avond rond 9 1/4 ure is do ongelukkige wachtmeester dor gendarmen Hcldenberg in het krijgsgastiiuis. waar hij verzorgd werd, overleden. Reeds Zondag ton andere, hadden do gcueesheeron ver klaard, dat er weinig of geen hoop op red ding was. (Van onzen bijzoncWen briefwisselaar). Brussel, 28-2-13. Iets gansch onverwachts gis tér on namid dag in do Kamer. Juist? wannéér de heer doktor Van de Porre ging zitten, na in ver- hoven© en overtuigde bewoordingen do eisclum to hebben beki-nd gemaakt van de Vlamingen, bekiom M. de ljroqueville bol spreekgestoelte cn legde een wHsvoorstpl in der liet gebruik van hot Vlauuisch rege lende in do Kamers. Dat was do triomf vande gedachten van M. Van de Porre. Dat was ook een bewijs wat al goeden wil M. de Broquevillo toont om de rechtmatige eiscben van iedereen te voldoen. Hieronder goof ik de meost belangrijke punten weer van dut wetsvoorstel. Het stelt vast. 1° Examens om langs do militaire school of langs den kador tot deh graad van onder luitenant te klimmen. da*, een oproerige kreet, hij zegge hot. Gij zijt allen republikeinen, niet waar Dozen willen guillotinceren, genenaltaren verwoesten, weer anderen do vrij verklaarden van hun lasten penning bcrooven. en er zich zclven mee verrijken en ik weet niot wat nog al meer.-. 0> Maar wel weet ik, dio als matroos giste ren nog op de zee rondzwierf, dut Engeland ouzo vlag beloedigt, en do vlag is, gelijk ge weot 't trouwe beeld des vaderlands en dit zal ik nooit dulden. Of noemt gij het miqpchien eon verheven beroep, onschuldige priesters en wecrlooze vrouwen en kinderen te vermoorden, huizon to plunderen cn ze daarna in brand to ste ken «♦Neen, vrienden, door zulke afschuwelijke daden ontoert ge u zolv'en en ik vraag u af of zij, oio nu zoo hard schreeuwen cn zoo'n la waai veroorzaken, evenveel moed zouden aan den dag leggen als zij eenige kanonnen op zich zagen gericht. Ik geloof het niet, maar ben van hot tegenovergestelde overtuigd dus, indien men verlangt dat men do repu bliek eerbiedigt, do republiek eerbiedige al lereerst zich zelve. Die kerel is een vermomd aristokraat, riep eene ruwe stom. Houd uw mond. hernam Roscoff, en luister liever. Ik ben matroos en do zoon van een matroos. Wat gij, mijner vrienden, voor rechten noemt, dio ken ik niot. want ik bon geregeld vooruitgegaan in den dionst onder heb bevel van allo kapiteins, en van deze is de dappere kapitein de Kéroulas er een. Hij trekt partij voorde wielen, riep dezelfde stem, diö hem al eens onderbroken had. Hij verdedigt de landverhuizors, zegde een ander. 2° Examens om in den graad van officier te vorderen. 3° Ingangsexamen voor de militaire school. 4° Ingangs- en bevorderingsexamens voor don gezondheidsdienst. 5° Inrichting van het onderwijs in de mili taire scholen om den lagen kader van het leger to vormen. Dat voorstel regelt ook, het gehruilc van het vlaamsch in de betrekkingen met het pu bliek, met do soldaten en met do administra tieve overheid. Hot vlaamsch zal verplichtend zijn van af dén leu Januari 1917 om in de militaire school of tot de examens van onderluitenant to worden toegelaten. Do kandidaten zullen een grondig examen op oen dor twee talen, vlaamscho of fransche moeion afleggen, en een ander examen op de andere taal. In de mililaireschool zullen evenveel uren besteed worden aan de studio van liet vlaamsch.en de studie van liet fransch, der wijze dat de leerlingen eene degelijke kennis hebben van beide talen. Hot militair reglement zal in beide talen worden aangeleerd. Hot uitgangsexamon van do militaire school bevat eene proef in 't Vlaamsch gelijke proeven zullen bestaan om lot hot examen van onderluitenant toegelaten te worden of om in de graden tó vorderen. Hot ingangsoxaraen in den gezondheids dienst zal eene bijzondere proef bevatten over do kennis van 't Vlaamsch ondervra ging door den recipiendum van twee Vlaam scho soldalen dio geen fransch kennen. Hot bevordoringscxamon dor gencesheeren zal ook nog eene Vlaamscho proef bevatton. In do pupillenschool, waarvan er drij in T Walenland en drij in Vlaanderen zullen gesticht worden, zal do tweede taal op ge gronde wijze worden aangeleerd. In de scholen lot vorming van korporalen en onderofficiers zal men Vlaamscho klassen oprichten. In al de scholon zullen reglemen ten in 't Vlaamsch en in 't Fransch worden aangeleerd. Hot wetsvoorstel zegt ook dat de onder richting der troepen in 't Vlaamsch en in 't Fransch moet gebeuren in onderhan delingen van overste tot onderhoorige zal de moedertaal van den mindere altijd do voortaal zijn. Eindelijk do militaire overheid in hare be trekking met Waalsche of Vlaamscho ovor- hedqn zal ofwel do Fmnsclio of de Vlaam- sciie laai gebruiken. 4> De speciale kommissie van de Kamers, ge last mot bet onderzoek van de hervorming van hot notariaat kwam Donderdag bijooi). De kwestie is reeds oud. Zij dagttokont van 't jaar 1833. Reeds meermaals werd zij m de Kamers besproken, maar nooit kwam men tot cono degelijke oplossing. Men spreekt nu nog van ressorten per kanton,per arrondissement, voor heel liet land. Allo sysUhjpii hebben hunne voor- en nadoelen. Do kommissie schijnt tol bier toe nog baar besluit niet to hebben genomen. Zij hoorde vandahg de uitleggen van MM. Moclielyiick mi Van Camvenb'Tg, de ondertoekengars van ln>t wetsvoorstel-.- MM. -Ooms, Van March, Mabille, Théodor cn Poncclet namen doel aan do bespreking. De commissie zal binnen veertien dagen terug vergaderen. M.Poncelut werd als ver slaggever aangesteld. Do commissie der XV zette Donderdag bet onderzoek voort van het wetsvoorstel aangaande do sociale ver/oke,ringen. Hij vindt de waarborgen om de verzekering der invaliditeit onvoldoende en doelde do groote trekken mede van een wetsvoorstel dat hij in dion zin zou neerleggen. M. Pécher howeeide dat do nienwe wel geene genoegzame voldooning gaf aan do i-ischen der erkende klas in zake ouder domspensioenen. Harold. Ik verdedig alleen de soldaten, hernam Roscoff, en mijn kapitein, die een moedig man was. Wij'zijn hier met ons driecn, die onder zijne orders hebben gevaren, die hem lief hadden cn die. thans treuren om zijne in hechtenisneming. lk bob mijn vaderland steeds met iever cn liefde gediend en ben bereid, onverschillig op welk schip, weer dienst te nemen maar nooit ter wereld zal ik dulden, dat men straf feloos mijne oude dappere makkers of aan voerders of mijn oude dierbare vlag bclee- digt Wie is er onder u, die mij durft verden ken? Ilij trede tevoorschijn! Wie onder u lean op roemrijke zeeslagen wijzen evenals ik cn mijne makkers En nu vraag ik u, of ik 't recht niet heb luide te verklaren dat ik mijn vaderland bemin Leve Roscoff, do dappere zeeman rie pen do aanwezige matrozen. Waartoe al die redevoeringen, ging Ros coff voort, wat bewijzen ze To Parijs heeft men de Bastille omvergehaald, waar men zegde dat do gevangouon werden vergeven.... In do kloosters, in de gevangenissen ver moordt mon zonder eenig wettig bewijs dui zenden onschcldigen.... «Do koning is cp 't schavot gestorven cn de koningin kwijnt wegin den kerker en zij is toch eebtgenoote en moeder, en dat verliest gij te veel uit het oog. «Eene zaak had ik gewenschtminder be lasting en meer gelijkheid, maar om een an ders eigendommen te plunderen en dan nog do bezitters er van te vermoorden, dat be taamt niet aan Franschen en noora ik een schandvlek op ons geworpen. «Gij hebt den koning, dio zoo goed was, van den troon gejaagd en in zijne plaats lieden als l MAART 1913 1 Generaal Huerta heeft aan de Kamer een wetsvoorstel tot genadeverleenii.g aangebo den. Uit wetsontwerp strekt zich uit tot alle do politieko veroordeelden. De minister van geldwezen heeft aan do Kamers do toelating gevraagd eene leening lo mogen aangaan van 200 millioe» pesos. Eon groot go Joel te dezer' som zal moeten dienen tot liet betalen der schadevergoe dingen. M. Emilio Madnro, oom van den gewezen president, werd Woensdag te Noord Monte- roy gedood. Met een geleide van 25 man schappen poogde hij de oproerlingen te ver voegen die Lareno bezetten, toen hij door generaal Trevino verrast werd. Do aanvoerder der opstandelingen Orosco en het congres van do provincie Sonora, hebben hunne bijtreding aan liet gouverne ment van president Huerta gezonden. In do provincie Hidalgo, zijn onlusten ontstaan. De provinciale regeering heeft' er do wetgeving ontbonden, omdat, zegt zij, het do kiezers zijn dio moeten besluiten of zij zich al of niet. bij hot nieuw hondsirou- ver.nement willen aansluiten. Er zijn uit do hoofdstad Mexico troepen togen den Staat Hidalgo gozondon. Er zijn ook talrijke troepen naar het Zui den va:: Mexico gezonden om krijg te voe ren tegen do Zapatiston. Euliinico Zopala, broeder van Iümilio Zo- pata, heeft zich tot gouverneur van den Staat Morelos uitgeroepen en zijne hoofd stad te Iluantla gevestigd. Djon officier van.de landelijke wacht, die weigerde ua nieuwe regeering to ondersteu nen, is naar do partijgangers van Emilio Zapala overgcloopon. Less Ggl EaeS einds der nieuws berichten Wat men van de zenuwen en hunne ziekten weten moet Het is een plicht de wonderbare genezingen kenbaar temaken, door den beroemden doktor Ehrard bekomen. Dezes geneesmiddel verlicht onmiddelijk al degenen die lijden en kost hom niols er eor.e proef modo to nemen. De koiisullalie en het voorgeschreven go- neesmiddel zijn heel en al kosteloos. Brussel. Kind verbrand. Vrouw D..., Ons-Heerstraat, plaatste gisteren, bij verstrooiing, een bakken ziedend water op een.stoel nevens de wieg waarin haar kind lag, oud anderhalf jaar. Het klein slachtof fer werd wakker, zette ziel) recht en.deed hot hokken op zich vallen, zoodat het wicht vroes'dijk werd verbrand. Het kindje, naar liet Sl Pietersgasthuis vervoerd, stierf er 's nachts. Een icoestaard. Een dronkaard, zekere B,.., die door zijne vrouw werd vor- laten daar hij haar mishandelde, ontmoette gister,alweer dronken zijnde,do ongelukkige in do Biedenhroeckstraat. Ilij greep iiaar bij de haren, stampte en schopte baar totdat zo liet bewustzijn verloor. Voorbijgangers moesten den beul van zijn slachtoffer rukken. De politie bracht de vrouw naar huis j haar toestand is zeer bedenkelijk. Oneerlijke voerlieden. Twee voer lieden, gelast met steenkolen naar eene ge meenteschool van Elseno over te brengen, Werden Woonsdag namiddag betrapt op lief OOgenblik dat zij zakken kolen losten bij herbergiers. Ilun meester, die hen verdacht, bad hen doen bewaken. De policie hoeft lo hunnen lasto een onderzoek ingesteld. Tusschen taxi en hamion. Woens dagavond had in do Willem de Zwijgerslraat nalnj het kommissariaat van poliïio, eene botsing plaats tusschen een auto-taxi en een kamion bespannon met twoo paarden, wel ke op den grond werden geworpen. Een der droren word gokwetst aan don kop cn moest afgemaakt worden. regeeringspersonen gekozen van een verdacht en allerongunstigst verleden. Gij spreekt van de rechten van den mensch: ik maak van de mijne gebruik, en verklaar u ronduit dat gij uw voorgewend en aangema tigd recht misbruikt, door u als do handlan gers van de moordlustige omwentolingsinan- nen te laten gebruiken. Te Duivolkater ging hij met verheffing van stem voort, men zegge niet' in tegen woordigheid van Bretanjer zeelieden, dat de kerken goed genoeg zijn om zo in vooi raad- magazgnen te veranderen en dat de klooster lingen het volk boderven. Dat is schandelijke laster cn grove leugentaal, en die zoo sproken zijn goddelooze, slechte menschen.... Mijne borst draagt do lidteekens van drio sabelhouwen, een kanonskogel heeft do helft van mijn linker scheenbeen weggeslagen on een bajonnetsteok lieeft mij den arm door boord. Bij alle groote zeeslagen, die er in de loste tien jaren geleverd zijn, was ik aanwezig en wanneer gij rooptLeve de republiek, die ik alleen uit uwe gesprokken ken, dan antwoord ik daarop Love Frankrijk, dat ik zooveel ja ren verdedigd heb. Weigert gij dan u met do driekleurige kokarde te sieren. Als men mij noodzaakt ze te onteoren, ja Wie spreekt daarvan hernam de Pa* rijscho afgevaardigde. Zijt er dan allo getuigen van, zegde Ros coff, dat ik ze op mijn hoed steek, maar zon der mij aan iets anders te verbinden dan ik tot heden gedaan heb. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2