Een prachtige vliegtocht, HJEÜWSBER1BHTEN Ëf Jos, NotemaasS?» Van tien Belgischen Volkstol Os oiswsniolinu in Mexiko. DE KAPITEIN Brusselsche Kiekskens 2 ïer schoot, Ilel is Jus Monnïer niet die ar plichtig was, Callemin zegt ook nog, dat Deboe mede- jeweest is naar Holland, doch dat het enkel Vas als taalman, en dat hij niet vast wat zij n Heiland moesten gaan doon. Zal het vonnis verbroken worden Al de veroordeelden hebben Vrijdag tunne voorziening in verbreking geteekend. Heeft die voorziening kans, aangenomen ie worden Het om-deel der menigte is daar- tver verdeeld. Do eenon beweren, dat vol gens artikel 341 van het strafwetboek, de tury verzachtende omstandigheden moet toe- lennen voor de reeks feiten welko den be- licblo ten laste gelegd worden. Van den anderon kant is bot ook geweten, lat indien de jury zich vergist in bet beant woorden der vragen, dezo vergissing ten focdo moet komen aan den betichte. Diens- rolgons mocht do voorzitter van bet Hof jeen uitjeg vragen aan bet hoofd der jury. Indien du voorzitter oordeelde, dat bet ant- tt ooid niet duidelijk was, moest bij de ge- twoornen in do Kamer dor beraadslaging •eruggezonden bobben. Daar bot Hof zulks »iot deed, moest bet Hof vorklaren, dat or verzachtende oinslandigbedeii bestonden, voor dezen of genen belichte en diensvol- gens was bet goed mogelijk dat Callemin en Mooier niet ter dood veroordeeld werden. Dat is bet oordeel der eenen. Hot oordeel ïcr anderen is even goed beredeneerd. Dezen steunen zich op artikel 345 van bot ■elfde strafwetboek, dat zegt Hol hoofd der jury zal achtereenvolgens iedere vraag lnzon, en de geheime stemming heeft daarna plaats, zoowel over het eigen lijke misdrijf, en do bezwarende omstandig heden, als over de verzachtende omstandig heden Volgens dat artikel dus, moesten de ge- awoornen uitspraak doen, op de verzachtende omstandigheden, vooriedero misdaad, welke de belichten ten laste gelegd werd. Zij konden dus, zooalszij bel ten andere gedaan hebben vcrzachtondo omstandig heden toekennen voor eene misdaad en ver werpen voor eene andere. liet Hof moest zich dus gedragen naar dn lesluitselon van do gezwoornen. Do crimi- «eelo kamor van bot Verbrekingshof moot beslissen. Voor wat Dioudonnö betroft, kpmon de wolwetors in strafzaken af mot artikelen 443 én 352, om te bewijzen dat bot proces van Dieudonné niet kan herzien worden. In derdaad volgens artikel 443, kan bet proces slechls herzien v orden, wanneer liet feit, flut do onschuld van den veroordeelde doel ditscbijnon, na do voroordeeliug geschiedt. In het geval van Dieudonné, heeft Calieniiu' do verklaring gedaan, tussciien hot verdikl van do jury en het vonnis- Daar het alleen door bet vonnis is, dat de voroördeoling wordt uitgesproken, hooft liet Hdtfpnog liet' seolit, om, indien bet van oordeel is, dat'dó jury zich bedrogen beeft, do zaak naar een anderen zittijd to verzenden, en aan oene niouwo jury te onderwerpen. Indien het Hof van dat recht nu geen ge bruik gemaakt beeft, is bet wel, dat liet Hof verzokerd was van do pliclitigbeid van Dieu donné. Het vergif van Carouy Men hoeft thans, na eon nauwkeurig on- dorzoek, bevonden dat Carouy reeds lang het vergif in zijn bozithad. Inderdaad,bij bot nazien zijnor schoenen, hoeft men bevonden, dat een der hielen uitgehold was. 't ls daar dus, dat bij hot vergif verborgen heeft gehouden. In vrijheid Reincrt, een der verwanten dor hendo, die oen jaar gevang kreeg, is in vrijheid gesteld, daarbij reeds heel zijne straf had uitgedaan. MET DE K(DODE (13* VERVOLO.) Moedor Laniproio nam de kokarde van haar Buts, gaf zé aan RoscofT die zo op zijn bood ftak, waarop eene algemeeno toejuiching rolgdo. Nadat do ropublikeinsche drinkebroers on- ïer 't ledigen van menig glas nog eenige re- volutionnaire liederen gezongen en de Parij- ■cnoar nog watonzin, waar niemand iets van begreep, ton boste gegeven had, word de her berg allengskens ledig en sloop Roscoff met lijn gezellen ongemerkt door eene zijdeur den loin in. Burgers, sprak de herbergierster, ik ben lezen avond org vermoeid, vergunt mij dat ik heenga Brin d'Avoino, mijn nieuwe bediende tal u bedienen, on tegelijk ging zij de gelag kamer uit. Brin d'Avoine bad van verro pastoor Co- lomban en jufvrouw do Kéroulas naar de stad gevolgd en was met ben 't buis van moeder tamproio binnengegaan, waar bij dien avond «oo juist van pas kwam. Terwijl de jongen, tot groote vreugde der aanwezigen, bun appolwiju en cognac schonk, kwam Juliana-Lucretia met eou vollen korf wijn by bare vrienden in den tuin. Mijnbeer pastoor, zegde Roscoff tot den eerw. heer Colomban, ziehier m'yn vrijkaart. \recs niet, jufvrouw... Guilanekon ik zullen a aan de poort opwachten. 15* waardige priester hief do band op en In ons geïllustreerd bfjvoegel melden wij boe do Fransche Vlieger Brindejonc des Moulinais er in gelukt was in ongeveer 3 1/2 ure, don afstand Parijs-Londou bad afge- legd. Hij zou het echter daarbij niet laten, en Donderdag namiddag ten 1 uur steeg bij in den aërodroom van Hendonpark. to Londen, op en sloeg de richting in naar Dover, waar hij aankwam ten 11/2 ure. Kort nadien steeg bij terug op en stak de zee ovor. In zee werd bij verscheidene malen misleid dooi den mist, die boven 't water hing, en dien iiij voor den vasten grond aanzag. Dikwijls daalde bij tot dicht tegen het water. Hij be reikte Calais ten 3 ure 12 Bridejonc heeft den nacht te Calais doorgebracht. Vrijdag morgend ten 8 uro 20 vloog bij op on sloeg de richting in naar de Belgische hoofdstad. Ten 10 ure zag men een monoplan boven Brussel zweven. Do vlieger daalde ten 10 ure 10 neder in het plein van Sinle-Agatba- Berchem. Er waren slechts eenige nieuws gierigen in het plein. Brindejonc ^verklaard»* tat bij do reis op eene hoogte van 300 met. .afgelegd bad. Ten 1 uur was do knappe Fransche vlie ger terug in het plein en bracht zijne mono- plan in gereedheid om de vlucht Brussel Pasijr te wagen. Ten 1 uur 25 steeg hij op en verdween in de richting van het zuiden. Brindejonc is ten 3 ure 30 te Pillacoublay neergedaald. Hij was onderwege te Com- piègne neergedaald om er den vlieger Legug- neux te gaan groeten. Hst gebruik der talen in het leger. Met gedacht van M. Van Cauwelaert. De hypotheken. Lachwoord. (Van onzen bijzonderon briefwisselaar). Brussel, 1 Maart 1913. Ik vroeg gisteren namiddag, in de Kamers aan M. Van Cauwelaert, zijn gedacht aan gaande het wetsvoorstel neergelegd door M. de Broqueville op liet slot van do rede voering van M. Van do Perre. Ik richtte mij tot M. Van Cauwelaert, omdat hij de ieve- rigsle, de meest verkleefde en ook de wel sprekendste verdediger is dor Vlaaamscho zaak. Die overtuigde Vlaming bezit de Fransche laai op uitstekende wijze en deelt do zotte meening niet van bon, dio tegen Jan on alleman altijd willen Vlaamsch spreken, zelf tegen diegenen dio geen Vlaamsch ken nen. Eerst scheen hij niet ger.ogon om mij .zijne gevoelens te laton kennen. Ik heb nog geen kennis kunnen nemen van den eigenlijken tekst der wot, die nu nog in druk is. Nochtans ik bon goTukkig omdat M. do 'Broffue^'niehet wonsch'elfjk achtte in oen wetsvoorstel al do toegevingen té Ixqial^n welke hij meent to kunnen doen aangaande het gebruik der talen in bet leger. Het ware ons immer onmogelijk geweest, spijts ons vertrouwen in M. de Broquoville, ons tevreden te houden met eene eenvoudige belofte van don minister, wier verwezenlij king dan nog afhangt moest van oen ko ninklijk of ministerieel besluit. Sodert verscheidene jaren immers beeft men in princiep verscheidene maatre gelen genomen om recht to laten wedervaren aan de rechtmatige eisclien dor Vlamingen j maar al die maatregels bleven doede lollor. In hel onderhavig wertsvoorstel moet men de maatrogeion onderscheiden van adininis- tralieven aard en die hervormingen dio be trek bobben op do mililairo onderrichting. Het is mij totaal onmogelijk zoo ineens slanlo pede oen wetsontwerp le heoordee- zegonde don braven matroos, dio zich daarna met zijn noef verwijderde. Een paar honderd passen verd«-r floot hy tot driemaal hierop werd onmiddeiijk door een schel gefluit ge- an twoord. Goddank, zei RoscGfF bij zich zeiven. Flambard mot do jongens is daar, on eens klaps stond deze voor hem zij sloegen ee i zijstraat in, terwijl Flambard zachtjes de dour -opende van een afgelegen huisje. Dit was de woning van Madeleine, de moe- dei* van Faribole en de voedster van Mouche- ron, dio 't signaal dat zo kendo, had geboord en nog aandachtig zat to luisteren of zij er nog meer vernam. Aha! meester Flambard, zijt gij het? vroeg zy. Ik en mij no vriendtn, zooals gij ziet f Madeleine gaf hem en Roscoff de hand, drukte do kinderen aan haar hart en zag bon aan met de oogen vol vreugdetranen. Hebt gij voor do klceren gezorgd, Made leine, vroeg Flambard. Zij nam een pak kleeron uit do kas en gaf het aan den bootsman. Zio eens, Roscoff, hoe goed Madeleine voor alles gezorgd heeft, zegdo Flambard aan zijn makkei, terwijl hij hot pak open deed. Beiden gingen toen iu een zijkamertje, ver wisselden daar van kostuum, en weer in do huiskamer tredende, geleken zij juist op een paar oude garnalenverkoopers. Vervolgens begaven zij zich naar buiten en waren weldra in het volle van de straat, terwijl zij eSne zwierende houding aannamen, als wilden zij te kennen geven dat zy wat veel op het heil der republiek en huro verlossers gedronken hadden. Zoo haddon zij langzamerhand de gevange nis bereikt, waar moeder Lamproie mot den DE VOLKSSTEM len, waarvan ik do bijzonderheden niet ken. Ik kan dus maar enkel con voorloopig ge dacht of gevoolon uitdrukken. Nochtans, van nu af mag ik met genoe gen bcstatigen dat door het onderleggen van dat ontwerp M. do Broquovillo bewezen heeft, den gomeendeu weg le willen inslaan om al de ongerechtigheden todoen oindmon, waarvan tot hiertoe de Vlamingen alleen slachtoffer waron in het leger. Ik denk nochtans dat do maatregelen door onzen kabinetsovorstn genomen daarom nog onloeieiknid zijn. Wij zullen ons boslo doen opdat do Kamer zo wijzige in don den zin on zer gevoelens: Wat wilt go dan nog meer Ik vind in dat wetsvoorstel eon prin ciep terug, dat mij ganseh valsch schijnt. Men gelooft in 't algemeen dat om vol doening le geven aan do Vlamingen liet vol doende is nevons do scholen voor Walen be stemd en waar liet Vlaatnsch maar enkel als eene bijzaak wordt aanschouwd, een derge lijk regi'-m te bouwen voor do Vlaamsclm onderwijsgestichten, waar het Vlaamsch als de hoofdzaak zou worden aanzien. Het is niot voldoende, dat de moeste ont wikkelden in Vlaanderen eene voldoende kennis hebben van do volkstaal om. in tijden van nood, met hot vollt lo kunnon ondor- handelon. Wij willon eenen lioogeron stand die als hot levensorgaan van onze Vlaamsche be schaving wozo j iets puiks dat op do lag'-ro standen eennn invloed zou uitoefenen van leven en opvoeding,den éenigslon indruk die bet Vlaamsche volk uit dien langen slaap kan wekken, waarin het gedompeld ligt. Er zijn ten andere paodagogischo redens dio eisclmn dat t?en Vlaainsebo jongen ook de Vlaamsch taal be/.igfcom zijn wetenschap pelijke opvoeding lo krijgen. En dat princiep die-it ook toegepast te worden in de militaire opleiding onzer ofiicio- ron en ondor-olScieren, wil men niet dat zij z.ioli bevinden iy canon slaat van eene onbe kwaamhfid, die nu maar al te klaarhlijkend is. Dio zienswijze belet het aanleoren van liet Fransch niet; vorre van daar. Wat. nu onze officieren betroft, ill hoop dat van beide kanton, Walen en Vlamingen, do studie van de tweede taal voldoende zal wezen opdat zij nuttig cn doelmatig hunne zincing zouden kunnen vervullen bij do, soldaten van beide rassen. Maar vreest gij niet dat met zoo nog meer onderscheid to maken tusschen Vla mingen en Fransclien men den afstand tus schen do twee rassen nog groolor zal inaki n ,en men eindelijk tot do administratieve schei ding van het land zou geraken Desaangaando heli ik niet de minste vrees. Ik hen zelfs overtuigd dat met meer recht vaardigheid in de ondeMiiigó holrekkiiigen lusschon Walen en Vlamingon to brengen men ook liet onderling- vertrouwen en do wederzijdsche gonegenheiA der rassen slechts kan doon aangroeion. Voor liet overige ben ik een vast overluigdo vijand van de admi nistratieve scheiding. On-ze gohpchlh'Mtl aan de belangen van het Vlaamsche volk vermindert niet aan Onze broederlijke gevoelens jegens de Waalscho kinderen van hetzelfde vaderland. Ik hoop wel te bewijzen in eene redevoering dio ik do naaste week in de Kamer zal uitspreken, dat zelf met te vragen dat Vlaamsche en Waalscho soldaten in gescheiden korpsen word'-n opgenomnn, wij do scheiding van Bclgië's rassen niet bevooordeeligon. Maar, indien gij bet dilt, zullen wij daar over eonen anderen keor handelen. Do bijzondere commissie gelast met hel onderzoek dor veranderingen aan de w*t op de*'hypolheken toe te brengen vergaderde Vrijdag namiddag. Zij Was eensgezind om te orkonnon dat do niouWo wet aan do eigo- pastoor en jufvrouw do Kéroulas hen al wachtte. Nog eene korte woordenwisseling volgde, waarna Juliana-Lucretia, zich mot hare mand bij den cipier aanmeldde. Deze terugstoolendo, man, mot een echt gauwdievengezicht, had in den korten tijd, dat de republiek bestond, reeds een schoon fortuintje bijeen verzameld cn deinsde zelfs voor dc onedelste middelen niet terug, indien bij er slechts zijn voordeel mee kondoen. Men wist dat hij op schelmachtige manier gold had verkregen, on men had hem ook den bijuaam gegeven van Crésus dor j'opubliok. Zooals gewoonlijk 's avonds gebeurde, had hij ook nu weer do wijnflesch aangesproken on halfdronken en slaperig schoof hij de zware grendels van de groote poort, draaide 't slot open, en moeder Lamproio trad met hare ge zellen binnen. Hola riop bij Juliana-Lucrotia too, de vrykaart geldt alleen vpor den matroos on den jongon terug dus Nu, maak maar zoo'n drukte nietdenkt go wellicht dat ik mijn mand wijn voor den gevangene heb meegebracht ik kombur ger Cresus gezelschap hóuden, zoolang Ros coff voor 't lesto nog eens een onderhoud heoft met den kapitein de Kéroulas... Zio eons, twaalf llesschcn wijn en goede, dat verzeker ik u Doch de lesto blijft voor den veroordeelde bestemd, niet waar Mor gen zal er do arme sukkel geen meer drin ken, on door eon flesch wijn zal do republk-k toch geen schade lijdon. Ik geloof eer, burgeres, dat go meo wilt werken om den aristocraat to helpen ont vluchten, sprak de cipit# wantrouwend. Wat is dat voor taal, hernam moeder Lamproio verontweerdigtl, staan, hier dan naars van eigendommen meer zekerheid geeft, Terwijl dat M. Lorand aan 't spreken was mpt eeno heescho slem en met eenon last die pijn deed om zien zulks bewijst dat mnn- schon dio goed kunnen schrijven, niet altijd goed spreken over don algemoenon dienst plicht, zegdo mij een gebuur u Bemerkt gij niet dat wanneer M. Lorand zijn voorhoofd wil afdrogen, hot achter aan in den hals is, dat hij den zakdoek gebruikt Do kaalhoofdigheid van M. Lorand is oene ware volmaaktheid. Do schoone knie vun M. Ozoray is ii: vergelijking maar oon kleine lantaarn novens eene volle maan In mijne laafslo briefwisseling hebt gij ge zegd dal het Mr was, dio bet welsvo rslel op desocialo verzekeringon bestreed. Oh die letterzetters 1 Mag ik u vragen to willen laten welen dat liet niet Mv was, maar M* Douis Manfred. ontvangen wij eenen briof onzen hijstand in roepende ten voordoelo van do nkt-sociali- siischo werklieden dio zullen godwongen zijn ceno staking to verduren welke zij af keuren. Ten voo»-deele van hen, van hunne vrou wen on hunne kinderen. Hot is billijk dat do werklieden, die ver langen aan don arbeid le blijven en bun werk" slechts dan verlaten, a's ze er toe verplicht worden, door da tegenstrevers der staking- worden geholpen. Wij zullen dus te gennsle uur in on3 dag blad eeno inschrijvingslijst openen ten voor deel o der slachtoffers der «ijgvmeeno werk staking. De door ons ingezamelde gelden zullen overgemaakt worden aan den heer Gust. Eylknbosch. van Gent, Secretaris van d«n Belgischen Volksbond, lid van liet koiniteil, met de v ei dueling der golden golast. Generaal Huerta, do voorloopige presi dent van Mex'co heeft Donderdag aan d" Kamer van VolkavortegenWoordiynrs, daar toe in bijzondere zittijd bijeengeroepen, een wetsontwerp gezonden, waardoor do kwijt schelding van straf verleend wordt aan allen dio zich aan politieke misdrijven hebben plichtig gemaakt en die zich binnen de veer tien dagen na dn afkondiging der wet, hij de overlieden zullen aanbieden. Hot schijnt 'dat het gouvernement van Madèro slechts 92.000 piasters of ongeveer 220.000 frank ih do staatskas gelaten beeft in de plaats'van de groote reserve dié cr door M. Limantour, minister van financies van president Pojfii'O Diaz, bijeengebracht was. De regeering van president ITuerta zou zich bijgevolg in de groote financioelo moei lijkheden bevinden, en dezo toestand zal voorzeker niol bijdragen lot don goeden uit slag- der leeniiigen van 40 miljoen piasters, welke do Senaat aan Mudero toegelaten had te sluiten. Do kalmte bogint in gansch bot land te heerschon. De werkhuizen en magazijnen worden heropend. Elkeen beiovert zich om vrede cn voorspoed te horstellen. De opstandelingen hebben zich oijderw.or- pen en do Vereenigde Slaton herkennen hol gezag van den voorloopigen Voorzitter. Mon is begonnen aan liet wegruimen der puinen en liet herstéllen van do spoorwegen welke gedeeltelijk opgebroken waren. geon schildwachten op post Go hebt golijk, i'Urgeres, komt binnen en wacht in mijne kamer, zoolang ik doze twee bij den kapitein iu zijn cel gebracht heb. De cipier ging met den matroos en diens jongen oen langen duisteren gang door, en daaldo een vijftiental trappen rechts af, ging toen nog cenigo cellen voorhij, haalde een grooten sleutel te voorschijn, stak dien in een verroest slot, dat krassend voor de kracht van 't puntige ijzer bezweek, liet beidon de cel binnengaan en spoedde zich naar moeder Lamproic terug. Op 'toogonblik dat de deur zijner cel geo pend werd, hield de graaf, gezeten op een bos stroo, zich met ernstige zaken bezig en ook hij werd een oogenblik door do vrees voor sterven overmeesterd. In don loop van den dag had hij twee brie ven geschreven do een was gericht aan Hec tor de Kéroulas, een verron bloedverwant van hem, en do andere aan zijne dochter, die hij nooit meer terug zou zien. Do graaf do Kéroulas had altijd als con held geleefd, hij wist ook als een kristenhold te sterven. Bitter cn langdurig had bij wel zijn eenig kind beweond ten leste nochtans bando hij alle aardscho zaken uit zijno gedachten, bij hield zich nu uitsluitend bezig met do boven- aardscho en bereidde zich voor tot den dood. Het offer van zijn leven bracht hij dan ook ook mot liefde aan zijn Schepper, ter uitwis- sching zijner zonden. Nog hield de graat zich met't bovennatuur lijk onledig, toen 't geknars zijner geopendo celdeur hem uit zijne geestvervoering schudde en 't kaarslicht van den lanteern des govan- genbeu aarders zijn bloeke stralen op zijn ge laat wierp. Half my merend zag hy den matroos en den e EN 3 MAAItï 19131 Wij traden onsie ieïereaan. het artikel to lozen Wat men van de zenuwen en hunne ziekten welen moet», dat wij liodon aan hot eindo onzer nieuwsberich ten opnemen. Het is een plicht or de opmerkzaamhcTJop to trekken van allen die lijden, en hot kost niets het aangeprezen geneesmiddel to be proeven, aaiigezion do konsultalie en het wonderbaar geneesmiddel aangeduid heel en al kosteloos zijn. Brussel. liet parftct in een bankhuis. Hot parket staplo Donderdag namiddag afin do hureolon van een bankhuis. Talrijke lil els «enermaatschappij,ter waarrïo van 1.200.000 frank, hot gold dat zich in do brandkast be vond on do liookón worden in beslag geno men. Ehiio klacht werd ingezonden door een der bestuurders dor maatschappij, die beves tigt dat do boeken geone melding makon van liet gebruik eenor som van een millioen. Wij vernomen lator dat do zaak zoo be langrijk niet is als mon in den beginne dacht en op niet-vorvolging zal uitdraaien. 214 Ergelotsing. Vrijdag avond had op do Antwerpscho laan eene botsing plaats tus sciien een auto-taxi en een anderen auto. Do voerder vau den taxi moest plotseling stop pen Yoor eeno belemmering en vergal don arm uit te steken, om degenen, dio hem volgden le verwittigen. De stoker van den tweede# auto, die volg de, had dan ook den lijd niet meer do rem men to doen werken cn do botsing had plaats. De twee rijtuigen werdon geheel hui ion gebruik gesteld en do stokers worden door do glasscherven aan hut gelaat gewond. Vei dijningen. De 29jarige Adolfina Vanderauwera is sedert 9n Februari verdwenen. Gestalte 1 m. 55. kastanjebruin haar, .gewoon voorhoofd, kastanjebruine wenkbrouwen, bruine oogen, iniddelmaligo neus en mond, rondo kin, eirond aangezicht. Mej. SidonioE.., naaister, 22 jaar, is sedert twee dagen spoorloos verdwenen uit haro woning, Masuislraat, to Laken. liet lljarig knaapje, Arthur Arlusser, Jan Stassurtslraat, teSt-Gillis, verliet Don derdag do sciiool met do andere leerlingen on koerde tlmis niet moer terug. Allo opzoe kingen hieven lot hiertoe vruchteloos. Dikwijls verbiedt do geneesheer do koffie. Nooit zal hij de Chicoreo dor Trap pisten Vincart verbieden. 1500 R St-Jans-Molenbeek. Drama vermeden. Woensdag nacht, in do Van Malderslraat, losto Kathai-ina L..., drio revolverschoten in do richting van oen hiokaniekwerker, haren echtgenoot, dié haar vóór vijf jaar ha.l vor- laten. Gclukkiglijk had ile wapenmaker, bij wien de da-der es do revolver had gekocht, hare. opgewondenheid bemerkt on betrapen goladon met looze kahi'oezon. D« vrouw word niettemin tor beschikking van den prokureur des Konings gesteld. stan ons© «erkoo- |ïe8*S S Gonoveva van Brabant, prachtig hook met gravuren. Prijs 0,70 ff. Schaarbeek. Hevige brand. Don derdag namiddag, rond 4 ure, brak brand uil in ceno fabriek van kachels, Verlengd© Masuislraat alhior. liet vuur nam spoedig een groote uitbreiding, hetgeen veol gevaar opleverde, daar zich in de nabijheid eene sta pelplaats van petrool en eeno stoomververij bevinden. Do pompiers van Schaarbeek snel den op hol eerste sein ter plaats. Na drio uren krachtdadige werking, waren zij mees ter van hot vernielend element, zonder dat do naburige gebouwen schade leden. Gansch de fabriek werd verniold. Op zoeh. De politie hoeft Vrijdag do persoonsbeschrijving ontvangen van een go- jongen aan en zegdo inet gebroken stem vol droefheid O, Roscoff, ik dank u, go hebt woord gehouden. Dat moogt gij terecht zeggen, mijnheer de graaf, sprak do pastoor, terwijl hij eene hand van den kapitein in do zijne drukte cn do scheepsjongen hem om den hals vloog. Herkent gij mij niet vroeg liij verder, zijn matrozenhoed van 't hoofd nemende. Zijt g'y het, mijn weerde heer pastoor 1 Vader vader en kent gij mij niet meer sprak Yvonne weenende. Wees gedankt, goddelijke goedheid •hernam do graaf, gij maakt my den dood vreedzaam, haast zacht, zou ik zoggen.... Mijne dochter, myn kind cn leven... Mijn kind bij mij... O, mijn God wat is 't lang ge ledon dat ik haar gezien heb... g'y myn'lieve- ling... Wat hebt gij geleden on wat lijdt gij nog Arm kind morgen zijt gij dubbel wees. Tranen beletten 't vaderhart nog meor woorden uit te brengen. Mijn broedor. zegde do pastoor, zijt- gij bereid uwe biecht to spreken en voor Gods rechterstoel lo vcrschynen Do graaf gaf oen toestemmend teeken en in een hoek zijner cel wierp hij zich aan de voe ten des priesters om het II. Sacrament van Bootveerdigheid te ontvangon. In tusschen spreidde Yvonne over eene ver hevenheid eon fijn wit linnen doek uit, hing don lanteern aan den muur en wachtte bid dend op den pastoor en haar vader. Zoodra do priester de biecht van den kapitein geboord had, keerde hij zich naar 't meisje toe, trad naar do in altaar herschapen verhevenheid, haalde uit zijn binnenzak een gouden doosjo te voorschijn, en do graaf ontving uit zijne handen de II. Communie. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2