'T m ii'iiii oriop in BULTEN LA ND Na list proces der bende Bonnet Kegcstienös Jaargang m* 52' EanseSsg ESaart SB 8 3 0f Y mm DAGBLAD 2 CEMTIEMEM HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes «nnnr.öen 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 u, 's avonds 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds Peur toutö la puhlicité eoir.merciale et financière du journal, s'adre&sor exclusivemenL l'Ageace Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxciles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE ffiALST R. G03TS, BeurgpPaats, 2 I 9, Kerkstraat, Telefoon A 329? Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 2* blads. (ds regel) fr. 1,00 4* biadr. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. Gf Gemengd nieuws per roge!) fr. 2.M Recht, borstelt, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (por regel) fr. 2,0f Commerciate en financieelo aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Ka 2 Juni, of na (la verplettering dor socialisten en liberalen door de katholieke kiezers, schreeuwden onze tegenstrevers op alle jjpsjon van alge meene werkstaking. Zij etelden toen uit en bleven uitstel len, totdat zy nu onlangs verplicht tvaren, om den schijn te hebban niet to willen toegeven, do werkstaking uit te roepen. De liberalen hebben aan dit gevaarlijk spel medegewerkt en als men nu de dagbladen leest, zou men haast gaan gelooven, dat zij vredopre- if ikers zijn en de katholieken alléén de oproermakers, do twiststokers omdat hol gouvernement niet kan of mag toe geven. Hoe zit dan nu feitelijk de vork aan den steel De socialisten hebben al tijd viktorie gekraaid en voor de ver blinde oogen der werklieden het ster- licht der Alg. Werkstaking doen draaien en schitteren. Nu, voorzien zij eenen kolossalen fiasco, de werklieden zullen met willen staken allen en overal. Wie lijdt er toch geerne honger en kou met vrouw en kinderen Daarom zouden zij het gouvernement geerne dwingen (met vergadering van liberale burgemeesters, met verga dering van nijverbeidsbazen, enz.) om hun een middel, in de hand te geven om du staking te kunnen beletten, zonder den schijn te moeten aannemen dat zij geklopt zijn, dat al hun gezwets en ge roep, ij delft wQowjp.n wnran, bedrog en dweepzucht. Want waarom toch zouden de roo- de tafelspriiigers en socialisten heet hoofden en leiders de werkstaking he geeren. Is het om den werkman voor deel bij te brengen Belange niet; wat geeft immers algemeen stemrecht, waarom het nu schijnt te gaan Niets, volstrekt niets, daarvan geeft Frank rijk het voorbeeld. Waarom willen zij dan staken. Waarom riepen zij gestadig om de alg. staking; alleen, uit persoonlijke hoog moed Lij do een. Zij wjllo:» hooger op klimmen, en dat over den rug van hunne slaven, 1". w. 't verblinde en 't verleide werkvolk. Bij anderen is het schopzucht. Zoo geerne zouden zij aan 't schotelken zitten, vette postjes bemeesteren en met hunne vriendjes do Ten, eens dat zij den staat en de orde zullen omver gesmeten hebben, 't Algemeen stemrecht kan hun feite lijk weinig schillen maar Om wille van de smeer Likt do kat de handeleer. Zullen ze lukken Dat hangt af van 't w erkvolk. Die niet hooren toil, moet voelen, 't Is niet of do werklieden niet verwittigd zijn. Alle katholieken en zelfs eenigzins rechtzinnige liberale bladen steken de bazuin op en herhalen ëenig on eeuwig Ziet toe, gij betaalt de gebroken potten, gij blijft met de stukkon en scherven zitten. Want de nijverheid zal kwijnen, misschien nen doolelijken knak krijgen. Ziet eens wal er reeds hoven het hoofd hangt der Arlwerpsche bavenwerklioden, dio nu Zoo hoog loon verdienen. De graanhandel is ermot ondergang bedreigd. De Engelsche bevrachters hebben reeds de vrachtper tor. 3ponc,e minder gezet voor die zullen laden voor Rotterdam,dan wel voor die zul len laden voor Antwerpen. - Do graanoogst van den Argentien zal denkelijk naar Rotterdam gevoerd worden. Dat is het gevolg van 't roode schrikbewind aan de haven van Ant werpen in voeg®. Niet waar werklie den, leve toch de Algemeene Werksta king'. Intusschen zult gij op de kom kunnen bijten. Zal dit alles zijn Oh neen 1 Na 14 April helaas, zullen wij de bloedige en schrikkelijke tooneelen van 1886 beleven. Vrouwen on onschuldige kin deren zullen in 't gedrang van den burgeroorlog vallen onder de kogels van de verdedigers van orde en eigen dom. •Da mijnen zullen verlaten en ont redderd liggen, de fabrieken zullen in lichtlaaie vlam opgaan. Want vrede lievend zal do staking niot afloopen. De honger zal pramen, en onderstand zal er niet gewoden worden.De vreem de hulpkassen zullon niets sturen tot steun, omdat de staking uitzinnig is, en niet dient om 't lot van den werk man te verbeteren. De kopstukken, die de revolutie prediken, zullen ter wijl in hunne paleizen en kasteelen champagne drinken (de gediodenis is daar van vroegere volksopruiïng) en niets geven tot steun. In Gent heelt men al geld genoeg bijeer. gekregen om aan elk werk mansgezin 0,20 fr. te geven voor 6 weken brood en kolen en vuur en licht to koopen. Vandervelde, dio schatrijk is, gaf ineens honderd franken. Dat wordt uitgebazuind aan de vier hoe kon van 't land. Werklieden, wat zal liet een luilek kerland zijn Honderd Iranken voor duizenden stekers, vrouw en kinderen niet mede gerekend. In alle geval niet genoeg om een borrel te pakken. Luc. ifêefc B@sfe&»c©Qsts$srat trsoa* 8SS3. Be heereu ministers de Broque- ville en Bereyor hebben in de Kamer het wetsontwerp betreffende de milicielichting van 1913 neergelegdZij hadden eerst ge meend dat do nieuwe wet nog bij tijds zou gestemd geweest zijn om ze op de lichting van dees jaar te kunnen toepassen, doch daar bestaat geen kans meer voor. Niettemin zoudon er reeds do overgangsbepalingen van toegepast worden. Het contigont van 1913 wordt dus bepaald op een man por familie degenen waarvan eon brooder in dienst geweest is, zouden nog vrijgesteld worden, maar niet meer degenen waarvan een broeder enkel gelot heol't. Er wordt nochtans eeno uitzondering gemaakt voor do jongelingen, dio voor 5 December 1912 getrouwd zijn zij zouden vrij zijn van dienst. AI do dienstplichtigen van het jaar zou don binnengeroepen worden, en zoo zou hot contigent van 1913 tol 30.000 manschappen klimmon. De regeering behoudt zich zolfs hot recht voor le vragen dat do milicinnen van 1914 voor hunnen tijd zouden mogen binnengeroep n worden, om liet conliguut lol 3G.OÜO manschappen te brengen. Obïb ossd ie worden. Een En- gelsc'.to geneeskundige vereoniging heeft een onderzoek ingesteld over den levensregel van oudjes. Waarom wordt de eene oud, de andere niet Een afdoend antwoord is daar op nog te vinden. Evenwol werd vastgesteld dat een grooter aantal bejaarde utonsclten wordt aangetrof fen onder dogenon dio een middelmatig ge bruik van wijn en bier maakten, dan onder do dronkaards en do gohoolonthuders. Nu, onder de afschaffers treft men or ve len aan, dio het zijn uit noodzakelijkheid des gobods, wegens ziekte. De wijsheid dor volkeren, die onze Brus- selscho dichter J. G. Van Houwaert onder vonn van spreuk op zijn landhuis deed schilderen Houdt middelmate wijst ons den te volgen regel aan om oud te wor den. IPrijaksmp woes* veili^heids toestellen Ecsneima's. Out de rampen to vermijden, zooals die to Meonen, Barcelona, Berlijn, Rio do Janeiro, enz., doet de Internationale Tentoonstel ling van Kinematografie, die den 22 Maart in do Olympia te Londen geopend wordt, eon oproep lot do uitvinders on bouwkun digen der gansche wereld. Onder de leiding von Dr. Miller ie or eon prijskamp ingericht voor toestellen mot het oog op waarborg tegen brand, do niet-eicht- baarlioid door het publiek van bet begin eo icr brandrampalsmede van toestellen die de veiligheid van het publiek verhoogen. De jury is samengesteld uit werktuigkun digen. fabrikanten, bewerkers, dor volgende nationaliteiten een Engelschman, een Bolg, een Franschman. een Duitscher, een Neder lander on een lid van de kinematografisclio drukpers. Do voorwaarden van den prijskamp wor den kosteloos gezonden. Te bevragen bij J. Gevers, St-Jahsslraat, 70, te Antwerpen, afgevaardigde van het vasteland. VJaarria vssi 'ti mdnsdi. Mon zegt nog al sens gemakkelijk dat is eon manneken vau 50 tot 100duizend frank, volgons het cijfer van zijn fortuin of do be langrijkheid van zijn liandel. Welnu, -de chiuiiaten rekenen dat heelemaal anders uit. 'De mensch is, volgens hen, een hoop kalk, fosfoor en potasch. Ook is een redelijk schepsel Gods, 75 kilos wegend, juist 37.50 frank waard. Wisten sommige meoschen dat ze niet meer waard zijn, ze zouden misschien wat min van hunnen neus maken. Door do geleerden is alzoo do waarheid bewezen van do, woorden die do priester spreekt als hij op Assclio-Woensdag assclie- kruislcens uitdeelt Gedenko menschdat gc stof en asch zijl en tot slof en tisch zuil toedcrkeet'cn. Dat de menschen dat wat meer bedachten ze zouden er wellicht minder op uit zijn om elkander te bedriegen, le bestelen, te min achten on te verachten. Ee ssfooien ösï* Scsletaton- 85awdes®er4. De scholen die thans go- vosiigd zijn to Aalst en te Namen zullen ver dubbeld worden als volgt A) Drie Vlaamscbe, eene van 500 leer lingen te Aalst en twee van 150 leerlingen te Koi trijk en te SR Truiden. B) Drio Waalscho, een van 500 leerlin gen te Aarlen en tweo van 150 leerlingen to biuant en te Waver. ivecieriaxici Prinses Juhanj.t ziek. De kleine prinses Jniiana, welke voor bet oogonblik in den Taunus (Duiischlaud) verblijft lijdt aan eene ongesteldheid. Dokter Kaversmidt van Utrecht is bij de prinses geroepen. Men verhoopt dal de zjekte geene ergo gevolgen zal hebben. iri'sinlcrijK Feestmaal. De nieuwe voorzitter der Fransche republiek heeft Zaterdag aan het diplomatisch korps eon feestmaal aange boden. Onder de uitgenoodigdon bemerkte men onder andore baron Guillaume, afge zant van Belgie. Het eerstseken der Leopoldsorde. De Belgische gezant, vergezeld van den heer raadsheer Vander Eist en van den hoer Vander Straelen-Ponthos, sekretaris van het gezantschap, heeft zich Zaterdag naar het paleis der Elyséen begeven, alwaar hij aan don hoer Poh caré oenen eigenhandigen brief van den Koning der Bolgon en tevens het Kruis van eerste klas der Leopoldsorde heeft afgeleverd. De troepen hebben don Belgischen gezant met de krijgseer begroet. De heer Delcassé ta Berlijn. Onder alle voorbehoud wordt gemold, dat do hoer Delcasé, op weg naar St-Petersburg, oon oponthoud zoude hebben van twee dagen om met den Keizer to onderhandelen. Het schijnt dat de Koizer van Duitschland den wenscli heeft uitgedrukt deze ondorhan- lingr, aan dewelke hij veol prijs hecht, met den nieuwen Franschen gozant van Rusland, ie genieten. Nog een vlieger gedood. De heer Barfau, luitenant van hel Fransche loger, is op bot vliegpleiu van Ayordila, uit zijn toe stel gevallen. Hij werd op don slag ge dood. De begrafenis van Carouy. De bandiet Carouy, welke bij middel van vergiftiging een einde aan ziju leven gesteld heeft, is nog niet begraven. Het parket van Parii? heeft eenen tole- gram naar België gezonden, om aan de zustor van Oarouy te vragen op welke wijze or over zijn stoffelijk overschot moet be schikt worden. Zondag morgend om 8 ure is liet lijk van Carouy op liet kerkhof van Bagnoux be graven. Do zuster van Carouy hoeft laten weten dat zij niet wildo tusschenkomon in de zaak der begrafenis. Veroordeeld. Voor het assisenhof der Marno, govestigd to Reims, verschonen Zaterdag drie anarchisten, welke verschei- Oono aanslagen in do streek gepleegd had- d'-n, tegen hot loven en eigendom de, be woners. Het waron do genaamden Nourry, Ronno ow Loroux. De oorste word veroordeeld lot 15 jaar gevangenis en twintig jaar vorban- niog, Ronne bekwam 5 jaar Ofslui&ng en Loroux werd vrijgesproken. Engeland Botsing. Mon meldt uit Pover dat in don ingang dei' haven eone botsing Zaterdag hoeft plaats gehad tusschen hot stoomschip Lizard «n de torpedoboot Mermaid Deze laatste is org beschadigd.Waldo Lizard betreft het schijnt dat hot schip geone letsels heeft bokomon. Ontploffing Eone geweldige ontplof fing heeft in de stapelzaal der statie voor Davonport plaats gehad. Een werkman is org gekwetst. Mon denkt dat dezo laffo daad aan do stcmrechtvrouwen moot toegeschre ven worden. tToaisarie Algemeene werkstaking Do socialis tische partij van Hongarië heeft Zondag de Algemeene Werkstaking uitgoroepen ten einde verzet aan to teekenon togen hot wets voorstel van kiesUervormiiig dat aan hunne voroisclilen niet beantwoordt. Ciiina Nieuwe IJzerenweg De regaering heeft beslist dat de ijzorenweg van Plenio zal voortgetrokken worden tot aan de zee. Do afstand is 2,500 kilometers. Eene leening van honderd millioen franken zal aangegaan worden. De"uitgave der titels aan 5 ton honderd zal gedurende den tweeden helft dar maand Maart, plaats hebben. Het is dezelfdo Belgiscii-Fransche Vereeni- ging welke don eersten ijzeremveg gelegd heeft, dio nu ook deze werken zal onderne men. Schrikkelijke ontploffing.Door de on voorzichtigheid van een werkman, had Don derdag in de mijn van Kaiping, eeno schrik kelijke ontploffing plaats. E n gebouw van vijftig meters boog is ingestort. Tot nu toe hooft men reeds 1G lijken van onder de pui- non gehaald; doch er zijn nog meer dooden. Hot golal gekwetsten is groot. Portugal Vier priesters veroordeeld. Do krijgs raad van Goimbre, heeft vier priesters tot verscheidene maanden celgevang veroor deeld. Hunne eonige misdaad is van ver dacht te zijn van koningsgezindheid. Welke hosrlijko vruchten levert udo Portugeescho republiek toch op Servie IJselijke misdaad te Belgrado. Vrijdag namiddag werd te Belgrado eeno ijselijko misdaad gepleegd, die ganscli de bevolking in opschudding gebracht hoeft. Een zoer rijke eigenaar, M. Nalhaloff, zijne vrouw en zijne vier kinderen werden vermoord gevon- don, in het prachtig hotel dal zij in 't rijkste kwartier der hoofdstad bewoonden. Do kas sen waren opengebroken en geplunderd. Do dienstboden: oen kamerknecht, oono kamer meid en or. eone koukenmeid zijn verdwe- n on. Ruslan cï Visschers In gevaar. Honderd vijftig visschers zijn op eene ijsbank in zee wegge dreven nabij do eilanden Seiskari. Men is de visschers ter hulp gevaren. Oostenrij le De keizerin van Duitschland. De kei zerin van Duitschland en bare dochler zijn Zaterdag teGmunden aangekomen, waar zij oen bef.oek brongen aan de familie van Gum- herland. Hare Majesteit on Hare Keizerlijke Hoogheid werden verwelkomd door aarts hertog Frans-Salvator. Do keizerin zal zich vervolgens naar Wee- nen begeven, waar zij door keizer Frans-Jo- zef zal ontvangon wordon* Algemeene werkstaking. Te Budapest vorwacht men zich voor Maandag aan eene algemeene werkstaking. De policie heeft de botooging, dio den eersten dag der werk staking moest plaats hebben, vorbodeu, ovenals do oponharo vereenigingon dio voor den tweeden dag ingoricht zijn. De burgerlijke overheden noodigon de in woners uit zich to voorzien van eetwaren voor twoo dagen, in hot vooruitzicht der werkstaking, die, denkt mon, niot langer duren zal. De sneeuw. Sedert Donderdag snoouwt het overvoedig te Napels, en do Vesuvius is, van do kruin tot don voet in oon sneeuw- mnntel gehuld. Da betrekkingen tusschen Spanje en het Vatikaan. Do Ossorvatoro Romano kondigt af dat er eone ondorhandoling heeft plaats gehad, tusschen kardinaal Morrv dol Vul en don Spaanschon oposlolisclien gezant. Een akkoord is gesloten, wolk door heide prelaten geloekend word. Troep8nbBW0tjingen Conslantinopel, 2 Maart. Het 10° leger korps dat naar Gallipoli gestuurd was schijnt in grooten doede zooniet geheel terug geroepen. Tien sloomschepei: van den Bnsphoor hebhfcn troepen ontöcheopt dicht )>ij San Ste^ano. Andere troepen nog werden onlschpfept. Ifot Turksolt staatsbestuur heoft hc4 inzicht eouen oorlogsraad te vonfron om dio officiers te vonnissen die als verantwoor delijk moeien worden aanzien van de neer lagen van Kirkilissé-Lulo Bourgas. In dio bo« tichton is ook begrepen do commandant va* het leger van het Oosten, Abdullak pacUa en de prins Aziz pacha, bevelhebber dei schutterij Zondag aanstaande zal do mi nisterraad des aangaande een afdositdo ba- sluit nemen. Geene corlogsschuld Uit Sl-Petersbnrg wordt overgeseind am den Matin ran Parijs dat Rusland aan da Balkanstaten aanvraagt, niot aan lo dringe» om hot bekomen van oeno schadeUoostolüng zooveel te moer dat Turkyë dio toch uiel be talen kan. Ket kongres der fllbaneezen te Trieste In dat kongres werden verscheidono tele grammen van dankbaarheid afgestuurd, na melijk naar do hoven van Italië en Oostea- rijk. Enkol gloedvolle redevoeringen wor don daar uitgesproken ton voordclo van ecu onafhankelijk, groot en machtig Albanië. Vredesonderhandelingen De ministers van de grooto mogendheden zullen in eeno gezamentlijko nota hunne be middeling aaiPhet Bulgaarsch staatsbestuur, aanbieden om de vredesonderhandelingen te hernemen. Mon verwacht er zich aan dat. ie antwoord daatop, de Bulgaren hunne eischon doen kennen. Het nieuws volgeni hetwelk do Turken den vrede verlangen o* aanvragen veroorzaakt in Sofia en in Bulga ria aor.e overgroots vreugde on onllasbitg. Te Andrinopel Do afgezant van Rusland (e Conslantino pel heeft pogingen aangewend om toe to la ten dat de burgerlijke bevolking do stad zoa mogen verlaten. Men beweert zelfs dat hii aan Turkyë zekero voorstellen zou gedaao hebben om liet sluiten van den vredo lo ver gemakkelijken. De bondgenoten en do Turksche openbare schuld De bondgenoten blijven aanspraak maken op eene schadeloosstolling. Zonder die scha deloosstelling is het hun onmogelijk beweren zij eon doel der Turkscho schuld op zich to nemen. De houding der veroordeel den in het gevang. Dioudonné, Gallemin, Soudy en Monier bevinden zich sinds Donderdag namiddag in het gevang van La Santé. Do doodstraf legen hen uilgesproken, heeft in niets hun zieletoestand voranderd. Zij leven zooals zij sinds vijflien maan- don hebben geleefd, met dezelfde onverschil- liglieid, en zijn soms zolfs zeer oploopond, vooral Soudy die steeds zenuwachtig, aaa- vallond en ongeduldig is. Wegens de tering die hem ondermijnt, heeft hij nu en dan do koorts. Alsdan valt hij vonral zijne bowakors aan, daar die hem gestadig gadeslaan. Ge zijt bang dat ik me zou zelfmoorden, zegt hij. Weost gerust. Ik heb er 'l inzicht niet too. Laat me dus alleen. Callemin zingt, vermaakt zich, jokt cn maakt woordspelingen. Jongens, zei hij Zaterdag tot zijn ba- wakers, zijtgo nog goed gezond Gij stolt mij dezelfdo vraag niet. Nu, gij doet zooals ik, ge zit er .weinig mee in- Monier, daarentegen, is ongerust ovor wat er huiten zijn cel gebeurt. Hij vraagt nieuws over zijn kamer£.don, bijzonder ovor do andore veroordeelden. Dieudonné zit er verstompt en verslagoa. 's Nachts zucht hij on droomt luidop. Voor hem is die lange afwachting een straf. Mis schien is hij do eonigo welke hoopt. Men denkt dat zijne straf zal veranderd worde». Ton eiüde elke poging tot zelfmoord to voorkomen, wordt iodore veroordoeldo dag cn nacht bewaakt door vier wachters, welko voor do deur hunner col moeten plaats neine». Acht andere wachters moeten in do cel, twee voor iedere veroordeelde plaats nomen. Wanneer de voroordooldcn hunno dago- ljjksche wandeling maken inde binnenkoeren Van liet gevang, worden zij in do ijzers ge klonken. Tot hiertoe word dozo maatregel nooit toegepast in hot gevang van La Santé, daar eene poging tot ontsnapping aldaar onmogelijk schoon. Daar men hier echlor met oono bijzondere soort misdadigers te doen lioeft, past men nu toch don maatregel toe. Do eerste maal schoen Callemiu oenigs- zins verwonderd, doch weldra hernam hf zijn spotlust en schoen hij weer onverschil lig aan liet geon rond hem omging, llijiïood zelf handen en vOoten om er de ketens ta laten vastmaken. Dieudonné verbleek lo en kon tick niet woerhoudon, le protosteeren.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1