De Socialisten zien af van ie AiGElEENE WERKSTAKING 'T EEN EN 'I ANDER BUITENLAND EENE BELANGRIJKE TIJDING fegentisisde jaargang nr BS «5 liL-3 C3r JE3 X_a jQl. Lees eis fe©üang8*ijk© tijdlÊ&Bgf suisses B§°6sssels©iie§s i9Baie'ïï^^fiSselaai,, Naklank van H proces Bonnot 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 7 Eïaaart t8S3 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbureeïen van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds «fa 2° UITGAAF, 7 li. 's avonds el) Pour toute la publicité con.merciale et flnancière du journal, s'adi esscr exclusivemeat a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. S3. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST GOGTS, ESeursgiIaafSj 2 Telefoon A 3299 Bestuurder: J. Kleflsstraat, Telefoon 114 Van Nullei-Da Genat. AANKONDIGINGEN t KI. aank. (1 tot 11. rcg.) Ir. 0,60 3« bladi. (de regel) Ir. 1 00 4* bi adz. (de regel fr. 0,30 ,Irinanc. aankon, (per regol) Ir. 2,00 Sport (per regel) fr. T Oï Gemengd nieuws per regel) fr. 2.0V Recht, hcrstell. (pervogol) te. 2,0(1 Ovorlijden (per regel) fr. 2,0(1 C-ommorciale en financieeie aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, lieursplaals, Brussel. Het woord is aan do Indepen dable Wij vernomen dat do oogenblik gekomen is (oindolijk om ons tot do leiders der socialisten le koeren en hun te vragen einde lijk aan die bedreiging van algemeene werk staking to willen verzaken, juist om wille van die kiesliervorming.waar wij zoowel als zij, groot belang aan hechten. Het oogenblik is gekomen om hun le doen inzien dat zelfs als alles ton beate afloopt dat de algemeene werkstaking do zaak der grondwetherziening niet kan behelpen, maar onvermijdelijk de liberale partij er van moet afkoeren. Het is onmogelijk te verstaan hoe men zich in sommige middens desaungaande nog kan laten bedriegen door allerlei inbeel dingen. Maar moest de socialistische partij ver zaken aan hare bedreiging met werkstaking, dan zou zij eon bewijs geven van rijpen over leg on mot aan bet land de gevolgen van eeuo dergelijke crisis te sparen zou die partij oogonblikkeiijk oenen boelen ommekeer lo weeg brongen ten voordeole van het alge meen stemrecht en van do groudwether- ziening, bij zoo verre dat het landsbestuur er zou moeten rekening van houden. Die partij kan hier eene belangrijke rol spelen zij moet toonon dat zij op de hoogte is van bare taak, zulks in 't belang van hot doei welke zij beoogt. In andere woorden, de socialis tische partij met .do algemeene work- staking uit te roepen, heelt den bal leelijk misgeslagen, Het woord is nu aan den Matin De socialisten eerst on vooral zijn zelf overtuigd dut zij don strijd aanvangen van eeuen aarden pot tegen "eeno ijzeren kruik. Dio strijd is dus onredelijk. Dusdanig is ook het gevoelen van de leiders, maar do volksoproepen-zijn van allen aard altijd on redelijk. Do liboralon die dezen strijd aanmoedigen bohooron tot eeno fraktio die gedurig aan naar de uiterste linkerzijde overhelt on het ware geen groot ongeluk voor ons konden wij ons van die mannen ontmaken, vooral als mon rekening houdt van het klein aantal kiezers dio hunne gedachten deelen zij die tonauwernooiT maar één dagblad hebben om liunne zienswijze te verdedigon. Het verlies voor de liberalo partij ware niet groot. Zij hebben o -s in rnonigo zaak ingewikkeld waar wij deerlijk verminkt zijn uitgeraakt, en zij beletten ons nu nog op die princiepen onze partij lo steunen dio immer onze sterkte en onze roem waren. Do Ghronique voorziet ook het rampzalig mislukken van dealgemeeno werkstaking. Heel zeker gelooven wij dat, moest do werkstaking losbreken, zij zou mislukken. Z i zou enkol kunnen lukken, indien do grooto meedorköid dor Belgen-vast besloten waren ze lo ondersteunen tot op het einde toe. moest men zelfs daarom gowoldmiddolen gebruiken. Maar nioinand mag zich inbeelden dat zulks gaat gebeuren en hot zou eene grove misdaad zijn aan het werkvolk te laten ge looven dat zulks kan of zou gebeuren. Van moeder L'Etoile nu, de oude sloor,die tot voor acht dagen het staatsbestuur aanwakkerde niet toe te geven, maar die nu van wapen veran dert en van toon Niemand moet zich afvragen of de A. W. zal lukken of niet Want niemand kan die vraag oplossen. Maar dit is zeker dat de A. YV. zij weze gedeeltelijk of algemeen, van kosten of var. langen duur. doellreffond of niet, eeno gevaarvolle onderneming is, vol van ongelukken en ellende, pui ren en rouw misschien. Zij gelukke of zij gelukke niet, zij zal in allo geval eeno grooto schade lijn voor al do klassen onzer bevolking en voor gaii8ch Belgie. lliolioke school, logen priester en kloosterlinge. Vaart het er beter om 'k Geloof hot niet. In alle geval do drij vrouwen, die deze laatste dagen te recht stonden voor 't assisenhof van de Seine, waren geen religieuzen. Verre van daar. Zij hielpen mee de orde en do maatschappij, 't onderste boven smijten. De jury of de gezwoor- nen hebben ze vrij gesproken. Tot daar toe, dat betwisten wij niet. Iets nochtans dat wij willen doen opmerken, is dat een der drij, en wel M. Maltrejean, de belhamel der drij, 't volgende heeft verklaard in volle rechtzaal Ik ben gélukkig, hier in 't open baar mijne dankbaregevoelens to kun nen uitdrukken jegens den aalmoeze nier en de zusters van St-Lazarusge- vang. Zij waren voor ons, loutere goedheid.'Door hen, zou ik haast zeg gen, was onze opsluiting aangenaam aan ons. Troos'telijker nog is het te zien in 't officieel blad van do republiek, II zusters gedekoreerd voor trouwe diensten aan zieken bewezen. Tussclien dio elf telt men juffer Maria Laures, volgens kloosternaam zuster Eulalie. Haro verdiensten 58 jaar lang heldhaftig verplegen dei- zieken van 't godshuis van Kodez. 't Proces dier ell heeft aan getuigen alleen geen 10.000 franken gekost aan do republiek. 't Is misschien daarom dat morgen of overmorgen presidentPoincarré een dekreet zal tockener. om ze te doen wegjagen alsuitschotder samenleving, als wezens die men schuwen moet. Altijd 't zelfde. Do joden scholdon Jesus voor Belzebuh, hoofd der duive len, uit, en de knecht staat niet hoven don meester. Luc. Frankrijk, sinds ettelijke jaren voert aorlog tegen de Kerk, tegen de Ka- Os iSjsjsstljjiS wan 3 faas" ii 'tFransch leger, word Dinsdag namiddag door don boogaren krijgsraad, to Parijs zote lende, besproken. Da zitting duurde van 2 lot 5 ure. Al do aanwezigen spraken in T voordeal van den diensttijd van 3 jaar, voor iedereen, zonder enkele uilzondering. 0e 0eSasti3Efj©2ïo Gedurende hot jaar 1912 hebben do rechtstreekscho belas tingen (grondbelasting, personeel, patent rechten on mijnrechten) 1 miljoen 150,000 frank ineer opgebracht dan in 't jaar 1911. De onrechtstreekscho belastingen en andere staatsinkomsten brachten 55 miljoon 388,08 fr. meer op. Men ziel dus dat de staatskas in strijd met hetgeen de liberalen en socialisten verlellon, op verre na niet ledig ia, maar integendeel elk jaar meer om meer ontvangt, 't Is waar ook, van don anderen kant, dat do uitgaven steeds aangroeien on dat de regeering voor nieuwe zware krijgsuitgaven zal staan. Eel ajppeSesrï. Hot eten van apelon is oen beproefd middel ter bevordering van do goedo gezondheid. Do appel levert namolijk niet aïleon een voortreffelijk voedsel, maar bevordert tege lijk eene goede spijsvertering. De appel houdt meor pliosphoorzuur, in licht verloer- bare verbindingen in, dun elk ander plant- doel tor aarde. Zijn gebruik werkt voordeelig op do her senen 2. zet den lover aan 3. bewerkt eonon rustigen slaap 4. ontsmet do mond holte; 5. bindt het overtollige maagzuur 6. bevordert de afscheidingswerkingen dor nie ren;?, gaat de steenvorming togen en 8. beschut verder tegen de moeilijkheden der spijsvertering. De Lijnirisscheps. Gedurende bel jaar 1912 zijn er in België 100,261 kaar- ton voor bet vissollen afgeleverd, vordeeld als volgt 28,836 enkel kaarten aan 1 fr. 2,735 dubbele kaarten aan 2 fr. 65,807 enkele kaarten aan 2 fr.; 7,123 dubbele kaarten aan 4 fr. 788 enkele kaarten aan 8 fr. 4,412 enkele kaarten aan 10 fr. Voor het werkSöes!en|i©p- sones! van Post- Telegraaf en 2!eew?ezew. Heer minister Paul Segers heeft maatregelen getroffen nopens de bevordering van bet werkliedonpersoneel der verschillende beheeron van zijn departe ment. Voortaan zullen de tijdbestekken voor de bevordering alnemende zijn, dit wil zeg gen dat de belanghebbenden zooveel minder langer zullen moeten wachten naarmate zij hooger in graad klimmen. Dit stolsel ver oorlooft den werkman een bevordering toe te passen welke immer gelijken tred houdt met zijne bokwaamheden. De werkelijke loopbanen zullen worden vergolekon mot do fictieve loopbanen, voortvlooiendo uit don nieuwen loonrooster, vastgesteld op 31 December 1912. Buitengewone vorboogin- gon zullen worden toegestaan op bazis van 5S °/0 van den achterstel, onaangezion de normale verhoogingen waarop de nieuwe barema's recht geven. Ouderdomstrepen zullen toegekend wor den aan do werklieden, dio diet maximum loon hebben bereikt in den kader, bij w eiken zij behooren. Het nieuwe regiem is van kracht vanaf 1 Januari 1913 2TO" c& x- x33. <s. Een auto verdwenen. Maandag avond 7 uur is uit 's Heevonberg vertrokken do auto mobiel M 9, eigenaar de beer Semmelink, te Arnhem, waarin gezeten waren de chauf feur Leo Burkons en do ïoorling-chauffeurs Bernard Schimmel en Johan Hondriksen. Het plan was naar Arnhem te gaan, doch do auto is daar niet aangekomen. Vormoed wordt dat ze to water gereden is. FTanliriJ le Nieuwe belastingen. Ingezien do ont- zagelijke onkosten welke de logeruitbreiding zal veroorzaken, beeft do rogeering begon nen nieuwe lasten voor te dragen. Met 364 stemmen tegen 195 is in de Kamer een wetsvoorstel aangenomen, dat eene lie lasting van vijftigcontiemen per ton, op do steenkolen, cocks en briketten zal boffen. Do schoolstrijd. De Kamer beeft Woensdag do bespreking der schoolwet voortgezot. Onder voorwendsel het onzijdig onderwijs te verdedigen, schaft men allo vrijheid van onderwijs geheel en gansch af. Het wetsontwerp Renard luidt als volgt In allo steden or. geineonton wolke geene 30.000 zielen lellen, zal bot staatsonder- wijs, 'tis te zeggen het verwereldlijkt on- derwijs, verplichtend zijn. Alhoewel dit wolsvoorstol duidelijk de strekking der Frauscho vrijmetselaars doet kennen, beeft dit voorstel niet veol kans aan genomen te worden. Do liberalo en socialis tische wetgevers, alhoewel voor ben zeiven ongodsdienstig en steeds strevende om uit de herton van bot volk allen godsdienst te ruk ken, wenschen nochtans brave kinderen to bobben, dio onder de weldoende stralen van den godsdienst, in katholieke soliolen opge voed worden. Zij weton bij ondervinding dat er uit de verwereldlijkte scholen een geslacht ont slaat, dat do openbare veiligheid in groot gevaar brengt ou daarom zullen zij de volle dige afschaffing van onderwijs niot durven stommen. Wat er ook van zij, mon vermoedt nochtans dat do vrijheid van onderwijs ten nadeele van het godsdienstig volk, wederom erg zal gefnuikt worden, aangezien de gods diensthaat alleen het overgroot© deel dor Franscho wetgevers geleidt. XDuitsClilailcl De keizer to Bremen. De keizer, na een bezoek aan de versterkingen van Helgo land gebracht te hebben, is to Bremen aan gekomen, ai waar hij hot ontbijt beeft ge nomen, door do senators hem aangeboden. In eene redevoering schotste hij den toe stand van Duilschlaml over honderd jaren en don toestand van Leden. Hij dankte de Goddelijke Voorzienigheid, omdat zij ten voordeelo van Duitachland de zaken der wijze beschikt heeft en noodigde ten slotte al do jongelingen van Duiischland uit de- zolfde voetstappen van hunne dappere voor vaderen na te volgen. Aardbeving. Uit Heidelberg wordt ge meld dat er Dinsdag namiddag eene nogal hevige aardbeving waargenomen werd in het observatorium van Koeuingsthal. De aard- trilling duurde 5 seconden. Instorting. De buizenfabriek te Dussol- dorf is dinsdag gedeeltelijk ingestort. Men heeft drie lijkon van onder de puinen uitge haald. Een twaalftal werklieden zijn erg ge kwetst. In den avond zijn er twee van do gewonden overleden. Geheimzinnige zaak. De policio van Spandau bouut zich bezig met bet onder zoek over eene geheimzinnige zaak. Dinsdag avond heeft mon uit do Havolrivier twee lijken opgehaald van vrouwen, die tot den begoeden stand moeten behooren. Wat later heeft men eonige meters verder eon derde lijk gevonden. Mpn kont de verdronkenen niet. Huiselijk drama. Do vrouw van «enen handelaar te Nuronberg, heeft hare vier kinderen vermoord en zich vervolgens zelf het loven ontnomen bij middel ran verstik king door de gaz. Man denkt dat de vrouw tot wanhoop gedreven was door het feit dat haar man in den laatsten tijd teelcens van zinsverbijstering gaf. Do man was sedert eenige dagen spoorloos verdwonen. Spanje Da misdaad aener waanzinnige. Acht maanden geleden kwam eeno twee-en-dortig jarige vrouw, Mercedes Diaz genaamd, uit Mexico terug met twee minderjarige kinde ren. Deze vrouw, die blijkbaar teekens gaf van krankzinnigheid, was, zoo schijnt hot, door haar man naar Spanje gezonden bij een bloedverwant te Ferrol. Daags na hare aankomst to Ferrol, te 9 ure 's morgens, rukte Mercedes haar meisje van 6 maanden uit haar bedje en slingerde het wichtjo op do slraatsleenen van uit het halkon der eersto verdieping, waar zij ver bleef. Nauwelijks was hare misdaad voltrokken, of de waanzinnige begon van op hel balkon to roepen Tor hulp Mijn kind gedood Buren snelden toe en overmeesterden do ongelukkige, die naar hot koramissariaat werd gebracht. Hot kind was op don slag gedood. italic Een drama in den Tiber. Eene pijnlijke gebeurtenis hoeft zich voorgedaan te Rome, hij valavond. Eon man ging langs de Garibalidi-brug over den Tiber. Nevens hom stapte zijne vrouw met een kind op den arm. Eensklaps kreeg hij een zenuwaanval, klom over do borstwering en sprong in den stroom. De verschrikte vrouw riep om hulp. Het was echter reeds zoo duister dat liet moeilijk werd iets te onderscheiden. Twee schippers trachtten te vergoofs den drenkeling to red- don. Alsdan sprong een twintigjarige jonge ling, op het geschreeuw der anue vrouw, in den stroom. Doch het water was zeer koud en de moedige redder bezwijmde on verdween in het water. Inlusschen kon een voorman den dader der poging tot zelfmoord bijhalen en aan don oever brengen. Ongelukkiglijk kon hij den jongen niet redden, wiens lijk eene uur na dien werd opgehaald. Dat vraagt bevestiging. De Vita meldt Wij weten dat er een toestol gebrevoteerd is, dank waaraan eene torpedo onfeilbaar een vijandelijk schip treft hoe groot het ook zij en op wolkon afstand het zich bovinde, zelfs wanneer er bij het afschieten dwalingen zijn begaan, of er afwijking van het projectiel is tijdens zijn loop. Hooge technische porso- nen maakten den lof van de uitvinding en zonder het minste voorbehoud. CHina Samenzwering. Uit Hountchoun, pro vincie Kirin Do militaire overheid heeft eene samenzwering ontdekt, voor doel li eb bende een oproer van het garnizoen. De leiders zijn terecht gcslelü. lS~ecLerlaxxd9Cli-lnaië. Het Heilsleger. Ten aanzien van do belangrijkheid van het werk, door het Heilsleger volbracht hij de melaatschen, be sloot do sultan van Sumatra eon eiland nabij Medan af te staan, tot inrichting van 0011 toevluchtsoord voor leprozen, onder het bestuur van het heilsleger. Een Ghineesch zamelt thans de aanzien lijke som in dio noodig is om do kosten der inrichting te dokkon. Zoodra de gehouwen opgericht en bemou- bold zijn, zal hot eiland botrokken worden door 250 melaatschen, waarvan eonigen schijnt het, do laatste afstammelingen zijn der Battaks, een Kanibalon stam. vereenigde Staten. De nieuwa voorzitter. De heer Tuft, oud-voorzitter van de republiek der Voree- nigde Staten, heeft aan zijnen opvolger, den lieer Woodrow Wilson, do volmachten over handigd. Gansch Washington is in feest e» de govols der huizen verdwijnen onder de versierselen. De heer Wilson heeft eon manifest aan da Kamers gezonden. Hij verklaart zich voor« staander van den vrijen handel eu tevens een en hevigen vijand van de trusten en allea wat de openbare nijverheid zoude belemme ren. Een nieuw kabinet is gevormd dat don lieer Wiliam Jennings Bryan als hoofdman heeft. M. Bryan preekt de ontwapening. Hol doet goed tussclien al liet gekletter doi nieuwe bowapeningen eene stem te liooron, dio van ontwapening durft spreken. Zokel zal het eeno slem in do woestijn zijn, maar locli zullen de woorden niet onopgemerkt voorbijgaan. M. Bryan, die waarschijnlijk slaatssokretaris zal worden in het kabinet van M. Wilson, heeft le Raleigh, Noord Carolina eene redovoering uitgesproken over den vrede. Hij verklaarde dat het een dringende plicht was voor do Voreenigde Staten, niet alleen mee te werken met de mogendheden door alle mogelijke middelon tot verwezen lijking van den vrede, maar ook een scLit- terend voorbeeld te geven in den weg dei ontwapening. Hij verklaarde dat Amerika voor al is aangewezen door zijnen toestand tussclien de naties, om mot moed die houding aan te nomen. Een ministerie van arbeid. De gewe zen president, M. Taft, had eene wot go- kiekend, waarbij een ministerie van arbeid ingericht wordt. De nieuwe president, Dr. Wilson, heeft als minister van arbeid aange duid M. W. B. Wilson, kamerlid vooi Ponsylvanië, oud lid van het Syndikaat dei mijnwerkers, 125 dagen op zee. Na gedurende hond dord vijf en twintig dagen op zee gezwalpt le hebben is de yacht Edris Dinsdag in de haven van San-Francisco geland. Met oene bemanning van zeven koppen uit New-York vertrokken, had do Edris do Kaap Hoorn omgevaren, toen het schip door een lievig tempeest verrast word en tot speelhal van do golven werd. Op 't laatste oedde de bemanning zich nog alleen met beschuiten en thee. De zeilen waren door beddelakens en oorkussenstijken vervangen. Schoone redevoering. De wet op het gebruik van 't Vlaamsch in het leger. Dagorde der, Kamer. (Van onzen bijzonderen briefwisselaar. Brussel, 6 Maart 13. De A. W. is uitgesteld Het nieuwa feit waarvan M. do Broqueville gis'eren sprak, dat nieuwe feit volstrekt noodig om eene verander ring in de houding van het Staatsbestuur te kunnen uitlokken, zal vóór Vrijdag voor vallen, vóór de tweede vergadering van do Burgemeesters bij den kabinetsoverste. Donderdag avond iaat rond 10 1/2 ure zal het feit beker.d gemaakt worden. Dan zullen de socialisten het besluit nemen da Alg. Werkst. te verschuiven tot op eenen niet bepaalden dag en hunne bedreiging staken. Ziedaar do tot nu toe beslist en geheime houding. M. du Bus de Warnaffe, een der beste redenaars der Kamer, dio enkel spreekt om iets te zeggen, heeft gisteren namiddag in oene kortbondige maar zaakrijko redevoering al de grieven weerlegd welke men de katho lieken ten laste legde. Drij zaken wekten de aandacht in die rede- vooring. Ten oorste dat zij eenen heel goeden indruk heeft gemaakt; ten tweede dat M.du Bus de Warnaffe de noodzakelijkheid begrijpt die wot bij hoogdringendheid te stommen on hij dïarom zoo kort mogelijk wasten derde hij deed heel wel uitschijnen hoe antipatrio- tisch het is de politiek te mengen in eene zaak waar enkel de vaderlandsliefde moest mede bemoeid zijn.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1