Bmsselsche Kiekskens De Bandieten! Nog liet vergaan van een Msciis torpedo Nieuwjaarsgift voor tien Paus WIEU\VSBERiCHTEM~ Be socialisten steilea Qa algemeens werkstaking uiï. van cca minister. Allerlei- DE KAPITEIN DE VOLKSSTEM S MAAKT 1913 'digheden, een oproer aanstonds in de hoofd stad zou losbreken, gelijk aan den eerste die de Jonge Turken aan liet bestuur brachten. Geruchten van ministerieele wijzigingen te Constantinope] Het gerucht is in omloop dat er eene mi nisterieele krisis zou losgebroken zijn. Do groot-vizier wil zijn ontslag geven. Dat ge rucht wordt niet bovcsligd. Donderdag avond zegde men zelfs dat men dit ontslag door allerhande middelen had weten te beletten. De demobilisatie in Oostenrijk en in Rusland Rusland, rekening houdende van de hui dige omstandigheden, beeft zijne demobili satie voor acht dagen uitgesteld. Oostenrijk heeft hetzelfde besluit genomen. HET ONDERZOEK. Uitbot onderzoek bolf.jkkelijk de ramp van den Duitschen torpedo S 178 is reeds Let volgende kunnen opgemaakt worden Dinsdag avond, rond 11 ure, na afloop Oer algemeene vlooloofeningeu ten Noorden van Heligoland, keerden al do schepen naar '"Heligoland terug. Daar de zee zoer hol stond, konden do torpedos hunne lijn niet houden. De 5 178 was eonige honderden meters uit den koers geraakt en zwenkte, om weder in het vaar water der andere torpedos to konmn. Door eene vorkeerde berekening van den afstand welke den torpedo vpn den kruiser York scheidde, wildode bevelvoerende offi- cior vóór den York doorvaren. Het ging niet gemakkelijk om den torpedo te doen zwenken en daardoor was do kruiser zoo dicht gonadêrd, dat de botsing onvermijde lijk word. Op den kruiser werd ook afgedraaid en alle machienen stop gezet doel» 't was vruch teloos. Do botsing bad plaats on do torpedo wiens machienzalen en turbienkamors inge- stooten waron zonk onmiddelijk. Wal het getal slachtoffers betreft, dit is bijzonder groot, eerslens, omdat tengevolge van den lasligen dienst, alle vrije mannen gaan slapen waren, en tweedons, omdat de zee zoo woelig was, dat er onmogelijk aan redding lien gedacht worden. 't Mag zelfs wonder heoten, dat vijftien kop rum der bemanning nog konden gered worden. o— (Van onzen hijzonderen briefwisselaar.) Brijpsel, 6 Maart, 1913. i liet feit dat ik u d<r/>n morgen aankondig de wordt netter do socialisten stollen de a!- gemceno werkstaking uit tot op Oenen niet bepaalden datum. Tc-3 ure dezen namiddag, had in een van de afdeelingzalen eene vergadering plaats van do socialistische leden. Goen enkele medodcoling aangaande die vergadering wei d aan do drukpers gedaan. Ik geraakte nochtans te weten dat er onkel spraak was'van liet uitstellen van de werk staking. Verschoidono Voorstellen werden gedaan zij moeston dien avond aan het co- miloitvan d9 algemeen© werkstaking onder worpen worden. Men vooorzag reeds te 5 ure dat hot voor stel van verschuiving dor werkstaking lot op een onbepaalde» datum, de bovenhand zal behalen. Mon kent reeds bot overige van die ge- bcurlenisson. MET DE ITAI^DSKr (18c VERVOLG.7 Brutus zag Hector bedenkelijk aan en be proefde met zijn opmerkzame© blik do ge dachte van den gevangene te doorgronden. Hij begreep niet waarom Hector zich noodza kelijk eenige uren verwijderen moest of het móest zijn om zijne nicht te waarschuwen of was hot ijzeren kistje misschien niet op eene veilige plaats, of zou liet ook mogelijk zijn dat de burggraaf den schat bij zich droeg om ile/.en zeer natuurlijk, aan vertrouwbar© han den te geven Soortgelijko gedachten dwarrelen voor zijn geest, en eensklaps maakt hij een hevigo be weging raet't hoofd en zegt op plechtigen toon Mijnheer de burgpaaaf, ik hoop dat mijne inschikkelijkheid gecné kwado gevol gen hebbe noch voor u, noch voor mij... Weet dan dat ik den zoon van onze vroegere mees ters en weldoeners niets.kan weigeren.... Op uw cerewoordsta ik u de gevraagde uren toe, omdat, ik de overtuiging heb dat liet woord van een edelman heilig en onverbreek baar is... Ga dus, maar trek eerst in mijn eigen kamer andere kleeren aan, ton einde nicn\and u herkenno en wees voorzichtig, want ons beider loven staat op het spel... O, Autoon, sprak Hector verheugd, har telijk dank God moge uwe goedheid bcloo- neri Heeds bad hy den voet in de privaat-kamer Bij bet verlaten der Kamers aan een minister gevraagd wat bet Kabinet zou doen indien de socialisten do werkstaking uitstel len, lijk men het voorziet. -Dan zal bet gouvernement niets doen. Do socialisten verzaken aan hunne bedreiging niet. Zij stellen onkel den dag uit. waarop zij die bedreiging moeten uitvieren. Wal is er dan verandord En zelfs indien de socialisten eenvoudig weg van de algemecne werkstaking moesten afzien, dan nog zou het landsbestuur geen de minste belofte doen. De studiën en opzoekingen aangaande do kioshervormingen zullen bunnon regOlmali- gen gang gaan. En het staatsbestuur moet gansch vrij en onafhankelijk blijven, om lijd, stond en wijze te vindon waarop hot eene hervorming zal neerleggen. M. Verstoylon werd verslaggever genoemd van do commissie gelast met de hervorming in do hypotheken M. du Bus de Warnafl'e voor het wetsvoorstel van do lichting van 1913. Harold. De twee en twintigste lijst die afgekondigd werd beloopt lot 100,305 fr. 27 ct., cijfer merkelijk hooger dan dit van verleden jaar op zelfden datum. Wij herinneren dat de inschrijving open blijft tot den Zondag van Paschen en noo- digen onze lezers uit zonder uitstel hunne bijdragen te zenden. Allen zullen willen bo- antwoorden aan den oproep der Bisschoppen die in hunnen gemeenzame© omzondbrief eene milde bijdrage verzochten, ton einde Zijne Heiligheid in staat te stellen eene kerk to bouwen aan de brug Milvius, dit als herin- n or In g van den zegepraal van Keizer Con- stanlinus, die voor do Kerk oen tijdperk van vrijheid en voor gansch do wereld eene nieuwo beschaving opende. De moordenaars doen volledig9 bekonienis Donderdag morgend deed de onderzoeks rechter M. Fromè3. Frans Beeraert in zijn kabinet brengen. Hij ondervroeg hem ge- ruimen lijd doch Susso wist van niets, zegde hij. Nooit bad bij den voet gezet te Laken ofteMeysse. Hij bad een deol van don nacht mot de kaarten gespeeld en was dan gaan slapen. Na hein zoo een uur to laten pralen bob ben, zegde M. Fromès 'plotselings Boe- raerls, De Corte heeft bekend. Frans Beoraerts trok de schouders op en glimlachte. Zonder hom don lijd te iaten, zich lo bedenken, gaf M. FromCs toeken Do Corte binnen te brengen. Susse on De Corte bezagen elkander een oogonblik waarna M. Fromës zegde Einvel De Corte, was Frans Booraerts er bij, ja of neen Alsdan antwoordde De Corlo Susse, 't is onnoodig nog te loochenen, de vrouwen hebben ons sinds lang verraden. Daarop deed Frans Beoraerts ook volledige bekentenissen. Don 22 Februari, begon Frans Bceraerts, kwam ik, mijn broeder en Hendrik Decorle, rond 6 ure 's avonds te Slrombeek aan. Daar wij nog licht bemerkten in de woning van den portier, gingen wij bij cenen vleesch- houwor van bet dorp avondmalen. Rond 9 ure koerden wij terug en bemerkte dat de huisbewaarster moest op het punt zijn naar bet bed te gaan, want er waslicht op liaro kamer. Wij verborgen ons dan achter eene haag en wachtten hot oogonblik af dat bet licl.t ging uitgedoofd worden. Dan klauler- van Brjufus gezet, toen hij zich bedacht en omkecremle tot hem sp« ak Ik hecht er tocli aan om niet van lcleercn to verwisselen. Onmogelijk, want zo zul Ion udoon ken nen. Dat betwist ik niet, maar ik ken het huis, 't heeft twee uitgangen. Beiden bewaakt door soldaten, dio u aanstonds herkennen zullen.... Geloof mij, Noirot heeft zijn maatregelen goed genomen daar ken ilc den schurk to goed voor. IIij ver denkt u en bespiedt mij... Zeg mij toch welke beweegreden gij hebt om geen gebruik te wil len maken van mijn voorzorgen, waardoor go veilig dit huis kunt verlaten Ik mag... ik kan niet.... Dan zal ik het zeggen, sprak Brutus wrevrelig. Geloof dan op mijn woord dat ik, ondanks uw wantrouwen, voor u doen zal 't gcon ik niet eens, gold het mijn eigen veiligheid zou durven wagen. Ge hebt den schat in uwe kleeren verborgen... Ga vry van hier indien ge durft, maar reken er stellig op dat men u onmiddelijk aan do deur zal vast grepen, waardoor go van zelf van uwe dia manten beroofd zult worden. Zolf waag ik bij uwe aanhouding dat men mij niet alleen verdenkt,maar dat ik in ongenade val ener het leven bij verlies, want mijne partij kent, gelijk ge woof, goen vergeven... Hector nam een schaar, knipte de voering van zijn bovenkleed los, haalde do diamanten een voor eon to voorschijn on legde ze op de schrijftafel van Brutus mot do woorden Au toon, ik stel u voor God bewaarder over deze schatten. Do oogen van don sluwen republikein staar den vol verrukking óp do diamanten en niet ecno kleine hoofdbuiging antwoordde hij Ik dank u voor uw bewijs van vertrouwen, don wij over de haag en zochten den omtrek oer villa af. Wij gingen vervolgens aan al de vensiers duwen en vonden er een dat open ging. Wij klauterden binnen en zochten gansch het huis af om te weten of er zich niemand bevond en om de voorworpen uit to kiezen, welke wij gingen meenemen. Wij daalden naar don wijnkelder, braken do deur open, verbrijzelden eene ruil en staken langs do opening de llessolien naar buiten. Hendrik Decorte, die terug buitengegaan was, nam zo aan en logde ze nevens zich op den grond. Alle drie hadden wij er reeds veol naar een naburig park overgebracht, toen ik twee mannon bemerkte, die behoedzaam nadorslo- pon. Ik gaf aan mijn'' makkers bevel zich plat op den buik te leggen, terwijl ik zelf op banden en voeten de naderend© mannen te gemoet kroop. Ik bemerkte onmiddelijk dal liet twee gendarmop waren, sprong rcchl en gaf liet noodsein en vluchtte weg, zonder mij om mijne gezellen to bekommeren. «Ik liep in de richting van St. Jans-Molen- beek toen ik achter mij' verscheidene scholen •hoorde knallen. Rond één uur 's morgends kwam ik einde lijk in do Ransforlslraat te St-Jans-Molen- beek aan. Nauwelijks:bevond ik cr mij of ik hoorde Decorlo fluiten. Ik daalde beneden en angstig vroegen wij malkander wat er van Jef geworden was. 's Anderdaags, den Zondag morgend, begaf ik mij naar de Fin- slraat, v^iar Jozef mij vertelde dat de gen darmen op hem hadden gescboton. Wij brachten samen een bezoek bij Decorle e;i verbrandden er de bebloede broek en onder vest van mijn broeder. Toen wij 's avonds de dagbladen lazen, vernamen wij dat mon een gendarm gedood had te Slrombeek. De onderzoeksrechter loonde Frans de muls, op de plaats dor misdaad gevonden, en deze bevestigde, zonder do minste aarze ling, dut liet die vanjzij$ broeder was. 's Namiddags deed M. Fromés, de drie ban.dieten naar het gerechtshof brengen. Terwijl De Corte en Frans Beoraerts in afzonderlijke cellen opgesloten bleven, on dervroeg do onderzoeksrechter Jozef Bee raerls. Dozo loochende ook, doch, weldra verklaarde de onderzoeksrechter wat Henri Do Corte en Frans Beóraorls reeds bekond had<lonJozof Booraerts loochende nog. doch, nu deod do onderzoeksrechter boido andere bandieten binnenbrengen. Jozef Bce raerts was dan rfiet zoo vast moer en weldra deed hij ook volledige bekentenissen. Jozef Beeraerls verklaarde, dat hij door een slecht gesloten venster in do villa drong. Ilij alleen doorzocht het huis, docli ziende dat er niets lo pikken was, deed hij een toeken aan Frans Beeriiaerls die ook binnen kwam. Bij middel van een Eugolschon sleutel gelukten zij er in den wijnkelder open to krijgen en overhandigden do flcsschen wijn aan De Corte. Toon do gendarmen l>en verrasten, namen de drie bandieten do vlucht, in vorseliillige richtingen. Zij sprongen over verscheideno bagon achtervolgd door de gendarmen. Op liet oogonblik dat Jozef Beertterls overeen toegovrozon vijver liep, gleed bij uit en viel. Ilij zakte door bet ijs, doch kon er woer uit- goraken en liep voort. Over eene haag springende bezeerde hij zich erg aan den voél. Daardoor kou hij schier niet meer loopen en werd ingehaald. De gendarmen scholen op hem. doch hij voelde niet dat hij gekwetst was. Dan greep Heldonberg hem schielijk vast bij de schou dors, hot hoofd onder zijne armen houdende. De rechterarm van Jozef Beoraerts was dos recht uilgesioko.n en zoo schoot hij op dun gendarm Van do Wouwor. Deze werd door liet tweede en het derde schot getroffen. Alsdan geluklo hij er in zich los te rukken en school tweomual op Heldonberg. Jozef Beeraerls zegde oog, dat indien hij nog kogels gehad had, hij zich zou gëzelf- nam zo voorzichtig op en sloot zo in een ge heim kastje weg. Nu zal ik u ook myn geheel plan mee deden, hernam Brutus. Ten einde Noirot allo reden tot verdenking te ontnemen, 't geen tot gevolg zou hebben dat men u voor andere hardvochtigo rechters zal brengen, ga ik als verdacht aanklagen én dan wordt ge als zoo danig naar do gevangenis gebracht... Ik laat u daar tot dat or een staatsschip naar een af gelegen land vertrekt' en u aan boord op neemt, waarvoor ik de noodige maatregelen zal nemen... Bij uwe inscheping geef ik den kapitein, mits ik op hem rokonon kan, een brief van aanbeveling en uwe diamanten mede... Zijt go eenmaal in zeo, dan is uw loven geheel in de handen van God... -Gij zijt mijn redder, riep Hector vreug devol uit. Neemt ge mijn voorstel aan vroeg Brulus. - Zeer zeker, antwoordde de aangespro kene. Op hetzelfde oogenblik hoorde men in do aangrenzende kamer een geweldigen stoot met goweeren, die met doffen slag werden neergezet. Wij moeten scheiden, mijnheer de burg graaf, ge boort dat Noirot ongeduldig wordt, zegde Brutus. Dan betuig ik u nogmaals mijn^ wclgo- mcenden dank. Biutus gaf een tecken met do bel en de verachtelijke marskramer trad binnen. Breng dien jongeling naar do gevange nis, we zullen latei' zien hoe met hem te handelen. Heeft hij bekend vroeg de bevelvoer- dor-lar-ólooper. Dia vervloekte koningsgezinde» ontkon- ncn ad tijd. moord hebben. Zijn revolver on zijno hand schoenen moet bij onderweg verloren heb ben. De onderbroek van Jof Beoraerts werd verbrand, doch do vloeren broek, kon niet verbrand worden en werd in kloino reepjes getrokken. Daarvan werd dan een pak ge maakt dat weggeworpen werd. Wat de kelen van Frans Beeraerls betreft, deze is gebroken door ovor eene haag lo springen. Het overige der keten werd aan stukken getrokkon en bier on daar wegge worpen. Op de Oude markt kocht Frans dan cone nieuwe keten voor 70 contiemon. Oc plichtiyheid bewezen Het is dus klaar en duidelijk uitgemaakt, dat liet wol do gebroeders Beeracrts en Henri Do Corte zijn, die do bandioterij te Laken pleegden. De beschuldiging welke op hen weegt brengt de doodstraf mede. Wat do andere belichten betreft, deze zijn enkel bolicht van verheling. Voor de verdediging der policia Het gemeentebestuur van Anderleclit zal eerlang oen krediet van 3500 fr. sleinmon ten einde vuurwapens en policiohonden aan te koopen. Brussel. Onrustwekkende verdwijning Marcel Demaere. oud 17 jaar. Lij zijne oudors wonend, Puinstraat, 3S, le Gent, is sedert twee dagen spoorloos verdwenen. Zijn vader werkt aan de afbraak van de St-E!iza- betlikazerne, te Brussel, en demoeder, den kend dat haar zoon zijn vader was komen vervoegen, kwam Woensdag naar Brussel om hem op te zooken. doch nergens heeft men den jongeling gezien. De politie beeft zijne persoonsbeschrijving; in allo richtingen rondgestuurd. Akelige vondst. Een werkman der meslpacht vond Donderdag morgend in den St-Eloigang, uitgevend in de Ruysbroek- straat, eon zorgvuldig toegebonden pak. Hij vond er het lijkje in van een pasgeboren kind. Hij droeg .zijne akelige vondst naar 't policiebureel der Regencicstraat. Diefstal. Dieven zijn verleden nacht hij middel van valsche sleutels in het hem- denmagazijn gekomon van den hr Causicr en zijne zuster. Bergstraat, 50. Zij slalon voor. verscheidene duizenden frank stukken zijde en andere koopwaren. Brand. Woensdag avond ontstond brand lnj M. Loes, aannemer van begrafenis sen, Hoogstraat. Ben pot vernis, slaande nevens het magazijn, was in aanraking ge komen mot eene waskaars. Do pompiers van verschillende posten snoldon ter plaats en kondoll spoedig allo gevaar afweren, Kjioielongeval. Woensdagnamid dag, van de school woerkoorond, werd hot meisje Desmedt, wier oudeis wonen in do Opliomstraat, door een wielrijder omgewor pen op den hoek der Oude Graanmarkt on der K:\rlliuyzersstraat. liet dochterkon word zwaar gewond aan hot hoofd. Gauwdieven op de tram. M. D..., hotelhouder te Heyst-aau-Zee, gisteren to Brussel voor zijne zaken, werd op de tram Bcurs-Noord door twee kerels, die van het platform stapten,gestooton.Toen heiden ver dwenen waron. na zich verontschuldigd le hebhen, stelde M. D..., de verdwijning vast van zijne brioventasch,inhoudend een belang rijke som on handelspapieren. Men vraagt overal goede meiden on- noodig zich aan te bieden,indipii zij hun koffie niet maken mot do ehicoréee der Trappisten Vincart. 1500 X St Jar.s-Molenbeek. Doodelijke val. -M. Clement Delcourt, geldomlialer van de Compagnie Continentale du G.iz is Don- Dus zijt gij cr niet zeker van dut by do Kéroulas is Volkomen niet. En ge weet ook niet waar zich 't kistje bevindt Dat weet ik niet. Als gij niet meer weet dan dat, dan be- teekent 't niet veel voor eon man als gij, zegdo Noirot vergramd. Zich omkceronde, zegde hij bits tot Hector Vooruit De burggraaf wendde nog eens 't hoofd om oen lesten bjik met Brutus té wisselon, maar deze zag naar een anderen kantom geen arg waan bij Noirot op to wekken en zag eon lijst van papieren in, welke voor hem lag. Zoodra de gevangene was weggevoerd, deed hij do deur op dubbel slot en stak uit voorzorg den sleutel in liet slot daarna nam hij do edelgesteenten mèt bevende handen uit de kast, liet ze blijmoedig door do dikke vin geren heenglijdon en langs allo kanten in het licht schitteren, fonkelen en glanzen. Zijn lippen krulden zich tot een valschen lach, zijn oogen fonkelden evenals 't kost baar gesteente dat hij voor zich had, al de kwado hartstochten weldon in dit bedorven wezen weer op en met een stem. waarin te gelijk cone helscho vreugde on een vreese- lijke bedreiging doorstraalden, riep hij uit Dit is do bruidschat van de gravin Yvonne de Kéroulas...! Waarlijk, een vorstelijke uit zet... Gelukkige bezitter van zulk oen rijk dom... Zal ilc... Wat nood.... bloed.... aristo- kratenbloed.... ja-...! VI. HET AFSCHEID. De Themis was een prachtig oorlogschip, keurig van vorm, rank in masten en zeilen, sterk getimmerd cn geheel gesteld om gced zee te houden. dordag in oen huis der Le Lorrainslraat, waar hij'den gasmeter moest nazien, in den kelder gevallen. De arme man word met gekloven schedel en stervend naar 'tgasthuis overgebracht. Anderlecht. Brand. Wbensdar- avond, rond 7 ure.brak er brand uit bij MM. Lazard on Groensteen,fabrikanten van besta- ügingstoeslellen voor duivenprijskampe». Veeartsoiistraat.108. Het vuur begon op den zolder waar de regeling der toestellen ge schiedt. Eene brandonde keors had het vuur mode- gedeeld aan een hoop strooi en balken en het duurde niet lang of gansch den zolder stond in laaie vlam. Alhoewel de pompiers spoedig toesnelden en er even ras in gelukten den brand te blusschen, beloopt de schade 5000 frank. Talrijke toestellen zijn inderdaad tol beschadigd door liet vuur en liet water. Elsene. Branden. Woensdag namid dag werden do pompiers verwittigd dat er brahd uitgebroken was in een huis der Mars- veldplaats. Zij snelden er heen en na eenige minuten werkons was alle govaar geweken. Nauwelijks waren zij in de kazerne teruggo- keerd of zij werden in de Raadslraut ont boden. Daar was het vuur al even snel go- hl uscht, St. Gillis. Gevaarlijke kerel. Do 17jarigo Piotor V..., keerde Woensdag avond, rond 10 ure, langs den steenweg van Vorst huiswaarst. Op den hoek der Egide Walschotslraat, kreeg hij twist mot ecnen wiolrijdor, die hem al wat naam had ver weet. Opeens baalde de veloman een revol ver le voorschijn en richtte hem op V.... Deze poogde den gevaarlijken kerel te ont- wapenon, doch een schol ging af en V.... werd de rechterhand doorboord De gekwet ste verloor liet bewustzijn on viel ten gronde terwijl do wielrijder op zijn machien sprong on zich verwijderde. De gekwetste werd naar liet Sint-Pietorsgaslhuis overgebracht. De wielrijder wordt ieverig opgezocht. St-Joost-ienNoode. Stoutmoedige schurk. Eene dame kwam Woensdag avond, rond 9 ure langs den Leuvcnscliuii steenweg, toen zij opeens omvorgeloopen word door oenen jongen kwaaddoener, d o haar het kabasjo afrukte dat zij in do hand hield en zoo snel hij maar kon ermede weg vluchtte. Het kabasje bevatte slechts ecu magere» buit een zakdoek en een sleutel, liet slachtoffer heeft niettemin eene klacht ingediend on de persoonsbeschrijving van haar aanrander in alie richtingen rondge stuurd. Doodelijke val. Ed. Herman, 41 jaar, Veldstraat, 142, le Etterbeek,arbeidde Woensdag morgend in de Zerezostraat aan liet looneel van een nieuwen kinema. Do dubbele ladder, op welke hij stond, viol eensklaps oni. Zijn schedel en linkerbeen werden gebroken en hij is naar het gasthuis overgebracht', waar hij weldra stierf. St Genesius-Rhode. Nog een kasteel geplunderd. Do hovenier van graaf do Jong he d'Ardoye kwam Donderdag morgend aan hel kastoèf van zijnen meester, en zag dat een venster van het gelijkvloors en een ander van het verdiep openstonden. De hove nier ging in liet kasteel on vond daar alles in groole wanorde. J)e meubelen waren opengebroken cn de inhoud er van was dooreen op do vloeren geworpen. De gen darmerie werd onmiddelijk verwittigd. Uit liet ondorzoek blijkt dat de dieven, hij mid del van eene langen balk, uit eene naburige weide gehaald, langs hot balkonvensler van het verdiep binnen gedrongen en langs een venster van liet gelijkvloers vertrokken zijn na a.l de salons, en kamers doorzocht en al wat weerde huil buit gemaakt te hebhen. Zij hebben een handdoek on een knapzak met boterhammen achtergelaten. asn onse werfeco- g3eE*S Genoveva van Brabant, prachtig hoek mot gravuren. Prijs 0,70 fr. Sinds langen tijd hadden de bewoners van Rccouvrancegeen schip gezien, in staat zoo- veol knoofon in een uur af te leggen en te gelijk geschikt en toegerust om een kamp aan te gaan en eiken vijandelijke» aanval hot hoofd te bieden. Door schietgaten zagen do bronzen vuurmonden dreigend naar buiten en de voorrttadkamer was goed voorzien van allerlei oorlogsmalerieel, 't geen ook in een tijd, dat de oorlog mot .Engeland voortdurend eene uitgebreider verhouding aannam, eeno eerste vereischte was voor een oorlogschip. De bemanning had een krijgshaftig uiter lijk, hare houding was fier en strijdlustig, cn de breede roóde rcpublikeinscho gordel om liet lyf stak scherp af op hare lichtblauwe uniform. De bevelhebber was goen jeugdig of oner varen officier, maar ecu man, die zijn vak onder allerlei opzichten verstond on jaren lang op zeo had rondgezworven met alle recht mocht hij dus den titel van zeekapitoin dragen. Op do reedo voor anker liggende, wiegelde do Themis statig op het water. Do ra's zorg vuldig over elkander gekruist, rustend op hare tcpenden en aan do uiteinden door tou wen in verbinding met den Jokkenmast, vormden een kolossalen gelijkmatige» drie hoek, terwijl do reusachtige boom, do groote mast voorstellend, de ingewanden van het schip schoen to doorboren. Rondom het vaartuig werd eene buitenge wone bedrijvigheid opgemerkt. Kooplieden en koopvrouwen" mot allerlei waar, voeren met schuitjes langs liet trotsche zeekasteel en ventten ze om 't hardst uit. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2