nfpioinfl in km Bnisselsclie Kiekskens Iff Jos, Not8fians«Sr- Eens geheinizlnnlga zaak is Bresl dynamiet, ia ds lucht - Gvergraotc Altjemeene ontlasting iMet spek schieten M. V/oeste Een flinke redenaar Een S! Congonieuws DE KAPITEIN Earning van springstieren, en vaarzen. 55 2 BBP" O EN 10 MAART 1913 jVan ouzeu bijzondere briefwisselaar) Brussel 8 Maart. We beleven een historische uur. En dan ziet men overal vliegballons opgaan allen zoo bedriegelijk de eene als de andere. M. Woeste zegde mij daar straks ganscli de waai^?id. Ik vroeg hem of het gouvernement wel de houding zou aannemen, die ik u gisteren mede deelde, houding aangeduid door een lid van het kabinet. De staatsminister antwoordde Ik heb niet do minste bevoegdheid om u in naam van het ministerie te antwoorden. Maar ik geloof dat de premier zich zal be- palon bij eene verklaring waarin akte wordt gegeven aan de socialisten van hun besluit. Iedereen verheugt zich omdat zij aan het land die bittere- beproevingen hebben be- Bpaard,van dewelke zij zelf niets goeds mocht len verwachten, en die overal puinen 011 el lende zouden opgehoopt hebben. Do herziening dor kieswetten hoort nog loo aan het domein der waarschijnlijk heden maar de oplossing der andere^par- lomenlaire vraagstukken biedt voor den ©ogenblik veel meer belang en het gouver nement zal dan alleen handelen, wanneor de oogonblik zal gunstig zijn. Men zegt dat er Zaterdag een minister raad/al plaats,hebben onder voorzitterschap van den koning, om te beraadslagen aan gaande het A. S. Allo Zaterdagen vergadert de minister raad, Er is dus niets nieuws onder dat op zicht, ten gevolgo van de verandering in den toestand. Mon spreekt van eene ministerieel© Crisis Belachelijk gerucht dat op niets steunt. Dat gerucht werd uilgevonden door La FJandre libérale en werd overgenomen door La Meuse r>. Men hoeft ook gesproken van een on derhoud van den koning met M. Vander- vcluo... Zijne Majesteit doelt mij natuurlijk do namen niet mede van de personen waar mede zij wil in betrekking komen. Ik ben nochtans overtuigd dat dit gerucht ook oen uitvindsel is lijk al do andere. Gisteren is eon dagbladschrijver mij wel komen vragen welk het slot was van het onderhoud dat ik had met M. Vandervelde Denk eens na. Van heel den dag had ik met hem geen Woord gewisseld. Mon beeft ook verteld dut MM. Schol - laort, Coorcman en andere nog van denk- wijzo verschilden met het knbinetshöofd aan gaande do aan te nemen Jioudiug, 11a dat de .socialisten de bedreiging dor algemeene werkstaking hebben ingetrokken. Ik mag ook uit zekere en vaste bron dat gerucht logons tra flop. s£ liet nieuws van do verdaging dor werk staking werd gisteren morgend in Brussel met eone algemeene vreugde begroet.. I)e kleinste bedienden waren nog mee3t tevre den. -Zij hadden beseft (jat zij de eerste "Blach toilers gingen zijn van de werkstaking. M. Van Cauwelaert sprak gisteren, van cp het spreekgestoelte eeno redevoering uit "in 'l Fransch en op zulke wijze dat menig -volksvertegenwoordiger die enkel 'l Fransch machtig is er nijdig van was. M. Van Cauwelaert behielp zich van - eenige notas maar had zijne redovoering niet gcscbrcvc.1. IJ ij verdedigde do zaak der Vla mingen met zulkèn geestdrift, met zulko overtuiging dat hij die zaak beminnelijk maakte zolfs in do oogen van andersdenken den. Men moet ook bekennen dat hij de maat niet te huiten ging en dat hij aan liet militair wetsvoorstel niet geantwoord heeft met een 11011 possumus lijk sommigen wellicht hadden gewenscht. Wanneer M. Van Gauwelaertin 't Vlaamsch spreekt, dan maakt hij oenen zonderlingen indruk op degenen die hem verstaan. De correspondent van Antworpen van do Chronique schreef aan zijn dagblad hot is de felste redenaar dien ik ooit gehoord heb». IJaröld. Het parket van Brest onderzoekt than3 eene zaak Welke in de streek eone groote opschudding verwekt. De stoomsloep Saint-Joseph van Brest, keerde op 25 Februari van de Azureneilan- den terug, met eone lading kreeften. Do stuurman verklaarde aan de overheden, dat op 10 Februari, kapitein Le Hegarat, 40jaar oud, in eeno vlaag van lieete koorts over boord gesprongen was. De man was in de golven verdwenen, vooraleer men hein kon ter liulp komen. Zulks zou gebeurd zijn, op ongeveer 50 mijlen afstand van do Azoren- eiianden. De ontroering der familie La Hegarat was zeer groot. Reeds verleden jaar had de kapi tein geklaagd.dat zijne mannen hem haatten. Zoo had bij alsdan eene flesch te water ge worpen waarin hij een briefje geborgen had, meldende Indien ik verdwijn, 'l is dat mijne mannen mij in zee geworpen hebben.» Deze flesch werd door do douaniers opge- vischt te Lorient. Toen men nu de verdwijning van kapitein Le Hegarat vernam, verwittigde men de rechterlijks overheid. Do bemanning werd onderhoord, on niemand was 't akkoord over do omstandigheden, in welke de kapitein zich zou gezelfmoord hebben. liet onderzoek duurt voort. Vrijdag morgend, om 8 ure 4G, vertrok uit de Noordslalio to Brussel, do Belgische zending, gelast met de afbakening der gren zen van Katanga-Rhodesia. Do zending is ten 11 uro te Oostende scheep gegaan aan boord der staatsboot en* heeft den nacht le Londen doorgebracht. Zaterdag moest zij te Southampton aan boord van een Engolsch schip gaan, in be stemming voor de Kaap. De overvaart duurt 17 dagen. In do Kaap reist de zending langs le spoorbaan, die door Transvaal on Rho desia loopt. Na zeven dagen reizens zal zij te Elisabelhstud aankomen, waar zij zich zal inrichl-en. MET DE (18° vehvolg.) De wachthebbende officier raasde en^lreigdo wel om do ruimte rondom het schip vrij to hou len, maar wegens de grooto drukte, die overal heerschto, sloeg niemand acht op lijn dreigende taal. Bloedverwanten en vrienden riepen elkaar een hartelijk vaarwel toe en wisselden mis schien een lesten handdruk, cn zóó dicht la gen ze met hun schuitjes naast hot schip, dat ze er aan vastgehecht schenen. In een dezer merken wij eeno als boerin gckleede vrouw op, die met een vluggen scheepsjongen met levendigen oogslag in .druk gesprek was. Do hartelijke taal, die zij tot denjongen sprak, duidde aan dat het een Biooder was welke afscheid nam van haren zoon. Mijn kind, sprak de ontroerde moeder, Ik heb in uwo kleederen een seapuliej.' ge naaid sla geen dag over zonder u op do knieën te werpen en God te bidden... herin ner u dat do wolken dikwijls ondeugend zijn en ongelukken veroorzaken. Nochtans, Gui- lanek, wanneer Sk aan den tegenwoordige!) droevigen tijd denk, aan onze geplunderd© kerken en vermoorde priesters, dan zie ik u toch nog liever op den onmetelijken Oceaan, verre uit de omgeving en 't gezelschap van booze menschen.. Wees gerust, moeder, als man van eer zal ik mijn plicht weten to dooi). Tg Ballimoro had eene ontploffing plaats aan boord van éenen lichler, die nevens den Engelschon stoomer Alun Chine was ge meerd en van dezon eqiie lading dynamiet overnam. De lichter en de sloomhoot werden vernield. Do ontploffing veroorzaakte den dood van 20 personen. Er zijn 5Q gekwolslon en 40 mannen worden vermist. De Alun Chine was goladcu met dyna miet, bestemd voor liet Paiiamakanaal. De geredden zijn over boord gesprongen of worden in zee gcslingord. 2'ij werden door sleepers opgenomen. Het geweld der ontploffing rukte geheel hol getuig weg van dè Jason kolen-zee schip, op 700 voet van do plaats dor ramp liggende, doodde er drie manschappen en kwetste er twee. Op den lichter, nevens don Alün-Chine gemeerd, stonden 4 waggons, 310 ton dyna miet bevattende. In de nabijheid lagen, de sleper «Atlantic» en verscheidene booten waarmede voorraad naar den «Alun Ghiuo» werd gebracht. Eensklaps sloeg eene rookkolom op uit liet ruim van het schip. Een der manschap pen zag zuiks en het gevaar vérmoedendo liep op liet dek hulpkreten slakende. Verschillige leden der bemanning volgden hem en de sloep bemerkende van eeneji leve rancier, wolke dichtbij lag, sprongen zij er mot 14 in en trachtten zich met allon spoed van het bfdroigde schip te verwijderen, ten einde buiten bereik der ontploffing to gera ken Op dit oogenblik ontsiVapte de rook reeds uit allo kluisgaten, en het kleine vaartuig met 14 inzittenden overladen,was nauwelijks op 200 voet afstand toon do ontploffing plaats had. Vlammenzuilon stegen langs allo kanton uit het schip op terwijl oorverdoovende ontplof- fingon weerklonken. De lucht was vervuld mGt stukken van machienen, bouten on vijzen, stukken van de romp der boot, verschoideno ton zwaar werden 100 voet in de lucht geslingerd. Do ontploffing was zoo geweldig dat men te Amieamndol. 4 mijlen van daar, stukken ijzer op liet strand vond, waaronder vele van 3 voet lang en 25 kilogrammen wegende. Bij de weggeslingerde stukken en brok ken waren kassen dynamiet, die nog niet ontploft waren. Men denkt dat het zulko kis ten zijn, die nedervallendo op het dek der nabijliggend© schepen aldaar ontploften cn de schrikkelijke verwoesting annrichtten. Zeker is het dat eene kist dynamiet op het dek van den Aiantic nederkwam, en er drie manschappen doodde. De schok door do ontploffing teweegge bracht, werd gevoeld te Reading (Ponsyl- vanië), op 100 mijlen afstand, alsook te Atlantic City. Een afgevaardigde, die bezig was mot eene.redevoering uit te spreken in de wet gevende Kamers van den Staat Delaware, maakte de opmerking dat er eeno aardbeving moest bobben plaats gehad. liet schoolgebouw van Sparrow, op ver scheidene mijlen van Baltimore, stortte in; voel kinderen werden gekwest. Baltimore zolf werd als door eone aardbe ving geschud, en men zag do hemelhooge gebouwen dor stad op hunne grondvesten wankelen. Ziellier do lijst dor keuringen van spring baren, koeien en vaarzen, in do proviucio Oosl-Viaanderen in 1913, vastgesteld op de volgende plaatsen Dinsdag 11 Iftaartle Idegem, om 9 ure te Schondelbeke, om 2 ure te Meerbelte, om 9 ure en te Okegem, 0111 2 uro. Woensdag 12 Maart te De Pinte, om 9 uro le Nazareth, om 2 ure te Vracene, om 9 ure on to Sint-Gillis-Waas, om 2 ure. DonderdagJ3 Maartle Slrijpen, om 9 ure le Erwetegem, om 2 uro le Opbrakel, om 9 uro lo Nederbralcel, om 2 ure te Lebboke, om 9 ure en te Audogem, om 2 u. Lees ©g? ihe$ esnide der nieuwsbe richten Honderd pijnen (l.oor eone Ziekte». Brussel Verdwijningen De 20 jarige Cesarina De Bruyne geboren lo Ciuey, ge huisvest le Brussel is sedert 13 December 11. verdwenen Gestalte i m. 55,zwart baar gewoon voorhoofd, zwarte wenkbrouwen en oogen,puntige neus, middelmatige!) mond ronde kin, eirond aangezicht. De 10 jarige August Mievis, leurder, is sedert den 18 Februari! 11. Verdwenen. Ge stalte 1 m60, zwart baar, gewoon voor hoofd, zwarte wenkbrouwen, blauwo-oogon, gewone neus, middelm^tigen. mond, rondo kin, langwerpig aangezicht. 214 Behendige schurken Een genaamde Steens van Leopoldsburg was Zondag naar Brussel gekomen om eene familiezaak to re gelen."s Nachts werd hij aan de B. urs aan gesproken door vier 'gemaskerden, twee mannen en twee vroiuVen, die rond hem begonnen to dansen cn bijna omver wierpen. Op zeker oogenblik 'verdwenen zij alle vier. Steens bestaligde dat men hem ontlast had van eeno som van 900 fr. Hij diende een klacht in. De zaak word stil gehouden en na een ioverig onderzoek is du policio er thans in gelukt de twee vrouvfen to ontdekken. Dezen protesteerde#, Joch e'eno huiszoe king in hunne woning leidde tot de ontdek king van eene som van verscheidene hon- derde franken waarvan zij de voorkomst niet konden geven. Guilanek, ge zult ©ogenblikken, rois- sehien uren van droefheid hobben... zij, die, u het meest liefhebben, zullen niet in staat zijn u een blijk van liefde te kunnen geven.... Keer u dan tot God, denk tevens aan bet va derland, aan liet graf van uw vader... en ban die droevige gedachten uit uw hoofd on ver zet uw zinnon niet dit speeltuig, dat ik als eene verrassing vooru heb meêgebracht. Do oogen van Guilanek flikkerden van nieuwsgierigheid do.or de tranen hoen, die langs zijne wangen rolden, en toen zijne moe der hem het uitgepakte voorwerp gaf, riep hij vol blijdschap uit Een fluit, moeder, een fluit Maar, Guilanek. ge zult niet do eenige zijn, die genoegen van het speeltuig zult heb ben ouk Flambard, Faribolo en Mouclieron zullen er veel vermaak van hebben.... Zelfs de kapitein zal verheugd zijn van tijd tot tijd do hem bokemlo liederen to liooron spelen. O, moeder, welke heerlijke gedacht© hebt gij gehad.... Oom Roscoff bewees mij op vroegere reizen allerlei woldaden, maar toch waren dezo dikwijls niet in staat mijne droef geestigheid en moedeloosheid to verdrijven, want de landelijke lluit ontbrak mij.... Tel kens als ik ze bespeel, zal ik aan Recouvrance aan mijn lieve moeder denken, want niemand dart gij, moeder, kondet mij zulk een oplet tendheid bewijzen. Is Flambard nog niet aangekomeD? vroeg zjjne moeder. Nog nietik heb Moucheron, Faribole en Flambard-in do herborg van moeder Lamproio achtergelaten... Ga die arme vrouw dikwijls bezoeken, moeder, want zij wordt nog zinne loos door do revolutie. Wanneer gaat het schip onder zeil, mijn zoon Mogelijk wel dezen avond.... we wacli-, ten alleen op een gunstigen wind. Thans naderde de wachthebbende officier een matroos, die met een kameraad op den kant van 't stuurboord praatte en vróeg hem Zeg, jongen, hoeveel vademen hier Ik denk ongeveer acht, was 't antwoord, en do officier ging heen,, De matroos hernam onmiddelijk hot ge sprek met zijn makker en zegde hem Jean, opgepast op het anker en de diepte van hot water, de kapitein is in aantocht. Geen nood, hernam deze, we hebben tien vademen. Rond liet schip bewoé'g zich een beweeg bare band van schuitjes; die op den rug der golven dansten. Er volgden handdrukken, omhelzingen en allerlei afseheidsbetuigingen. Op barsclien toon beval de officier aan do bootjes zich te verwijderen, omdat zij do ver- eischte toebereidselen tot het vertrek belem merden. Moeder, zegde Guilanek met vreugde, ginds nadert oom... Het bootje van den kapitein vaarde do ha ven uit, om/.eihle do batterij van het forten doorklfefde met snelhefd don waterplas, zoo dat do kapitein spoedig binnen de verschan sing van hot oorlógschip stond on 't scheeps volk met vluchtige» oogslag monsterde. Hij gaf een sein, een scherp gefluit weerhi >nk over do watervlakte en in een oogwenk begon men do ankers op to winden. Guilanek wisselde oèn laatsten afscheids groet met zijne moeder. Een kanonschot dreunde over den uitge- s trék ten waterplas en de kapitein, gewapend met zijn verrekijker, zag dat men van do kust seinde. Ophouden bevool hij. Het onderzoek ten hunne laste ingesteld wordt ieverig voortgezet, want beiden heb ben al meer dan eons mot het gerecht af to reken gehad. Het gevaar der gemakkelijke kennis sen. Een landbouwer van Tubeok ontving Donderdag namiddag hij eenèn notaris dei» hoofdstad eene som van COO frank.'s Avonds kwam hij in eeno herberg nabij do Zuidstatie en knoopte er kennis aan met drie onbeken den, met wie hij volop begon to drinken. Rond 2 ure 's morgends viel hij in ©ene hor- berg der Priemstraat in slaap.en toen hij ontwaakte, was, hij gansch alleen. Zijne vrienden waren verdwenen en met hen zijne 600 fr. Onder em taxi. Een wolhandelaar uit do Keulenstraat, lo Schaarbeek, IvI Dumont, werd Donderdag avond, rond 5 ure, op de Anspaclilaan, ter hoogte der Plalte- steénstraat, dooreen taxi verrast en met ge weld ten gronde geslingerd. Do mail werd aan do boenen, de'armen on in hot gelaat gewond:'Hij ontving do eerste zorgen hij een geneesheer en werd dan per rijtuig naar huis gevoerd. E©ne goede rrieid zal allijd eene plaats vinden, indien zij haren koffie maakt mol d« ehicoree de Trappisten Vincurt. 1500 Y Elsene. Gevaarlijk spel. Eene huis houdster der Stassarlslraat, daalde Vrijdag morgend naar den kolder en liet hare drie hinders alleen in eene kamer van liet tweede veldiep. Tijdens hare afwezigheid kwamen do kinderen op het trapportaal spelen. Een der kleinen klauterde? op de trapleuning, verloor het evenwicht en stortte liet hoofd voorover naar beneden. De arme kleino kwam op den gangvloer terecht en werd den schedel gekloven. De dokters hebben weinig hoop het nog te zullen redden. St. Jans Molenbeek. Eene dievenbende aangehouden. De policio van St. Jans- Molenboek is er in gelukt, do dievenbeudo te ontdekken,, die sinds eenigen tijd de neerhoven dor naburige gemeenten plun derden, Twee maal op eenige dagen tijds, waren de dieven in 't kasteel gedrongen van M. Dumont, te Moorlebeek. Om er binnen te geraken hadden zij een groot gat gekapt in den hofmuur. Zij maakten een vijftigtal.kie kens en hennen buit. Den nacht van 27 tot 28 Februari, stolen zij twee varkens ten na deel© van M. Verhasselt, landbouwer, te Sto Agatha-Berchein. De .dieren werden in don stal geslacht en bet vleesch medegeno men. Vijf uagen later stool men in dezelfde hoeve 42 kiekens. Andere landbouwers uit don omtrek werden door dezelfde dievon be stolen. Ten gevoige.dezer talrijke diefstallen opende do polioie van St. Jans-Molenboek een ondorzoek. Zij vernam dat de dieven bende regelmatig vergaderde in eone her berg uit bot kwartier der St. Marlensstraat. Donderdag avond hield men do twee bij zonderste daders aan dezer diefstallen, de en a am,don Pieter P.wonende St. Mar lensstraat, oil Louis B...., op den Borgen- schen steenweg vorblijvend. Naar 't polioie- bureel overgebracht en behendig ondervraagd legden de tweo aangehoudenen weldra vol ledige bekentenissen af. Zij bekenden een vijftiental diefstallen. Zij verhaalden ook, dat ongeveer eeno maand geleden, zij to Waterloo door do boeren verrast werden en meer dan een uur door hen achtervolgd worden. Pen B.... duidden drie medeplichti gen aan en Vrijdag morgend werden dozen ook aangehouden. De kerels zijn ter beschikking van liet par ket opgesloten. St. Gillis. Erg werkongeval. Vrij dag morgend werd een jonge werkman, Karei Desuydt, 17 jaar, wonende to Kester, kanton Halle, in een liihs der Egide Wal- scluiulstraat, te St-Gillis, door een zwaar stuk hout getroffen op liet hoofd. Zijn sche del werd gebroken. De ongelukkigo arbeider werd in een Wanliópigon toestand naar hot gasthuis der gemeente vervoerd. Leuven. - Ergongeluk Donderdag namiddag rond 4 1/2 ure kwam een voer man met zijn paard langs de Craenendonck- s tra at de Meohelschestraat ingereden toen opeens het paard door den voorbijrijdende oleklriokon tram verschrikt en op hol ging-. De geleider met zijn paard te willen bedwin gen, kreeg een hoefslag op de horst. De man werd in zorgwekkende» toestand naar liet gasthuis overgebracht. Temsche. Verdronken. Donderdag avond, is Domien Pewit, oud 4 jaren, zoon van Frans, al spelende in do Barhïerb©ek gevallen en verdronken. Eenigen tijd nadien is het lijk opgehaald. Ledeberg. - Geknipt. Do Kerkstraat was Donderdag namiddag, omstreeks half zes ure, in volle opschudding. I)e genaamde Jozef De Groeve sinds lang voor diofte ver oordeeld, was door de policie ontdekt. De kerel liep eene woning binnen, vluchtte langs do daken en klauterde over afsluitings muren, immer door do policio nagezet. Ten slotte stormde hij door den gang eaner wo ning in do Kerkstaat, de straat op en liep in do armen van een agent. Hij werd opgeslo ten. Gent.Overleden. De genaamde El- vire Landuyt, oud 23 jaar, die over een drietal weken in do fabriek La Gantoise werd ingedraaid, is Donderdag namiddag overleden. Haar lijk werd naar het doo- denhuis overgebracht, waar het gisteren door do wetsdokters geschouwd werd. In 't water. Dé 56-jarigo Marie De K..., wonende Poslhoornstraat is heden nacht, om 10 3/4 ure, aan de St-Micbielsbrug in 'twatar gesprongen. Een anker was reeds gelicht en het trotsche zeekasteel begon zich reeds ruimer te bewe gen toen plotseling het tegenbevel kwam. Nieuwe orders moest do kapitein nu af wachten en dit onverwacht oponthoud scheen hem eer te verheugen dan verdrietig te ma ken. Hij wachtte daarom geduldig, on toen zijn tegenwoordigheid niet meqr op 't dek vereischt werd, begaf hij zich in zijn kajuit en zag door de raampjes zijn zuster een laat sten handkus aaii haren zoon toewerpen. Arme, bolïlagënsweerdige vrouw, mom pelde liij, en zachtkons riep hij Anaïka bij haar naam. Verschrikt keerde deze het hoofd om en zag ontsteld haar broeder aan. Anaïka. aan uw gezicht zou men zeg gen, dat ge me niet kent of niet meer kennen wilt, sprak de bevelhebber. Is dit omdat ik thans den post bekleed, eertijds zoo roemvol waargenomen door den dapperen, maar on- gelukkigeu graaf de Kéroulas... Ofwel ver denkt ge mij van ecnig misdrijf...? Volstrekt niet, me dunkt alleen dat tie nalatenschap van don graaf zwaar is te dra gen. Moeieïijk, bedoelt gij Neen, zwaar waiit er kleeft bloed aan. Anaïka Anaïka vervolgde do kapi tein droefgeestig. God is mijn getuige dat ik alles voor den graaf gedaan heb wat hij van een braaf menscli en trouw matroos mocht verwachten.... Hadde h*j liet gewild, ik zou hem ton koste van mijn teven uit den kerker gored en van liet schavot"" bevrijd hebben, maar hij gaf den voorkeur aan den dood... don dood voor zijne vlag, die hij stervend aan zijn lippen drukte Ik weet, Roscoff, dat ge uw plicht ge daan hebt,Ja, meer dan dat. Mogelijk keurt ge liet af, dat ik opnieuw dienst heb genomen Anaïka zag stilzwijgend voor zich. Luistor, zuster, en zeg dan of ik slecht gehandeld heb ihet andermaal in dienst te treden. Lang heb ik bij nvj zeiven overwogen eer ik tot dezen stap overging. Go weet dat ik, een kind van 't volk, geboren in armoede, tot werken veroordeeld was er was een tijd dat er geen vooruitzicht voor mij bestond cn ik mij gelukkig achtte tot den rang van boots man to zijn opgeklommen, 't Is waar, "om den naam van don koning bekommerde ik mij weinig ik was immers in dienst van het vaderland, (lat altijd mijn vaderland blijft. Geboren Franschman was ik trotscli op dien e ére li tel. Ik eerbiedig 's lands wetten en de govestig- do orde van zaken... Ware ik aan wal geko men, toen do koning in gevaar verkeerde, ik had voor hem gestreden tot den dood toe.... Helaas hij was echter dood, en 't gezag in handen van ellendelingen, die er schromolijk misbruik van maken... Dat stootte mij ge weldig tegen do borst, maar wat vermocht ik alléén aan dien toestand to veranderen Ik dacht aan do geschiedenis der oude vol ken en ik vroeg mij af of de fransclie repu bliek misschien bestemd was om 't schitte rend tijdperk van do Spartaansche, Romein- sclio en Venetiaansche krijgshelden te doen herleven... Ik betwijfel liet, doch mijn vader- landschlievend gevoel zet mij aan tot een verwoeden kamp met de Engelschon. En al ben ik onmachtig om Frankrijk uit. den staat van rcgeeringlooslioid op te beuren, zoo zal ik toch al mijne krachten aanwenden, om het uitwendig zooveel roem mogelijk te ver schaffen, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2