Sinta Gatharina-Lombeek CINEMA VERVALLEN GROOTHEID. Nog kt vergaan van 1 een Buitsche Torpedo Be vingerafdruk Edssoji Prachtige geschenke» PLECHTIGE COMMUNIE Wesrkiinsiip waarpimingeo FEESTWIJZER Til. Stevens, 0FFIC!EELE~lW0 TEERfNG 0 SBiU^JMg,srffv?r3^aiT» bileven geen hoop meer schijnen to hebben en zich veroordeeld donken om altijd eenig daar te staan treuren, vinden hier soms, loos in een hoekje "weggestoken, onverwacht geluk, een gunstige draai van _'t rad der avonturen door moeder Fortuin. Geen vogel loch, of 't bouwt zijn nest, waar het zijn ïdijde hoop in legt. Kortom, 4® bladzijde, een echt paradijs op onze tristige aarde. Daarom ook, zeg ik, neen man, gij die ons alle dagen dit alles aanbrengt, gij verdient jnzen steun, onze genegenheid, onze liefde. Hoed af dan, voor onze ieverige dagbladver kopers. Lug. BEDEVAART. IJoe diep christen toch is ons braaf Vlaam- Bclie volk Alle omstandigheden neemt het te baat, om zijnen diepen godsdienstzin (ten toon te sprijden. De markt van Lombeek, *oowel geslaagd, is voor menig mensch eene gelegenheid geworden om hier in ons dorp de II. Katharina te komen vereeren. Do eeuwenoude Bedevaart tot de H. Katharina mot haar wiel, wordt thans veel drukker be zocht. Christen menschon zijn altijd on overal praktisch. Zij slagen, als ze het maar kunnen, altijd twee vliegen in eenon lap de markt en de Bedevaart. Zoo verleden Maandag, isteu Maandag der maand, op denwelken 's Zomers ten 7 uren en 's Winters ten 8 ure, de plechtige Sinte Katharinamis gezongen wordt krioelde het van volk in de schoone kerk van Lombeek. Vreemdelingen van uren en uren in het rende, met gansche gezinnen, kwamen er 'hunnen nood klagen aan do groote Heilige. 63'dden en smeeken kwamen zij er voor el kander, voor iemand misschien onder hen, aangetast door de schrikkelijke ziekte, het Katharinawiel. Voor hunne klavervelden, enz. Telken Maandag voor en na de markt is'eene ware processie, in en rond de kerk, om de voorspraak der groote Heilige te verwerven En zeggen, dat hij 't inrichten dor markt, flat er monschen van Lombeek waren die dachten, dat het zaken doen, zou schaden aan het vieren hunner H. Patrones. Zeker konden die menschen ons Kers ton volk niet. Ons volk is en blijft door en door christen, en spijts alle verwoede aanvallen tot ont- Uristening, wil het maar nooit de spreuk vergeten Aast Gons zegen Is 't al gelegen Do bedevaart brengt volk ter markt en de markt brengt volk ter bedevaart. Of zo floreerde de markt, met deze da gen 't Was vivat de speculaus 't Was im mers van mijnheel* de Greef en voor de plech tige Communie, dat al de moederkens voor de brave kinders hunne aankoopen moesten doen. En do beestenmarkt dan Welke prach tige stuks vee er daar waren 't Is voorze ker waar, dat iemand die een schoon en goed fceestja moet hebben, en de markt van Lom beek niet bezoekt, eene ware kans verkijkt. Maar hij moet knoppen medebrengen. 1 AUons mannen van Esschene, Theral- phene, Liedekerke, Borcht-Lombebk, Wam- heek on van alle dorpGn der wereld, komt af! 't Is een schoon uitstapje voor U en uwe kinderen op den Maandag na de plechtige Communie, Zondag-mengelwerk. 86' Vervolg. Zeer vérplicht voor de eer, die gij mijn kiis bewijst, stamelde de luitenant-kolonel In de pijnlijkste verlegenheid. Wij hebben, om do aanwezigheid van een onzer gemcen- scliappolijke bekenden to vieren, -hodon een •klein gezelschap bij ons. IIc vertrouw, dat gij u den kamerjonker von Gösso nog wol zult herinneren. Ja zeker, en wel zeer goed De kamer jonker behoort tot die soort van menschen, die men zoo licht niet weder vergeet,als men zo eens heeft leeren kennen. Is de heer von Gösso insgelijks op reis naar Stockholm Neen» zoo ver ik weet, niet. Ah, hij is toch niet van plan, om hier -.dn troebel water te visschen en onze schoone Am al ia weg to kapen Dan krijgt hij stellig mot mij te doen Beloof mij, eer wij hot gezelschap binnentreden, lieve jonkvrouw, dat gij hem eene blauwe scheen zult laten loopen, want, op mijne eer, zou het niet zijn om wanhopig te worden, zoo den kamerjon ker een geluk ten deel viel, waarnaar menig ander vruchteloos reikhalst Amalia lachte hartelijk en antwoordde Top, lieve baron hier hebt go er mijne ;-nd op, dat ik nooit de vrouw van den ka- jonker word En hiermede was de eerste dosis der artsenij toegediend, die de baron en do asses- ior den luitenant-kolonel haddon toegedacht. Men zag duidelijk, dat zij haro werking niet Een verhaal der geredden De manschappen der verongelukte torpe doboot S. 118 die aan den dood ontsnapt zijn en te Wilhelmshaven zijn aangekomen werden Woensdag reeds bij de 5®kompagnie der tweede torpedovloot ingelijfd. Volgens 't verhaal dat zij van de ramp doen, is het enkel aan de onstuimigheid der zee te wijten,dat slechts een klein getal dor bemanning gered werd. Ware het weer eenigzins kalmer geweest, de verhouding tusschen geredden en verdron kene zou het omgekeerde geweest zijn. De manschappen hadden bijna allen de torpe doboot verlaten en zwommen op het water rond. Zelfs was menigeen reeds in de red- dingsbooten, doch zij werden door de wilde baren er uit geslingerd en vonden zoo dsn dood. Woensdag morgend heeft men den stuur man van den torpedo, op C9n stuk hout rondzwalpend gevonden, hij was niet ver dronken maar was van koude omgekomen.- Zijn lijk is het eenigo dat men heeft kun nen ophalen de andere zijn naar alle waar schijnlijkheid, aanstonds door den stroom medegevoerd. De bemanning der andere torpedobooten, die in de nabijheid waren, en later ook die van den York hebben met ware zelfopoffering aan de redding medegeholpen. Op de plaats der ramp heeft het wat6r eene diepte van 17 meters. Een der geredden, de hulpgeneesheer Nankc, die na het ongeluk gedurende onge veer 35 minuten op het water rondzwom- heeft zware longontsteking opgedaan en ligt erg ziek in do Zuidelijke kazerne van Heligoland. V\/\ Eene belangrijke vraag aan d9 orde van den dag in onzen tijd van vooruitgang maar ook van zeden verlaging dient besproken te worden* Ss de Cinema goed o£ slecht Om die vraag goed te antwoorden moeten wij onpartijdig het voor en het tegen, het goed en het kwaad beooröeelen. Kan aS© Cinema goes3 zijn Ja zeker, zelfs kan de Cinema niet alleen onderwijzend zijn, maar ook verzedelijkend, deugddoende. De Cinema kan goed zijn. Wij laten de hoedanigheden van het toestel zelts van kant en spreken alleen van de zichten, do beelden de tafereelen die hij voor het oog ontrolt. Wij zeggen iederen keer dat do Cinema in zijne vertooningen niets strijdig heoft tegen de eerbaarheid of de góede zeden mag men zeggen dat de Cinema goed of ten minste be tamelijk is. De Cinema kan onderwijzen. ledermaal dat hij zichten weergeeft van verre reizen, van steden en landen, dat hij de toeschou wers binnenleidt in groote nijverheidsgestich ten, om er het rusteloos en arbeidzaam leven van don werker voor oogen te stellen, ieder miste, want eensklaps werd het hoofd van den hoer von Dressen door zulks eenen vloed van gedachten bestormd, dat zich madera, portwijn, rhura en al het overige iii damp oploste, en hem nog slechts één ding klaar en duidelijk voor den geest stond, de zekerheid namelijk, dat hij den kamerjonker gelukkig nog geen beslissend antwoord op zijn aanzoek gegeven had. Goddank, mompelde hij bij zich zeiven, dat ik mij niet overhaast lieb Die zinspelingen van den baron hem, hij heeft haar, op do badplaats altijd eono bijzondere onderscheiding betoond. Genadige vrouw, fluisterde do onver moeide Mina. terwijl zij mevrouw von Dres sen bij haar. kleed trok; nu is onze slede ingespannen, ik heb met Lamm alles afge sproken hij zal bedlinnen en brandewijn medebrengen, maar geen wijn, wij hebben •dien dichterbij dan gij denkt. De knecht van den kamerjonker vertelde in do keuken, dat zijn heor eene kist vol mót de fijnste wijnen heeft medegebrachtzou men dus die van hem kunnen leenen De heer luitenant-kolo nel kan ze hem immers later uit de stad terugbezorgen. Neon, neon, kind, wij moeten ons nu dan maar eens zonder wijn behelpen voor al het overige kan ik u en uwen bruidegom niet genoeg danken. Daarvoor zal o'ojc als gij bruiloft viert alles ter uwer beschikking staan,wat ons arm huis vermag op to lovoron, liove Mina. Mina knikte vriendelijk en snoldo weg. Toen vriend Lamm in de. slede klom drukte zij hom op hot hart, do bedden en het linnen goed zorgvuldig te beha ndelon, zijn zwarten jas niet te bepluizen, zijnen nieuwen mantel niet in de sneeuw achteraan to laten slepen, bij het krijgen van den brandewijn uit de maal dat hij het werk en de kracht ten toon eproidt van die reusachtige en krachtige machïenen en mekanieken mot hunne dui- zendo onnavolgbare verbindingen en rader werken... dan en in nog andere gevallen mag men zeggen,is de Cinema onderwijz'end. De Cinema kan verzedelijkon. Hij kan im mers ontelbare tafereelen voorstellen die de toeschouwers hooger opvoeren en veredelen. Alles wat een grootmoedig hart, eene edele ziel kan verwezenlijkep in opzicht van naas tenliefde, goedheid,heldhaftigheid, geest van oppolïering, dit alles kan het geheimvolle Cinematographische doek in levende trekken voor de verbeelding tooveren. Zoo is de Cinema een middel totverzedelijking. füa&PGasa e2e Sseerzsjd© liet is met de Cinema gelegen als met een leesboek, met een looneelstuk. Benevens goede boeken en stukkon zijn er ondeugde en slechte. Zoo ook ziijn er novens goede Cinema-voorstellingen, ook echte bedroeven de, bedervende en kwaaddoende. Veel .te dikwijls beschikt hot deftig-luimi- ge, het veredelende slechts over een klein deel van een programiria, dat wel voorzien is van dubbelzinnige hartstochtelijke, drifti ge tafereelen, soms ook van onbetamelijke voorbijsnellende beelden. De dagbladen spreken ons soms van be treurenswaardige voorstellingen. Nu zijn het priesters, geestelijken of religieuzen, dio men door de moddersleurt, of is het den godsdienst, die men onder een "leugenachtig valsch daglicht voorstelt; aldus is de Cinema somtijds de oprechte dienaar van leugentaal en godsdiensthaat. Dan is het niet zelden een opvolging van hartstochtelijke toongelen, die de driften op hitsen, verder is het de verderfelijke schen ding van het huwelijksleven, of de uitboe ting van een misstap door een opgedrongen zelfmoord... en meer aiidere tooneelen vol gen, zoo ontstichtend als de voorgaande, en waarbij de verraste toeschouwers schaam rood worden en daarover, nadien, liever niet meer spreken. De Matinées Enfantines zijn ook soms al zoo ontstichtend als do avondvertooningen de voo*stellingen verdraaien zoo dikwijls den geest der jongelieden bevlekken het hart vernieltigen alle edele gevoelens, hitsen de driften op, sporen aan om doeraenswaardige voorbeelden to volgen. En, mogen wij er niet bijvoegen,dat de kleintjes die men mede leidt naar den Cinema, soms schrik opdoen, die hun geest op hol brengt en hunne zenu wen verontrusten 1 Uit de ST. PIETERSBODE. VV\ Ora de juiste persoon van een misdadiger vast te stellen houdt men op do politieburee- len der wereldsteden eene verzameling der vingerafdrukken van misdadigers dio met hen in aanraking komen. Men neemt van den misdadiger een afdruk op een bewalmd stuk glas, dat daarna gephotografeerd wordt, en waarvan een afdruk in hët politiearchief bewaard blijft. Dat is wel de zekc-rste bron van misdadenontdekking-, want do duimaf drukken van duizendo personen hebben Irél bewezen immers niet twee gelijke afdrukken kwamen ooit voor. keukenkas toch niets tb breken, en vooral niet in de plaats van die mot brandewijn,soms de flcsch met vitriool, dio er vlak naast stond te nemen. Denk eens lieve Lamm, wat bet wezen zou, zoo gij u vergistetvoegde zij er bij. O, ik weet eene vreeselijke historie van zulk eene vergissing Breek ook niet de schaal met de gelei voor onze bruiloft Terwijl Lamm deze. voorschriften, van zijn meisje kreeg, deelde mevrouw von Dressen aan hare gaston do verlegenheid mede, waar in de knecht haar gebracht had. Men beklaag de haar en lachte over het ongevalmaar de kamerjonker was -a gelijk hij zich, onder velé buigingen naar alle kanten uitdrukte teenemaal verrukt, eone zoo heerlijke gele genheid gevonden te hébben om aan het ge zelschap door bet zoete druivennat de dank baarheid te bewijzen, die zijn hart vervulde en tot do uitstorting waarvan het hem tot dusverre aan de gelegenheid ontbroken had. Hij was bang geweest* dat hij nog niet op een zoo vertrouwelijken Vöct met do familio op Tunefors stond, om haar zijne beido kisten met ouden wijn te durven aanbieden. Bij zulk een vooruitzicht nam do luim van den luitenant-kolonpl spoedig weder de rozen- kleurjgste tint aan, ja zelfs aan tafel waar men do lekker toebereide spijzen alle eer aandeed, schonk hij zoo dapper in on bracht zoovele toasten uit. dat het scheen alsof hij de rijkste bankier uit Stockolm was. Men moot het echter'don man, dio zoo zel den in do gelegeilheid was om den gullen gastheer uit to hangen, niet al to heuvel duiden, dat hij dio thans niet ongebruikt liet voorbijgaan, ofschoon do wijn, dien hij in stroomen uitgoot hem. geen penning kostte. Na den maaltijd vorwijdordo zich Amalia mot Mina, om do kamer van haren vader voor Reeds zooveel schreef, wreef en sprak men over dat verdienslig man. Ja, zelfs in Amerika''draagt eenenieuwo gestichte stad zijn naam en rond die stad zijn er verschei dene voorsteden, die de namen dragen zijner luidruchtige uitvindingen. Zoo telt men er: phonograaf, cinema, enz. Willen is Kunnen 1 Durven is Kunnen 1 Dat zijn twee spreu ken toch zoo eigen aan Edison. Zijn voor beeld is aanmoedigend en toont wel aan dat men door werk en goed gedrag tot alles be kwaam is en kan geraken. In 1S47 geboren, wierd Edison door zijn vader uitgezonden om alleen zijn brood te verdienen. Hij was alsdan pas 11 jaren oud. Nauwelijks kon hij lezen en schrijven. Hij reisde met een trein mee en verkocht op de standplaatsen nieuws bladen en sigaren aan de reizigers. Dat stiel tje lukte, hij kon weldra eenige andere jon gens meenemen om zijnen n -verkoop uit te breiden. Dan begon hij in zijnen wagon de scheikunde te bestudeeren. Hij richtte er zelfs eene kleine drukpers in en onderwege verkocht hij een gazotjo dat hij zelf opstelde. Doch na vier jaren verloor hij dien post. Na lang zoeken werd hij uit medelijden door een statieoverste, wiens kind hij eens hot leven had gered, onderricht in den telegraaf dienst om daarmee zijnen kost te kunnen verdienen. Hij wierd in den stiel zeer bedre ven, doch kreeg geen werk en wierd zoo arm als Job. Eens dat niemand geen weg wist met eene herstelling,zag hij er terstond klaar in en deed hij alles marcheeren. Van toen af kreeg hij eene goedo plaats. Zijne eerste uit vinding werd hem korts nadien afgekocht vpor 30000 fr. Hij werkte verder, 't Is no werker En sedert 40 jaren is de eene uit vinding op de andere gevolgd. Bij honderden telt men nu zijne uitvindingen. Duizende arbeiders werken nu in zijne reusachtige werkplaatsen te Orange (New Yersey). Ver geet niet dat alhoewel Edison over buiten gewone begaafdheden beschikt, nochtans zijn wilskracht en sober leven, zijn moed en strijd vermogen die talenten vruchtbaar maakten. To bekomen in don Boek- en Papierhandel van J. VAN NUFFEL-DE GENDT, te Aalst, 22, Kerkstraat, 22, Aalst. voor de Yan M. Camid PracR, opticion-speoialiste Aalst. ango Zoulstraat, 6 8 maart. 15 ure: 760 Baromofcer 760° Wind: noord Thermometer 7° Vooruitx. schoon weer den baron in orde te brengen. Amalia's eigen bed en do roode zijden deken van Mina's moeder, die vroeger op haar bruidsbed ge prijkt had, zoowel als liet sneeuwwitte om geslagen laken, het een bij het ander zag er zoo slecht niet uit. Ovei* eene oude tafel voor het venster werd eono serveet gespreid, het scheerspiegeltje van den luitenant-kolonel daarop geplaatst, en eene barst in een der hoeken door eone draperie va» Amalia's witte voile behendig verborgen. De stoelen, die te slechten te ouderwets waren, worden door de meisjes naar den zolder verbannen cn de voorkamer moest haren voorraad van deze meubelen met de geïmproviseerde logeerkamer deelen. Ziet het er zoo waarlijk niet allerliefst uit? riep Mina, torwijl zij van op oenen ouden lessenaar, dien zij beklommen had, om het venster met eene eenvoudige gordijn te versieren, de kamer overzag. Wil de baron het nog beter hebben, dan mag hij zien, lioe hij het krijgt. Ja, ja, het gaat wel, hernam Amalia, Zoo de kachel maar beter was eene zwarte kachel staat toch altijd gemeen. Er bestaat nu eenmaal niets volmaaks o'ndor de zon, en hij is pok geen prins, bracht Mina hier tegen in. Waarom heeft hij ook niet vooruit belet gevraagd Maar hij ziet er zoo goedhertig en vriendelijk uit, dat hij stel lig wel tevreden zal zijn. En do baron was' ook tevredon, hoewel toch maar op een zeker punt. Men kon trou wens niet vergen, dat iemand op zijne jaren zich recht op zijn gemak zou hebben gevoeld, toen de koude, die het beddogood goburonde do overbrenging had ingezogen, eensklaps uitbrak en hom op het lijf viel. Zij veroor zaakte den baron een- zoo geweldigen hoest voor de Stad en het Arrondissement Aalst AALST 24, 30 en 31 Maart, 6 en 7 April. Jube lfeesten van O. L. Vrouw ton Dru- ven. Opvoering van Do Hemelko ningin, Mysteriespel in 5 deelen. 18 Mei. Kunstavond door de Koninklijk© Harmonie. Gen 13 Juli. Gelegenheids-cantate, tor gele genheid der Jubelfeesten van O. L, Vrouw ten Druiven. 7 Juli. Veldfeest door do Koninklijke Har monie. 20 Juli, om 10 uren, Pontificale Hoogmis in open lucht, ter gelegenheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 20 en 27 Juli. Groote Historische Stoet ter gelegenheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ten Druiven. 31 Augusli. Jaarlijksch Feest van den Bond der Gedekoreerde van Aalst. 14 September. Kunstavond door de Konink lijke Harmonie. IIOFSTADE 27 April. Groot Festival ter gelegenheid dor inhuldiging en wijding van hot prachtig vaandel der fanfaar. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het A rrondissement toonden beleefd verzocht lie datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te deelen ESSCHENE Belangrijk Bericht. Al wie verlangt met do bedevaart van den II. Jozef naar Leuven die den 17 Maart van uit Esschene- Lombeek zal gedaan worden, moeten zich in tij cl s laten opschrijven bij Henri Do Valclc of de Wed. Moyts te Esschene. Den prijs is fr. 1.85. WISSELAGENT, 16, Onderwijsstraat (Achterstraat), Aalst. Telefoon 68A Aankoop en verkoop van titels aan 1 frank por duizend. Kostelooze uitbetaling van coupons eu nazien van trekkingen. BEURS VAN BRUSSEL 7 MAART Leen van Slaat, Pcqvêr., Steden Belgische leening lc r. 3 78.— Belgische leening 2® r. 3 78.25 Belgische leening 3e r. 3 78.— 78.20 Belgische leening 2,5 Belgische schntkistbon 4 99.75 Kongo uitkeerbaar - 4 92.55 Kongo (Loten) 75.75 Annuïteiten 3 79.80 Gemeentekrediet 3 Gemeentekrediet 1868 3 99.25 99.75 Buurtspoorw. Jan -Juli 3 Buurtsp. obl. Mei-Nov 3 76.50 Buurtspoorw. (loten) 2.5 91.75 92.— Andcrlecht 1907 3,5 Aalst 3 79.— Antwerpen 1SS7- 81.— Antwerpen 1903 2 71.50 72.25 Brussel 1902 2,5 'Brussel 1905 2 Brussel Zeehaven 2 65^75 Charleroi 1905 3 Gent 1896 2 66. - 66.25 Jilsene 1880 3 Elsené 1908 3,5 Laken 1902 3 79.40 Luik 1860 ;3 134.25 Luik 1897 .2 60.— Luik 1905 2 72.25 73.— Mechelon 1885 '3 Mechelen 1897 ,3 78150 Oostende 1852 Oostende 1898 2 65.50 Bint-Gillis 1904 3 77.20 St-Joos'-ten;Noode ISSi 3 Schaarbeek (100 fr.) 2 66!— Schaarbeek (500 fr.'J 3 Spa 1909 3,5 Doornik (50 fr.) 3 Verviers 1873 3 10ö!75 101.25 Verviers 1893 3 en koortsachtige aandoening, dat hij hartelijk wonschte, zich nooit met de nete lige kommissie van den assessor ingelaten to diebben. Amelia gedroeg zich echter hierbij als da zachtste en oplettendste ziekon.oppa.ss ter. Zij was zoo hartelijk bedroefd over het onheil, dat zij en Mina met liet doel, om het haren gast recht aangenaam to maken, aangericht luidden, dat zelfs de met groote zelfverloo chening door den baron afgelegde verzekering dat het ziek zijn bij zulle- eene oppassing een waar genot was, haar niet vermocht te troosten. Het bezoek des barons, en nog meer zijne ongesteldheid, die. hem ettelijke dagen op Tunefors gekluisterd hield, waren de kamer jonker alles behalve voordoelig voor zijne be doelingen. Amalia, die van den beginne af, liem zeer weinig oplettendheid had bewezen en zich enkel bepaald had tot hetgeen do burgerlijke beleefdheid vorderde, veronacht zaamde hom thans bijna geheel, ja zelfs de luitenant-kolonel scheen in. zijnen vroegeren iover voor hem te verflauwen. Slechts do goedhartige, beleefde mevrouw von Dressen bleef bij zich zelve gelijk, in haar gedrag lag iets vriendelijks, dat, zoo het hem al geeiio hoop gaf, toch ook niet afschrikte. Zoo doen de werd zij eindelijk degene, tot wien do ka merjonker zijnen toevlucht nam, toen nie mand in huis aan zijn gebabbel meor hot oor wilde leenen. De verandering in het gedrag van defi lui- tonant-kolonel jegens zijnen eersten gast ont stond daaruit, dat hij zweefde tusschen de hoop van den baron te vangen en de vrees van den kamerjonker te verliezen. (Wordt voortgozet).

De Volksstem | 1913 | | pagina 6