EEN PORTRET votft' den Paus T EEN EN 'T ANDEB BUITENLAND BESTOR WILMART m «s m 0 JjD wdr^L. CS- JÊ3 1" i Z5Z3 mWARINS VAN BELGIE'S ONZIJDIGHEID sloor ësn isiütairaa i'sriciitgsvor 'IKolousl Kepington). PJsgssstssetds fsSrgasïö 2 CENTIEMEN HET NUMMER 0®5td®rdsg 93 Eï!ffiss*i 9S3 3 1 ABONNEMENTEN:0 2!5s waanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslhureeien van het land. UITGAAF, 4 c. 's avonds m T UITGAAF, 7 's avonds Pour toute la publicité eoir.merciale et financiève du journal, s'aflresser exclusivement a, l'Agexce Réclame Gedts, 2, l'laccdo ia Booi-so, Bruxellcs. BUREELEN TE BRUSSEL G80TS, BeursplaaiSf 2 Telefoon A 3299 Bestuurder: J. TE AfiLST Kerlcstt-aat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN! KI. sank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3«blads. ide regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aan kon. (por regel) fr. 2,00 Sport (por regel) fr. I 0® Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (perrogelj Ir. 2,00 Overlijden (per rogol) fr. 2,00 Commerciale en finaneieelo aankondigingen xicli uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Oodts, 2, Beursplaats, Brussel. Uit IIooger Leven n. 10. Al goed dat we den heer Hubin veilig op afstand Uunnon aanhooron. Sedert de man mat inktpotten is be ginnen te gooien en t3 spuwen naar zijn collega's blijf ik liefst buiten zijn bereik. Van Pietje Daens integendoel hebt ge niets te vreezen. Al vergaapt hij zicb geregeld aan groot» woorden, ir. dan gror.d is zijn demagogische welsprekendheid heel tam. En de wijs heid die hij verkondt is van 't slag van vader Cats' verzen die hij in zijn lessenaar heeft zitten naast de Navol ging Christimaar onschuldiger nog. De man zou vreemd staan kijken in dien de akademie op een sclioonen dag bet woord hongerloon uit ons woor denboek moest schrappen. Net lijk nen boer die niet meer over vrecr en wind zou mogen praten. zulk» wijze om oen tegenstrever allo lust te benemen, welke door zwakheid wordt, aangemoedigd. Niets kan or.s naar Belgis leiden, tenzij da doorblijkbare en door dit land erkendo onmacht om zichzelf te verdedigen. Daar bet militair ontwerp van den heer de Broquoville strekt tot verbetering van Bolgiö's verdedigings middelen, strookt zijne verklaring vol komen met onze zienswijze en zal zij voorzeker door ons krachtig worden gesteund. Wij hopen eerlang van den heer de Broqueville te vernemen, dat hij de ongeschondenheid van het Bel gisch grondgebied wil doen eerbiedi gen, want wij zouden het er niet voor houden dat Belgiëzijn plicht vervulde, zoo bij voorbeeld de optocht van een. vreemd leger dwars door de Belgische Ardennen dit land onverschillig liet. Uittreksel uit dc Times, 3 December 1912.) ...Engeland had er steeds het groot ste belang bij dat het Belgisch leger sterker en doelmatiger zou kunnen op- Ireclijn. Vrijwaring van Belgie's on- z'jdighoid, onschendbaarheid van zijn grondgebied en handhaving van zijne onafhankelijkheid zijn voor ons van belang. Als mogendheid die deze on zijdigheid waarborgt,- hebben wij ten aanzien van België eene erge verant woordelijkheid op ons genomen. Dit gedaan hebbende,mogen wij met recht verwachten dat dit rijk en welvarend land alle noodige maatregelen neme om zich zelf te verdedigen. België schrijft Engeland kwade in zichten too betreffende zijne onzijdig heid. Ons eenig doel was steeds België te beschermen logen allen vreemden aan val, wat in de laatsto jaren de bron was van eene tjroote onrust, en wel hierdoor dat het gevaar, voor België, nogmaals Europa's oorlogsveld te worden, sterk is vermeerderd. Do strekkingen van de Duitsche politiek en strategie, de verwaandheid van de Duitsche krijgskundigen, de sterkte van de Fransch-Duitscho grens en do ligging van België, betrekkelijk beroofd van verdedigingsmiddelen, schijnen plaats te geven aan een sterk vermoeden dat Belgie's grondgobied niet zal ontzien worden mocl.t er een nieuwe oorlog lusschen Frankrijk en Duitschland ontstaan. Engelanrl's militair levensbelang vergt dat België in staat weze zijne onzijdigheid te doen eerbiedigen. In den tcgenwoordigen stand van zaken kan men enkel door d» kracht der wapenen tot denzelfden uitslag- geraken. Zoo de Belgen ongerust zijn over do reizen, toevallig in hun land afgelegd door Fransche,Duitsche o 'Engelsche ofïïciei-en, diö eene mik of meer levendig» belangstelling too- nen voor de Belgische landschappen, den landbouw en d» bruggen en we gen, dan kan men liun allicht zeggen: wanneer een land niet op behoorlijke Wijze is verdedigd door zijne eigene burgers en daarenboven een natuur lijke weg tot inval is, zijn de stafofü eieren van de aangrenzende landen verplicht het te bestudeeren als een mogelijk oorlogstooneel en zouden zij aan hunne plicht onbewust zijn moch ten zij anders handelen. In dergelijk geval is de eenige op lossing, België sterk te maken op De gs^oofce Ê2s*sjs!sa533p van cS&cSafcve©, ingericht onder do aanbe veling der regeering en van het gemeente hosluur van Andorlecht, zal plaats hebban in de slachthuizen van Anderlecht, Duitsch- landstraat. Zondag 16 Maart aanstaande, ten 10 ure 's morgends. Dezo prijskamp zal voreerd worden met de tegenwoordigheid van M. Ilelloputle, mini ster van landbouw, en door eene tentoon stelling der geprimeerde dieren gevolgd worden, welke duren zallot 6 uro 's avonds; tijdens gansch den duur der tentoonstelling, en vervolgens van 6 tot 8 uro, zullen do muziekmaatschappijen der gomeonte zich doen lioorcn. fï3i3ïis$öB* Ss ILssak. De sympathieke Minister van Binnenland, et lievelingskind dor Luikenaars. heeft Zondag gesproken in de algomeene verga dcring van bol Verkond der Christone Mulua- listcn en der Christene Syndicalisten. Wij drukken liior enkel zijne laatste woorden De terugkeer van do kalmte in tiet land is vooral te danken aan hot indrukwek kend leger der Christene syndicaten, dio beslist, positie hebben genomen tegen do algemc'Oüü werkstaking. Ik moet u niet zeggen, wat do rogee- ring gaat Üoen, maar gij moogt de uitge sproken rodevoeringen van den cabinels- overslo vergelijken met den huidigen toe stand en lol do logische gevolgtrekkingen besluiton. Hebt betrouwen in don lieer do Brogue vil! o hij heeft het ten volle ver- diond en 't is hij niet dio hot staatsschip, waarover hij het bevol voert, zal sturen in do watoren waar het tempeest heersclit., of naar de kusten, waar schipbreuk en dood liet zou wachten. - Wertesfcsspisag wan treinver keer. Sinds lang wordt betracht een beter treinverkeer tot stand to brengen lus schen Brussel- Deynzo- Dixmude- Roeselare on de kust die aan Frankrijk paalt. Dezer dagen hebben hooge ambtenaars van het spoor de haan lusschen Deynze en Roeselare in oogenschouw genomen en be slist dat dadelijk de noodige werken zouden uitgevoerd worden, om do baan te verbeteren en een dubbel spoor aan te leggen tusschen Tliielt en Adinkcrko-Do Pauno. Men berekent dat doze werken eene uit gave van ruim vier millioen frank zullen vergen. P^acBaticje Misslag, Van 3 tot 7 Maart boden zich 26 Liefdezusters, uit hel Moederhuis te Gent, aan voor uen provincia len jury gelast met het aflaveron van het officieel diploma van ziekendienster. Allen legden het exaam af. 8 zusters bekwamen do grootste onder scheiding, 15 do groote onderscheiding on 3 do onderscheiding. Voor het bijzondor exaam, betrekkelijk hot verplegen van krankzinnigon bekwa men 15 zusters do grootste onderscheiding, 9 de grooto onderscheiding en 2 de onder scheiding. Eest legertje» De laatsto volks telling heeft vastgesteld, dat er te Londen 200.000 winkeljutfors zijn. De aStjesï^eens werkstaking. Vooruit dio gisteren nog van een andor gedacht was als Le Peuple heeft nu vorklaard volkomen eens to zijn mot hot fransch socialistisch dagblad om te verkla- ron dat zelfs de schijn dor bedreiging mei al gemeeno werkstaking verdwenen is. VIE?. EN TWINTIGSTE LIJST Bedrag der vorige tijsten 101.697,27 Do Gazette van Diest,* j 5 Naamloos Avenue Louise, Brussel, J100 Abdij van Maredsous, 400 I)e teerlingen der Abdijschool, id., 55 M. D.. 100 Mev. Bacten, 100 II. Vader, zegen mijne familie, L., Brussel, 50 N. Van Cutsem-Deleroix, Edingen. 25 H. Vader zegen paroch. en past., Neerwinden 30 M. Namur, 50 Naamloos, 40 Mev. Wed. Alois Woitrin, 25 M. en Mov. Franz de Lhoneur; 25 Mcj. Clara Liei'mans, AudenaardO, 100 M. M. do B.. 100 M. Willem Bouvier, Brussel. 100 M. GustaveStandacvt, notaris, Bruggo, 50 Naamloos, Wervicq, 30 M. en Mev. Alt'. De< Meester, Brugge, 30 H. Vader, zegen mij en mijne familie, 30 De Ghistelnaars, 200 H. Vader, zegen onze vervolgde zendelingen, 100 Tor eere van den H. Jüfcef, Brugge, 30 Kerw. Broeders Alex,i'afsen, Diest, 30 E. F. Olivicrs, rust. pastoor, id. 50 Naamloos, Diest, 50 Onbekend, Diest, 150 Ph. Vandeborne, Leuven, 20 E. H. Cotlard, pastoor, Winenno, 20; Parochianen van Belgra do, 11 M. J. Lathuy, Bee/, 5 M. D. S., Gent, 2, J., Rebnix, 10; Voor eene bckomene weldaad, Adinkerke, 10 Een priester, Vcurne, f>Naam loos, Pervyse 5 II. Vader zegent ons huisgezin, 1; II. Vader zegont my.,, Ardoye, 0,25; Eene weduwe e» hare dochter, Deynze, 1S. en J. C., to R.. 2 II. Jozef, aanhoor ons, Waver, 5 Eene weduwe, Thielt, 5Een jongeling vraagt een gebed, 0,50 Een gepensionneerde post-overste, 15; Een werkman vraagt een gebed aan den H. Vader, Houlfalize, 1 Voor eene intentie, 1 Naamloos, Walcourt; 3,50H. Hart, zegen mij ne familie, W., 5D. R., Aalst. 5 Sludiebond van Poilincliove, 20 Naamloos, id., 3,5»0 Voor dc herstelling van ons kind, 20 H. F., Oostende 3; Voor eene bekomon genezing, Ruysbroeek, 5; Ter eora van het H. "Hart van Jezus, 3 F. O., Hasselt, 10 Om den zegen, Geeraardsbergen, 5 S. A. J. J-, 4 R. C., tTot geluk van een huwe lijk, 1 Karei Steens, Molcndorp, 20 H. V., 2 \i. V. II., 5 Onbekend, Vcurne, 5 Verschillen de intentie». Wettenen, 3.50Naamloos van T. IJ..5; II. Vad*r, regent onze ondornemingon, Laeken, 5 Ter gedachtenis van den ingenieur, Court-bt-Etienne, 0,50j Van A.M. te Iseghem, 8 Een-'.katholiek JiuSgcziii, Ocdeiom, 5 E. L., Brugge, 5 S B. T.-t Brugge, 5 Schseften, 1 Moj. ilommelen, Diest, 5 G. Bas, Diest, 2 Ter eere van de Onb. Ontv. van Maria, 2 C. G., 1 Virg. Daenis. Diest, 5 Ter eerc van den II. An- tonius, 10 M. EtieniioGroen, Diest, 20; E. H. Bogaert, 5Onbekend, Molenbeek, 5. Te zamen fr. 33-1,75, Totaal 104.107,02 Men kan de inschrijvingen zenden, aan het bu reel van het blad of aan M. Leon MAILLIE, Se cretaris, 7, Goudenlióbfdstraat, Doornijk. BEDEVAART NAAR ROME. De Bedevaart van de Katholiek© Drukpers zal ver trekken den 8 April en den 25steniterugkeeren. Prijs in lc klas 555 fr' in tweedeklas '105 fr. Men zal eene volle weekte Rome verblijven, gedurende dewel kernen een facultatief uitstapje naar Napels zal doen. Voor alle verdere inlichtingen en nadere bij zonderheden zich te wenden tot de Agence Fran cois, 45 Noordlaan Brussel. Franlxrij 3c 6.000 meters hoog. Men meldt uit Buc dat do vlieger Perreyon het rokord ge klopt heeft voor de hoogte. Op een tijdver loop van eene uur en 7 minuten steeg hij op eene hoogte van 6.000 meters. De afstand word door oflicioele ltronometers vastge steld. De gasthuiszusters. De Fransche kerk- vervolgers hebben de zusterkeus uit liet land gejaagd. Maar degonon, die do bewon- derensweordigo kloosterzusters kenden, heb ben toen do blocards verwittigd. Er zal oen lijd komen dat gij hoü zult smeeken naar het ondankbaar vaderland weer te koeren. Dio tijd is aangebroken. In de gasthuizen der stad Parijs had men dc zusters weggejaagd. In de parijzer geraeentoraad heeft een raads lid gevraagd dal men de zusterkens zou doen terug komen om do zieken in do parijzer gasthuizon te verzorgen. Er zou alleenlijk goeischt worden dat de zusters een diploma van ziekendiensters bezitten. Aan de zusters moeten do blocarda slechts 200 fr. por jaar betalen en aan do wereldlijke ziekendiensters 1200 en 1300 fr. Ilot parijzer raadslid, dio dit voorstel gedaan hoeft, sprak met don grootste» lof over do behendigheid en de zelfopoffering der zusters in het verzorgen der zieken. Paniek in een cinema. Wij hebben gisteren de paniek gemeld, dio ontstaan was in een cinema to Moncoau-le-Neuf. Zevon dor gekwetsten zijn Dinsdag overleden. 3Z5 th i. s rs la. 1 sa, M. <3. De reis van Wilhelm II naar Corfou. Do reis van keizer Wil'fdm naar Corfou is vast gesteld voor het begin van April aa..staande, kort na het bezoek te Berlijn der hertogen van Cumberland, Het nieuw effectief. Do vermeerdering van het werkelijk aantal troepen zal jaarlijks 68.C00 man bedragen, 't zij in twee jaar 136.000 man, inbegrijpondo 4.000 officiers, 15.000 onderofficiers, 117.000 man. De honderste verjaardag der bevrijings- oorlogen. De honderdjarige gedenkdag dor bevrijingsoorlogen, werd Maandag met grooton luister, te Berlijn en in gansch het l^pizerrijk, door al do klassen der bevolking gevierd. De Brandebrugspoort en de voor naamste straten van Berlijn zijn versierd met bloemslingers. De openbare gebouwen, als ook menig bijzonder huis zijn bovlagd. De keiaar deed de kroon op de gedenkteekons van Frieórik-Wilhelm III, van de koningin Louisa en de helden der bevrijingsoorlogen plaatsen. De gemeonteoverheid van Berlijn is in plechtigheid van het stadhuis naar de St-Niklaaslcerk gegaan. Een dienst werd om 11 ure in de hoofdkerk opgedragen.- Bnselanca. De Troonrede. Maandag werd het Engelsche Parlement geopend door eene trsonrede van Z. M. koning Joris, In zijne aanspraak deed de koning uit- schijnon dat de betrekkingon van Engeland met do vreemde mogendheden vriendschap pelijk zijn. In December laatstleden, zegde do vorst, werd er een wapenstilstand ge sloten tusschen de oorlogvoerendo landen van Zuid Oost-Europa. Zij bobben Londen als vergaderplaats gekozen voor het voort zetten der vredesonderhandelingen, en ik liob de afgeveerdigden welkom gowenacht. Ik Heb hun al het mogelijk gemak aange schaft dat ik hun verleenen kon. Ik betreur ten zeerste dat door do mislukking hunner pogingen do oorlog in de Balkanstalon voort duurt. Al de groote mogendheden wenschen angstig een einde aan don oorlog gestold te zien, en zulks zoo spoedig mogelijk. Mijne regeering, door do tusschenkomet dor go- zanten to Londen, heeft al het mogelijke go- daan om een einde aan hot gaschil to stellen. Deze pogingen zijn grootendeels met welsla gen bekroond geworden. Men 13 in grond- begin tot oeno overeenkomst gekomen over kwesties dio van hot grootste belang zijn u Mijne regeering zal met do andere mo gendheden blijven voortwerken, mot den wenscli in Europa de vrede to bewaron. Italië De ongesteldheid van den Pau3. In den nacht van Maandag tot DSjnsdag, lieeft de zieke alhoewel slapeloos, toch kalm goweest, Dijnsdag morgond om 7,45 uro, heeft dokter Marchifava zich aan het ziekbed aangeboden. Hij is er gebleven tot 8,25 uro. Do zuster en de nicht van don H. Vader, zijn ook in dan voormiddag aangekomen. Volgens de Jour nal zou .Pius X aan eene hémiplégie lijdon. Do tong, do keel en de luchtpijp van den rechten kant zouden eenigzins verlamd zijn, hetgeen de spraak moeilijk maakt, en uit putting en vermoeienis veroorzaakt. Ondanks do afmatting, biedt de ziekte geene veront- rustwokkendo verschijnsels aan. F»erzië De aanslag op M Constant. De aansla, op den bestuurder dor douanen in Perziö,dun Belg Constant,blijkt uil wraak door een ont- slagon bediende bedreven to zijn. Spanje Danseres aangevallen. De beroemde danseres Terlela, uit Valencië, word in den Irein van Madrid naar Saragossa aangeval len door een welgekleeden hoer, dio haar eerdl het woord toerichUe on zich dan op haar wierp. Do danseres verloor echter liet hoofd niet. Zij trok dadelijk oen revolver uit haar zak en dreigde den man neer to schieten, zoo hij niet afliet. Hij vluchtte onverwijld uit do rijtuigafdeoling waarin hij zich bevond. Stoutmoedige diefstal. Een stoutmoe dige diefstal werd gepleegd in hot dorp Gor vera. Terwijl de onderwijzeres aldaar les gaf, drong eensklaps eon man in de klas en gaf aan leerlingen bevel dadelijk hoen le gaan. Vol schrik vertrokken de meisjes. Toen do kerel met de onderwijzeres alleon was eischte hij van haar oeno aanzienlijke som gelds onder bedreiging baar mot- zijn revol ver te dooden, zoo zij niet toegaf. Meer dood dan lovend stond do ongeluk kige af wat zij bezat en toen vertrok de bandiet. Botsing mot Republikeinen in een ge gevang. Te Oviedo is er een oproer onder de gevangenen in de gevangenis uitgebroken Er zijn vijf gevangenen ernstig, verschei dene licht -gewond. Afrifea Cycloon. Een eyejoon hoeft op 3 en 4 Maart het geheole eiland Róunion verwoest De schade,door storm en ovorslrooraing ver oorzaakt, is zeer groot. Avistralië Hevig tempeest. Uit Sidney Eon he vig tempeest hooft ovor Sidney en omtrok gowoed. Het beeft voor meer dan 20.000 p. at. schade aangericht. Vool huizon zijn vernield en de wegen zijn mijlen ver vor- woest. Er zijn vior Uooden. Wij meiddon gisteren in onzo laatsto be richten reeds, dat Nostor Wilmart, do boruchto bestuurder van Gont-Ternruzo» aangehouden was. Ziehier daarover eenige inlichtingen t Het parket van Reims had eenige weken geleden, benevens het volledig signalement van Wilmart al do noodige inlichtingon over zijn persoon gekregen. Hot parket van Brus sel doelde tevens aan liet parket van Reims zijne vermoedens mode, dat Wilmart zich wel in de strook kon ophouden. M. Ragnault, policiekommissaris le Laos, kreeg een tweetal dagen geleden eon kerel in 't zicht, wiens signalement goed overeen kwam met dat van Wilmart. Do policiekom missaris bewaakte hom ven nabij. Maandag avond bemerkte hij dat de kerel naar do statie ging on een trein nam in do richting naar Roims. M. Regnault verwittig de onmiddelijk do policio van Reims en, om het snoor niet te verliezen, nam hij don zelfden trein. Nestor Wilmart stapte in een hotel af en bracht er den nacht door. De policiekommis saris deed hetzelfde on Dinsdag morgen* rond 9 ure, werd Wilmart aangehouden. Ilij loochende eerst, beweerde liandolsver- tegenwoordiger te zijnen niets met do policia te maken had Hij werd niettemin in gezelschap van ver scheidene policiemannon naar hot policie- kommïssariaat gebracht, waar hij onder vraagd werd. Hij bleef loochenen doch toen men hem zijn eigen signalement voor oogea legde, en hem vroeg of hij in den hals geen lidt6ekon had, bekende hij Nestor Wilmart te zijn. Hij voegde erbij, dat hij bij zijne vlucht eene som van 5 miljoen in zijn bezit had. Nestor Wilmart word dan naar bet par ket gebracht, waar hij opnieuw ondervraagd werd. Daar er geen twijfel meer mogelijk was, werd hot parket van Brussel jxir tolo- gram verwittigd. Do agenten der veiligheidspolicie deden een onderzoek in de kamer door Wilmart betrokken. Zij sloegen er eene groote valies aan, welko letterlijk opgepropt was mot papieren. Wilmart heeft de gewone uit- leveringsformaliteiten geweigerd. Hij tal dus zoo spoedig mogelijk naar Brussel over gebracht worden. Thans wordt hij in eone kamer van het policiebureal voortdurend bewaakt. Nestor ziet er voor liet oogenblik zeor teneergeslagon uit. Hot onderzoek duurt voort. Het schijnt zoo goed als zeker, dat Nestor ken sinds zijne vlucht steeds in den omtrek van Reims verbleef. In het hotel waar I'S laatst vernachtte, had hij zich onder den naam van Dubois laten inschrijven. Hoe Nestor geknipt werd Wij zegden reeds, dat de policiekommis saris van Laon, M. Regnault vermoed ons gekregen had, dat een persoon, to Laon in een hotel verblijvende, Wilmart moest zijn. Deze loefde als een achtbaar rentenier, deed nooit overdrovene uitgaven on scheen de lieden uit streek to willen vermijden. Zondag morgend werd hij door den policie kommissaris verzocht oven naar het bureel to willen komen, daar men er hem eene be langrijke mededeeling to doen had. Nestor zag niet om, doch hij zag ook niot vooruit en bleef nog een dag le Laon. Zulks was zijn verlio3. Iladde hij Zondag, onmiddelijk na het ontvangen der citatiode vlucht genomen, mogelijks zou hij thans nog steeds onvind baar zijn. Hij, die zoo lang on zoo stoutmoedig be droog, bedroog ditmaal zich zeiven. De vlucht van Wilmart Men zal zich nog herinneren boe Nestor Wilmart do vlucht nam, toen hij te Brussel, voor don onderzoeksrechter was moeten ver schijnen. Hij beweerde dan dat hot zijne bo- dienden waron, dio do schuld aan alles hadden en zou de rekeningen nazien, 's An derendaags zou hij terugkeeren om den onderzoeksrechter vordoro inlichtingen te verschaffen. Nestor deed zich in auto naar Mariombourg voeren, waar eenige vrienden op liern waclit- om eon feestmaal lo houden. Nestor dio echtor vermooddo dat zijne trokken uitgekomen waren, bad niet veel eetlust. Tijdeus hot fueslmaal werd hij uit Brussel aan don telefoon goroepen. Kort na dien reed hij per auto naar Frankrijk, na goed zijne zakken govuld te hebben... Zulks gebourdo don 11 Oktobor 1912. Men ziet dut dc kerel hot nog een hcol lijdjo uit gehouden hooft.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1